sobota, 31 grudnia 2016
Niestety na razie beż śnieżyc oraz miejscami mroźno.
Najbliższe dni nowego 2017 roku zapisywać się mają w pogodzie niestety z niewielką ilością opadów atmosferycznych, więc o pokrywę śnieżną może być trudno a temperatura pozostanie na poziomie dodatnim i ujemnym zwłaszcza w nocy kiedy pogodne niebo będzie sprzyjać wypromieniowania ciepła z gruntu. Ponadto o wieczora do rana mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 250-300 metrów w tym zamglenia w tym osadzające szadź.
Jeśli chodzi o opady to mogą te pojawić się na początku Nowego Roku pojawić się na północy przy czym raczej nie będą to opady śniegu przyczyniające się do zabielania się krajobrazów tylko niewielki deszcz i mżawka oraz ewentualnie deszcz ze śniegiem z powodu temperatury ponad 0,+3 stopni na wysokości 850 hPa oraz ponad 0 stopni na wysokości 2 metrów.
W poniedziałek dla odmiany temperatura na wysokości 2 metrów ma się albo obniżać do około lub poniżej 0 stopni, więc opady mogą przymarzać. Lepszą wiadomością jest też że na wysokości 850 hPa temperatura ma spadać poniżej -3,-6 stopni, więc zamiast zdradliwej mżawki i deszczu o zimnych właściwościach padałby śniegiem doprowadzające do zabielenia krajobrazów.
Początkowo padałoby na północy i zachodzie a potem nieco w głąb Polski a najpóźniej na południe i południowy-wschód kraju.
Lokalnie może napadać ponad 3-5 centymetrów śniegu.
Im bliżej morza i Pomorza czy zachodu tym większa szansa na bardziej ciekłe opady.
Na termometrach o poranku Nowego Roku zobaczylibyśmy od -12,-9 stopni miejscami w górach, po za tym od -7 do -2 stopni do około +1,+3 stopni na północy. Lokalnie może być blisko +5 stopni.
W Nowym Roku zobaczymy od -6,-3 stopni w rejonie Bieszczad, koło 0,+2 stopni na północy do około +3,+5 stopni na południu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek od około -10,-8 stopni miejscami na południowym-wschodzie (zwłaszcza blisko Słowacji).
W poniedziałek od -6,-3 stopni w rejonie Bieszczad, po za tym oscylować ma od 0 do +3 stopni a lokalnie np w rejonie Tarnowa może być +5 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie z południowego-zachodu i zachodu.
Warunki drogowe mają być nie najgorsze.
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.
czwartek, 29 grudnia 2016
Prognoza na 2 ostatnie dni w tym roku
Najbliższe dni czyli ostatni dzień pracy oraz Sylwester zapowiadać się mają co prawda z bardzo nudną pogodą, ponieważ w dzień ma być od około 0 do nieco ponad 0 stopni, w tym niewiele opadów atmosferycznych czyli nie przynoszące niestety pokrywy śnieżnej, ale w sobotę rozpoczniemy sezon na zabawy pomimo fatalnej zimy poprawiające nasze samopoczucie.
Jeśli chodzi o opady to szanse powinny być 0-rowe po za wyjątkami dzisiejszej nocy w pasie od północnego-wschodu przez południowy-wschód a w sobotę również na Pomorzu i nad morzem gdzie z racji bliskości 0 stopni na wysokości 2 metrów i ponad +2,+4 stopni na wysokości 850 hPa może doprowadzić do opadów deszczu i mżawki nawet marznące oraz ewentualnie deszczu ze śniegiem dziś w nocy blisko SE kraju.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano od -10,-8 stopni miejscami wyższych partiach Karpat, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0 stopni na krańcach północnych.
W piątek w ciągu dnia od -3,0 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +2 do +5 stopni przy czym nad morzem i Śląsku najcieplej.
W nocy z piątku na sobotę od około -9,-7 stopni lokalnie na krańcach południowych, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0,+2 stopni nad morzem.
W sobotę od od -3,-2 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od około 0,+1 stopni na północy do około +5,+6 stopni na południowym-zachodzie.
Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany z południowego-zachodu i zachodu.
Warunki drogowe pozostaną utrudnione przy możliwych mgłach i przymrozkach.
Sytuacja biometeorologiczna fatalne.
wtorek, 27 grudnia 2016
Ochłodzenie oraz możliwa szklanka na drodze.
Najbliższe dwa dni przedostatnie w tym roku zapisywać się mają w pogodzie ze z poprawą pogody, ponieważ opadów powinno być mniej niż ostatnio a wiatr w dodatku się uspokoić.
Przez ten czas mieliśmy do czynienia najpierw z ociepleniem oraz początkowo z mieszanymi opadami atmosferycznymi. Generalnie mżawka i deszcz przeważał na niebie obok różnego rodzaju. Nawet nocami zamiast temperatura spadać to wzrastała doprowadzające do masowych roztopów śniegu zwłaszcza na wschodzie i w górach. Warunki narciarskie uległy pogorszeniu i utrudnieniu. Temperatura wahała się w granicach od +4 do +9 stopni na zachodzie przejściowo było koło +10,+12 stopni w górach nawet zbliżyła się i przekraczała +5 stopni.
Tymczasem wczoraj i dzisiaj mieliśmy do czynienia z orkanem Barbara przynosząca wiatr w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę, w centrum ponad 90-100 kilometrów na godzinę a nad morzem 110-120 kilometrów na godzinę.
Im dalej nad morzem tym wiatr być mocniejszy a im dalej na południe tym słabsze w porywach powyżej wymieniona siła wiatru.
Miejscami doszło do lokalnych zniszczeń czy uszkodzeń oraz możliwości zalań zwłaszcza nad obszarem morskim z powodu możliwości cofki.
Jak to bywało przy takich wietrznych niżach to po stronie zachodniej doszło do przejścia chłodnego atmosferycznego z częstszymi mieszanymi opadami atmosferycznymi za którym wlała się chłodniejsza masa powietrza i musimy liczyć się z niższymi wartościami na termometrach niż ostatnio.
Dlatego nadal miejscami może padać niedużymi opadami, przy czym na południu i wschodzie mają to być bardziej śnieżne opady z ewentualnym deszczem ze śniegiem a na zachodzie i nad morzem bardziej ciekłe.
W środę i czwartek przeważnie na termometrach ma się wahać od +1 do +4 stopni do około +5 stopni na zachodzie a w Karpatach możliwe spadki do około -3,-5 stopni.
Nocami na termometrach prognozuje się od -8,-7 stopni lokalnie w górach po za tym od -6 do -2 stopni do około +1,+3 stopni na zachodzie i nad morzem nieco łagodniej ma być dzisiejszej nocy w którym przewiduje się od -6,-5 stopni miejscami w Karpatach, koło -3,-2 stopni na południu po za tym od -1 do +1 stopni do około +3,+4 stopni nad morzem.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz nieco silniejszy początkowo z północnego-zachodu i północnego.
Warunki drogowe pozostaną utrudnione a biometeorologiczne zmienne.
poniedziałek, 26 grudnia 2016
Możliwe wichury oraz mieszane opady
Przez te najbliższe 28-36 godzin czekać ma nas niespokojna pogoda, ponieważ z nad Bałtyku w stronę Litwy i Białoruś ma przemieszczać się ośrodek niskiego ciśnienia, w którym centrum może obniżyć się poniżej 994-992 hPa oraz jednocześnie przy wyżach z nad Europy Zachodniej i południowej gdzie ciśnienie może przekraczać 1030-1042 hPa doprowadzi do zagęszczenia izobar i jutro właściwie ten ośrodek niskiego ciśnienia znajdzie się po za wschodnimi granicami będzie powodem bardzo mocnego wiatru, które na południu może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę a podczas konwekcji 85-90 kilometrów na godzinę w centrum ponad 80-100 kilometrów na godzinę a nad morzem i Pomorzu ponad 110-120 kilometrów na godzinę z południowego-zachodu, północnego-zachodu i zachodu. I właśnie kierunek północno-zachodni nad morzem może doprowadzić do zjawiska cofki, czyli wlewanie się wódy z Bałtyku w nieco głąb lądu doprowadzające do zalań i podtopień.
Ponadto przy niestabilności ponad 100-220 J/kg przy zaostrzonym gradiencie temperatur może doprowadzić do konwekcji z opadami krupy śnieżnej, drobnego gradu i nie wyklucza się wyładowań atmosferycznych a nawet pomimo temperatury na plusie na wysokości 2 metrów opady śniegu z powodu obniżonej izotermy 850 hPa osiągające poniżej -3,-5 stopni.
Na termometrach oscylować ma przeważnie na 12:00 dnia 27.12.2016 r od około 0,+2 stopni miejscami w górach po za tym od +3 do +7 stopni do około plus/minus +8 stopni na zachodzie.
Warunki drogowe będą na poziomie niekorzystnym.
Sytuacja drogowa dość trudna.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/26/1815.jpg
niedziela, 25 grudnia 2016
Prognoza pogody na kolejne dni
Najbliższe dni czyli II dzień świąt oraz wtorek zapowiadać się mają w pogodzie z sporym zachmurzeniem przynoszącymi opady deszczu a na wschodzie w początkowej fazie również deszcz ze śniegiem i bardzo mokry śnieg przechodzące w nocy w sam deszcz z powodu przyrostu temperatur na wysokości 2 metrów. Niestety warunki na drogach będą fatalne z powodu przechodzących frontów atmosferycznych. W dzień z kolei przeważnie ma być deszczowo a warunki narciarskie ulegać pogorszeniu.
We wtorek zrobi się nieco chłodniej i np w górach nie można wykluczyć śniegu z deszczem i śniegu z powodu obniżonej izotermy na wysokości 850 hPa poniżej -2,-4 stopni. Nie można wykluczyć konwekcji z krupą śnieżną spowodowane gradientem temperatur.
Na termometrach jutro rano zobaczymy od około 0 stopni na południu Bieszczad po za tym od +3 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na zachodzie.
W poniedziałek od +1,+3 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od +5 do +8 stopni do około +9,+11 stopni na zachodzie.
W nocy z poniedziałku na wtorek od -3,0 stopni miejscami zwłaszcza w Karpatach, po za tym od +2 do +4 stopni do około +5,+6 stopni nad morzem i blisko granicy z Niemcami.
We wtorek od -1,+1 stopni miejscami w Karpatach po za tym oscylować ma od +3 do +7 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silny w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę a nad morzem ponad 90-100 kilometrów na godzinę przeważnie z południowego-zachodu i zachodu. .
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna.
sobota, 24 grudnia 2016
Notatka pogodowa+życzenia.
Temat: Zmienne oblicza świąt Bożego Narodzenia.
Data: 24,12,2016 r.
Miejsce: Polska
Dzisiejszy dzień przynosi nam zmienną pogodą czyli chmury, przejaśnienia oraz momenty z pogodnym niebem. Niestety mamy do czynienia z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Przy czym im dalej na zachód i morze tym większa szansa na pojawienie się deszczu a na wschód i południowy-wschód tym śniegu. Lokalnie krajobrazy ulegają zabarwieniu. Początkowo lokalnie było mglisto.
Temperatura wahała się od -3,0 w Bieszczadach, po za tym od +1 do +3 stopni do około +5,+6 stopni na zachodzie.
Niestety śnieg padający przy dodatnich temperaturach ulega zanikaniu, więc niestety odgarniania śniegu nie ma co liczyć.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/24/2015.jpg
Warunki drogowe są utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna należy do niekorzystnych.
Wszystkim chciałem życzyć czytelnikom innym dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia wszelakich marzeń, mnóstwo burz oraz śnieżyc w najbliższych dniach, miesiącach oraz latach, udanego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego roku :)
Data: 24,12,2016 r.
Miejsce: Polska
Dzisiejszy dzień przynosi nam zmienną pogodą czyli chmury, przejaśnienia oraz momenty z pogodnym niebem. Niestety mamy do czynienia z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Przy czym im dalej na zachód i morze tym większa szansa na pojawienie się deszczu a na wschód i południowy-wschód tym śniegu. Lokalnie krajobrazy ulegają zabarwieniu. Początkowo lokalnie było mglisto.
Temperatura wahała się od -3,0 w Bieszczadach, po za tym od +1 do +3 stopni do około +5,+6 stopni na zachodzie.
Niestety śnieg padający przy dodatnich temperaturach ulega zanikaniu, więc niestety odgarniania śniegu nie ma co liczyć.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/24/2015.jpg
Warunki drogowe są utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna należy do niekorzystnych.
Wszystkim chciałem życzyć czytelnikom innym dużo zdrowia, szczęścia, spełnienia wszelakich marzeń, mnóstwo burz oraz śnieżyc w najbliższych dniach, miesiącach oraz latach, udanego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego roku :)
czwartek, 22 grudnia 2016
Prognoza pogody świąteczna !!!
Najbliższe dni rysować się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem z pogodnymi chwilami oraz nieco zachmurzonymi przynoszącymi głownie deszcz, deszcz ze śniegiem i mżawkę. Jakby było tego jeszcze mało to temperatura ma wzrosnąć, więc pokrywy śnieżne w naszym kraju będą zanikać w oczach. Od wieczora do rana ponadto mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 250-400 metrów przy czym im bliżej świąt tym może być ich mniej z powodu przepływu mas powietrza.
Jeśli chodzi o opady to dzisiaj w nocy ma wędrować strefa opadów deszczu ze śniegiem i śniegu z powodu bliskości 0 stopni na termometrach oraz koło 0 lub poniżej na wysokości 850 hPa. Potem w kolejnych godzinach dniach piątkowego ma wędrować na wschód, więc i tam popada.
Generalnie mniej opadów powinno być na południu kraju a więcej na północy. Na północnym-zachodzie z racji że temperatura ma utrzymywać się blisko +5 stopni będą to bardziej opady deszczu.
W sobotę świąteczną i świąteczną niedziele Bożego Narodzenia zapowiadać się mają niestety z pogorszeniem pogody w bardziej znaczący. I ma wszystko spadać od deszczu po deszcz ze śniegiem oraz śnieg mokry. Przy czym im dalej na wschód i południowy-wschód tym mogą mieć one bardziej śnieżny charakter a w odwrotną stronę czyli na zachód i blisko morza i nad morzem to bardziej deszczowy charakter. Miejscami przez 25 godziny może spaść ponad 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Opady powinny mieć przelotny charakter, choć nie wyklucza się bardziej dłuższego (godzinowego) przebiegu doprowadzające do śliskości nawierzchni dróg.
Pierwszymi wilgotnymi regionami mają być zachodnie województwa a później na wschodzie oraz południowym-wschodzie RP.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -8,-7 stopni w rejonie Karpat, po za tym od -5 do -2 stopni na SE od Lini Suwałki-Warszawa po Opole do około +2,+3 stopni nad morzem.
W piątek; od -3,-1 stopni w Bieszczadach po za tym oscylować ma od +2 do +6 stopni (najcieplej na południu i zachodzie).Miejscami może być ponad +5,+6 stopni.
W nocy z piątku na sobotę: od -8,-7 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od -5 do -1 stopni do około +2,+3 stopni bliżej granicy z Niemcami i nad morzem.
W sobotę Wieczerzy Wigilijnej: od -3,-1 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od +1 do +4 stopni do około +6,+7 stopni na zachodzie i południu.
Lokalnie może być cieplej!
W niedzielę Bożego Narodzenia od -2,0 stopni miejscami w Karpatach po za tym od +2 do +6 stopni do około +7,+9 stopni na zachodzie.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami w porywach ponad 45-60 kilometrów na godzinę zachodni i południowo-zachodni .
Sytuacja biometeorologiczna pozostanie niekorzystna.
Warunki drogowe zaś utrudnione.
wtorek, 20 grudnia 2016
Zgniła pogoda czyli rześko chmury słońce i mgliście, choć lepiej niż ostatnio.
Niestety ostatnie dni w pogodzie nie należą do ciekawych, ponieważ na niebie towarzyszą nam chmury, tylko z miejscowymi pogodnymi regionami. Właśnie w tych ponurych regionach towarzyszą dodatkowo mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów a przy ujemnej temperaturze także osadzające szadź. Termometry w tych regionach wahały si w granicach koło -2,0 stopni a na południu i południowym-zachodzie gdzie bardziej się rozpogadzało termometry były koło i bliskie +5 stopni a w górach śnieg uległ stopniowemu topnieniu.
Niestety w najbliższych dniach śnieżyc i dużych mrozów nie widać co by zaczynało przypominać białe nadchodzące święta, które już za kilka dni zaczniemy. Zamiast tego temperatury wahać się mają przeważnie od +1 do +5 stopni i jeśli coś popada to mogą być to ciekłe opady w postaci deszczu ze śniegiem i deszczu oraz mżawki. I taka pogoda może czekać nas od północnego-zachodu właśnie w czwartek kiedy to znajdzie się ciepły front atmosferyczny przynoszące mokre opady z powodu cieplejszych mas powietrza temperatur ponad +2,+3 stopni a na wysokości 850 hPa blisko 0 stopni. I to doprowadzi że jak coś spadnie to powinno się topić albo niedługo się utrzymywać.
Jutro w wielu regionach powinno być pogodnie, ale miejscami zwłaszcza na północnym-wschodzie może okresami się chmurzyć z rodzaju warstwowo i średniego tak zwana zgniłka.
Jednak ulew nie należy się obawiać.
Na termometrach ujrzymy:
Jutro rano: od -5,-4 stopni miejscami na południu, po za tym od -3 do 0 stopni i + 1,+3 stopni na północy.
W środę w południe: od -1,0 stopni miejscami w Karkonoszach i w Bieszczadach po za tym od +2 do +4 stopni do plus/minus +5 stopni na południu.
Nocą ze środy na czwartek: od -6,-5 stopni w górach po za tym od -4 do -1 stopni do około +2,+3 stopni nad morzem.
W czwartek: od -2,0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południu.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany przeważnie z południa i południowego-zachodu. W górach niewykluczone co nie jest pewne słaby fen.
niedziela, 18 grudnia 2016
Prognoza na kilka dni przed świętami
Najbliższe dni rysować się mają ze zgniłą pogodą, ponieważ ma nie brakować chmur przynoszącymi opadami mżawki oraz tych w innych postaciach np śniegu i deszczu ze śniegiem zwłaszcza w województwach południowo-wschodnich np dzisiejszej nocy.
Po za tym jeśli będą coś się zdarzały to opady marznącego deszczu oraz mżawki doprowadzające do przymarzniętej powierzchni do zamarzania. Przede wszystkim na padać nad morze w północnej połowie kraju oraz być może na wschodnich krańcach.
Ponadto mogą rozwijać się mgły ograniczające mgły ograniczające widzialność poniżej 150-300 metrów nawet utrzymujące się w ciągu dnia.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -6,-5 stopni miejscami w górach, po za tym od - 3 do 0 stopni do +2,+4 stopni nad morzem.
W poniedziałek: od -1,+1 stopni w bardziej pochmurnych i zamglonych regionach a w pogodniejszych może być blisko +5 stopni.
W nocy z poniedziałku na wtorek: od -6,-5 stopni miejscami w górach po za tym od -3 do 0 stopni i koło +1,+3 stopni na północy.
W wtorek:od -1,0 stopni w bardziej pochmurnych i mglistych regionach a w pogodniejszych np na południu może być ponad +5 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki drogowe pozostaną trudne.
Niekorzystne warunki biometeorologiczne.
sobota, 17 grudnia 2016
Notatka pogodowa
Temat: Szarugi oraz trochę słońca czyli nic nadzwyczajnego w Polskiej pogodzie.
Data: 17 grudnia 2016 rok.
Miejsce: Polska
Dzisiejszy dzień czyli tydzień przed świętami Bożego Narodzenia rysuje się w pogodzie z podziałem na gorsze północ i północny-wschód gdzie notowane były opady marznącego deszczu i nawet pyłu diamentowego czy deszczu ze śniegiem z powodu temperatur koło -2,0 stopni w tym z przewagą sporego zachmurzenia połączonymi z mgłami ograniczającymi poniżej 200-300 metrów widzialności (niewykluczona szadź) oraz na nieco lepsze południe z większą ilością słońca z temperaturami do +2,+4 stopni.
Tylko na chwilę w momencie najcieplejszego dnia zanotowano takie wartości. Bo przed 12:00 i po 15:30 przeważały już ujemne wartości.
Poniżej przedstawione jest obecne zachmurzenie w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/17/1545.jpg
Warunki drogowe lepsze na południu po za tym gorsze.
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.
Data: 17 grudnia 2016 rok.
Miejsce: Polska
Dzisiejszy dzień czyli tydzień przed świętami Bożego Narodzenia rysuje się w pogodzie z podziałem na gorsze północ i północny-wschód gdzie notowane były opady marznącego deszczu i nawet pyłu diamentowego czy deszczu ze śniegiem z powodu temperatur koło -2,0 stopni w tym z przewagą sporego zachmurzenia połączonymi z mgłami ograniczającymi poniżej 200-300 metrów widzialności (niewykluczona szadź) oraz na nieco lepsze południe z większą ilością słońca z temperaturami do +2,+4 stopni.
Tylko na chwilę w momencie najcieplejszego dnia zanotowano takie wartości. Bo przed 12:00 i po 15:30 przeważały już ujemne wartości.
Poniżej przedstawione jest obecne zachmurzenie w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/17/1545.jpg
Warunki drogowe lepsze na południu po za tym gorsze.
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.
piątek, 16 grudnia 2016
Prognoza weekendowa
Nadchodzący weekend zapowiadać się ma w pogodzie z miejscowymi opadami atmosferycznymi oraz mgłami ograniczającymi widzialność poniżej 200-300 metrów w tym zamglenia.
Niestety śnieżyc raczej się nie prognozuje z powodu podwyższonego ciśnienia to mniej jednak trochę może popadać zwłaszcza w niedzielę i to częściej śniegu z powodu obniżonej temperatury na wysokości 850 hPa.
W sobotę tylko miejscami mogą występować opady deszczu, mżawki, deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodujące gołoledź. Ale dlaczego zamiast częstszego śniegu?, odpowiedź wysuwa się z temperatur na wysokości 850 hPa gdzie może być ponad 0,+3 stopni na plusie a opad przybrać bardziej w ciekłą postać i jednocześnie przy bliskości 0 stopni może zamarzać.
W niedzielę od zachodu na wschód ma wędrować strefa opadów na zachodzie i nad morzem częściej deszczu a na południu i wschodzie śniegu i mokrego śniegu z powodu niższej temperatury.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -10,-8 stopni na wschodzie Karpat, po za tym od -6 do -3 stopni do około -1,0 stopni wzdłuż linii brzegowej.
W sobotę: od -4,-3 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od -2,0 stopni w Pasie Pomorza przez Warmię i centrum po Roztocze, po za tym od +1 do +4 stopni. Lokalnie na południu może być koło +5 stopni.
W nocy z soboty na niedzielę (nad ranem): od +10,+8 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od -5 do 0 stopni do +1,+2 stopni na zachodzie i koło +4,+5 stopni nad morzem.
W niedzielę: od -3,-2 stopni w rejonie Biezczad po za tym od -1,0 stopni na wschodzie po za tym od +1 do +3 stopni i koło +5,+6 stopni nad morzem.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany
Warunki biometeorologiczne na poziomie zmiennym.
Sytuacja drogowa nie powinna być najgorsza.
środa, 14 grudnia 2016
Prognoza na ostatnie dni pracy Powoli zbliżamy się do świąt !!!
Najbliższe dwa dni czyli czwartek i piątek rysować się ma z prawie bez opadowością, ponieważ o ile w piątek w wielu regionach nie powinien padać śnieg i deszcz ze śniegiem to o tyle jutro początkowo na wschodzie a nieco dłużej na południu może okresami występować opad przeważnie śniegu. Więc istnieje szansa na zabielenie się krajobrazów.
Być może nocą ze środy na czwartek na południowym-wschodzie nieco posypie mocniej, ale o wielkich śnieżycach należy zapomnieć. Po za tym powinno być lepiej i mogą występować ujemne wartości na termometrach i już jutro w nocy mogą one zbliżać się do około -10 stopni gdyby dłużej było pogodnie a nawet i poniżej !
Od wieczora do rana ponadto mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 250-400 metrów oraz zamglenia z powodu niedużego przepływu mas powietrza i zwiększonej wilgoci po ciepłym froncie atmosferycznym.
Na termometrach zobaczymy jutro rano od -5,-4 stopni lokalnie wyższych partiach Karpat po za tym od -1 do +2 stopni do około +3,+4 stopni nad morzem.
W czwartek od -2,0 stopni miejscami na południu i wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do około +4,+5 stopni nad morzem.
W nocy z czwartku na piątek od około -8,-6 stopni na wschodzie i południu, po za tym od -5 do -2 stopni do koło -1,0 stopni miejscami nad morzem.
W Karpatach może być poniżej -10 stopni.
W piątek od -5,-4 stopni miejscami w górach po za tym od -2 do +1 stopni i koło +3,+4 stopni na zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Sytuacja biometeorologiczna utrzymywać się na poziomie zmieniającym.
Warunki drogowe dość dobre tylko oblodzenie in śliskie nawierzchnie mogą utrudniać na drogach.
wtorek, 13 grudnia 2016
Notatka pogodowa
Temat: Powroty
incydentu zimowego z tym że z niewieloma pokrywami śnieżnymi.
Data: 13.12.2016 r.
Miejsce: Polska
Dzisiejszy dzień co prawda przynosi
nam temperatury bardziej charakterystyczne dla obecnej pory roku, ponieważ notuje się przeważnie od -3 do 0
stopni do około +2,+4 stopni na zachodzie oraz nad morzem. Miejscami w górach było poniżej -4,-5 stopni. Co
prawda wczorajszy front atmosferyczny przyniósł znaczne ochłodzenie po ponad
+6,+10 stopniach w trakcie weekendu, ale niestety przeważały opady deszczu i
deszczu ze śniegiem a jeśli śniegu to bardziej z gatunku mokrego i
to chwilowy. Więc tylko co niektórzy tylko mogli nacieszyć się zimowymi krajobrazami. W Zakopanem
pokrywa śnieżna waha się od (około) 12 do 16 centymetrów. A o tyle też w bardziej górskich rejonach
Krakowie niestety nie ma pokrywy śnieżnej.
Przeważnie było pogodnie tylko miejscami na Pomorzu i
być może środkowym zachodzie mogły występować opady śniegu a im bliżej morza też ciekłe.
Poniżej aktualny stan zachmurzenia w
Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2016/12/13/1830.jpg
Warunki drogowe nie były najgorsze.
Sytuacja biometeorologiczna obojętna.
poniedziałek, 12 grudnia 2016
Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia
Najbliższe dni robocze nowego tygodnia zapowiadać się mają w pogodzie z podziałem na chłodniejsze południe oraz wschód na nieco
cieplejszy zachód i Morze Bałtyckie gdzie z
racji dodatnich temperatur to oprócz opadów śniegu niestety może się liczyć z deszczem ze śniegiem oraz
deszczu. Niektóre opady mogą być marznące oraz powodować gołoledź.
Od wieczora do rana mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 250-400 metrów a przy ujemnych
temperaturach mogą one osadzać szadź.
Jeśli chodzi o pogodę to noc generalnie
powinna być pogodna, ale z racji napływów arktycznych mas powietrza może też być bardzo mroźna. We wtorek z
kolei przeważnie powinno być stabilnie
pogodowo, chociaż na zachodzie, nad morzem i środkowym zachodzie może się chmurzyć nieco bardziej i występować niewielkie opady śniegu niestety nie
będące intensywne doprowadzające do zwiększenia pokrywy śnieżnej. Jeśli chodzi o noc z wtorku na środę to w głębi kraju od północy i północnego-zachodu wchodzić ciepły front atmosferyczny z opadami śniegu a im bliżej granic Niemiec oraz Morza Bałtyckiego mogą być połączone z deszczem ze śniegiem i deszczem.
W środę front przesunie się na wschodnie oraz
południe rewiry Polskie. I tam często mogą to być śnieżne opady atmosferyczne a im bliżej zachodu i Pomorza to większe jest
prawdopodobieństwo połączenia ze śniegiem z deszczem i deszczem.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano:od około -12,-10 stopni
miejscami w górach po za tym od- 9 do -4 stopni do około -2,0 stopni miejscami nad morzem.
We wtorek w południe: od -5,-3 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4
stopni na zachodzie i nad morzem.
Nocą z wtorku na środę (rano); od -9,-7 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od -6,-3
stopni na południowym-wschodzie po za tym od -1 do +2 stopni do około +4,+5 stopni nad
morzem.
We środę od -5,-4 stopni miejscami w Bieszczadach, -3,-1 stopni w
Karpatach do około +3,+5 stopni
na zachodzie i nad morzem.Lokalnie może wzrosnąć powyżej +5
stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki drogowe mają być zmienne
Sytuacja biometeorologiczna niezbyt korzystna.
sobota, 10 grudnia 2016
Idzie pogoda jaka powinna panować o tej porze roku
Pogoda w najbliższych dniach ma się różnić między sobą ponieważ będziemy mieć do czynienia z różnymi masami powietrza, ponieważ o ile jutro nadal ma napływać cieplejsze powietrze związanymi z ciepłym frontem atmosferycznym dające opady deszczu i
mżawki o dość intensywnym natężeniu a temperatury przekraczać +8,+10 stopni o tyle w poniedziałek już może napłynąć zimne powietrze arktyczne z temperaturami spadającymi poniżej 0 stopni.
W górach a jutro bliżej nocy na północnym-wschodzie w górach mogą przechodzić one w opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Krajobrazy na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu czy wyższych partiach gór może uleć zabielania.
A w poniedziałek w ciągu dnia ma się znaleźć więcej miejsc z pokrytą warstwą świeżego śniegu !!!
Jeśli chodzi o pogodę to najbliższe dwa dni mają być wilgotne z opadami deszczu i mżawki o większym natężeniu jeśli chodzi o niedzielę a w poniedziałek z kolei mają to być mieszane opady atmosferyczne z przechodzącymi na południu i południowym-zachodzie
w opady śniegu. Nie da się wykluczyć że wszystko to może mieć w charakterze śnieżyc po czym strefa stopniowo opuszczając zaciągnęłaby mroźne powietrze
bardziej z północy i północnego-wschodu. Lokalne jutro napadać może ponad 10-15 a być może 20 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
We wtorek aura powinna być lepsza i opady zanikać z tym że już przy ujemnych temperaturach (prawdopodobnie).
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od około 0,+2 miejscami w
górach po za tym oscylować ma od +3 do +6 stopni.
W niedzielę: od 0,+2 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od +4 do +7 stopni do około +9,+10 stopni w rejonie wschodniej Małopolski.
W nocy z niedzieli na poniedziałek:od -4,-1 stopni
na północnym-wschodzie po
za tym od +1 do +4 stopni.
W poniedziałek w południe od -5,-4
stopni na północnym-wschodzie,
po za tym od -3 do 0 stopni i koło +3,+4 stopni na zachodzie i być może lokalnie na Podkarpaciu.
We wtorek: od -8,-6 stopni w rejonie Karpat po za tym od -4 do 0
stopni do +1,+2 stopni blisko
granicy z Niemcami i nad morzem.
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany przejściowo silniejszy
zmienny.
Warunki drogowe mają być utrudnione
Sytuacja biometeorologiczne niekorzystne.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce
Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju. Data: 27.11.2024 r. Miejsce: Polska Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...