sobota, 30 kwietnia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni Majówki.



Nadchodzące dni czyli okres 1-3 Maja oraz środa zapowiadać się mają w pogodzie pod znakiem pogody zmiennej. W tym dniu mają działać dwa układy baryczne niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz wysokiego ciśnienia w rejonie Europy Środkowej. Niestety w związku z tym nadchodzące dni nie zapowiadają się jakoś ciepłe. Dodatkowo co jakiś czas mają przechodzić nowe strefy z opadami deszczu i mżawki. Jeśli chodzi o wskazania na termometrach to ledwo mają one dochodzić do granicy +20 stopni. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to najczęściej wilgotno może być w województwach północnych oraz południowych. Z powodu niewielkiej chwiejności przekraczającej ponad 200-400 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz małego przepływu powietrza nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych oraz opadów drobnego gradu. Także więc o kąpielowych marzeniach trzeba będzie zapomnieć z powodu niskich wskazaniach na termometrach, nocami zaś termometry mogą mieć problemy z przekroczeniem temperatur powyżej 6-8 stopni Celsjusza. 

Na termometrach zobaczymy:

W Święto Pracy rano: od +2,+4 stopni w Bieszczadach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu naszego kraju. 

W Święto Pracy południe: od +10,+12 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +14 do +18 stopni do +19,+20 na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. 

W Dzień Flagi południe: od +9,+12 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +14 do +18 stopni do +19,+20 stopni na południu kraju. 

W Święto 3 Maja południe: od +8,+11 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +13 do +17 stopni do +18,+19 stopni na południu kraju. 

W środę południe: od +9,+11 stopni na północy, po za tym od +12 do +15 stopni do +16 stopni przy granicy z Niemcami.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.  

piątek, 29 kwietnia 2022

Chłodno ale w miarę pogodnie czyli przed Majówkowe meteo newsy

 Temat: Przewaga pogodnego nieba i tylko miejscami opady.

Data: 29.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli przedostatni dzień kwietnia przynosi nam w pogodzie sporą ilość pogodnego nieba spowodowane niewielkimi zatokami podwyższonego ciśnienia znajdujące się na terenie Europie Środkowej. Jedynie na wschodzie oraz w centrum zaznaczyła się plama wilgoci w postaci opadów niewielkiego deszczu oraz mżawki. Ilość ich była bardzo niewielka. Z kolei najbardziej pogodnie było w województwach zachodnich oraz północnych. Niestety w dalszym ciągu mamy dość mierne wskazania na termometrach jak na obecną porę roku. Do przekroczenia 20-stki trochę nam brakuje.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +8,+11 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/04/29/1830.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północno-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.    

czwartek, 28 kwietnia 2022

Prognoza pogody weekendowa na przełomie kwietnia i maja 2022 r.



 Nadchodzące dni czyli okres piątku-niedzieli ma mijać pod znakiem sporej przewagi pogodnego nieba spowodowane wpływami zatok podwyższonego ciśnienia znajdujące się w pobliżu naszego kraju. Jedynie miejscami może niebo mocniej się chmurzyć oraz występować opady deszczu i mżawki. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to jutro mają to być województwa wschodnie i środkowe a w niedzielę przede wszystkim zachodnie i północne. Ponadto ma w tym czasie nie brakować pogodnego nieba zwiększające odczucie ciepła na nasze ciało. Noce jeszcze mogą być chłodnawe z powodu zmniejszającego się zachmurzenia w czasie godzin wieczornych. Ulewy, burze w tym nie daj Boże śnieżyce nam nie grożą.  

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od 0,+2 stopni w Tatrach i na północnym-wschodzie, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju.  

W piątek południe: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +12 do +16 stopni do +17,+18 stopni na zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od +10,+11 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni na zachodzie kraju.  

W niedzielę południe: od +8,+10 stopni nad morzem, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo  drogowe mają być dość dobre. 

środa, 27 kwietnia 2022

Miejscami opady w tym zachmurzenie na półmetku tygodnia

 Temat: Zmienne zachmurzenie z niewielkimi opadami mieszanymi. 

Data: 27.04.2022 r.

Miejsce: Polska 


Dzisiejszy półmetek tygodnia niesie nam w pogodzie pod znakiem wpływów zatok podwyższonego ciśnienia znajdujące się w pobliżu Europy środkowej odpowiadające za utrzymane się dobrej pogody. Niestety biorąc pod uwagę zimniejszą masę powietrza poziom wilgoci w atmosferze jest całkiem spora. Dlatego mamy do czynienia z przewagą chmur warstwowych oraz kłębiastych przynoszące nieduże opady deszczu i mżawki. Najwięcej notuje się ich w południowej połowie naszego kraju. Trochę pogodniej w północnej połowie naszego kraju. Niestety nadal jest zimno z powodu temperatur poniżej +15 st 

Na termometrach w południe mieliśmy od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/04/27/1745.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-wschodni.  

Warunki biometeo i drogowe są w miarę dobre.  

wtorek, 26 kwietnia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni pracy przed Majówką 2022 r.



Nadchodzące dni czyli środa i czwartek mają mijać pod znakiem zmiennej pogody. Co prawda będziemy w zasięgu ośrodków wyżowych w pobliżu naszego kraju, ale pojaw się także plama wilgoci zaznaczająca swoją obecność w postaci opadów deszczu i mżawki. Niestety z racji niskiej temperatury będzie zwiększała odczucie zimna na nasze ciało. nocami nadal istnieje ryzyko wystąpienie przygruntowych przymrozków a w ciągu dnia przeważnie ma być tylko poniżej +15 stopniowej kreski. Pogodne niebo mimo wszystko powinno się pojawiać. Niestety więc ocieplenie przyjdzie dopiero w okolicach Maja.   

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od +1,+2 stopni w Sudetach, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W środę południe: od +6,+9 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -2,0 na Podlasiu, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +8,+10 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Sporo pogodnego nieba oraz miejscami opady atmosferyczne

Temat: Sporo chmur na niebie z miejscami opadami deszczu. 

Data: 25.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy początek nowego tygodnia przynosi nam w pogodzie działania dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia z rejonu Morza Północnego oraz niskiego w rejonie Ukrainy. Niestety taki rozkład baryczny sprowadza do Polski zimne powietrze z północy. Ponadto miejscami zwłaszcza na południu i wschodzie pojawia się chłodny front atmosferyczny sprowadzające ochłodzenie. Objawia się w postaci opadów deszczu, przejściowo intensywnych. Dodatkowo przy wzroście niestabilności przekraczającej ponad 400-600 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-16 m/s towarzyszą lokalnie wyładowania atmosferyczne, opady gradu oraz niezbyt mocny wiatr. 

Najpogodniej jest na zachodzie i północnym-zachodzie kraju, gdzie nie notujemy praktycznie opadów. Niestety zimne powietrze poważnie utrudnia przekroczenie 10-stopniowej kreski. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+8 stopni miejscami na północy, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+18 stopni na południowym-wschodzie kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/25/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 



niedziela, 24 kwietnia 2022

Prognoza na początku tygodnia przed Majówką 2022 r.



Nadchodzące dni czyli poniedziałek ora wtorek mają mijać pod znakiem zmiennej pogody czyli chmury przeplatać ze zmiennym zachmurzeniem oraz z opadami deszczu i mżawką. Ponadto miejscami zwłaszcza na wschodzie i południu przy niestabilności ponad 300-600 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 11-15 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych, opadów drobnego gradu oraz zwiększony przepływ powietrza ponad 40-55 kilometrów na godzinę. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to jutro mają się tyczyć województw południowych i środkowych a we wtorek południowych i wschodnich. Po za tym ma być pogodnie, ale temperatury mimo wszystko mają pozostawać wiele do życzenia.

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na wschodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +4,+6 stopni w Sudetach, koło +7,+10 stopni na zachodzie kraju, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+18 stopni na południowym-wschodzie kraju.  

We wtorek rano: od +1,+2 stopni na północy kraju, po za tym od +3 do +6 stopni do +8,+9 stopni na Roztoczu. 

We wtorek południe: od +8,+10 stopni na Roztoczu, po za tym od +11 do +15 stopni do około +16 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

sobota, 23 kwietnia 2022

Zimno ale sporo pogodnego nieba tylko miejscami opady

 Temat: Zdecydowana poprawa pogody oraz mniej opadów atmosferycznych.

Data: 23.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek ostatniego weekendu przed Majówką 2022 r. zapowiada nam się ze zdecydowaną poprawę pogody spowodowanej działaniem układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Dlatego mamy więcej słońca niż wczoraj. Z kolei nad dzielnicami wschodnimi i północno-wschodnimi zaznacza się większa porcja wilgoci z przejściowymi opadami deszczu i mżawki. Dodatkowo lokalnie pry wzroście niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 150-250 J/kg, Li -2,0,wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych. Mimo opadów często powinno się przejaśniać. Najpogodniej powinno być na zachodzie z racji działania obszaru podwyższonego ciśnienia.  

Na termometrach w południe zobaczymy od +5,+7 stopni w Bieszczadach, po za tym od +10 do +14 stopni do +16,+17 na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/23/0645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są lepsze niż wczoraj. 

piątek, 22 kwietnia 2022

Prognoza pogody weekendowa ostatnia przed Majówką.



Nadchodzące dni czyli sobota i niedziela zapowiadać mają się pod znakiem pogody zmiennej czyli na niebie mają pojawiać się zarówno chmury jak i pogodne momenty. Wszystko ma mieć związek z działaniami dwoma układami barycznymi czyli wysokiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz obszar niskiego ciśnienia rozciągający się w pasie Europy Wschodniej przez Środkową. Dlatego w regionach wschodnich oraz południowych niebo ma się chmurzyć oraz występować opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu. To wszystko ma się tyczyć zarówno jutra jak i pojutrza. Co prawda opady nie będą szczególnie wielkie, ale z racji miernych wskazań na termometrach mają zwiększać odczucie zimna. Z kolei najcieplej może być w niedzielę zwłaszcza w południowych regionach gdzie na termometrach może być blisko +20 stopni. Jednocześnie ocieplenie może się przyczynić do wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 250-450 J/kg, która przy LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-18 m/s może zaowocować konwekcją z wyładowaniami atmosferycznymi, mocniejszym deszczem oraz drobnym gradem. Na razie nie powinny to być nawałnice czy mieć szczególnego przebiegu. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od około 0 stopni w Sudetach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni nad Morzem Bałtyckim. 
W sobotę południe: od +5,+7 stopni w Bieszczadach, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju. 
W niedzielę rano: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni w regionach zachodnich. 
W niedzielę południe: od +4,+7 stopni w Sudetach, po za tym od +10 do +16 stopni do +17,+19 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt mocny zmienny. 
Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 


  

czwartek, 21 kwietnia 2022

Sporo chmur i miejscami pogodne niebo w Polsce

 Temat: Sporo chmur na niebie oraz miejscami opady deszczu i mżawki. 

Data: 21.04.2022r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli przedostatni roboczy niesie nam w pogodzie niestety ciąg dalszy chłodów spowodowane zachmurzeniem warstwowym ograniczające promienie słoneczne. Nieco cieplej oraz pogodniej jest na terytorium dzielnic północnych i północno-zachodnich, gdzie notujemy więcej słonecznego nieba a na termometrach miejscami niedużo brakuje do granicy +20 stopni. Mimo bez rewelacji jak na tę porę roku w temperaturze to jest wyraźnie lepiej niż w innych wymienionych regionach kraju. Natomiast na wschodzie i południowym-zachodzie nie brakuje chmur z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego z opadami niewielkiego deszczu i mżawki. Przez chmury temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekracza +10 stopni. 

Dlatego w południe mieliśmy od +7,+9 stopni w środkowym-wschodzie kraju, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/21/1430.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zmienny przeważnie północny i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niezbyt dobre.  

środa, 20 kwietnia 2022

Lista trzęsień Ziemi na świecie w czasie ostatnich dni.

 Na mapie zaznaczone są trzęsienia ziemi od magnitudy 4.0 od 28 marca do 18 kwietnia 2022 roku.

 Ilustracja płyt tektonicznych:
 Lista trzęsień ziemi: 

Głębokość trzęsień ziemi:
Energie trzęsień ziemi:



 Wykres magnitudy :




Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w ostatniej dekadzie marca 2022 r.



Nadchodzące dni czyli czwartek oraz piątek w pogodzie mają mijać pod znakiem zachmurzenia dużego z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego z okresowymi opadami deszczu i mżawki. Przy czym nie powinny to być duże opady atmosferyczne. Wszystko ma mieć związek z układami barycznymi czyli wysokiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz niskiego ciśnienia w rejonie Bałkanów w tym Ukrainy. Jeśli chodzi o regiony zagrożone wilgocią to przez te dwa dni najczęściej mają to być regiony centralne oraz północne a w piątek po południu i wieczorem również południowe dzielnice naszego kraju. Co prawda nie powinny to być silne opady, ale biorąc pod uwagę niską temperaturę zwiększy się odczucie zimna. Niestety ilość pogodnego nieba może być bardzo mizerna.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni na północy kraju. 

W czwartek południe: od +6,+8 stopni miejscami na wschodzie oraz w centrum kraju, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

W piątek południe: od +6,+8 stopni w centrum kraju, po za tym od +10 do +14 stopni do około +15 stopni na południu naszego kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

wtorek, 19 kwietnia 2022

Bardzo zimne newsy pogodowe w kolejnym dniu czasu Wielkanocnego

 Temat: Kolejny dzień tygodnia pod znakiem zmiennej pogody i niskich wskazań na termometrach.

Data: 19.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam niestety kontynuację zimnej wręcz lodowatej pogody spowodowanej działaniami dwoma układami barycznymi wysokiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz niskiego na wschodzie Europy. Takie ułożenie zaciąga z północnego-wschodu zimne powietrze. Dodatkowo miejscami notujemy zachmurzenie z rodzaju kłębiastego oraz warstwowego niosące opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupę śnieżną (z racji obniżonej temperatury poniżej -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa). Przy czym im bliżej po południa to tym wilgotnych stref systematycznie ubywa. Jedynie na północy zachmurzenia na nowo przybywa z opadami deszczu i mżawki. W ciągu najbliższych godzin ma wędrować przez północne dzielnice Polski o zmiennej intensywności.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+13 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/19/1515.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północno-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce w czasie oktawy Wielkanocnej.



Kolejne dni czyli wtorek oraz środa mają mijać w pogodzie raczej zimnej spowodowanej napływami zimniejszej masy powietrza z północy. Zaowocuje ona nie tylko niskimi temperaturami, ale również pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna z racji obniżenia temperatury poniżej -5,-4 stopniowej kreski na termometrach na wysokości 850 hPa (obniżona izoterma 0 stopni). Jutro padać ma przede wszystkim na południu, centrum i wschodzie kraju. Lokalnie z racji podwyższonej niestabilności przekraczającej ponad 250-450 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 7-11 m/s nie można wykluczyć zwłaszcza na południu konwekcji z opadami krupy śnieżnej, gradu oraz gradu. Ponadto mogą się pojawić się wyładowania atmosferyczne. W środę z kolei deszcz/ mżawka a początkowo deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna możliwa jest w regionach północnych, północno-zachodnich/wschodnich. Po za tym powinno być pogodnie. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +2,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie kraju. 

W środę rano: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na północy kraju. 

W środę południe: od +5,+7 stopni na północy kraju, po za tym od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południu naszego kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny ze zmieniających się kierunków 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

niedziela, 17 kwietnia 2022

Przewaga pogodnego nieba ale bardzo niskie wskazania na termometrach.

 Temat: Sporo pogodnego nieba ale niskie wskazania na termometrach. 

Data: 17.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli Wielkanoc niesie nam w Polsce w pogodzie działanie układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Morza Bałtyckiego zapewniające nam sporą dawkę pogodnego nieba. Jedynie nieduża plama wilgoci znajduje się na południowym-wschodzie kraju, która daje niewielkie opady deszczu i mżawki. A z racji bardzo niskiej temperatury na wysokości 2 metrów nad ziemią oraz ujemnej na wysokości 850 hPa poniżej -5,-3 stopni zdarza się też opad deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Po za tym jest sucho choć z temperaturami miernymi poniżej 10-stopniowej kreski. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/17/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

sobota, 16 kwietnia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce + życzenia.



Kolejne dni czyli pierwsza część nowego tygodnia w pogodzie mają mijać pod znakiem niestety chłodów objawiających się tym że z północy na południe zacznie napływać lodowate powietrze. Niestety będzie ona sprzyjać nocnym przymrozkom z powodu licznych rozpogodzeń. Dodatkowo plama wilgoci zaznaczająca się ma nieść opady deszczu i mżawki. Z racji obniżenia izotermy 0 stopni (czyli na wysokości 850 hPa ma być poniżej -7,-5 stopni) mogą się przytrafiać opady deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Niestety pojawienie się wyżu Skandynawskiego będzie tłoczyć z północy wielką porcję zimna utrudniające dzienne wzrosty temperatur powyżej +10 stopni. Jedynie na zachodzie z powodu większej pogodnego nieba może wskazania na termometrach zbliżyć do prawie 15-stopniwej kreski.  

Na termometrach zobaczymy:

W Wielkanoc rano: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym, -2,0 stopni na południu i wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim.

W Wielkanoc południe: od +2,+4 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni na zachodzie kraju.

W Poniedziałek Lany południe: od +1,+3 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +5 do +9 stopni do +11,+13 stopni na zachodzie kraju.

We wtorek południe: od +4,+6 stopni na południowym-wschodzie, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na północnym-zachodzie kraju.

W środę południe: od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +6 do +11 stopni do +12,+14 stopni na zachodzie kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.




Z okazji świąt Wielkanocnych chciałem życzyć Wszystkim dużo zdrowia, spełnienia marzeń, smacznych potraw na świątecznych stołach, spełnienia marzeń, obywatelom Ukraińskim dobrze spędzonego czasu w czasach wojny w tym dużego wsparcia, dużego ocieplenia po świętach w tym rozkwitu sezonu na silne burze i dużo dobrego.

piątek, 15 kwietnia 2022

Zmienne newsy pogodowe w czasie Wielkiego Piątku.

 Temat: Sporo chmur z przejaśnieniami oraz okresowe opady deszczu w Wielki Piątek. 

Data: 15.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień niesie nam w pogodzie większe zmiany polegające na tym że z północnego-zachodu na południowy-wschód w postaci zwiększonego zachmurzenia z opadami deszczu o różnym natężeniu. Początkowo padało w regionach centralnych oraz południowych a potem również w dzielnicach wschodnich. Przy czym pierwsza z nich dawała duże zachmurzenie a za nim postępowały przejaśnienia. Właśnie słońce doprowadziło do zwiększenia chwiejności termodynamicznej przekraczającej ponad 250-450 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 9-12 m/s zaowocowała konwekcją z silnymi opadami deszczu w tym gradu. Lokalnie pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Ponadto po burzy temperatura spada o kilka stopni. Niestety jest to wstęp do większego ochłodzenia podczas kolejnych dni. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+8 stopni na północnym-zachodzie kraju, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/15/1345.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne.  

czwartek, 14 kwietnia 2022

Prognoza pogody na czas świąteczny (Wielkanoc 2022 r.)



Nadchodzące dni czyli od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego w pogodzie mają mijać pod znakiem niestety dużego spadku temperatury. Wszystko ma być spowodowane przechodzeniem jutro zimnego frontu atmosferycznego ze zwiększonym zachmurzeniem z okresowymi opadami deszczu, mżawki a także deszczu ze śniegiem i krupa śnieżna. Ponadto jutro z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 300-500 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-12 m/s może zaowocować konwekcją z wyładowaniami atmosferycznymi. Całkiem prawdopodobne jest to że koło południa może przejść zwyczajna strefa z przejściowym deszczem a po południu nie można wykluczyć pasa komórek opadowych z burzami rozciągającego się w pasie centrum po południe naszego kraju. Po przejściu stref zacznie mocno się oziębiać. Niestety czas świąteczny Wielka Sobota- Poniedziałek Wielkanocny ma temperatura mocno się obniżyć do tego stopnia że przeważnie ma być poniżej +10 stopni na wysokości 2 metrach. Jakby było mało to ma być trochę wilgoci w atmosferze, która z racji spadku temperatury na wysokości 850 hPa poniżej -5,-3 stopni to obok deszczu możliwe będą opady śniegu z deszczem oraz krupa śnieżna. Nie można wykluczyć konwekcji z wyładowaniami atmosferycznymi.

Na termometrach zobaczymy:

W Wielki Piątek rano: od +3,+5 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +9 stopni do około +10 stopni na południu kraju. 

W Wielki Piątek południe: od +5,+7 stopni na Pomorzu, po za tym od +8 do +12 stopni do +14,+15 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W Wielką Sobotę południe: os +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie kraju. 

W Wielką Niedzielę południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju. 

W Poniedziałek Wielkanocny południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt silny północny oraz północno-wschodni.   

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.   

środa, 13 kwietnia 2022

Sporo pogodnego nieba oraz niedobór opadów atmosferycznych.

 Temat: Sporo pogodnego nieba oraz cieplej.

Data: 13.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie więcej pogodnego nieba z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Bałtyku. Zapewnia brak opadów a w zamian słońca nie brakuje. Niestety miejscami na zachodzie i północy ze względu na to że w ostatnim czasie mizernie padało to mamy zwiększone zagrożenie pożarowe w lasach. Ponadto gleba pozostaje sucha. Niestety o poranku miejscami pojawiły się przymrozki.

Na silne burze oraz duże ocieplenie trzeba będzie poczekać z przynajmniej do III dekady kwietnia.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +9,+12 stopni w Bieszczadach, po za tym od +14 do +18 stopni do +19,+20 stopni na zachodzie kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany wschodni i południowo-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe są dobre.   

wtorek, 12 kwietnia 2022

Prognoza pogody na następne dni przed okresem świątecznym (Wielkanoc 2022 r.)



Kolejne dni czyli środa oraz czwartek w pogodzie mają mijać pod znakiem dobrej pogody spowodowanej układem barycznym wysokiego ciśnienia znajdującego się na wschód od naszego kraju. Ma zapewniać bardzo dużą ilość pogodnego nieba. A co za tym idzie doprowadzi do tego że będziemy mieli praktycznie najwyższe wskazania na termometrach w wymienionych dniach. Dzięki współpracy z ośrodkiem niżowym z rejonu Dani ma trochę podsyłać cieplejsze powietrze z południa Europy. Niestety świąteczny weekend (Wielka Sobota-Poniedziałek Lany) może przynieść wielkie załamanie pogody, które poprzedzi zimny front przechodzący w Wielki Piątek z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju. Za strefą opadów temperatura ma się mocno obniżyć nawet do wartości jednocyfrowych. Po południu i wieczorem pojutrze w regionach blisko graniczących z Niemcami oraz blisko Morza Bałtyckiego ma się zaznaczyć większe zachmurzenie z opadami deszczu oraz mżawki.

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -2,0 stopni w Karpatach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni w regionach zachodnich. 

W środę południe: od +9,+11 stopni w Bieszczadach, po za tym od +13 do +17 stopni do +18,+20 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od około 0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +3 do +7 stopni do +8,+10 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +12,+15 stopni w Tatrach, po za tym od +17 do +21 stopni do +22,+23 stopni na zachodzie kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy.

Warunki biometeo i drogowe powinny być dobre.   

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Przewaga chmur z opadami mieszanymi.

 Temat: Trochę chmur z mieszanymi opadami atmosferycznymi. 

Data: 11.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek tygodnia niesie nam pogodę w kratkę czyli chmury z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu w tym krupy śnieżnej. Wszystko spowodowane jest obniżeniem temperatury poniżej -5,-3 stopniowej kreski na wysokości 850 hPa, która powoduje że atmosfera jest na tyle schłodzona że pada nawet mokry śnieg. Jeśli chodzi o zabielenie się krajobrazów to nie ma mowy z powodu dodatnich temperatur na wysokości 2 metrów oraz mocnej kwietniowej żarówki słonecznej. Reasumując jak na tę porę roku jest grubo poniżej normy termicznej.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju (zwłaszcza przy granicy z Niemcami). 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/widzialne/premium/big.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne.  

niedziela, 10 kwietnia 2022

Ponowne pojawienie się burz geomagnetycznych w przestrzeni kosmicznej.

 W niedzielę, 10 kwietnia w godzinach porannych rozpoczęła się silna burza geomagnetyczna, która osiągnęła poziom G3.Burzę spowodowała plazma, która oderwała się od Słońca w czwartek, 7  kwietnia około 7-maj polskiego czasu. NASA wyliczyła, że plazma ominie Ziemię, jednak stało się inaczej.


Poniżej są załączniki do fragmentów filmowych:

https://youtu.be/ChR3sziPRCw 
https://youtu.be/jhQxcOwxdEE 
https://youtu.be/LIpGXkzSlwc 


Prognoza pogody na początek tygodnia przed świętami.



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek mają w pogodzie rysować się pod znakiem podziału czyli na bardziej pochmurniejszy czas poniedziałku kiedy to w województwach południowych i zachodnich może się chmurzyć z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem a początkowo nie można wykluczyć krupy śnieżnej z powodu obniżenia temperatury w pobliżu 0 stopni. Jednak im bliżej godzin po południowych i wschodnich to zjawisk ma być wyraźniej mniej za sprawą układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Bałtyku. Sprawić ma że wtorek może okazać się dużo pogodniejszym niebem z brakiem opadów atmosferycznych. Zacznie się przez to robić coraz cieplej. Niestety liczne rozpogodzenia zwłaszcza podczas rozpadających się komórek konwekcyjnych może nieść wieczorem oraz w nocy spadek temperatury owocujące w poranne przymrozki (przede wszystkim te przygruntowe). 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od +3,+5 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +6 do +9 stopni do około +10 stopni przy granicy z Niemcami. 

We wtorek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +6,+8 stopni w Bieszczadach, po za tym od +10 do +14 stopni do nieco ponad +15 stopni blisko granicy z Niemcami. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt silny zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

sobota, 9 kwietnia 2022

Mieszane opady oraz niska temperatura jak na tę porę roku

 Temat: Sporo chmur na niebie z przejściowymi opadami mieszanymi oraz zimno.

Data: 09.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek drugiego kwietniowego weekendu niesie nam w pogodzie działania dwóch układów barycznych niskiego ciśnienia. Pierwszy z nich znajduje się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz blisko granicy z Ukrainą. Przynoszą opady mżawki, deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Mieszane opady atmosferyczne są skutkiem obniżenia temperatury poniżej -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa (czyli izotermy 0 stopni nad powierzchnią ziemi. Jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne to na południu naszego kraju notujemy ciągłe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które podążają w kierunku wschodniej granicy. Jest tak zimno, że wyżej nad poziomem morza krajobrazy się zabielają. Z kolei w regionach zachodnich i północnych mamy do czynienia z zaostrzonym gradientem temperatury, która generuje przejściowo opady konwekcyjne (deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupę śnieżną). 

Na termometrach w południe mieliśmy od +3,+6 stopni w strefie ciągłych opadów mieszanych, po za tym od +7 do +12 stopni do +14,+15 stopni przy granicy z Ukrainą. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/09/0945.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny przeważnie zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

piątek, 8 kwietnia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni czyli nadal chłodno, mokro i nawet wietrznie.



 Nadchodzące dni czyli weekend oraz I część nowego tygodnia w Polsce mają mijać pod znakiem zmiennej pogody czyli mają być chmury z przejaśnieniami z przejściowymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Z powodu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 200-400 J/kg, LI poniżej -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych oraz silniejszych porywów wiatrów. Jeśli chodzi o regiony najbardziej zagrożonymi opadami to jutro mają się tyczyć województw południowych i wschodnich, w niedzielę południowe i zachodnie, w poniedziałek w wielu regionach naszego kraju. Natomiast nie powinno padać w trakcie wtorku i środy. Będzie miała związek ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego. Mieszane opady będą spowodowane spadkiem temperatury na wysokości 850 hPa poniżej -6,-4 stopni (czyli izotermy 0 stopni nad powierzchnią Ziemi).   

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od 0,+1 stopni w Sudetach, po za tym od +3 do +7 stopni do +8,+9 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W sobotę południe: od +1,+3 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +3,+5 stopni w górach, po za tym od +6 do +9 stopni (gdzie w pasie centralnym ma być najcieplej). 

W poniedziałek południe: od 0,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni gdzie na zachodzie i północnym-wschodzie ma być najcieplej. 

We wtorek południe: od +4,+6 stopni w Bieszczadach, po za tym od +8 do +12 stopni do +13 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od +7,+9 stopni w Bieszczadach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 

czwartek, 7 kwietnia 2022

Wiosenne newsy pogodowe w Polsce (kwiecień 2022 r.)

 Temat: Sporo zmiennej pogody ze zwiększonym przepływem powietrza. 

Data: 07.04.2022 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie w kratkę czyli na niebie pojawiają się chmury z przejściowymi opadami deszczu oraz mżawki. Nie są one zbyt intensywne. Jedynie zwiększają odczucie chłodu. Pomimo spadku ciśnienia atmosferycznego nie brakuje pogodnego nieba. Temperatura przy słonecznym niebie idzie mocno w górę. Miejscami na termometrach jest blisko +20 stopni. Niestety powoli do województw zachodnich zaznacza się chłodny front atmosferyczny za którym napłynie zimniejsze powietrze. Ponadto towarzyszy jej konwekcja, która z racji zwiększonej niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 150-350 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s może zaznaczyć się struktura liniowa z intensywnymi opadami deszczu, wyładowaniami atmosferycznymi w tym drobnym gradem. W ciągu następnych godzin ma wędrować na wschód Polski.

Na termometrach w południe mieliśmy od +8,+11 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +13 do +17 stopni do +18,+19 stopni w południowych regionach naszego kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/07/1515.jpg 

Wiatr jest słaby, umiarkowany okresami w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.   

środa, 6 kwietnia 2022

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w I dekadzie kwietnia 2022 r.



Nadchodzące dni czyli czwartek i piątek w pogodzie mają mijać pod znakiem zmiennej czyli chmur na niebie nadal ma być sporo z przejaśnieniami. Nadal należy się liczyć z opadami deszczu, mżawki a w piątek na północy z racji obniżenia temperatury poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Jutro w nocy z racji podwyższonej niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 250-400 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć konwekcji z wyładowaniami atmosferycznymi. Jutro zagrzmieć i intensywnie popadać ze strefy może po południu i wieczorem w zachodniej połowie kraju. W trakcie godzin nocnych ma ona wędrować w głąb Polski. Rano powinien dotrzeć do Podkarpacia i Roztocza. Opady przejściowo mogą być silne. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem układu barycznego niskiego ciśnienia przez rejon Morza Bałtyckiego.   

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od 0,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie i południu naszego kraju. 

W czwartek południe: od +8,+11 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +12 do +16 stopni do +18,+19 stopni na południu kraju. 

W piątek rano: od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +8,+9 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W piątek południe: od +5,+7 stopni na północy kraju, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

wtorek, 5 kwietnia 2022

Zimne ale wilgotne meteo newsy w Polsce

 Temat: Wilgotno oraz zimno-meteo newsy na kolejny dzień tygodnia. 

Data: 05.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień niestety niesie nam kolejne załamanie w pogodzie spowodowane zejściem kolejnego układu barycznego niskiego ciśnienia tym razem w rejonie Morza Bałtyckiego w kierunku naszego kraju. Daje on ponowny wzrost zachmurzenia do dużego z opadami śniegu z deszczem, deszczu, mżawki oraz zwiększony przepływ powietrza, który w porywach przekracza 50-70 kilometrów na godzinę a nad Morzem Bałtyckim 80-90 kilometrów na godzinę. Z powodu wilgoci zwiększa się odczucie zimna. Na szczęście nie notujemy żadnych intensywnych opadów śniegu, które by łamały gałęzie oraz utrudniały wszelakie formy aktywności na zewnątrz. Mimo wszystko wszędzie bez wyjątku na termometrach jest poniżej 10-stopniowej kreski. 

Na cieplejsze dni przyjdzie nam poczekać co najmniej tydzień. 

Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni miejscami w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni w regionach zachodnich.  

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/04/05/1445.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie z zachodu. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce




 Kolejne dni czyli wtorek oraz środa w pogodzie mają się rysować pod znakiem zmiennej. Ma mieć związek z przechodzeniem układu barycznego niskiego ciśnienia przez akwen Morza Bałtyckiego. Już dziś w nocy z północnego-zachodu na wschód i południowy-wschód mają przechodzić strefy z opadami deszczu, mżawki oraz deszczu ze śniegiem. W przedniej części nie można wykluczyć bardzo mokrego śniegu. Przynajmniej o zimowych krajobrazach z pewnością przez te dni zapomnimy. Miejscami temperatury zbliżą się do wartości +15 stopni. Jednocześnie na południe od nas mają się znaleźć układy baryczne wysokiego ciśnienia. Właśnie to spowoduje zagęszczenie się izobarów ze zwiększonym przepływem powietrza w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę. Z powodu niewielkiej chwiejności termodynamicznej nie można wykluczyć lokalnych wyładowań atmosferycznych oraz opadów drobnego gradu. Padać ma w najróżniejszych częściach naszego kraju. Mimo wszystko co jakiś czas powinno się również przejaśniać. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do blisko +5 stopni blisko granicy z Niemcami. 

We wtorek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju. 

W środę rano: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W środę południe: od +4,+6 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południu i południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i zachodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 3 kwietnia 2022

Przewaga pogodnego nieba mimo przelotnych opadów miejscami oraz zimno

 Temat: Bardzo zimny, choć już pogodniejszy początek kwietnia.

Data: 03.04.2022 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli pierwszy weekend kwietnia niesie nam w pogodzie stopniowo poprawę spowodowane działaniem układu barycznego wysokiego ciśnienia znajdującego się na zachodzie Europy. Daje ona w Europie środkowej zdecydowanie więcej pogodnego nieba niż to co ostatnio doświadczaliśmy czyli wielki niedobór promieni słonecznych, mieszane opady atmosferyczne oraz zróżnicowaną temperaturę. Ponadto w pasie centrum po południe okresami śnieżyło (spadło łącznie ponad 10-20 centymetrów świeżego śniegu) a po za tym były opady mieszane. Zachód i północ pozostawały pogodniejsze. W niedzielę jedynie przelotnie pada śnieg i deszcz ze śniegiem na zachodzie i południu kraju. Choć nie są tak silne jak ostatnio. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +5 stopni do +6,+7 w regionach zachodnich i północno-zachodnich. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/04/03/1245.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny przeważnie północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niezbyt korzystne.  

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...