wtorek, 29 listopada 2022

Na Hawajach ostatnio miał miejsce duży wybuch wulkanu Mauna Loa najwyższego wulkanu świata przekraczającego 9 km wysokości (suma nad i pod powierzchnią ziemi).

 



Wczoraj koło godziny 10 rano czasu naszego w wyniku silnego trzęsienia ziemi doszło do wybuchu najbardziej aktywnego wulkanu na świecie na terenie Hawajów. Miało miejsce dokładnie dobę przed średnimi działaniami magnetycznymi na naszą planetę. Niestety skutkowało tym, że z krateru zaczął wydostawać nie tylko pył wulkaniczny ale również wypływająca z niej wrząca lawa. Przebywanie koło niego było bardzo niebezpieczne. Jak podała agencja Reutera nocne niebo nad największą wyspą Hawajów jaśniało na czerwono, gdy gorąca lawa wylała się ze szczytu wulkanu. Erupcja rozpoczęła się ok. 23.30 w niedzielę czasu miejscowego (o godz. 10.30 czasu polskiego w poniedziałek).Według Służby Geologicznej USA (USGS) lawa nie zagroziła mieszkańcom osad położonych w najbliższym sąsiedztwie wulkanu. Służby ostrzegły w poniedziałek przed gazami wulkanicznymi i drobnym popiołem, który unosi się w powietrzu.  Hawajska Agencja Zarządzania Kryzysowego poinformowała, że uruchomiła na wyspie dwa ośrodki, w których mogliby się zbierać mieszkańcy, gdyby erupcja przybierała na sile. Na razie jednak - jak zapewniły miejscowe służby - jest to decyzja podyktowana jedynie ostrożnością, bo nic nie wskazuje na to, aby lawa mogła zagrozić obszarom zaludnionym. Nie wydano decyzji o ewakuacji ludności.Mauna Loa wyrasta z dna Oceanu Spokojnego i ma łącznie 9145 m wysokości (więcej niż Mount Everest). Nad powierzchnią morza wznosi się niemal 4170 m wulkanicznego wzniesienia.

Poniżej przedstawione są wykresy wstrząsów sejsmicznych w rejonie wulkanu:

Głębokość wstrząsów:
oraz magnitudy: 








Prognoza pogody na kolejne dni czy przełom listopada i grudnia w Polsce



Środa i czwartek pogoda w Polsce ma być nieodbiegająca od tego do czego zostaliśmy przyzwyczajeni czyli temperatury przeważnie wahać się mają w granicach od 0 do +5 stopni a opadów ma być tyle ile kot napłakał. Z powodu małego wiatru mogą pojawiać się mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów oraz osadzać szadź z powodu nocnych ujemnych temperatur. Wszystko ma mieć związek z pojawieniem się wyżu w rejonie Skandynawii, który ma ograniczać przedzieranie się stref wilgotnych w kierunku Polski. Niestety o tej porze roku bardzo słabe słońce utrudnia rozproszenie się wilgoci w postaci mgieł ograniczających widzialność oraz występowanie chmur z rodzaju warstwowego w tym średniego. Mogą dawać na wschodzie na południu oraz w centrum niewielkie opady śniegu (w rodzaju śnieżnego pudru). Z kolei w ćwiartce północno-zachodniej nie można dodatkowo wykluczyć deszczu ze śniegiem i deszczu. W nocy mogą zamarzać opady ciekłe powodujące gołoledź. Na większą pokrywę śniegu prawdopodobnie trzeba będzie poczekać. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -7,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad morzem i przy granicy z Niemcami.  

W środę południe: od 0,+1 stopni na wschodzie i północy, po za tym od +2 do +4 stopni do +5 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -6,-4 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od -3 do +1 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -3,-1 stopni na Podlasiu, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W miejscach mgieł temperatura może utrzymywać się lekko ujemna lub w okolicach 0 stopni !!!!!

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie wschodni (niewielki procent północno-wschodniego i południowo-wschodniego). 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...