środa, 30 grudnia 2015

Prognoza na weekend Nowo-roczny


 

Najbliższe 4 dni czyli okres (Sylwester, Nowy Rok oraz tradycyjnie pierwszy normalny weekend w nowym 2016 roku) zapowiadać się mają w pogodzie raczej z przewagą pogodnej i stabilnej pogody. Jeśli chodzi o obszar gdzie mogą pojawić się opady atmosferyczne to początkowo w piątek może być na zachodzie i południowym-zachodzie, w sobotę na południu oraz na jego krańcach w niedzielę należy się spodziewać wzrostu zachmurzenia do dużego przynoszące opady śniegu a w piątek im bliżej granicy z Niemcami może przynieść dodatkowo oprócz białego puchu deszcz ze śniegiem i nawet deszcz. Warunki drogowe staną się bardzo trudne a widzialność podczas przechodzenia stref bardziej ograniczona !!! Od godzin wieczornych do porannych mogą tworzyć się bardzo gęste mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów w tym osadzać szadź w związku z ujemnymi temperaturami na zewnątrz. Niestety ilość opadów może nie pomóc w poprawieniu warunków narciarskich, ponieważ początkowo silniejsze opady z rejonu Niemiec mogą przed naszym krajem osłabnąć. Ponadto ta strefa opadowa powinna się znaleźć w zasięgu dodatnich temperatur, więc mogą one mieć postać ciekły i nawet nie wytworzyć pokrywę śnieżną, tylko po wschodniej jego części może ewentualnie krajobrazy pocukrzyć. Tylko sztucznie dośnieżanie może ratować całą tę sytuację.
Na termometrach przewiduje się jutro rano od -11,-9 stopni na wschodzie, w głębi kraju od - 8 do -4 stopnie do -3,-2 stopni na zachodzie, w Sylwestra od około -4 stopni w rejonie Suwalszczyzny, -3,-1 stopni na wschodzie do około +1,+2 stopni na zachodzie i na Śląsku , w nocy Sylwestrowej od -14,-12 stopni na wschodzie, w głębi kraju od -9 do -5 stopni do około 0,+1 stopni na zachodzie, w Nowy Rok od -6,-5 stopni na wschodzie, w głębi kraju przeważnie od -4 do 0 stopni do około +2,+3 stopni na zachodzie, w sobotę od -9,-8 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -7 do -4 stopni do około -3,-2 stopni na południowo-zachodnich krańcach kraju, w niedzielę od -9,-8 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -7 do -4 stopni do około -3 stopni na krańcach południowo-zachodnich.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny z kierunków przeważnie południowo-wschodnich i wschodnich.
Odczucie termiczne przewidywane to mroźno/bardzo mroźno i bardzo zimno.
Warunki biometeorologiczne to niekorzystne.
Szansa na burze i konwekcję to 0-5 procent.
Szansa na śnieżyce 15-35 procent.
Szansa na mrozy poniżej -10 stopni zwłaszcza na wschodzie 90-100 procent.
Obszar najwyższych temperatur w ciągu czterech dni to zachód oraz południowy-zachód a najzimniej na wschodzie i północnym-wschodzie.

    NA SYLWESTRA I początkowo NOWY ROK należy pamiętać o ciepłych ubraniach oraz gorących napojach zwłaszcza dla osób spędzających ją na świeżym powietrzu, ponieważ brak tych rzeczy skończyć się może poważnymi odmrożeniami oraz spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia :) !!!

niedziela, 27 grudnia 2015

Ochłodzenie, ale czy pogodnie ?


Znalezione obrazy dla zapytania Mróz tapety

Najbliższe 2 dni zapowiadają nam się w pogodzie ze stopniowym ochłodzeniem, ponieważ ujemne temperatury mają nam nie tylko towarzyszyć w nocy ale również w ciągu dnia. Jeśli chodzi o zachmurzenie to prognozuje się od dzisiejszej nocy do jutra na terenie od Pomorza przez częściowo w centrum po południowy-wschód i południe. Okresami niewykluczony deszcz i mżawka a być może również deszcz ze śniegiem z tym, że nie są one do końca pewne, chociaż w zimniejszych miejscach mogą one się pokazać..W środę z kolei na południu i południowym-wschodzie okresami może też się chmurzyć, ale nie powinno padać. Poranki i noce mogą przynosić mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów oraz osadzać szadź. Na termometrach jutro rano prognozuje się od -7,-5 stopni na północnym-wschodzie, -4,-1 stopni miejscami na wschodzie, po za tym od 0 do +2 stopni do +3,+4 stopni w pasie od zachodniej Polski przez Śląsk po Małopolskę, jutro od -3,-2 stopni na krańcach wschodnich, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie, w nocy z wtorku na środę od około -11,-10 stopni w rejonie Tatr, po za tym od - 8 do -4 stopni do około -3,-2 stopni na zachodzie, w środę od -7,-5 stopni miejscami na południu Polskich Karpat, po za tym od -4 do -1 stopni do około 0,+1 stopni w rejonie Bogatyni iatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków przeważnie północno-wschodni i wschodni.
Odczucie termiczne to bardzo zimno i mroźno.
Warunki biometeorologiczne będą obojętne i korzystne.
Szansa na opad śniegu 0-20 procent.
Szansa na przymrozki 80-100 procent.

sobota, 26 grudnia 2015

Prognoza pogody na niby III dzień świąt i początek nowego tygodnia.



Najbliższa doba przyniesie nam w pogodzie zmienną pogodę, ponieważ na północy kraju ogólnie ma być sporo chmur przynoszące postać głównie deszczu a w rejonie Suwalszczyzny możliwy deszcz ze śniegiem w poniedziałek na północnym-wschodzie naszej ojczyzny może dojść opad białego śniegu !!!. Krajobrazy na początku tygodnia mogą się lekko zabielić, ale z pewnością go dużo nie spadnie. Także o wszelakich bałwanach czy o poprawę warunków narciarskich gdziekolwiek w naszym kraju nie masz, jedynie zostaje sztucznie dośnieżanie.Na pozostałym obszarze ma być więcej pogodnego nieba, choć i bez chmur też się nie obejdzie. Mgieł może być tyle co nic w związku z dobrym przepływem mas powietrza ograniczające widzialność nawet poniżej 300-500 metrów. Jeśli chodzi o warunki narciarskie to albo będzie brak a tam gdzie się da jeździć utrudnione z racji roztopów pokrywy śnieżnej i nawodnionej jej masy. 
Na termometrach jutro rano prognozuje się od +2,+3 stopni miejscami w górach oraz w rejonie Suwalszczyzny ( wysoko w Karpatach możliwe 0,+1 stopni), po za tym średnio od +4 do +8 stopni do około +9,+10 stopni od Pomorza przez centrum po Lubelszczyznę, jutro od  około +2,+3 stopni w rejonie Lubelszczyzny, około +5 stopni w rejonie południa Podkarpacia, po za tym od +7 do +11 stopni do około +12,+14 stopni na południu, w nocy z niedzieli na poniedziałek od 0,+2 stopni miejscami wysoko w górach, +3,+5 stopni na północy do około +7,+8 stopni w południowej połowie kraju (być może jeszcze będzie cieplej), w poniedziałek od +3,+5 stopni miejscami na północy oraz w rejonie Karpat po za tym od +6 do +9 stopni do około +10,+11 stopni na południu.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach ponad 30-40 kilometrów na godzinę z przewagą zachodniego i południowego-zachodu potem skręcający bardzie na północny, północno-zachodni oraz północno-wschodni.  

piątek, 25 grudnia 2015

Prognoza pogody na II dzień świąt



Najbliższa doba przyniesie nam zmienną pogodę, ponieważ w nocy na południu, północy, zachodzie, w centrum oraz lokalnie na zachodzie możliwe są opady deszczu o zmiennym charakterze i niezbyt intensywnym. W nocy i nad ranem miejscami mogą powstawać mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów. Niestety w nocy w kraju ma być bardzo dużo chmur ograniczające obserwacje nieba. Jutro natomiast cały arsenał deszczowy ma się skupiać na północy kraju i w pasie od Podlasia po Warmię i Mazury, częściowo Kujawy, na północy Wielkopolski, Wybrzeżu i Pomorzu miejscami może padać cały dzień i suma opadów przekroczyć 10-14 mm deszczu. Po za tym im dalej na południe tym więcej słońca i jutro w części południowo-wschodniej Ziemi Lubuskiej po Dolny-Śląsk po Opolszczyznę po Górny-Śląsk po Małopolskę miejscami słonecznie może być cały dzień. Mieszkańcy północy niestety nie będą mieli tyle szczęścia. 
Na termometrach prognozuje się od +2,+3 stopni lokalnie w Karpatach, po za tym generalnie od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie, jutro od +2,+3 stopni punktowo w Bieszczadach, po za tym średnio od +5 do +10 stopni do około +12,+13 stopni na zachodzie.
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany okresami jutro w porywach ponad 30-50 kilometrów na godzinę z południowego-zachodu i zachodu.     

czwartek, 24 grudnia 2015

Życzenia świąteczne


Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA CHCIAŁEM ŻYCZYĆ WAM WSZYSTKIM DUŻO ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, MNÓSTWO BURZ, ŚNIEŻYC I WIELE INNYCH RÓŻNYCH ZJAWISK ATMOSFERYCZNYCH. POMYŚLNOŚCI, SPEŁNIENIA MARZEŃ, DUŻO WYPOCZYNKU, PO TRUDACH I CIERPIENIACH PRZED ŚWIĘTAMI SPEŁNIENIA WSZYSTKIEGO O CZYM PAŃSTWO SOBIE ZAMARZĄ, BRAK KONFLIKTÓW, UDANEGO SYLWESTRA ORAZ WSPANIAŁEGO NOWEGO ROKU I WSZYSTKO O CZYM MOŻNA SOBIE ZAPRAGNĄĆ I REALIZACJI CELÓW NA PRZYSZŁOŚĆ. 

   ŻYCZĘ PIOTR ADMINISTRATOR I WŁAŚCICIEL STRONY HELL'S WEATHER-PIEKIELNA POGODA   

środa, 23 grudnia 2015

Prognoza pogody świąteczna !!!



Zastanawiało Państwa jakie będą tegoroczne Święta Bożego Narodzenia czy będą one przyjemne i pogodne z trochę chmurami czy bardziej zachmurzone i śnieżne ? Niestety wszystko wskazuje na to że o białych krajobrazach zapomnimy. Jeśli chodzi o opady to są one prognozowane w Boże Narodzenie na terenie zachodniej i północnej części kraju, w sobotę w wielu regionach kraju a w niedzielę przede wszystkim na wschodzie i północy kraju. Noce i poranki mogą być mgliste ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów. Na termometrach ma być wciąż ponad +5,+10 stopni a warunki narciarskie ulegną znacznemu pogorszeniu w wyjątkowych miejscach. 
Na termometrach prognozuje się jutro rano od +2,+3 stopni miejscami w górach, po za tym od +4 do +7 stopni najcieplej na wschodzie, jutro czyli dzień kiedy będziemy zasiadać do Wigilijnego Stołu prognozuje się od +5,+6 stopni na północy kraju, w głębi kraju +7,+8 stopni do około +9,+10 stopni na południu, w Nocy Pasterkowej od około -2,+1 stopni miejscami na wschodzie i lokalnie w górach zwłaszcza w Tatrach,  po za tym od +2 do +4 stopni do okołó +5,+6 stopni na zachodzie w Boże Narodzenie ogólnie powinno być od +6 do +9 stopni do około +10,+11 stopni na zachodzie, w sobotę przeważnie przewiduje się od +6 do +9 stopni do około +10,+12 stopni na zachodzie (na Śląsku miejscami może być +13,+14 stopni), w niedzielę od +4,+5 stopni na południu Podkarpacia, po za tym od +6 do +11 stopni zwłaszcza na zachodzie i południu (punktowo może być jeszcze cieplej).
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny w porywach ponad 40-50 kilometrów na godzinę z przewagą kierunków południowych potem południowo-zachodnich i zachodnich. W pochmurniejszych być może temperatura spadnie nawet poniżej +5 stopni, ale to nie jest pewne !!!
Warunki biometeorologiczne będą korzystne w pogodniejszych miejscach w bardziej wilgotnych i mokrych obojętne i niekorzystne. 
Subiektywne odczucie termiczne będzie chłodno w zachmurzonych i mokrych regionach a cieplejsze w bardziej słonecznych.
Tak jak widać o wspaniałej zimowej i narciarskiej zimie niestety zapomnimy.  

niedziela, 20 grudnia 2015

Prognoza na dwa dni



Najbliższe dwa dni zapowiadają nam się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, pogodniejszymi regionami. Jeśli chodzi o regiony bardziej uprzywilejowane czyli bardziej stabilniejsze i pogodniejsze to powinny się one tyczyć głównie północy kraju. Od godziny wieczornych do rana mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 250-400 metrów. Na pocieszenie ma być ich niewiele z racji szybszego przepływu mas powietrza oraz zwiększonej prędkości wiatru.  Podczas dzisiejszej nocy przewiduje się początkowo opady na wschodzie kraju a następnie na zachodzie wędrujące w głąb naszego kraju.  Z kolei w nocy z wtorku na środę i w środę opady prognozowane są na terenie Polski północnej. I te opady powinny być słabsze niż jutro. Jutro z kolei miejscami może spaść ponad 7-10 mm deszczu. We wtorek chwilami mocno może popadać na terenie centralnej oraz północnej części naszego państwa.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od 0,+2 stopni miejscami w Tatrach, Beskidzie Sądeckim po Bieszczady, po za tym od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na zachodzie, we wtorek od +4,+5 stopni miejscami na obszarach górskich, po za tym od +6 do +10 stopni do około +11,+12 stopni na południowym-zachodzie kraju, w nocy z wtorku na środę od +2,+4 stopni miejscami w górach po za tym od +6 do +10 stopni do około +11,+12 stopni na północnym-zachodzie kraju, w środę od +4,+6 stopni na południu Podkarpacia, po za tym w górach od +7 do +10 stopni (miejscami), po za tym ogólnie od +10 do +13 stopni do około +14,+15 stopni miejscami na południu.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany oraz okresami silniejszy, jutro w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę a nad morzem 85-90 kilometrów na godzinę, w środę ponad 40-50 kilometrów na godzinę i ponad 55-60 kilometrów na godzinę nad Bałtykiem z zachodu i południowego-zachodu.
Odczucie termiczne to przeważnie komfort termiczny.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne oraz obojętne.
Szansa na wystąpienie konwekcji to 20-40 procent.

sobota, 19 grudnia 2015

Opady skoncentrowane-co to znaczy ?



Najbliższe dwa dni zapowiadać się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem oraz przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami oraz z opadami deszczu, które mogą mieć miejscami silniejszy charakter ale i tak bez ulew. Od godzin wieczornych do rana mogą tworzyć się geste mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów. Jeśli chodzi o opady to niestety w dalszym ciągu będą mieć postać deszczu i mżawki z racji wyższych temperatur. Warunki narciarskie zamiast się polepszać, będą ulegać pogorszeniu. Więc na czym mają polegać skoncentrowane opady. Odpowiedź brzmi na tym, że mają one często występować na jednym obszarze kraju. Jeśli chodzi o mokry kompleks, w którym deszcze mają występować to dzielnice Polski północnej. Tam przez przez najbliższe kilka dni spadnie ponad 10-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, Burz co prawda raczej nie powinno być, ale częste przechodzące układy mogą sprawić że tyle deszczu może się zebrać. Po za tym opadów powinno być mniej i jeśli coś się ma pojawiać to często w postaci mżawki. Na termometrach powinno być przeważnie od +4 do +9 stopni a noce ogólnie od +2 do +7 stopni a przejściowo w połowie i przed połową miesiąca nawet +10,+11 stopni na zachodzie. Jeśli chodzi o dzień to na zachodzie termometry mogą wzrastać do wartości +10,+12 stopni a w środę do około +13,+14 stopni. Dzisiejsza noc ma przynieść na termometrach od -3,-2 stopni miejscami w Tatrach, w górach koło -1 ,+1 stopni po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+9 stopni na zachodzie i nad morzem, jutro od +2,+3 stopni na południu Podkarpacia, po za tym od +6 do +10 stopni do około +11,+12 stopni na zachodzie Dolnego-Śląska, w nocy z niedzieli na poniedziałek od -4,-2 stopni w Tatrach, -1,0 stopni miejscami na południu, po za tym od +2 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na zachodzie, w poniedziałek od +4,+5 stopni miejscami w górach, po za tym od +6 do +10 stopni do około +11,+12 stopni na zachodzie, w nocy z poniedziałku na wtorek od 0,+2 stopni na południu Polskich Karpat po za tym od +4 do +8 stopni do około +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju, ze wtorek od +4,+5 stopni miejscami w górach, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju, w nocy z wtorku na środę od +2,+4 stopni miejscami w górach po za tym od +5 do +10 stopni do około +11,+12 stopni w pasie nadmorskim a we środę przed Wigilią Bożego Narodzenia od +4,+5 stopni na południu Podkarpacia, po za tym od +7 do +11 stopni do +13,+14 stopni na zachodzie. Nie wyklucza się temperatur na poziomie około +15 stopni. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach ponad 45-55 kilometrów na godzinę z zachodu i południowego-zachodu. 

środa, 16 grudnia 2015

Nowe opady związane ze strefami opadów ale czy to będzie zapowiedź zimy.


 

Najbliższe dwa dni zapowiadać się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem oraz miejscowymi przejaśnieniami w tym rozpogodzeniami. Jeśli chodzi o opady to mogą mieć one charakter słaby, umiarkowany i niezbyt silny. Noce, wieczory i poranki mogą w dalszym ciągu sprzyjać w powstawaniu mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów !!! W związku z tym, że mamy zimę to chciałoby się aby przeszły jakieś śnieżyce. Niestety tak nie będzie, ponieważ wszystko ma się odbywać w temperaturze dodatniej nawet ponad +5 stopni, więc związku z tym zamiast śniegu ujrzymy opady mżawki i deszczu. 
W nocy najmniej opadów powinno być na zachodzie i południowym-zachodzie kraju, po za tym ma być więcej chmur oraz opadów zwłaszcza na wschodzie, północy i częściowo w centrum. Suma opadów może przekroczyć 3-6 mm. W części Karpackiej może dojść przejściowo deszcz ze śniegiem a na szczytach także mokrego śniegu. Z kolei w piątek początkowo na wschodzie a w II części dnia na zachodzie należy się spodziewać wzrostu zachmurzenia z opadami deszczu o zmiennym charakterze. Po południe i wieczór szczególnie mokro może być na terenie Śląska. W nocy z piątku na sobotę wędrujące strefy deszczu mają znacznie słabnąć i miejscami na północy, wschodzie oraz w centrum i południu mogą wystąpić niewielkie opady deszczu i mżawki, w sobotę czyli w I dniu dnia wolnego od pracy powinien przynieść kontynuację chmur oraz miejscami zwłaszcza na północy i w centrum opadów deszczu i mżawki. 
Na pozostałym obszarze należy się liczyć ze zmiennym zachmurzeniem oraz z większymi szansami na przejaśnienia oraz rozpogodzenia !!!
Na termometrach dzisiaj w nocy prognozuje się od -1,0 stopni w pasie od Beskidu Niskiego po Bieszczady, w górach  miejscami +2,+4 stopni po za tym od +4 do +8 stopni ( najcieplej w centrum), w piątek od około 0 w rejonie Bieszczadów, +3,+5 stopni miejscami w górach po za tym od +6 do +10 stopni do około +11,+12 stopni na Śląsku, w nocy z piątku na sobotę od około -1,0 stopni w rejonie Bieszczad, +2,+4 stopni w górach po za tym od +5 do +7 stopni (punktowo szansa na +8 stopni) najcieplej w centrum i na zachodzie Polski, w I dniu wolnym od pracy prognozuje się od około +2 stopni w rejonie Bieszczadów, +3,+5 stopni miejscami w górach, po za tym od +6 do +10 stopni do około +11 stopni bliżej granicy z Niemcami.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Odczucie termiczne: chłodno i komfort termiczny na zachodzie oraz w nocy w zachmurzonych miejscach.
Warunki biometeorologiczne będą zmienne z przewagą niekorzystnego.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Nic nowego w pogodzie czy nowy front z mieszanymi opadami ?


 

Najbliższe dwa dni nie zapowiadają się w niczym nadzwyczajnym w aurze, ponieważ ma być podział na chłodniejszy wschód i północ na cieplejszy zachód i południe kraju. Na północnym-wschodzie może nawet trzymać regularny mróz na poziomie -2,-1 stopni w ciągu dnia, nocami przy rozpogodzeniach nie wyklucza się -7,-8 stopni !!! Jeśli chodzi o opady to na południowym-zachodzie i południu możliwy jest deszcz i mżawka na wschodzie np w pasie Roztocze po Podkarpacie możliwy jest deszcz ze śniegiem i śnieg. W górach możliwe są opady mieszane z tym że im wyżej nad poziomem morza tym większa szansa na nieduży śnieżek a pod górami w postaci bardzo ciekłej. Z kolei środę nie powinna przynosić jakiś opadów atmosferycznych, tylko miejscami może zdarzyć słaby deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg na północnym-wschodzie w symbolicznych ilościach. Powinno spaść na zasadzie tyle co nic (to znaczy bardzo mało). Tymczasem w czwartek z zachodu na wschód ma wędrować strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem a wysoko w górach śniegu. Niewykluczona jest mżawka. Potem wraz ze wzrostem temperatur zaczną przechodzić w opady ciekłe !!! Warunki narciarskie niestety nie będą najlepsze. Nie polecam więc korzystania z wychodzenia na zewnątrz z powodu szarej aury panującej na zewnątrz !!!
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -6,-4 stopni na północnym-wschodzie i lokalnie północy kraju, po za tym od -3 do +1 stopni do około +2,+4stopni na południu i południowym-zachodzie kraju, jutro od -1,0 stopni na północnym-wschodzie kraju, w głębi +2,+4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju, w nocy ze środy na czwartek od -5,-3 stopni w rejonie Tatrzańskiego Parku Narodowego, po za tym przeważnie od 0 do +5 stopni do około +6,+7 stopni na zachodzie, w czwartek od -3,-1 stopni w rejonie Beskidu Niskiego oraz Bieszczad po za tym od +2,+4 stopni na wschodzie po za tym do +5,+8 stopni a na zachodzie do około +9,+10 stopni przy czym najcieplej przy granicy Polsko-Niemieckiej).
W czasie godzin wieczorno-nocnych i porannych mogą powstawać gęste mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów a na wschodzie, północnym-wschodzie i północy lokalnie w górach i niewykluczone że w centrum mogą osadzać szadź.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków przeważnie południowych i południowo-zachodnich. 
Odczucie termiczne przeważnie zimno i chłód.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne z powodu zmieniającej się pogody.

niedziela, 13 grudnia 2015

Brak zimy ?


Najbliższe dni zapowiadają się w takim sensie, że pojawi się urozmaicona pogoda. To znaczy ma pokazać się słońce oraz chmury przynoszące opady od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Poranki i noce mogą być bardzo mgliste po osłabieniu wiatru. Jeśli chodzi o bajkowe krajobrazy to niestety o nich zapomnimy. Dopiero w okolicach przedświątecznych być może pojawi się ochłodzenie z północy z intensywnymi opadami deszczu przechodzącymi po deszcz ze śniegiem i śniegiem, i temperaturą do około lub poniżej 0 stopni, ale ze względu na odległy termin na razie to są tylko spekulacje. Jedynie co jest pewne to teraz miejscami mogą wystąpić opady mieszane (czyli tam gdzie termometry będą bliskie 0 stopni to pokaże się opad śniegu a tam gdzie nieco cieplej deszcz ze śniegiem i deszcz). Jeśli chodzi o najbliższą noc to może miejscami popadać zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. Miejscami zwłaszcza na obszarach górskich możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Natomiast w poniedziałek przewiduje się opady deszczu i deszczu ze śniegiem miejscami zwłaszcza na wschodzie kraju. Jeśli chodzi o wtorek to przewiduje się przejście nowej strefy opadowej z deszczem ze śniegiem i śniegiem z północnego-zachodu przez centrum po południowy-wschód. W środę mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem i śniegu na terenie przede wszystkim na południu kraju zwłaszcza w pasie Sudety-Karkonosze po Beskidy-Karpaty i Bieszczady. Na termometrach prognozuje się jutro rano od -4,-2 stopni miejscami w górach po za tym od -1 do +2 stopni do około +3,+4 stopni w pasie od Pomorza, przez centrum po Podkarpacie i Roztocze, w poniedziałek od około 0 stopni w górach i w rejonie Wieżycy, po za tym od +2 do +4 stopni do około +5,+6 stopni na Śląsku,m w nocy z poniedziałku na wtorek od około -4,-2 stopni miejscami na wschodzie w głębi kraju od -1 do +1 stopni do około +3,+4 stopni na zachodzie, we wtorek od -2,0 stopni miejscami na północnym-wschodzie oraz miejscami w Bieszczadach, po za tym ma być średnio od +1 do +3 stopni do około +4,+5 stopni na Śląsku, w nocy z wtorku na środę od -8,-5 stopni na północnym-wschodzie, w głębi kraju od -3 do 0 stopni do około +2,+3 stopni w rejonie Zgorzelca, w środę od około -2,0 stopni miejscami na wschód, północny-wschód i północ od linii Kołobrzeg, Poznań,Płock,Grodzisk Mazowiecki,Kozienice po Zamość w głębi kraju +1,+3 stopni do około +4,+5 stopni na południowym-zachodzie RP. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

sobota, 12 grudnia 2015

Prognoza wiatrowa



Jutrzejszy dzień, na terenie naszego kraju dojdzie prawdopodobnie do zwiększonej różnicy ciśnienia atmosferycznego oraz pojawieniem się nowej strefy opadowej. Miejscami może w sumie spaść ponad 8-12 mm deszczu, a na wschodzie Pomorza, Warmii i Mazurach oraz częściowo na Mazowszu, Podlaskim i być może w północnej części Lubelszczyzny również dodatkowo wystąpić deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki drogowe mogą być bardzo trudne, Między północnym-wschodem i częściowo północą a południem i Bieszczadami różnica ciśnień może przekroczyć 15-20 hPa. Na termometrach jutro ma być od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie czyli od Żuław Wiślanych przez Warmię i Mazury po Podlasie, północny-wschód Mazowsza po Brześć po za tym przeważnie od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południu kraju a wczesnym porankiem od -2,0 stopni wysoko w górach po za tym średnio od +1,+2 stopni miejscami w pasie od Równiny Tucholskiej i Pojezierze Kaszubskie, przez częściowo w centrum po Roztocze i Podkarpacie po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie.
Jeśli chodzi o prędkość wiatru to już dzisiaj w nocy zwiększona prędkość może pojawić się na zachodzie oraz na Śląsku, gdzie może przekraczać 50-60 kilometrów na godzinę a pojedyncze minimum 65-70 kilometrów na godzinę, potem przesuwając się w stronę centrum ma stopniowo wzrastać jego prędkość gdzie porywy mogą przekraczać 70-80 kilometrów na godzinę a pojedyncze ponad 85-90 kilometrów na godzinę przeważnie połnocno-zachodni, zachodni i południowo-zachodni !!! Późnym po południem od zachodu wiatr zacznie stanowczo słabnąć i koło północy już nigdzie nie powinien przekraczać 50-55 kilometrów na godzinę.
Bardzo uważajmy na siebie, ponieważ chwila nieuwagi może zakończyć się zagrożeniem dla życia i zdrowia !!!!

Ulewy nad Stanami Zjednoczonymi.


Suma opadów w stanie Oregon od 2 do 9 grudnia

W ostatnim czasie nie tylko Stany Zjednoczone wzmagają się ze śnieżycami miejscami nocnymi mrozami oraz zmiennymi temperaturami ale również z niezwykle silnymi opadami atmosferycznymi, które spowodowały poważne zalania na terenie miejsko-wiejskich posesji w północno-zachodniej części stanu.W zaledwie kilka dni oraz niecały tydzień spadło aż ponad 130-150 litrów wody na każdy metr kwadratowy a np bliżej zbiornika Oceanu Spokojnego ponad 240-270 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Przede wszystkim mokro było wzdłuż wybrzeża zachodniego oraz na zachodzie stanów Washington, Oregon i Kalifornii. Być może nad wodą suma opadów mogła przekroczyć 300-320 mm deszczu co nie jest do końca pewne.W związku z powodziami w Oregonie i zachodnim Waszyngtonie nie żyją dwie osoby. 72-letnia kobieta utonęła w samochodzie w miejscowości Clactskanie. Jej mąż uratował się i wyczołgał się z pojazdu szyberdachem. Drugą ofiarą jest 60-letnia kobieta. W środę nad ranem drzewo runęło na jej dom. Powodzie powstały w wielu regionach w północno-zachodniej USA. Największe pojawiły się w stanie Oregon, a także w zachodnim Waszyngtonie oraz w północnej Kalifornii. W sumie w związku z powodziami ponad 100 tysięcy odbiorców zostało odciętych od prądu. Ulewne deszcze wywołałby ogromne lawiny błotne. Dotychczas jedynie w stanie Oregon zanotowano ich 20, jednak sytuacja jest na tyle niespokojna, że mogą pojawiać się kolejne.
W Oregonie do czwartku zamkniętych było 25 dróg, z czego trzema nadal nie można przejechać. Co ciekawe wywieziono już 85 ciężarówek gruzu.
W czwartek ponadto w stanie Waszyngton pojawiło się nawet tornado. Żywioł wyrządził bardzo duże straty w mieście Battle Ground w południowo-zachodniej części stanu. Eksperci z NASA twierdzą, że powodzie są wynikiem rzeki atmosferycznej, zwanej „Ekspresem Ananasowym” (z ang. pineapple express). Jest to prąd powietrza, który może przenieść nad ziemią ogromną ilość wilgoci. Dla zobrazowania: jeden taki strumień może nieść w sobie tyle wody, ile kilka rzek rozmiarów Missisipi. Kiedy ta woda dotrze do lądu, gwałtownie spada na ziemię. Skutkiem tego są ulewy, ogromne burze, a zimą gigantyczne opady śniegu.
Poniżej zdjęcia z zalanej posesji:
People travel on a boat as they move to safer places through a flooded road in Chennai
USA - Efekt rzeki atmosferycznej nad północno-zachodnią częścią kraju -2
Żródło: losyziemi.pl 
Podsumowanie w górach wystąpiły bardzo obfite opady śniegu (tzw. śnieżyce, gdzie miejscami spadło ponad 70-120 centymetrów śniegu (prawdopodobnie) natomiast bliżej morza tak blisko 250-300 mm deszczu. 
W Polsce takie sumy w bardzo krótkim czasie zwykle pada od maja do września a tam natomiast spadło w zaledwie kilka dni, więc jak na Amerykę to już bardzo poważny kataklizm. 



czwartek, 10 grudnia 2015

Prognoza pogody-NAJŚWIEŻSZA !!!


 

Najbliższe trzy dni czyli (ostatni dzień pracy oraz weekend obejmujący sobotę i niedzielę) zapowiadają nam się w pogodzie ze zmienną pogodę, bo o ile dzisiaj w nocy przeważnie powinno być bez opadów atmosferycznych to dniu jutrzejszym od północnego-zachodu w głąb kraju ma się nasuwać strefa opadów deszczu o niezbyt silnym charakterze, natomiast w piątek na północnym-wschodzie kraju nie wyklucza się mokrego śniegu. Potem ma się rozpadać również na południu i południowym-wschodzie. Miejscami w górach możliwy jest deszcz ze śniegiem a w szczytowych partiach nawet śniegu. Miejscami zwłaszcza nad morzem, północy, północnym-wschodzie i w centrum może popadać krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem !!! Noce i poranki mogą sprzyjać w powstawaniu mgieł ograniczające widzialność nawet poniżej 150-250 metrów. Na termometrach jutro rano prognozuje się od -7,-5 stopni wysoko w górach oraz miejscami w Tatrach, -4,-2 stopni na wschodzie, południu i centrum po za tym od 0 do +2 stopni do +3,+5 stopni nad morzem, jutro ogólnie powinno być od +2,+3 stopni miejscami na wschodzie, po za tym +4,+6 stopni do +7,+8 stopni nad morzem i Śląsku, w nocy z piątku na sobotę od -3,0 stopni miejscami w górach, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5,+6 stopni nad morzem, w pierwszym dniu wolnego od pracy od około 0,+2 stopni miejscami w górach, po za tym ogólnie od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na Śląsku i nad morzem. Być może co nie jest pewne, że na zachodzie termometry mogą się zbliżyć do wartości około +10 stopni. Niedziela z kolei przyniesie nam nową porcję wiatrów w porywach ponad 40-60 kilometrów na godzinę i deszcz a miejscami zwłaszcza na północnym-wschodzie również śniegu i deszczu ze śniegiem. Trochę mniej opadów na południu kraju. Przewidywana wartość na termometrach w niedzielę rano to od -5,-4 stopni miejscami w górach po za tym od -2 do +2 stopni do około stopni nad morzem, w ciągu dnia od około 0,+2 stopni w górach (nie wszędzie) po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na Śląsku i miejscami na zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i okresami nieco mocniejszy w porywach ponad 45-60 kilometrów na godzinę a na północy 70 kilometrów na godzinę z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne/dość niekorzystne na południu
Odczucie termiczne będzie zimno/chłodno.
Szansa na burze 20-30 procent.
Obszar z największym prawdopodobieństwem wystąpienia konwekcji to przede wszystkim północ Polski.
Największa szansa na bardzo słabe zabielenie się krajobrazów istnieje na północnym-wschodzie kraju.
NA PRAWDZIWĄ ZIMĘ Z MROZEM NIEDUŻYM I ŚNIEGIEM BĘDZIE TRZEBA POCZEKAĆ :)))
Tylko miejscami na północy, centrum oraz północnym-wschodzie głównie w tej ćwiartce krajobrazy być może się lekko zabielą, ale o wysokiej pokrywie śnieżnej z pewnością zapomnimy !!!

wtorek, 8 grudnia 2015

Mglisto i pogodnie czy intensywne śnieżyce i przymrozki ?


 

Najbliższe dwa dni zapowiadają nam się w pogodzie ze zmienną aurą ponieważ ma być sporo chmur z pogodniejszymi miejscami. Początkowo na zachodzie a następnie w wielu regionach naszego kraju należy się liczyć z rozpogodzeniami mimo opadów wędrujące dzisiaj z zachodu na wschód przeważnie słabe i umiarkowane. Natomiast jutro popadać może głównie w Karpatach a w ostatnim dniu pracy na północy, zachodzie oraz w  centrum kraju. Prognozowana suma opadów w tych dniach może zostać przekroczona wartość 3-6 mm a w Karpatach 5-7 mm. Niestety mogą również występować opady mżawki oraz mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 100-200 metrów oraz utrzymywać się przez co najmniej większą część dnia. Jeśli chodzi o postać opadu to przeważnie deszcz a w górach być może deszcz ze śniegiem i mokry śnieg może się zdarzyć. Na termometrach jutro rano przewiduje się od około 0 stopni miejscami na obszarach górskich np w Tatrach po za tym ogólnie od +1 do +5 stopni ( nad morzem i w pochmurnych regionach najcieplej)( w kotlinach górskich Sudetów nie wyklucza się temperatur poniżej o stopni) jutro od około 0 stopni miejscami w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do około plus/minus +7 stopni na Śląsku, w nocy z czwartku na piątek od około -8,-6 stopni w Tatrach, -4,-2 stopni na południu po za tym od 0 do +3 stopni do około +4,+5 stopni nad morzem ( prawdopodobnie maksymalna wartość na termometrach może się wahać w granicach plus/minus +4 stopnie), w piątek od około +2,+3 stopni miejscami w górach po za tym od +3 do +5 stopni do +6,+7 stopni miejscami na zachodzie.
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany północno-zachodni, zachodni i południowo-zachodni, nad morzem może przekraczać 30-40 kilometrów na godzinę.
Subiektywne odczucie termiczne ogólnie będzie chłodno a nocami zwłaszcza z czwartku na piątek zimno i bardzo zimno
Warunki biometeorologiczne będą bardzo zmienne.
Szansa na śnieżyce 0-10 procent
Szansa na wystąpienie burz 5-15 procent.
Nie wyklucza się na wyżynach i nizinach deszczu ze śniegiem!
Czyli z tego wniosek wynika, że o śnieżycach oraz bardzo wysokiej pokrywie śnieżnej możemy niestety zapomnieć , jedynie wysoko w górach może padać śnieg i krajobrazy się zabielać !!!

niedziela, 6 grudnia 2015

Prognoza na dwa dni UWAGA NA MGŁY !!!


 

Najbliższe dwa dni zapowiadają nam się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem oraz pogodnym niebem. Niestety należy się spodziewać opadów atmosferycznych o słabym natężeniu o charakterze słabego deszczu i mżawki. Najpogodniej dzisiaj ma być w nocy na północnym-wschodzie, częściowo w centrum oraz na północy kraju. Jutrzejsza noc w wielu regionach ma być pochmurno ze sporadycznymi fragmentami pogodniejszymi, ale i tak tych ma być bardzo w sporadycznych ilościach. Warunki narciarskie z racji dodatnich temperatur będą ulegać znacznemu pogorszeniu, więc o idealnych warunkach niestety z pewnością zapomnimy !!!. Na termometrach w nocy w pogodniejszych miejscach prognozuje się od -3,-1 stopni po za tym średnio od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni miejscami na zachodzie oraz południu Polski, jutro od około +3 stopni miejscami w centrum kraju po za tym od +5 do +9 stopni do około +10,+12 stopni na zachodzie, jutro w nocy od -1,0 stopni na wschodnich krańcach RP oraz Podhalu po za tym od +3 do +6 stopni gdzie najcieplej na zachodzie i nad morzem, w środę od +3,+5 stopni miejscami na wschodzie i południu po za tym średnio od +5 do +8 stopni do około +9,+10 stopni na zachodzie. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
Jeśli chodzi o obszar opadów to w sporadycznych ilościach mogą wystąpić na północy, zachodzie i południu Polski. Zwłaszcza mokrym dniem może być środa, z tym że mimo wszystko mają one nie być prawie odczuwalne.
Noce poranki w tym przed południa mogą okazać się mgliste ograniczając widzialność poniżej 100-200 metrów oraz występować zachmurzenie z rodzaju stratus.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie południowo-wschodni, południowy oraz południowo-zachodni. 
Słaby i mały przepływ mas powietrza może spowodować, że mgły powstałe mogą się dłużej utrzymywać a temperatura w tych regionach niewyklucza się w termice poniżej lub nie przekraczającej +5 stopni !!!!

sobota, 5 grudnia 2015

Prognoza do środy. Jutro halny i fen ?


Najbliższe dni zapowiadają nam się w pogodzie niestety zamiast zimowej aury należy się spodziewać z chmurami oraz pogodniejszego nieba. Okresami możliwy jest opad deszczu a nad ranem mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów. Warunki drogowe mogą być bardziej utrudnione, chociaż na szczęście tragicznie nie powinno być na jezdniach czy chodnikach. Mimo braku zimy nie zapominajmy o odpowiednim ubiorze, bo wyletnienie przy zdradliwym powietrzu może się skończyć przeziębieniami i grypami, więc bądźmy bardzo ostrożni i wzmażajmy czujność na zmienne warunki atmosferyczne!!! Jeśli chodzi o obszar występowania opadów atmosferycznych to dzisiaj w nocy na krańcach północnych i południowych, jutro na krańcach Polskich Karpat południowo-wschodnich, w nocy z niedzieli na poniedziałek na krańcach północnych oraz lokalnie na zachodzie, w poniedziałek na południu Polski (podobnie z nocy z poniedziałku na wtorek) miejscami na Śląsku w nocy z wtorku na środę miejscami na wschodzie, południu i zachodzie a we środę w wielu regionach naszego Państwa należy oczekiwać niewielkich opadów deszczu i mżawki, których suma przez te dni może przekroczyć 3-5 mm, więc na szczęście wiele nie spadnie. Na pozostałym obszarze ma być lepiej, chociaż chmury i tak mogą występować z racji mniejszej operacji słonecznej, bardzo krótkiego dnia oraz wilgoci zawartej w atmosferze. 
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -2,0 stopni miejscami w górach po za tym średnio przewiduje się od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni nad morzem, w niedzielę od +4,+5 stopni miejscami na obszarze górskim po za tym średnio powinno być od +6 do +9 stopni do około +10,+12 stopni być może gdzie nie gdzie na południu, w nocy z niedzieli na poniedziałek od -4,-1 stopni miejscami w Tatrach po za tym średnio od +3 do +7 stopni do około +8,+9 stopni w pasie Ziemia Lubuska po Wielkopolskie, w poniedziałek od około +4 stopni w Tatrach i Bieszczadach po za tym średnio od +6 do +9 stopni do +10,+12 stopni na Śląsku w nocy z poniedziałku na wtorek od -3,0 stopni miejscami na wschodzie, w centrum i na północy kraju po za tym od+1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju, we wtorek ogólnie ma być od +3 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-zachodzie kraju, w nocy z wtorku na środę od -3,0 stopni na wschodzie, w głębi kraju +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie, we środę przeważnie ma być od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie.
Wiatr w tych dniach ma być słaby i umiarkowany okresami zwłaszcza nad morzem silniejszy w porywach ponad 50-65 kilometrów na godzinę początkowo z zachodu i południowego-zachodu potem bardziej południowy i południowo-zachodni. 
Jutro na południu nie wyklucza się zjawisk fenowych za sprawą, których może temperatura przekroczyć +12,+13 stopni, więc zrobi się naprawdę przyjemnie.  


środa, 2 grudnia 2015

Dobre warunki narciarskie na dwa dni ?+ prognoza pogody


 

Najbliższe dni zapowiadają się z temperaturą przeważnie w termice z ponad +5 stopniami a miejscami na zachodzie i być może na południu ponad +10 stopni. Dodatkowo ma nie brakować chmur, z których dzisiaj w nocy na północnym-wschodzie jutro początkowo na północnym-zachodzie, potem od północnego-wschodu przez centrum po Śląsk a na końcu południowym-wschodzie może padać niewielki deszcz. Suma opadów ocenia się że spadnie ponad 3-5 mm. Natomiast wielkich ulew oraz śnieżyc poprawiających warunki narciarskie na naszych południowych stokach i ogólnie w kraju nie przewiduje się! Wiatr na szczęście ma być słaby tylko miejscami  umiarkowany, która będzie wieczorem i w nocy sprzyjać w powstawaniu mgieł ograniczających widzialność nawet poniżej 400-500 metrów oraz zamgleń. Po za tym powinno być lepiej pogodowo, ale chmury i tak mogą występować (przede wszystkim na froncie jutro).
Dzisiaj w nocy prognozuje się od -2,0 stopni w górach (miejscami) po za tym średnio od +2 do +4 stopni do około +6,+7 stopni nad morzem, jutro od +2,+4 stopni lokalnie w górach po za tym średnio od +5 do +8 stopni do +10,+11 stopni na Śląsku, w nocy z piątku na sobotę od -1,+1 stopni miejscami w górach po za tym średnio przewiduje się od +2 do +4 stopni do około+6 stopni nad morzem , w pierwszym dniu wolnego weekendu od +3,+5 stopni miejscami w górach, po za tym średnio od +6,+9 stopni do +10,+12 stopni na Śląsku. Warunki narciarskie ulegać mają pogorszeniu !!!
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt silny na zachodzie i nad morzem (tam porywy mogą przekraczać 40-60 kilometrów na godzinę) przeważnie południowy i południowo-zachodni.

wtorek, 1 grudnia 2015

UWAGA !!!

OSTATNIE 2 DNI ANKIETY PO GÓRNEJ SPRAWIE STRONY PORTALU HELL'S METEO TO ZNACZY PIEKIELNA POGODA, WIĘC ZAPRASZAM DO GŁOSOWANIA  !!! :)
O TREŚCI:

Aby śledzić wichury,śnieżyce, burze to gdzie najlepiej jest to robić ?

PO PRAWEJ STRONIE WTORKOWEJ PROGNOZY NA DWA DNI !!!

Nowy front atmosferyczny czyżby ze śniegiem ?


Najbliższe dni przyniosą nam zamiast pięknej w tym prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozikiem to miejscami będzie prawdopodobnie ponad +8,+10 stopni na termometrach oraz na szczęście uspokojenie wiatru. Dodatkowo miejscami mimo wszystko mogą pojawiać się opady deszczu o zmiennym i nie intensywnym charakterze. Poranki w związku z tym, że wiatr może osłabnąć to może przynieść powstawanie mgieł ograniczające widzialność nawet poniżej 500-700 metrów. Mimo wszystko ich dużo nie będzie z powodu przepływu mas powietrza. Jeśli chodzi o te niewielkie opady to maja one być wywołane frontem ciepłym, który dzisiaj w nocy wejdzie do zachodniej Polski dające zamiast śniegu to deszcz, który jutro ma obejmować coraz więcej obszarów kraju.W czwartek jeszcze z nich może popadać na wschodzie Polski. Tych opadów ma być na tyle mało, że nie będą one jakość szczególnie zauważalne. Głównie objawiać się mają zachmurzeniem i napływem nieco cieplejszo-łagodnych mas powietrza za nim. Więc warunki drogowe oraz atmosferyczne będą bardzo trudne. Ulew, burz oraz wichur nie należy już się obawiać, jedynie dziś wieczorem miejscami na południu, wschodzie oraz w centrum porywy mogą przekraczać jeszcze 50-70 kilometrów na godzinę. Z kolei w kolejnych dniach porywy ogólnie mogą przekraczać 35-45 kilometrów na godzinę a nie tak jak ostatnio 70-90 kilometrów na godzinę doprowadzające do silnych utrudnień !!!
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -3,-1 stopni miejscami w górach, po za tym średnio +1,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie, jutro od około 0 stopni wysoko w górach, po za tym średnio od +2 do +6 stopni do około +9,+11 stopni na zachodzie (niewykluczone punktowe +12 stopni część W), w nocy ze środy na czwartek od -1,+1 stopni miejscami w górach oraz na krańcach północno-wschodnich po za tym średnio +2,+5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie, w czwartek od +1,+3 stopni miejscami w górach, po za tym średni +3,+7 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie. 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany przeważnie zachodni i południowo-zachodni.  
Aktualne ciśnienie w Krakowie przekracza 988,7 hPa i rośnie.

niedziela, 29 listopada 2015

Wietrzne i cieplejsze oblicza grudnia ?


Najbliższe dni zapowiadają się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, przynoszące opady deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu i krupy śnieżnej. Z tym że częściej powinna mieć postać ciekły a jeśli chodzi o opady mieszane to głównie powinny się skupić dzisiejszej nocy oraz jutro przede wszystkim na północy. Na pozostałym obszarze mogą się również zdarzyć. Do tego wszystkiego dojdzie do silnego wiatru, która może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych może przekroczyć 85-95 kilometrów na godzinę. Nad morzem i w górach porywy mogą osiągać ponad 100-110 kilometrów na godzinę. Warunki biometeorologiczne i drogowe będą nie najlepsze. Podczas dzisiejszej nocy oraz wieczoru z zachodu mają się nasuwać fronty atmosferyczne najpierw prawdopodobnie ciepły oraz zimniejszy potem za którym dojdzie do ochłodzenia zwłaszcza na wysokości 850 hPa przynoszące nie tylko deszcz ale również opady mieszane. Przy wzroście chwiejności wywołane zaostrzonym gradientem temperatury może ponad 100-200 J/kg może dość do rozwinięcia konwekcji z mocniejszym wiatrem, małym gradem, ulewnymi opadami deszczu oraz ograniczonej widzialności z powodu nawiewanej wilgoci w atmosferze. Jutro przeważnie powinno padać miejscami na północy kraju po za tym jeszcze raz tak jak mówiłem też są możliwe!!! Lokalnie możliwe są zjawiska burzowe, we wtorek miejscami zwłaszcza na południu może padać, po za tym raczej mniej, w środę z zachodu na wschód może wędrować cieplejszy front atmosferyczny z bardziej ciągłymi ale niezbyt intensywnymi opadami deszczu,które mają dotrzeć w późniejszym okresie na wschód Polski. W czwartek z kolei  na południu powinno przynieść lepszą aurę, po za tym ma być więcej chmur i zwłaszcza bliżej morza i krańców północnych zwiększa się szansa na opad deszczu. i mżawki Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiejsza noc przyniesie nam na termometrach od 0,+2 stopni w górach, po za tym średnio +3,+5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie, w poniedziałek w ciągu dnia od +1,+3 stopni w górach po za tym średnio od +4 do +6 stopni do około +7 stopni na zachodzie, w nocy z poniedziałku na wtorek ogólnie od +1 do +4 stopni do około +5,+6 stopni nad morzem do około +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju, we wtorek w ciągu dnia od +2,+4 stopni na wschodzie do +7,+8 stopni bliżej granicy z Niemcami oraz nad morzem, w nocy z wtorku na środę powinno być od 0,+2 stopni na wschodzie, w głębi kraju +3,+5 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie, we środę od +3,+5 stopni na wschodzie, po za tym +6,+8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie, w nocy ze środy na czwartek od -1,+1 stopni miejscami na obszarze górskim po za tym średnio +3,+5 stopni do około +7 stopni nad morzem a w czwartek spodziewać się należy od +2,+4 stopni w górach po za tym średnio +6,+8 stopni do około +9 stopni miejscami na Śląsku . Kolo połowy tygodnia na zachodzie nie wyklucza się że termometry mogą wskazać +11,+13 stopni z tym, że do końca nie jest to takie pewne.     
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami w porywach silniejszy przekraczający 50-65 kilometrów na godzinę a jutro 70-80 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni, zachodni i północno-zachodni. Podczas konwekcji od dzisiejszej nocy do jutra 85-95 kilometrów na godzinę, w górach ponad 11-110 kilometrów na godzinę. 

Na razie modele nie są stabilne i w dodatku niektóre modele niepoprawnie działają, więc starałem się to Państwu jak najlepiej przybliżyć !!!



piątek, 27 listopada 2015

Prognoza weekendowa

 
Najbliższy weekend zapowiada się z frontami atmosferycznymi przynoszące opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Okresami opady mogą być intensywne. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów to dzisiaj w nocy prognozuje się na południu kraju i tam głownie może mieć postać śniegu. Jeśli chodzi o  ilość opadów to spadnie tyle co nic i prawie 0. Na pozostałym obszarze lepiej. Jutro z kolei deszcz ze śniegiem, miejscami śnieg lub deszcz możliwe jest w dzielnicach zachodnich. Być może śnieg i deszcz ze śniegiem popada również na wschodzie. Ale o wysokiej pokrywie śnieżnej należy zapomnieć. W niedzielę z kolei powinno rozpadać się w większej części kraju. O silnych ulewach czy śnieżycach należy zapomnieć. Na termometrach dzisiaj w nocy prognozuje się od -7,-6 stopni wysoko punktowo w górach, po za tym średnio -3,0 stopni do około 0,+1 stopni nad morzem, jutro od -2,-1 stopnia miejscami w górach (wyżej położonych nawet niżej) po za tym średnio 0,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie, w nocy z soboty na niedzielę od -5,-4 stopni miejscami wysoko w górach, po za tym średnio -2,+1 stopni do około +2,+3 stopni nad morzem , w niedzielę od około -1,0 stopni miejscami w górach po za tym średnio od +1 do +4 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie. NOCE, PORANKI ORAZ PRZED POŁUDNIA MOGĄ PRZYNIEŚĆ MGŁY OGRANICZAJĄCE WIDZIALNOŚĆ PONIŻEJ 300-500 METRÓW ORAZ ZAMGLENIA !!! NA SZCZĘŚCIE Z RACJI WIATRU NIE POWINNO BYĆ SPORO!
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany, tylko przejściowo może być nieco silniejszy w porywach ponad 40-50 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni.
Z RACJI ZAWIESZENIA NIEKTÓRYCH MODELI POGODOWYCH POGODA MOŻE BYĆ OBARCZONA BŁĘDAMI !!!!

wtorek, 24 listopada 2015

Mroźno, na zachodzie cieplej ale.............


Najbliższe dni zapowiadają nam się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami w tym pogodniejszym niebem. Np pogodnie dzisiaj może być na wschodzie, w centrum oraz na południu Polski, po za tym więcej chmur i na zachodzie, północnym-zachodzie należy oczekiwać opadów śniegu a bliżej granic z Niemcami czy nad morzem również deszczu ze śniegiem/deszczu a nawet mżawka. Jutro z kolei miejscami zwłaszcza na zachodzie i południu może padać ogólnie śnieg i deszcz ze śniegiem. Na południu i południowym-wschodzie (w czwartek czyli jutro) być może co nie jest pewne nie wyklucza się klastra śnieżnego z silniejszymi opadami śniegu. W piątek jeszcze powinno gdzie nie gdzie popadać zwłaszcza na południu. Na pozostałym generalnie powinno być pogodnie. Na termometrach dzisiaj w nocy przewiduje się od -8,-6 stopni na południu, po za tym średnio od -5 do 0 stopni do +1,+3 stopni na zachodzie, jutro od około 0 stopni na krańcach południowych i Suwalszczyźnie po za tym od +2 do +5 stopni, najcieplej na zachodzie, w nocy z czwartku na piątek od -5,-2 stopni na wschodzie (w miejscach pogodniejszych może spadać poniżej -5 stopni) do +1,+3 stopni na zachodzie, w piątek od około 0 stopni miejscami na południu zwłaszcza w Karpatach, po za tym do +1,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie. Noce i poranki mogą sprzyjać rozwojowi mgieł ograniczających widzialność poniżej 300-500 metrów i być może osadzać szadź !!!
Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Do środy czekają duże śnieżyce ?

 
Najbliższe dwa dni zapowiadają się ze zmienną pogodą, ponieważ mają być chmury oraz pogodniejsze niebo.Tam gdzie nie powinno padać to niebo może stawać się błękitne a zachmurzone zaś w bardziej wilgotnych. Żadnych wielkich ulew czy śnieżyc nie prognozuje się. Niestety w dalszym ciągu mogą pojawiać się nocne przymrozki do wartości około -8,-5 stopni i opady mieszane z przewagą deszczowo-śnieżnego i śnieżnego dzisiaj w nocy na wschodzie, północnym-wschodzie a wieczorem również na południu, jutro we wschodniej połowie kraju a w środę natomiast na zachodzie RP. Noce poranki i przed południa mogą okazać się mgliste z mgłami ograniczającymi widzialność nawet poniżej 300-500 metrów. Jeśli chodzi o termometry to jutro rano prognozuje się od -8,-6 stopni wysoko w górach, po za tym średnio od -4 do 0 stopni przy czym nad morzem najcieplej, jutro od około 0,+1 stopni na wschodzie, w głębi +2,+3 stopni do około +4,+5 stopni na zachodzie, w nocy z wtorku na środę od -10,-8 stopni w wyższych partiach gór Karpat, w głębi ogólnie od -5 do -1 stopni do około 0 stopni nad morzem i krańcach zachodnich, w środę od około 0 stopni na północnym-wschodzie Polski, w głębi kraju +2,+3 stopni do +4,+5 stopni około na południu.
Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany (głównie nad morzem) przeważnie południowy i południowo-zachodni. 
Szansa na opad śniegu w Krakowie 40-60 procent (wieczór poniedziałek).
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne/obojętne.
Subiektywne odczucie termiczne bardzo zimni a w nocy mroźno.

niedziela, 22 listopada 2015

Prognoza śnieżna na czwartek wczesno-poranna do piątku i ogólnie


Najbliższy tydzień tak jak wiadomo czeka nas powiew zimy w postaci opadów mieszanych oraz temperatur przeważnie od +2 do +6 stopni a miejscami w górach i na wschodzie tylko około 0 stopni. W nocy miejscami  pojawi się przymrozek w górach termometry mogą sięgać -8,-6 stopni po za tym od -5 do -2 stopni np w okolicach połowy tygodnia. Miejscami zaowocuje we frontami atmosferycznymi, które w okolicach czwartku mogą wejść na teren wschodniej Polski przynosząc silniejsze opady śniegu. Po za tym raczej niewiele opadów należy się spodziewać.
Prognozuje się na stan obecny przyrost pokrywy śnieżnej około 4-8 centymetrów a miejscami na północnym-wschodzie nawet powyżej 10 centymetrów. Na razie modele co do tych opadów nie są pewne, mniej jednak jak się pojawią to mogą wówczas ograniczać widzialność nawet poniżej 500 metrów i powodować, że nawierzchnie dróg staną się śliskie. Modele nie wykluczają w czasie sobota-poniedziałek/wtorek (następny) wejścia układów niskiego ciśnienia na teren Polski przynosząc śnieżyce z przyrostem ponad 10-15 centymetrów śniegu. I też modele w tej kwestii np GFS nie są stabilne, ale przygotowuję te prognozy z racji na to by zmienić opony z letnich na zimowe z powodu ujemnych temperatur w nocy oraz prawdopodobnie silniejszych opadów białego puchu w nocy i dzień by być potem nie zaskoczony !!!!! Potem prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia należy się spodziewać ponownie dynamicznych układów niskiego ciśnienia przynoszące silne opady deszczu oraz ocieplenie na termometrach, gdzie zwłaszcza na zachodzie może przekroczyć +9,+10 stopni. Więc okres Mikołajek niestety może odbyć się w jesiennych klimatach  zamiast zimowych . Nie jest pewne czy utrzyma się czy powstanie układ wysokiego ciśnienia blokujące niże oraz umożliwiające utrzymanie nieco dłużej powiewu zimy. Na razie szansa na nie to 20-40 procent.   

sobota, 21 listopada 2015

Zgniła pogoda nas czeka ?


Najbliższe dni zapowiadają się nam w pogodzie  niestety ze zgniłą pogodą, ponieważ ma być taka sytuacja albo poranne przymrozki i mrozy i niewiele opadów śniegu lub jej niedostatek czy brak, albo wyższe temperatury i niezbyt duże opady mieszane doprowadzi w przyrodzie do dramatycznej tonacji, która zamiast zimowych krajobrazów będzie obfitować w ciapę i niewieloma stopniami na plusie. Tylko miejscami zwłaszcza w górach mogą się na chwilę krajobrazy zabielić, choć tych miejsc niewiele będzie. Biomet niestety będzie bardzo negatywny. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to należy się spodziewać niestety zamiast jednorodnego opadu śniegu to towarzyszyć ma deszcz ze śniegiem i deszcz. Jeśli chodzi o obszar występowania tych opadów to w najbliższych dniach należy ich oczekiwać na terenie większego obszaru np w okresie dzisiejsza noc po noc z niedzieli na poniedziałek. Jeśli chodzi o początek tygodnia to opadów należy się spodziewać przede wszystkim na północy kraju, a we wtorek również we wschodniej połowie RP a w środę na zachodzie (głownie w II części dnia). Noce, przed południa oraz poranki zapisać się mają bardzo mgliste. Jeśli chodzi o termometry to w ciągu dnia należy się spodziewać temperatur od +3 do +6 stopni (najcieplej jutro w centrum kraju, w poniedziałek miejscami na wschodzie, południu i zachodzie kraju, we wtorek podobnie jak w poniedziałek, w środę na zachodzie Polski, w rejonach górskich około 0,+2 stopni a w środę na wschodzie zwłaszcza na Warmii i Mazurach czy Podlasiu i wschodzie Mazowsza może być plus/minus 0 stopni. Noce z kolei za oknami zobaczymy ujemne wartości, ponieważ ma być dzisiaj w nocy od -4,-2 stopni w górach po za tym średnio od 0 do +4 stopni, nocą z niedzieli na poniedziałek od -8,-5 stopni w górach, po za tym średnio -3,0 stopni do +2,+3 stopni na wschodnich krańcach kraju i nad morzem, w nocy z poniedziałku na wtorek od -8,-5 stopni w górach po za tym średnio od -4 do -1 stopni do około 0 stopni na krańcach zachodniej Polski, z wtorku za środę od -10,-7 stopni w górach, po za tym -6,-3 stopni do około 0 stopni na zachodzie i nad morzem.
Wiatr ma być słaby,umiarkowany ze zmieniających się kierunków z przewagą zachodniego i południowego-zachodniego. 

piątek, 20 listopada 2015

Weekend biały ?



PROGNOZA WEEKENDOWA NA WEEKEND PRZED ADWENTEM !!!!!
 Najbliższy weekend w Polsce zapowiada się okresowymi opadami deszczu, ale też w związku z obniżeniem temperatury mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Najbardziej krajobrazy mogą się zabielić wysoko w górach np na na terenie schronisk położonych ponad 1000-1200 metrów nad poziomem morza. Niestety w nocy mogą powrócić przymrozki i to nie byle jakie, ponieważ w górach termometry mogą się obniżać poniżej -3 stopni a przy gruncie może być ledwo poniżej -5 stopni, więc zrobi się naprawdę lodowato. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów to w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę może popadać zwłaszcza w dzielnicach południowych (przejściowo bardzo intensywnie) a w niedzielę zaś na północy i południowym-wschodzie. Suma opadów atmosferycznych może zostać przekroczona 10-15 mm. Niestety w weekend również zrobi się zimniej, ponieważ prognozuje się w dzień ogólnie od +3 do +6 stopni (a lokalnie nawet może być jedynie cieplej, ale też niewiele) a w górach tylko 0,+2 stopni, w nocy z piątku na sobotę powinno być od +3 do +6 stopni na przeważającym obszarze Polski, w górach tylko 0,+2 stopni na na terenie Niziny Szczecińskiej około +7 stopni a z nocy z soboty na niedzielę od -5,-2 stopni miejscami na terenach górzystych w głębi kraju -1,+2 stopnie do +4,+5 stopni około na wschodzie, nad morzem i zachodzie. Warunki drogowe będą bardzo fatalne a nawierzchnie dróg oraz chodnik bardzo śliskie. Brak bezpieczeństwa oraz nieuwaga w połączeniu z liściami położonymi może się skończyć poślizgiem i kraksą !!!!!
PAMIĘTAJMY !!! Jak będziemy rano stawać do kościoła, czy wybierać się na spacery wyjazdy rodzinne to nie zapominajmy o ciepłym ubiorze np kurtki rękawiczki czapki oraz długie ciepłe spodnie bluzy itp.
Poranki, przed południa oraz noce mogą przynosić również mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 300-500 metrów.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny ze zmieniających się kierunków.
Subiektywne odczucie termiczne to zimno i bardzo zimno.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

środa, 18 listopada 2015

Jutro działania głębokiego niżu czy nie ?


Najbliższe dwa dni zapowiadają się w pogodzie zmienną pogodę, chociaż wiatr powinien osłabnąć i nie powinien być tak silny jak ostatnio czyli jak w dniu dzisiejszym gdzie porywy  przekraczały nawet 80-100 kilometrów na godzinę, tylko porywy już mogą przekraczać 50-65 kilometrów na godzinę a nad morzem 70 kilometrów na godzinę Więc o większe zniszczenia nie należy się obawiać. Dodatkowo miejscami popada deszcz, ale nie tak mocno jak dzisiaj, chociaż przejściowo np w piątek może popadać na południu kraju. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów atmosferycznych to powinno być dzisiaj w nocy przede wszystkim na północy kraju, po za tym też może popadać a w okresie czwartek-piątek to wilgotno może być w większości obszarów naszego państwa. Suma opadów atmosferycznych licząc od dzisiejszej nocy do piątku wieczorem to powinno spaść ponad 10-15 mm deszczu (tylko w miejscach gdzie opady najdłużej się utrzymają).W Czwartek być może na północy dojdzie do zwiększenia chwiejności termodynamicznej przekraczającej 100-200 J/kg generujące konwekcję (z tym że to nie jest do końca pewne). Jeśli chodzi o temperaturę to przewiduje się jutro rano od +3,+4 stopni miejscami w górach po za tym średnio od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie, jutro od +8,+10 stopni na północy po za tym średnio +11,+13 stopni do +14,+15 stopni około na południu, w nocy z czwartku na piątek od ogólnie powinno być od +4 do +8 stopni (najcieplej w pochmurnych miejscach a najpogodniejszych zimniej). W ostatnim dniu pracy powinno być od +3,+5 stopni w górach, po za tym około +6,+7 stopni do około plus/minus +8 stopni w centrum.
Wiatr prognozowany ma być słaby umiarkowany i niezbyt gwałtowny w porywach ponad 40-60 kilometrów na godzinę z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Subiektywne odczucie termiczne to chłodno i zimno.
Warunki biometeorologiczne ogólnie niekorzystne.


poniedziałek, 16 listopada 2015

Zasady zachowania podczas wichur !


I. Kryteria oceny siły wiatru.
prędkość wiatru
charakterystyka wiatru
m/sek
km/godz

Do 10
do 36
umiarkowany
10 - 20
36 - 72
silny
20 - 30
72 - 108
wichura
Powyżej 30
powyżej 108
huragan
Zasady zachowania się w przypadku wystąpienia silnego wiatru i orkanów !!!
 Tak jak wiemy wszelakie silne wiatry i huragany występują powodowane najczęściej szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Najgroźniejszą formę przyjmują one w okresie wiosennym i jesiennym.
Przed wystąpieniem wichury:
  • Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie głębokiego niżu oraz naucz ich, jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  • Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
  • Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia. 
    ŚLEDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PORTALACH LUB W SERWISACH INFORMACYJNYCH, W KTÓRYM BĘDĄ PRZEDSTAWIAĆ AKTUALNE WARUNKI POGODOWE I RELACJONOWAĆ ZAGROŻONE MIEJSCA !!!
Podczas wichury/układu groźnego niskiego ciśnienia:
  • Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
  • Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom): [list=1]
  • zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne elementy budynku,
  • upewnij się, czy konstrukcja dachu jest mocno przytwierdzona do konstrukcji budynku,
  • zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
  • usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodnim,
  • uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), świece, oraz inne sprzęty świecące
  • sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
  • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji, tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
  • nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych. 
  • Jeśli mieszkasz na zewnątrz np w namiotach to staraj się bardzo mocno przytwierdzić do gleby oraz z dala od drzew, ponieważ spadając może powodować mocne zagrożenie dla życia w tym zdrowia.


  • Wyłącz główny wyłącznik prądu i gazu
  • Schowaj się w środkowych i najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.
  • Znajdując się poza domem poszukaj schronienia przed wiatrem
  • Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.
  • Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację: [list=1} w przypadku miejsc, w którym znajdują się ciężkie lub słabo trzymające się w ziemi roślinność o dużej wielkości.
  • wyrusz tak szybko, jak to tylko możliwe z miejsc gdzie są drzewa wysokie i słabe
  • opuszczając mieszkanie wyłącz energię elektryczną oraz główny zawór wody i gazu, wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
  • zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz,
  • zabierz przygotowany zawczasu podręczny bagaż oraz ciepłą odzież. [/list] [/list] 
  • Po wichurze:
    • Udziel pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym osobom.
    • Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych.
    • Ostrożnie wkraczaj do swego domu.
    • Sprawdź instalację (gazową, elektryczną, wodociągową i ściekową) w zniszczonym domu.
    O wszystkich zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj:Służby dyżurne przykładowo Straży Pożarnej, Policji, pogotowie elektryczne, gazowe i inne jeśli dojdzie do groźnej sytuacji meteorologicznej np szkody, zniszczenia, straty w drzewostanach w tym leżącymi na środku jezdni czy chodnikach uniemożliwiające ruchy.

  • Idzie orkan ?

    Prognoza pogody na dwa najbliższe dni.

            Najbliższe dwa dni zapowiadają się nam w pogodzie ze sporym zachmurzeniem przynoszące opady deszczu o natężeniu słabym, umiarkowanym i silniejszym. Z tym że najbardziej obfite opady przewidywane są na środę, które mogą być połączone z chwiejnością atmosferyczną przekraczającą 150-250 J/kg powodujące rozwój chmur kłębiastch przynoszące silniejszy deszcz oraz wiatr w porywach przekraczająca 70-90 kilometrów na godzinę. Niestety być może powstanie co nie jest pewne struktura liniowa generujące nieduży opad gdadu, ulewny deszcz a wiatr wówczas może przekroczyć 100-105 kilometrów na godzinę. Na razie jeśli co jest pewne to fakt, że w nocy popada deszcz i to przede wszystkim na zachodzie, północy oraz w centrum kraju. Niektóre z nich mogą być silniejszeniż dzisiaj na południu i zachodziue Polski. We wtorek tymczasem  w wielu regionach Polski należy oczekiwać opadów atmosferycznych o zmiennym natężeniu i to nie tylko w tych regionach, które wyżej zostało wymienione, ale również na południu kraju. Suma opadów atmoferycznych może przekroczyć 8-10 mm.
    W środę czeka nas wielkie załamanie, bo mimo że we wtorek i dzisiejszej nocy popada na większym obszarze RP to zwiększy się różnica ciśnień między południem a północą przekraczająca 15-20 hPa powodujące że prędkość wiatru w porywach może przekroczyć 70-90 kilometrów na godzinę. Dodatkowo z zachodu na wschód ma wędrować front atmosferyczny z opadami o silniejszym natężeniu, w których suma opadów może przekroczyć 15-20mm a miejscami być może 25 mm. Lokalnie możliwe burze.Na szczęście nie powinno być zagrożenie cofką ze zwględu na kierunek wiatru, który ma być południowo-zachodni i zachodni.Nad morzem może być wiatr ponad 10 stopni w skali Beauforta.
    Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy przewiduje się od +2,+3 stopni miejscami w górach, +4,+6 stopni na południu i wschodzie do +9,+10 stopni na zachodzie (najcieplej przy granicy z Niemcami), jutro od około +7 stopni w rejonie Wieżycy po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie i bliżej granicy z niemcami, w nocy z wtorku na środę przewiduje się od +4,+6 stopni miejscami w górach, w głębi kraju +7,+11 stopni do +12,+14 stopni na zachodzie, w środę prognozuje się od +7,+9 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni (okołó) na południu.
    Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy (w środę) porywy mogą przekraczać 70-90 kilometrów na godzinę podczas konwekcji 100-105 kilometrów na godzinę (nie jest pewne) przeważnie zachodni i południowo-zachodni.







    sobota, 14 listopada 2015

    Co z wiatrem i pogodą w najbliższych dniach ? Czyżby zima czy orkan


    Najbliższe dni zapowiadają się nam w pogodzie, ze zmiennym zachmurzeniem oraz opadami deszczu o zmiennym natężeniu od słabego po umiarkowanego i przejściowo silnego. Niestety silne zgęszczenie izobarów między północą a południem gdzie Śródziemnomorskie wyże i Skandynawsko-Brytyjskie niże doprowadzą do różnicy ciśnień średnio 20-40 hPa. Niestety Polska stanie się miejscem z areną ciśnień, w którym mogą szaleć wiatry. Pierwszym dniem będzie jutrzejszy dzień gdzie na południu a konkretniej w jego połowie należy oczekiwać ponownego wzrostu wiatru, który porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę. Spokojniej zaś powinno być na północy Polski, choć w rejonie wschodniego Pomorza porywy mogą przekraczać 30-45 kilometrów na godzinę. Jeszcze jakby było mało to w bardziej mokrych regionach może popadać deszcz okresami silnie. Opady zwłaszcza na południu mogą utrzymać się nocą z niedzieli na poniedziałek a w ciągu poniedziałkowego dnia popadać ma zwłaszcza na zachodzie i południu kraju,po czym przesuwając się do centrum zaczną tracić na intensywności. Wtorek i w środę z kolei popada na przeważającym obszarze kraju. Opady mogą być bardzo intensywne i suma opadów atmosferycznym przez dwa dni mogą przekraczać 25-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, więc susza po letnia-jesienna może być zażegnana . W środę w związku z podwyższoną chwiejnością atmosfery zwłaszcza na południu przekraczające 150-300 J/kg może doprowadzić do konwekcji dająca silniejsze deszcze mocniejszy wiatr i być może niewielki grad. Czyli reasumując suma opadów atmosferycznych w tym tygodniu w wymienionych dniach może przekroczyć o ile się nie zmieni 30-50 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
    Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiaj w nocy przewiduje się od 0,+1 stopni miejscami w górach po za tym +2,+3 stopni miejscami na wschodzie do +5,+6 stopni na zachodzie, jutro od +3,+5 stopni miejscami na południu Karpat po za tym średnio od +6,+9 stopni do +10,+11 stopni na krańcach zachodnich, w nocy z niedzieli na poniedziałek od +4,+6 stopni na północy, po za tym +5,+8 stopni do około +10 stopni na południowym-zachodzie kraju, w poniedziałek od około +4 stopni w Bieszczadach, w głębi kraju +5,+8 stopni do około +11,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju,w nocy z poniedziałku na wtorek ogólnie prognozuje się od 0,+2 stopni w Tatrach po za tym od +4 do +8 stopni do około +9 stopni na południowym-zachodzie Polski, we wtorek od około +7 stopni na Suwalszczyźnie i Augustowczyźnie po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +12,+14 stopni na terenie Śląska, w nocy z wtorku na środę od +8,+10 stopni na wschodzie po za tym do +12,+14 stopni (punktowo na Śląsku  nie wyklucza się około +15 stopni co nie jest pewne), w środę od około +6 stopni w Kotlinie Jeleniogórskiej, +7,+9 stopni na zachodzie, po za tym do +12,+14 stopni do +15,+17 stopni na południu ( być może zdarzy się +18 stopni).
    Wiatr ma być słaby i umiarkowany, w okolicach jutra na południu a w połowie tygodnia na przeważającym obszarze kraju silny i porywisty w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę (w środę może przekraczać 90-95 kilometrów na godzinę zmienny.             







    czwartek, 12 listopada 2015

    Uwaga jutro piątek trzynastego !!! i jaka pogoda ?


    Najbliższe dwa dni czyli okres 13-14 listopada (w tym pierwszy dzień weekendu) zapowiadać się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, które miejscami mogą być przerywane niewielkimi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami, które mają się tyczyć jutro południa Polski a w sobotę południa i zachodu (przede wszystkim), po za tym ma być sporo chmur. Dodatkowo od zachodu jutro w II części dnia mają wędrować strefy zachmurzenia z opadami deszczu o natężeniu słabo-umiarkowanym okresami silniejszymi, wędrujące w głąb kraju. Lokalnie np na północy przy wzroście chwiejności termodynamicznej 100-200 J/kg nie można wykluczyć burz z mocniejszym deszczem oraz wiatrem! Suma opadów deszczu może przekroczyć 8-12 mm. Jeśli chodzi o noce i poranki mogą zdarzyć się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów zwłaszcza dzisiaj w nocy na południu i zachodzie kraju. Natomiast podczas jutrzejszej ich rozwojowi może utrudniać nasilający wiatr !!! Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy prognozuje się od +2,+4 stopni na obszarach górskich po za tym od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni nad morzem, jutro od +7,+9 stopni na północnym-wschodzie, w głębi kraju +10,+13 stopni do +14,+15 stopni około na południu, w nocy z piątku na sobotę od +3,+4 stopni miejscami na Pojezierzu Pomorskim i lokalnie w górach po za tym +4,+7 stopni do około +8,+9 stopni na południowym-wschodzie, w sobotę od +3,+4 stopni w górach po za tym od +5 do +9 stopni.
    Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami nieco mocniejszy i w sobotę przewidywane porywy mogą przekraczać 60-75 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę z kierunków przeważnie zachodni i południowo-zachodni.

    Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce

     Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju.  Data: 27.11.2024 r.   Miejsce: Polska   Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...