sobota, 16 października 2021

Trzęsienie ziemi na Wyspie Salomona o magnitudzie blisko 6,5 skali Richtera



Wczoraj w rejonie wyspy doszło do silnych wstrząsów, które miało miejsce na terytorium południowo-wschodniej Oceanii niedaleko Nowej Gwinei. Miejsce to zamieszkuje około ponad 500000 mieszkańców. Miejsce to jest określane jako ogromny sejsmiczny pierścień, gdzie wstrząsy nie należą do rzadkości w skali całego świata nie tylko pod względem tarć tektonicznych ale również związane z siłami wulkanicznymi. W piątek jego epicentrum znajdowało się około 33 kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Na szczęście nie ma doniesień na razie ani o zniszczeniach czy rannych w tym ofiarach tego zdarzenia. Nie zanotowano również fali tsunami z powodu tarć płyt tektonicznych. Mimo że wybuchy wulkanów można zaobserwować na całym świecie, to w strefie Pacyficznego Pierścienia Ognia zdarza się to szczególnie często. Dlatego że Ocean Spokojny leży na największej płycie tektonicznej Ziemi - płycie pacyficznej. Ona się porusza się i trze o inne płyty litosfery, co powoduje ogromną aktywność wulkaniczną na jej brzegach. Pierścień aktywnych wulkanów ciągnie się od Nowej Zelandii, przez Indonezję i Japonię, aż po Alaskę i zachodnie wybrzeża obu Ameryk. Największe trzęsienie ziemi zanotowano w Chile 22 Maja 1960 roku, gdzie miało miejsce wstrząsy o magnitudzie 9,5 stopni skali Richtera określano jako wstrząsem chilijskim. Niestety powstały również spore fale tsunami, które dotarły nawet do Ameryki Południowej. Epicentrum znajdowało się w okolicach Lumaco, ale najbardziej poszkodowanym miastem była Valdivia, położona 700 km na południe od stolicy Chile - Santiago. Do dzisiaj istnieją spore rozbieżności w szacowaniu skutków katastrofy - liczba zabitych waha się według różnych źródeł od tysiąca do sześciu tysięcy, a straty materialne zostały wycenione w latach 60. na kwotę od 400 do 800 milionów dolarów.





Sporo chmur, niewiele słońca w tym zimno- jesienne newsy pogodowe.

Temat: Sporo chmur, ale niewiele opadów atmosferycznych, mokra północ. 

Data: 16.10.2021 r.

Miejsce: Polska 





Dzisiejszy dzień czyli weekend w II połowie października przynosi nam w pogodzie działanie dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się w rejonie Skandynawii utrzymujący ryzyko wystąpienia niewielkich opadów deszczu i mżawki w rejonie Pomorza oraz na krańcach północnych. Ulew i burz nie przewiduje się dziś. Po za tym działają układy wysokiego ciśnienia znajdujące się na zachód i południe od naszego kraju zapewniające dość suchą pogodę z zachmurzeniem średnim i warstwowym. Niestety niewielka dawka słońca jest związane że o tej prze roku wyparowanie wilgoci po poprzednich opadach atmosferycznych jest niewielkie pozostawiający chmury na niebie. 

W południe na termometrach mamy od +8,+9 stopni miejscami w pasie południe po centrum kraju, po za tym od +10 do +13 stopni do około +14 stopni miejscami na północy kraju i przy granicy z Ukrainą. 

Poniżej mamy aktualny ska zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/10/16/0915.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo są dość niekorzystne a drogowe dość dobre.   

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...