poniedziałek, 31 stycznia 2022

Początek nowego tygodnia pod znakiem chmur i przejaśnień oraz uspokojenie wiatru

 Temat: Koniec stycznia w wersji śnieżnej lub bez.

Data: 31.01.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli ostatni dzień stycznia w pogodzie przynosi nam ustępujący ośrodek niżowy, który wczoraj znajdował się w pobliżu Polski. Niósł on nie tylko zwiększony przepływ powietrza w porywach przekraczający 80-100 kilometrów na godzinę a nad morzem 110-125 kilometrów na godzinę, ale również mieszane opady od deszczu po deszcz ze śniegiem po krupę śnieżną a w górach również mokry śnieg. Niestety w wielu regionach krajobrazy się nie zabieliły. Wszystkie te czynniki sprawiły że zwiększały się odczucie zimna mimo że mrozów nie mieliśmy na wysokości 2 metrów. Natomiast dzisiaj odchodzący ośrodek się wypełnił a co za tym idzie różnica ciśnień również zmalała. Na początku dnia w regionach wschodnich i północno-wschodnich pojawiły się się opady deszczu że śniegiem i śniegu a w II części dnia od zachodu i południa niebo też zaczęło się chmurzyć z opadami śniegu bądź deszczu ze śniegiem. Po za tym raczej było sucho, choć chmury utrudniały pojawienie się pogodnego nieba. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni w regionach zachodnich. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany początkowo na wschodzie niezbyt silny północno-zachodni i zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.  

niedziela, 30 stycznia 2022

Prognoza pogody na początku nowego tygodnia



Na początku tygodnia pogoda ma nie odbiegać od tego do czego się przyzwyczailiśmy czyli na niebie mają być chmury zwłaszcza z rodzaju kłębiastego w tym warstwowego. Miejscami należy się liczyć z występowaniem opadów deszczu ze śniegiem, śniegu. Wszystko ma mieć związek z działaniem układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdujące się na północ i północny-wschód od naszego kraju oraz obszar podwyższonego ciśnienia na zachodzie i południe od Polski. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to jutro początkowo mają to być województwa wschodnie i częściowo północne a potem także na zachodzie i południu naszego kraju. We wtorek natomiast padać ma w wielu regionach naszego kraju, przy czym rano i przed południem w dzielnicach zachodnich i południowo-zachodnich a potem także w głąb kraju. Pod koniec dnia na zachodzie nie można wykluczyć mieszanych opadów atmosferycznych. Pogodnego nieba powinno być trochę więcej niż to co dzisiaj doświadczamy. 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -12,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do około +3 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od -12,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0 stopni przy granicy z Niemcami. 

We wtorek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +2 stopni do +3 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany początkowo nieco gwałtowniejszy zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 



   

sobota, 29 stycznia 2022

Deszczowo-śnieżne newsy pogodowe w Polsce

Temat: Sporo chmur na niebie oraz mieszane opady atmosferyczne. 
Data: 29.01.2022 r.
Miejsce: Polska 


Dzisiejszy dzień czyli początek ostatniego weekendu stycznia niesie ze sobą pogodę zmienną spowodowane przemieszczaniem się nowych stref opadowych z zachodu na wschód kraju. Jeśli chodzi o postać opadów to są zarówno opady śniegu mokrego jak i deszczu w tym mżawki. Niestety z powodu dodatniej temperatury krajobrazy nie ulegają zabieleniu się. Jedynie w górach krajobrazy lekko się bielą. Wszystko jest spowodowane układami barycznymi niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii oraz wysokiego ciśnienia znajdującego się na południe od naszego kraju.
Wiatr od wieczora i późnego po południa ma się stopniowo nasilać, która jutro w południe osiągnie swe apogeum. 
Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/01/29/1345.jpg 
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy nad morzem w porywach przekraczający 60-70 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

piątek, 28 stycznia 2022

Prognoza pogody weekendowa pod koniec stycznia 2022 r.



Nadchodzące dni czyli sobota i niedziela mają przynosić w pogodzie niestety zmienną, ponieważ na północ i północnym-wschodzie mają znajdować się obszary obniżonego ciśnienia, które mają podrzucać nowe strefy opadów od deszczu ze śniegiem, śniegu w tym mżawki. Jednocześnie na zachód i południe od nas mają ulokować się obszary podwyższonego ciśnienia odpowiadające za przejaśnienia. Niestety ścieranie się tych dwóch układów ma przyczyniać się do różnicy ciśnień ponad 40-60 hPa, który ma spowodować zwiększony przepływ powietrza w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę na lądzie oraz 80-90 kilometrów nad Morzem Bałtyckim. W niedzielę z kolei różnica ciśnień ma być największa sprzyjająca większym porywom wiatrów w porywach przekraczające na lądzie ponad 70-100 kilometrów na godzinę oraz 110-130 km/h nad zbiornikiem Morza Bałtyckiego. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to jutro z zachodu i północnego-zachodu na wschód i południowy-wschód ma przechodzić nowy front atmosferyczny z opadami w przedniej części śniegu od zachodu przechodzące w deszczo-śnieg. Pojutrze z kolei z powodu obniżenia izotermy 0 stopni na wysokości 850 hPa mająca temperaturę poniżej -6,-4 stopni może padać śnieg niż deszcz. Z powodu zwiększonej niestabilności przekraczającej ponad 150-250 J.kg, LI -2,0 stopni, wilgotności względnej przekraczającej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s może nieść wyładowania atmosferyczne oraz gwałtowny wiatr !!!

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -14,-10 stopni w Tatrach, po za tym od -6 do -2 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie. 

W sobotę południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę rano: od -6,-3 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie. 

W niedzielę południe: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami zwłaszcza w niedzielę w porywach przekraczający 70-100 kilometrów na godzinę. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne !!!  


czwartek, 27 stycznia 2022

Deszczowo-śnieżne meteo newsy w Polsce na koniec stycznia.

 Temat: Sporo chmur na niebie z przejściowymi przejaśnieniami oraz mieszane opady atmosferyczne. 

Data: 27.01.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli ostatni czwartek stycznia niesie nam sporo chmur na niebie z przejściowymi opadami. Wszystko ma związek z działaniem dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się w rejonie Skandynawii niosący ze sobą okresowe opady od zachodu bardziej deszczu lub mżawki a im bliżej wschodnich dzielnic również śniegu. Niestety z powodu temperatur dodatnich jest trudno o zabielenie się krajobrazów. Tylko na terenach wyżej położonych z powodu temperatur koło 0 stopni lub jego poniżej wyraźnie się zabiela. Mimo wszystko zdarzają się przejaśnienia na niebie. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na Pomorzu. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/27/1715.jpg 

Wiar jest słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny nad morzem w porywach przekraczający ponad 60-80 kilometrów na godzinę. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

środa, 26 stycznia 2022

Wzrost aktywnych plazm na Słońcu

 W północno-wschodniej części silnie rozgrzanej kuli słonecznej pojawiły się dość aktywne plamy słoneczne. Pierwsza z plam znajdzie się na wprost Ziemi za 5 dni, czyli w niedzielę 30 styczniaNatomiast kilkadziesiąt stopni na zachód wystąpi w miarę silna strefa magnetyczna, co może skutkować gwałtownym wzrostem aktywności plam odchodzących na zachód. Następna strefa magnetyczna na Słońcu wystąpi 4 lutego, będzie na wprost Ziemi. 

Poniżej przedstawiony jest graficzny obraz plazm:

Wykres X-Ray:






Prognoza pogody na nadchodzące dni czyli na II część tygodnia



 Kolejne dni czyli czwartek oraz piątek w pogodzie mają się rysować pod znakiem niestety zgniłej pogody, ponieważ w Polsce ma mieć wpływ układ baryczny niskiego ciśnienia przechodzący przez południową Skandynawię aż po regiony znajdujące się na północny-wschód od naszego kraju. Z kolei za przejaśnienia odpowiedzialny ma być strefa podwyższonego ciśnienia na zachód i południe od naszego kraju. Takie położenie będzie sprowadzało do nas łagodniejsze powietrze z zachodu i północnego-zachodu. Jeśli chodzi o rodzaj opadów to na wschodzie i południu może to być mokry śnieg a tak po za tym deszcz ze śniegiem, deszcz oraz nieprzyjemna mżawka. Ilość ich ma być nieduża. Jednocześnie zwiększony przepływ powietrza w tym zróżnicowane ciśnienie między wyżem a niżem ograniczy w tym czasie poziom zanieczyszczeń w Polsce oraz zwiększać ma odczucie chłodu. Z powodu wiatru mgieł nie powinno być w tym czasie. Noce w Polsce raczej mają mijać w dodatniej temperaturze. Pokrywa śnieżna ma ubywać.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -6,-3 stopni przy granicy ze Słowacją po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -3,0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -5,-2 stopni przy granicy ze Słowacją, po za tym od 0 do +2 stopni do około +3 stopni przy granicy z Niemcami. 

W piątek południe: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami w porywach ponad 60-80 km/h zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 



wtorek, 25 stycznia 2022

Pogoda jak zgniłe jabłko czyli więcej szarości niż bieli.

 Temat: Sporo chmur z mieszanymi opadami na zewnątrz oraz na plusie. 

Data: 25.01.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli kolejny roboczy niesie nam niestety bardzo paskudną wersję w trakcie II połowy zimy z powodu przemieszczania się ciepłego frontu atmosferycznego. Niesie ze sobą opady na wschodzie i południowym-wschodzie w wersji śnieżnej a tak po za tym deszczu ze śniegiem, na zachodzie deszczu oraz mżawki. Połączenie z pokrywą śnieżną daje efekt w postaci błota pośniegowego. W górach śniegu zaczyna ubywać lub pokrywa śnieżna osiada z powodu wzrostu temperatur. Po mroźnych ostatnich nocach temperatura dziś wzrosła znacznie nawet w trakcie nocy dochodziła do 0-stopniowj kreski. 

Aura jest tak zgniła, że słońca czy przejaśnień mamy jak na lekarstwo. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na Pomorzu. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/25/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad Morzem Bałtyckim niezbyt mocny północno-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne


poniedziałek, 24 stycznia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce przed końcem stycznia 2022 r.



Nadchodzące dni czyli wtorek oraz środa w pogodzie mają mijać w podziałach na cieplejszy pas zachodu w tym Pomorza oraz zimniejszy wschód i południe naszego kraju. O ile w tym drugim mają występować opady śniegu w tym mokry to w tym pierwszym nie można wykluczyć dodatkowo deszczu oraz mżawki przy temperaturze dodatniej. Wszystko ma mieć związek z wpływami dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia na północny-wschód od naszego kraju oraz wysokiego na zachód i południe od Polski. Opadów na razie nie powinno być szczególnie dużo. Miejscami może dopadać parę centymetrów świeżego śniegu. Z powodu słabego przepływu powietrza oraz wysokiej wilgotności względnej przekraczającej 70-90 % nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. Z powodu przechodzenia frontu noce staną się wyraźnie cieplejsze z powodu kołderki na niebie w postaci zachmurzenia warstwowego w tym kłębiastego. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -15,-10 stopni w Karpatach, po za tym od -7 do 0 stopni do +2,+3 stopni przy granicy 

We wtorek południe: od -5,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We środę rano: od -8,-5 stopni przy granicy ze Słowacją, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju. 

We środę południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni przy granicy z Niemcami. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 23 stycznia 2022

Prognoza pogody na początek tygodnia w Polsce



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek w pogodzie mają przedstawiać się z podziałem na nieco łagodniejszy zachód, gdzie ma być na plusie z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu w tym mżawki oraz chłodniejszy wschód oraz południe naszego kraju z częstszymi opadami śniegu. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia znajdujące się na zachód i południe naszego kraju oraz niskiego ciśnienia na północny-wschód od naszego kraju. Co jakiś czas mają przechodzić fronty atmosferyczne z ryzykiem przejściowej odwilży. Na pocieszenie ilość opadów ma być niewielka. Niestety mały przepływ powietrza może przyczynić się do rozwoju mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. Tam gdzie ma być najzimniej to może ona osadzać szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -18,-14 stopni w Karpatach, po za tym od -10 do -4 stopni do 0,+2 stopni na zachodzie kraju (przy granicy z Niemcami może być koło +3 stopni).

W poniedziałek południe: od -6,-4 stopni na południowym-wschodzie kraju, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od -15,-10 stopni w Karpatach, po za tym od -8 do -2 stopni do +1,+2 stopni na Pomorzu. 

We wtorek południe: od -5,-2 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni zachodni (potem również północno-zachodni).

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

sobota, 22 stycznia 2022

Sporo chmur na niebie oraz podział termiczny nad Polską.

 Temat: Miejscami opady atmosferyczne oraz miejscami w dzień na minusie. 

Data: 22.01.2022 r. 

Miejscami: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek przedostatniego weekendu stycznia przynosi nam w Polsce podział pogody na pogodniejszy północ i zachód kraju, gdzie na termometrach jest powyżej 0 stopni oraz dodatkowo niebo się przejaśnia. Wszystko ma związek z układem barycznym wysokiego ciśnienia znajdujący się na południowy-zachód od naszego kraju.  Inaczej jest w regionach wschodnich w tym południowych, gdzie chmur warstwowych jest zdecydowanie więcej na niebie oraz kłębiaste z okresowymi opadami śniegu. Opady co prawda nie są intensywne, ale ujemna temperatura doprowadza do tego że pokrywa się utrzymuje. Słońca w wyznaczonym obszarze jest tyle ile co ,,kot napłakał''. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/22/1445.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

piątek, 21 stycznia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce przed lutym 2022 r.



 Nadchodzące dni czyli weekend oraz I część nowego tygodnia w Polsce mają mijać w pogodzie pod znakiem trochę chmur oraz pogodnego nieba. Wszystko ma mieć związek z układami barycznymi wysokiego ciśnienia znajdujące się na zachód i południe od naszego kraju odpowiedzialne za liczne przejaśnienia między opadami oraz niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii. Ma on podrzucać więcej wilgoci w postaci wilgotnych stref przemieszczających się przez nasz kraj. Miejscami zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na południu naszego kraju należy się liczyć z opadami śniegu lub krupy śnieżnej. Nie można w tym czasie wykluczyć nowego przyrostu pokrywy śnieżnej. Tymczasem na początku nowego tygodnia może przez Polskę przejść nowy ciepły front atmosferyczny, który w dzielnicach zachodnich, północnych oraz na środkowym-zachodzie może przynosić opady deszczu ze śniegiem i deszczu w tym marznące opady powodujące gołoledź. Z powodu momentami uspokojenie wiatru nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów w tym te osadzające szadź.  

Na termometrach zobaczymy: 

W sobotę rano: od -13,-10 stopni w Bieszczadach, po za tym od -7 do -3 stopni do -2,0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do +1,+2 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od -7,-5 stopni w Tarach, po za tym od -3 do +2 stopni do +3,+4 stopni blisko granicy z Niemcami. 

W poniedziałek południe: od -6,-4 stopni na wschodzie, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni blisko granicy z Niemcami. 

We wtorek południe: od -6,-4 stopni w Bieszczadach, po za tym od -2 do +2 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We środę południe: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do 0 stopni do +1,+3 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

 

czwartek, 20 stycznia 2022

Prognoza pogody weekendowa w Polsce w III dekadzie stycznia



 Nadchodzące dni czyli piątek oraz weekend w Polsce mają się przedstawiać w pogodzie pod znakiem zmiennej. Początkowo w naszym kraju ma oddziaływać układ baryczny wysokiego ciśnienia z nad zachodniej Europy zapewniający nam sporo pogodnego nieba po przejściowych opadach śniegu i krupy śnieżnej (zwłaszcza w piątek i sobotę). Za ten drugi typ aury odpowiedzialny jest układ baryczny niskiego ciśnienia z nową porcją wilgoci. W najbliższych dniach należy się zatem spodziewać zmiennej pogody czyli trochę pogodnego nieba z chmurami z przejściowymi opadami śniegu, krupy śnieżnej. Z powodu zwiększonej niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 100-200 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 65-85 % oraz przepływie powierza ponad 12-16 m/s nie można wykluczyć wyładowania atmosferyczne, silniejszych opadów atmosferycznych oraz chwilowy nieco większy wiatr. Mgieł i zwiększonego zanieczyszczonego powierza raczej nie należy się spodziewać.  

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -14,-10 stopni w Bieszczadach i Tatrach, po za tym od -8 do -3 stopni do 0,+1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od -8,-5 stopni w Karpatach, po za tym od -4 do 0 stopni do +1,+3 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +1,+2 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od -8,-6 stopni w Karpatach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym. 

środa, 19 stycznia 2022

Pogodne choć z dodatnimi wartościami na termometrach pogodne newsy

 Temat: Odwilżowe newsy pogodowe czyli z plusem oraz pogodnym niebem. 

Dat: 19.01.2022 r. 

Miejsce: Polska



Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie działanie dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się w rejonie Skandynawii oraz wysokiego ciśnienia na południe od naszego kraju. Działanie pierwszego układu objawia się ciepłym frontem atmosferycznym, który w trakcie godzin nocnych przeszedł przez Polskę. Utrudniał on nocne spadki temperatur a w dodatku pojawiło się zachmurzenie z rodzaju warstwowego i średniego. Miejscami wystąpiły opady deszczu ze śniegiem i mżawki. W dzień niebo się rozpogodziło a słońca nie brakowało dziś. Niestety operacja słoneczna w wielu regionach naszego kraju spowodowała roztopy śnieżne, zwłaszcza po poniedziałkowych śnieżycach. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni w regionach zachodnich.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/19/1845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

wtorek, 18 stycznia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni czyli możliwy powrót zimy ?



 Nadchodzące dni czyli środa oraz czwartek-piątek mają w pogodzie zapowiadać się z podziałem na nieco gorszą wersję zimy w trakcie dnia jutrzejszego, kiedy na niebie ma nie brakować chmur z opadami deszczu ze śniegiem, deszczu oraz mżawki a temperatury pozostaną jedynie dodatnie. Jednocześnie w II połowie tygodnia od północnego-zachodu na południowy-wschód ma przemieszczać się nowy ośrodek niżowy z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu a temperatura ma się stopniowo obniżać. Nie można wykluczyć że krajobrazy się odświeżą z powodu nowej pokrywy śnieżnej. Z uwagi na zwiększoną niestabilność atmosfery przekraczającej 150-300 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającej 15-20 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami intensywnego śniegu, wyładowania atmosferyczne, wiatru w porywach przekraczającego ponad 60-80 kilometrów na godzinę oraz ryzyka niezbyt mocnej wichury podczas konwekcji. Tak naprawdę one mogą występować w różnych częściach Polski. Z uwagi na zwiększony przepływ powietrza mgieł w tym czasie się nie przewiduje.   

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -12,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do +2,+3 stopni na Pomorzu. 

W środę południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od -6,-3 stopni w Bieszczadach, po za tym od -2 do +2 stopni do około +3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od -9,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do +1,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny przeważnie północno-zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.   

poniedziałek, 17 stycznia 2022

Meteo newsy na początku tygodnia w Polsce

Temat: Sporo chmur na niebie z rozpogodzeniami oraz wietrznie. 

Data: 17.01.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek nowego tygodnia w Polsce przynosi nam w kraju starcie dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia znajdującego się na zachodzie Europy oraz niskiego ciśnienia w rejonie północnej-wschodniej części Białorusi. Zwiększona różnica ciśnienia atmosferycznego ponad 30-40 hPa spowodowała, że pojawił się zwiększony przepływ powietrza przekraczający w porywach ponad 75-95 kilometrów na godzinę. Dodatkowo pojawiła się niestabilność atmosfery przekraczająca ponad 150-300 J/kg, LI -2,0, wilgotność względna przekraczająca 60-80 % oraz przepływ powietrza ponad 15-25 m/s, która przyniosła wiatr w porywach przekraczający 100-110 kilometrów na godzinę, wyładowania atmosferyczne, intensywny śnieg, krupę śnieżną oraz spadek temperatury poniżej 0 stopni. Strefa wędrowała z północy na południe naszego kraju.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/17/1630.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami gwałtowny przeważnie północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

niedziela, 16 stycznia 2022

Prognoza pogody na początku tygodnia w II połowie miesiąca



 Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek mają w pogodzie przynieść podział podział na pogodniejszy wtorek oraz bardzo wietrzny poniedziałek z przemieszczającym się od północnego-zachodu i północy na południe ośrodka niżowego. Przechodząc przez nasz kraj dawać ma opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Z powodu zwiększonego przepływu powietrza oraz niestabilności atmosfery ponad 150-300 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającej 15-25 m/s może przynieść duży układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwałową. Na jego czele może towarzyszyć wiatr w porywach przekraczający ponad 100-120 km/h, opady intensywnego śniegu i krupy śnieżnej, wyładowania atmosferyczne oraz ryzyko przechodzenia wału burzowego. Za frontem może się mocniej ochłodzić i jest ryzyko pojawienia się oblodzenia. Podróżując rowerem czy innym środkiem komunikacji trzeba będzie uważać aby nie wpaść w poślizg. We wtorek z kolei ma się przejaśniać, choć miejscami zwłaszcza na wschodzie i południu nie można wykluczyć opadów śniegu o przejściowym charakterze. Z uwagi na wiatr mgieł nie powinno być dużo.

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -6,-3 stopni w Karpatach, po za tym od -1 do +2 stopni do +4,+5 stopni na Pomorzu. 

W poniedziałek południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od -5,-3 stopni w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie północno-zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.      




sobota, 15 stycznia 2022

Środek zimy w innych klimatach -meteo newsy

 Temat: Pogodne choć nie zimowe newsy pogodowe w czasie środka zimy. 

Data: 15.01.2022 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek stycznia przynosi nam w pogodzie liczne rozpogodzenia po przejściowych mieszanych opadach w trakcie wczorajszego dnia. Wszystko spowodowane jest przez układ baryczny wysokiego ciśnienia z centrum w rejonie Czech. Rozprasza wszelakie zachmurzenia ustępujące pogodnemu niebu. Niestety niewielka pokrywa śnieżna przez opady deszczu i dodatnie temperatury uległy roztopieniu a krajobrazy stały się szare. Na pociesznie zwiększony przepływ powietrza powoduje że wilgoć na drogach i chodnikach zanika. Nie jest tak ślisko jak wczoraj. Temperatury są również nie zimowe z powodu że przekracza 0-stopniową kreskę. Na incydent śnieżny prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać do poniedziałku. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni w regionach zachodnich. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/01/15/1145.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.   

piątek, 14 stycznia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce



Nadchodzące dni czyli weekend oraz I część nowego tygodnia w Polsce mają przynosić podziały w pogodzie czyli na pogodniejszy czas soboty-niedzieli oraz wtorku-środy. Będą to dni kiedy prawie nie powinno padać z małymi wyjątkami. Z kolei od niedzielnego wieczoru do wtorku rana przez Polskę przejściowo ma przechodzić ośrodek baryczny niskiego ciśnienia z opadami od deszczu przechodzącego w deszcz ze śniegiem po śnieg. Przejściowo krajobrazy mogą się zabielić z powodu temperatur bliskich 0 stopni w dzień oraz ujemne w trakcie godzin nocnych. Ponadto z powodu zwiększonej niestabilności przekraczającej ponad 150-250 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającej 15-20 m/s nie można wykluczyć struktur liniowych z intensywnymi opadami śniegu w tym krupy śnieżnej, porywów wiatru ponad 80-100 kilometrów na godzinę oraz wyładowań atmosferycznych przechodzącymi z północy na południe naszego kraju ze spadkiem temperatury. Jakość powietrza powinna być dobra z powodu przepływu powietrza. Mgieł raczej w tym czasie się nie prognozuje.  

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -7,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do +1 stopni do +2,+3 stopni na Pomorzu. 

W sobotę południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do około +4 stopni blisko granicy z Niemcami i nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach i Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na Pomorzu Zachodnim. 

We wtorek południe: od -4,-2 stopni w Bieszczadach i Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju.

W środę południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

czwartek, 13 stycznia 2022

Prognoza pogody weekendowa w okolicy połowy miesiąca.



 Nadchodzące dni czyli piątek oraz okres sobota-niedziela zapowiadać się mają w pogodzie pod znakiem początkowo odwilżowej pogody. Ma ona polegać na tym, że wrócą dodatnie wartości na termometrach a zamiast śniegu pokażą się opady deszczu. Dopiero koło poniedziałku może się ochłodzić i występować opady bardziej śnieżne niż podczas ostatnich dni. Niestety wróci szaruga za oknami spowodowana dodatnimi temperaturami w ciągu dnia w całej Polsce. W górach warunki narciarsko-snowboardowe ulegną pogorszeniu. Na pocieszenie zwiększony przepływ powietrza zmniejszy ryzyko występowania mgieł oraz szkodliwego smogu w wyniku palenia piecami na terenach wiejskich. W miastach takich jak Kraków cierpi na tym, że wszystko się nagromadziło w sąsiednich miejscowościach gromadzą się w miastach. Na szczęście opadów atmosferycznych w tych dniach ma być niewiele i ograniczyć się jutro do dzielnic wschodnich i północnych a pojutrze na południu w postaci deszczu i śniegu.  

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -5,-2 stopni przy granicy ze Słowacją, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na północy kraju. 

W piątek południe: od -3,0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na Pomorzu. 

W sobotę południe: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do blisko +5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę zachodni i północno-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

środa, 12 stycznia 2022

Pogodowe wieści przed połową miesiąca (Stycznia 2022 r.)

 Temat: Trochę chmur oraz pogodnego nieba w tym mało opadów. 

Data: 12.01.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia przynosi nam liczne zatoki podwyższonego ciśnienia zapewniające przejaśnienia oraz niedobór opadów w Polsce. Jedynie miejscami na zachodzie i Pomorzu notujemy opady śniegu z deszczem i deszczem. Przejściowo bywają one marznące z racji schłodzonego gruntu podczas ostatnich spadków temperatury. Więcej pogodnego nieba notujemy na wschodzie i połudnowym-wschodzie kraju. Z powodu ujemnej temperatury zwłaszcza w trakcie dnia umożliwia utrzymanie się pokrywy śnieżnej po ostatnich opadach. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -8,-6 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni blisko granicy z Niemcami. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/12/1845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

wtorek, 11 stycznia 2022

Zorze Polarne w czasie burzy geomagnetycznej

 Tydzień temu od Słońca oderwała się plazma, która do Ziemi dotarła 8 stycznia. Wywołała ona dość mocną burzę geomagnetyczną kp=5 Krótko przed burzą wystąpiły duże zawirowania w polu magnetycznym, co widzimy na magnetogramie oraz w postaci energii drgań magnetycznych. W  pomiarach jonosfery również widać duże zmiany dla zakresu 3-4.5 kHz. Ten zakres drgań magnetycznych najmocniej wpływa na odczuwanie burzy GM przez ludzi. W czasie trwania burzy geomagnetycznej w zakresie 6750-6975 Hz wystąpi nagły, duży wzrost energii.







 

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce



Kolejne dni czyli środa oraz czwartek w pogodzie mają dawać pewne zmiany. Polegać ma na tym że w wielu regionach naszego kraju ma się zaznaczać stopniowy wzrost temperatury. Dodatkowo ma przechodzić ciepły front atmosferyczny. Pojutrze ma się takowy pojawiać w postaci opadów deszczu i mżawki. Przeważnie ma być raczej bez opadów atmosferycznych. Pogorszenie ma się ukazywać jedynie w formie zwiększonego zachmurzenia z rodzaju warstwowego oraz średniego. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to w środę mają się tyczyć województw północnych w tym rejonów nadmorskich a w czwartek północnych w tym wschodnich. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -15,-11 stopni w Tatrach, po za tym od - 9 do -5 stopni do -4,-2 stopni na zachodzie kraju.  

W środę południe: od -7,-5 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0 do +2 stopni. 

W czwartek rano: od -13,-10 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od -7 do -2 stopni do +1,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -4,-1 stopni w Karpatach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

poniedziałek, 10 stycznia 2022

Zimne w tym z chmurami oraz pogodnym niebem -meteo news.

 Temat: Sporo chmur na niebie oraz trochę pogodnego nieba- pogodowe newsy w Polsce. 

Data: 10.01.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek nowego tygodnia przynosi nam w kraju działania układów barycznych wysokiego ciśnienia znajdujące się w pobliżu naszego kraju. Najsilniejszy z nich znajdować się ma w rejonie Skandynawii. Dlatego w regionach północnych nie brakuje pogodniejszego nieba oraz przeważa bez opadowa aura. Nieco gorzej jest na południu Polski, gdzie zaznaczająca się plama wilgoci objawia się zwiększonym zachmurzeniem z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego. Przejściowo notujemy tam opady marznące opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Co prawda nie są one zbytnio intensywne, ale marznące doprowadzają do tego że powierzchnie dróg oraz chodników stają się śliskie. 

Wilgoć skutecznie zwiększa odczucie zimna na nasze ciało. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/10/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.  

niedziela, 9 stycznia 2022

Prognoza pogody na początku tygodnia w Polsce



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek mają przynosić w Polsce trochę pogodnego nieba oraz chmury z których miałby padać niewielki śnieg. Niestety o większych przyrostach w pokrywach śnieżnych należy zapomnieć. Pogoda w nadchodzących dniach polegać mają na tym że opadów śniegu ma być jak na lekarstwo. Jedynie zima ma się charakteryzować tylko pod względem spadków temperatur na wysokości 2 metrów. Na razie o intensywnych opadów śniegu należy tylko pomarzyć. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można w tych dniach wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów w tym te osadzające szadź. Jeśli na terenach po za miejskich zwłaszcza na terenie Krakowa dojdzie do kumulacji zanieczyszczeń powietrza to może ona przez te dni pozostawać wiele do życzenia. 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -12,-9 stopni w Tatrach, po za tym od -7 do -4 stopni do 0,+2 stopni w regionach zachodnich. 

W poniedziałek południe: od -3,-2 stopni na Podlasiu po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od -11,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -7 do -3 stopni do -2,0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od -7,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany niezbyt silny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

sobota, 8 stycznia 2022

Zgniła pogoda czyli sporo chmur na niebie na zachodzie opady i podziały temperatur

 Temat: Trochę chmur oraz pogodnego nieba w tym ujemne temperatury. 

Data: 08.01.2022 r.

Miejsce : Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju wpływy układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się na południu krajów Skandynawskich oraz wysokiego ciśnienia na południe i wschód od nas. Pierwszy z nich działa na terytorium województw zachodnich oraz na Pomorzu, gdzie przynosi wzrost zachmurzenia do dużego z okresowymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie zwłaszcza we wczesnych godzinach krajobrazy ulegają zabieleniu się. W trakcie dnia trochę się go topi z powodu temperatur przekraczających 0,+2 stopni. Natomiast drugi układ wpływa na obszarze województw wschodnich i południowych gdzie mamy więcej przejaśnień oraz nie notujemy praktycznie żadnych opadów. Z powodu zwiększonej wilgotności względnej oraz małego przepływu powietrza zdarzają się zamglenia. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -6,-4 w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/08/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad morzem nieco silniejszy południowo-zachodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie dość niekorzystnym. 

piątek, 7 stycznia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce





Kolejne dni czyli tradycyjny weekend oraz I część nowego tygodnia zapowiadać się mają w pogodzie pod znakiem podziałów pogody. Pierwszy z nich będzie w czasie soboty i niedzieli kiedy to na zachodzie, Pomorzu i częściowo na północy zaznaczać się mają wpływy układu barycznego niskiego ciśnienia z rejonu Morza Bałtyckiego, który ma przynosić okresowe opady śniegu i deszczu ze śniegiem o niezbyt dużym natężeniu. Nie będą to znaczące zjawiska powodujące znaczne przyrosty pokrywy śnieżnej. Natomiast poniedziałek oraz we wtorek w tym środę na pogodę u nas mają mieć układy baryczne wysokiego ciśnienia krążące w pobliżu naszego kraju. Przynosić ma mają sporą ilość pogodnego nieba. Przy czym na początku tygodnia na południu naszego kraju nie można wykluczyć nowej plamy wilgoci z opadami śniegu w wymienionym regionie Polski. Z racji schłodzonego gruntu pokrywa śnieżna może ona się utrzymywać. Przeważnie ma być bez opadów. Z powodu zwiększonej wilgotności względnej w powietrzu oraz mały przepływ powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów w tym te osadzające szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -13,-10 stopni w Tatrach, po za tym od -7 do -3 stopni do -2,0 stopni na zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni w regionach zachodnich kraju. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym średnio ma być od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie Polski. 

W poniedziałek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -5,-4 stopni na wschodzie, po za tym od -3 do 0 stopni do +1,+2 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -10,-8 stopni w Bieszczadach, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni i południowy skręcający na południowo-wschodni i wschodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

czwartek, 6 stycznia 2022

Prognoza pogody weekendowa czyli możliwy powrót zimy ?



Nadchodzące dni czyli piątek oraz weekend mają w pogodzie mijać pod znakiem zmiennej czyli ma przeważać okres rozpogodzeń z zachmurzeniem z przejściowymi opadami śniegu oraz krupy śnieżnej. Wszystko będzie miało związek z dwoma układami barycznymi czyli wysokiego ciśnienia znajdujące się na południe i wschód od naszego kraju oraz niskiego na zachód i północ od Polski. Pierwszy z nich odpowiedzialny będzie za liczne przejaśnienia oraz za niedobór opadów atmosferycznych. Z kolei ten drugi może podsyłać więcej opadów do zachodnich w tym północnych regionów naszego kraju. Nie można zatem wykluczyć pojawienia się opadów śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej o niedużym natężeniu. W trakcie dnia o ile może ona zanikać czy roztapiać się z powodu dodatnich temperatur na wysokości 2 metrów w tym licznych pogodnych momentów to im bliżej rana i wieczora może się utrzymywać. Nocami z powodu zmiennej cyrkulacji powietrza mogą pojawiać się przymrozki nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów nad ziemią. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -10,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do około +3 stopni w regionach zachodnich. 

W sobotę rano: od -12,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -7 do -3 stopni do -2,0 stopni na Pomorzu.

W sobotę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt korzystne. 




środa, 5 stycznia 2022

Ochłodzenie przed świętem Trzech Króli z nową porcją opadów atmosferycznych.

Temat: Zmienne zachmurzenie z okresowymi opadami. 

Data: 05.01.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli przed dzień kolejnego święta Trzech Króli przynosi nam w kraju sporo chmur z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego. Wszystko spowodowane jest działaniem układu barycznego niskiego ciśnienia znajdującego się w rejonie Morza Bałtyckiego. Daje nam znowu więcej wilgoci w atmosferze z nowymi strefami opadowymi. Przynosi nam jeszcze opady przeważnie deszczu i mżawki zwłaszcza na wschodzie i południu naszego kraju. Z kolei od zachodu i północy z powodu obniżenia temperatury poniżej -6,-4 stopni na wysokości 850 hPa zaczynają one przechodzić w opad deszczu ze śniegiem i mokry śnieg. Opady nie są intensywne by spowodować zabielenie się krajobrazów. Tylko powiew zimy dziś objawia się jedynie spadkami temperatur i paroma płatkami śniegu latających w powietrzu.  

Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7 stopni w dzielnicach południowo-wschodnich. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/01/05/1615.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany i niezbyt silny południowo-zachodni i zachodni.  

Warunki drogowe i biometeo są dość niekorzystne.   

wtorek, 4 stycznia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni czyli jest możliwe ochłodzenie



Nadchodzące dni czyli środa oraz święto Trzech Króli w pogodzie mają się prezentować pod znakiem stopniowego spadku temperatur. O ile jutro na wschodzie i południu nadal mogą występować opady deszczu i mżawki z powodu przekroczeń temperatur -2,0 stopni na wysokości 850 hPa powyżej +5,+7 stopni na wysokości 2 metrów to w regionach zachodnich i północnych już mogą pojawiać opady śniegu i deszczu ze śniegiem z powodu wskazań poniżej -7,-5 stopni na poziomie 850 hPa. Powodem takiej sytuacji ma być układ baryczny niskiego ciśnienia, który ma się pojawiać w rejonie Morza Bałtyckiego oraz Skandynawii podrzucający sporo wilgoci na terenie naszego kraju. Jednocześnie zbliżający się obszar podwyższonego ciśnienia z rejonu Alp oraz Niemiec doprowadzi do napłynięcia zimniejszych mas powietrza z północy i północnego-zachodu. Ponadto w nocy zaczną powracać przymrozki nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów nad ziemią. Miejscami krajobrazy mogą się lekko zabielić. Mgieł raczej nie powinno być z powodu wiatru.  

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od +1,+2 stopni na północy kraju, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W środę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W czwartek rano: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3 stopni w regionach zachodnich. 

W czwartek południe: od -1,+1 stopni miejscami na północy kraju oraz w rejonie Tatr, po za tym od +2 do +4 stopni na południu naszego kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 




Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...