wtorek, 31 stycznia 2023

Sporo chmur z przejaśnieniami oraz opady

 Temat: Sporo chmur z okresowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem.

Data: 31.01.2023 r. 

Miejsce: Polska 



Kolejny dzień pogoda mija pod znakiem zmiennej czyli chmury z rodzaju warstwowego i kłębiastego przeplatają się z okresowymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Przejściowo zjawiska są dość intensywne. Wszystkie strefy wędrują z zachodu i północnego-zachodu na wschód i południowy-wschód kraju. Z powodu wiatru poziom zanieczyszczeń jest na niskim poziomie a mgieł jest tyle co nic. Pogodnego nieba jest w niewielkich ilościach. Wszystko ma związek z działaniem układu barycznego niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii oraz wysokiego w rejonie Atlantyku. Niestety powietrze jest o tyle łagodne, że śnieg ma problemy z utrzymaniem się w Polsce. Praktycznie temperatury w dzień są na poziomie dodatnim.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/31/1715.jpg  

Wiatr jest słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

poniedziałek, 30 stycznia 2023

Prognoza pogody taka sobie czyli sporo opadów pochodzenia zimowego i dodatnie temperatury w dzień.



We wtorek oraz w środę pogoda ma być dość zmienna. Czyli zachmurzenie ma być zmienne z rodzaju warstwowego i kłębiastego z okresowymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Przejściowo zjawiska mogą być dość intensywne. Nie można wykluczyć przejściowych burz oraz opadów krupy śnieżnej. Z powodu wiatru przynajmniej powietrze ma być czyste a mgieł być tyle co nic. Wilgotno ma być w wielu regionach naszego wiatru. Biorąc pod uwagę temperaturę lekko powyżej 0 stopni to ta odczuwalna ma być poniżej 0 stopni. Najlepiej ten czas ograniczać na zewnątrz, ponieważ może czekać nas fatalna chlapa oraz towarzyszyć bardzo zdradliwy nieprzyjemny wiatr. Nie można wykluczyć w tym czasie większych momentów słonecznych.   

Na termometrach zobaczymy: 

We wtorek rano: od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym -5,-2 stopni miejscami w górach, a tak ogólnie od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od -5,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni miejscami na zachodzie i nad Morzem Bałtyckim. 

W środę rano: od -8,-5 stopni w Tatrach, -4,-1 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od 0 do +3 stopni (najcieplej ma być nad morzem i zachodzie kraju). 

W środę południe: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach może przekraczać ponad 50-70 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 29 stycznia 2023

Sporo chmur, małe opady i przeważnie na minusie

Temat: Sporo chmur z przejaśnieniami oraz punktowe opady niewielkiego śniegu. 

Data: 29.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Ostatnia niedziela stycznia pogoda nie należy do jakiegoś szczególnego dobrego. Mimo działającego ośrodka wysokiego ciśnienia w pobliżu naszego kraju chmur jest sporo z rodzaju kłębiastego w tym warstwowego. Niestety miejscami padający śnieg nie jest mocny aby mocno zabielić krajobrazy. Słońca jest również jak na lekarstwo. Największych przejaśnień należy się spodziewać w pasie centrum po południe naszego kraju oraz nad Morzem Bałtyckim. Z powodu wiatru mgieł jest w niewielkich ilościach. Chociaż temperatura jest bardziej adekwatna do obecnej pory roku. 

Na termometrach w południe zobaczymy od -7,-5 stopni w Tatrach, -4,-2 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:  

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2023/01/29/0945.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad morzem silniejszy południowo-zachodni i zachodnim. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

sobota, 28 stycznia 2023

Możliwe snieżne najbliższe dni w Kraju.



Kolejne dni czyli I część tygodnia pogoda ma mijać pod znakiem zmiennej czyli chmury przeplatać się mają z przejaśnieniami z okresowymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem a na zachodzie i północnym-zachodzie również deszczu. Wszystko ma się ma dziać z powodu przechodzenia układu barycznego niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii. Dodatkowo z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 200-300 J/kg, LI -1,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad15-20 m/s nie można wykluczyć zwłaszcza na początku nowego tygodnia chmur z przejściowymi burzami śnieżnymi. Po za tym opady przejściowo mogą być dość intensywne. Z powodu wiatru poziom zanieczyszczonego powietrza oraz mgieł ma być dość niski. Wilgotno ma być w najróżniejszych częściach kraju. Przejściowo mogą się stwarzać przerwy od opadów atmosferycznych. Krajobrazy mogą się zabielać zwłaszcza nocą kiedy operacji słonecznej nie być a temperatura najniższa. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -13,-9 stopni w Tatrach, po za tym średnio ma być od -7 do -2 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad morzem. 

W poniedziałek południe: od -4,-1 stopni w Karpatach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +3 stopi do+4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -4,-2 stopni w Bieszczadach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie Polski 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresowo silniejszy zmienny.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.   

piątek, 27 stycznia 2023

Sporo chmur miejscami opady ale powietrze dość czyste

Temat: Sporo chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego z niewielkimi opadami.

Data: 27.01.2023 r.

Miejs


ce: Polska 


Ostatni dzień pracy pogoda jest dość niedobra. Mimo działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z centrum w rejonie zachodniego Bałtyku to powietrze ma dużą ilość wilgoci. Na niebie nie brakuje chmur, która jest utrzymywana z powodu niskiej operacji słonecznej. Ponadto zdarzają się również opady śniegu. Największe prawdopodobieństwo zjawisk mamy w województwach wschodnich, południowych i środkowych. Pogodnego nieba jest w bardzo małych ilościach. Powietrze jest dość dobre a mgieł mało z powodu wiatru. Tylko temperatura odczuwalna była niższa z powodu wiatru.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na Pomorzu. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/27/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad morzem silniejszy północno-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.  

czwartek, 26 stycznia 2023

Prognoza pogody weekendowa w Polsce na końcu miesiąca



W Piątek oraz w weekend pogoda ma być bardzo podobna do siebie czyli zachmurzenie ma być z rodzaju warstwowego oraz niskiego z przejściowymi opadami śniegu. Nie powinny to być znaczące opady, ale z racji niskiej temperatury krajobrazy mogą się zabielać. Najczęściej padać może w regionach wschodnich, południowych w tym środkowych. Z powodu zwiększonego przepływu powietrza mgieł powinno być dużo mniej a poziom zanieczyszczeń nie powinien być szczególnie wysoki. Pogodnego nieba ma być bardzo mało. Wahania temperatur między dniem a nocą ma być niewielkie. Temperatura odczuwalna z powodu wilgoci ma niższa niż to co ma być na termometrach na wysokości 2 metrów. Nad Morzem Bałtyckim nie można wykluczyć przejściowych porywów wiatru ponad 50-65 kilometrów na godzinę. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do 0 stopni do +1,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków.  

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.  

środa, 25 stycznia 2023

Ogromne plamy na Słońcu 3190 i 3182 na końcu cyklu krótkiego.


 

W ostatnim czasie 4. cyklu krótkiego pobudziło trochę naszą gwiazdę, co było zgodne z przewidywaniami. Wkrótce o tym napiszę. W ostatnich kilku tygodniach na wprost Ziemi mieliśmy dwie potężne plamy słoneczne o numerach 3190, która na wprost Ziemi była 19 stycznia oraz 3182, która na wprost Ziemi była 10-11 stycznia.

Aktywność plamy 3190 -wykres:


Zakończenie cyklu krótkiego:


Ponadto należy zaobserwować ścieżkę oddziaływań plam słonecznych na Ziemię, jak i istoty żywe. Drgania magnetyczne generowane przez jonosferę wpływają bardzo mocno na ludzi między innymi poprzez zaburzenie pracy gruczołów hormonalnych. Pisałem Wam o tym wiele razy.





Trochę zdjęć z obserwacji plam:












Sporo chmur ale opadów niestety bardzo mało

 Temat: Sporo chmur z niedużymi przejaśnieniami i nadal niezbyt zimowo. 

Data: 25.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Półmetek tygodnia pogoda nie należy do dobrych. Mimo działania układu wysokiego ciśnienia z centrum w rejonie Polski powietrze pozostaje wilgotne w postaci zachmurzenia warstwowego w tym kłębiastego. Przeważnie nigdzie nie notujemy żadnych opadów atmosferycznych. Jedynie na południu zdarzały się zwłaszcza w I części dnia nieduże krótkotrwałe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Zjawiska nie były intensywne. Pogodnego nieba było w tym czasie niewiele. Z powodu małego przepływu powietrza (wiatru) zdarzały się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/25/1830.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

wtorek, 24 stycznia 2023

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce nie zimowa i wiosenna.

 


We środę oraz w czwartek pogoda niestety nie będzie odbiegała od tego do czego przywykliśmy czyli sporego zachmurzenia z rodzaju niskiego oraz warstwowego w tym kłębiastego. Ale generalnie w tym czasie nie powinno padać zwłaszcza jutro. Tylko miejscami mogą zdarzyć się opady deszczowo-śnieżnej mżawki przede wszystkim w regionach południowych. W czwartek z kolei z północnego-zachodu na południowy-wschód może się przemieszczać nowa strefa opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo że krajobrazy mogą się zabielić. Niestety z racji dość niskiej intensywności opadów atmosferycznych nie należy się spodziewać sporego przyrostu pokrywy śnieżnej. W tym czasie mogą dokuczać mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -7,-5 stopni miejscami na północy, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+1 stopni miejscami na południu kraju. 

W środę południe: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni (gdzie na zachodzie i nad morzem ma być najcieplej). 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

poniedziałek, 23 stycznia 2023

Nieprzyjemne newsy pogodowe na początku tygodnia

 Temat: W całym kraju sporo chmur i mgieł a na termometrach blisko 0 stopni. 

Data: 23.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Początek tygodnia pogoda jest taka sobie, ponieważ mimo panującego układu barycznego wysokiego ciśnienia to powietrze jest bogate w wilgoć. Zaznacza się w postaci zachmurzenia niskiego oraz warstwowego w tym mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Ponadto zwłaszcza na wschodzie i południu zdarzają się małe opady mżawki, która miejscami bywa marznąca powodująca gołoledź. 

Słońca czy pogodnego nieba jest tyle co nic czyli w małych ilościach. Ulew, burz i śnieżyc nigdzie nie ma. Temperatura odczuwalna jest poniżej 0 stopni z powodu małej dawki promieni słonecznych. 

Na termometrach w południe od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni na Roztoczu. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/23/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i dość umiarkowany przeważnie północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość i bardzo niekorzystne. 

niedziela, 22 stycznia 2023

Prognoza na początek nowego tygodnia w Polsce



W poniedziałek oraz we wtorek pogoda ma być raczej sucha z powodu panowania układów wysokiego ciśnienia. Dzięki niemu ma panować raczej bezopadowa aura i tylko miejscami nie można wykluczyć symbolicznych opadów deszczowo-śnieżnych albo mżawki. Przy czym największa szansa na opady istnieje w dzielnicach wschodnich oraz południowych. Niestety śnieżyc w tym czasie nie przewidujemy, ale też powinno się obyć bez ulew czyniące śnieg breję. Miejscami możliwe są przejaśnienia oraz pogodne niebo. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -9,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do 0 stopni do +2,+3 stopni na wschodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na wschodzie kraju. 

We wtorek rano: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +1,+2 stopni w pasie centrum po południowy-zachód kraju.  

We wtorek południe: od -2,0 stopni w Tatrach i Beskidzie Sądeckim, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni w pasie centrum po południowy-zachód kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowanyze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

sobota, 21 stycznia 2023

Prognoza na kolejne dni w Polsce przed lutym



 I część nowego tygodnia pogoda ma być niezbyt różniąca się z powodu stałego układu barycznego panującego w Europie. Czyli w rejonie Europy środkowej mają przeważać układy baryczne wysokiego ciśnienia zapewniające nam czas raczej małych ilości opady atmosferyczne, które mogą lokalnie się zdarzać z rodzaju śnieżnego-marznącego. Najbardziej wilgotno może być jutro na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Po za tym może popadać w najróżniejszych częściach naszego kraju. Na pocieszenie niedużo nawet nieodczuwalne. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -10,-7 stopni w Karpatach, po za tym od - 4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim.

W niedzielę południe: od -3,-1 stopni miejscami w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na Roztoczu. 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w górach, po za tym od +1 do +4 stopni do +6,+7 stopni na Roztoczu. 

We wtorek południe: od -2,0 stopni w górach, po za tym przeważnie od +1 do +3 stopni (najcieplej na zachodzie i centrum kraju).

W środę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym -1 do +3 stopni do +4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i dość umiarkowany ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

piątek, 20 stycznia 2023

Dość śnieżne newsy meteo w Polsce

 Temat: Więcej opadów pochodzenia zimowego w Polsce:

Data: 20.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Ostatni dzień pracy niesie nam trochę bezopadowej pogody. Jest spowodowane tym że opady nieco ustały te wczorajsze. Mimo tego chmur warstwowych i niskich nie brakuje utrudniające występowanie promieni słonecznych. Z kolei do dzielnic południowo-wschodnich nadeszła nowa strefa związane z niżem przechodzącym w pobliżu Bałkanów oraz blisko Ukrainy. Prawdopodobnie do dnia jutrzejszego będziemy mieli kolejną falę śnieżyc za oknami. Nie można wykluczyć przyrostu pokrywy śnieżnej ponad 15-25 centymetrów. Dziś w nocy zwłaszcza na południu, w centrum i na południowym-wschodzie może solidnie popadać śniegiem. Cała strefa zacznie się kierować ku dzielnicom zachodnim. 

Mgieł i zanieczyszczeń w tym czasie nie należy spodziewać z powodu wiatru. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/20/1930.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy z N i NE.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

czwartek, 19 stycznia 2023

Prognoza pogody weekendowa w Polsce z ryzykiem śnieżyc



W Piątek oraz w weekend w Polsce pogoda ma nieść przejściowe dość intensywne opady śniegu, które od jutra przez sobotę mają wędrować ze wschodu na zachód kraju. Nie można wykluczyć że w tym czasie napada ponad 5-10 centymetrów świeżej pokrywy śnieżnej. W piątek na południowym-wschodzie i wschodzie zwłaszcza od godzin po południowych i wieczornych a w sobotę również w dzielnicach środkowych i zachodnich niebo ma się chmurzyć z towarzyszącymi opadami śniegu. Na wschodzie i północnym-wschodzie z powodu wzrostu temperatur powyżej +1,+3 stopni na wysokości 2 metrów nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i deszczu. W niedzielę z kolei od wschodu ma się przejaśniać i zjawiska stopniowo zanikać. Śnieżnie może być blisko granicy z Niemcami. Ponadto nie można wykluczyć słonecznych miejsc. Z powodu niedużego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -11,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na wschodzie kraju. 

W piątek południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3 stopni nad morzem. 

W sobotę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Bałykiem.

W niedzielę południe: od -3,-1 stopni w Karpatach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na krańcach wschodnich. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresowo silniejszy północno-wschodni (przeważnie).

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

środa, 18 stycznia 2023

Plamy znajdujące się w pobliżu naszej planety

W ostatnim czasie na wprost Ziemi zbliża się ogromna plama o numerze 3190, plama dokładnie na wprost Ziemi znajdzie się w czwartek 19 stycznia wcześnie rano. Na Słońcu już od dawna nie było plamy o tak dużej powierzchni. Jednak na zachodzie mamy pozostałość po silnej strefie magnetycznej, więc aktywność plamy może się wkrótce zmienić. Plama orientacyjnie jest 11 razy większa od Ziemi, jej długość wynosi około 52 tysięcy km, a szerokość około 35 tysięcy km. O godzinie 0:29 plama wygenerowała rozbłysk klasy M1.8. Dodatkowo plama wygenerowała 15 stycznia rozbłysk klasy M4.9 i 18 stycznia klasy M1.8, oprócz tego była w miarę spokojna, wygenerowała jeszcze tylko 4 rozbłyski klasy C, nie przekraczając 5 uW/m2 w ciągu godziny.

Trochę opadów śniegu i w miarę zimno- prognoza pogody



Ostatnie dni pracy w tym tygodniu w pogodzie mogą być zimowe z powodu przemieszczania się nowych stref śnieżnych przez nasz kraj. Przy czym najczęściej może padać na wschodzie, południowym-wschodzie, południu oraz nad Morzem Bałtyckim. Najpogodniej ma być w dzielnicach zachodnich w tym północnych, gdzie możliwe są przejaśnienia. Miejscami nie można wykluczyć przyrostu pokrywy śnieżnej ponad 15-20 centymetrów świeżego śniegu. Mowa tutaj o południowo-wschodniej ćwiartce Polski. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -5,-4 stopni miejscami w górach, po za tym od -3 do +1 stopni do +2 stopni na wschodzie kraju. 

W czwartek południe: od -2,-1 stopni miejscami w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni w rejonie Bieszczad. 

W piątek rano: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 


wtorek, 17 stycznia 2023

Trochę pogodnego nieba i opadów oraz na plusie

 Temat: Więcej pogodnego nieba oraz w miarę znośnie. 

Data: 17.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Wtorek mija w pogodzie dobrej. Wszystko jest spowodowane w tym że pojawiają się przerwy między opadami zwłaszcza w pasie centralnym kraju. Tylko miejscami zwłaszcza na północy i wschodzie występują opady deszczu i deszczu ze śniegiem w tym mżawki. Ale nie jest specjalne dużo. 

Po za tym na niebie jest więcej rozpogodzeń, które zwiększają odczucie ciepła na nasze ciało. Pogodne niebo w trakcie nocy sprzyjało występowaniu przymrozkom zamarzając tym samym wilgoć, która została po wczorajszych opadach. Miejscami było bardzo ślisko ! Przy granicy ze Słowacją występowały opady śniegu, które były intensywne. Ale tylko przejściowo.  

Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/17/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad morzem nieco silniejszy południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia w Polsce



 We wtorek oraz w środę aura niestety nie będzie należeć do ciekawych, ponieważ przez nasz kraj wciąż mają wędrować strefy opadów o różnym charakterze i natężeniu. Obok deszczu i mżawki mogą to być opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przejściowo może padać dość intensywne. Jeśli chodzi o regiony najbardziej wilgotne to w dniu jutrzejszym mają to być wschodnie, południowo-wschodnie oraz nad Morzem Bałtyckim. Z kolei w środę rozpadać się może w wielu regionach naszego kraju. Przy czym na zachodzie i północy mogą to być opady śniegu, krupy śnieżnej a na wschodzie i południowym-wschodzie dodatkowo deszcz i mżawka. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Po za tym ma być pogodniej, choć zachmurzenie może również wystąpić jako bliskość stref opadowych. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5 stopni na południowym-wschodzie naszego kraju. 

We wtorek południe: od 0,+2 stopni w rejonie Tatr, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W środę rano: od -3,-1 stopni w górach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5 stopni przy granicy z Ukrainą. 

We środę południe: od 0,+2 stopni w pasie północny-wschód przez centrum po południowy-zachód kraju, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 15 stycznia 2023

Sporo chmur z opadami w tym wietrznie.

 Temat: Sporo chmur z przejściowymi opadami w tym wietrznie. 

Data: 15.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Kolejny dzień weekendu pogoda jest dość deszczowa z powodu przemieszczania się stref z zachodu na wschód kraju z opadami deszczu i mżawki. Miejscami zjawiska mają dość intensywny charakter. Z powodu zagęszczenia się izobar towarzyszy nam silny przepływ powietrza, który w porywach przekracza 50-70 kilometrów na godzinę. Początkowo padało w regionach zachodnich a następnie front zaczyna zmierzać w kierunku wschodnim. Pod koniec dnia na południu nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem. Z powodu wiatru poziom zanieczyszczeń jest niski i nie ma praktycznie mgieł ograniczających widzialność. Potem od zachodu ma się zacząć przejaśniać oraz wypogadzać. 

Na termometrach w południe mamy mieć od 0,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2023/01/15/0915.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i południowy.

Warunki biometeo i drogowe są dość dostateczne. 


sobota, 14 stycznia 2023

Prognoza pogody do wtorku w Polsce



 Kolejne dni czyli I część nowego tygodnia w Polsce aura ma mijać pod znakiem zmiennej czyli chmury mają przeplatać się z pogodnym niebem. Okresowo nie można wykluczyć deszczu i mżawki. A przejściowo również opadów deszczu ze śniegiem a w górach być może mokrego śniegu. Przejściowo opady mogą być dość intensywne. Jeśli chodzi o regiony najbardziej wilgotne to w dniu jutrzejszym ma być praktycznie w całej Polsce a poniedziałek na wschodzie, południowym-wschodzie oraz miejscami nad Morzem Bałtyckim. We wtorek mokro może być w regionach południowych i wschodnich w tym centralnych. W tym dniu nie można wykluczyć opadów mieszanych. Z powodu niedużego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +2,+4 stopni miejscami w górach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresowo silniejszy południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 

piątek, 13 stycznia 2023

Prognoza pogody weekendowa w Polsce pod znakiem chmur oraz wiatru.



W sobotę oraz w niedzielę pogoda ma być podzielona na pogodniejszy czas jutra, kiedy w Polsce ma działać układ baryczny wysokiego ciśnienia z nad wschodniej Europy oraz na wilgotny czas pojutrza za sprawą układu barycznego niskiego ciśnienia w pobliżu Danii. W sobotę pogodnie ma być na przeważającym obszarze kraju, tylko po południu i blisko wieczora na zachodzie i miejscami na Pomorzu Zachodnim chmur warstwowych i kłębiastych ma być więcej z opadami deszczu i mżawki. W niedzielę natomiast przeważnie ma być wilgotno oraz wietrznie z powodu zagęszczenia izobar w naszym kraju. Nie można wykluczyć porywów wiatru przekraczających ponad 60-80 kilometrów na godzinę. Początkowo w zachodniej połowie kraju może być wilgotno. Powietrze ma być w tym czasie czyste a mgieł być tyle co nic z powodu wiatru. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę rano: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +10 stopni do +11,+12 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresowo silniejszy południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

czwartek, 12 stycznia 2023

Pogodne i mokre meteo newsy w Polsce

 Temat: Sporo pogodnego nieba z przejściowymi opadami atmosferycznymi. 

Data: 12.01.2023 r.

Miejsce: Polska 


Przedostatni dzień pracy pogoda jest dość dobra z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia, który znajduje się na południowy-wschód od naszego kraju. Jedynie początkowo miejscami występowały opady małego deszczu i mżawki. To jednak w wielu regionach niebo się przejaśniało. Nawet nie brakowało momentów słonecznych. Natomiast na zachodzie i Pomorzu chmur zaczynało przybywać z rodzaju warstwowego w tym kłębiastego  z których padał deszcz i mżawka. Na szczęście nie są one zbytnio intensywne. Z powodu wilgoci temperatura odczuwalna niż to co mieliśmy na termometrach. Z powodu wiatru mgieł nie było dużo w naszym kraju. Z powodu chłodnego poranka poziom zanieczyszczeń uległ zwiększeniu.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9 stopni na poludniowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/12/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany na zachodzie silniejszy południowo-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

środa, 11 stycznia 2023

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w styczniu 2023 roku.



W Czwartek oraz piątek pogoda ma nie należeć do zbytnio do ciekawych, ponieważ z zachodu na wschód mają przemieszczać się nowe strefy opadów. Przy czym mają to być niestety opady deszczu i mżawki. Najczęściej wilgotno ma być w województwach zachodnich, północno-zachodnich. Po za tym mniej, choć i też się pojawią. Wysoko w górach nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. Śnieżyc, wielkich z burzami nie prognozuje się w Polsce.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -5,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +2,+4 stopni do od +5 do +8 stopni do +9 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -2,0 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek południe: od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresowo silniejszy południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

wtorek, 10 stycznia 2023

Sporo chmur oraz opady w tym nadal na plusie.

Temat: Miejscami opady w tym zachmurzenie oraz nadal na plusie. 

Data: 10.01.2023 r.

Miejsce: Polska 



Wtorek pogoda niestety nie należy do specjalnie ciekawych, ponieważ w naszym kraju znowu wzrost zachmurzenia z rodzaju warstwowego w tym kłębiastego z przejściowymi opadami deszczu i mżawki. W górach występowały opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Najczęściej padało w regionach południowych i wschodnich. Po za tym było więcej przejaśnień, ale z racji wilgotnego powietrza pojawiały się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów. Natomiast jeśli chodzi o Słońce to go było tyle ,,ile co kot napłakał''. Tylko biało zrobiło się wysoko w górach i na Podhalu. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni w regionach zachodnich.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2023/01/10/1730.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym. 

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce dosyć fatalne.



We wtorek oraz w środę pogoda niestety może nie należeć do ciekawych, ponieważ na niebie ma nie brakować chmur z których okresowo może popadać deszcz/mżawka w tym mokry śnieg albo deszcz ze śniegiem. Te ostatnie mogą się pojawić na terenach wyżej położonych. Przy czym jeśli chodzi o regiony występowania wilgotnej aury to jutro mają się tyczyć dzielnic południowych i wschodnich a pojutrze w pasie Pomorza przez rejony przygraniczne z Niemcami. Być może zjawiska będą dość intensywne w natężeniu. Z racji niewielkiego przepływu powietrza mogą pojawiać się mgły i zamglenia ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów oraz wzrośnie poziom zanieczyszczeń w kraju. 
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5 stopni na południu, zachodzie w tym nad Morzem Bałtyckim. 
We wtorek rano: od 0,+1 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 
We środę rano: od -5,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 
W środę południe: od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni na Śląsku. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. 
Warunki biometeo i drogowe mają być bardzo niekorzystne. 

niedziela, 8 stycznia 2023

Sporo chmur z przejściowymi możliwymi opadami na zachodzie i nad Morzem Bałtyckim.

Temat: Kolejny dzień weekendu pod znakiem dobrej pogody. 

data: 08.01.2023 r.

Miejsce: Polska 


Kolejny dzień pogoda jest dobra z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia, który znajduje się na wschodzie Europy. Dlatego ma nie brakować pogodnego nieba z małą ilością chmur z rodzaju warstwowego w tym pierzastego. Jedynie więcej chmur ma być więcej na zachodzie kraju (gdzie przy granicy z Niemcami oraz na Pomorzu) nie można wykluczyć niewielkich opadów deszczu i mżawki. Nie powinny to być intensywne zjawiska. 

Słońca na niebie ma cały dzień w Polsce nie brakować zwiększając odczucie ciepła. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza w nocy i nad ranem występowały mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów. Z powodu ujemnej temperatury miejscami było ślisko (chodniki i ulice). 

Na termometrach w południe mieliśmy od około 0 stopni na Podlasiu, po za tym od +3 do +7 stopni do +9,+10 stopni na Śląsku. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2023/01/08/1030.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany nad morzem silniejszy południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

sobota, 7 stycznia 2023

Silne rozbłyski na Słońcu klasy X1,2 obok plamy 3182

 


W dniu wczorajszym o 1:43 czasu w Polsce rozpoczął się bardzo silny rozbłysk klasy X1.2 z plamy 3182, zakończył się o 2:07 osiągając szczyt o 1:57. Energia rozbłysku wyniosła aż 120 uW/m2. Czas trwania niecałe 25 minut. Podobno miało miejsca emisyjne, a przez krótki czas nawet trzy, które widać po specyficznych prążkach z siatki dyfrakcyjnej, która chroni przetwornik CCD. Miejsca emisyjne to punkty przerwania łuków magnetycznych z plazmy na fotosferze gwiazdy. Najczęściej występuje jedno miejsce, ale zdarza się, że występuje ich kilka.


Rozbłysk nie wygenerował wyrzutu plazmy (CME), więc plazma nie leci w kierunku Ziemi.

Dotyczy aktywność nowej plamy 3182, która pojawiła się na zachodzie.
Jest to to dziesiąty rozbłysk klasy X w 25. cyklu słonecznym, który rozpoczął się 1 grudnia 2019 roku i piaty najsilniejszy z nich.




Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce w nowym roku.



Kolejne dni obejmujące I część nowego tygodnia pogoda ma być identyczna czyli zachmurzenie warstwowe oraz kłębiaste przeplatać się z pogodniejszym niebem. Co jakiś czas mogą występować opady deszczu i mżawki o niedużym natężeniu. Jeśli chodzi o regiony występowania wilgotnych zjawisk to jutro mogą się pojawiać w regionach blisko graniczących z Niemcami i Czechami, w poniedziałek oraz w środę w województwach zachodnich w tym północnych a we wtorek południowych i wschodnich. Okresowo mogą być dość intensywne. Niestety nie będą to rodzaje opadów pochodzenia zimowego. Powinno to wszystko przebiegać termicznie bardzo łagodnie (dla typowo łagodnej zimy). Z powodu niewielkiego przepływu powietrza może sprzyjać rozwojom mgieł ograniczającym widzialność poniżej 200-300 metrów. Nocami tylko przy rozpogodzeniach mogą się zdarzyć przymrozki a tak to ma być raczej przy plusie. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -4,-1 stopni na wschodzie kraju, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni przy granicy z Niemcami. 

W niedzielę południe: od około 0 stopni na Podlasiu, po za tym od +3 do +7 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju. 

We wtorek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni w rejonie Słubic. 

W środę południe: od 0,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie kraju (tereny przygraniczne). 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany (tylko punktowo ciut silniejszy) południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.   

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...