niedziela, 30 kwietnia 2017

Ostatni dzień kwietnia z większą dawką słońca

Temat: Kwietniowie ostatki mijają w nieco lepszej pogodzie niż w ostatnich dniach.
Data: 30.04.2017
Miejsce: Polska 
Znalezione obrazy dla zapytania Wiosna tapety
Dzisiejszy dzień a zarazem ostatni w kwietniu rysuje nam się w aurze nieco lepszej niż od piątku wstecz, ponieważ na termometrach śmiało termometry przekraczają +10 stopni a na dodatek pokazuje się więcej słońca zwiększające odczucie ciepła na nasze organizmy. Mimo wszystko zdarzają się wilgotne wyjątki a mianowicie w południowo-wschodnich województwach, gdzie niebo bywa bardziej pochmurne i pojawiają się opady deszczu tylko przejściowo nieco znaczące a termometry nawet nie przekraczają +8,+10 stopni. 
Po za tym jest lepiej, bo pogodniej mimo z okresowymi zachmurzeniami. 
Na termometrach w południe mamy od +5,+6 stopni lokalnie w górach, po za tym od +8,+10 stopni w regionach bardziej mokrych i na północy do +12,+14 stopni w bardziej słonecznych miejscach zachodniej w tym południowej Polsce.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/widzialne/premium.htm 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany wschodni/północno-wschodni, północny bardziej na wschodzie 
Sytuacja drogowa utrudniona
Warunki biometeorologiczne poprawiające      

sobota, 29 kwietnia 2017

Prognoza na najbliższe dni

Na poprawę samopoczucie kawa :) 

Nadchodzące dni mają niewielką poprawę pogody, bo co prawda temperatury pozostawią nam wiele do życzenia, ale będzie za to więcej słońca i zmniejszy się ilość opadów atmosferycznych. Ponadto od nocy do poranka mogą w chłodnej masie tworzyć się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. Temperatury nieco wzrosną w stosunku do poprzednich dni ponad +10 stopni.
Jeśli chodzi o opady to dzisiejszej nocy mają one ograniczyć się od północno-wschodnich województw po wschodnie krańce naszej ojczyzny a jutro w regionach południowo-wschodnich gdzie na chwilę może nieco mocniej popadać deszczem z regionów Słowacji czy Ukrainy. Ale na szczęście nie będą to takie ilości jak w ostatnich dniach.  
W poniedziałek w wielu regionach nie powinno być wilgotno, tylko początkowo na wschodnich krańcach kraju a w ciągu dnia również lokalnie na zachodzie mogą występować nieduże opady atmosferyczne. U naszych wschodnich sąsiadów może przejściowo mocno polać, ale nie na długo jak podczas piątku w Polsce.  
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -2,0 stopni miejscami w górach, po za tym oscylować ma od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni przy granicy z Ukrainą. 
W niedzielę południe: od +6,+7 stopni lokalnie w górach, po za tym oscylować ma od +9 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południu i zachodzie. Punktowo może być koło +15 stopni. 
W nocy z niedzieli na poniedziałek: od -2,0 stopni miejscami w (górach i północy) po za tym od +2 do +5 stopni do koło +6,+7 stopni lokalnie na południowym-wschodzie. 
W poniedziałek południe: od +7,+9 stopni miejscami na północnym-wschodzie po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie i południu. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany (przeważnie) z północnego-wschodu i wschodu. 
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna. 

piątek, 28 kwietnia 2017

Smutny dzień czyli bardzo zimno z dużą dawką deszczu.

Temat: Pochmurny i bardzo obrzydliwy piątek czyli wilgotno i zimno.
Data: 28.04.2017 r.
Miejsce: Polska 

Powoli zbliżamy się do majówki, który daje nam więcej wolnego czasu od pracy i powinniśmy cieszyć się nie tylko dobrą pogodą ale również temperatury być zbliżone do upałów. Niestety na razie doświadczamy ogromnej ilości chmur na niebie przynoszące opady deszczu a im bliżej Sudetów i Karkonoszy również deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Co ciekawe mimo ostatnich dni przed ostatnim wiosennym miesiącem to krajobrazy się zabielają.  
Nieco lepiej jest blisko granicy z Ukrainą gdzie było nieco więcej pogodnego nieba a na termometrach zanotowaliśmy blisko +18,+20 stopni, po za tym wahało się od +4 do +7 stopni w strefie ciągłych opadów deszczu a tak od +9 do +13 stopni a w rejonie Ziemi Szczecińskiej blisko +15 stopni. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.woweather.com/weather/satellite/Europe/Poland/Visible/premium.htm 
Wiatr mamy słaby oraz umiarkowany zmienny. 
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna fatalna lepiej blisko Ukrainy ze względu na temperaturę. 
Niezależnie od pogody życzę udanego długiego weekendu oraz dobrego samopoczucia  :)  

czwartek, 27 kwietnia 2017

Lany kwiecień czyli zimno i wilgotno

Temat: Ponury kwiecień czyli nadal zimno oraz bardzo wilgotno.
Data: 27/04/2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam niestety kontynuację typowo listopadowej pogody czyli temperatura przeważa na poziomie poniżej +10 stopni a tylko lokalnie tą wartość przekracza. Bliżej granicy z Ukrainą było ponad +15 stopni oraz było w miarę sucho. Mimo takich wartości to i tak jak na koniec kwietnia to bardzo niska wartość na termometrach.  
Najbardziej mokro mamy dziś w pasie od województw centralnych po południe. Trochę też pada zwłaszcza w passie od Pomorza przez krańce zachodnich kraju. 
Na termometrach dzisiaj zanotowaliśmy od +3 do +6 stopni w strefie ciągłych opadów atmosferycznych, po za tym od +8 do +11 stopni do +14,+16 stopni w rejonie granicy z Ukrainą po Bieszczady.
Wiatr mieliśmy słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska.htm 
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna niezbyt dobra, ale na poprawę samopoczucie polecam ciepła kolację oraz dobry napój :)   

Nadal zimno i mokro czyli szare perspektywy pogodowe ale w niedzielę trochę lepiej.


Nadchodzące dni zapowiadać się mają w pogodzie niestety z nie najlepszą, ponieważ na niebie wciąż ma nie brakować chmur z gatunku kłębiasto-warstwowego przynoszące opady deszczu i mżawki. Dodatkowo wysoko w górach nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Niestety czasem opady mogą przybierać formy ulew. Najbardziej koszmarnym dniem będzie piątek kiedy to już w nocy z czwartku na piątek do południowych i południowo-zachodnich województw nasunie się nowa strefa opadów deszczu w wyższych partiach gór połączona ze śniegiem, która w ciągu dnia zasięgiem obejmie dzielnice wschodnie oraz centralne. 
Przez 24 godziny może napadać ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy. A zalegający w górach śnieg będzie ekspresowo się topić zasilające poziom rzek. 
Dodatkowo lokalnie zwłaszcza na południowym-wschodzie przy niestabilności ponad 200-400 J/kg, wilgotności względnej przekraczającej 55-70 % oraz niewielkiego przepływu wiatru w wyższych partiach atmosfery nie można wykluczyć powstania komórek konwekcyjnych z opadami ponad 8-12 mm, wiatrem w porywach przekraczającymi 50-60 kilometrów na godzinę.
W sobotę na zachodzie gdzie też może nastąpić wzrost niestabilności ponad 250-400 J/kg, wilgotność minimum 50-65 % oraz lekkiego działania wiatru w wyższych warstwach atmosfery może doprowadzić do konwekcji przynoszącej opady rzędu ponad 9-12 mm, wiatr w porywach przekraczać 50-60 kilometrów na godzinę oraz padać do 2 centymetrów średnicy gradzin. 
W niedzielę miejscami zwłaszcza na północy oraz południowym-wschodzie nadal mogą występować nieduże opady deszczu o zmiennym natężeniu, ale nie będą to już ulewy co teraz nas czekają. Pop za tym powinno być pogodniej i raczej bez opadów atmosferycznych.  
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od 0,+2 stopni miejscami na północy i w Sudetach, po za tym  od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni w rejonie Bieszczad. 
W ostatnim dniu pracy południe: od +2,+3 stopni w rejonie Karkonoszy, po za tym od +4 do +7 stopni w strefie ciągłych opadów, po za tym od +9 do +13 stopni i koło +18,+20 stopni w okolic granicy z Ukrainą.  
W nocy z piątku na sobotę: od koło 0 stopni w Kotlinie Jeleniogórskiej, po za tym od +2,+3 stopni miejscami na Pojezierzu ?Pomorskim i lokalnie w górach, po za tym od +3 do +6 stopni i +7,+8 stopni przy granicy z Ukrainą.  
W I dniu weekendu południe: od +4,+5 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +7 do +11 stopni do +13,+14 stopni przejściowo na zachodzie. 
W II dniu weekendu południe: od +5,+6 stopni miejscami w górach, po za tym średnio od +8 do +11 stopni do +13,+14 stopni w pasie regionów zachodnich w tym południowych.   
Wiatr ma być słaby i umiarkowany czasem przy konwekcji nieco mocniejszy ze zmieniających się kierunków. 
Warunki drogowe generalnie utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna fatalna. 
    

środa, 26 kwietnia 2017

Zimne newsy pogodowe czyli inna odmiana klimatu.

Temat: Inna odmiana pogody w stosunku do wczorajszej czyli wilgotno ale znacznie zimno. 
Data: 26/04/2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia rysuje się w zupełnej innej odmianie klimatycznej, bo zamiast temperatur powyżej +18,+20 stopni i nieco więcej pogodnego nieba to mamy sporo chmur kłębiastych w tym warstwowych noszące zwłaszcza w pasie od Lubelszczyzny, Terespol przez centrum po rejon Śląska. Lokalnie napadało już ponad 5-10 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Nieco lepiej jest w pasie od północnych krańców przez Pomorze aż po granice z Niemcami i częściowo Małopolskie w tym Podkarpacie gdzie opadów jest tyle co nic. 
Na południowym-wchodzie przy niestabilności ponad 200-300 J/kg w tym wilgotności względnej przekraczającej 60-70 % nie można wykluczyć burz. Mimo kontrastu termicznego nie powinny być zbyt gwałtowne raczej niosące mocne opady deszczu. 
Na termometrach ma być bardzo źle ponieważ odnotujemy maksymalne wartości od +2,+3 stopni miejscami w rejonie Sudetów a tak to od +4 do +7 stopni w strefie ciągłych opadów po za tym od +8 do +12 stopni do +16,+18 stopni blisko granicy Bieszczadzko-Ukraińskiej. Punktowo przejściowo nie można wykluczyć koło +20 stopni. 
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 
http://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/widzialne/premium.htm 
Warunki drogowe utrudnione.
Sytuacja biometeorologiczna bardzo niekorzystna, lepsze przy granicy południowo-wschodniej.   

wtorek, 25 kwietnia 2017

Mokre perspektywy pogodowe i powrót jednocyfrówek na termometrach. Tylko przy stronie Ukraińskiej może być koło +19,+20 stopni.


Nadchodzące dni przynieść mają w pogodzie ponownie przewagę zachmurzenia generujące opady deszczu, deszczu ze śniegiem zwłaszcza po Karkonoskiej stromnie a wyżej nad poziomem morza nawet śniegu samego. Jeśli chodzi o obszary najbardziej wilgotne to prognozuje się w pasie od Podlasia przez Lubelszczyznę po centrum i południowy-zachód. Po za tym tych zjawisk ma być mniej niż w zaznaczonym obszarze kraju. Dodatkowo w środę w południowych i południowo-wschodnich województwach przy niestabilności ponad 150-250 J/kg, wilgotności względnej ponad 55-65 % oraz przepływu powietrza ponad 20-25 m/s w wyższych warstwach atmosfery może doprowadzić do konwekcji przynoszącej zwiększone zachmurzenie w tym mocniejsze opady deszczu i niewielkiego gradu. Podobnie może być w czwartek zwłaszcza w Pasie od Pomorza przez częściowo zachód po zachodnie krańce kraju gdzie niestabilność ponad 250-400 J/kg, wilgotność względna ponad 60-70 % może sprzyjać rozwojowi komórek konwekcyjnych dające wyładowania atmosferyczne. Po za wymienionymi regionami chmur warstwowo-kłębiastych ma nie brakować z okresowymi opadami deszczu i nawet mżawki. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od +2,+3 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +4 do +7 stopni do +9,+10 stopni na południowym-wschodzie kraju. 
W środę południe: od +2,+3 stopni miejscami w Sudetach, po za tym od +4 do +7 stopni w strefie ciągłych opadów, po za tym od +8 do +11 stopni do +13,+15 stopni na południowym-wschodzie i blisko +17,+18 stopni bardziej po Słowacko-Ukraińskiej stronie.  
W nocy ze środy na czwartek: od -2,0 stopni miejscami na Pojezierzu Pomorskim i Sudetów, po za tym od +3 do +7 stopni i koło +10,+11 stopni przy granicy z Ukrainą. 
W czwartek południe: od +3 do +7 stopni w bardziej zachmurzonych regionach Polski południowo-centralnej po za tym od +8 do +12 stopni na zachodzie lokalnie może być cieplej do koło +14,+15 stopni bliżej granicy z Ukrainą. 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i dość silny zwłaszcza na południu gdzie możne być halny jutro przede wszystkim po stronie Bieszczadzkiej zmienny. 
Warunki drogowe dość utrudnione od opadów a po stronie Sudetów również śniegu. 
Sytuacja biometeorologiczna: fatalna.

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Nowe fotografie za naszymi oknami podczas wiosny.

Temat: Zdjęcia konwekcji w Krakowie czyli ze stolicy województwa Małopolskiego. 
Data: 23-24.04.2017 r. 
Miejsce: Kraków-Polska 


Co prawda zimno, ale nieco lepiej niż w niedzielę za naszymi oknami.

Temat: Zmniejszenie ilości opadów deszczu w stosunku do niedzieli ale nadal zimno. 
Data: 24.04.2017 r.
Miejsce: Polska 

Chciałoby się powiedzieć że zrobi się bardzo przyjemnie słonecznie a temperatury zbliżą się do wartości bliskie+23,+25 stopni oraz ściągnąć nieprzyjemne cieplejsze odzienia. Niestety na dziś taki scenariusz nie ma na co liczyć ponieważ na termometrach cały czas będzie poniżej +10 stopni i na dodatek warstwowych czy kłębiastych chmur brakować nie będzie. Dodatkowo mimo niewielkiego wiatru to i tak chłód będzie odczuwalny. Tylko plusem będzie fakt że opadów ma być mniej i nie powinno być tak nieprzyjemnie jak wczoraj. Głównie zjawiska te ograniczyć się mają do województw północnych. Trochę z konwekcyjnych opadów może popadać również na południowym-wschodzie, po za tym ma być lepiej bo w miarę sucho. 
Na termometrach w najcieplejszym momencie zobaczymy od +5,+6 stopni miejscami w górach, po za tym od +7 do +10 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie (zwłaszcza na zachodzie Śląska). 
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2017/04/24/0745.jpg 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany bliżej morza nieco mocniejszy w porywach ponad 50-60 km/h południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki biometeorologiczne ciut lepsze niż w niedzielę.     
Sytuacja drogowa nie najgorsza.   

niedziela, 23 kwietnia 2017

Miejscami przejściowe ocieplenie, ale z opadami nadal w dalszym ciągu.


Nadchodzące dni nie będą zbytnio odbiegać do ostatnich dni, ponieważ na niebie ma przeważać zachmurzenie z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego przynoszące okresami opady deszczu, mżawki i nie można wykluczyć burz.
Przejściowo dzisiaj w nocy nie można wykluczyć śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. 
Więc tylko gdzieniegdzie może krajobraz się zabielić z powodu obniżonej temperatury blisko 0 stopni oraz poniżej -4,-6 stopni na wysokości 850 hPa.
eśli chodzi o opady to w poniedziałek przede wszystkim czasem deszczowo może być w północnych województwach, we wtorek w wielu regionach naszego kraju a w środę podobnie tylko od północnego-wschodu przez centrum po południowy-zachód może przechodzić strefa bardziej ciągłych opadów atmosferycznych o czasem intensywnym natężeniu. Lokalnie nie można wykluczyć przy niskiej temperaturze deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu w Sudetach. We wtorek miejscami na południowym-zachodzie i zachodzie przy wilgotności względnej ponad 50-65 %, niestabilności ponad 200-400 J/kg oraz niewielkiego przepływu wykluczyć burz, przy czym nie jest to pewne z racji małej niestabilności, ograniczając się do samego deszczu.    
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -4,-3 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do około +4 stopni w krajach nadmorskich.  
W poniedziałek południe: od +4,+5 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie. 
W nocy z poniedziałku na wtorek: od +1,+2 stopni miejscami w górach, po za tym oscylować ma na termometrach od +3 do +6 stopni. Lokalnie może być +7 stopni.  
We wtorek południe: od +8,+11 stopni nad morzem, po za tym od +13 do +17 stopni do +18,+20 stopni w południowych województwach. 
W środę południe: od +1,+2 stopni miejscami w Sudetach, oraz +4,+7 stopni w strefie bardziej ciągłych opadów atmosferycznych, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południowym-wschodzie (blisko granicy z Ukrainą). Lokalnie może być koło +17,+18 stopni.  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny zwłaszcza w górach, gdzie przy południowym oraz południowo-zachodnim wietrze nie można wykluczyć fenu, czasem zwłaszcza na początku tygodnia zachodni a w środę zmienny. 
Warunki biometeorologiczne obojętne w regionach gdzie może być blisko +20 stopni, po za tym gorsze biorąc pod uwagę teraźniejszą porę roku.  
Warunki drogowe dość dobre.     
   

sobota, 22 kwietnia 2017

Wiosenna aktywność nie tylko na drzewach czyli nowe zdjęcia tła przyrody

Temat: Wiosenne aspekty przyrody na terenie Krakowa.
Data: 22/04/2017 r.
Miejsce: Kraków-Polska


Zimne perspektywy w pogodzie ale nie powinno być koszmaru z połowy tygodnia.


Nadchodzące dni zapisywać się mają w pogodzie ze sporym zachmurzeniem przynoszącymi opady deszczu, deszczu ze śniegiem, drobnego gradu w tym krupy śnieżnej. Ponadto lokalnie może zagrzmieć. Wszystko ma się to dziać z powodu obniżonej izotermy 0 stopni, zwiększonej niestabilności ponad 400-600 J/kg w poniedziałek ponad 150-250 J/kg, wilgotności względnej ponad 50-70 procent, w tym niewielki przepływ wiatru ponad 15-20 m/s w wyższych partiach atmosfery dojdzie do zaostrzenia gradientu temperatur. Podczas nich może napadać ponad 8-12-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 50-60 kilometrów na godzinę i spaść do 2 centymetrów grad.Z tym że najintensywniejsza konwekcja prognozowana jest na niedzielę czyli jutro kiedy pojedyncze komórki konwekcyjne mogą się łączyć w nieco większe klastry. Nawałnic silnych burz nie przewiduje się tylko generować mają większy opad, trochę wyładować i mały grad z niewielkim wiatrem, w poniedziałek ograniczyć się mogą głównie od północnego-wschodu przez południowy-wschód. 
Ponadto o poranku możliwy jest rozwój mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 
Z tym że nie powinno być dużo. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano:
od -3,-2 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +4,+5 stopni nad morzem. 
W niedzielę południe:
od +3,+4 stopni miejscami w górach, po za tym od +5 do +9 stopni do koło +10 stopni w rejonie Żuław Wiślanych. 
W nocy z niedzieli na poniedziałek:
od -4,-2 stopni miejscami w górach, po za tym od -1 do +2 stopni do +4,+5 stopni nad morzem. 
W poniedziałek południe: od +4,+5 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +6 do +11 stopni do +13,+14 stopni na zachodzie. 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny w konwekcji północno-zachodni, zachodni i północno-zachodni.  
Sytuacja biometeorologiczna niesprzyjająca
Warunki drogowe utrudnione.    

piątek, 21 kwietnia 2017

Wiosenny ogród czyli kolorystyka w naturze i raport pogodowy

Temat: Bardzo zimno, trochę wietrznie oraz więcej słońca
Data: 21.04.2017 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień czyli ostatni dzień pracy przyniósł nam w kraju sporo rozpogodzeń w stosunku do pozostałych dni, ponadto na zachodzie i południu temperatury przekraczały wartość 8,+9 stopni. Tylko miejscami na północy okresami mocno się chmurzyło w towarzystwie niewielkiego deszczu i mżawki. W ciągu kolejnych godzin w województwach południowych powoli chmur zaczynało przybywać i tam blisko sobotniego poranka można się spodziewać opadów deszczu. A tak w ciągu nocy od północy maszerować nowa strefa opadów czasem nieco większych. 
Generalnie na termometrach zanotowaliśmy od +3,+4 stopni miejscami w górach, po za tym od +6 do +9 stopni do +11,+12 stopni na zachodzie.
Poniżej aktualny stan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2017/04/21/1645.jpg 
Warunki biometeorologiczne niekorzystne.
Wiatr był słaby, umiarkowany i niezbyt mocny nad morzem ponad 55-65 kilometrów na godzinę przewaga zachodniego.
Sytuacja drogowa utrudniona.    

Poniżej przedstawiona jest kolorystyka przyrody:

czwartek, 20 kwietnia 2017

Prognoza na ostatni dzień pracy i na weekend


Nadchodzące dni czyli ostatni dzień pracy oraz okres sobota-niedziela nie będą przynosić nam zbytniej różnicy tego co teraz mamy, ponieważ nadal przeważać mają jednocyfrowe wartości na termometrach, tylko przejściowo może być powyżej +10 stopni. Niestety w dużych ilościach regionów zapomnimy w 100 procentach. Jutro na północy województw nie można wykluczyć opadów deszczu oraz mżawki. Po za tym powinno być lepiej, ale chmur nie brakować będzie.
Z kolei w sobotę oraz w niedzielę znowu ma przybyć opadów i to niemal w całym kraju o różnym natężeniu. Dodatkowo przy niestabilności ponad 100-200 J/kg w sobotę a w niedzielę ponad 400-600 J/kg przy wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz niedużego przepływowi powietrza nie można wykluczyć konwekcji przynoszącej opady deszczu on zmiennym charakterze. Z racji obniżenia izotermy poniżej -3,0 stopni na wysokości 850 hPa nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, wyładować w tym małego gradu.
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -8,-7 stopni miejscami w górach, po za tym od -5 do -1 stopni na wschodzie, południu przez częściowo w centrum do +3,+4 stopni bliżej Niemiec oraz morza. 
W piątek południe: od +1,+2 stopni lokalnie w górach, po za tym od +4 do +7 stopni do koło +9,+10 stopni bliżej Zalewu Szczecińskiego.  
Nocą z piątku na sobotę: od 0,+1 stopni miejscami w Karpatach, po za tym ogólnie oscylować ma od +3 do +6 stopni. 
W sobotę: od +3,+4 stopni miejscami w górach, po za tym od +5 do +9 stopni. Najcieplej bliżej granicy z Ukrainą. 
W niedzielę: od +2,+3 stopni miejscami na Podhalu, po za tym od +4 do +8 stopni. Najwyższe temperatury na północnym-wschodzie i południowym-zachodzie RP.  
Wzrost temperatur prognozowany jest po opadach atmosferycznych, w czasie ich może obniżać się o kilka stopni. Mgieł z racji przepływu powietrza będzie niewiele. 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny północny, północno-zachodni i zachodni. 
Sytuacja drogowa utrudniona.
Warunki biometeorologiczne niekorzystne. 

środa, 19 kwietnia 2017

Zimne notatki pogodowe, trochę uspokojenia pogody jutro.

Temat: Zimno, bardzo zimno oraz mieszane opady atmosferyczne. 
Data: 19/04/2017
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju sporo chmur zwłaszcza na południu kraju przynoszące opady deszczu ze śniegiem i śnieg. Miejscami krajobrazy się zabielają, choć nie wszędzie biorąc pod uwagę nagrzany grunt oraz nagrzewające promienie słoneczne w środku wiosny. Po za tym nie brakowało pogodniejszego nieba w tym przejaśnień, ale nie było ich szczególnie dużo. Na termometrach było od -1,+1 stopni miejscami na południu zwłaszcza w górach, po za tym od +3 do +6 stopni. Lokalnie w centrum prawdopodobnie było koło +7 stopni. W górach lokalnie przez dzień przybyło ponad 10-15 cm śniegu.  
Od dzisiejszej nocy do jutra w ciągu dnia należy się liczyć z przewagą przejaśnień oraz rozpogodzeń przy czym ponownie dużo go nie będzie. Miejscami na południu nadal można się spodziewać większego zachmurzenia przynoszące słabe i niewielkie opady śniegu z deszczu i śniegu. W opadach na południu może być od 0,+2 stopni po za tym od +3 do +6 stopni do koło +7,+8 stopni na zachodzie a w nocy dzisiaj zaś od --4 do -1 stopni do 0,+1 stopni na południowym-wchodzie i +1,+2 stopni nad morzem.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
http://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/widzialne/premium.htm 
Wiatr ma być słaby, umiarkowany przeważnie północny i północno-wschodni choć dzisiaj stanowił wyjątek bo był silny w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę. 
Warunki drogowe na południu utrudnione, po za tym dobre, jedynie przy ewentualnych porannych mgłach gorsze. 
Sytuacja biometorologiczna niezbyt dobra dziś panowała, nieco lepsze jutro.  

wtorek, 18 kwietnia 2017

Zimne i wilgotne poświąteczne newsy pogodowe

Temat: Załamanie pogody po świętach oraz bardzo zimno.
Data: 18/04/2017 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień czyli po świętach przynosi nam w pogodzie zmiany, które są najbardziej odczuwalne w województwach południowych przynoszące nie tylko deszcz co wczoraj miało miejsce ale również deszczu ze śniegiem i mokry śnieg. Wszystko to poważnie utrudnia ruch na drodze a nawierzchnia dróg mamy w stanie śliskim. Ze względu na dodatnie temperatury czyli te ponad 0 stopni sprawiają że płatki zamiast się utrzymywać to topnieją w tym biorąc pod uwagę cieplejszy grunt. ogólnie są to mieszane opady im bliżej Śląska i Ziemi Łódzkiej tym większa szansa na opad śniegu a w stronę przeciwną deszczu. 
Na termometrach mamy dziś od +1,+3 stopni w regionach bardziej zachmurzonych na południu, po za tym średnio od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni w rejonie Roztocza. 
Poniżej aktualny skan radarowy w Polsce:
http://www.pogodynka.pl/radary
Wiatr mamy słaby, umiarkowany okresami silniejszy w porywach ponad 55-65 kilometrów na godzinę wschodni i północno-wschodni.
Warunki biometeorologiczne niekorzystne. 
Sytuacja drogowa fatalna.    

Prognoza pogody na najbliższy czas +zdjęcia


Nadchodzące dni przynosić nam mają w kraju dużo chmur z podziałem na lepszą północ częściowo w centrum oraz na zachodzie na gorsze południe, południowy-wschód oraz częściowo centrum gdzie ma być przeważnie z chmurami przynoszącymi opady śniegu i deszczu ze śniegiem a blisko wschodnich krańców deszczu. Bliżej Ukrainy mamy mieć blisko +10 stopni, więc częstszym gościem będzie ciekły opad. Chociaż na południowym-wschodzie nie można wykluczyć bardziej śnieżnych opadów w nocy z wtorku na środę. Z racji wiatru czyli przepływu powietrza mgieł dużo nie będzie. 
Jeśli chodzi o województwa południowe czyli od Podkarpacia przez Małopolskę po Opolszczyznę i częściowo Dolny-Śląsk przez Łódzkie aż po częściowo Mazowsze i Roztocze to tam często ma padać nawet śnieg o mokrych właściwościach. 
Miejscami może w sumie napadać ponad 10-15 centymetrów w zależności czy się przy ciepłym gruncie utrzyma oraz temperatury. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -5,-4 stopni w rejonie Sudetów oraz Kotliny Jeleniogórskiej po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni bliżej granicy z Ukrainą.
W środę południe: od +1,+3 stopnie w strefie ciągłych opadów, po za tym od +4 do +7 stopni do koło +8 stopni na południowym-wschodzie.  
W nocy ze środy na czwartek: od -3 do 0 stopni do +1,+2 stopni bliżej granicy z Ukrainą. Na zachodzie, południowym-zachodzie możliwe spadki do -6,-5 stopni.  
W czwartek południe: od 0,+2 stopni w rejonie gór, po za tym od +4 do +7 stopni do blisko +9,+10 stopni na zachodzie. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami zwłaszcza w I połowie tego okresu silniejszy w porywach ponad 60-70 kilometrów na godzinę. 
Warunki drogowe utrudnione
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna.     

poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Konwekcja Kraków 17/04/2017 - ostatni dzień świąt Wielkanocnych.

Zapraszam na wernisaż zdjęciowy z dzisiejszej konwekcji w stołęcznym mieście Małopolski w kolejnym dniu świątecznego okresu Wielkanocnego. 

Prognozy zimne z nawet opadami śniegu


Nadchodzące dni prognozowana jest zmiana pogody w tym  należy oczekiwać kontynuacji zimnej aury, ponieważ na termometrach bez wyjątku ma być poniżej +10 stopni a podczas opadów spadać blisko 0 stopni. Jakby było mało to zwiększa się ryzyko wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem i samego śniegu, które miejscami zwłaszcza w województwach południowych mogą być intensywne. Przede wszystkim w godzinach nocno-porannych kiedy temperatura będzie najniższa. 
W środę czyli na półmetku tygodnia solidniej może posypać na południu zwłaszcza w górach gdzie dotarcie do szlaków w tym schronisk PTTK może być dosyć uciążliwa. 
Dodatkowo nieco mocniejszy wiatr w środę zwiększy odczucie zimna do tego stopnia że możemy odczuwać zamiast dodatnich temperatur to ujemne. Bez czapek czy cieplejszego odzienia ani rusz, gdyż nieodpowiedni ubiór może przyczynić się do zachorowań w tym przeziębień połączone z grypą !!! Wyletnienie w tej sytuacji pogodowej jest surowo zabronione. 
Nie można wykluczyć paraliżu na drogach a jezdnie mogą stawać się śliskie. 
Miejscami możliwe są burze !
Przy opadach temperatura może być niższa niż w założeniach. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od -3,-2 stopni na Suwalszczyźnie po za tym od -1 do +3 stopni. Nad morzem
 i południowym-wschodzie może być koło +4 stopni.  
We wtorek południe: od +1,+2 stopni w rejonie powiatu Tatrzańskiego, po za tym od +3 don +6 stopni do koło +7,+8 stopni na Roztoczu.
W nocy z wtorku na środę: od -3,-2 stopni w rejonie Podhala, Sudetów czy Suwalszczyzny, po za tym od -1 do +2 stopni do koło +3,+4 stopni na Południowym-wschodzie. 
W środę południe: od 0,+2 stopni lokalnie w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na wschodzie i zachodzie.
Warunki drogowe będą utrudnione. 
Sytuacja biometeorologiczna niekorzystna. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny wschodni i północno-wschodni.      

sobota, 15 kwietnia 2017

Ochłodzenie oraz mieszane opady atmosferyczne


Nadchodzące kolejne dni świąteczne czyli Wielkanoc w tym Poniedziałek Lany zapisywać się mają w aurze zmiennej, ponieważ na niebie ma przeważać chmury z możliwymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Nie unikniemy okresowych opadów deszczu, które mogą być w miarę intensywne. Lokalnie zwłaszcza na północy nie można wykluczyć krupy śnieżnej w tym deszczu ze śniegiem. 
Dodatkowo na południu jutro oraz w poniedziałek przy niestabilności ponad 400-600 J/kg, wilgotności względnej ponad 65-75 % przy niewielkim przepływie masie powietrza nie można wykluczyć burzy z opadami ponad 10-15 mm, wiatrem w porywach przekraczać 50-60 kilometrów na godzinę i do 2 centymetrów gradu. 
Już dzisiaj w nocy zwłaszcza o poranku na północy i północnym-wschodzie zwłaszcza bliżej granic już opady deszczu mogą przechodzić w mokry śnieg i deszcz ze śniegiem. Na południu zaś częstym gościem ma być deszcz, ale za to od południa po południowy-zachód jest większa szansa na burze. 
Ponadto poranki i noce mogą zapisać się jako mgliste ograniczające widzialność poniżej 250-350 metrów. 
Na termometrach zobaczymy:
Jutro rano: od 0,+2 stopni na północy, po za tym od +4 do +7 stopni gdzie na południu najcieplej.
W Wielkanoc południe: od +4,+5 stopni miejscami na północy, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni na południowym-zachodzie.
W nocy z Wielkanocy na II dzień świąt:od -4,-5 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+4 stopni na południowym-zachodzie.  
W Poniedziałek Lany: od +4,+5 stopni miejscami w górach i na północy, po za tym od +6 do +9 stopni gdzie na południu najcieplej. 
Wiatr ma być słaby,umiarkowany i niezbyt silny w konwekcji mocniejszy zmienny.
Warunki biometeorologiczne niezbyt korzystne a drogowe utrudnione.   

piątek, 14 kwietnia 2017

Podziały pogodowe przed świętami

Temat: Dzień Męki Pańskiej w podziale pogodowym na lepsze południe i gorszy północ. 
Data: 14/04/2017 r.
Miejsce: Polska 
Znalezione obrazy dla zapytania wielkanoc tapety
Tegoroczny świąteczny okres pogodowy ma przynieść zróżnicowaną pogodę na zimniejszą północ oraz cieplejsze południe gdzie jutro może być do +13,+15 stopni po za tym od +8 do +11 stopni a w niedzielę od +5,+7 stopni na północy do +10,+12 stopni na południu. Generalnie mają wędrować chmury z opadami przeważnie deszczu o różnym natężeniu. A dodatkowo w Wielkanoc czyli pojutrze nie można z powodu obniżenia izotermy 0 stopni wykluczyć krupy śnieżnej oraz deszczu ze śniegiem. Na południu raczej deszcz z przyczyn wyższych temperatur. 
Jeśli chodzi o dzisiaj czyli dzień przed świętami przyniósł nam podział na gorszy północ gdzie przy niestabilności ponad 200-400 j/kg, wilgotności względnej ponad 55-70 % oraz lekkiego przepływu wiatru spowodował konwekcję z deszczem i burzami. Na północy lokalnie spadł deszcz ze śniegiem w tym krupa śnieżna. Po za tym było lepiej. Na termometrach było od +6,+8 stopni na północy do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie.
Poniżej aktualny skan zachmurzenia:
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2017/04/14/1630.jpg
Wiatr był słaby i umiarkowany (niezbyt mocny)
Warunki drogowe utrudnione i gorsze samopoczucie.      

Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju.  Data: 27.11.2024 r.   Miejsce: Polska   Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...