Dzisiejszy dzień czyli Narodowy Dzień Flagi zaczyna stopniowo przynosić zmiany w pogodzie, czyli pogodniejsze niebo jest przerywane zachmurzeniem z rodzaju warstwowego i kłębiastego z których występują opady o urozmaiconym natężeniu. Wszystko się bierze z powodu pojawienia się ośrodka barycznego niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz obszary podwyższonego ciśnienia na południe od naszego kraju. W dodatku zwłaszcza w dzielnicach zachodnich i środkowych pojawia się wzrost chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 700-1200 J/kg, LI -4,-2, wilgotność względna ponad 55-75 % oraz przepływ powietrza ponad 15-20 m/s owocuje rozwojowi konwekcji. Podczas nich występują opady rzędu ponad 15-20 mm, wiatr w porywach przekracza 60-80 kilometrów na godzinę i opady gradu poniżej 3 centymetrów. Początkowo komórki opadowe i burzowe z biegiem czasu łączą się w niezbyt zorganizowane struktury konwekcyjne. Najbardziej wilgotno dziś jest w regionach północnej Polski gdzie często przechodzą wilgotne strefy opadowe. Za frontem stopniowo ma się ochładzać.
Najbardziej zagrożone rejony dzisiaj to dzisiaj są województwa Kujawsko-Pomorskie, częściowo Wielkopolskie, Mazowieckie oraz Warmińsko-Mazurskie. Najbardziej zorganizowane struktury pojawiają się w dwóch ostatnich województwach. Całkiem nawodnione są te strefy opadowe. Natomiast na południu kraju zwłaszcza w województwie Świętokrzyskim zdarzają się pojedyncze komórki z opadami deszczu. Miejscami zwłaszcza tam gdzie temperatura przekracza +25 stopni trochę wilgoci powoduje odczucie duszności.
Na termometrach w południe mieliśmy od +14,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+28 stopni na zachodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-app/getpicture?/daten/sat/im09/2025/05/02/1745.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy przeważnie południowo-zachodni.