sobota, 29 lutego 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni na początku wiosennego marca 2020 r.


Nadchodzące dni pierwszego wiosennego miesiąca w naszym kraju pogoda ma przynosić urozmaicone sytuacje pogodowe czyli ma być sporo pogodnego nieba oraz też więcej chmur z którego może popadać deszcz i mżawki oraz niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przejściowo zjawiska mogą mieć dość silne natężenie. Jeśli chodzi o obszary występowania opadów atmosferycznych to jutro mogę one występować na terenie województw wschodnich i południowych naszego kraju o zmiennej intensywności z sumami opadowymi ponad 5-10 litrów wody na każdy metr kwadratowy. W poniedziałek z kolei popadać ma przede wszystkim w województwach południowych i wschodnich naszego kraju gdzie przejściowo opady mogą mieć intensywne natężenie po czym powinny one odsunąć się na północny-wschód od naszego kraju.
We wtorek z kolei początkowo na południu i południowym-zachodzie kraju możliwe są intensywne opady deszczu o zmiennej intensywności czyli raz mocniej i słabiej może popadać po czym w trakcie dnia ma ona zacząć wchodzić w głąb kraju i w wielu regionach w tym dniu na dobre się rozpada z sumami opadowymi ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy. 
W środę z kolei od południa ma nadejść nowa strefa wydajnych opadów atmosferycznych o większym natężeniu i niektóre z nich mogą zapisać się jako ulewy doprowadzające do zalań i podtopień z powodu dużego natężenia. Prawdopodobnie będzie miała ona związek z przechodzeniem ośrodka niżowego z południa Europy. Przejściowo z powodu obniżenia izotermy 0 stopni sięgająca na wysokości 850 hPa poniżej -2,0 stopni nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Dopiero w czwartek opady zaczną się na wschód stopniowo odsuwać. Na razie modele widzą jego trasę od południa przez centrum po wschód Polski. W ciągu najbliższych dni możliwe będą korekty i przesuwać je na zachód bądź wschód kraju.      
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni w centrum kraju. 
W niedzielę południe: od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie kraju. 
W poniedziałek rano: od około 0 stopni lokalnie w centrum, na północnym-wschodzie kraju i w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
W poniedziałek południe: od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+12 stopni przy granicy z Ukrainą. 
We wtorek południe: od +4,+5 stopni w Tatrach i w Sudetach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni na południowym-wschodzie kraju. 
We środę południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni w strefie ciągłych opadów atmosferycznych. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni w środę przejściowo skręcający na północno-zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt korzystne. 


piątek, 28 lutego 2020

Prognoza pogody na nadchodzący weekend luty/marzec 2020


Nadchodzący weekend przynieść ma nam w pogodzie zdecydowanie ocieplenie w pogodzie z powodu napływającego ciepłego frontu atmosferycznego generującego wzrosty temperatur do i te przekraczające +10 stopni Celsjusza oraz pojawią się co jakiś czas chmury przynoszące opady deszczu i mżawki a śnieg na południu tam gdzie dziś popadało ma się roztapiać a warunki narciarskie co nieco się pogorszą. Jeśli chodzi o regiony występowania stref opadowych to one wystąpią zwłaszcza w północnych i zachodnich regionach naszego kraju o niewielkim natężeniu. Trochę mocniej może popadać w wielu rewirach naszego kraju zwłaszcza na wschodzie i południu kraju gdzie suma opadów może przekroczyć 10-15 mm wody na każdy metr kwadratowy.
Dominujący charakter opadów atmosferycznych to przelotny i konwekcyjny. 
Z powodu przepływu powietrza mgieł ma być niewiele, choć i tak lokalnie mogą wystąpić.    
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano: od -6,-4 stopni w Karpatach, po za tym od -3,-1 stopni na południowym-wschodzie kraju, po za tym od 0 do +2 stopni do około +3 stopni na południowym-zachodzie kraju.   
W sobotę południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju. 
W niedzielę rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju.
W niedzielę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +8 stopni don +9,+10 stopni na zachodzie kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni i południowy (w górach niewykluczony fen).
Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.  

czwartek, 27 lutego 2020

Lekko zimowe newsy pogodowe w Polsce

Temat: Przejściowe opady deszczu i śniegu z deszczem w Polsce. 
Data: 27.02.2020 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju mieszane sytuacje pogodowe, czyli na niebie mamy trochę chmur i pogodnego nieba. Zachmurzenie z kolei generuje opady deszczu i mżawki oraz deszczu ze śniegiem i śniegu z powodu obniżonej izotermy 0 stopni sięgająca -7,-5 stopni na wysokości 850 hPa. Tak naprawdę pada w najróżnorodniejszych regionach kraju o zmiennej intensywności. Ponadto przy niestabilności ponad 150-250 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 65-75 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s powodowała zainicjowanie konwekcji z mieszanymi opadami.  
Na termometrach w południu mieliśmy od -4,-2 stopni, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni na zachodzie i południu kraju.
Pomimo wilgoci od czasu do czasu pojawiają się przejaśnienia oraz rozpogodzenia.  
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/27/1415.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki biometeo niekorzystne a drogowe dostateczne. 
   

środa, 26 lutego 2020

Prognoza pogody na ostatnie dni robocze


Nadchodzące dni w naszym kraju pogoda ma przynosić urozmaicenie, ponieważ na niebie ma dominować zachmurzenie z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Nie zabraknie w tym okresie opadów deszczu i mżawki o zmiennej intensywności. Z powodu obniżenia temperatur poniżej -7,-5 stopni na wysokości 850 hPa (obniżona izoterma 0 stopni) może spowodować występowanie deszczu ze śniegiem i śniegu w tym krupy śnieżnej. Dodatkowo przy niestabilności atmosfery przekraczającej 150-250 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-75 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s może spowodować konwekcję z wyładowaniami atmosferycznymi zwłaszcza na zachodzie i południu naszego kraju. Padać ma w najróżniejszych regionach naszego kraju najintensywniejsze prawdopodobnie na południu PL. Na razie termicznie czuć przedwiośnie niż wiosnę. Na pierwsze ponad +20 stopni musimy poczekać.    
Z powodu przepływu powierza doprowadzi do tego że mgieł będzie mało. 
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano: od -5,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni na Śląsku.
W czwartek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południu Polski.
W piątek rano: od -7,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 
W piątek południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne. 






poniedziałek, 24 lutego 2020

Prognoza pogody na Ostatki i Środę Popielcową


Nadchodzące dwa dni czyli wtorek i środa zapowiadać się ma w pogodzie pod znakiem chmur, którego ma nie brakować zwłaszcza przez te dni na terytorium województw wschodnich i południowych, które mogą być połączone z opadami deszczu i mżawki. Ich występowanie dotyczyć się ma najróżniejszych częściach kraju o niedużym natężenia. Przy niestabilności ponad 100-200 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-75 % oraz przepływie powietrza nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych z wiatrem i małym gradem. 
Trochę inaczej ma być w regionach zachodnich i północnych gdzie chmur ma być mniej na niebie przynoszące przejaśnienie i rozpogodzenia pomimo przejściowych opadów deszczu i mżawki.
Noce i poranki powinny być prawie bez mgliste z powodu przepływu powietrza.
Najintensywniejszy deszcz może wystąpić w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek początkowo na zachodzie potem ma ta wydajna strefa przemieścić się do środkowych dzielnic naszego kraju potem na wschód z sumami opadowymi do 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy.  
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od -2,0 stopni w Bieszczadach, Tatrach, i Suwalszczyźnie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie. 
We wtorek południe: od +4,+5 stopni na krańcach wschodnich, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni w centrum i na południu kraju. 
We środę rano: od -3,-1 stopni w Sudetach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-wschodzie. 
We środę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni w centrum kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany jutro zwłaszcza w górach niezbyt silny południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.   

niedziela, 23 lutego 2020

Bardzo wietrzne newsy pogodowe w Polsce

Temat: Wietrzne w tym mokre newsy pogodowe. 
Data: 23.02.2020 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie ponowne zmiany czyli z zachodu na wschód przemieszcza się nowa strefa opadów atmosferycznych, która może nieść sumy opadowe rzędu ponad 20-30 litrów na każdy metr kwadratowy i padać w wielu regionach naszego kraju. To będzie prawdopodobnie tylko namiastka tego co może się wydarzyć dziś po południu i wieczorem kiedy z nad Niemiec wejdzie nad Polskę niż wtórny Julia, który przy dużej różnicy ciśnienia na niedużym obszarze może nieść wiatr o prędkości ponad 80-100 kilometrów na godzinę a podczas konwekcji 110-120 kilometrów na godzinę. Ponadto przy niestabilności 100-150 J/kg,LI poniżej -1,0, wilgotności ponad 70-80 % oraz przepływie powietrza ponad ponad 20-30 m/ może spowodować konwekcję z wyładowaniami atmosferycznymi oraz wbudowane w strefy linie szkwału z gwałtownym wiatrem. Z powodu wiatru mgieł ma nie być a jakość powietrza pozostać na dobrym/bardzo dobrym poziomie. 
Na termometrach w południe mamy od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu kraju.   
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/23/0945.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany w porywach przekraczający 50-65 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są fatalne.   

sobota, 22 lutego 2020

Prognoza pogody na Ostatki 2020


Nadchodzące dni w pogodzie ma przynosić bardzo urozmaicone momenty czyli od deszczu po deszcz ze śniegiem, sam śnieg oraz krupę śnieżną i nawet z ryzykiem występowania burz z gwałtownym wiatrem. Wszystko będzie spowodowane układem niskiego ciśnienia z rejonu Wielkiej Brytanii z niżem wtórnym, który ma się przemieszczać w stronę kraju Beneluksu po rejon Niemiec a następnie jutro po południu i wieczorem przez terytorium Polski przynoszący zarówno silne opady deszczu ponad 20-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy a po zachodniej i południowej części niżu również bardzo mocne porywy wiatru przekraczający ponad 80-100 kilometrów na godzinę. Przy niestabilności ponad 100-200 J/kg. Li poniżej -1,0 wilgotności względnej ponad 70-80 % oraz przepływie powietrza ponad 20-30 m/s może spowodować konwekcję z intensywnymi opadami w tym wyładowania atmosferyczne i opady gradu. W poniedziałek natomiast od zachodu przejściowo opady i wiatr ma zanikać ale po południu od zachodu ma wejść nowa strefa wydajnych opadów atmosferycznych z sumami opadowymi rzędu ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy. 
Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się bardzo wilgotna, ale mało mglista z powodu przepływu powietrza. We Ostatki i w Środę Popielcową pogoda ma przynieść przeplatankę czyli ma być zachmurzenie z okresowymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej w tym gradu z powodu obniżonej izotermy 0 stopni osiągająca poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa. 
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od -2,0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południu kraju. 
W niedzielę południe:od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju. 
W poniedziałek rano: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 
W poniedziałek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni na zachodzie kraju.  
We Ostatki południe: od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni w południowej połowie kraju. 
We Środę Popielcową południe: od 0,+2 stopni, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju.  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę a w niedzielę i w trakcie nocy z niedzieli na poniedziałek 80-100 kilometrów na godzinę. 
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne. 







  

piątek, 21 lutego 2020

Prognoza pogody weekendowa przedostatnia w lutym


Nadchodzący kolejny weekend przynieść ma nam w pogodzie z podziałem na nieco lepsze pogodowy czas w trakcie soboty kiedy w wielu regionach ma być pogodnie i dopiero w II części dnia od północnego-zachodu i północy może nasunąć się nowa strefa opadów deszczu oraz mżawki o zmiennej intensywności wchodząca w trakcie następnych godzin wchodząca w głąb kraju oraz na nieco gorszy pogodowy czas w trakcie niedzieli kiedy z samego rana ma padać w wielu regionach naszego kraju czasem o mocnym natężeniu przy czym prawdopodobnie bardzo mocne mogą się zaznaczyć w II części dnia na zachodzie Polski wchodząca od strony Niemiec na wschód kraju. 
Przeważnie ma padać deszcz, mżawka oraz deszcz ze śniegiem a z powodu obniżonej temperatury poniżej -5,-4 stopni na wysokości 850 hPa nie można wykluczyć krupy śnieżnej. Takie zjawiska mieszane powinny się tyczyć w północnej połowie naszego kraju. Z powodu różnicy ciśnień nie można wykluczyć mocniejszego wiatru przekraczającego 70-90 kilometrów na godzinę i nie można wykluczyć przy dobrych wiatrach ponad 100 kilometrów na godzinę.
Warunki turystyczne i piesze pozostaną utrudnione tylko dobrze spędzony czas w domu może ułatwić życie !!!
Z powodu przepływu powietrza mgieł ma być niewiele !!!
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano:od -6,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -4,-2 stopni na południowym-wschodzie kraju, średnio od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
W sobotę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na południowym-zachodzie kraju. 
W niedzielę rano: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południu naszego kraju. 
W niedzielę południe: od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu naszego kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w porywach przekraczający 70-90 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne.   

czwartek, 20 lutego 2020

Tłuste przedwiośnie w pogodzie

Temat: Tłusty Czwartek w przedwiosennych klimatach.
Data: 20.02.2020 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju pogodne jak i wilgotne chwile, ponieważ w najróżniejszych regionach naszego kraju występują okresowe opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu przy czym najczęściej na wschodzie i południu naszego kraju gdzie często pada a niebo jest bardziej zachmurzone. Trochę rozpogodzeń mamy przede wszystkim w zachodniej połowie naszego kraju. Z powodu obniżonej izotermy 0 stopni, gdzie na wysokości 850 hPa temperatura spada poniżej -7,-5 stopni zdarza się deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna a w górach sam śnieg. 
W południe na termometrach mieliśmy od -4,-2 stopni w rejonie Tatr, koło +1,+2 stopni w rejonie Bieszczad po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. Czyli pogoda nie przynosi większych elewacji pogodowych.  
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/20/1415.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dobre.   

środa, 19 lutego 2020

Pogoda przedwiosenna czyli temperatury w przedziale 0-10 stopni oraz opady


Nadchodzące dni w Polsce na ostatki pracujące w tym tygodniu ma się rysować pod znakiem zmiennej pogody, ponieważ na termometrach ma być wszędzie poniżej +10 stopni oraz mają przechodzić strefy z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz śniegu bądź krupy śnieżnej. Wszystko ma być spowodowane spadkiem temperatur poniżej -7,-5 stopni na wysokości 850 hPa doprowadzające do tego że opady będą w atmosferze zamarzać w postaci śniegu i utrzymywać pomimo dodatnich temperatur. Z powodu przepływu powietrza mgieł ma być niewiele !!! 
Ponadto przy niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 100-200 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-12 m/s spowoduje że pojawi się konwekcja z mocniejszymi opadami ponad 8-12 mm, wiatrem w porywach przekraczający 50-60 kilometrów na godzinę oraz być może wyładowania atmosferyczne. Te zjawiska mogą zostać zainicjowane jutro w różnej części kraju a w piątek na południu kraju. 
Noce mogą przynosić przymrozki !!!
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano:od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym w górach od -3 do 0 stopni, po za tym od +1 do +3 stopni do około +4,+5 stopni nad morzem. 
W czwartek południe: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 
W piątek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju.  
W piątek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w czasie konwekcji dość silny przeważnie zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 



wtorek, 18 lutego 2020

Wilgotne i zimniejsze newsy pogodowe w Polsce

Temat: Przejściowe opady oraz lokalne burze w tym ochłodzenie.
Data: 18.02.2020 r.
Miejsce: Polska

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju zmienną pogodę czyli mamy na niebie trochę chmur i pogodnego nieba z występującymi opadami deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu. Dodatkowo zwłaszcza na zachodzie zaznaczyła się chwiejność termodynamiczna ponad 150-250 J/kg, co przy LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 65-75 % oraz przepływie wiatru ponad 15-20 m/s dawały konwekcję z silniejszym deszczem i krupą śnieżną w tym wyładowania atmosferyczne. Niestety padało w wielu regionach naszego kraju, która zwiększała odczucie zimna przy temperaturze poniżej +10 stopni, więc jest chłodniej niż wczoraj. Najczęściej wilgotno było w regionach zachodnich i północnych naszego kraju.    
Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu Polski.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/18/1630.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany przejściowo w porywach ponad 60-75 kilometrów na godzinę zachodni. 
Warunki biometeo na poziomie dostatecznym i drogowe utrudnione.      

poniedziałek, 17 lutego 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni z mieszanymi newsami


Nadchodzące dni w naszym kraju mają przynosić podział pogody na nieco wilgotniejszą pogodę w trakcie wtorkowego dnia gdzie w wielu regionach naszego kraju niebo może mocniej się chmurzyć i występować opady deszczu o zmiennym natężeniu w wielu regionach naszego kraju. Dodatkowo przy niestabilności ponad 150-250 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotności względnej ponad 60-75 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych w tym intensywniejszy deszcz oraz silniejszy wiatr ponad 60-75 kilometrów na godzinę oraz na nieco lepszą środę kiedy ma się przejaśnić i wypogadzać i dopiero późnym południem i wczesnym po południem na zachodzie ma się zacząć na nowo się chmurzyć i pokazywać się opad deszczu i mżawki. 
Ze względu na spadek temperatury poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa w Sudetach nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i śniegu a pod wieczór na terenach nizinnych nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Potem te strefy mają wędrować do pasa centralnej części kraju. Z powodu przepływu powietrza mgieł ma być niewiele w kraju !!!
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +5 stopni do około +6 stopni na południu kraju.  
We wtorek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu kraju. 
We środę rano: od -6,-4 stopni w Karpatach, po za tym od -2,0 stopni na południowym-wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju.  
We środę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południu Polski. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany jutro w porywach ponad 60-75 kilometrów na godzinę.
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne.  


niedziela, 16 lutego 2020

Wietrznie bardziej oraz trochę wilgoci-niedzielne newsy pogodowe

Temat: Przejściowo większe ocieplenie oraz przyrost porywów wiatru w Polsce.
Data: 16.02.2020 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi w naszym kraju sporo chmur na niebie, którego ma nie brakować na terytorium przede wszystkim zachodnich regionów naszego kraju, gdzie w II części dnia możliwe będą niewielkie opady deszczu oraz mżawki. Tylko nieco mocniej może popadać w rejonie Pomorza i zbiornika Morza Bałtyckiego ale bez ulew z burzami. Trochę może aura popsuć szyki ludziom wypoczywającym nad morzem. 
Najwięcej pogodnego nieba mamy mieć w ćwiartce południowo-wschodniej części kraju w skali całego kraju. 
Tymczasem wiatr zacznie przybierać na sile i w rejonie gór porywy mogą przekraczać 90-120 kilometrów na godzinę południowy i południowo-zachodni po za tym 50-70 kilometrów na godzinę. 
W południe na termometrach zobaczymy od +4,+6 stopni w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południu naszego kraju. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/16/0845.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany okresami silniejszy w górach w porywach ponad 90-120 kilometrów na godzinę południowo-zachodni. 
Warunki biometeo mają być dość dobre a drogowe dobre.      

sobota, 15 lutego 2020

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia


Nadchodzące dni przyniosą nam w pogodzie nadal bez szans na prawdziwą zimę z przymrozkiem i śniegiem, tylko czas powinien mijać raczej w klimatach lekkiej wiosny czyli temperatury mogą sięgać +10,+15 stopni a na niebie co jakiś czas pojawia zachmurzenie z opadami deszczu i mżawki o niedużym natężeniu w tym też pojawiać ochłodzenie z temperaturami poniżej +10 stopni nie dające w żadnym stopniu opady śniegu.  Jeśli chodzi o obszar występowania opadów atmosferycznych zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek gdzie wilgotno ma być na zachodzie i północy kraju. Nad morzem i w krajach nadmorskich opady mają być najintensywniejsze po czym ma wędrować przez północne rewiry kraju. Z kolei w II części dniach w pasie dzielnic południowio-zachodnich po centrum Polski ma się zaznaczyć niewielka strefa opadów deszczu i mżawki. Na szczęście nie powinny być to intensywne zjawiska pogodowe. Warunki turystyczne mogą być utrudnione. 
We wtorek tymczasem padać ma w różnych zakątkach Polski przy czym na południu, wschodzie i nad Morzem Bałtyckim może popadać solidniej do 10-15 mm wody na każdy metr kwadratowy. Pierwsze solidniejsze opady mogą pokazać się nocą z poniedziałku na wtorek na południowym-wschodzie kraju. Po za tym bardziej słabiej, choć i tak chmur na niebie ma nie brakować ograniczające dostęp promieniowania słonecznego. Przejściowo może padać krupa śnieżna, deszcz ze śniegiem i grad z powodu temperatur poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa zwłaszcza wieczorem i nad ranem. 
Mgieł nie powinno być przeważnie z powodu zwiększonego przepływu powietrza,  
Koło niedzieli i poniedziałku w Polsce może powiać ponad 60-75 kilometrów na godzinę a w górach ponad 90-100 kilometrów na godzinę gdzie możliwy jest fen.
Na termometrach zobaczymy: 
W niedzielę rano: od -3,-1 stopni na południowym-wschodzie kraju, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 
W niedzielę południe: od +5,+6 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +8 do +13 stopni do +14,+16 stopni na południu i południowym-zachodzie kraju. 
W poniedziałek rano: od +2,+3 stopni miejscami w górach, po za tym od +6 do +10 stopni do +13,+15 stopni na zachodzie kraju. 
W poniedziałek południe: od +6,+9 stopni w górach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południowym-wschodzie kraju. 
We wtorek południe: od około 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-wschodzie kraju.  
We środę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południu naszego kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany przejściowo ponad 60-80 kilometrów na godzinę południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.


piątek, 14 lutego 2020

Prognoza pogody na trzeci weekend lutego.


Nadchodzący weekend w Polsce pogoda ma przynieść podział pogody na nieco lepszy z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami sobotę z ustępującymi opadami rano nad Karpatami deszczu ze śniegiem oraz śniegu o małym natężeniu odchodzące po za terenem Polski. W ciągu dnia ma być przeważnie bez opadów atmosferycznych i tylko na otwartej toni wodnej Morza Bałtyckiego nie można wykluczyć niewielkiego deszczu i mżawki. Nie powinny być to znaczące zjawiska. 
W niedzielę tymczasem w II części dnia od zachodu ma postępować nowa strefa wilgoci na wschód z opadami deszczu i mżawki, które na Pomorzu mogą być intensywniejsze w stosunku do dnia poprzedniego. Całe popołudnie wilgotno może być w zachodniej połowie naszego kraju a pod wieczór miejscami może popadać dodatkowo w centrum kraju. 
Prawdopodobnie tylko noc z piątku na sobotę lokalnie nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów zwłaszcza na zachodzie i północy Polski, bo kolejne przyniosą zwiększony przepływ powietrza ograniczające jego wytworzenie. 
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano: od -4,-3 stopni w Tatrach i na północnym-wschodzie, po za tym po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie i południowym-zachodzie kraju
W sobotę południe: od około 0 stopni w Tatrach i +2,+3 stopni na Roztoczu po za tym od +4 do +8 do +9,+10 stopni na zachodzie kraju. 
W niedzielę rano: od -3,-1 stopni na wschodzie kraju(w Karpatach może być zimniej np w Pieninach), po za tym, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju.  
W niedzielę południe: od +4,+5 stopni miejscami w górach, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południu naszego kraju. Lokalnie na obszarach podgórskich może być cieplej. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w górach możliwe porywy ponad 50-70 kilometrów na godzinę a pojutrze tam prędkość może przekroczyć 110-130 kilometrów na godzinę a poza tym może przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę przeważnie południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne. 




    

czwartek, 13 lutego 2020

Temat: Odchodzące i pojawiające się nowe opady atmosferyczne. 
Data: 13.02.2020 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam podział pogody czyli na dość wilgotny początkowo północny-wschód kraju oraz częściowo wschód kraju gdzie zachmurzenia nie brakowało z opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz deszczu o niezbyt dużym natężeniu. Po czym od południa i zachodu niebo zaczęło się przejaśniać i pokazywać się promienie słoneczne. Najpogodniej dzisiaj mamy na terenie południowej Polski gdzie niebo często jest pogodne i nie brakuje promieni słonecznych. Niestety dobra pogoda nie potrwa zbyt długo bo od zachodu i południowego-zachodu ma nadejść nowe pogorszenie pogody z opadami śniegu i krupy śnieżnej przechodzącymi w deszcz ze śniegiem oraz deszczu o niezbyt dużym natężeniu. 
Generalnie piątek ma się rysować w zgniłej pogodzie czyli chmury z opadami ciekłymi a wiatr tymczasem zmniejszył prędkość poniżej 60 km/h. Czyli wichur nie mamy.   
Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/13/1430.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany i niezbyt mocny południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki drogowe i biometeo mamy zmienne. 
    

środa, 12 lutego 2020

Ostatnie dni pracy z mieszanymi warunkami pogodowymi


Nadchodzące ostatnie dni w pracy przynosić nam ma urozmaiconą, pogodę, ponieważ ma nie brakować przejaśnień oraz rozpogodzeń, które będą postępować po przejściowych opadach deszczu i mżawki a w górach również deszczu ze śniegiem, które występować ma jutro początkowo na północy i północnym-wschodzie kraju o zmiennej intensywności, po czym wilgotna strefa ma się zacząć wycofywać po za granicę Polską i jednocześnie po południu wchodzić nowa porcja chmur z deszczem i mżawką od zachodu i południowego-zachodu kraju (nie wykluczony deszcz ze śniegiem ?). W piątek może w wielu regionach towarzyszyć ciekły opad atmosferyczny zwłaszcza na terenie województw południowych oraz zachodnich naszego kraju. Trochę mniej ich ma być na północy i północnym-wschodzie kraju.
W nocy z czwartku na piątek z powodu temperatur około 0 stopni na wysokości 2 metrów oraz poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa mogą występować opad deszczu ze śniegiem i śniegu.
Najwięcej przejaśnień oraz rozpogodzeń ma być w regionach wschodnich i północnych.
Noce i poranki mogą zapisać się jako mgliste ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów !!!
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano:-6,-5 stopni w Karpatach, po za tym -3 do +2 stopni do +3,+4 stopni na północy kraju. 
W czwartek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju.  
W piątek rano: od -4,-2 stopni w Karpatach i na północnym-wschodzie kraju, po za tym od 0 do +3 stopni do około +4 stopni na Śląsku. 
W  piątek południu: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południu kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany  południowy i południowo-zachodni potem ze zmieniających się kierunków. 
Warunki biometeo i drogowe na poziomie niekorzystnym. 

wtorek, 11 lutego 2020

Zimne i wietrzne newsy pogodowe w kraju. Temat: Nadal wietrznie oraz okresowe opady mieszane w Polsce. Data: 11.02.2020 r. Miejsce: Polska Dzisiejszy dzień przynosi nam w Polsce zmienną aurę, ponieważ obok licznych przejaśnień i rozpogodzeń mamy więcej chmur na niebie z występującymi opadami deszczu oraz mżawki w tym deszczu ze śniegiem. Z powodu obniżenia temperatur -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa przynosi nam również mokry śnieg, krupę śnieżną oraz gradu Przejściowo były dość intensywne. Temperatury przeważnie nie przekraczają +5 stopni na wysokości 2 metrów, więc wiatr skutecznie obniżały odczucie ciepła na nasze organizmy. Padało we wtorek w najróżniejszych regionach naszego kraju, przy czym najczęściej w regionach wschodnich i południowych.a najmniej na zachodzie Polski. Mgieł praktycznie nie było z powodu silniejszego przepływu powietrza utrudniające podróżowanie oraz ograniczające widzialność. Często wiało przy przechodzących stref wilgoci w tym komórek. Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/11/1730.jpg Wiatr mamy słaby, umiarkowany okresami w porywach przekraczający 70-90 kilometrów na godzinę Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.

Temat: Nadal wietrznie oraz okresowe opady mieszane w Polsce. 
Data: 11.02.2020 r. 
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w Polsce zmienną aurę, ponieważ obok licznych przejaśnień i rozpogodzeń mamy więcej chmur na niebie z występującymi opadami deszczu oraz mżawki w tym deszczu ze śniegiem. Z powodu obniżenia temperatur -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa przynosi nam również mokry śnieg, krupę śnieżną oraz gradu Przejściowo były dość intensywne. Temperatury przeważnie nie przekraczają +5 stopni na wysokości 2 metrów, więc wiatr skutecznie obniżały odczucie ciepła na nasze organizmy. Padało we wtorek w najróżniejszych regionach naszego kraju, przy czym najczęściej w regionach wschodnich i południowych.a najmniej na zachodzie Polski. Mgieł praktycznie nie było z powodu silniejszego przepływu powietrza utrudniające podróżowanie oraz ograniczające widzialność. Często wiało przy przechodzących stref wilgoci w tym komórek. 
Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/11/1730.jpg 
Wiatr mamy słaby, umiarkowany okresami w porywach przekraczający 70-90 kilometrów na godzinę 
Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.   

poniedziałek, 10 lutego 2020

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia


Nadchodzące dwa dni w pogodzie przynosić nam ma pogodę typową coś z każdej beczki czyli ma być sporo chmur z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami w tym momenty słoneczne. Chmurom z kolei towarzyszyć ma opad deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu o niezbyt mocnym natężeniu. Dodatkowo przy niestabilności ponad 250-350 J/kg, LI poniżej -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s może spowodować opady krupy śnieżnej oraz gradu oraz wyładowania atmosferyczne. Pogoda będzie fatalna typowy mix przedwiosenny z brakiem zimowego i wiosennego akcentu. 
Padać ma w najróżniejszych regionach naszego kraju a strefy wędrować z zachodu na wschód kraju przy czym w nocy powinno ich być ilościowo mniej niż w ciągu dnia z powodu prądów konwekcyjnych. Ze względu na spadek poniżej -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa doprowadzi do tego że opady będą mieszane ze śniegiem. Mgieł praktycznie ma nie być wcale z powodu silnego przepływu powietrza.  
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na Śląsku. 
We wtorek południe: od -4,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
We środę rano: od -7,-5 stopni w Karpatach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na Pomorzu i nad morzem. 
W środę południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6 stopni na zachodzie kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę.
Warunki biometeo i drogowe pozostaną fatalne.  

niedziela, 9 lutego 2020

Pogodne oblicza weekendu drugiego w lutym 2020 r.

Temat: Pogoda najlepsza w trakcie weekendu czyli powyżej 0 stopni oraz pogodnie. 
Data: 09.02.2020 r. 
Miejsce: Polska

Kolejny weekend lutego (ostatni zimowy miesiąc) przynosi nam złamanie tradycji pogodowej czyli dobrej pogody w czasie dni pracy oraz pogorszenia w trakcie czasu wolnego od pracy. Ten przynosi nam sytuację odwrotną czyli w tygodniu doświadczaliśmy sporego zachmurzenia z występującymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej z opadami gradu oraz marznący deszcz powodujący gołoledź po czym w piątek aura zaczynała się poprawiać by weekend był słoneczny co prawda z nocnymi spadkami temperatur poniżej -10,-5 stopni to operacja słoneczna w trakcie dnia bardzo szybko podnosiła temperatury sprzyjające spacerom po świeżym powietrzu. Dopiero dziś wieczorem może niebo zacząć na zachodzie się chmurzyć i występować opady deszczu o zmiennym natężeniu.  
Lokalnie wystąpiły niewielkie mgły i zamglenia. 
W południe będziemy mieli od 0,+2 stopni w Bieszczadach i Tatrach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie. Przy granicy z Niemcami może być potem cieplej. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/09/0915.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany stopniowo nasilający się z południowego-zachodu.    
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

sobota, 8 lutego 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce


Nadchodzące dni w naszym kraju pogoda ma się kształtować pod znakiem podziału pogodowego czyli 1 dzień z dobrą pogodą czyli jutro gdzie nigdzie nie powinno padać ani jeszcze silnie wiać i dopiero wieczorem na Pomorzu i wzdłuż granicy z Niemcami może niebo mocniej się zachmurzyć i występować mają opady deszczu i mżawki o dość intensywnym natężeniu oraz na mokre i bardzo wietrzne kiedy liczne układy niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy i Skandynawii przywędrować mają do Polski w postaci zwiększonego zachmurzenia z intensywnymi opadami deszczu w tym mżawki. Niestety gdyby prognozy modeli synoptycznej się sprawdziły to zjawiska pojawiające się wzdłuż głębokiego niżu z centrum niżu w rejonie Norwegii mogą generować gwałtowne przepływy powietrza ze strumieniem o prędkości ponad 100-120 kilometrów na godzinę.
Od nocy z niedzieli na poniedziałek do wtorku po godzinach pracy wolny czas lepiej spędzić w domach, by nie być narażony na łamiące się gałęzie zwłaszcza w trakcie opadów atmosferycznych i należy pamiętać by nie parkować pojazdów mechanicznych pod drzewami i uprzątnąć przedmioty pozostawione na zewnątrz gdyż w trakcie porwanie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia !!!
Dodatkowo może pojawić konwekcja z powodu wzrostu chwiejności termodynamicznej przekraczającej 250-350 J/kg, LI poniżej -2,0, wilgotność względna ponad 60-80 % oraz silny przepływ powietrza ponad 20-30 m/s oraz czynniki wspomagające konwekcję mogą nieść silne opady od deszczu po deszcz ze śniegiem w tym krupy śnieżnej oraz gradu zwłaszcza na pograniczu poniedziałku i wtorku kiedy może zaznaczyć się chłodny front atmosferyczny z wiatrem w porywach przekraczający 100-120 kilometrów na godzinę oraz występować wyładowania atmosferyczne. 
Mgieł ma być bardzo mało z powodu silnego przepływu powietrza.   
Na termometrach zobaczymy: 
W niedzielę rano: od -9,-7 stopni w Karpatach, po za tym od -5 do -2 stopni na wschodzie i południu naszego kraju, po za tym od -1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju.  
W niedzielę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie kraju. 
W poniedziałek rano: od -1,0 stopni przy granicy Polsko-Słowackiej, po za tym od +4 do +8 stopni do +10,+12 stopni na zachodzie kraju.  
W poniedziałek południe: od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +9,+10 stopni w centrum kraju. 
We wtorek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni na zachodzie kraju. 
We środę południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni na Śląsku.   
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w porywach przekraczający zwłaszcza w poniedziałek 80-100 kilometrów na godzinę południowy i południowo-zachodni i zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne. 



piątek, 7 lutego 2020

Prognoza pogody na kolejny weekend lutego 2020 r.


Nadchodzący weekend w pogodzie raczej powinna minąć w dobrej prognozie, ponieważ praktycznie od teraz piątkowego wieczora do wieczora niedzieli nigdzie nie powinno padać ani sypać tylko noce i poranki mogą przynosić mgły i zamglenia ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 
Dopiero tak po 19:00-20:00 godzinie z nad Dani i Niemiec do granic Polsko-Niemieckiej oraz na teren Pomorza i Ziemi Lubuskiej ma zacząć wchodzić strefa nowych opadów deszczu i stopniowego przyrostu wiatru, które apogeum osiągnie w poniedziałek nad Polską z deszczem i burzami. 
Nie można wykluczyć porywów wiatrowych ponad 80-100 kilometrów na godzinę a w przypadku konwekcji ponad 110-120 kilometrów na godzinę, więc aura może stać się niebezpieczna. 
Możliwe są zniszczenia i straty, więc korzystajmy z pogody w trakcie weekendu.   
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano: od -13,-10 stopni w Karpatach, po za tym od -9,-6 stopni na południowym-wschodzie, po za tym ma być od -5 do 0 stopni do +2,+3 stopni przy granicy z Niemcami.
W sobotę południe: od -3,0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 
W niedzielę rano: od -9,-7 stopni w Karpatach, po za tym od -5 do -1 stopni do +2,+4 stopni przy granicy z Niemcami. 
W niedzielę południe: od około 0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na zachodzie kraju. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.  

czwartek, 6 lutego 2020

Nie zimowe tylko szare pogodowe wieści z Polski

Temat: Wielka szaruga za oknami oraz zimno czyli bez rewelacji pogodowej. 
Data: 06.02.2020 r.
Miejsce: Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie niestety przewagę zachmurzenia zwłaszcza te z gatunku warstwowego i kłębiastego wchodzące z północnego-zachodu w głąb kraju z niewielkimi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem obejmujące centralne w tym południowe rejony naszego kraju.
Nieco lepiej jest na zachodzie gdzie mamy więcej przejaśnień. Na północy raczej jest to deszcz albo mżawka. Z racji przepływu powietrza mgieł mamy prawie brak. Stan jakości powietrza z tego powodu pozostaje na dobrym poziomie pomimo zimnego wiatru.   
Na termometrach w południe mieliśmy od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +4 stopni a najcieplej na Pomorzu +5,+6 stopni. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/06/1445.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany i niezbyt mocny z zachodu. 
Warunki biometeo i drogowe są fatalne.  

środa, 5 lutego 2020

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy


Nadchodzące dni czyli ostatnie robocze przynosić nam ma w pogodzie podział pogodowy na pogodniejszy zachód kraju przez południowy-zachód po rejon Pomorza gdzie na niebie ma dominować pogodniejsze niebo i przeważnie ma nie padać a za chmur często wychodzić promieniowanie słoneczne. Inaczej ma być w regionach wschodnich oraz południowo-wschodnich gdzie chmur ma być zdecydowanie więcej z występującymi opadami deszczu ze śniegiem i śniegu w tym krupy śnieżnej z powodu przemieszczającego się frontu z północnego-wschodu na południe naszego kraju z mieszanymi opadami atmosferycznymi. Tylko w regionach górskich może ciut mocniej popadać, ale nie powinny to by znaczące jak we wtorek zarówno jutro jak i w trakcie piątku.  Mgieł z racji niedużego przepływu powietrza ma być niedużo.
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano: od -10,-8 stopni w górach, po za tym ma być od -6 do -2 stopni do +2,+4 stopni na Pomorzu. 
W czwartek południe: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do 0 stopni w górach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na północy. 
W piątek rano: od -6,-3 stopni na północnym-wschodzie po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 
W piątek południe: od -6,-4 stopni w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju.  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północny.
Warunki biometeo i drogowe pozostaną niekorzystne.  

wtorek, 4 lutego 2020

Niezbyt zimowe bo mieszane newsy pogodowe

Temat: Ochłodzenie w tym mieszane opady atmosferyczne i sporo chmur. 
Data: 04.02.2020 r.
Miejsce Polska 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w wielu regionach przewaga zachmurzenia z gatunku stratus oraz kłębiastego z nieduża domeszką pogodnego nieba. przynoszące opady atmosferyczne od deszczu i mżawki po deszcz ze śniegiem oraz śniegu. Dodatkowo pojawia się zwiększona chwiejność 150-250 J/kg, LI poniżej -1,0, wilgotność względna ponad 65-80 % oraz przepływ powietrza ponad 15-20 m/s oraz zaostrzony gradient temperatury przyczyniająca się do konwekcji z opadami krupy śnieżnej oraz gradu zwłaszcza na zachodzie kraju. Przejściowo opady mają charakter intensywny ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Najwięcej pogodnego nieba mamy na Pomorzu i nad Morzem Bałtyckim w tym przy granicy z Niemcami. Mgieł było tyle co kot napłakał za sprawą przepływu powietrza. 
Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
Poniżej mamy aktualny zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/02/04/1815.jpg 
Wiatr mamy słaby i umiarkowany przeważnie zachodni i północno-zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe są bardzo fatalne.       

poniedziałek, 3 lutego 2020

Prognoza pogody na kolejne dni w pracy


Nadchodzące dni w naszym kraju może przynieść nieco więcej elementu zimowego w postaci deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz śnieg z powodu obniżenia temperatur poniżej -6,-5 stopni na wysokości 850 hPa a nocami pojawią się przymrozki. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to jutro z zachodu na wschód mają nasuwać się nowa strefa opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz mżawki, która zwłaszcza w południowej połowie naszego kraju może mieć silne natężenie z sumami opadowymi ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy w górach możliwy jest śnieg. 
Dodatkowo przy niestabilności ponad 150-300 J/kg, LI poniżej -2,0, przepływie powietrza ponad 15-20 m/s oraz wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz zaostrzonego gradientu temperatur możliwa jest konwekcja z silniejszymi opadami deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz gradem w tym niewykluczone wyładowania atmosferyczne zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Przejściowo może zaznaczyć się silniejszy wiatr powodujący że mgieł ma być zdecydowanie mniej. 
W środę tymczasem w wielu regionach może być pogodnie i tylko przy granicy z Czechami oraz ze Słowacją nie można wykluczyć opadów śniegu o niezbyt dużym natężeniu. W górach przybędzie trochę śniegu poprawiające warunki narciarskie. 
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od około -2,0 stopni w Tatrach i na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5 stopni na zachodzie kraju.
We wtorek południe: od około -2.0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju.  
We środę rano: od -7,-5 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad morzem.  
We środę południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -2 stopni w Karpatach, po za tym od 0 do +4 stopni gdzie na zachodzie ma być najcieplej. 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny zachodni i północno-zachodni oraz północny. 
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne. 




     

niedziela, 2 lutego 2020

Wietrzne mokre i chłodniejsze newsy pogodowe w Polsce

Temat: Lekkie ochłodzenie ale nadal bez zimowych krajobrazów. 
Data: 02/02/2020 r. 
Miejsce: Polska. 

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju nadal zmienne zachmurzenie na niebie czyli trochę chmur oraz pogodnego nieba z postępującymi przejściowymi opadami deszczu oraz mżawki. Tylko czasem opady mają znaczący charakter. Pierwsza strefa deszczowa przede wszystkim zaznaczyć się ma we wschodniej połowie naszego kraju po czym ma ona zacząć wycofywać się na Białoruś, Ukrainę i Litwę po południu od południowego-zachodu ma nadejść nowa strefa opadów atmosferycznych z sumami opadowymi przekraczającymi 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. 
Na termometrach w południe zobaczymy od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu naszego kraju. 
Mgieł praktycznie nie mamy z powodu przepływu powietrza. 
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/02/02/0730.jpg 
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami w porywach przekraczający 50-65 (nad morzem 70-75) kilometrów na godzinę zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne.  

sobota, 1 lutego 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce


Nadchodzące dni w Polsce pogoda ma być bardzo urozmaicona, ponieważ ma nie brakować chmur z przejaśnieniami w tym rozpogodzeniami oraz przejściowo również ma przynieść zwiększone zachmurzenie z opadami deszczu, które mogą być intensywne z sumami opadowymi ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy w postaci deszczu oraz mżawki. Dodatkowo na wysokości 850 hPa temperatura ma spadać poniżej -7,-4 stopni, więc deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg w okolicach wtorku/środy doprowadzające do zabielenia się krajobrazów. 
Tak naprawdę padać ma w wielu regionach naszego kraju. Zarówno jutro jak i w poniedziałek z zachodu na wschód mają wędrować fronty atmosferyczne z opadami deszczu i mżawki, które mogą okazać się dość mocne w skutkach wędrujące do wschodnich dzielnic naszego kraju. 
Od wtorku w związku ze spadkiem temperatur poniżej +3,+4 stopni na wysokości 2 metrów może to już być deszcz ze śniegiem i śnieg, którego może przybywać w środę w trakcie dnia i poranka.
Wysoko w górach może napadać ponad 15-25 centymetrów świeżego śniegu.
Ze względu na przepływ powietrza mgieł w tym terminie ma być mało.    
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od +2,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 
W niedzielę południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-zachodzie kraju. 
W poniedziałek rano: od +1,+2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni gdzie na południu ma być najcieplej. 
W poniedziałek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 
We wtorek południe:od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 
We środę południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -3,0 stopni na wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie kraju.  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny zachodni i północno-zachodni/północny.
Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

     

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...