sobota, 7 maja 2016
Prognozy piorunujące
Najbliższe dni w pogodzie czekają nas ciekawe zjawiska pogodowe. Wszystko może się dziać z powodu napływu chwiejnej masy powietrza z rejonu Morza Czarnego. W związku z tym niestabilność powietrza się pokaże oraz doprowadzi do rozwoju chmur kłębiastych generujące silniejsze opady deszczu ponad 15-22 mm, burze o niezbyt gwałtownym przebiegu, silniejszy wiatr w porywach przekraczające 60-80 kilometrów na godzinę i niewykluczony grad.
Już dzisiaj w pasie od Małopolski po Świętokrzyskie częściowo Mazowieckie po Lubelszczyznę i Podkarpackie może dojść do konwekcji przynoszące opady deszczu a nawet burze. W nocy warunki na nie mogą zostać kontynuowane.
Na pozostałym obszarze czyli na południowym-zachodzie, zachodzie, częściowo w centrum, na północy powinno być pogodnie i raczej bez opadów atmosferycznych. Niestety z kolei tam z powodu rześkiej nocy mogą powstawać mgły ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów i zamglenia.
Jeśli chodzi o niedzielę to warunki czyli chwiejność ponad 500-800 J/kg mogą wejść w głąb kraju doprowadzające do rozwoju chmur kłębiastych przynoszące opady deszczu nawet ponad 20-25 mm, wiatr w porywach przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę i spaść grad poniżej 60-80 kilometrów na godzinę i grad poniżej 3 centymetrów.
Jeśli chodzi o regiony najbardziej zagrożone burzami to powinno być centrum kraju, wschód, południe i południowy-zachód. Natomiast od północnego-zachodu i północy powinno być pogodnie i mniejsza szansa na te zjawiska. W nocy z niedzieli na poniedziałek miejscami warunki konwekcyjne mogą zostać zainicjowane oraz utrzymywane przez co najmniej parę godzin.
W poniedziałek jeśli chodzi o regiony uprzywilejowane to powinno się tyczyć prawie w całym kraju.
Przyczyna to chwiejność termodynamiczna przekraczająca 800-1200 J/kg może spowodować szybki rozwój chmur kłębiastych do burzowych generujące opady rzędu ponad 15-20 mm, wiatr w porywach przekraczać 60-70 kilometrów na godzinę i spaść grad poniżej 3 centymetrów.
Nawet północ/zachód i kraje nadbałtyckie mogą należeć do grona burzowego po dość stabilnej niedzieli.
Na termometrach jutro rano zobaczymy od +4,+5 stopni miejscami w górach i lokalnie Pojezierzach blisko morza, po za tym do +7,+9 stopni do około +10 stopni w centrum
Jutro w ciągu dnia przewiduje się od +14,+16 stopni miejscami na południowym-wschodzie kraju, po za tym do +18,+21 stopni do około +22,+23 stopni na zachodzie.
W nocy z niedzieli na poniedziałek prognozuje się od +4,+5 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+12 stopni na północnym-zachodzie RP.
Poniedziałek tymczasem powinno być od +15,+17 stopni miejscami na południowym-wschodzie kraju i być może w Sudetach. W Karpatach lokalnie może nie przekroczyć +15 stopni. Po za tym oscylować ma w przedziale od +18 do +22 stopni do około +23,+24 stopni na północnym-zachodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany niezbyt silny w konwekcji mocniejszy z przewagą kierunków
przeważnie ze wschodu.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne, aczkolwiek w pogodniejszych i burzowych miejscach nie powinny być najgorsze.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie komfortu termicznego i chłodu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia
Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady. Data: 19.11.2024 r. Miejsce: Polska Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...
-
Temat: Spora przewaga pogodnego nieba oraz w ciągu dnia cieplejsze prognozy. Data: 14.09.2020 r. Miejsce: Polska
-
Najbliższa doba nie przyniesie nam w pogodzie znaczących zmian bo nadal ma być sporo chmur , niedużymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeni...
-
Zastanawiało Państwa kiedy może dojść do sporego ochłodzenia w naszej części Europy oraz kiedy z nieba zacznie padać piękny biały puch...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do komentowania oraz dzieleniami się relacjami ze strony pogody. Bardzo gorąco zapraszam :)