czwartek, 27 marca 2025

Pogoda w Europie w ostatnie dni miesiąca



Podczas ostatnich dni miesiąca pogoda w Europie ma niezbyt się różnić. Czyli klasycznie ma być podział podział na cieplejszą część południowej Europy oraz nieco chłodniejszą w rejonie Skandynawii. Jeśli chodzi o zjawiska to ośrodki baryczne niskiego ciśnienia mają przechodzić zwłaszcza przez rejon Europy południowej i częściowo Skandynawii. W pierwszym wymienionym obszarze może popadać czasem ulewnie. Suma opadów może zatem przekroczyć ponad 30-50 litrów wody na każdy metr kwadratowy. W Alpach i Górach Skandynawskich nie można wykluczyć pojawienia się intensywnych opadów śniegu. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej może przekroczyć ponad 15-20 centymetrów. W niedzielę w centrum kontynentu zatoki obniżonego ciśnienia mogą podsyłać nam strefy z których przy opadach deszczu temperatura może nie przekroczyć +7,+9 stopni. Natomiast koło niedzieli-poniedziałku w pobliżu wybrzeża Turcji i Grecji może pojawić się wzrost chwiejności atmosfery przekraczająca ponad 1000-1300 J/kg, LI -4,-2, przepływ powietrza ponad 16-20 m/s i wilgotność względna ponad 60-80 % sprzyjająca w tworzeniu się niezbyt zorganizowanych klastrów burzowych z opadami ponad 25-40 mm, wiatrem ponad 50-70 km/h i poniżej 3 centymetrów opadu gradu. Jeśli chodzi o wichury to mają się ograniczyć do Oceanu Atlantyckie, gdzie w pobliżu Wysp Brytyjskich porywy wiatru mogą przekraczać 80-100 kilometrów na godzinę. Tak więc nie powinno być jakiegoś szczególnego ciepła w Europie w najbliższym czasie i każda wilgoć powinna sprzyjać w rozwinięciu się przyrody.   

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -10,-5 stopni w Górach Skandynawskich, po za tym ma być najczęściej w przedziale od +5 do +15 stopni do blisko +20 stopni w rejonie Turcji. 

W sobotę południe: od -5,0 stopni w rejonie Gór Skandynawskich i wysoko w Alpach po za tym średnio od +10 do +20 stopni do +23,+26 na SW Hiszpani. 

W niedzielę południe: od -5,0 stopni w Górach Skandynawskich i wysoko w Alpach i +6,+10 stopni pod deszczowymi chmurami w centrum Europy, po za tym od +12 do +20 stopni do +22,+25 stopni na SW Hiszpani.

W poniedziałek południe: od -5,0 stopni w Górach Skandynawskich i wysoko w Alpach, po za tym od +10 do +20 stopni do +22,+24 stopni w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany w rejonie Morza Śródziemnego może przekraczać 50-65 kilometrów na godzinę z przewagą kierunków północno-wschodnich i wschodnich. 

Warunki biometeo i drogowe najlepsze mają być w rejonie Europy środkowej. 

Najwyższe ciśnienie ma być w pasie Europy środkowej a najniższe nad Morzem Śródziemnym.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Prognoza pogody weekendowa ostatnia w marcu 2025 r.





Piątek oraz weekend mają się się trochę różnić w pogodzie pod względem opadów. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów to w sobotę prognozowane są w dzielnicach zachodnich oraz przy granicy ze Słowacją w godzinach po południowych i wieczornych. W niedzielę z kolei popadać może początkowo na zachodzie i południowym-zachodzie a potem także w innych częściach naszego kraju. Nie powinny to być znaczące zjawiska na niebie. Suma opadów może przekroczyć w tym czasie 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Mimo wszystko nie powinno brakować przejaśnień. Przy słabym wietrze może pojawić się więcej zamgleń ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Nocami mogą zdarzyć się lokalne przygruntowe przymrozki.   

 Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na wschodzie. 

W piątek południe: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południu kraju. 

W sobotę południe: od +7,+9 stopni w Tatrach, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południu kraju. 

W niedzielę południe: od +7,+9 stopni pod deszczowymi chmurami, po za tym od +11 do +14 stopni do +15 stopni w centrum kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dobre tylko w niedzielę pogarszające się. 

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w II połowie miesiąca

Pogoda w czwartek i w piątek ma przynieść niewiele zmian. Czyli okresy pogodniejsze mają przemijać z zachmurzonymi z rodzaju warstwowego i k...