sobota, 12 grudnia 2015

Prognoza wiatrowa



Jutrzejszy dzień, na terenie naszego kraju dojdzie prawdopodobnie do zwiększonej różnicy ciśnienia atmosferycznego oraz pojawieniem się nowej strefy opadowej. Miejscami może w sumie spaść ponad 8-12 mm deszczu, a na wschodzie Pomorza, Warmii i Mazurach oraz częściowo na Mazowszu, Podlaskim i być może w północnej części Lubelszczyzny również dodatkowo wystąpić deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki drogowe mogą być bardzo trudne, Między północnym-wschodem i częściowo północą a południem i Bieszczadami różnica ciśnień może przekroczyć 15-20 hPa. Na termometrach jutro ma być od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie czyli od Żuław Wiślanych przez Warmię i Mazury po Podlasie, północny-wschód Mazowsza po Brześć po za tym przeważnie od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południu kraju a wczesnym porankiem od -2,0 stopni wysoko w górach po za tym średnio od +1,+2 stopni miejscami w pasie od Równiny Tucholskiej i Pojezierze Kaszubskie, przez częściowo w centrum po Roztocze i Podkarpacie po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie.
Jeśli chodzi o prędkość wiatru to już dzisiaj w nocy zwiększona prędkość może pojawić się na zachodzie oraz na Śląsku, gdzie może przekraczać 50-60 kilometrów na godzinę a pojedyncze minimum 65-70 kilometrów na godzinę, potem przesuwając się w stronę centrum ma stopniowo wzrastać jego prędkość gdzie porywy mogą przekraczać 70-80 kilometrów na godzinę a pojedyncze ponad 85-90 kilometrów na godzinę przeważnie połnocno-zachodni, zachodni i południowo-zachodni !!! Późnym po południem od zachodu wiatr zacznie stanowczo słabnąć i koło północy już nigdzie nie powinien przekraczać 50-55 kilometrów na godzinę.
Bardzo uważajmy na siebie, ponieważ chwila nieuwagi może zakończyć się zagrożeniem dla życia i zdrowia !!!!

Ulewy nad Stanami Zjednoczonymi.


Suma opadów w stanie Oregon od 2 do 9 grudnia

W ostatnim czasie nie tylko Stany Zjednoczone wzmagają się ze śnieżycami miejscami nocnymi mrozami oraz zmiennymi temperaturami ale również z niezwykle silnymi opadami atmosferycznymi, które spowodowały poważne zalania na terenie miejsko-wiejskich posesji w północno-zachodniej części stanu.W zaledwie kilka dni oraz niecały tydzień spadło aż ponad 130-150 litrów wody na każdy metr kwadratowy a np bliżej zbiornika Oceanu Spokojnego ponad 240-270 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Przede wszystkim mokro było wzdłuż wybrzeża zachodniego oraz na zachodzie stanów Washington, Oregon i Kalifornii. Być może nad wodą suma opadów mogła przekroczyć 300-320 mm deszczu co nie jest do końca pewne.W związku z powodziami w Oregonie i zachodnim Waszyngtonie nie żyją dwie osoby. 72-letnia kobieta utonęła w samochodzie w miejscowości Clactskanie. Jej mąż uratował się i wyczołgał się z pojazdu szyberdachem. Drugą ofiarą jest 60-letnia kobieta. W środę nad ranem drzewo runęło na jej dom. Powodzie powstały w wielu regionach w północno-zachodniej USA. Największe pojawiły się w stanie Oregon, a także w zachodnim Waszyngtonie oraz w północnej Kalifornii. W sumie w związku z powodziami ponad 100 tysięcy odbiorców zostało odciętych od prądu. Ulewne deszcze wywołałby ogromne lawiny błotne. Dotychczas jedynie w stanie Oregon zanotowano ich 20, jednak sytuacja jest na tyle niespokojna, że mogą pojawiać się kolejne.
W Oregonie do czwartku zamkniętych było 25 dróg, z czego trzema nadal nie można przejechać. Co ciekawe wywieziono już 85 ciężarówek gruzu.
W czwartek ponadto w stanie Waszyngton pojawiło się nawet tornado. Żywioł wyrządził bardzo duże straty w mieście Battle Ground w południowo-zachodniej części stanu. Eksperci z NASA twierdzą, że powodzie są wynikiem rzeki atmosferycznej, zwanej „Ekspresem Ananasowym” (z ang. pineapple express). Jest to prąd powietrza, który może przenieść nad ziemią ogromną ilość wilgoci. Dla zobrazowania: jeden taki strumień może nieść w sobie tyle wody, ile kilka rzek rozmiarów Missisipi. Kiedy ta woda dotrze do lądu, gwałtownie spada na ziemię. Skutkiem tego są ulewy, ogromne burze, a zimą gigantyczne opady śniegu.
Poniżej zdjęcia z zalanej posesji:
People travel on a boat as they move to safer places through a flooded road in Chennai
USA - Efekt rzeki atmosferycznej nad północno-zachodnią częścią kraju -2
Żródło: losyziemi.pl 
Podsumowanie w górach wystąpiły bardzo obfite opady śniegu (tzw. śnieżyce, gdzie miejscami spadło ponad 70-120 centymetrów śniegu (prawdopodobnie) natomiast bliżej morza tak blisko 250-300 mm deszczu. 
W Polsce takie sumy w bardzo krótkim czasie zwykle pada od maja do września a tam natomiast spadło w zaledwie kilka dni, więc jak na Amerykę to już bardzo poważny kataklizm. 



Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju.  Data: 27.11.2024 r.   Miejsce: Polska   Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...