środa, 15 czerwca 2016

Czwartkowe burze

Najnowsze prognozy wskazują na to, że II pół metek tygodnia rysować się ma w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem oraz okresowymi przejaśnieniami przynoszącymi wytchnienie od wilgotnej pogody. Ponadto pojawi się zwiększona chwiejność termodynamiczna przekraczająca 900-1200 J/kg, wilgotności ponad 60-70 procent na wysokości 800-700 hPa oraz niezbyt wysokiego poziomu LCL należy się liczyć ze wzrostem zachmurzenia z gatunku cumulonimbus generujące sumy opadów ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, silniejszy wiatr w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę i gradem poniżej 5 centymetrów. Pojedyncze komórki czy małe struktury mogą się łączyć w nieco większe klastry generujące większe sumy opadów atmosferycznych.  Głównie ma się to tyczyć południa województw prawdopodobnie na Podkarpaciu spokojniej. Zjawiska też są możliwe na północy przy mniejszej chwiejności.
Nieduże jest prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej. 
Pierwsze komórki mogą pojawiać się w godzinach przedpołudniowych/południowych, których powinno przybywać w ciągu dnia. Mogą mieć one silniejszy przebieg od środowych. 

Prognoza do piątku - czyżby nawałnice ?





Najnowsze prognozy wskazują na to że pogoda będzie dynamiczna z powodu zwiększonej niestabilności w powietrzu przekraczająca 1000-1500 J/kg oraz niskiego poziomu LCL , wilgotności ponad 50-60 procent na wysokości 700-800 hPa. Dodatkowo silniejszy przepływ powietrza w wyższych warstwach atmosfery może sprzyjać prędkości wiatru, które w porywach może przekraczać 80-100 kilometrów na godzinę. Dodatkowo może się zwiększyć szansa na występowanie trąb powietrznych w naszym kraju, nawet jutro początkowo w nocy nie można wykluczyć takiej sytuacji doprowadzające do głośnego hałasu za naszymi oknami. 
Od wieczora do rana mogą ponadto występować mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 300-400 metrów.
Jeśli chodzi o noc to miejscami w centrum, na zachodzie i południu mogą przy ponad 400-600 J/kg występować opady deszczu i burze, podczas których może napadać ponad 10-15 mm wody na każdy metr kwadratowy a miejscami być może ponad 18-20 mm, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę i padać nieduży grad.
Na pozostałym obszarze kraju zjawisk opadowo i burzowych ma być najmniej a nawet wcale nie występować, ale za to mgły mogą występować.
Jeśli chodzi o czwartek to powinno być w wielu regionach niestabilność w atmosferze przekraczająca 500-700 J/kg a na południu, południowym-zachodzie 1000-1500 J/kg przynoszące opady deszczu ponad 15-25 mm, wiatr w porywach przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę i grad ponad 2-3 centymetry.
Po za tym mogą zdarzyć się miejsca suche i niekoniecznie nie musi padać deszcz zwłaszcza na północy i wschodzie kraju. Dopiero w nocy nie można tam też po za południem i centrum wykluczyć zjawisk burzowych generujące silniejszy deszcz i wiatr a nawet grad. 
W piątek z kolei na przeważającym obszarze należy się liczyć ze zwiększoną chwiejnością przekraczającą 400-600 J/kg przynoszące opady deszczu i burze i nawet grad. Z kolei na wschód od linii Rybnik po rejon Trójmiasta nawet może przekroczyć 1000-1300 J/kg generujące sumy ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy, silniejszy wiatr w porywach ponad 70-90 kilometrów na godzinę a niektóre ponad 100-105 kilometrów na godzinę i być może pojawią się trąby powietrzne. Z biegiem czasu warunki mogą się przesuwać na wschód aż w końcu mogą opuścić nasz kraj. Na wschód od sąsiadów burze tam powinny mieć groźniejszy przebieg w godzinach wieczornych.
Na termometrach jutro rano zobaczymy od od +7,+9 stopni miejscami w górach, po za tym wahać się od +11 do +14 stopni. Punktowo może być koło +15 stopni.
W czwartek w dniu piłki nożnej z Niemcami ujrzymy przeważnie od +22 do +26 stopni do około +27,+29 stopni w środkowym kole kraju.
W nocy z czwartku na piątek zobaczymy ogółem od +14 do +17 stopni do około +19,+21 stopni w województwach południowo-wschodnich i wschodnich.
W piątek ma być od +18,+21 stopni bliżej granicy z Niemcami , po za tym od +24 do +28 stopni do +31,+33 stopni na wschodzie. Przejściowo może być koło +34 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w burzy silny i porywisty zmienny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Sytuacja drogowa ma być utrudnione. 

Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju.  Data: 27.11.2024 r.   Miejsce: Polska   Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...