sobota, 9 marca 2019
Ostrzeżenie przed burzami i wichurami
Nadchodzące 48 godzin w naszym kraju nie będą należeć do zbytnio ciekawych, ponieważ przez centrum naszego kraju ma przesuwać się zatoka wtórna, która doprowadzi do bardziej zagęszczonego izobaru oraz silnego prądu strumieniowego przekraczająca powyżej 850 hPa ponad 35-45 m/s, więc w związku z tym należy się liczyć że mocny przypływ powietrza zaznaczy się również przy ziemi.
Dodatkowo ma się zaznaczyć zwiększona niestabilność atmosfery przekraczająca 150-300 J/kg, co przy Li poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 20-30 m/s może wygenerować opady deszczu ponad 10-15 mm, wiatr w porywach przekraczać 90-110 kilometrów na godzinę oraz średnica gradzin sięgać 1-2 centymetrów.
Po za tym porywy wiatru mogą przekraczać 80-100 kilometrów na godzinę a tak średnia prędkość wiatru przekraczać 40-70 kilometrów na godzinę i to ma się tyczyć głównie regionów południowo-zachodnich, centralnych w tym południowych.
Pierwsze porywy z nad Niemiec zaznaczyć się ma późnym po południem i wieczorem na zachodzie i południowym-zachodzie kraju a koło północy również w pasie centralnym po południe kraju a nad ranem również na wschodzie.
Obszary zagrożone wichurami w tym z możliwe związanymi z burzami
Godzina 18:00-22:00
Ziemia Lubuska, Wielkopolskie, Dolno-śląskie, Opolskie
Koło 23:00-03:00 Ziemia Łódzka,Śląskie, Małopolskie,Świętokrzyskie i Mazowieckie
Potem 04:00-08:00 Podkarpackie, Lubelskie, wschód Mazowsza po Roztocze i Bieszczady.
Na północy powinno być spokojniej, choć i tak mieszane opady atmosferyczne mogą się przytrafiać
Kolejna szansa na mocne wichury istnieje jutro w nocy czyli z niedzieli na poniedziałek, gdzie na południu, południowym-zachodzie, południu oraz w centrum kraju może powiać ponad 70-90 kilometrów na godzinę a pojedyncze porywy mogą przekraczać 100-105 kilometrów na godzinę
Prognoza zimna na nadchodzące dni czy to znaczy że spadnie jeszcze śnieg ?
Nadchodzące dni czyli kolejne dni wiosennego miesiąca, niestety nie będą zbytnio przypominały obecnej pory roku bo zamiast temperatur ponad +10,+15 stopni doświadczymy temperatur przeważnie poniżej +10 stopni a miejscami nie przekroczy nawet +4,+5 stopni. Biorąc pod uwagę że na wysokości 850 hPa temperatura spadnie poniżej -5,-3 stopni to nisko ułożona izoterma 0 stopni może spowodować że obok deszczu doświadczymy opady deszczu ze śniegiem mokrego śniegu lub krupy śnieżnej.
Ciekawa sytuacja może mieć od dzisiejszego wieczora do jutrzejszego poranka w regionach południowo-zachodnich, południowych oraz częściowo centralnych możemy mieć do czynienia ze zwiększoną niestabilnością atmosfery przekraczająca 200-300 J/kg co przy Li poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 20-25 m/s może spowodować konwekcję z ulewnymi opadami śniegu, wiatru w porywach przekraczającego 90-105 kilometrów na godzinę, wyładowania atmosferyczne oraz gradu do 1-2 centymetrów
Niestety istnieje ryzyko zniszczeń po gwałtownych podmuchach wiatru.
Potem aura powinna trochę ulec wyciszeniu, ale wieczorem od południa i południowego-zachodu może wetrzeć się nowa strefa z opadami śniegu, które w centralnej części kraju blisko rana mogą generować opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Przejściowo krajobrazy mogą się zabielić. Na południu za to mogą towarzyszyć wiatr w porywach przekraczający 80-100 kilometrów na godzinę.
Kolejne dni do środy mają przynosić przeplatankę pogody czyli trochę chmur oraz pogodnego nieba z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu bądź krupy śnieżnej.
W poniedziałek przy niestabilności ponad 200-400 J/kg, Li poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 70-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s nie można wykluczyć burz z mieszanymi opadami na horyzoncie.
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na wschodzie raju.
W niedzielę południe: od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W poniedziałek rano: od -3,-2 stopni w Tatrach, po za tym od -1,0 stopni na północy, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-wschodzie.
W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju.
We wtorek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym ma być od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju.
W środę południe: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany choć z nocy z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek możliwe są przejściowo porywy 80-100 kilometrów na godzinę południowo-zachodni/zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być bardzo fatalne.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce
Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju. Data: 27.11.2024 r. Miejsce: Polska Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...