niedziela, 29 listopada 2015
Wietrzne i cieplejsze oblicza grudnia ?
Najbliższe dni zapowiadają się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, przynoszące opady deszczu, deszczu ze śniegiem, gradu i krupy śnieżnej. Z tym że częściej powinna mieć postać ciekły a jeśli chodzi o opady mieszane to głównie powinny się skupić dzisiejszej nocy oraz jutro przede wszystkim na północy. Na pozostałym obszarze mogą się również zdarzyć. Do tego wszystkiego dojdzie do silnego wiatru, która może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych może przekroczyć 85-95 kilometrów na godzinę. Nad morzem i w górach porywy mogą osiągać ponad 100-110 kilometrów na godzinę. Warunki biometeorologiczne i drogowe będą nie najlepsze. Podczas dzisiejszej nocy oraz wieczoru z zachodu mają się nasuwać fronty atmosferyczne najpierw prawdopodobnie ciepły oraz zimniejszy potem za którym dojdzie do ochłodzenia zwłaszcza na wysokości 850 hPa przynoszące nie tylko deszcz ale również opady mieszane. Przy wzroście chwiejności wywołane zaostrzonym gradientem temperatury może ponad 100-200 J/kg może dość do rozwinięcia konwekcji z mocniejszym wiatrem, małym gradem, ulewnymi opadami deszczu oraz ograniczonej widzialności z powodu nawiewanej wilgoci w atmosferze. Jutro przeważnie powinno padać miejscami na północy kraju po za tym jeszcze raz tak jak mówiłem też są możliwe!!! Lokalnie możliwe są zjawiska burzowe, we wtorek miejscami zwłaszcza na południu może padać, po za tym raczej mniej, w środę z zachodu na wschód może wędrować cieplejszy front atmosferyczny z bardziej ciągłymi ale niezbyt intensywnymi opadami deszczu,które mają dotrzeć w późniejszym okresie na wschód Polski. W czwartek z kolei na południu powinno przynieść lepszą aurę, po za tym ma być więcej chmur i zwłaszcza bliżej morza i krańców północnych zwiększa się szansa na opad deszczu. i mżawki Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiejsza noc przyniesie nam na termometrach od 0,+2 stopni w górach, po za tym średnio +3,+5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie, w poniedziałek w ciągu dnia od +1,+3 stopni w górach po za tym średnio od +4 do +6 stopni do około +7 stopni na zachodzie, w nocy z poniedziałku na wtorek ogólnie od +1 do +4 stopni do około +5,+6 stopni nad morzem do około +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju, we wtorek w ciągu dnia od +2,+4 stopni na wschodzie do +7,+8 stopni bliżej granicy z Niemcami oraz nad morzem, w nocy z wtorku na środę powinno być od 0,+2 stopni na wschodzie, w głębi kraju +3,+5 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie, we środę od +3,+5 stopni na wschodzie, po za tym +6,+8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie, w nocy ze środy na czwartek od -1,+1 stopni miejscami na obszarze górskim po za tym średnio +3,+5 stopni do około +7 stopni nad morzem a w czwartek spodziewać się należy od +2,+4 stopni w górach po za tym średnio +6,+8 stopni do około +9 stopni miejscami na Śląsku . Kolo połowy tygodnia na zachodzie nie wyklucza się że termometry mogą wskazać +11,+13 stopni z tym, że do końca nie jest to takie pewne.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami w porywach silniejszy przekraczający 50-65 kilometrów na godzinę a jutro 70-80 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni, zachodni i północno-zachodni. Podczas konwekcji od dzisiejszej nocy do jutra 85-95 kilometrów na godzinę, w górach ponad 11-110 kilometrów na godzinę.
Na razie modele nie są stabilne i w dodatku niektóre modele niepoprawnie działają, więc starałem się to Państwu jak najlepiej przybliżyć !!!
piątek, 27 listopada 2015
Prognoza weekendowa
Najbliższy weekend zapowiada się z frontami atmosferycznymi przynoszące opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Okresami opady mogą być intensywne. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów to dzisiaj w nocy prognozuje się na południu kraju i tam głownie może mieć postać śniegu. Jeśli chodzi o ilość opadów to spadnie tyle co nic i prawie 0. Na pozostałym obszarze lepiej. Jutro z kolei deszcz ze śniegiem, miejscami śnieg lub deszcz możliwe jest w dzielnicach zachodnich. Być może śnieg i deszcz ze śniegiem popada również na wschodzie. Ale o wysokiej pokrywie śnieżnej należy zapomnieć. W niedzielę z kolei powinno rozpadać się w większej części kraju. O silnych ulewach czy śnieżycach należy zapomnieć. Na termometrach dzisiaj w nocy prognozuje się od -7,-6 stopni wysoko punktowo w górach, po za tym średnio -3,0 stopni do około 0,+1 stopni nad morzem, jutro od -2,-1 stopnia miejscami w górach (wyżej położonych nawet niżej) po za tym średnio 0,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie, w nocy z soboty na niedzielę od -5,-4 stopni miejscami wysoko w górach, po za tym średnio -2,+1 stopni do około +2,+3 stopni nad morzem , w niedzielę od około -1,0 stopni miejscami w górach po za tym średnio od +1 do +4 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie. NOCE, PORANKI ORAZ PRZED POŁUDNIA MOGĄ PRZYNIEŚĆ MGŁY OGRANICZAJĄCE WIDZIALNOŚĆ PONIŻEJ 300-500 METRÓW ORAZ ZAMGLENIA !!! NA SZCZĘŚCIE Z RACJI WIATRU NIE POWINNO BYĆ SPORO!
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany, tylko przejściowo może być nieco silniejszy w porywach ponad 40-50 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni.
Z RACJI ZAWIESZENIA NIEKTÓRYCH MODELI POGODOWYCH POGODA MOŻE BYĆ OBARCZONA BŁĘDAMI !!!!
wtorek, 24 listopada 2015
Mroźno, na zachodzie cieplej ale.............
Najbliższe dni zapowiadają nam się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami w tym pogodniejszym niebem. Np pogodnie dzisiaj może być na wschodzie, w centrum oraz na południu Polski, po za tym więcej chmur i na zachodzie, północnym-zachodzie należy oczekiwać opadów śniegu a bliżej granic z Niemcami czy nad morzem również deszczu ze śniegiem/deszczu a nawet mżawka. Jutro z kolei miejscami zwłaszcza na zachodzie i południu może padać ogólnie śnieg i deszcz ze śniegiem. Na południu i południowym-wschodzie (w czwartek czyli jutro) być może co nie jest pewne nie wyklucza się klastra śnieżnego z silniejszymi opadami śniegu. W piątek jeszcze powinno gdzie nie gdzie popadać zwłaszcza na południu. Na pozostałym generalnie powinno być pogodnie. Na termometrach dzisiaj w nocy przewiduje się od -8,-6 stopni na południu, po za tym średnio od -5 do 0 stopni do +1,+3 stopni na zachodzie, jutro od około 0 stopni na krańcach południowych i Suwalszczyźnie po za tym od +2 do +5 stopni, najcieplej na zachodzie, w nocy z czwartku na piątek od -5,-2 stopni na wschodzie (w miejscach pogodniejszych może spadać poniżej -5 stopni) do +1,+3 stopni na zachodzie, w piątek od około 0 stopni miejscami na południu zwłaszcza w Karpatach, po za tym do +1,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie. Noce i poranki mogą sprzyjać rozwojowi mgieł ograniczających widzialność poniżej 300-500 metrów i być może osadzać szadź !!!
Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.
poniedziałek, 23 listopada 2015
Do środy czekają duże śnieżyce ?
Najbliższe dwa dni zapowiadają się ze zmienną pogodą, ponieważ mają być chmury oraz pogodniejsze niebo.Tam gdzie nie powinno padać to niebo może stawać się błękitne a zachmurzone zaś w bardziej wilgotnych. Żadnych wielkich ulew czy śnieżyc nie prognozuje się. Niestety w dalszym ciągu mogą pojawiać się nocne przymrozki do wartości około -8,-5 stopni i opady mieszane z przewagą deszczowo-śnieżnego i śnieżnego dzisiaj w nocy na wschodzie, północnym-wschodzie a wieczorem również na południu, jutro we wschodniej połowie kraju a w środę natomiast na zachodzie RP. Noce poranki i przed południa mogą okazać się mgliste z mgłami ograniczającymi widzialność nawet poniżej 300-500 metrów. Jeśli chodzi o termometry to jutro rano prognozuje się od -8,-6 stopni wysoko w górach, po za tym średnio od -4 do 0 stopni przy czym nad morzem najcieplej, jutro od około 0,+1 stopni na wschodzie, w głębi +2,+3 stopni do około +4,+5 stopni na zachodzie, w nocy z wtorku na środę od -10,-8 stopni w wyższych partiach gór Karpat, w głębi ogólnie od -5 do -1 stopni do około 0 stopni nad morzem i krańcach zachodnich, w środę od około 0 stopni na północnym-wschodzie Polski, w głębi kraju +2,+3 stopni do +4,+5 stopni około na południu.
Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany (głównie nad morzem) przeważnie południowy i południowo-zachodni.
Szansa na opad śniegu w Krakowie 40-60 procent (wieczór poniedziałek).
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne/obojętne.
Subiektywne odczucie termiczne bardzo zimni a w nocy mroźno.
niedziela, 22 listopada 2015
Prognoza śnieżna na czwartek wczesno-poranna do piątku i ogólnie
Najbliższy tydzień tak jak wiadomo czeka nas powiew zimy w postaci opadów mieszanych oraz temperatur przeważnie od +2 do +6 stopni a miejscami w górach i na wschodzie tylko około 0 stopni. W nocy miejscami pojawi się przymrozek w górach termometry mogą sięgać -8,-6 stopni po za tym od -5 do -2 stopni np w okolicach połowy tygodnia. Miejscami zaowocuje we frontami atmosferycznymi, które w okolicach czwartku mogą wejść na teren wschodniej Polski przynosząc silniejsze opady śniegu. Po za tym raczej niewiele opadów należy się spodziewać.
Prognozuje się na stan obecny przyrost pokrywy śnieżnej około 4-8 centymetrów a miejscami na północnym-wschodzie nawet powyżej 10 centymetrów. Na razie modele co do tych opadów nie są pewne, mniej jednak jak się pojawią to mogą wówczas ograniczać widzialność nawet poniżej 500 metrów i powodować, że nawierzchnie dróg staną się śliskie. Modele nie wykluczają w czasie sobota-poniedziałek/wtorek (następny) wejścia układów niskiego ciśnienia na teren Polski przynosząc śnieżyce z przyrostem ponad 10-15 centymetrów śniegu. I też modele w tej kwestii np GFS nie są stabilne, ale przygotowuję te prognozy z racji na to by zmienić opony z letnich na zimowe z powodu ujemnych temperatur w nocy oraz prawdopodobnie silniejszych opadów białego puchu w nocy i dzień by być potem nie zaskoczony !!!!! Potem prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia należy się spodziewać ponownie dynamicznych układów niskiego ciśnienia przynoszące silne opady deszczu oraz ocieplenie na termometrach, gdzie zwłaszcza na zachodzie może przekroczyć +9,+10 stopni. Więc okres Mikołajek niestety może odbyć się w jesiennych klimatach zamiast zimowych . Nie jest pewne czy utrzyma się czy powstanie układ wysokiego ciśnienia blokujące niże oraz umożliwiające utrzymanie nieco dłużej powiewu zimy. Na razie szansa na nie to 20-40 procent.
sobota, 21 listopada 2015
Zgniła pogoda nas czeka ?
Wiatr ma być słaby,umiarkowany ze zmieniających się kierunków z przewagą zachodniego i południowego-zachodniego.
piątek, 20 listopada 2015
Weekend biały ?
PROGNOZA WEEKENDOWA NA WEEKEND PRZED ADWENTEM !!!!!
Najbliższy weekend w Polsce zapowiada się okresowymi opadami deszczu, ale też w związku z obniżeniem temperatury mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Najbardziej krajobrazy mogą się zabielić wysoko w górach np na na terenie schronisk położonych ponad 1000-1200 metrów nad poziomem morza. Niestety w nocy mogą powrócić przymrozki i to nie byle jakie, ponieważ w górach termometry mogą się obniżać poniżej -3 stopni a przy gruncie może być ledwo poniżej -5 stopni, więc zrobi się naprawdę lodowato. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów to w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę może popadać zwłaszcza w dzielnicach południowych (przejściowo bardzo intensywnie) a w niedzielę zaś na północy i południowym-wschodzie. Suma opadów atmosferycznych może zostać przekroczona 10-15 mm. Niestety w weekend również zrobi się zimniej, ponieważ prognozuje się w dzień ogólnie od +3 do +6 stopni (a lokalnie nawet może być jedynie cieplej, ale też niewiele) a w górach tylko 0,+2 stopni, w nocy z piątku na sobotę powinno być od +3 do +6 stopni na przeważającym obszarze Polski, w górach tylko 0,+2 stopni na na terenie Niziny Szczecińskiej około +7 stopni a z nocy z soboty na niedzielę od -5,-2 stopni miejscami na terenach górzystych w głębi kraju -1,+2 stopnie do +4,+5 stopni około na wschodzie, nad morzem i zachodzie. Warunki drogowe będą bardzo fatalne a nawierzchnie dróg oraz chodnik bardzo śliskie. Brak bezpieczeństwa oraz nieuwaga w połączeniu z liściami położonymi może się skończyć poślizgiem i kraksą !!!!!
PAMIĘTAJMY !!! Jak będziemy rano stawać do kościoła, czy wybierać się na spacery wyjazdy rodzinne to nie zapominajmy o ciepłym ubiorze np kurtki rękawiczki czapki oraz długie ciepłe spodnie bluzy itp.
Poranki, przed południa oraz noce mogą przynosić również mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 300-500 metrów.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny ze zmieniających się kierunków.
Subiektywne odczucie termiczne to zimno i bardzo zimno.
Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
środa, 18 listopada 2015
Jutro działania głębokiego niżu czy nie ?
Najbliższe dwa dni zapowiadają się w pogodzie zmienną pogodę, chociaż wiatr powinien osłabnąć i nie powinien być tak silny jak ostatnio czyli jak w dniu dzisiejszym gdzie porywy przekraczały nawet 80-100 kilometrów na godzinę, tylko porywy już mogą przekraczać 50-65 kilometrów na godzinę a nad morzem 70 kilometrów na godzinę Więc o większe zniszczenia nie należy się obawiać. Dodatkowo miejscami popada deszcz, ale nie tak mocno jak dzisiaj, chociaż przejściowo np w piątek może popadać na południu kraju. Jeśli chodzi o obszar występowania opadów atmosferycznych to powinno być dzisiaj w nocy przede wszystkim na północy kraju, po za tym też może popadać a w okresie czwartek-piątek to wilgotno może być w większości obszarów naszego państwa. Suma opadów atmosferycznych licząc od dzisiejszej nocy do piątku wieczorem to powinno spaść ponad 10-15 mm deszczu (tylko w miejscach gdzie opady najdłużej się utrzymają).W Czwartek być może na północy dojdzie do zwiększenia chwiejności termodynamicznej przekraczającej 100-200 J/kg generujące konwekcję (z tym że to nie jest do końca pewne). Jeśli chodzi o temperaturę to przewiduje się jutro rano od +3,+4 stopni miejscami w górach po za tym średnio od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie, jutro od +8,+10 stopni na północy po za tym średnio +11,+13 stopni do +14,+15 stopni około na południu, w nocy z czwartku na piątek od ogólnie powinno być od +4 do +8 stopni (najcieplej w pochmurnych miejscach a najpogodniejszych zimniej). W ostatnim dniu pracy powinno być od +3,+5 stopni w górach, po za tym około +6,+7 stopni do około plus/minus +8 stopni w centrum.
Wiatr prognozowany ma być słaby umiarkowany i niezbyt gwałtowny w porywach ponad 40-60 kilometrów na godzinę z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Subiektywne odczucie termiczne to chłodno i zimno.
Warunki biometeorologiczne ogólnie niekorzystne.
wtorek, 17 listopada 2015
poniedziałek, 16 listopada 2015
Zasady zachowania podczas wichur !
I. Kryteria oceny siły wiatru.
prędkość wiatru
|
charakterystyka wiatru
|
|
m/sek
|
km/godz
|
|
Do 10
|
do 36
|
umiarkowany
|
10 - 20
|
36 - 72
|
silny
|
20 - 30
|
72 - 108
|
wichura
|
Powyżej 30
|
powyżej 108
|
huragan
|
Tak jak wiemy wszelakie silne wiatry i huragany występują powodowane najczęściej szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Najgroźniejszą formę przyjmują one w okresie wiosennym i jesiennym.
Przed wystąpieniem wichury:
- Upewnij się, czy wszyscy członkowie Twojej
rodziny wiedzą, jak postępować w czasie głębokiego niżu oraz naucz ich, jak
wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
- Opracuj plan komunikowania się w czasie
zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny
przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
- Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję
lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji
o stanie zagrożenia.
ŚLEDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PORTALACH LUB W SERWISACH INFORMACYJNYCH, W KTÓRYM BĘDĄ PRZEDSTAWIAĆ AKTUALNE WARUNKI POGODOWE I RELACJONOWAĆ ZAGROŻONE MIEJSCA !!!
- Miej włączone radio bateryjne na częstotliwości
radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej, w celu uzyskania komunikatu o
zagrożeniu i sposobach postępowania.
- Zabezpiecz swoje mieszkanie (dom): [list=1]
- zamknij okna, zabezpiecz rynny i inne elementy budynku,
- upewnij się, czy konstrukcja dachu jest mocno przytwierdzona do konstrukcji budynku,
- zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
- usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodnim,
- uprzątnij z obejścia przedmioty, które mogłyby narobić szkód (porwane przez wiatr),
- zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła jak: latarki elektryczne (baterie do latarek i odbiorników radiowych), świece, oraz inne sprzęty świecące
- sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
- przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji, tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych.
- Jeśli mieszkasz na zewnątrz np w namiotach to staraj się bardzo mocno przytwierdzić do gleby oraz z dala od drzew, ponieważ spadając może powodować mocne zagrożenie dla życia w tym zdrowia.
- Udziel pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym osobom.
- Unikaj leżących lub zwisających przewodów elektrycznych.
- Ostrożnie wkraczaj do swego domu.
- Sprawdź instalację (gazową, elektryczną, wodociągową i ściekową) w zniszczonym domu.
Idzie orkan ?
Prognoza pogody na dwa najbliższe dni.
Najbliższe dwa dni zapowiadają się nam w pogodzie ze sporym zachmurzeniem przynoszące opady deszczu o natężeniu słabym, umiarkowanym i silniejszym. Z tym że najbardziej obfite opady przewidywane są na środę, które mogą być połączone z chwiejnością atmosferyczną przekraczającą 150-250 J/kg powodujące rozwój chmur kłębiastch przynoszące silniejszy deszcz oraz wiatr w porywach przekraczająca 70-90 kilometrów na godzinę. Niestety być może powstanie co nie jest pewne struktura liniowa generujące nieduży opad gdadu, ulewny deszcz a wiatr wówczas może przekroczyć 100-105 kilometrów na godzinę. Na razie jeśli co jest pewne to fakt, że w nocy popada deszcz i to przede wszystkim na zachodzie, północy oraz w centrum kraju. Niektóre z nich mogą być silniejszeniż dzisiaj na południu i zachodziue Polski. We wtorek tymczasem w wielu regionach Polski należy oczekiwać opadów atmosferycznych o zmiennym natężeniu i to nie tylko w tych regionach, które wyżej zostało wymienione, ale również na południu kraju. Suma opadów atmoferycznych może przekroczyć 8-10 mm.
W środę czeka nas wielkie załamanie, bo mimo że we wtorek i dzisiejszej nocy popada na większym obszarze RP to zwiększy się różnica ciśnień między południem a północą przekraczająca 15-20 hPa powodujące że prędkość wiatru w porywach może przekroczyć 70-90 kilometrów na godzinę. Dodatkowo z zachodu na wschód ma wędrować front atmosferyczny z opadami o silniejszym natężeniu, w których suma opadów może przekroczyć 15-20mm a miejscami być może 25 mm. Lokalnie możliwe burze.Na szczęście nie powinno być zagrożenie cofką ze zwględu na kierunek wiatru, który ma być południowo-zachodni i zachodni.Nad morzem może być wiatr ponad 10 stopni w skali Beauforta.
Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy przewiduje się od +2,+3 stopni miejscami w górach, +4,+6 stopni na południu i wschodzie do +9,+10 stopni na zachodzie (najcieplej przy granicy z Niemcami), jutro od około +7 stopni w rejonie Wieżycy po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie i bliżej granicy z niemcami, w nocy z wtorku na środę przewiduje się od +4,+6 stopni miejscami w górach, w głębi kraju +7,+11 stopni do +12,+14 stopni na zachodzie, w środę prognozuje się od +7,+9 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni (okołó) na południu.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy (w środę) porywy mogą przekraczać 70-90 kilometrów na godzinę podczas konwekcji 100-105 kilometrów na godzinę (nie jest pewne) przeważnie zachodni i południowo-zachodni.
Najbliższe dwa dni zapowiadają się nam w pogodzie ze sporym zachmurzeniem przynoszące opady deszczu o natężeniu słabym, umiarkowanym i silniejszym. Z tym że najbardziej obfite opady przewidywane są na środę, które mogą być połączone z chwiejnością atmosferyczną przekraczającą 150-250 J/kg powodujące rozwój chmur kłębiastch przynoszące silniejszy deszcz oraz wiatr w porywach przekraczająca 70-90 kilometrów na godzinę. Niestety być może powstanie co nie jest pewne struktura liniowa generujące nieduży opad gdadu, ulewny deszcz a wiatr wówczas może przekroczyć 100-105 kilometrów na godzinę. Na razie jeśli co jest pewne to fakt, że w nocy popada deszcz i to przede wszystkim na zachodzie, północy oraz w centrum kraju. Niektóre z nich mogą być silniejszeniż dzisiaj na południu i zachodziue Polski. We wtorek tymczasem w wielu regionach Polski należy oczekiwać opadów atmosferycznych o zmiennym natężeniu i to nie tylko w tych regionach, które wyżej zostało wymienione, ale również na południu kraju. Suma opadów atmoferycznych może przekroczyć 8-10 mm.
W środę czeka nas wielkie załamanie, bo mimo że we wtorek i dzisiejszej nocy popada na większym obszarze RP to zwiększy się różnica ciśnień między południem a północą przekraczająca 15-20 hPa powodujące że prędkość wiatru w porywach może przekroczyć 70-90 kilometrów na godzinę. Dodatkowo z zachodu na wschód ma wędrować front atmosferyczny z opadami o silniejszym natężeniu, w których suma opadów może przekroczyć 15-20mm a miejscami być może 25 mm. Lokalnie możliwe burze.Na szczęście nie powinno być zagrożenie cofką ze zwględu na kierunek wiatru, który ma być południowo-zachodni i zachodni.Nad morzem może być wiatr ponad 10 stopni w skali Beauforta.
Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy przewiduje się od +2,+3 stopni miejscami w górach, +4,+6 stopni na południu i wschodzie do +9,+10 stopni na zachodzie (najcieplej przy granicy z Niemcami), jutro od około +7 stopni w rejonie Wieżycy po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie i bliżej granicy z niemcami, w nocy z wtorku na środę przewiduje się od +4,+6 stopni miejscami w górach, w głębi kraju +7,+11 stopni do +12,+14 stopni na zachodzie, w środę prognozuje się od +7,+9 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni (okołó) na południu.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy (w środę) porywy mogą przekraczać 70-90 kilometrów na godzinę podczas konwekcji 100-105 kilometrów na godzinę (nie jest pewne) przeważnie zachodni i południowo-zachodni.
sobota, 14 listopada 2015
Co z wiatrem i pogodą w najbliższych dniach ? Czyżby zima czy orkan
Najbliższe dni zapowiadają się nam w pogodzie, ze zmiennym zachmurzeniem oraz opadami deszczu o zmiennym natężeniu od słabego po umiarkowanego i przejściowo silnego. Niestety silne zgęszczenie izobarów między północą a południem gdzie Śródziemnomorskie wyże i Skandynawsko-Brytyjskie niże doprowadzą do różnicy ciśnień średnio 20-40 hPa. Niestety Polska stanie się miejscem z areną ciśnień, w którym mogą szaleć wiatry. Pierwszym dniem będzie jutrzejszy dzień gdzie na południu a konkretniej w jego połowie należy oczekiwać ponownego wzrostu wiatru, który porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę. Spokojniej zaś powinno być na północy Polski, choć w rejonie wschodniego Pomorza porywy mogą przekraczać 30-45 kilometrów na godzinę. Jeszcze jakby było mało to w bardziej mokrych regionach może popadać deszcz okresami silnie. Opady zwłaszcza na południu mogą utrzymać się nocą z niedzieli na poniedziałek a w ciągu poniedziałkowego dnia popadać ma zwłaszcza na zachodzie i południu kraju,po czym przesuwając się do centrum zaczną tracić na intensywności. Wtorek i w środę z kolei popada na przeważającym obszarze kraju. Opady mogą być bardzo intensywne i suma opadów atmosferycznym przez dwa dni mogą przekraczać 25-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, więc susza po letnia-jesienna może być zażegnana . W środę w związku z podwyższoną chwiejnością atmosfery zwłaszcza na południu przekraczające 150-300 J/kg może doprowadzić do konwekcji dająca silniejsze deszcze mocniejszy wiatr i być może niewielki grad. Czyli reasumując suma opadów atmosferycznych w tym tygodniu w wymienionych dniach może przekroczyć o ile się nie zmieni 30-50 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiaj w nocy przewiduje się od 0,+1 stopni miejscami w górach po za tym +2,+3 stopni miejscami na wschodzie do +5,+6 stopni na zachodzie, jutro od +3,+5 stopni miejscami na południu Karpat po za tym średnio od +6,+9 stopni do +10,+11 stopni na krańcach zachodnich, w nocy z niedzieli na poniedziałek od +4,+6 stopni na północy, po za tym +5,+8 stopni do około +10 stopni na południowym-zachodzie kraju, w poniedziałek od około +4 stopni w Bieszczadach, w głębi kraju +5,+8 stopni do około +11,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju,w nocy z poniedziałku na wtorek ogólnie prognozuje się od 0,+2 stopni w Tatrach po za tym od +4 do +8 stopni do około +9 stopni na południowym-zachodzie Polski, we wtorek od około +7 stopni na Suwalszczyźnie i Augustowczyźnie po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +12,+14 stopni na terenie Śląska, w nocy z wtorku na środę od +8,+10 stopni na wschodzie po za tym do +12,+14 stopni (punktowo na Śląsku nie wyklucza się około +15 stopni co nie jest pewne), w środę od około +6 stopni w Kotlinie Jeleniogórskiej, +7,+9 stopni na zachodzie, po za tym do +12,+14 stopni do +15,+17 stopni na południu ( być może zdarzy się +18 stopni).
Wiatr ma być słaby i umiarkowany, w okolicach jutra na południu a w połowie tygodnia na przeważającym obszarze kraju silny i porywisty w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę (w środę może przekraczać 90-95 kilometrów na godzinę zmienny.
czwartek, 12 listopada 2015
Uwaga jutro piątek trzynastego !!! i jaka pogoda ?
Najbliższe dwa dni czyli okres 13-14 listopada (w tym pierwszy dzień weekendu) zapowiadać się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, które miejscami mogą być przerywane niewielkimi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami, które mają się tyczyć jutro południa Polski a w sobotę południa i zachodu (przede wszystkim), po za tym ma być sporo chmur. Dodatkowo od zachodu jutro w II części dnia mają wędrować strefy zachmurzenia z opadami deszczu o natężeniu słabo-umiarkowanym okresami silniejszymi, wędrujące w głąb kraju. Lokalnie np na północy przy wzroście chwiejności termodynamicznej 100-200 J/kg nie można wykluczyć burz z mocniejszym deszczem oraz wiatrem! Suma opadów deszczu może przekroczyć 8-12 mm. Jeśli chodzi o noce i poranki mogą zdarzyć się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów zwłaszcza dzisiaj w nocy na południu i zachodzie kraju. Natomiast podczas jutrzejszej ich rozwojowi może utrudniać nasilający wiatr !!! Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy prognozuje się od +2,+4 stopni na obszarach górskich po za tym od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni nad morzem, jutro od +7,+9 stopni na północnym-wschodzie, w głębi kraju +10,+13 stopni do +14,+15 stopni około na południu, w nocy z piątku na sobotę od +3,+4 stopni miejscami na Pojezierzu Pomorskim i lokalnie w górach po za tym +4,+7 stopni do około +8,+9 stopni na południowym-wschodzie, w sobotę od +3,+4 stopni w górach po za tym od +5 do +9 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami nieco mocniejszy i w sobotę przewidywane porywy mogą przekraczać 60-75 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę z kierunków przeważnie zachodni i południowo-zachodni.
wtorek, 10 listopada 2015
Białe czy szare święto Niepodległości ?
Najbliższe dwa dni w pogodzie przyniosą nam w kraju sporo chmur z przesuwającymi z zachodu na wschód opadami deszczu o natężeniu słabym, umiarkowanym i nieco silniejszym. Niestety może pojawić się wiatr, który co prawda nie będzie gwałtowny ani znaczący ponieważ porywy wiatru tylko mogą przekraczać miejscami 30-50 kilometrów na godzinę a nad morzem 60-70 kilometrów na godzinę. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to dzisiaj w nocy i jutro w Święto Niepodległości może popadać w wielu regionach naszego kraju z tym, że powinno być bez ulew. Jeśli chodzi o czwartek to przede wszystkim ma padać w północnej połowie kraju ale też również niezbyt intensywnie. Przewiduje się że miejscami suma opadów atmosferycznych przez dwa dni może przekraczać 10-13 mm zwłaszcza na północnym-wschodzie kraju. Powodzi i podtopień nie prognozuje się !!! Im bliżej krańców Polski północnej tym będzie większa szansa na konwekcję i możliwe zjawiska burzowe, może być taka sytuacja na wschodnim Pomorzu i północnym-wschodzie RP i to nie gwałtowne!!! Jeśli chodzi o temperatury to dzisiaj w nocy prognozuje się od około +7,+8 stopni na Podhalu po za tym średnio od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie, jutro w święto od +9,+12 stopni miejscami w górach po za tym średnio od +13 do +16 stopni punktowo może być +17 stopni plus/minus, w nocy z środy na czwartek od +3,+6 stopni na południowym-zachodzie i częściowo południu ( miejscami może być zimniej) po za tym średnio od +7 do +11 stopni, w czwartek od około +9,+11 stopni na północnym-wschodzie, w głębi kraju około +12,+13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie i południu ( punktowo może przekroczyć +15 stopni).
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i przejściowo mocniejszy zwłaszcza nad morzem gdzie porywy mogą przekraczać 60-70 kilometrów na godzinę przeważnie zachodni
Nad ranem, w nocy mogą powstawać mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów, z uwagi na przepływ mas powietrza ma być ich niewiele.
niedziela, 8 listopada 2015
Prognoza wiatrowa na okres wtorek-środa i tydzień
ŹRÓDŁO: https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0CAYQjB1qFQoTCNLg7s-KgckCFcQ9DwodYQYC_Q&url=http%3A%2F%2Fwww.powiatzgorzelecki.pl%2Findex.php%2Fitem%2F1614-ostrzezenie-przed-silnym-wiatrem&psig=AFQjCNG_f6nQuo6k6BNs5Y436GbMPSF4nw&ust=1447080881507055
Najbliższy tydzień zapowiada się miejscami wietrznie, ponieważ często porywy mogą przekraczać 30-40 kilometrów na godzinę oraz ma padać deszcz okresami intensywnie. Suma opadów za cały ten tydzień zwłaszcza w dzielnicach północnych może przekroczyć 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Jeśli chodzi o wiatr to szczególnie wiać ma nad morzem od wtorku do środy na terenie Bałtyku porywy mogą przekraczać 80-85 kilometrów na godzinę. Kolejne dni mają odbywać się ma na zasadzie uspokojenie wiatru i nasilenie. W czwartek nad morzem porywy mogą przekraczać 60-70 kilometrów na godzinę. Następnie powinno być uspokojenie aury, ale w okolicach soboty można prawdopodobnie się szykować na głębsze porywy wiatru, które w głębi kraju w porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę a nad morzem 90-100 kilometrów na godzinę. Na szczęście kierunek wiatru powinien być zachodni, więc nie powinno być zagrożenia ze strony cofki. Generalnie siła wiatru po za morskim obszarze prognozuje się w porywach ponad 30-40 kilometrów na godzinę. mgieł i zamgleń ma być jak na lekarstwo, jeśli się mają pojawiać to tylko w przerwach między wiatrami np dzisiejszej nocy, kiedy siła ma maleć. Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiaj w nocy prognozuje się od 0,+2 stopni miejscami na południu po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie jutro od +8,+10 stopni na wschodzie, w głębi kraju +12,+14 stopni do około +16,+17 stopni na Śląsku, nocą z poniedziałku na wtorek od +6,+8 stopni na wschodzie, po za tym średnio od +9 do +12 stopni przy czym na zachodzie najcieplej, we wtorek od +9,+12 stopni na wschodzie, w głebi do +13,+14 stopni do około +16 stopni na Śląsku.
Najbliższy tydzień zapowiada się miejscami wietrznie, ponieważ często porywy mogą przekraczać 30-40 kilometrów na godzinę oraz ma padać deszcz okresami intensywnie. Suma opadów za cały ten tydzień zwłaszcza w dzielnicach północnych może przekroczyć 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Jeśli chodzi o wiatr to szczególnie wiać ma nad morzem od wtorku do środy na terenie Bałtyku porywy mogą przekraczać 80-85 kilometrów na godzinę. Kolejne dni mają odbywać się ma na zasadzie uspokojenie wiatru i nasilenie. W czwartek nad morzem porywy mogą przekraczać 60-70 kilometrów na godzinę. Następnie powinno być uspokojenie aury, ale w okolicach soboty można prawdopodobnie się szykować na głębsze porywy wiatru, które w głębi kraju w porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę a nad morzem 90-100 kilometrów na godzinę. Na szczęście kierunek wiatru powinien być zachodni, więc nie powinno być zagrożenia ze strony cofki. Generalnie siła wiatru po za morskim obszarze prognozuje się w porywach ponad 30-40 kilometrów na godzinę. mgieł i zamgleń ma być jak na lekarstwo, jeśli się mają pojawiać to tylko w przerwach między wiatrami np dzisiejszej nocy, kiedy siła ma maleć. Jeśli chodzi o temperaturę to dzisiaj w nocy prognozuje się od 0,+2 stopni miejscami na południu po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie jutro od +8,+10 stopni na wschodzie, w głębi kraju +12,+14 stopni do około +16,+17 stopni na Śląsku, nocą z poniedziałku na wtorek od +6,+8 stopni na wschodzie, po za tym średnio od +9 do +12 stopni przy czym na zachodzie najcieplej, we wtorek od +9,+12 stopni na wschodzie, w głebi do +13,+14 stopni do około +16 stopni na Śląsku.
sobota, 7 listopada 2015
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i konwekcją
ŹRODŁO: Wiadomości Olsztyn
Najbliższe dwa dni czyli jutro i wtorek zapowiadają się dość wietrznie na przeważającym obszarze kraju, gdzie porywy wiatru mogą przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę ( jeśli izobary się jeszcze zagęszczą to nawet 100 km/h). Dodatkowo z zachodu na wschód mają wędrować strefy zachmurzenia z opadami zamiast śniegu to z racji wyższej temperatury deszcz, który może być silny i po dzisiejszej nocy suma opadów może przekroczyć 8-10 mm. Jeszcze jakby było mało to poczynając od dzisiejszego wieczoru do rana na obszarze województw częściowo (Wielkopolskie, Ziemię Lubuska, Kujawy) na Pomorzu zarówno wschodnim i zachodnim i być może co nie jest pewne w centrum kraju może dojść do wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającym 150-250 J/kg oraz dobrych warunkach kinematycznych DLS przekraczającym 15-20 m/s SRH 150-250 m2/s2, LLS 15-20 m/s oraz niskim poziomie kondesacji dojść do rozwoju chmur kłębiastch do sfery burzowej przynoszące silniejszy deszcz, wiatr w porywach ponad 70-90 kilometrów na godzinję trochę wyładowań atmosferycznych i być może niewielki grad. Prawdopodobnie największej aktywności prawdopodobnie przewiduje się w godzinach od 0:00 do 04:00 dnia 8 Listopada 2015 roku.
Najbliższe dwa dni czyli jutro i wtorek zapowiadają się dość wietrznie na przeważającym obszarze kraju, gdzie porywy wiatru mogą przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę ( jeśli izobary się jeszcze zagęszczą to nawet 100 km/h). Dodatkowo z zachodu na wschód mają wędrować strefy zachmurzenia z opadami zamiast śniegu to z racji wyższej temperatury deszcz, który może być silny i po dzisiejszej nocy suma opadów może przekroczyć 8-10 mm. Jeszcze jakby było mało to poczynając od dzisiejszego wieczoru do rana na obszarze województw częściowo (Wielkopolskie, Ziemię Lubuska, Kujawy) na Pomorzu zarówno wschodnim i zachodnim i być może co nie jest pewne w centrum kraju może dojść do wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającym 150-250 J/kg oraz dobrych warunkach kinematycznych DLS przekraczającym 15-20 m/s SRH 150-250 m2/s2, LLS 15-20 m/s oraz niskim poziomie kondesacji dojść do rozwoju chmur kłębiastch do sfery burzowej przynoszące silniejszy deszcz, wiatr w porywach ponad 70-90 kilometrów na godzinję trochę wyładowań atmosferycznych i być może niewielki grad. Prawdopodobnie największej aktywności prawdopodobnie przewiduje się w godzinach od 0:00 do 04:00 dnia 8 Listopada 2015 roku.
Do środy czekają nas gigaśnieżyce ?
czy:
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy dzisiaj w nocy nad morzem w porywach ponad 56-70 kilometrów na godzinę na zachodzie ponad 45-55 kilometrów na godzinę a w okolicach nocy z poniedziałku na wtorek i wtorek nad morzem w porywach ponad 70-85 kilometrów na godzinę po za tym średnio w porywach ponad 50-60 kilometrów na godzinę.
czwartek, 5 listopada 2015
Prognoza do weekendu
Najbliższe dwa dni przyniosą nam w kraju dalszą kontynuację w pogodzie ponieważ w nocy przeważnie prognozuje się od 0 do +4 stopni a miejscami na południu w regionach podgórskich tylko -2,-4 stopni( przy gruncie temperatury mogą spadać poniżej -5 stopni). Dzisiaj w nocy powinno być cieplej na zachodzie gdzie temperatury mogą wynosić około +5 stopni a jutro ponad +7,+9 stopni, po za tym średnio od +3 do +6 stopni a na wschodzie miejscami -2,0 stopni. Jeśli chodzi o aurę to mimo działalności wyżu nie zabraknie chmur stratusów, warstwowych, które mogą spowodować powstanie mgieł nawet utrzymujących się co najmniej połowy dnia ograniczającve widzialność niekiedy poniżej 100-200 metrów. Warunki drogowe będą bardzo trudne. Jeśli chodzi o dni to w ponurych i wilgotnych regionach nie przekroczy +3,+5 stopni a w pogodniejszych miejscach na południu może przekroczyć +10,+12 stopni. Jeśli chodzi o temperatury to przeważnie w dzień mają się wahać w granicach od +6 do +10 stopni z tym, że im dalej na wschód i północny-wschód tym zimniej a im dalej na zachód i południowy-zachód tym cieplej i tam w najcieplejszym momencie dnia niewyklucza się że będzie około +14,+17 stopni jeśli będzie pogodnia, a jak będzie niebo zachmurzone to może być zimniej. Okresami kraju zwłaszcza na północy jak i w pozostałej części kraju należy się spodziewać opadów deszczu, które zbytnio ulewne nie powinny być !!! Jeszcze raz podkreślam w pochmurnych i mglistych rejonach temperatrura w dzień może nie przekroczyć +4,+6 stopni lub spadać poniżej tej wartości. Wiatr ma być słabuy i dość umiarkowany przeważnie południowy, południowo-wschodni i południowo-zachodni.
Subiektywne odczucie termiczne ogólnie będzie zimno i chłód a na południowym-zachodzie/częściowo południu i zachodzie dość ciepło i komfort termiczny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną przeważnie niekorzystne, a pogoda będzie natomiast źle wpływać na nasze samopoczucie z powodu opadów, zachmurzenia, mgieł i zimnem po za pudniem, południowo-zachodem i zachodem..
NIE ZAPOMINAJMY O CIEPŁYM UBRANIU ORAZ O ZMIANACH OPON Z LETNICH NA ZIMOWE PONIEWAŻ PRZYMROZKI PO MGŁACH MOGĄ SPRAWIAĆ ŻE WSZELKIE DROGI W TYM ASFALTOWE STANĄ SIĘ ŚLISKIE ORAZ UTRUDNIAJĄCE RUCH POJAZDOM MECHANICZNYM !!!!!
wtorek, 3 listopada 2015
Noce tragiczne a na południu lepiej ?
Najbliższe dwa zapowiadają się w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem, bo znajdą się regiony gdzie średnio-warstwowych/niskich chmur będzie sporo i temperatura nie przekroczy +6,+8 stopni i te pogodne gdzie wartości przekroczą +10,+12 stopni. Dodatkowo mogą pojawiać się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów oraz zamglenia. Noce niestety będą nadal zimne bo przeważnie prognozuje się od +1 do +3 stopni a miejscami na zachodzie możliwe spadki do -1,-2 stopni a na południu -3,-4 stopni ( przy gruncie może być -5,-7 stopni). Najcieplej ma być na obszarach górskich, gdzie przewiduje się około +3,+6 stopni ( podkreślam miejscami) a w nocy ze środy na czwartek od około -3,0 stopni w południowej połowie kraju do +3,+5 stopni na pozostałym obszarze kraju Polski. W dzień na południu powinno być w miarę znośnie, ponieważ jutro w najcieplejszym momencie powinno być od +5,+8 stopni na północy, po za tym średnio +9,+12 stopni do +13,+15 stopni na południu (około więc próg +15 stopni może przekroczyć lub nie ) a w czwartek od +5,+7 stopni na północy, północnym-wschodzie i w centrum kraju do +10,+12 stopni na południu i być może +13,+14 stopni na Śląsku. Zastrzegam, że w zimnych rejonach mgły ograniczające widzialność oraz chmury mogą utrzymywać się nawet cały dzień lub minimum południa. Warunki biometorologiczne w pogodniejszych miejscach będą ogólnie obojętne a w ponurych niekorzystne. Dodatkowo w ciągu najbliższych dwóch dni na północy oraz jutro i dzisiaj w nocy na zachodzie zachmurzenie może wygenerować opady deszczu oraz mżawki, więc warunki drogowe mogą być trudniejsze!!! Po za tym ma być lepiej aczkolwiek chmury mogą się trafić zwłaszcza w wyżej wymienionych regionach !!! Nie zapominajmy o bardzo ciepłych ubraniach, bo w pochmurnych regionach będzie bardzo zimno a w pogodniejszych ciepło utrzyma się tylko od 11:00-16:00 po czym i przed nim zacznie robić się bardzo zimno i brak wspomnianego ubioru może skończyć się wizytą w szpitalu lub w łóżku !!!
Jedzmy dużo owoców i pijmy owocowe soki by mieć w sobie energię oraz wysoką odporność !!!!!
Wiatr ma być słay i dość umiarkowany przeważnie z kierunków zmieniających się.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce
Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju. Data: 27.11.2024 r. Miejsce: Polska Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...