poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Wielkie pożary na południu Europy. Ostatnio incydent zdarzył się na północy Włoch

Ostatnie miesiące na południu Europy niestety nie rozpieszczały nas incydentami burzowymi w tym opadami atmosferycznymi z powodu oddziaływania silnych układów barycznych wysokiego ciśnienia nad akwenami Morza Śródziemnego przyczyniające się do tego że oprócz słońca notowaliśmy bardzo nietypowe temperatury jak na tę porę roku czyli temperatury rzędu ponad 40-45 stopniowe upały. Dodatkowo ściółka leśna okazała się bardzo sucha sprzyjające występowaniu pożarów, które szybko się rozprzestrzeniały w tym czasie nad tymi obszarami. Najbardziej Ucierpiał pas Grecja po Turcję gdzie duże tereny uległy spaleniu i nawet zdarzały się prawdopodobnie ofiary śmiertelne piekielnego żywiołu nie mówiąc o doszczętnie spalonych domach czy budynkach zamieszkałe przez ludzi. Ostatni bardzo nieprzyjemny incydent zanotowaliśmy w bardzo wysokim budynku na terenie Mediolanu gdzie ludność z ponad 70 mieszkań trzeba było ewakuować. Prawdopodobnie przyczyną zjawiska była usterka na 15 piętrze budowli, która ogień wywołała. Ponadto bardzo sucha aura w szybkim tempie sprzyjał paleniu się 60 metrowego blokowiska. Ponadto burmistrz Giuseppe Sala powiadomił że dużo samochodów również uległo zniszczeniu. Ponad 15-17 wozów strażackich brało udział w wymienionym wydarzeniu.     
Poniżej aktualne zdjęcia z płonącego budynku:


Żródło: Lokalne media 


Prognoza pogody na kolejne dni czyli jeszcze wilgotno a potem stopniowa poprawa pogody



Nadchodzące dni czyli przełom lata i jesieni powinien jeszcze przynieść zachmurzenie zmienne z przewagą dużego z rodzaju kłębiastego oraz warstwowego generujące zwłaszcza na południu, w centrum oraz na wschodzie opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu a temperatury przez to nie przekraczać +15 stopni a w Karpatach +8,+10 stopni. Dopiero w środę na zachodzie przez Pomorze i częściowo na północy nie powinno padać a zza chmur wychodzić słońce podnoszące wskazania na termometrach. Wszystko będzie miało to związek z przechodzeniem układu barycznego niskiego ciśnienia u naszych wschodnich sąsiadów utrzymujące bardzo wilgotną aurę w tej części PL. Jednocześnie od zachodu z nad zachodniej Europy w tym Skandynawii zacznie oddziaływać układ wysokiego ciśnienia polepszające pogodę właśnie od tej strony Polski rozpadające strefy opadowe w naszym kraju i dopiero prawdopodobnie kolejne mogą się pokazać dopiero po weekendzie z powodu wejść nowych stref opadowych do naszego kraju. Jedyny plus pogody będzie taki że dobowa różnica temperatur przez to wszystko będzie niewielka. Noce i poranki z powodu większej wilgoci ponad (60-75%) oraz niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +3,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+20 stopni na północy i zachodzie kraju. 

W środę rano: od +6,+9 stopni w górach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od +8,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do +20,+21 stopni w regionach zachodniej Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w tym niezbyt mocny północny i północno-zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe zaś niekorzystne. 







  

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...