sobota, 24 maja 2025

Bardzo zimno ale w miarę dość pogodnie

Temat: Zimno i pogodnie tylko miejscami opady. 

Data: 25.05.2025 r. 

Miejsce: Polska 





 Dzisiejszy dzień jest przeważnie pogodnym dniem z racji działania ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Zatem nie brakuje pogodnego nieba. Jedynie na zachodzie i północnym-zachodzie chmur kłębiastych i średnich ma być więcej z opadami deszczu o niezbyt dużym natężeniu. Zjawiska występują tylko miejscami i nie wszędzie w wyznaczonym obszarze kraju. Nie są to szczególnie intensywne zjawiska w Polsce. Po za tym nie brakuje pogodnego nieba a na termometrach miejscami notuje się blisko +20 stopni. Przy pogodnym niebie temperatura odczuwalna jest wyższa niż na termometrach. Niestety poranek był lodowaty ze spadkami poniżej +5 stopni a przy gruncie było blisko 0 stopni. Miejscami zdarzały się zamglenia. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +8,+11 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do +19,+20 stopni blisko granic z Niemcami. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-app/getpicture?/daten/sat/vm09/2025/05/25/0530.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni.   

Warunki biometeo są nieco lepsze niż ostatnio a drogowe dobre. 

Prognoza na nadchodzące dni w Polsce przed końcem maja.



Pogoda na początku tygodnia ma być zmienna. Czyli pogodne niebo ma być na przemian z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym. Okresowo należy się liczyć z przejściowymi opadami deszczu o różnym natężeniu. Przejściowo może popadać dość intensywnie. Początkowo w trakcie godzin nocnych nie należy wykluczyć pojawienia się przygruntowych  przymrozków na poziomie -2,0 stopni. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów to te mogą się pojawiać jutro na terenach blisko graniczących z Niemcami i na Pomorzu, w poniedziałek w pasie środka kraju, we wtorek we wschodnich dzielnicach naszego kraju z kolei w środę w wielu regionach naszego kraju. Ponadto z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej zwłaszcza na początku tygodnia ponad 200-400 J/kg ,LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-15 m/s może spowodować konwekcję z wyładowaniami atmosferycznymi, dość intensywnymi opadami deszczu i niewykluczony jest opad gradu. Noce mogą być jeszcze rześkie z temperaturami spadającymi poniżej +10 stopni. Z racji małego wiatru i w miarę sporej wilgotności względnej nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Jednak ich nie powinno być szczególnie dużo i zaraz po wschodzie Słońca szybko się rozpraszać.  

Na termometrach zobaczymy:


W niedzielę rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym średnio ma być od +3 do +7 stopni do +8,+9 stopni przy granicy z Niemcami. 

W niedzielę południe: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+20 stopni na zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni w regionach zachodnich. 

We wtorek południe: od +10,+14 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +20 stopni do koło +21 stopni w centrum kraju. 

W środę południe: od +11,+14 stopni w Bieszczadach, po za tym od +17 do +21 stopni do +22,+23 stopni w centrum kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 


Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w II połowie miesiąca

Pogoda w czwartek i w piątek ma przynieść niewiele zmian. Czyli okresy pogodniejsze mają przemijać z zachmurzonymi z rodzaju warstwowego i k...