piątek, 31 marca 2017

Newsy pogodowe 2/4 obszaru pogodne, trochę chmur a 1/4 pod burzami i deszczem

Temat: Nieliczne burze w tym sporo pogodnego nieba oraz blisko +20 stopni.
Data: 31/03/2017 r.
Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporo pogodnego nieba zwłaszcza na zachodzie i południu. Tam na niebie niewiele ławic pierzasto kłębiastych mamy na niebie oraz przede wszystkim świeci sporo pogodnego nieba. Temperatury tam zbliżone są do wartości bliskie +20 stopni i od Ziemi Lubuskiej Po Małopolskę jest najcieplej gdzie mamy +20,+21 stopni (lokalnie). Po za tym mamy od +12,+13 stopni na północnym-wschodzie a tak ogólnie od +15 do +18 stopni. 
Inaczej jeśli chodzi o pogodę to mamy na północnym-wschodzie czyli od częściowo Pomorza przez Kujawy aż po północny-wschód gdzie rozbudowanych chmur mamy dość dużo i przy niewielkim wspomaganiu wiatru, w tym wilgotności względnej ponad 55-65 % oraz niestabilności ponad 300-500 J/kg notujemy opady konwekcyjne połączone z wyładowaniami.

Lokalnie poranki prawdopodobnie były mgliste !
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/get ... 1/1415.jpg 

Wiatr mamy słaby i umiarkowany w burzach mocniejszy na zachodzie bardziej południowy, po za tym południowo-zachodni i zachodni.Sytuacja biometeorologiczne dobre tam gdzie blisko czy ponad +20 stopni oraz pogodnie po za tym gorsze.

czwartek, 30 marca 2017

Prognoza cieplejsza oraz pogodniej w tym burze na horyzoncie.


Nadchodzące dni przynosić nam mają w pogodzie z przewaga pogodnego nieba w tym iście wiosennych temperatur, ponieważ w wielu regionach może ona przekraczać +18,+20 stopni oraz pokazywać się błękit na niebie. Niestety chłodne noce w tym pewna wilgotność zawieszona w atmosferze może stwarzać warunki do rozwoju mgieł ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów, ale generalnie powinny one odpuszczać ze względu na operację słoneczną.
A czy będzie grzmieć to więcej szczegółów można znaleźć poniżej?.    
Jeśli chodzi o opady to dzisiejsza noc ma przynieść przyrost zachmurzenia na północy i gdzieniegdzie mogą występować opady deszczu o różnym natężeniu w pasie od Pomorza przez częściowo Lubuskie, Wielkopolskie po centrum i północny-wschód i tam też padać ma w piątek w ciągu dnia przy czym najczęściej lać ma od Pomorza po północny-wschód RP. Dodatkowo wzrosnąć może chwiejność termodynamiczna przekraczająca 300-500 J/kg co przy wilgotności ponad 60-75 % w tym lekkim wspomaganiu wiatrem może rozwinąć się konwekcja z opadami ponad 10-13 mm, wiatrem w porywach przekraczającym ponad 50-60 kilometrów na godzinę oraz gradu do 1,0-1,5 centymetrów. W sobotę prawie wszędzie ma być bez opadów atmosferycznych czyli na początku 2 wiosennego miesiąca z dużą dawką słońca, choć mogą się zdarzyć wyjątki bliżej północno-wschodnich granic Polski gdzie lekko może padać deszczem. Bliżej północy nie można opadów i burz wykluczyć bliżej północno-zachodnich granic kraju z powodu zwiększonej chwiejności przekraczającej 300-500 J/kg w tym wilgotność względna na poziomie ponad 55-65 % i w nocy nieco więcej komórek burzowych mają szanse zaistnieć na zachodzie kraju (soboty na niedzielę).
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od +1,+2 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na zachodzie i północy Polski. 
W piątek południe: od +12,+13 stopni miejscami na Podlasiu, po za tym od +15 do +18 stopni do +20,+21 stopni na zachodzie. 
W nocy z piątku na sobotę:od +3,+4 stopni lokalnie w Karpatach po za tym oscylować ma od +5 do +8 stopni a na zachodzie punktowo +9,+10 stopni. 
W sobotę południe: od +12,+14 stopni miejscami w Karpatach po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+22 stopni na zachodzie. Lokalnie może być blisko +25 stopni. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w burzach mocniejszy przeważnie południowo-zachodni/zachodni w tym okresami południowy. 
Warunki biometeorologiczne tam gdzie będzie blisko +20 stopni i powyżej korzystne po za tym nieco gorsze
Sytuacja drogowa dobra .  

środa, 29 marca 2017

Wodniste w tym wietrzne newsy pogodowe

Temat: Miejscami burze w tym opady atmosferyczne oraz ochłodzenie.
Miejsce: Polska
Data: 29.03.2017 r.

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju stopniowe pogorszenie pogody objawiające się silniejszym wiatrem w tym opadami. Najpierw na północnym-zachodzie i zachodzie potem na północy i centrum aż w końcu na południu chmur z rodzaju stratocumulus, cumulus w tym cirrusy przybywa jako zwiastun chłodnego frontu atmosferycznego. Miejscami zwłaszcza w centrum przy niestabilności ponad 200-400 J/kg oraz w wyniku przepływu mas powietrza na poziomie ponad 25-33 m/s na wysokości 850 hPa oraz wilgotności ponad 50-60 % spowodowało że powstały burze z opadami ponad 10-15 mm, wiatrem w porywach przekraczającym 60-75 kilometrów na godzinę. 
Na termometrach mieliśmy dzisiaj od +8,+10 stopni miejscami na północy, po za tym od +11 do +15 stopni do +17,+18 stopni na południu. Lokalnie było koło +19,+20 stopni. Więc na południu mieliśmy prawdziwą wiosnę.  
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2017/03/29/1545.jpg 
Wiatr mamy słaby umiarkowany w porywach przekraczający 45-55 kilometrów na godzinę zachodni i północno-zachodni.
Warunki drogowe pozostały utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niezbyt dobra.   

wtorek, 28 marca 2017

Ponownie opady deszczu i możliwe burze czyli jutro zmiana pogody


Nadchodzące dni zapisywać się mają w pogodzie z przewagą zachmurzenia przynoszące opady deszczu a nawet burze. Przy czym nie powinny być one gwałtowne, ale podczas nich może powiać ponad 50-70 kilometrów na godzinę a suma opadów przekraczać 10-15 litrów na każdy metr kwadratowy w tym nie można wykluczyć gradu do 1-2 centymetrów. 
Jeśli chodzi o aurę to dzisiejsza noc ma zapowiadać się pogodnie w sensie bez opadów, tylko od północnego-zachodu w tym północy ma się chmurzyć z rodzaju średniego w tym warstwowego zwiastujące pogorszenie pogody, od jakiego w środę dokładnie w tych regionach się zacznie, po za tym jeszcze pogodnie.Dlatego jutro w ciągu dnia najpierw na północnym-zachodzie i zachodzie zaczną postępować opady deszczu nawet konwekcyjne w tym mżawki, które w ciągu dnia obejmą centrum, północ w tym południe /południowy-wschód kraju. Dodatkowo przy wzroście niestabilności ponad 200-400 J/kg, w tym prędkość wiatru ponad 25-35 m/s na wysokości 850 hPa doprowadzi do konwekcji generujące mocniejsze opady deszczu w tym zwiększony wiatr a nawet małego gradu z wyładowaniami atmosferycznymi. Praktycznie w całym kraju takowe mogą występować.
Od nocy ze środy na czwartek i w czwartek mniej opadów bądź brak prognozowane są na północ od linii Gorzów Wielkopolski przez Łódź po rejon Terespola, choć na Pomorzu koło piątku może ponownie popadać a na południe zaś często ma padać deszcz w tym o właściwościach konwekcyjnych.         
Noce tym poranki mogą przynosić mgły ograniczające widzialność poniżej 250-350 metrów w tym utrudniać widoczności na drogach w niewielkich ilościach . 
Na termometrach ma być:
Jutro rano: od +1,+2 stopni lokalnie na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +3 do +6 stopni a najcieplej na południu +7,+8 stopni. Punktowo może być blisko +10 stopni. 
We środę południe: od +7,+9 stopni na północy, Po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+17 stopni na południu. Lokalnie może być cieplej  !
W nocy ze środy na czwartek: od -2,0 stopni w obwodzie Bartoszyce-Augustów po Suwalszczyznę, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie i południu.  
W czwartek południe: od +4,+5 stopni miejscami w Tatrach, po za tym od +6,+7 stopni na Suwalszczyźnie i w Bieszczadach, po za tym od +9 do +12 stopni i +13,+14 stopni na zachodzie w tym południowym-zachodzie RP.  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny mocniejszy przy konwekcji początkowo południowo-zachodni i zachodni a koło czwartku skręcający na północno-zachodni i północny.
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna gorsza jutro.

poniedziałek, 27 marca 2017

Pogodne newsy na początku ostatniego tygodnia marca

Temat: Wiosna bez rewelacji w temperaturze ale ze sporą dawką słońca. 
Data: 27.03.2017 r.
Miejsce: Polska 
Na początek nowego tygodnia pracy :)

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporą dawkę słońca przyczyniająca się do zwiększenia odczucia ciepła oraz mamy również niedostatek opadów atmosferycznych. Więc aura powinna być przez nas wielu jak najbardziej do zaakceptowania, bo ostatnie deszcze bardzo nawilżyły glebę dające składniki odżywcze do rozwoju roślin a ponadto gama słońca daje również chlorofil przyspieszają ten proces.Dlatego mała przerwa od opadów nie powinna szkodzić naturze. Na termometrach mieliśmy dzisiaj od +8,+10 stopni miejscami w górach czy nad morzem, po za tym oscyluje to wszystko od +11 do +15 stopni (najcieplej na północnym-zachodzie).
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/27/1345.jpg
Wiatr mamy słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 
Sytuacja biometeorologiczna mamy na poziomie korzystnym nieco gorsze wieczorem/nocą czy nad ranem z powodu przymrozków bądź bliskości 0 stopni.
Warunki drogowe: bardzo dobre.      

niedziela, 26 marca 2017

Ocieplenie bez burz prawie bo....., ale pogodniej.


Nadchodzące dni zapowiadać się mają ze stabilną pogodą, ponieważ pogodnego nieba ma nie brakować przynoszącego pogodnego nieba. Średnich czy wysokich chmur ma być niewiele.Czyli ma być wiele słońca sprzyjające rozwojowi wegetacji roślin o tej porze roku. Dopiero nowy front atmosferyczny od północnego-wschodu może wkroczyć w nocy z wtorku na środę a zwłaszcza nad ranem gdzie nosić może nowe opady atmosferyczne a przy niestabilności ponad 100-150 J/kg i lekkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć burz.W ciągu środowego dnia w całym kraju należy oczekiwać przewagi zachmurzenia przynoszącego okresami opady deszczu o różnym natężeniu. Dodatkowo przy niestabilności ponad 250-450-500 J/kg co przy niskim poziomie LCL w tym przepływie masy powietrza powyżej 20-30 m/s na wysokości koło 500 hPa może spowodować rozwój chmur kłębiastych generujące zwiększony wiatr w tym wyładowania atmosferyczne na przeważającym obszarze kraju.   
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -4,-2 stopni na południu, po za tym od 0 do +3 stopni do koło +4,+5 stopni na północy. 
W poniedziałek południe: od +7,+9 stopni miejscami w górach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na północy. 
W nocy z poniedziałku na wtorek: od 0,+2 stopni miejscami w górach, po za tym od +3 do +6 stopni (najcieplej na północnym-wschodzie).
We wtorek południe:od +7,+9 stopni miejscami na Pomorzu, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południu oraz południowym-zachodzie. 
Lokalnie może być cieplej.
We środę południe: od +7,+9 stopni na krańcach północnych, po za tym oscylować ma na poziomie od +10 do +14 stopni do +15,+17 stopni na południu. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany silniejszy w konwekcji przeważnie z północnego-zachodu i zachodu..
Warunki drogowe niezbyt trudne
Sytuacja biometeorologiczna dość dobra nieco gorzej w środę.  

sobota, 25 marca 2017

Początki ostatniego weekendu z powiewami zimowymi.

Temat: Niestety incydenty zimowe oraz podziały pogodowe-czyli urozmaicenie pogodowe w ostatnim weekendzie marca. 
Data: 25.03.2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w Polsce podział na lepszy zachód gdzie pogodnego nieba mamy więcej oraz notowany jest brak opadów atmosferycznych w odróżnieniu od innych regionów gdzie zwłaszcza na wschodzie/północnym-wschodzie niebo bardziej się chmurzy oraz pada nieduży deszcz i mżawka. Ale wieczorem mogą one przechodzić w deszcz ze śniegiem a nawet w bardzo mokry śnieg z przyczyn że na wysokości 850 hPa temperatura ma krzepnąć poniżej -2,-4 stopni oraz jednocześnie na wysokości 2 metrów spadać blisko +2,0 stopni. Na termometrach mamy w południe od +4,+5 stopni na północnym-wschodzie oraz lokalnie w górach, po za tym od +6 do +9 stopni do koło +10,+11 stopni na zachodzie. 
Noce i poranki mieliśmy mgliste ograniczające widoczności poniżej 200-300 metrów w tym zwiększające odczucie zimna.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/25/1530.jpg 
Warunki biometeorologiczne z powodów chłodu nie są raczej dobre.
Sytuacja drogowa dość stabilna. 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany(niezbyt mocny) zachodni i północno-zachodni.     

piątek, 24 marca 2017

Prognoza weekendowa rześka


Nadchodzące dni przynosić nam mają w pogodzie niestety przejściowe ochłodzenie przynoszące mieszane opady atmosferyczne o niewielkim natężeniu. Wielkich śnieżyc czy opadów nie powinno być, ale i tak te deszczowo-śnieżne doprowadzą do tego że będą czynić w naszym kraju bardzo nieprzyjemne zdradliwe powietrze co o tej porze roku doprowadzić może do licznych przeziębień w tym chorób (połączenie większej operacji słonecznej w tym bardziej śnieżne opady).
Ponadto ranki i noce mogą być mgliste z powodu lodowatego powietrza w tym wilgoci zawartej w atmosferze. 
Jeśli chodzi o opady to dzisiaj w nocy powinno być pogodnie z zachmurzeniem średnio-warstwowym dla ozdoby nieba nie przynoszące raczej żadnych opadów atmosferycznych, i na południu rozpogodzonego nieba nie powinno brakować. Dopiero przed południem od północnego-wschodu ma wędrować w nieco głąb kraju w postaci deszczu i mżawki. Po południu/wieczorem mogą one przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg z powodu obniżenia temperatur poniżej -3,-5 stopni na wysokości 850 hPa w tym bliskości 0 stopni na wysokości 2 metrów. 
W niedzielę oraz nocą z soboty na niedzielę ma nastąpić podział na wilgotny pas na wschód od Bartoszyc przez Łódzkie po Racibórz na nieco suchszy na zachód. 
Przy czym w nocy to mogą mieć bardziej śnieżny charakter o tyle za 2 dni w ciągu dnia ciekły. 
Na termometrach zaobserwujemy: 
Jutro rano: ogólnie od -2 do +1 stopni do około +3,+4 stopni nad morzem. 
W sobotę: od koło +3,+4 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni w pasie od południowego-zachodu przez południe w tym południowy-wschód. 
W nocy z soboty na niedzielę: od -4,-3 stopni miejscami w górach po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni nad morzem.
W niedzielę: od około 0,+1 stopni w rejonie Podhala, po za tym przeważnie od +4 do +7 stopni do +9,+11 stopni na zachodzie. 
Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany przeważnie zachodni, północno-zachodni w tym północny .
Warunki drogowe na poziomie dość dobry po za małymi oblodzeniami na wchodzie i południowym-wschodzie PL.
Warunki biometeorologiczne: dyskomfortowe z powodu chłodu czy wilgoci.      

czwartek, 23 marca 2017

Newsy w Dniu Światowego Dnia Meteorologii

Temat: Bardzo rześko w prognozach a na pocieszenie wyładowania na południu.
Data: 23/03/2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporo chmur z rodzaju warstwowego oraz te z nieco kłębiastego przynoszące na początku na południu i południowym-wschodzie potem w głębi kraju niezbyt gwałtowne opady deszczu w tym mżawki. W tych rejonach mamy nieco zwiększoną niestabilność przekraczająca 100-200 J/kg co przy niskim poziomie kondensacji oraz w pewnych zaistniałych warunkach doprowadziło do wbudowania się komórek konwekcyjnych w chmury przynoszące zwłaszcza w rejonie Krakowa, Przemyśla w tym Sanoka wyładowania atmosferyczne z wiatrem ponad 45-55 kilometrów na godzinę i większe opady deszczu. Bardzo wilgotno jest dziś również w pasie centrum po Pomorze. 
Na termometrach oscyluje przeważnie od +7 do +9 stopni w pasie od południowego-zachodu przez centrum po Roztocze, po za tym do +10,+11 stopni do koło +13,+14 stopni na południu.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/23/1615.jpg 
Warunki drogowe dość dobre.
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.  

środa, 22 marca 2017

Zimno/niezbyt ciepło oraz czasami opady atmosferyczne.


Nadchodzące dwa dni zapisywać się mają w pogodzie z poprawą pogody, ponieważ te większe opady atmosferyczne mają opuścić nasz kraj, ale jeszcze na południowym-wchodzie nadal może padać o zmiennym charakterze choć bez wielkich już ulew. W czwartek od zachodu po południowy-wschód ma wędrować nowa strefa opadów atmosferycznych z opadami deszczu o różnym charakterze przechodzące przez cały kraj. Wielkich ulew na pewno nie będzie, ale na południu przy niestabilności ponad 200-300 J/kg w rejonie południowej Polski w tym wilgotności ponad 50-60 % nie można wykluczyć konwekcji z deszczem i burzami z możliwością małego gradu. W piątek tymczasem opady głównie skupiać się mają nad wschodnimi województwami o charakterze przelotnym jak i mżawki. 
Ponadto niewielki przepływ mas powietrza chłodna masa powietrza może sprzyjać rozwojowi mgieł ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów. Po za wymienionymi regionami powinno być lepiej, aczkolwiek pogodnego nieba w dużych ilościach nie będzie z rodzaju warstwowego i kłębiastego.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od +1,+2 stopni miejscami na północnym-wschodzie po za tym oscylować ma na poziomie od +3 do +6 stopni. 
W czwartek południe: od +8,+10 stopni od południowego-zachodu przez częściowo-zachód i centrum, po za tym do +12,+13 stopni do koło +15,+16 stopni na  południu. 
W nocy z czwartku na piątek: od +1,+2 stopni lokalnie na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie. 
W piątek: ogólnie ma być od 8 do +12 stopni do +13,+14 stopni przy granicy z Ukrainą. Nad morzem temperatura może nie przekroczyć +6,+7 stopni !!!
Wiatr ma być słaby i umiarkowany wschodni/południowo/wschodni oraz północno-wchodni, w piątek zmienny.   
Warunki drogowe prognozowane dobre
Sytuacja biometeorologiczne mają być niezbyt dobre.      

poniedziałek, 20 marca 2017

Wtorek lepszy/gorszy w pogodzie, środa podobna.


Nadchodzące dni I połowy tygodnia przynosić nam będą w pogodzie podziały na gorszy zachód i północ kraju jutro (lokalnie możliwe burze) a lepiej na zachodzie i południowym-wchodzie kraju a w środę nie co lepsza północ i zachód a gorzej tym razem w centrum (południowy-wschód i wschód) na wschodzie i południu gdzie mogą występować opady deszczu i mżawki. Jeśli chodzi o natężenie w Polsce opadów atmosferycznych to jutro miejscami na północy i północnym-zachodzie może napadać ponad 8-12 litrów wody na każdy metr kwadratowy a w środę ponad 15-22 litrów wody na każdy metr kwadratowy.
Na pozostałym obszarze raczej nie należy się spodziewać ze strony opadów, ale i tak słońca będzie jak na lekarstwo, mimo że czasem będzie się rozpogadzać i przejaśniać.  
Na południowym-wchodzie pojutrze przy wilgotności względnej ponad 55-65 % oraz niestabilności 150-250 J/kg nie można wykluczyć zjawisk konwekcyjno-burzowych. 
Ponadto od nocy do jutrzejszego rana mogą występować mgły ograniczające widzialność poniżej 250-400 metrów. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od +4,+5 stopni w górach po za tym od +7 do +10 stopni. Lokalnie na zachodzie może być ponad +10 stopni.  
We wtorek południe: od +7,+10 stopni na północy oraz lokalnie w górach po za tym od +11 do +13 stopni do +14,+15 stopni na południu.
W nocy z wtorku na środę: od +1,+2 stopni miejscami na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie. 
W środę południe: od +5,+7 stopni w regionach bardzo deszczowych, po za tym od +8 do +11 stopni/przy zachodniej granicy może być koło +12 stopni do +14,+15 stopni.   
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny
Sytuacja biometorologiczna bardzo fatalna.
Warunki drogowe utrudnione. 

niedziela, 19 marca 2017

Zimne w tym mokre perspektywy

Temat: Zimno z wiatrem oraz miejscowymi opadami.
Data: 19.03.2017 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień przyniósł nam trochę odrobiny uspokojenia aury, ponieważ porywy wiatru nie były tak mocne jak wczoraj kiedy to w porywach wiało ponad 60-80 kilometrów na godzinę a podczas konwekcji w tym burz ponad 85-95 kilometrów na godzinę z przejściowymi 100 kilometrami na godzinę oraz towarzyszącym śniegiem w tym deszczu ze śniegiem na północy PL (przede wszystkim) po za tym z częstszym deszczem.  Niestety zwłaszcza na Opolszczyźnie doszło do lokalnych zniszczeń po wichurze wczoraj, po za tym groźnie bo burzowo zrobiło się w płd województwach.Dziś z kolei deszcz ze śniegiem oraz mieszane opady wystąpiły na wschodzie i północnym-wschodzie Polski, po za tym było lepiej. Niestety jeśli chodzi o temperaturę to niedziela pozostawiła nam wiele do życzenia, ponieważ odnotowano od +1,+2 stopni lokalnie w górach po za tym od +4 do +7 stopni (punktowo koło +8 stopni). 
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/19/2130.jpg 
Wiatr mieliśmy przeważnie umiarkowany okresami zwłaszcza na wschodzie ponad 45-60 kilometrów na godzinę z północnego-zachodu i zachodu od zachodu skręcający na południowy i południowo-zachodni.
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna fatalna 

sobota, 18 marca 2017

Prognozy mokre rozwijające przyrodę-z powodu obowiązków skrócona.


Nadchodzące dwa dni zapowiadać się mają w pogodzie z opadami mieszanymi zwłaszcza na południu i zachodzie dzisiejszej nocy a jutro zwłaszcza wieczorem od zachodu ma nasuwać się cieplejszy front atmosferyczny z opadami deszczu i mżawki o nieco zwiększonym natężeniu .
Mieszane opady mogą jutro przez większą część dnia utrzymywać się na wschodzie i północnym-wschodzie a w poniedziałek na przeważającym obszarze z tym że deszcz i mżawka z powodu cieplejszej masy powietrza.
Lokalnie w nocy i nad ranem może być mglisto ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 
Na termometrach ma być dzisiaj w nocy od -4,-2 stopni miejscami na południu, po za tym oscylować ma od 0 do +3 stopni, a jutrzejsza od +1,+2 stopni miejscami na wschodzie po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na zachodzie. W dzień jutro od +2,+3 stopni miejscami w górach, po za tym od +4 do +6 stopni do około +7,+8 stopni w ćwiartce południowo-zachodniej, w poniedziałek od +5,+6 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-zachodni/zachodni i południowo-zachodni o nieco silniejszym charakterze dziś w nocy i jutro.
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna.  

piątek, 17 marca 2017

Przed weekendowe newsy pogodowe

Temat: Dużo chmur, nie dużo słońca oraz opady atmosferyczne. 
Data: 17/03/2017
Miejsce: Polska 


Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporo zachmurzenia zwłaszcza z gatunku średniego w tym warstwowego oraz kłębiastego generującego opady deszczu a być może lokalnie deszcz ze śniegiem oraz nieco większy wiatr w porywach ponad 50-60 kilometrów na godzinę wkraczające od zachodu i północnego-zachodu w głąb RP. Czasem zjawiska mają natężenie intensywne. Na termometrach dzisiaj notuje się od +6,+7 stopni miejscami na północy, po za tym od +9 do +12 stopni do około +14,+15 stopni na południu. 
Niestety nawet gdzie jest cieplej to i tak poleje a termometry obniżą się poniżej 10-kreski oraz może występować wiatr zwiększający odczucie zimna czyniąc powietrze niezbyt przyjemne.  
Wiatr mamy słaby, umiarkowany czasem silniejszy zwłaszcza podczas konwekcji czyli opadów ponad 50-60 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni. 
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/17/1645.jpg 
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna. 

czwartek, 16 marca 2017

Prognoza rozbudowana z przyczyn obowiązków weekendowych. Posty w zależności od ilości zajęć mogą lub nie mogą się ukazywać. Za utrudnienia przepraszam.

Nadchodzące trzy dni rysować się mają w pogodzie z dużą ilością chmur przynoszącymi opady śniegu deszczu ze śniegiem i deszcz a nawet krupę śnieżną. Niestety czeka nas bardzo nieprzyjemna mieszanka opadowa. Ponadto nocami będą występować przymrozki, więc to co z nieba spadnie może zamarzać oraz doprowadzać do śliskości dróg w tym chodników. Przejściowo mogą występować również mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów w tym zamglenia z powodu wilgotności względnej przekraczającej 50-60 % oraz czasem nieco słabszego wiatru. Mimo tego będzie pojawiać wiatr ograniczający jego wpływ. 
Jeśli chodzi o pogodę to dzisiejszej nocy początkowo na południowym-wschodzie może się jeszcze chmurzyć oraz występować opady śniegu z deszczem, deszczu o niedużym natężeniu w tym niewykluczona jest jeszcze krupa śnieżna. Po za tym powinno być pogodniej, ale od północnego-zachodu jutro rano zacznie przybywać więcej chmur warstwowych, średnich oraz kłębiastych przynoszące opady głównie deszczu. W ciągu dnia to wszystko zacznie wędrować w głąb kraju i koło południa może już padać od północnego-wschodu przez centrum po południowy-zachód a wieczorem również na wschodzie i południowym-wchodzie. W tej strefie ma padać deszcz, choć bardziej śnieżnego (deszczu ze śniegiem) bliżej nocy w tym wieczora nie można wykluczyć w tym krupy śnieżnej, ponieważ możliwa jest konwekcja ponad 100-200 J/kg wilgotność względna przekraczająca 60-70 % w tym trochę prędkości wiatru w atmosferze i nie można wykluczyć wiatru mocnego. 
W weekend należy się liczyć znowu ze wzrostem zachmurzenia od zachodu i północnego-zachodu generujące opady deszczu, śniegu z deszczem, które wędrując w głąb kraju im bliżej wieczoru nie można wykluczyć nawet samego śniegu z powodu spadku temperatury na wysokości 850 hPa na poziom poniżej -2,-4 stopni. 
W niedzielę generalnie padać ma zwłaszcza na wschodzie oraz południu kraju, gdzie przy ponad 150-250 J/kg, odpowiednim przepływie wiatru i wilgotnej atmosfery może wystąpić konwekcja z opadem krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i deszczu. Po za tym tego wszystkiego powinno być mniej, ale im bliżej wieczoru to do zachodniej części kraju ma przyjść nowy front ale z opadami deszczu z powodu przekroczeń temperatur ponad 0,+1 stopni na wysokości 850 hPa oraz +4,+5 stopni na wysokości 2 metrów (nocą z niedzieli na poniedziałek). 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -4,-2 stopni na wschodzie po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i nad morzem.
W piątek w dzień: od +7,+8 stopni miejscami w górach i na północy, po za tym od +10 do +13 stopni i miejscami +14,+15 stopni na południu. 
W nocy z piątku na sobotę: ogólnie ma być od od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie. Lokalnie w górach oraz centrum może obniżyć się poniżej 0 stopni. 
W sobotę: od +2,+3 stopni lokalnie na północy i w górach, po za tym +4 do +7 stopni do blisko +9,+10 stopni na południowym-wschodzie/zachodzie.  
W niedzielę: od +1,+2 stopni lokalnie w górach po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-zachodzie. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach ponad 50-70 kilometrów na godzinę podczas konwekcji z południa, zachodu i południowego-zachodu. 
Warunki biometeorologiczne bardzo fatalne.
Sytuacja drogowa utrudniona.            

środa, 15 marca 2017

Pogoda zmienna ale niestety noce z przymrozkami


Nadchodzące dwa dni czyli ostatnie dni powszednie rysować się mają w pogodzie ze zmienną aurą czyli trochę przejaśnień w tym pogodniejszego nieba w tym nieco więcej chmur z opadami głównie deszczu, choć jutro od północnego-wschodu przez środkowy-wschód po południowy-wschód mogą się zdarzyć przy konwekcji opady śniegu z deszczem w tym krupa śnieżna z powodu zaostrzonego gradientu temperatur w tym chwiejności przekraczającej 250-400 J/kg w tym wilgotnej atmosfery ponad 55-65 % oraz skutków działania zwiększonej operacji słonecznej. 
W piątek dodatkowo może popadać od Warmii i Mazur przez środowy-zachód po rejon zachodniego-Śląska oraz na północny-zachód i zachód od tej linii. Głównie ma być to opad deszczu oraz możliwa mżawka. Nie można wykluczyć że im bliżej wieczoru w tym nocy mogą występować opady mokrego śniegu w tym deszczu ze śniegiem. Po za tym powinno być pogodniej, aczkolwiek od zachodu chmur średnich w tym warstwowych może przybywać w związku z pogorszeniem aury w następnych godzinach. 
Na termometrach zobaczymy: 
Jutro rano: od koło -2,0 stopni na krańcach południowych, po za tym od +3 do +5 stopni (przy czym najcieplej od Bałtyku po rejon centrum kraju).
W czwartek południe: od +1,+2 stopni w rejonie Tatr po za tym od +4 do +8 stopni do około +9,+11 stopni na krańcach zachodnich.
W nocy z czwartku na piątek:oscylować ma na poziomie od -5 do -1 stopni w pasie na wschód od linii Olsztyn-Blachownia-Prudnik (w Sudetach też możliwe przymrozki koło -2,-1 stopni) do +3,+5 stopni na zachodzie RP.
W piątek południe: od +7,+9 stopni miejscami na wschodzie i północy, po za tym od +10 do +13 stopni do koło +14,+15 stopni na południowym-zachodzie. Lokalnie może być powyżej +15 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny z kierunków początkowo północnego-zachodniego i zachodniego potem skręcający na południowy i południowo-zachodni. 
Warunki drogowe pozostaną nie najgorsze 
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.  

wtorek, 14 marca 2017

Notatka pogodowa przy koło połowy I części wiosennego miesiąca

Temat: Brak burz i niezbyt ciekawe temperatury czyli nuda pogodowa cd.
Data: 14.03.2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień czyli kolejny dzień nowego tygodnia przynosi nam w kraju co prawda temperatury dodatnie od +1,+2 stopni w rejonie Tatr, po za tym od +4 do +7 stopni do około +9,+11 stopni na zachodzie, ale biorąc pod uwagę że to prawie że połowa marca oczekiwałoby się na nieco więcej. Po za tym zdarzają się chmury z rodzaju średnio-warstwowego w tym kłębiaste przynoszące miejscami na południowym-wschodzie opady bardziej pochodzenia deszczowego niż w nocy czy nad ranem kiedy to prawdopodobnie mieliśmy deszcz ze śniegiem. Po za tym jest więcej pogodnego nieba i niedużo chmur.
Lokalnie poranki były mgliste z powodu wilgotności na poziomie ponad 50-60 % w tym słabego przepływu wiatru. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/14/1545.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany przeważnie z zachodu i północno-zachodni. 
Sytuacja biometeorologiczna zmienna.
Warunki drogowe niezbyt trudne.   

poniedziałek, 13 marca 2017

Prognoza pogody antysmogowa


Nadchodzące dni rysować się mają w pogodzie co prawda z nieco wyższymi temperaturami niż podczas ostatnich dni to nadal w temperaturze pozostaje wiele do życzenia jak na tę porę roku. Jest ponadto szansa na więcej pogodnego nieba, aczkolwiek nadal mogą grozić chmury z rodzaju warstwowego i średniego, czyniące niebo niestety bardziej jesienne niż wiosenne. 
Na szczęście opadów ma być niewiele i jeśli gdzieś popada to od dzisiejszej nocy do jutrzejszego dnia to ma ograniczyć się do przede wszystkim w województwach południowych i południowo-wschodnich (postać deszczu ze śniegiem oraz śnieg) z powodu temperatur poniżej -3,-5 stopni na wysokości 850 hPa w tym bliskości 0 stopni na wysokości 2 metrów a od jutrzejszej nocy od północnego-zachodu i Pomorza przez zachód po centrum kraju a w środę w ciągu dnia również na południu w tym południowym-wschodzie wędrować ma front atmosferyczny przynoszący już często deszcz w tym mżawkę przyspieszające wegetację roślin. 
Ponadto od nocy to rana mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów. 
Na termometrach ujrzymy:
Jutro rano: od koło -4,-3 stopni miejscami w górach zwłaszcza w Sudeckich po za tym od -2 do +1 stopni do około +3,+4 stopni nad morzem i południowym-wschodzie.  
We wtorek południe: od 0,+2 stopni w rejonie Tatr po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na zachodzie a na południowym-zachodzie może być jeszcze cieplej. 
W nocy z wtorku na środę: od -2,0 stopni na południowym-wschodzie , po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie.
We środę: +2,+3 stopni w rejonie Tatr, po za tym od +6 do +10 stopni oraz koło +11,+12 stopni na zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w środę nieco mocniejszy w porywach ponad 50-70 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę zmienny z przewag zachodniego i południowego-zachodu/północnego-zachodu.
Warunki biometeorologiczne niezbyt korzystne.
Sytuacja drogowa nie najgorsza.    

sobota, 11 marca 2017

Prognoza na najbliższe dni.


Nadchodzące dni rysować się mają w pogodzie z chmurami przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami z niedużymi opadami deszczu, śniegu z deszczem i śniegu. Miejscami zwłaszcza w nocy krajobrazy mogą się zabielać. 
Jeśli chodzi o opady to dzisiejszej nocy ma przede wszystkim padać na południu i południowym-wchodzie, jutro równie w centrum i na wschodzie a w poniedziałek na wchodzie i południowym-wschodzie. Jeśli chodzi o gatunek opadu to w nocy ma być śnieg i deszcz ze śniegiem a w ciągu dnia bardziej śnieg z deszczem w tym deszcz. Biały puch może padać z powodu obniżenia temperatury na wysokości 850 hPa na poziomie poniżej -3,-5 stopni. Po za tym pogodniej, aczkolwiek zachmurzenie z rodzaju średniego i warstwowego możemy uświadczyć. 
Ponadto od nocy do rana mogą występować mgły ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów.  
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano:od -3,-1 stopni miejscami w górach i na zachodzie a po za tym oscylować ma na poziomie od 0 do +3 stopni gdzie najcieplej na południowym-wschodzie i nad morzem. 
W niedzielę: od +1,+2 stopni lokalnie w górach, po za tym od +3 do +6 stopni, gdzie najcieplej w pasie od Ziemi Wielkopolskiej po rejon Tarnobrzega i Sandomierza. 
W nocy z niedzieli na poniedziałek: od -5,-3 stopni w górach zwłaszcza po stronie Śląska, po za tym od -2,0 stopni na zachodzie do +2,+3 stopni na zachodzie. Punktowo może być blisko +5 stopni.
W poniedziałek: od około 0,+1 stopni w rejonie Tatr, po za tym od +3 do +6 stopni.
Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany zmienny
Warunki drogowe dość dobre.
Sytuacja biometeorologiczne niezbyt dobre z powodu chłodu.

piątek, 10 marca 2017

Newsy pogodowe na początku II dekady marca 2017 r.

Temat: Bardzo zimno z chmurami oraz niewielką ilość miejsc z pogodnym niebem.
Data: 10.03.2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień jako ostatni powszedni przynosi nam w kraju nowy front atmosferyczny z opadami niedużego deszczu, choć deszcz i deszcz ze śniegiem ob nieco większym natężeniu zdarzył się rano na zachodzie oraz południowym-zachodzie kraju. W Sudetach i na terenie Beskidu Śląskiego prawdopodobnie utworzyła się mała pokrywa śnieżna.
Po za tym przeważało zachmurzenie z rodzaju średniego i warstwowego, które co jakiś czas podrzucały nam okresowe opady deszczu i deszczu ze śniegiem zwłaszcza w górach, gdzie nawet sam mokry śnieg mógł występować. 
Regionów z przejaśnieniami w tym pogodnych było bardzo niewiele.
Na termometrach przeważało od +1,+2 stopni miejscami w górach po za tym ogólnie odnotowano od +3 do +6 stopni.
Od nocy do rano ogólnie lokalnie rozwijały się mgły z przyczyn spadków temperatur oraz zawartej w powietrzu wilgoci ponad 50-60 %.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/10/1845.jpg 
Warunki drogowe pozostały utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczne niekorzystne
Na drogach było miejscami ślisko.  

czwartek, 9 marca 2017

Prognoza pogody na ostatni dzień pracy i na weekend. Z powodu zajęć(piątek-niedziela) posty mogą się nie pojawiać za utrudnienia przepraszam.


Nadchodzące trzy dni zapowiadać się mają w pogodzie ze sporą ilością chmur z rodzaju warstwowego i pierzastego generujące opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. 
O poranku możliwe są mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów z przyczyn przekroczenia wilgotności względnej przekraczającej 50-70 % w tym dość stabilnej masy powietrza.
Jeśli chodzi o pogodę to w nocy z zachodu na wschód ma wędrować zachmurzenie dość spore z opadami deszczu i śniegu z deszczem zwłaszcza w górach gdzie wyżej może być nawet sam bardzo mokry śnieg, ale to powinno wszystko ograniczać na zachodzie i południowym-zachodzie. W piątek z kolei w całym kraju gdzie nie gdzie mogą występować opady deszczu i mżawki przede wszystkim na zachodzie i południu kraju, po za tym zjawisk ma być mniej.
Zarówno w sobotę jak i w niedzielę należy oczekiwać sporego zachmurzenia zwłaszcza na wchód od linii wschodniego Pomorza przez Łódzkie po Górny-Śląsk opadów deszczu i deszczu ze śniegiem z powodu obniżonej temperatury na wysokości 850 hPa na poziomie poniżej -5,-7 stopni. A przy niestabilności ponad 100-200 J/kg nie można wykluczyć krupy śnieżnej.   
 Na termometrach zobaczymy: 
Jutro rano: ogólnie zobaczymy od 0 do +3 stopni do około +4,+5 stopni na zachodzie. Na południu i północnym-wschodzie możliwe są spadki do około -1,-2 stopni.
W piątek: od +2,+3 stopni miejscami w górach, po za tym od + 4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na zachodzie i południowym-wschodzie.
Nocą z piątku na sobotę: od -3,-2 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni w pasie zachodnich granic przez morze po częściowo wschód i centrum. 
W sobotę: od +1,+2 stopni miejscami od Tatr przez południe Beskidu Śląskiego po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na zachodzie. 
W nocy z soboty na niedzielę: od -6,-5 stopni miejscami w górach, koło -4,-2 stopni na zachodzie po za tym od -1 do +1 stopni do +2,+3 stopni na południowym-wschodzie RP. 
W niedzielę: od +1,+2 stopni miejscami w Bieszczadach i w strefie od Tatr po południe Beskidu Sląskiego po za tym od +3 do +6 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna
Warunki drogowe pozostaną utrudnione z powodu mgieł i opadów.  

środa, 8 marca 2017

Newsy pogodowe na Dzień Kobiet

Temat: Rześko jak na marzec czyli mniej opadów ale chłodno. 
Data: 08.03.2017 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie sporo chmur z rodzaju średnio-warstwowego czyli takie, które są typowe późną jesienią, które miejscami na wschodzie i zachodzie generowały opady deszczu i mżawki. Ponadto na północnym-wschodzie lokalnie mógł wystąpić opady śniegu z deszczem, ale o pokrywie śnieżnej z racji dodatniej temperatury raczej trzeba zapomnieć. Na szczęście nie były to bardzo mocne opady, ale wilgoć w powietrzu zwiększało odczucie dyskomfortu. 
Na termometrach było od +3,+4 stopni na północy i w górach po za tym od +5 do +8 stopni do około +9,+10 stopni na południu. Lokalnie przy wilgotnej masie powietrza powstawały w nocy i nad ranem mgły ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów. 
Wiatr mieliśmy słaby i umiarkowany z SW i S. 
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna z powodu chmur i chłodu.
Warunki drogowe: dość dobre.    

wtorek, 7 marca 2017

Nudne prognozy choć Dzień Kobiet wśród kwiatów może upłynąć nam dobrze


Nadchodzące dwa dni rysować się mają w pogodzie z nieciekawą aurą, ponieważ na termometrach ujrzymy co prawda wartości powyżej 0 stopni to niestety w związku że będziemy blisko połowy 1 miesiąca wiosennego to raptem będziemy mieli tylko +10 stopni w ciągu dnia a na wschodzie i północy regiony gdzie termometry nie przekroczą +5 stopni. Ponadto w nocy możliwe będą przymrozki czyniące powietrze w ciągu dnia bardzo nieprzyjemne i zdradliwe. 
Więc nie zapominajmy o ciepłych jeszcze ubraniach, ponieważ chodzeniem w samych bluzach zakończy się przeziębieniami oraz grypą czy stanami zapalnymi płucno-gardłowymi.
W sprawie opadów to dzisiaj w nocy lokalnie może popadać w Polsce zwłaszcza nad morzem i w centrum kraju. Przy czym im dalej na południowy-wchód tym ryzyko jest deszczu a po za tym przytrafiać się  mogą deszcze ze śniegiem i śnieg. Jutro głównie ma padać deszcz/mżawka i być może deszcz ze śniegiem na zachodzie i wschodzie kraju, po za tym powinno być mniej opadów atmosferycznych, ale pod koniec dnia na zachód z nad Niemiec może nadejść nowa strefa opadów deszczu o nieco większym natężeniu do nas. Potem w czwartek strefa ta ma wędrować na wschód i tracić na intensywności w opadach, tylko nieco silniej popadać może na zachodzie. Pod wieczór kolejne opady z nad Niemiec mogą wkroczyć nad zachodnie rejony RP.    
Od wieczora do rana możliwy jest rozwój mgieł. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -4,-3 stopni miejscami na północy, po za tym od -2 do +1 stopni do około +2,+3 stopni na południowym-wchodzie. Punktowo może być blisko +5 stopni.  
W Dzień Kobiet w ciągu dnia: od +3,+4 stopni miejscami na północy czy w górach po za tym od +4 do +8 stopni (najwięcej na południowym-zachodzie) do około+10 stopni na krańcach południowo-wschodnich. 
W nocy ze środy na czwartek: od koło -2,0 stopni miejscami w górach czy północnym-wschodzie po za tym od +1 do +3 stopni do koło +4,+5 stopni na zachodzie i blisko +5 stopni na krańcach południowo-wchodnich. 
W czwartek: od +4,+5 stopni miejcami od wchodniego Wybrzeża przez północny-wschód i gdzie niegdzie w górach po za tym od +6 do +8 stopni i koło +10 stopni na południowym-zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków początkowo północno-zachodnich i północnych potem bardziej południowy/południowo-zachodni w tym zachodni.
Sytuacja biometeorologiczna na poziomie niekorzystnym 
Warunki drogowe dość dobre.    

poniedziałek, 6 marca 2017

Konwekcyjne newsy pogodowe

Temat: Konwekcja, mieszane opady oraz urozmaicenie w pogodzie.
Data: 06.03.2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporo chmur z przejaśnieniami w tym rozpogodzeniami przede wszystkim na południu i zachodzie, ale i tam niebo raczej bezchmurnego nie ma z przyczyn zwisającej wilgoci w postaci zachmurzenia z rodzaju warstwowego i kłębiastego. Jeśli chodzi o opady to na północnym-wschodzie zwłaszcza bliżej Obwodu Kalinigradzkiego oraz Litwy zaczęły już przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu. Krajobrazy powoli stają się zabielone. A następnie w innych regionach Podlasia, Warmii i Mazur, Kujaw, Wielkopolski czy Pomorza mogą występować deszcze ze śniegiem w tym mokry śnieg. Przy czym im bliżej północno-wchodnich krańców i Trójmiasta może spaść go więcej niż w innych wymienionych regionach. Po za tym przeważał deszcz a na południu, częściowo w centrum i zachodzie przy niestabilności ponad 150-300 J/kg, wilgotności względnej ponad 50-70 % i trochę współpracy zbieżności wiatrów doprowadziły konwekcji burzowej nawet z niewielkim gradem.
Termometry wahały się w poniedziałek od +2,+3 stopni lokalnie na północy, po za tym od +5 do +9 stopni do około +10,+11 stopni na południu.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/03/06/1715.jpg 
Wiatr był słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki drogowe mieliśmy utrudnione, choć mogłoby być gorzej.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna, lepsze przy burzach.          

Chmury konwekcyjne w Krakowie 6 marca 2017 r.

POGODA W KRAKOWIE:
DATA: 06.03.2017.
CZAS:13:15
TEMPERATURA: +10,2 STOPNI
WARUNKI METEO; POGODNIE Z ZACHMURZENIEM
CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE: 975,2
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA: 70 %
WIATR: SŁABY Z KIERUNKU E

niedziela, 5 marca 2017

Mieszane opady, konwekcja i ulewy-pogoda na początek tygodnia


Nadchodzące dwa dni zapowiadać się mają w pogodzie ze sporym zachmurzeniem przynoszącymi opady deszczu, krupy śnieżnej oraz miejscami w pasie od Pomorza przez częściowo w centrum po południowy-wschód oraz na południowy-zachód od tej linii możliwa burzowa konwekcja generująca wyładowania atmosferyczne silniejsze opady i być może też i wiatr (przyczyna ponad 150-300 J/kg Cape, wilgotność względna przekraczająca 50-60 procent w tym pewnych warunków konwekcyjnych (poniedziałek). 
A z kolei w pasie Ziemi Augustowskiej przez rejon Olsztyna-Bartoszyc przez wschodnie Pomorze i częściowo Kujawy możliwe również opady deszczu ze śniegiem i śniegu, więc krajobrazy mogą się zabielić. 
W nocy mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 300-500 metrów .
Lokalnie w wyżej wymienionym pasie może spaść ponad 3-6 centymetrów śniegu a krajobrazy stawać się bardziej bajkowe. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od 0,+2 stopni miejscami w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na południowym-wschodzie.
W poniedziałek: od +2,+3 stopni na krańcach północno-wchodnich po  za tym od +5 do +8 stopni do około +9,+10 stopni na zachodzie. 
W nocy z poniedziałku na wtorek: od -3,-2 stopni miejscami w górach po za tym od -1,0 stopni na północy i południu do około +2,+3 stopni w pasie centralnym 
We wtorek:od +2,+3 stopni w rejonie okręgu Pomorskiego po za tym od +5 do +8 stopni do około +10,+11 stopni na południowym-wschodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna bardzo niekorzystne. 
   

sobota, 4 marca 2017

Jutro posty mogą się nie pojawić z powodu prawdopodobnego wyjazdu. Za utrudnienia przepraszam.

Wiosenny weekend w pogodzie czyli wiosenny standart

Temat: Typowo marcowe i dobre warunki pogodowe na początku I weekendu marca.
Data: 04.03.2017 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień czyli w I wiosenny weekend zapisuje się nam się w aurze znakomicie czyli mamy na niebie sporo pogodnego nieba przynoszące pełnię słońca w tym 0 ilości opadów atmosferycznych. Więc drogi pozostaną bez kropli wilgoci. Trochę gorzej jest na północy gdzie się bardziej chmurzy i jest przez to rześko bo +7,+10 stopni ale i tak prawdopodobnie nic z tego nie pada. Po za tym oscyluje od +11 do +14 stopni a na południu do około+15,+17 stopni w wyniku działania wiatru halnego (skutek szybkiego wzrostu temperatur).
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2017/03/04/1030.jpg
Wiatr mamy słaby, umiarkowany na południu silniejszy w porywach ponad 50-70 kilometrów na godzinę z kierunków południo-zachodnich i południowych.
Warunki drogowe pozostaną dobre.
Sytuacja biometeorologiczna dobra ze względu na pogodę trochę gorsze na północy i przy spadku ciśnienia atmosferycznego.  
Odczucie termiczne komfortowo i nieco chłodno bliżej morza. 

piątek, 3 marca 2017

Prognoza pogody weekendowa wiosenna.


Nadchodzący weekend przynieść ma w pogodzie dość dobrą oraz stabilną pogodę przynoszące sporą dawkę promieni słonecznych czyli niezbyt dużej ilości zachmurzenia przynoszące opady deszczu ani śniegu. Tylko nad ranem lokalnie mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 300-500 metrów oraz zamglenia. Na południu nie będzie ich sporo z powodu dobrego przepływu mas powietrza.
Wyjątki opadowe to dzisiejsza noc na północnym-zachodzie a w niedzielę również na południu i zachodzie kraju. Przede wszystkim ma być to deszcz i mżawka. Na razie nie będą to mocne opady. Dopiero wieczorem do województw południowych nadciągnie strefa większego zachmurzenia przynoszącego większe opady deszczu a w ciągu nocy przy niestabilności ponad 100-200 J/kg, wilgotności ponad 50-70 % oraz dość dobrych warunkach nie można wykluczyć burzowej konwekcji. W poniedziałek na południu i wschodzie może zapisać się deszczowym dniem z opadami o natężeniu nawet sporym. Lokalnie nie można wykluczyć konwekcji i burz.
 Po za tym powinno być pogodnie, ale na południu może się nieco chmurzyć od fenowego zachmurzenia. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: ogólnie ma być od +1 do +4 stopni do około +5,+7 stopni na południu. 
W sobotę: od około +6,+7 stopni na Mierzei Helskiej, po za tym od +10 do +14 stopni do +16,+17 stopni na południu.
W nocy z soboty na niedzielę: od +4,+5 stopni na północy i miejscami na południu, po za tym od +6 do +9 stopni.
W niedzielę: od +8,+10 stopni miejscami na zachodzie i w górach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni na wschodzie.
W poniedziałek:od  +4,+5 stopni miejscami na północnym-wschodzie i w górach po za tym od +6 do +9 stopni do około +10,+11 stopni od Pomorza przez centrum po południowy-wchód. 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany a na południu halny w górach porywy ponad 80-95 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i południowy.
Warunki drogowe będą dość dobre tylko nieliczne opady mogą co nieco utrudniać.
Sytuacja biometorologiczna obojętne i niekorzystne.     

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...