Po lewej wczorajsza burza w rejonie Krakowa
Najbliższe dni rysować się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami i opadami deszczu i burzami o silnym natężeniu. Będzie to spowodowane obniżeniem poziomu LCL poniżej 700-1000 metrów, wilgotności względnej przekraczającej 50-70 procent, niestabilności ponad 1500-2100 J/kg oraz dość niskiego poziomu kondensacji doprowadzi do rozwoju chmur kłębiastych do formacji cumulonimbus generujący ostrzejsze zjawiska atmosferyczne. Niestety za 2 dni spadnie temperatury, więc do cieplejszych ubrań można będzie wrócić zwłaszcza nocami, które mogą być rześkie od minionych. Z przykrością stwierdzam, że ten dzień w wielu regionach naszego kraju może nie przekroczyć +25 stopni tylko miejscami w centrum może być koło +26,+27 stopni po za tym od +20 do +24 stopni a w górach tylko +17,+19 stopni.
Jeśli chodzi o dzisiejszą noc to ogólnie może być z chmurami zwłaszcza z gatunku cumulonimbus przynoszące sumy opadów ponad 15-25 mm, wiatrem w porywach przekraczać 70-90 kilometrów na godzinę i gradem poniżej 3-4 centymetrów. To ma się tyczyć głównie zachodu, centrum i południa. Nie co lepiej pogodowo może być na wschodzie, ale i tam w dzień zagrzmi i popada.
Jutro z kolei na przeważającym obszarze kraju może się chmurzyć z gatunku cumulonimbus dające sumę opadów ponad 20-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 70-100 kilometrów na godzinę oraz grad poniżej 5-6 centymetrów.
Ponadto nie można wystąpienia trąb powietrznych, microburstów, oraz struktur szkwałowych.
Nie jest wykluczona możliwość tworzenia się MCS-ÓW czy bardzo rozbudowanych formacji konwekcyjnych generujące spore sumy opadów atmosferycznych oraz bardzo dużą ilość wyładowań atmosferycznych na nie dużym obszarze jego występowania.
Jeśli to ma się tyczyć regionów to południe, centrum, północ oraz wschód. Na zachodzie z kolei pogoda powinna się uspokoić a jeśli burze by występowały to słabsze niż w innych rejonach Polski.
Potem wieczorem do poniedziałkowego rana padać i grzmieć może na wschód od Warmii i Mazur po Górny-Śląsk. Tam zjawiska mogą być nieco łagodniejsze niż w stosunku do dnia.
Z kolei w poniedziałek jeszcze na wschodzie i południu początkowo nie można wykluczyć niezbyt gwałtownych burz z silniejszymi opadami deszczu i niewielkiego gradu, ale z biegiem czasu ma się to wszystko wyciszać. Po za tym w ilości opadów atmosferycznych ma być tyle co nić, tylko na południu większego deszczu można oczekiwał, ale bez ulew. Warunki górskie mogą być nieco utrudnione, ale nie powinno być negatywnie.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od +14,+15 stopni w rejonie Tatr, po za tym wahać się ma od +18 do +21 stopni do około +23 stopni w centrum.
Jutro w ciągu dnia ujrzymy od +21,+24 stopni na z zachodzie, po za tym ma być od +29 do +34 stopni. Przy czym we wschodniej połowie naszego kraju ma być najcieplej.
W nocy z niedzieli na poniedziałek ma być od +13,+14 stopni na zachodzie, po za tym od +15 do +17 stopni i +18,+19 stopni na wschodzie.
Tymczasem w poniedziałek prognozuje się od +19,+20 stopni na wschodnim Pomorzu miejscami w górach, po za tym wahać się ma od +21 do +24 stopni do około +26,+27 stopni w centrum i na wschodzie.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany w burzach gwałtowniejszy początkowo południowo-wschodni i południowy, potem skręcający na północno-zachodni i zachodni.
Warunki drogowe mogą być trudniejsze.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce
Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju. Data: 27.11.2024 r. Miejsce: Polska Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...