poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Wyprawa rowerowa wiosenna w marcu

 Zdjęcia z wyprawy przez rejony północnej Małopolski w rejony Racławic. 

Bitwa pod Racławicami – zbrojne starcie wojsk polskich, pod dowództwem naczelnika Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi, pod dowództwem generała majora Aleksandra Tormasowa. Bitwa miała miejsce 4 kwietnia 1794, w czasie insurekcji kościuszkowskiej, pod wsią Racławice, znajdującą się obecnie w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim.W wyniku wygranej wojsk polskich, pomimo niezbyt dużego znaczenia militarnego, pozwoliła podnieść morale powstańców już w dwanaście dni po rozpoczęciu powstania.Według planów wybuch powstania miał nastąpić zaraz po przegranej wojnie polsko-rosyjskiej w 1792, lecz jeszcze we wrześniu 1793 Tadeusz Kościuszko uznał przygotowania za niewystarczające. Wybuch powstania miał nastąpić przed redukcją armii polskiej do 2/5 stanów z 1792 roku w Krakowie dla odciągnięcia sił rosyjskich od Warszawy, umożliwiając wyzwolenie ludnej, bogatej i dobrze uzbrojonej stolicy. Litwa deklarowała, że sama się wyswobodzi dzięki konspiracji Jakuba Jasińskiego. Dla niepoznaki Kościuszko wyjechał w 1793 do Włoch, skąd został niezwłocznie ściągnięty do Drezna w lutym 1794 w związku z terminem redukcji polskiego wojska wyznaczonym na połowę marca tego roku. Wobec rozbicia konspiracji w Warszawie, gen. Antoni Józef Madaliński ze swoją I wielkopolską brygadą kawalerii narodowej podniósł bunt w Ostrołęce i ścigany przez Rosjan ruszył na Kraków.


oraz przez rejon Wieliczki oraz Niepołomic z widokiem na kopiec Grunwaldzki: 










 






Prognoza pogody na początek nowego tygodnia



Wtorek oraz środa niestety mają przynieść ochłodzenie spowodowane przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego przechodzący przez nasz kraj. Po jego przedniej stronie nie można wykluczyć opadów deszczu, które okresowo mogą być dość intensywne. Ponadto przy wzroście niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 600-1000 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s nie można wykluczyć konwekcji z wyładowaniami atmosferycznymi. Przy czym największe prawdopodobieństwo ich istnieje w pasie dzielnic centralnych i południowych naszego kraju. Potem na południu może powstać klaster z ulewami i być może z lokalnymi burzami w południowej Polsce przechodzący również potem przez wschodnie dzielnice naszego kraju. Po jego przejściu od jutra do środy ma nas czekać pogoda w kratkę czyli pogodne niebo na przemian z chmurami. Okresowo należy się liczyć z opadami deszczu i mżawki o różnej intensywności. Temperatura również się ma obniżyć. Niestety na północy kraju z powodu obniżonej izotermy 0 stopni osiągająca poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Z racji temperatury dodatniej może się robić z tego wszystkiego nieprzyjemna chlapa a temperatura odczuwalna być dużo niższa. Trochę nieco lepiej ma być w dzielnicach południowej Polski, gdzie na termometrach ma być kilkanaście stopni ciepła. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +1,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +5,+8 stopni w Karpatach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na Śląsku. 

W środę rano: od 0,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni w pasie środkowej Polski. 

W środę południe: od +3,+5 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +7 do +12 stopni do +14,+15 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy zachodni i północno-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne.  

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...