O takich widokach niestety będzie można tylko pomarzyć.
Pogoda przez najbliższe 2 dni na ogół zapiszą się jako początkowo dość zimowe , ponieważ temperatury na ogół będą na poziomie około lub poniżej 0 stopni . Ale niestety z biegiem czasu zdarzą się miejsca ,gdy temperatura wzrośnie powyżej 0 stopni , powodujące że warstwa śniegu , która się wytworzyła w ostatnich dniach będzie powoli się topiła oraz stworzy się na drogach czy chodnikach nieprzyjemna ,, ciapa'' . Jakby było jeszcze mało na wysokości 850 hPa wzrośnie temperatura, która może przekroczyć 0 stopni , gdzie opady pojawią się również marznące zwłaszcza w świąteczny czwartek na południowym-wschodzie kraju , dzisiaj w nocy na północnym-zachodzie , w środę zaś na zachodzie , północy i częściowo w centrum RP . Po za tym są one również możliwe !
Jeśli chodzi o opady to dzisiejszej nocy prognozowane są opady śniegu , deszczu ze śniegiem oraz na północnym-zachodzie kraju deszczu . Niewykluczone są opady marznące powodujące gołoledź . Po za tym powinno być mniej chmur , nawet wręcz pogodnie zwłaszcza na południowym-wschodzie Polski . Nad ranem termometry powinny wskazać od -16 ,-13 stopni na południowym-wchodzie kraju ( punktowo może być niżej zwłaszcza na terenie gór , gdzie może być nawet -17,-20 stopni) , w głębi kraju do -9,-4 stopni , do 0,+2 stopni od Mierzei Helskiej przez Kołobrzeg po Zieloną Górę i na zachód od strefy około 6 rano ( miejscami około +3 stopni).
Jutro tymczasem opady śniegu , deszczu ze śniegiem i deszczu możliwe są na zachodzie , północy oraz w centrum kraju . Z tym że częściej deszcz ma padać bliżej Polski północno-zachodniej gdzie temperatura na wysokości 850 hPa może przekroczyć już +5 stopni . Po za tym powinno być stabilniej w pogodzie. Na wysokości 2 metrów prognozuje się od -8,-5 stopni na południowym-wschodzie , po za tym od 0 do -4 stopni do +2,+4 stopni w pasie od Krynicy Morskiej , Elbląg przez Poznań po większą część Dolnego Śląska i na zachód od linii , nad morzem nawet około +5 stopni . Podczas Sylwestrowej nocy przewiduje się że te opady atmosferyczne będą przemieszczać się coraz bardziej na południowy-wschód z tym że i tam też temperatura na wysokości 850 hPa zacznie przekraczać 0 stopni doprowadzając do tego , że opady staną się coraz bardziej marznące . Na termometrach przewiduje się od -5,-2 stopni na południowym-wschodzie( w górach miejscami chłodniej) , w głębi kraju około -1,+1 stopnia do około +2,+4 stopni na zachodzie i nad morzem oraz lokalnie na północy .
W Nowy Rok miejscami możliwe są opady zwłaszcza na południu i północy deszczu i deszczu ze śniegiem , w górach niewykluczony śnieg . W wielu regionach w tym dniu temperatury mogą osiągać wartości dodatnie . Przewiduje się od ok.-4,-2 stopni w Bieszczadach , w głębi kraju do +1,+3 stopni do +4,+6 stopni na Śląsku i nad morzem . Wiatr w tym okresie ma być słaby i umiarkowany przeważnie z zachodu i południowego-zachodu .
Aktualne ciśnienie w Krakowie to 1004,8 hPa , które się waha ze wzrostem.
wtorek, 30 grudnia 2014
poniedziałek, 29 grudnia 2014
Jaka pogoda w 2 z ostatnich dni w tym roku ( mała przeróbka prognoz)?
Najbliższe 30 godzin zapowiadają się z pogodą bardzo podobną do dnia dzisiejszego , ponieważ na niebie mają być chmury a także pogodniejsze niebo .Miejscami znowu popada śnieg , które nie powinny padać w dużych ilościach , ale ze względu na ujemne wartości na termometrach spowodują utworzenie się nowej pokrywy śnieżnej , która nie powinna się topić tak jak przy temperaturach na plusie .Jeśli chodzi o opady to dzisiaj oraz we wtorek może popadać śnieg nad morzem , Pomorzu oraz na południu kraju i (SW), w dzień również na zachodzie, na północnym-zachodzie możliwe są marznące opady powodujące gołoledź . Nie będą to ostre opady atmosferyczne tylko , będą one powodować wzrost pokrywy śnieżnej o kilka centymetrów . Na termometrach jutro rano prognozuje się od -12,-9 stopni na wschodzie ( tam lokalnie nie jest wykluczone -15,-13 stopni) i miejscami w Karpatach ( południowa część ) , po za tym od -9 do - 4 stopni , do około -3 stopnia w rejonie Zalewu Szczecińskiego . Jutro w najcieplejszym momencie dnia ma być od -8,-6 stopni na wchodzie i miejscami w górach do -2,-1 stopnia na zachodzie , w rejonie Zalewu Szczecińskiego może być około 0 stopni.Co ciekawe na zachodzie oraz nad morzem i miejscami na pomorzu temperatura popołudniu może wzrastać ! Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-zachodni w ciągu dnia od zachodu bardziej południowy i południowo-zachodni . Aktualne ciśnienie w Krakowie wskazuje 1000,0 hPa i rośnie
niedziela, 28 grudnia 2014
Co w pogodzie 1 z 3 ostatnich dni w tym roku ?
Noc z niedzieli na poniedziałek i poniedziałek zapowiadają się z pogodą na ogół nie najgorszą , bo ma być co prawda spore zachmurzenie ( efekt zgniłego wyżu) ,ale mimo wszystko miejscami zwłaszcza na zachodzie będą się pojawiać rozpogodzenia a także pokazywać się pogodne niebo . Miejscami zwłaszcza na wschodzie , południu oraz na Pomorzu możliwe są opady śniegu , które mogą mieć silniejsze natężenie np . na Pomorzu gdzie może dojść do zjawiska konwekcji przy chwiejności termodynamicznej ponad 100-200 J/kg oraz pionowym gradientem temperatur . Przez najbliższe 24 godziny w sumie może tam napadać ponad 5-10 centymetrów świeżego śniegu . Jutro rano na termometrach prognozuje się od -12,-10 stopni na wschodzie (miejscami tam punktowo około -13 stopni) , w głębi kraju do -7,-4 stopni do około - 2,0 stopni nad morzem . Jutro w południe prognozuje się od -7,-5 stopni na wschodzie , w głębi kraju do -4,-2 stopni do około -1,+1 stopni nad morzem . Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-zachodni.
sobota, 27 grudnia 2014
Zima w najbliższych dniach ?
Najbliższe dni przyniosą nam w pogodzie zmienne zachmurzenie z miejscowymi opadami śniegu , które bardzo mocne nie powinny być chociaż nad morzem istnieje ryzyko konwekcji , które zwiększą opady atmosferyczne . Mimo wszystko ujemne wartości na termometrach spowoduje wzrost pokrywy śnieżnej . Ponadto pojawią się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów oraz osadzać ładną szadź . Nocami temperatura może spadać miejscami poniżej -13,-11 stopni zwłaszcza na Podlasiu . Po wczorajszych dodatnich wartościach na termometrach nad morzem i południowym-wschodzie kraju oraz opadów mieszanych po spadku temperatur poniżej 0 stopni spowodowało zamarznięcie na drogach i chodnikach .
Jeśli chodzi o opady to dzisiaj w nocy możliwe są opady śniegu na wschodzie i nad morzem . Po za tym mają być chmury z przejaśnieniami oraz pogodnym niebem . Ilość śniegu dużo nie będzie . Na termometrach prognozuje się od -13,-11 stopni na północnym-wschodzie , w głębi kraju do -10,-6 stopni, do -3,-2 stopni nad morzem .Możliwe że po za północnym-wschodem temperatur może okazać się niższa niż w założeniach ( poniżej -10 stopni). Lokalnie ponownie mogą krajobrazy się zabielić . Po za tym powinno być lepiej z pogodniejszym niebem zwłaszcza od północnego-wschodu przez centrum po Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską . Na termometrach przewiduje się od -5 do -2 stopni ( te najniższe miejscami w centrum kraju oraz w górach gdzie może być jeszcze mroźniej( wyższe partie szczytów) do około +1,+2 stopnie nad morzem.
W Poniedziałek ma być więcej chmur z opadami śniegu , które nad morzem i na południu mogą być nieco mocniejsze niż dzisiaj oraz w niedzielę . Nad morzem może pojawić się większa chwiejność termodynamiczna , która może przekroczyć 100-200 J/kg powodując opady krupy śnieżnej , mały grad i być może wyładowania atmosferyczne . Na termometrach prognozuje się od -7,-5 stopni na wschodzie i południu w głębi kraju do -3,-1 stopnia do 0,+1 stopnia nad morzem .
We wtorek przyniesie nam sporo pogodnego nieba w centrum , na zachodzie i północnym-wschodzie kraju , po za tym ma być więcej chmur zwłaszcza na południu i nad Bałtykiem gdzie może padać śnieg i dosypać kilka centymetrów świeżej pokrywy . Na termometrach przewiduje się od -9,-7 stopni na wschodzie , w głębi kraju do -6,-3 stopni do około -1,0 stopni w rejonie Międzyzdrojów .
Środa zapowiada się z chmurami z przejaśnieniami oraz pogodniejszym niebem zwłaszcza na zachodzie i południu RP a na wchodzie i północy może padać śnieg . Pokrywy śnieżnej będzie przybywać . Na termometrach ma być od -7,-5 stopni na południowym-wschodzie , w głębi kraju do -4,-2 stopni do 0,+2 stopni nad morzem
Czwartek w stosunku do dnia poprzedniego przyniesie większe zachmurzenie z miejscowymi zwłaszcza na północy i wschodzie opady śniegu z tym , że powinno być bez większych śnieżyc . Na termometrach przewiduje się od -4,-3 stopni na południowym-wschodzie , w głębi kraju do -2,0 stopni do +3,+4 stopni nad morzem.
Wiatr w tym okresie czasowym ma być słaby i umiarkowany od niedzieli do wtorku przeważnie z północy i północnego-zachodu w II połowie tygodnia z południowego-zachodu i zachodu
Aktualne barometry Krakowskie wskazują 985,5 hPa i zaczyna spadać z trendem do wahań.
piątek, 26 grudnia 2014
Jaka pogoda w weekend ?
FOTO : ZIMOWY KRAKÓW 26 .12.2014 r.
Najbliższe 60 godzin przyniosą nam w pogodzie nareszcie powiew prawdziwej Polskiej zimy , co prawda bez dużych pokryw śnieżnych ale patrząc na ostatnie tygodnie kiedy zimy było praktycznie co nic upłynie ten czas pod znakiem zmiennego zachmurzenia z pogodnym niebem oraz ujemnymi wartościami na termometrze . Możliwe są mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów i przy ujemnej temperaturze mogą osadzać szadź . Jeśli chodzi o opady to wyłącznie może to być śnieg i dzisiaj w nocy miejscami może popadać na zachodzie/Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju . Okresami ciut mocniej miejscami może popadać . Po za tym ma być więcej przejaśnień i rozpogodzeń . Na termometrach ma być od -12,-10 stopni na północnym-wschodzie , w głębi kraju do -5,-8 stopni do około -4,-3 stopni na Podkarpaciu . I dzień normalnego weekendu zapowiada się ze zmiennym zachmurzeniem i pogodniejszym niebem . przeważnie nie powinno padać , ale wyjątkiem mogą być miejsca południowo-wschodnie , gdzie może padać nieduży śnieg , ale to już nie powinny być tak mocne jak dniu dzisiejszym . Na termometrach przeważnie ma być przeważnie od -6 do -3 stopni ( lokalnie możliwe jest - 7 stopni) na zachodzie do -2,0 stopni . II dzień normalnego weekendu zapowiada się z większą ilością chmur zwłaszcza na północnym-zachodzie i południowym-wschodzie kraju i tam lokalnie może wystąpić opady białego puchu . Po za tym więcej pogodnego nieba powinno być . Na termometrach prognozuje się ogólnie od -5 do -2 stopni ( te najniższe miejscami w centrum kraju oraz w górach gdzie może być jeszcze mroźniej( wyższe partie szczytów) do około o,+1 stopnia nad morzem. Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny . Aktualne barometry w Krakowie wskazują 996,0 hPa i jest stabilne
Najbliższe 60 godzin przyniosą nam w pogodzie nareszcie powiew prawdziwej Polskiej zimy , co prawda bez dużych pokryw śnieżnych ale patrząc na ostatnie tygodnie kiedy zimy było praktycznie co nic upłynie ten czas pod znakiem zmiennego zachmurzenia z pogodnym niebem oraz ujemnymi wartościami na termometrze . Możliwe są mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów i przy ujemnej temperaturze mogą osadzać szadź . Jeśli chodzi o opady to wyłącznie może to być śnieg i dzisiaj w nocy miejscami może popadać na zachodzie/Pomorzu oraz południowym-wschodzie kraju . Okresami ciut mocniej miejscami może popadać . Po za tym ma być więcej przejaśnień i rozpogodzeń . Na termometrach ma być od -12,-10 stopni na północnym-wschodzie , w głębi kraju do -5,-8 stopni do około -4,-3 stopni na Podkarpaciu . I dzień normalnego weekendu zapowiada się ze zmiennym zachmurzeniem i pogodniejszym niebem . przeważnie nie powinno padać , ale wyjątkiem mogą być miejsca południowo-wschodnie , gdzie może padać nieduży śnieg , ale to już nie powinny być tak mocne jak dniu dzisiejszym . Na termometrach przeważnie ma być przeważnie od -6 do -3 stopni ( lokalnie możliwe jest - 7 stopni) na zachodzie do -2,0 stopni . II dzień normalnego weekendu zapowiada się z większą ilością chmur zwłaszcza na północnym-zachodzie i południowym-wschodzie kraju i tam lokalnie może wystąpić opady białego puchu . Po za tym więcej pogodnego nieba powinno być . Na termometrach prognozuje się ogólnie od -5 do -2 stopni ( te najniższe miejscami w centrum kraju oraz w górach gdzie może być jeszcze mroźniej( wyższe partie szczytów) do około o,+1 stopnia nad morzem. Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny . Aktualne barometry w Krakowie wskazują 996,0 hPa i jest stabilne
czwartek, 25 grudnia 2014
II dzień świąt jaki w pogodzie ?
Najbliższe 24 godziny przyniosą nam w Polsce dalszy spadek temperatur oraz opady z tym że częściej ma padać śnieg i lokalnie być może deszcz ze śniegiem . Dodatkowo z racji uspokojenia wiatru , może spowodować że mgły powstaną ograniczające widzialność nawet poniżej 300-400 metrów , ale nadal miejscami może ograniczać przepływ powietrza . Jeśli ktoś chce poczuć nieco większy powiew zimy , co prawda bez wielkich śnieżyc , ale występować może mróz całodobowy , który może doprowadzić do utworzenia pokrywy śnieżnej .
Jeśli chodzi o opady to dzisiaj w nocy to z północy na południe nasuwać się mają chmury z opadami głównie deszczu ze śniegiem i śniegu . Miejscami może spaść ponad 4-6 centymetrów świeżego śniegu . Jak ktoś lubi podziwiać ładne krajobrazy za oknem rankiem bądź nocą i chciałby dokonać fotografii zimowej przyrody , będzie miał okazję . Na termometrach prognozuje się od około -7,-5 stopni miejscami na północy , w głębi kraju do -4,-1 stopnia do 0,+1 stopnia na południu .
II dzień świąt przyniesie nam miejscami zwłaszcza w centrum nad morzem i na południu opady przeważnie śniegu , który może mieć natężenie słabe i dość umiarkowane ale nie bardzo mocne . Miejscami może pokrywy śnieżnej napadać ponad 2-5 centymetrów . Na południowym-wschodzie możliwy jest też deszcz ze śniegiem ( ogółem) . Na termometrach w dzień prognozuje się od - 4,-1 stopnia w pasie północny-wschód, centrum po Śląsk , na krańcach zachodnich i nad morzem do około 0,+1 stopnia , do +2,+3 stopni na południowym-wschodzie kraju . Wiatr ma być slaby,umiarkowany i niezbyt silny zmienny.
Aktualne ciśnienie w Krakowie to 990,1 hPa i jest stabilne.
środa, 24 grudnia 2014
Prognoza na noc i jutro świąt Bożego Narodzenia
Najbliższe 24 godziny przyniosą nam w Polsce sporo chmur w skali ogólnokrajowym , zwłaszcza na północy gdzie może popadać deszcz , ale ze względu na spadek temperatur zarówno na wysokości 850 hPa i 2 metrów mogą też dołączyć opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu zwłaszcza w dzielnicach północnych gdzie ma być najzimniej .Najwięcej tymczasem przejaśnień rozpogodzeń czy pogodnego nieba nie powinno brakować w dzielnicach południowej Polski. Chociaż na pocieszenie mgieł nie należy się obawiać z powodu przepływu mas powietrza . Dzisiaj w nocy oraz podczas świątecznego dnia na północnym-zachodzie może dojść do wzrostu chwiejności termodynamicznej , która może przekroczyć 150-250 J/kg , powodując opady krupy śnieżnej , małego gradu a nawet być może również wyładowania atmosferyczne. Jutro rano na termometrach prognozuje się od około +1,+2 stopni miejscami na Pomorzu i na krańcach północno-wschodnich , w głębi kraju do +3,+5 stopni , do około +6, stopni na południu i południowym-wschodzie . W świąteczny czwartek ma być od +1,+3 stopni na północy , po za tym do +4,+5 stopni (lokalnie może być około +6 stopni) . Wiatr przewidywany ma być przeważnie umiarkowany okresami silniejszy w porywach ponad 50-65 kilometrów na godzinę przeważnie zachodni , jutro w ciągu dnia od północy skręcający na północny i północno-wschodni . Aktualne barometry w Krakowie wskazują 986,1 hPa i się waha .
Tylko pamiętajmy że mimo pogodnego nieba np na południu czy rozpogodzeń będzie się chmurzyć zwłaszcza w nocy oraz padać deszcz !
Życzenia świąteczne :)))
BARDZO CHCIAŁBYM ABY TEN CZAS PRZYNIÓSŁ WAM DROGIM OBYWATELOM BARDZO DOBRE RELACJE MIĘDZY SOBĄ , W TAKI SPOSÓB BY KAŻDY Z NAS SPOSTRZEGAŁ W DRUGIM CZŁOWIEKU WIELKIEGO PRZYJACIELA I BRATA :)))
wtorek, 23 grudnia 2014
Jaka pogoda w Wigilię i w I, II dzień świąt
Niebo grudniowe w Krakowie
Najbliższe 3 dni czyli w środę Wigilia, świąteczny czwartek Boże Narodzenie oraz II dzień świąt przyniosą nam opady mieszane od śniegu po deszcz ze śniegiem i deszcz . Opady okresami mogą zamarzać . Mgieł za wiele nie będzie z racji swobodnego przepływu mas powietrza . Tylko miejscami mogą się one ograniczać tam gdzie prędkość wiatru osłabnie i jednocześnie mogą ograniczać widzialność nawet poniżej 400-600 metrów .
Jeśli chodzi o dzisiejszą noc to najlepsza pogoda z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami ( miejscami) muszą się liczyć mieszkańcy dzielnic Polski południowej gdzie na ogół nie powinno padać . Po za tym powinno być więcej chmur z opadami deszczu , które mogą mieć umiarkowane i intensywne natężenie . Nawet ponad 6-12 litrów wody na każdy metr kwadratowy . Na termometrach przewiduje się od +4,+6 stopni na północy oraz w górach ( gdzie może być jeszcze chłodniej) po za tym od +7 do +10 stopni .
Wigilia Bożego Narodzenia zapowiada się z podziałem na lepszy bo na ogół suchy z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południu , na bardziej zachmurzony i mokry północ ( gdzie miejscami może mocno popadać deszcz gdzie spadnie co najmniej 6-12 mm deszczu . Na termometrach prognozuje się od +4,+6 stopni na Podlasiu , po za tym wahać się ma od +7 do +10 stopni ( najcieplej prawdopodobnie ma być na południu) .
W tym okresie czasowym wiatr ma być przeważnie umiarkowany okresami silny w porywach ponad 60-75 kilometrów na godzinę przeważnie zachodni i południowo-zachodni.
Świąteczny czwartek ma przynieść ochłodzenie oraz opady deszczu/mżawki , a miejscami zwłaszcza na północy dodatkowo też deszczu ze śniegiem i śnieg . Niewykluczone że krajobrazy się zabielą . Na północnym-zachodzie chwiejność termodynamiczna miejscami może przekroczyć 100-200 J/kg powodując silniejszy wiatr oraz opadów ( nawet drobnego gradu i krupy śnieżnej) Na termometrach powinno być od 0,+1 stopnia na Suwalszczyźnie , w głębi kraju do +2,+4 do +5,+6 stopni na zachodzie . Wiatr ma być ogólnie umiarkowany okresami dość silny w porywach ponad 40-55 kilometrów na godzinę , podczas konwekcji ponad 60-75 km/h przeważnie zachodni i północno-zachodni.
II dzień świąt przyniesie nam kontynuację spadków temperatur oraz opadów atmosferycznych . Z tym że częściej ma padać deszcz ze śniegiem i śnieg ( będzie to wszystko spowodowany spadkiem temperatur na wysokości 850 hPa , która może wskazać nawet poniżej -8,-12 stopni) . Na wysokości 2 metrów powinno być od -4,-1 stopnia w psie północny-wschód , częściowo w centrum po Śląsk , na zachodzie i nad morzem do +1,+2 stopni do +3,+4 stopni na południowym-wschodzie kraju. Wiatr ma być słaby , umiarkowany , lokalnie nieco mocniejszy w porywach ponad 30-50 km/h zmienny.
poniedziałek, 22 grudnia 2014
Wtorek jaki w pogodzie ?
Najbliższa doba przyniesie nam przeważnie jednocyfrowe wartości na termometrach ( oczywiście na plusie) . Miejscami może być ponad +10 stopni w ciągu dnia . Nocami przeważnie mają być dodatnie wartości na termometrach . Na pocieszenie nieprzyjemnych mgieł nie będzie ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów z racji wiatru. Dzisiejsza noc tymczasem przyniesie nam sporo chmur z opadami deszczu , mżawki , które mogą być intensywne zwłaszcza na Górnym -Śląsku, Małopolsce, lokalnie w centrum i na północy kraju . Termometry w nocy powinny pokazywać od +4 do +8 stopni z tym że najniższe wartości prognozowane są na północnym-wschodzie , miejscami w Karpatach ( na zachodzie możliwe +9,+10 stopni) . Jutro dzień tymczasem przyniesie nam kontynuację pochmurnej i deszczowej pogody . Przejaśnień i rozpogodzeń będzie jak na lekarstwo . Na termometrach prognozuje się od +5,+8 stopni na północnym-wschodzie oraz lokalnie w górach , po za tym do około +9,+11 stopni ( lokalnie może być
niedziela, 21 grudnia 2014
Święta po lodzie lub po wodzie i następne dni z zimowymi akcentami? - prognoza długoterminowa + pogoda nocna + ankieta nad 2 starymi
Najbliższe dni mogą przynosić na ogół zimną pogodę z mieszanymi opadami od deszczu po deszcz ze śniegiem i śnieg . Podczas możliwej konwekcji możliwe są opady małego gradu i krupy śnieżnej . Ponadto może pojawić się trochę wyładowań atmosferycznych . Mgieł ogólnie bardzo dużo nie będzie z powodu swobodnego przepływu mas powietrza , ale w razie uspokojenia aury mogą one ograniczać widzialność nawet poniżej 200-300 metrów . Opadów w katastrofalnych ilościach nie będą , ale mimo wszystko chwilami mogą być intensywne , co w przy wietrze będą ograniczały widzialność zwłaszcza będąc w samochodzie .
Jeśli chodzi o opady to jutro przewiduje się w wielu regionach naszego kraju od deszczu po deszcz ze śniegiem i mżawka . Częściej jednak ma być to deszcz . Opady mogą być okresami dość mocne zwłaszcza w pasie od Pomorza przez centrum po północny-wschód po Roztocze Na termometrach w dzień prognozuje się od +2,+3 stopni w Bieszczadach , Podhalu , w głębi kraju do +5,+8 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie . We wtorek tymczasem przyniesie nam miejscami zwłaszcza na północny , północnym-wschodzie i północnym-zachodzie kraju opady deszczu i mżawki i tam może padać intensywnie . Po za tym powinno być mniej opadów atmosferycznych . Na termometrach powinno być od +5,+6 stopni w górach , w głębi kraju do +6,+9 stopni , do około +10,+11 stopni na południowym-zachodzie kraju .
W WIGILIĘ BOŻEGO NARODZENIA: pogoda nie będzie się zbytnio różnić , bo na niebie wciąż ma być dostateczna ilość chmur z pojawiającymi się opadami głównie deszczu , mżawki , na północy i wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem ( lokalnie w I miejscu możliwa krupa śnieżna) . Na termometrach powinno być od około +4 stopni na Suwalszczyźnie , w głębi kraju do +6,+8 stopni, do +9,+10 stopni na południu . W BOŻE NARODZENIE pogoda przyniesie nam opady mieszane od deszczu po deszcz ze śniegiem i śnieg , z tym że te 2 pierwsze głównie mają się tyczyć wyższych partiach gór oraz na północy i zachodzie kraju . Okresami może padać intensywnie . Na termometrach ma być od +4,+5 stopni na północy , po za tym do +6,+8 stopni. II DZIEŃ ŚWIĄT ( KIEDY BĘDZIEMY WSPOMINAĆ MĘCZENNIKA SZCZEPANA ) zapisze się ze sporym zachmurzeniem oraz z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu . Miejscami przy 0,+1 stopnia krajobrazy mogą się zabielić . Opady mogą mieć chwilami większe natężenie . Na pocieszenie fanów zimy może się ochłodzić . Na termometrach ma być ogólnie od 0 do +3 stopni (najchłodniej na Pojezierzu Pomorskim , wyżynie Krakowsko-Częśtochowskiej oraz w górach )( najcieplej przy granicy z Ukrainą) .
Najbliższy weekend przyniesie nam miejscami słabe i umiarkowane opady śniegu , które głównie powinny występować w I dzień dnia wolnego od pracy , w II dniu zaś powinno być stabilniej , chociaż w II części dnia od zachodu napłynął chmury z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu przechodzącymi w deszcz . Niestety bardzo dużo może nie napadać powodując grube warstwy śniegu Na termometrach w sobotę powinno być od -4,-3 stopni w górach ( w wyższych partiach nawet poniżej -5 stopni), do +2,+3 stopni nad morzem . W niedzielę przewiduje się od -1,0 stopni na wschodzie , w głębi kraju do +2,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie .
Początek nowego tygodnia zapowiada się różnić , bo poniedziałek przyniesie nam ocieplenie oraz należy się spodziewać urozmaicenia opadowego od deszczu, mżawki deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu . Dodatkowo wzrośnie szansa na zjawiska konwekcyjne( chwiejność termodynamiczna ponad 100-140 J/kg) , która może nieść krupę śnieżną , drobny grad oraz wyładowania atmosferyczne . Opady mogą mieć silniejsze i umiarkowane natężenie . Nie da się wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź .W poniedziałek na termometrach powinno być od około 0 stopni na południowym-wschodzie (miejscami na południu ) , w głębi kraju do +5,+7 stopni , do około +8 stopni na południowym-zachodzie kraju . We wtorek tymczasem przewiduje się od 0,+1 stopni na północy , po za tym do około +3,+5 stopni
Wiatr ma być slaby , umiarkowany okresami silniejszy w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę , podczas konwekcji ponad 85-95 kilometrów na godzinę zwłaszcza na początku przyszłego i następnego tygodnia ogólnie południowo-zachodni , zachodni ( czasami południowy i północno-zachodni).
Aktualne ciśnienie w Krakowie to 994,9 hPa i jest dość stabilne
Prognoza na noc :
Najbliższe 12 godzin przyniesie nam w kraju wzrost zachmurzenia oraz nasunął się na nasz kraj nowa strefa opadów śniegu z deszczem i deszczu . Które głównie powinny mieć postać 2. Mgieł nie powinno być z racji wiatru. Wiatr w porywach może przekraczać 60-75 kilometrów na godzinę a nad morzem 80-90 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni . Prognozowana temperatura to od +1,+2 stopni na południu Podkarpacia i Małopolski , w głębi kraju do +4,+6 stopni, do +7,+8 stopni na zachodzie
sobota, 20 grudnia 2014
Niedziela zimniejsza czy może cieplej? - odpowiedź poniżej
Najbliższa noc oraz jutrzejszy dzień przyniosą nam miejscami opady deszczu ze śniegiem , deszczu, śniegu a podczas opadów konwekcyjnych też krupy śnieżnej . niewykluczone są zjawiska burzowe . Jeśli chodzi o mgły to nie powinny się one tworzyć z racji przepływu mas powietrza , które w porywach mogą przekraczać 50-65 kilometrów na godzinę , podczas konwekcji ponad 70-85 kilometrów na godzinę . Mimo wszystko należy uważać na drodze , bo mocniejszy wiatr z opadami atmosferycznymi , będą skutecznie utrudniać jazdę , wiec należy się mieć na baczności! Dzisiaj w nocy w wielu miejscach może padać deszcz , deszcz ze śniegiem i śnieg , a przy konwekcji możliwa krupa śnieżna . W nocy częściej może padać deszcz ze śniegiem i mokry śnieg z racji spadku temperatur w tym na wysokości 850 hPa . Jutro też dzień minie pod znakiem opadów mieszanych z tym że częściej może padać deszcz ze śniegiem i mokry śnieg w stosunku do dnia dzisiejszego , a opadów powinno być mniej . Jutro rano na termometrach ma być przeważnie od +2 do +4 stopni do około +5 stopni na zachodzie kraju oraz na Pomorzu , lokalnie na wschodzie możliwe spadki do około +1 stopni. Jutro tymczasem przewiduje się od +1,+2 stopni na krańcach południowej Polski ( lokalnie) , po za tym do +3,+5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie . Wiatr ma być słaby , umiarkowany okresami silniejszy przeważnie zachodni . Aktualne ciśnienie barometryczne w Krakowie to 984,8 hPa bez znaczących wahań.
piątek, 19 grudnia 2014
Zima w weekend ? + info poniżej !
Najbliższe 2 dni przyniosą nam ochłodzenie na terenie Polski , gdzie ma być przeważnie poniżej +10 stopni i dodatkowo popada od deszczu po deszcz ze śniegiem i śnieg . Niewykluczona jest również konwekcja , która może dawać opad krupy śnieżnej i drobny grad ( chwiejność termodynamiczna może przekraczać 100-150 J/kg ) ! Na pocieszenie mgieł ma być praktycznie , tyle co nic" , ponieważ nadal będziemy mieli do czynienia z dobrym przepływem mas powietrza ( wiatr) . Jeśli chodzi o pogodę to dzisiaj w nocy z północnego-wschodu na południowy-wschód będzie się nasuwała strefa opadów deszczu , która może mieć mocne natężenie . Lokalnie możliwa jest konwekcja , dająca opady małego gradu i być może wyładowania atmosferyczne , z tym że zbyt silne nie powinny być . Na termometrach nad ranem ma być od +3,+5 stopni na zachodzie , w centrum i na północy do +6,+7 stopni na południowym-wschodzie Polski . Jutro tymczasem ma być początkowo mokro ma być przede wszystkim na zachodzie i północy kraju gdzie może padać deszcz deszcz ze śniegiem , mokry śnieg oraz pojawić się konwekcja niosąca opady krupy śnieżnej małego gradu a nawet burze . Te strefy zaczną wędrować w głąb naszego terytorium przyczyniające się do pogorszenia pogody. Na termometrach przewiduje od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południowym-zachodzie kraju . Niedziela może przynieść mniej opadów atmosferycznych ( deszczu deszczu ze śniegiem i śniegu) . Szanse na zabielenie się krajobrazów największa istnieje w wyższych partiach gór , ale i tam może się topić . Na termometrach przewiduje się od +1,+2 stopni lokalnie na krańcach południowej Polski , około +3 stopni na Suwalszczyźnie , do około +5,+6 stopni na zachodzie kraju ( lokalnie może być +7 stopni) . Wiatr ma być przeważnie umiarkowany okresami silniejszy w porywach ponad 50-70 kilometrów na godzinę podczas konwekcji może być ponad 80-85 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni . Aktualne ciśnienie w Krakowie to 982,9 hPa i spada.
Jutro w związku z moim wyjazdem posty mogą się nie pojawiać . Następne mogą pojawiać się jutro wieczorem lub w niedzielę . Za utrudnienie przepraszam .
czwartek, 18 grudnia 2014
Bez zimy ale ..............?
Noc z czwartku na piątek oraz piątek przyniosą nam gorszą pogodę niż dzisiaj , bo na niebie ma nie brakować chmur , z których może popadać deszcz i mżawka . Opady prognozowane mogą mieć natężenie umiarkowane i silniejsze . Jutro w ciągu dnia chwiejność termodynamiczna może przekroczyć 50-100 J/kg , która może spowodować zainicjowanie konwekcji , która może dawać opad małego gradu i trochę wyładowań atmosferycznych a wiatr w porywach przekroczyć 60-75 kilometrów na godzinę . Mgły na pocieszenie nie powinny się pokazywać z racji silniejszego wiatru . Bardzo fatalna pogoda zapowiada się między innymi na północy kraju gdzie często ma mocniej padać . Na termometrach jutro rano powinno być od +4,+6 stopni na wschodzie ( lokalnie może być +3 stopni na przykład w Bieszczadach ) , w głębi kraju do +6,+8, najcieplej na zachodzie do +9,+11 stopni . Jutro w ciągu dnia ma być tymczasem od +3,+5 stopni na południu Podkarpacia , w głębi kraju do około +8,+10 stopni , do +11,+12 stopni na południowym-zachodzie kraju . Wiatr ma być przeważnie umiarkowany okresami mocniejszy zachodni i południowo-zachodni w porywach ponad 40-60 kilometrów na godzinę . Aktualne ciśnienie w Krakowie to 985,9 hPa i jest w miarę stabilne.
środa, 17 grudnia 2014
Pogoda na Czwartek + nowa ankieta aktualna po prawej stronie + informacja poniżej postu
Najbliższe 24 godziny przyniosą nam w Polsce sporo chmur z opadami deszczu lub mżawki , które na szczęście silne nie będą . Raczej będą mieć natężenie słabe i dość umiarkowane . Z tym że w nocy ma przeważnie padać na zachodzie częściowo w centrum i miejscami na południu gdzie nie jest wykluczony deszcz ze śniegiem a w wyższych partiach gór śniegu. Jutro w ciągu dnia padać może w wielu miejscach naszego kraju ( ogólnie deszcz i mżawka , na północnym-wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem) .Póki co o śnieżycach o silnej sile czy o temperaturze pozwalającej na podziwianie ładnej szadzi , będzie można zapomnieć . Mgieł dużo nie będzie zwłaszcza na zachodzie i południu , gdzie dojdzie do przepływu mas powietrza ale lokalnie mogą występować . Największa szansa na nie istnieje na wschodzie i północnym-wschodzie kraju , które mogą ograniczyć widzialność nawet poniżej 150-300 metrów . Na termometrach ma być od -1 ,+1 stopni na wschodzie , w głębi kraju do +2,+4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie . Jutro w ciągu dnia ma być od +3,+4 stopni miejscami na północnym-wschodzie , w głębi kraju do +5,+8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie i zachodzie kraju ( miejscami lekko ponad +10 stopni) . Wiatr ma być slaby i umiarkowany przeważnie południowy i południowo-zachodni . Aktualne ciśnienie barometryczne w Krakowie to 983,4 hPa i jest niestabilne.
W związku z ostatnimi problemami z komputerem chciałem bardzo mocno przeprosić wszystkich czytelników za niepublikowanie postów . Teraz powinno wszystko sprawnie działać , więc zapraszam gorąco do czytania na tym portalu pogodowym .
sobota, 13 grudnia 2014
Zima w najbliższych dniach?- ( długoterminowa prognoza) + Przypomnienie o nowej ankiecie po prawej stronie ( nad dwoma starymi)
Najbliższe dni nie zapowiadają się zbytnio ciekawie , bo ani bardzo wysokich temperatur nie będzie ani też wielkich opadów śniegu , które by spowodowały pokaźną pokrywę śnieżną . Mgły z racji uspokojenie wiatru , mogą ponownie się tworzyć ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów . Gdyby się taka sytuacja zdarzyła , że utrzymałyby się co najmniej połowy dnia , to wtedy wówczas temperatura może okazać się niższa niż w innych miejscach RP. Nocami możliwe są spadki poniżej 0,-3 stopni ! Silniejszy wiatr a nawet zjawiska fenowe w przyszłym tygodniu mogą się zdarzać ( kiedy?- odpowiedź poniżej), które porywy wiatru mogą przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę . pojawią też też opady wszelkiego rodzaju od deszczu/mżawki po deszcz ze śniegiem i śniegu . Z tym że opady białego puchu mają padać głównie przy dodatniej temperaturze , które spowoduje że będzie się ona topiła . Niewykluczone są też marznące opady , które mogą powodować gołoledź . UWAŻAJMY NA DROGACH !!! . Jeśli chodzi o opady to:
Dzisiaj w nocy ogólnie ma się aura odbywać przy zmiennym zachmurzeniem , których najmniej w skali ogólnokrajowej powinno być na północy oraz na południowym-wschodzie . Po za tym powinno być więcej chmur i miejscami zwłaszcza na Pomorzu, nad morzem i w ćwiartce południowo-zachodniej mogą nieść opad deszczu i mżawki . Nad morzem i na północy Pomorza niewykluczona jest konwekcja dająca większe opady i być może burze . Na termometrach powinno być od -1,0 miejscami na północy kraju oraz w Karpatach ( wyżej nad poziomem morza) po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na południu .
Niedziela zapowiada się z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południu oraz na północy kraju . Na pozostałym obszarze ma być więcej chmur , z których zwłaszcza w pasie od Ziemi Lubuskiej częściowo Śląska przez centrum kraju po północny-wschód popada deszcz i mżawka . W północnej jego części możliwy jest deszcz ze śniegiem . Opady przeważnie będą nieduże . Na termometrach przewiduje się od +2,+4 stopni na północy , w głębi kraju do +5,+7 stopni do +9,+10 stopni na południu.
W poniedziałek przyniesie nam więcej pogodniejszego nieba na zachodzie i w południowej części naszego kraju . Po za tym więcej ma być chmur . Miejscami zwłaszcza na północnym-zachodzie kraju oraz w pasie od południowego-zachodu przez centrum po północny - wschód należy przygotować się na opady deszczu oraz mżawki ( istnieje szansa na deszcz ze śniegiem , choć ich prawdopodobieństwo wynosi 20-40 procent) . Na termometrach na początku tygodnia ma być od +4,+5 stopni na północy , w głębi kraju do +6,+8 stopni do około +9 stopni na południu.
We wtorek niestety w Polsce pogoda zapowiada się z większym zachmurzeniem oraz jakby było mało to przybędzie opadów atmosferycznych , które okresami mogą być intensywne przede wszystkim nad morzem , na południu oraz w centrum kraju ( przeważnie deszcz i deszcz ze śniegiem) ( śnieg nie jest wykluczony) . Na termometrach prognozuje się ogólnie od +3 do +6 stopni do około +7 , +8 stopni na Podkarpaciu .
W środę przewiduje się poprawę aury , bo na niebie ma być coraz więcej przejaśnień oraz rozpogodzeń , choć i chmury też się mają pokazywać na niebie . Miejscami zwłaszcza na południu , wschodzie , w centrum i w miejscach nadmorskich mogą występować opady przeważnie deszczu ze śniegiem i śniegu oraz możliwy jest też deszcz . Okresami o charakterze bardziej intensywnym. Istnieje szansa że w nocy z wtorku na środę , przyniesie nam obfitsze opady na wschodzie , we wschodniej połowie centralnej Polski oraz na południu , które mogą przechodzić w postać bardziej śnieżny . W dzień na termometrach powinno być około +2,+4 stopni w pasie północny-wschód - centrum po południe miejscami może być bliżej 0 stopni .
W czwartek ma być ponownie coraz więcej chmur z opadami głównie deszczu i mżawki , które mogą być chwilami nieco mocniejsze . Niestety w dniu ma być spore zachmurzenie i niezbyt duże szanse na przejaśnienia oraz rozpogodzeń , których w skali ogólnokrajowym ma być stosunkowo najwięcej na południowym-wschodzie kraju . Na termometrach ma być od +2,+4 stopni na wschodzie , w głębi kraju do +5,+7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie . W górach możliwe są zjawiska fenowe, gdzie wiatr w porywach może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę !
W ostatnim dniu pracy dojdzie do podziału pogody na bardziej pogodniejszy z mniejszymi opadami deszczu i mżawki w południowej części naszego kraju , na bardzo zachmurzony północ z większymi opadami deszczu , które mogą być chwilami ulewne ( miejscami łączna suma opadów może tam przekroczyć 10-15 mm deszczu) . Pojawi się silny wiatr , który w porywach może przekraczać 60-85 kilometrów na godzinę ( w górach możliwy jest fen w porywach ponad 90-100 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni).W dzień na termometrach powinno być od +6,+8 stopni miejscami na północy , po za tym do +8,+11 stopni ( na obszarach podgórskich może być cieplej)
Najbliższy weekend przyniesie zmienne zachmurzenie z opadami głównie deszczu i deszczu ze śniegiem oraz marznące opady powodujące gołoledź . Miejscami możliwy jest śnieg . Wiatr z kolei się uspokoi . Wtedy mogą powrócić mgły ograniczające miejscami widoczność nawet poniżej 100-200 metrów . Opady okresami mogą być intensywne , ale na szczęście powinno się obyć bez ulew . W sobotę na termometrach ma być około +4,+6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie , w niedzielę zaś od +3 do +5 stopni ( punktowo może być +6 stopni) . W I dzień weekendu nad morzem możliwy jest wzrost chwiejności termodynamicznej , która może przekraczać 100-200 J/kg przynoszące opady gradu i wyładowania atmosferyczne .
Wiatr ma być przeważnie slaby i umiarkowany okresami zwłaszcza w II połowie tygodnia silniejszy i bardziej porywisty nawet w porywach ponad 50-75 kilometrów na godzinę , w górach nawet ponad 90-100 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni i zachodni .
A co dalej w pogodzie?- wszystko się okaże w kolejnych postach , na które gorąco zapraszam :) . PROGNOZY MAJĄ CHARAKTER ORIENTACYJNY.
Aktualne barometry w Krakowie wskazują 987,1 hPa i jest dość stabilne.
piątek, 12 grudnia 2014
W weekend śnieżyce i mróz ?
Najbliższe 50 godzin nie przyniosą nam niestety dużego ochłodzenia , ani też dużych opadów białego puchu , tylko spore zachmurzenie , choć przejaśnienia oraz rozpogodzenia będą też , występowały zwłaszcza w dzielnicach południowych . Mgły lokalne mogą się zdarzać , ponieważ wiatr osłabnie i nie będzie mocno tak wiać jak dzisiaj w nocy tak jak w górach gdzie porywy mogą przekraczać 80-100 kilometrów na godzinę . Jeśli chodzi o opady to największe prawdopodobieństwo ich pojawienia się istnieje na zachodzie , północy oraz w centrum kraju w trakcie weekendu i to nie wszędzie mogą się trafić ! . Nie będą ani zbytnio męczące ani też ulewne czy intensywne . Jutro ranem na termometrach ma być przeważnie od +4 do +8 stopni ( punktowo może być około +9 stopni) ( najcieplej od Śląska po centrum kraju) . W Sobotę w najcieplejszym momencie dnia prognozuje się od +4,+6 stopni na północy , w głębi kraju do +7,+9 stopni do +10,+11 stopni na południu .Z kolei noc z soboty na niedzielę ma być przeważnie od +1 do +4 stopni ( miejscami możliwe są przymrozki zwłaszcza na północy na poziomie około -3,-1 stopnia). W Niedzielę tymczasem przewiduje się od +3,+5 stopni na północy ( miejscami może być chłodniej na przykład +2 stopnie), w głębi kraju do +6,+8 stopni do +9,+10 stopni na południu . Wiatr ma być słaby , umiarkowany okresami silny w górach ponad 70-90 kilometrów na godzinę , nad morzem ponad 60-70 kilometrów na godzinę ogólnie południowo-zachodni i zachodni.Aktualne ciśnienie barometryczne wskazują 980,7 hPa i nie jest stabilne.
czwartek, 11 grudnia 2014
Wichury i opady ? - prognoza
Po ciekawym Czwartku w piątek jakby było można się tego spodziewać dojdzie do znacznego pogorszenia się pogody , bo na niebie pojawią się nie tylko chmury z opadami przeważnie deszczu/mżawki czy deszczem ze śniegiem ( na wschodzie początkowo mokry śnieg) ale też ze względu na zagęszczenie się izobarów wzrośnie siła wiatru , która jutro nad morzem i w górach może przekraczać 80-95 kilometrów na godzinę , w wyższych partiach gór nawet powyżej 100-115 kilometrów na godzinę , po za tym w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę . Na pocieszenie mgieł ma być w znikomych ilościach ze względu na mocniejszy przepływ mas powietrza . Zrobi się też cieplej , bo w nocy prognozuje się od -1,0 stopni na wschodzie i w górach ( tam może być również być około -2,-3 stopni) , po za tym przeważnie na plusie od +1 do +4 stopni . Jutro w ciągu dnia ma być od +3,+4 stopni na Podlasiu i lokalnie na wschodzie Pojezierza Pomorskiego , po za tym od +5 do +9 stopni ( najcieplej na południowym-zachodzie kraju) . Wiatr ma być przeważnie umiarkowany( lokalnie słabszy) , okresami silny i porywisty przeważnie południowo-zachodni . Aktualne ciśnienie barometryczne w Krakowie to 984,6 hPa i jest niestabilne .
środa, 10 grudnia 2014
Opady jutro głównie .............................?
Najbliższe 24 godziny przyniosą nam w aurze zmienne zachmurzenie z opadami niedużymi oraz słabymi deszczu ze śniegiem i śniegu( ogólnie) . Niestety nadal nam mogą towarzyszyć mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 100-200 metrów . Najwięcej tych mgieł powinno być w dzielnicach wschodnich, na zachodzie nieco większy wiatr może utrudniać ich rozwój ( miejscami nie są wykluczone tam!) ! Jeśli chodzi o opady to w nocy może padać przede wszystkim w pasie od północnego-wschodu przez centrum po Śląsk , po za tym lokalnie też może popadać . W Czwartek od zachodu zbliży się nowa strefa opadów mokrego śniegu oraz deszczu , które mogą mieć słabe i umiarkowane natężenie . Lokalnie możliwe są zjawiska konwekcyjne ! Jutro nad ranem na termometrach powinno być od -4,-1 na wschodzie i południu , do 0,+2 stopni na zachodzie . Jutro w najcieplejszym momencie dnia ma być od +1,+2 stopni na Podlasiu oraz lokalnie w górach , po za tym do +3,+5 stopni. Wiatr ma być słaby , umiarkowany , okresami nieco silniejsze przeważnie południowy i południowo-zachodni. Aktualne ciśnienie w Krakowie to 990,4 hPa i spada z trendem do wahań.
Jeszcze raz mocno przepraszam za brak postów na portalu pogodowym, z powodu braku internetu . Jeszcze raz sorry
Administrator serwisu meteo
niedziela, 7 grudnia 2014
Najbliższe dni jakie w pogodzie ( możliwe.....) ?+ Nowa ankieta po prawej stronie !!! ( nad 2 starymi)
FOTOGRAFIA : KRAKÓW 3 GRUDNIA 2014 R.
Najbliższe dni przyniosą nam w pogodzie spore zachmurzenie z niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami oraz z opadami deszczu , deszczu ze śniegiem , mżawki oraz śniegu . Być może co nie jest pewne że krajobrazy mogą się zabielić , ponieważ może padać w temperaturach w pobliżu 0 stopni w ciągu dnia . Większa szansa istnieje w nocy, kiedy temperatury mogą spadać poniżej 0,-3 stopni . Mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 100-150-250 metrów mogą się zdarzać . Na wielkie opady pięknego białego puchu trzeba będzie poczekać , więc o wysokich czapkach śniegu oraz pięknej zimowej tonacji trzeba będzie póki co zapomnieć , ale opad białego puchu na pocieszenie mogą się zdarzać . Jeśli chodzi o pogodę to :
Dzisiaj w nocy miejscami możliwe są opady deszczu , deszczu ze śniegiem i śniegu oraz możliwe są opady marznące powodujące gołoledź . Opady mają mieć natężenie słabe i umiarkowane ( bez dużej intensywności) . Na termometrach ma być od -1,0 stopni na wschodzie , południu oraz miejscami na Śląsku , po za tym do +2,+4 stopni . Częściej z biegiem godzin może padać deszcz ze śniegiem i śnieg w związku z obniżeniem izotermy 0 stopni
W poniedziałek , będziemy mieć do czynienia ze strefami opadów deszczu , deszczu ze śniegiem i śniegu w związku ze spadkiem temperatur na wysokości 850 hPa częściej może padać śnieg i deszcz ze śniegiem , choć i deszcz może również się pokazywać . Opady bardzo mocne nie powinny być , ale mimo wszystko białe płatki mogą lecieć z nieba . Opady głównie mają mieć charakter słaby i umiarkowany . Na termometrach powinno być od 0,+1 stopni miejscami na wschodzie i południowym-wschodzie , w głębi kraju do +2,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i nad morzem .
Kolejne dni przyniosą nam zmienną pogodę , bo nadal mają być chmury z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami , których miejscami może być więcej . Mimo wszystko zachmurzenie okresami może się pokazywać , które przyniosą opady deszczu , mżawki , deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu . Niestety temperatury mają być przeważnie na plusie więc w dzień o ładnych zimowych krajobrazach będzie można zapomnieć . Dodatkowo w związku z aktywnością Atlantyku oraz przechodzeniem głębokich układów niskiego ciśnienia , dojdzie do zwiększenia się rozpiętości w izobarach , które spowodują większe podmuchy wiatru , które będą skutecznie ograniczały powstawanie mgieł . Jakby było mało to w okolicach piątku/weekendu istnieje możliwość wystąpienia zjawisk fenowych w górach .Pokrywa śnieżna zalegająca tam zwłaszcza na stokach narciarskich oraz na szczytach będzie w tempie ekspresowym się topiła i wszelkie wysiłki w przygotowaniu nartostrad mogą okazać się na marne! Najmniej opadów prognozuje się we wtorek i w niedzielę , z tym że w I dniu może popadać na wschodzie i północy kraju w w tym ostatnim miejscami na północy i zachodzie ( zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim) . Po za tym powinno być więcej opadów głównie deszczu , deszczu ze śniegiem , mżawki , bo temperatury mają przekraczać +5,+7 stopni . We wtorek na termometrach powinno być od -1,+1 stopni miejscami na wschodzie i lokalnie na południu , po za tym od +2 do +6 stopni ( najcieplej przy granicy z Niemcami i nad morzem), w środę przewiduje się od -2,0 stopni na wschodzie i miejscami w górach do +3,+5 stopni na zachodzie i nad morzem , w czwartek od +1,+3 stopni na wschodzie oraz w górach , po za tym od +4 do +6 stopni ( najcieplej na zachodzie) , w ostatnim dniu pracy od +3 do +9 stopni ( na obszarach podgórskich może być ponad +10,+11 stopni w związku ze zjawiskiem fenowym . W trakcie nowego weekendu powinno być od +4,+5 stopni miejscami na północnym-wschodzie i północnym-zachodzie po za tym od +6 do +11 stopni ( na obszarach podgórskich w związku z fenem może być ponad +12 stopni). Wiatr ma być słaby , umiarkowany w II połowie tygodnia silniejszy przeważnie południowo-zachodni w porywach ponad 50-75 kilometrów na godzinę , pojedyncze porywy mogą przekraczać ponad 80-90 kilometrów na godzinę .
Na razie możliwe są podrygi zimowe , ale o prawdziwą zimę trzeba będzie póki co poczekać . Jeśli pojawią się w modelach wiązki pokazujące solne opady śniegu oraz spadki temperatur , to postaram się przygotować artykuły na ten temat, ale na razie czeka nas zgniła i niezbyt ciekawa pogoda.
Najbliższe dni przyniosą nam w pogodzie spore zachmurzenie z niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami oraz z opadami deszczu , deszczu ze śniegiem , mżawki oraz śniegu . Być może co nie jest pewne że krajobrazy mogą się zabielić , ponieważ może padać w temperaturach w pobliżu 0 stopni w ciągu dnia . Większa szansa istnieje w nocy, kiedy temperatury mogą spadać poniżej 0,-3 stopni . Mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 100-150-250 metrów mogą się zdarzać . Na wielkie opady pięknego białego puchu trzeba będzie poczekać , więc o wysokich czapkach śniegu oraz pięknej zimowej tonacji trzeba będzie póki co zapomnieć , ale opad białego puchu na pocieszenie mogą się zdarzać . Jeśli chodzi o pogodę to :
Dzisiaj w nocy miejscami możliwe są opady deszczu , deszczu ze śniegiem i śniegu oraz możliwe są opady marznące powodujące gołoledź . Opady mają mieć natężenie słabe i umiarkowane ( bez dużej intensywności) . Na termometrach ma być od -1,0 stopni na wschodzie , południu oraz miejscami na Śląsku , po za tym do +2,+4 stopni . Częściej z biegiem godzin może padać deszcz ze śniegiem i śnieg w związku z obniżeniem izotermy 0 stopni
W poniedziałek , będziemy mieć do czynienia ze strefami opadów deszczu , deszczu ze śniegiem i śniegu w związku ze spadkiem temperatur na wysokości 850 hPa częściej może padać śnieg i deszcz ze śniegiem , choć i deszcz może również się pokazywać . Opady bardzo mocne nie powinny być , ale mimo wszystko białe płatki mogą lecieć z nieba . Opady głównie mają mieć charakter słaby i umiarkowany . Na termometrach powinno być od 0,+1 stopni miejscami na wschodzie i południowym-wschodzie , w głębi kraju do +2,+3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i nad morzem .
Kolejne dni przyniosą nam zmienną pogodę , bo nadal mają być chmury z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami , których miejscami może być więcej . Mimo wszystko zachmurzenie okresami może się pokazywać , które przyniosą opady deszczu , mżawki , deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu . Niestety temperatury mają być przeważnie na plusie więc w dzień o ładnych zimowych krajobrazach będzie można zapomnieć . Dodatkowo w związku z aktywnością Atlantyku oraz przechodzeniem głębokich układów niskiego ciśnienia , dojdzie do zwiększenia się rozpiętości w izobarach , które spowodują większe podmuchy wiatru , które będą skutecznie ograniczały powstawanie mgieł . Jakby było mało to w okolicach piątku/weekendu istnieje możliwość wystąpienia zjawisk fenowych w górach .Pokrywa śnieżna zalegająca tam zwłaszcza na stokach narciarskich oraz na szczytach będzie w tempie ekspresowym się topiła i wszelkie wysiłki w przygotowaniu nartostrad mogą okazać się na marne! Najmniej opadów prognozuje się we wtorek i w niedzielę , z tym że w I dniu może popadać na wschodzie i północy kraju w w tym ostatnim miejscami na północy i zachodzie ( zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim) . Po za tym powinno być więcej opadów głównie deszczu , deszczu ze śniegiem , mżawki , bo temperatury mają przekraczać +5,+7 stopni . We wtorek na termometrach powinno być od -1,+1 stopni miejscami na wschodzie i lokalnie na południu , po za tym od +2 do +6 stopni ( najcieplej przy granicy z Niemcami i nad morzem), w środę przewiduje się od -2,0 stopni na wschodzie i miejscami w górach do +3,+5 stopni na zachodzie i nad morzem , w czwartek od +1,+3 stopni na wschodzie oraz w górach , po za tym od +4 do +6 stopni ( najcieplej na zachodzie) , w ostatnim dniu pracy od +3 do +9 stopni ( na obszarach podgórskich może być ponad +10,+11 stopni w związku ze zjawiskiem fenowym . W trakcie nowego weekendu powinno być od +4,+5 stopni miejscami na północnym-wschodzie i północnym-zachodzie po za tym od +6 do +11 stopni ( na obszarach podgórskich w związku z fenem może być ponad +12 stopni). Wiatr ma być słaby , umiarkowany w II połowie tygodnia silniejszy przeważnie południowo-zachodni w porywach ponad 50-75 kilometrów na godzinę , pojedyncze porywy mogą przekraczać ponad 80-90 kilometrów na godzinę .
Na razie możliwe są podrygi zimowe , ale o prawdziwą zimę trzeba będzie póki co poczekać . Jeśli pojawią się w modelach wiązki pokazujące solne opady śniegu oraz spadki temperatur , to postaram się przygotować artykuły na ten temat, ale na razie czeka nas zgniła i niezbyt ciekawa pogoda.
sobota, 6 grudnia 2014
Prognoza pogody na jutro ( zmiana pogody?)
Najbliższa doba nie przyniesie nam ani bardzo wysokich temperatur , ani też tęgich mrozów , które w grudniu potrafią spadać poniżej -15,-25 stopni . Niestety na silne opady śniegu , będzie trzeba poczekać , bo na razie należy się spodziewać co prawda opadów ale słabych i bez dużej intensywności wszelkiego rodzaju od deszczu po deszcz ze śniegiem/mokrego śniegu ,marznące opady powodujące gołoledź ( niewykluczona jest mżawka) . Mgły nadal mają nam towarzyszyć ograniczające widzialność nawet poniżej 60-100 metrów a tam gdzie spadnie temperatura poniżej 0 stopni może osadzać szadź !Jutro nad ranem na termometrach prognozuje się od -2,0 stopni na wschodzie ( punktowo może być -2,5,-3,0 stopni) do +2,+4 stopni na zachodzie . Jutro w najcieplejszym momencie dnia przewiduje się od 0,+2 stopni na północy, w centrum i na wschodzie ( punktowo może być około -1 stopnia) do +3,+5 stopni na zachodzie . Wiatr ma być przeważnie słaby , nad morzem umiarkowany i trochę silniejszy zmienny. Aktualne ciśnienie barometryczne w Krakowie to 994,2 hPa i jest dość stabilne.
piątek, 5 grudnia 2014
W weekend śnieżyce czy paskudna aura ?
Nowy weekend grudnia przyniesie nam w pogodzie spore zachmurzenie z opadami słabego i nie dużego deszczu ze śniegiem , deszczu , śniegu oraz możliwe są marznące opady , które mogą powodować gołoledź na drogach .Dla wielbicieli dużego śniegu nie mam dobrych wiadomości ,ponieważ opady nie dość że będą słabe to jeszcze różnego rodzaju. Na takie opady jeszcze poczekamy. O nas mgły nie zapomną , które mogą ograniczać widzialność nawet poniżej 100-300 metrów oraz utrzymywać się minimum przed południu lub południa w związku z wilgocią oraz słabego przepływu powietrza . A tam gdzie temperatura sięgnie wartości ujemne może również osadzać szadź! Warunki drogowe będą trudne , bo wilgotne powietrze wraz z temperaturą ujemną może powodować że nawierzchnie dróg mogą być bardzo śliskie. Dzisiaj w nocy popadać miejscami zwłaszcza na północy i południowym-zachodzie deszcz , mżawka , niewykluczone są opady deszczu w I miejscu . Na termometrach prognozuje się od -3,-1 stopni na wschodzie , w głębi kraju około -1,+1 stopnia do około+2,+3 stopni na zachodzie . W Mikołajki opady słabego i delikatnego deszczu , deszczu ze śniegiem i mżawki możliwe są na północy oraz na południu kraju . Rozpogodzeń ma być niewiele , bo mogą towarzyszyć chmury średnie czy z rodzaju stratusów , jakieś szanse możliwe są miejscami zwłaszcza na południowym-wschodzie i na północy. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia ma być od -1,0 stopni miejscami na wschodzie , w głębi kraju do +2,+4 stopni , do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie . II dzień wolnego dnia od pracy przyniesie w pogodzie sporo chmur , których ma być bardzo dużo . Lokalnie niewykluczone są opady niewielkiego deszczu/mżawki/deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu . Na termometrach ma być od 0,+2 stopni , na wschodzie , w centrum oraz na północy ( lokalnie może być poniżej 0 stopni) do +3,+5 stopni na zachodzie . Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
czwartek, 4 grudnia 2014
Jaka pogoda w ostatnim dniu pracy ? + Nowa ankieta po prawej stronie !!!
Najbliższe 24 godziny przyniosą nam pogodowy podział na lepszy wschód oraz gorszy zachód . Z tym że tam gdzie chmur ma być najmniej to niekoniecznie może oznaczać że aura będzie idealna , bo mimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego , pogoda wciąż ma mieć charakter zgniły , a co za tym idzie chmury mogą występować ale przede wszystkim może być mgliście , które mogą ograniczać widzialność nawet poniżej 100-300 metrów . Na szczęście ulew nie prognozuje się . Niestety śnieżyc nie ujrzymy podczas jutrzejszego dnia . Opady mogą występować na zachodzie kraju w postaci deszczu oraz mżawki . Opady wyłącznie mają być słabe i to nie wszędzie , bo będą one miały charakter miejscowy ! Jutro rano na termometrach ma być od -4 do 0 stopni , do +1,+3 stopni na Śląsku i częściowo Ziemi Lubuskiej . Jutro w najcieplejszym momencie dnia prognozuje się od -2,0 stopni na północnym-wschodzie kraju , w głębi kraju ma być do +2,+4 stopni do około +5,+7 stopni na zachodzie i południu ( niewykluczone jest
środa, 3 grudnia 2014
Zima czy bez zimy - prognoza pogody ?
FOTO KRAKÓW 25 LISTOPAD 2014 R.
Dzisiejsza noc oraz jutrzejszy dzień nie będą się znacząco się różnić w pogodzie , po za tym że opadów bardzo słabych ma być mniej , które mogą się ograniczyć przy granicy Polsko-Czesko-Niemieckiej , które mogą nieść dnia jutrzejszego bardzo słaby deszcz lub mżawkę . Dodatkowo w związku z osłabieniem wiatru oraz dużej porcji wilgoci w atmosferze , będzie sprzyjać w powstawaniu mgieł , które mogą ograniczyć widzialność nawet poniżej 100-150 metrów oraz możliwe jest też zachmurzenie ( średnie oraz stratusy) , które będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie . Pogoda będzie miała charakter bardziej zgnity , niż atrakcyjny , bo pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego , to bardzo słaba operacja słoneczna oraz bardzo krótki dzień , nie będzie miała tyle energii, by móc ograniczyć w sposób znaczących zachmurzenie , tak jak latem, a mgły zaś mogą utrzymywać się co najmniej przed południa . Jutro nad ranem ma być od -6,-4 stopni na wschodzie , po za tym od -3 do 0 stopni , do +1,+2 stopni na południowym-zachodzie kraju . Jutro tymczasem ma być od -2,0 stopni na północnym-wschodzie kraju oraz miejscami na terenie Żuław Wiślanych, w głębi do +2,+5 stopni , do około +6,+7 stopni na południu kraju . Wiatr ma być przeważnie słaby , tylko lokalnie dość umiarkowany ogólnie wschodni oraz południowo-wschodni .
Aktualne ciśnienie w Krakowie to 996,2 hPa i lekko rośnie.
Dzisiejsza noc oraz jutrzejszy dzień nie będą się znacząco się różnić w pogodzie , po za tym że opadów bardzo słabych ma być mniej , które mogą się ograniczyć przy granicy Polsko-Czesko-Niemieckiej , które mogą nieść dnia jutrzejszego bardzo słaby deszcz lub mżawkę . Dodatkowo w związku z osłabieniem wiatru oraz dużej porcji wilgoci w atmosferze , będzie sprzyjać w powstawaniu mgieł , które mogą ograniczyć widzialność nawet poniżej 100-150 metrów oraz możliwe jest też zachmurzenie ( średnie oraz stratusy) , które będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie . Pogoda będzie miała charakter bardziej zgnity , niż atrakcyjny , bo pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego , to bardzo słaba operacja słoneczna oraz bardzo krótki dzień , nie będzie miała tyle energii, by móc ograniczyć w sposób znaczących zachmurzenie , tak jak latem, a mgły zaś mogą utrzymywać się co najmniej przed południa . Jutro nad ranem ma być od -6,-4 stopni na wschodzie , po za tym od -3 do 0 stopni , do +1,+2 stopni na południowym-zachodzie kraju . Jutro tymczasem ma być od -2,0 stopni na północnym-wschodzie kraju oraz miejscami na terenie Żuław Wiślanych, w głębi do +2,+5 stopni , do około +6,+7 stopni na południu kraju . Wiatr ma być przeważnie słaby , tylko lokalnie dość umiarkowany ogólnie wschodni oraz południowo-wschodni .
Aktualne ciśnienie w Krakowie to 996,2 hPa i lekko rośnie.
wtorek, 2 grudnia 2014
Odwilż czy powrót mrozów? - prognoza pogody
Najbliższa doba przyniesie nam ocieplenie temperatur , które spowodują że w ciągu dnia zaczną one przechodzić w wartości dodatnie . Mgieł bardzo dużo może nie być w związku z napływem mas powietrza ale , największa szansa na nie istnieje w dzielnicach zachodnich gdzie wilgotność względna może przekraczać 80-90 procent a wiatr być najsłabszy . W górach możliwe są słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczu , ale na szczęście tylko w niektórych miejscach ( nawet może napadać tyle co nic) . Najwięcej pogodnego nieba może być na wschodzie RP. Jutro tymczasem rano na termometrach ma być od -13,-10 stopni na północnym-wschodzie , po za tym od -9 do -4 stopni do -3,-1 stopnia na południu . Jutro w najcieplejszym momencie dnia może być od -3,0 stopni na północy ( najzimniej na Podlasiu) , w głębi kraju do +2,+4 stopni do +5,+6 stopni na południu . Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i południowo-wschodni . Aktualne ciśnienie w Krakowie to 991,7 hPa i nie jest stabilne.
Przypominam o zakazu kopiowania oraz rozpowszechniania treści z tego blogu pogodowego , ponieważ złamanie zasady może się skończyć sankcją w postaci banu na okres dłuższy niż na 5-8 dni !
poniedziałek, 1 grudnia 2014
Co w pogodzie we wtorek oraz w środę ?
Najbliższe 48 godziny nie przyniosą nam w pogodzie wiele zmian , bo mają być miejsca zarówno bardziej pochmurne jak i pogodniejsze . Mgieł dużo nie będzie , bo nadal ma być wiatr , który uniemożliwia je powstawanie , tylko w niektórych miejscach mogą się trafić, ale w bardzo sporadycznych ilościach na . W górach niewykluczone są symboliczne opady deszczu ze śniegiem i śnieg oraz marznące opady powodujące gołoledź . W środę głównie mamy mieć tam do czynienia przeważnie z deszczem i deszczem ze śniegiem w związku ze wzrostem temperatur powyżej 0 stopni . Ogólnie najwięcej chmur w tych dwóch dniach ma być na południu Polski , chociaż w środę też w centrum może się chmurzyć. Bez mrozu nadal się nie obędzie w tym z całodobowymi , których pojutrze będzie na szczęście mniej i tam gdzie leży śnieg zwłaszcza w górach będą się roztapiać . Jutro nad ranem na termometrach ma być od -14,-11 stopni na północnym-wschodzie ( przy gruncie może być -16,-15 stopni) , po za tym od -9 do -3 stopni ( słabsze przymrozki powinny głównie się tyczyć Morza Bałtyckiego oraz krańców południowych) . Jutro w dzień prognozuje się od -5,-3 stopni na północnym-wschodzie po za tym od -2 do 0 stopni do +1,+3 stopni na południu . We środę ma być natomiast od -3 do 0 stopni na północy , w głębi kraju do +2,+4 stopni do +5,+7 stopni na południu. Wiatr ma być słaby i umiarkowany ( niezbyt silny) przeważnie wschodni i południowo-wschodni . Aktualne ciśnienie w Krakowie to 991,9 hPa i się obniża z niewielkimi wahaniami.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce
Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju. Data: 27.11.2024 r. Miejsce: Polska Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...