środa, 30 grudnia 2020

Prognoza pogody przełomowa czyli jaka pogoda na przełomie starego i nowego roku.



 Nadchodzące dni czyli Sylwester i Nowy Rok w pogodzie mają się zapisać pod znakiem zmiennego zachmurzenia na niebie z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami zwłaszcza na zachodzie i południu kraju przynoszący pogodniejsze niebo. Jedynie jutro oraz w piątek na wschodzie i południowym-wschodzie a w piątek na północnym-zachodzie kraju można się spodziewać zachmurzenie z przejściowymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem o zmiennej intensywności bez dużego charakteru skutecznie utrudniające podróżowanie w naszym kraju. Przyczyną takich opadów będzie obniżona izoterma 0 stopni na wysokości 850 hPa sięgająca poniżej -4,-2 stopni czyniące ciekłe opady w bardziej stałe. Niestety jednak prawdopodobnie na normalną zimę raczej nie ma co liczyć. Ze względu na słabszy przepływ powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów.   

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -6,-4 stopni w Sudetach, po za tym od -3 do +1 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim i na wschodzie. 

W czwartek południe: od -1,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek rano: od -7,-5 stopni w górach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim i na południowym-wschodzie. 

W piątek południe: od -2,0 stopni na północy kraju, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

wtorek, 29 grudnia 2020

Wietrznie oraz zmienna pogoda czyli urozmaicenie pogodowe.

Temat: Zmienna pogoda czyli chmury z opadami przejściowymi oraz okresami wietrznie. 

Data: 29.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju oddziaływanie układu niskiego ciśnienia z rejonu Dani, która dziś przyniosła więcej chmur na niebie z występującymi opadami deszczu oraz mżawki początkowo na południu i zachodzie o zmiennej intensywności wędrujące w głąb Polski do dzielnic centralnych a potem także północnych i wschodnich. Miejscami spadło ponad 10-15 mm wody na każdy metr kwadratowy. W ciągu dnia od południowego-zachodu niebo przedzierało się za chmur ustępujące przejaśnieniom i rozpogodzeniom. W górach z powodu obniżenia temperatury poniżej 0 stopni na wysokości 850 hPa prawdopodobnie występowały opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach w południe mieliśmy od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/29/1815.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przejściowo silniejszy w górach porywy ponad 80-100 kilometrów na godzinę. 

Warunki biometeo i drogowe są zmienne.   

poniedziałek, 28 grudnia 2020

Prognoza pogody na okres przedsylwestrowy 2020/2021



Nadchodzące dni czyli wtorek i w środę w naszym kraju powinno być więcej chmur na niebie z powodu oddziaływania układów niskiego ciśnienia znajdujące się na zachodzie Europy z centrum w rejonie Danii przynoszący nam więcej chmur na niebie z opadami deszczu i mżawki a przejściowo w trakcie jutra i środy zwłaszcza na terenach obszarach górskich nie można wykluczyć opadu deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Jeśli chodzi o opady to już te mogą pojawiać się w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek na terenie województw południowych i zachodnich gdzie chwilami mogą one być intensywne, potem jutro w ciągu dnia wędrować w głąb naszego kraju docierające na wschód i północny-wschód naszego kraju a na południu i południowym-zachodzie powinno się przejaśniać i wypogadzać. W środę z kolei miejscami zwłaszcza w pasie południe, centrum po północny-wschód kraju potem także na wschodzie należy się liczyć ze wzrostem zachmurzenia do dużego z występującymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem zwłaszcza na obszarach górskich. Nie powinny to być wielkie opady, ale będą za to zwiększać odczucie zimna. Po za tym zwłaszcza na zachodzie może być pogodne z licznymi rozpogodzeniami.  

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We wtorek południe: o -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju.

We środę rano: od -4,-2 stopni w Sudetach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We środę południe: od 0,+1 stopni w rejonie Jakuszyc, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany początkowo silniejszy zwłaszcza w górach ponad 70-90 kilometrów na godzinę a wysoko ponad 120-140 kilometrów na godzinę południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe pozostaną niekorzystne.  

niedziela, 27 grudnia 2020

Przed fenowe newsy pogodowe z dużą dawką pogodnego nieba

Temat: Liczne rozpogodzeniami oraz duże wahania ciśnienia atmosferycznego.

Data: 27.12.2020 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju liczne rozpogodzenia po mokrym i bardzo nieprzyjemnie pogodowo okresie świątecznym gdzie na termometrach było blisko +10 stopni a na dodatek przechodziły liczne strefy opadów deszczu i mżawki a w I i II dzień świąt z powodu obniżenia izotermy 0 stopni sięgającej poniżej -5,-3 stopni doprowadziły do opadów deszczu ze śniegiem i śniegu. Niestety z powodu przekroczeń temperatur ponad 0 stopni krajobrazy trudno się zabielał jedynie w na obszarach górskich, i miejscami zwłaszcza w rejonie Żuław Wiślanych gdzie prawdopodobnie spadło ponad 10-13 centymetrów świeżego śniegu wywołane efektem jeziora z czerpania energii cieplej z akwenu Zatoki Gdańskiej. Po za tym dominowała chłodna szarga z niedużym przepływem powietrza. Dzisiaj z kolei ma się wypogodzić w wielu regionach naszego kraju z powodu wyżu z nad wschodniej Europy, które przy współpracy z niżem z zachodniej Europy zacznie ściągać cieplejsze powietrze z południa. Jeszcze jakby było mało to zagęszczenie się izobarów doprowadzi do zjawisk fenowych na południu kraju w porywach przekraczający ponad 60-80 kilometrów na godzinę. Niestety w górach warunki turystyczne będą utrudnione. Na termometrach w południe zobaczymy od -4,-2 stopni w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do około +4 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/12/27/0830.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie z południa. 

Warunki biometeo i drogowe są korzystne.     

sobota, 26 grudnia 2020

Prognoza pogody na ostatnie dni roku 2020 r.



 Nieubłagalnie się zbliżamy się do końca roku i warto by było sprawdzić czy nas czeka paskudna pogoda w bardzo łagodnym wydaniu czy zima ze śniegiem i z ujemnymi temperaturami czy może jeszcze nas aura zaskoczy bo beznadziejnym roku kiedy byliśmy masowej izolacji w tym z życiem wśród obostrzeń, które były naszym ciężarem w codziennym funkcjonowaniu nie mogąc się spotkać z rodzinami czy bliskimi i dlatego warto by było być zaskoczonym pod względem ciekawych atrakcji na niebie. Nadchodzące dni będziemy dostawać się pod wpływem układów niskiego ciśnienia znajdujące się w zachodniej części Europy oraz układu wysokiego ciśnienia znajdujące się na wschodzie Europy. Niestety takie ułożenie układów barycznych spowoduje że pojawi się południkowa cyrkulacja powietrza przynosząca zdecydowanie ocieplenie w kraju oraz jakby było mało to pokazywać się mają opady atmosferyczne bardziej w postaci deszczu i mżawki niż śniegu. Jutro w wielu regionach naszego kraju powinno być w miarę pogodnie to już w poniedziałek i we wtorek w wielu regionach naszego kraju mogą przechodzić strefy opadowe zarówno przelotne jak i ciągłe z opadami deszczu i mżawki. Z powodu obniżenia temperatury poniżej 0 stopni na wysokości 850 hPa nie można wykluczyć w górach oraz miejscami w Polsce deszczu ze śniegiem. Niestety o zimowych krajobrazach nie będzie w dużej mierze mowy. Z powodu zwiększonego przepływu powietrza mgieł nie powinno być dużo albo prawie nic. W środę z kolei w pasie południe, centrum po północy-wschód kraju nie można wykluczyć strefy z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu z powodu oscylującej temperatury na poziomie bliskim 0 stopni zarówno na wysokości 2 metrów jak i 850 hPa. 

Na termometrach zobaczymy: 

W niedzielę rano: od -12,-8 stopni w Tatrach, po za tym od -6 do -3 stopni do 0,+2 na Pomorzu (zwłaszcza blisko Morza Bałtyckiego). 

W niedzielę południe: od -4,-2 stopni w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i południu kraju. 

W poniedziałek rano: od -3,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za ty od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -4,-0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południu kraju. 

We wtorek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We środę południe: od około 0 stopni lokalnie w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przejściowo silniejszy, w górach możliwe zjawiska fenowe w porywach przekraczający 80-100 kilometrów na godzinę południowo-wschodni, południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne niezbyt korzystne.






    

piątek, 25 grudnia 2020

Sporo chmur na niebie oraz mało pogodnego nieba oraz opady-świąteczna mieszanka pogody

Temat: Pogoda zgniła czyli przewaga zachmurzenia na niebie z przejściowymi opadami-Boże Narodzenie 2020.

Data: 25.12.2020 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju niestety nieciekawą pogodę, ponieważ blisko nas znajduje się układ niskiego ciśnienia zapewniające nam dużą dawkę wilgotnego powietrza sięgające ponad 70-90 % co przy działaniu chłodnego frontu atmosferycznego niesie dużą dawkę chmur niż pogodnego nieba z opadami o charakterze przejściowym. Przy czym ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni spadającej poniżej -7,-5 stopni na wysokości 850 hPa daje opad deszczu ze śniegiem i śniegu. Najbardziej wilgotno dziś mieliśmy w regionach wschodnich, północnych oraaz południowych. Ze względu na przepływ powietrza mgieł było tyle co na lekarstwo. Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/25/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są zmienne.  

czwartek, 24 grudnia 2020

Prognoza pogody świąteczna 2020 rok oraz życzenia świąteczne.

 Nadchodzące dni w naszym kraju pogoda może nas trochę zaskoczyć, ponieważ już dzisiejszej nocy z północy i północnego-zachodu na południe ma wędrować chłodny front atmosferyczny z postępującym ochłodzeniem zamieniające opady deszczu w śnieg a krajobrazy mogą ulegać zabieleniu się zwłaszcza że temperatury mogą spadać do około 0 stopni. Najbardziej wilgotnym okresem mogą być być piątek-sobota kiedy to w wielu regionach ma się zaznaczyć konwekcja z opadami śniegu i krupy śnieżnej z powodu spadku temperatury poniżej -8,-5 stopni na wysokości 850 hPa mogący schładzać powietrze niosący utrzymujący się śnieg przy ziemi. Przyczyną może być układ obniżonego ciśnienia znajdujący się na północny-wschód od naszego kraju jednocześnie wyż na zachód nieść liczne rozpogodzenia oraz dobowe spadki temperatur. Ponadto ochłodzenie może sprzyjać w występowaniu mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów ze względu na temperaturę poniżej 0 stopni może osadzać szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W Boże Narodzenie rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +4 stopni do około +5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W Boże Narodzenie południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5 stopni nad Morzem Bałtyckim.

W II Dzień Świąt rano: od -7,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W II Dzień Świąt południe: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do około +4 stopni nad Morzem Bałtyckim.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-zachodni i północny, skręcający na zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe pozostaną zmienne.  

                              



Wszystkim chciałem życzyć dużo zdrowia, spełnienia marzeń, zakończenia pandemii, wiele podróży w przyszłości, nie brakujących zjawisk pogodowych typu śnieżyca czy silna burza, najlepszych relacji wśród rodzin mimo trudnego roku nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia ale również w nadchodzących latach :) oraz smacznych świątecznych potraw zwłaszcza bez ości  w tym spełnienie wszelakich życzeń czy marzeń.


środa, 23 grudnia 2020

Deszczowo-pogodne newsy pogodowe w III dekadzie grudnia 21020 r.

Temat: Zdecydowanie ocieplenie oraz miejscami opady deszczu a nie śniegu. 

Data: 23.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia Polska dostała się pod wpływem układu niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy sprowadzające z zachodu na wschód nową porcję opadów atmosferycznych w postaci deszczu i mżawki z powodu licznego przekroczenia temperatur ponad +5 stopni, więc aura zdecydowanie nie przypomina nam tej obecnej czyli ujemnej temperatury oraz opady śniegu. Najpogodniej dziś mieliśmy w województwach północnych a najbardziej wilgotno w regionach południowych i wschodnich. Z powodu niskiego przepływu powietrza w tym wysokiej wilgotności względnej ponad 75-90 % rozwijały się gęste mgły ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów  

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+3 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie naszego kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im00/2020/12/23/1730.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

   

wtorek, 22 grudnia 2020

Prognoza pogody przed i w trakcie Wigilii Bożego Narodzenia





Nadchodzące dni w naszym kraju pogoda ma się kształtować pod znakiem nadal pochmurnej pogody spowodowanymi przechodzeniem stref opadowych o zmiennym natężeniu z zachodu na wschód kraju o zmiennym natężeniu gdzie miejscami może przez te dwa dni napadać ponad 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. O ile od dzisiejszej nocy pogodniej z licznymi rozpogodzeniami ma być w północnych dzielnicach naszego kraju to w tym samym czasie na południu  ma padać deszcz i mżawka o zmiennym natężeniu. Niestety o białych krajobrazach zapomnimy z powodu temperatur przekraczających +5,+10 stopni. Natomiast jutro po południu i wieczorem od strony Niemiec ma wejść nowa porcja opadów o nieco silniejszym natężeniu z centrum niżu przechodzącego od strony zachodniej Europy po rejon północnej połowy Polski z obniżająca się jego wartość poniżej 1000 hPa. To wszystko będzie przemieszczało w głąb kraju w trakcie nocy ze środy na czwartek obejmujące to coraz większy obszar Polski. Przeważać ma deszcz, tylko na północy i północnym-wschodzie nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów.  

Na termometrach zobaczymy:

We środę rano: od 0,+2 stopni w Karpatach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południu i południowym-zachodzie kraju.  

We środę południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju.  

W czwartek południe: od +2,+3 stopni miejscami na północy kraju i w rejonie Karpat, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni w południowej połowie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków.

Warunki biometeo mają pozostać niekorzystne a drogowe utrudnione.  

poniedziałek, 21 grudnia 2020

Pół zimowe newsy pogodowe na początku ostatniej dekady w roku 2020

Temat: Miejscami zimowe i nie zimowe newsy pogodowe.

Data: 21.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli 1 z 2-óch najkrótszych w roku przynosi nam w kraju różnorodną pogodę, ponieważ o ile miejscami w regionach wschodnich i południowych mieliśmy mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów w tym temperaturę oscylującym koło -2,0 stopni osadzające szadź to w wielu częściach Polski panowały dodatnie wskazania na termometrach oraz było więcej przejaśnień w tym rozpogodzeń dzięki czemu szrony poranne w tym szadź zanikał. Jedynie na zachodzie i północy chmur na niebie było więcej z towarzyszącymi opadami deszczu i mżawki o charakterze przejściowym. Na termometrach mieliśmy dziś od -2,0 stopni w Tatrach i w rejonach mgieł w tym zachmurzenia warstwowego, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju. Niestety niewielki przepływ powietrza powodował złą jakość powietrza w kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/21/1630.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo są niezbyt dobre a drogowe dość dobre.    

niedziela, 20 grudnia 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w kraju.



 Nadchodzące dni przedświąteczne mają w pogodzie podzielić się na pogodniejszy pogodowo dzień poniedziałek kiedy to w wielu regionach naszego kraju można będzie zanotować pogodniejsze momenty z licznymi przejaśnieniami i być może również słoneczne. Tylko na zachodzie i na północy niewykluczony jest przyrost zachmurzenia do dużego z występującymi opadami deszczu i mżawki o niewielkim natężeniu. Z kolei we wtorek może rozpadać się w wielu regionach naszego kraju gdzie będzie oddziaływać układ niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii przynoszący większy przyrost zachmurzenia do dużego dające nam w całym kraju intensywne opady deszczu, którego może napadać ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy początkowo na zachodzie potem także w centrum i na południu a na końcu na wschodzie. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów początkowo osadzające szadź. 

Na termometrach zobaczymy: 

W poniedziałek rano: od -5,-3 stopni na południowym-wschodzie kraju, po za tym od -2 do +2 stopni 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od -4,-2 stopni lokalnie na południu kraju, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju 

We wtorek południe: od +1,+2 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+11 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami we wtorek silniejszy południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być fatalne.       

sobota, 19 grudnia 2020

Smogowe i mgliste newsy pogodowe pomimo oddziaływania układu wysokiego ciśnienia

Temat: Weekend przedświąteczny w klimatach mało zimowych czyli przeważnie poniżej +5 stopni oraz mglisto. 

Data: 19.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień Polska dostała się pod wpływem układu wysokiego ciśnienia z zatoką znajdującą się w rejonie Słowacji, który powinien przynosić więcej pogodnego nieba oraz przyjemne temperatury. Niestety biorąc pod uwagę że mamy bardzo krótkie dni to niestety trzeba było się liczyć z przewagą zachmurzenia typu warstwowego oraz z mgłami ograniczającymi widzialność poniżej 100-150 metrów w wyniku marginalnej rozproszonej wilgoci w atmosferze przekraczającej 75-90 % oraz niski przepływ powietrza utrzymujące je przez cały dzień. Niestety te nadal się mogą utrzymywać nawet do poniedziałku z powodu małego wiatru, co w połączeniu z zanieczyszczonym powietrzem z zawartością bakterii wirusowych może być niebezpieczne dla płuc !!!

Na termometrach mieliśmy od -2,0 stopni w regionach zamglonych w tym zachmurzonych, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.   

piątek, 18 grudnia 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni czyli weekend oraz I połowę nowego tygodnia przed BN



Nadchodzące dni czyli w okresie przedświątecznym pogoda ma się podzielić, ponieważ będziemy zarówno pod wpływem układu wysokiego znajdującego się na wschód i południowy-wschód  od naszego kraju zapewniające nam liczne przejaśnienia ora rozpogodzenia na tle chmur warstwowych oraz średnich zwiększające odczucie ciepła na nasze ciało zwłaszcza na południu i wschodzie kraju oraz układu niskiego ciśnienia znajdującego się w pobliżu Skandynawii i Dani przynoszące więcej chmur na niebie z gatunku warstwowego w tym niskiego z opadami deszczu i mżawki. Zwłaszcza we wtorek jak i trakcie środy należy się liczyć że zjawiska mogą mieć nieco intensywniejszy przebieg czyli suma przez te dni przekraczać ponad 15-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Wszelakie opady atmosferyczne mogą mieć charakter przelotny jak i ciągły pogorszające samopoczucie. Jeśli chodzi o regiony gdzie one mogą występować to jutro niewielki deszcz i mżawka może pokazać się przy granicy z Czechami a w niedzielę zarówno na zachodzie i trzeba południu kraju, w poniedziałek w pasie od Warmii i Mazur przez Pomorze i Morze Bałtyckie przez granicę Polsko-Niemiecką po rejony Sudetów. Przy czym powinny to być opady słabe i bardziej miejscowe We wtorek z kolei rozpadać się może w większości naszego kraju i to całkiem intensywnie o charakterze przelotnym jak i ciągłym. Więc dwa dni przed okresem Bożego Narodzenia będą zatem odbywać się w klimatach wilgotnych niż przynosić prawdziwą zimę. Ze względu na niski poziom przepływ powietrza oraz wilgotność względną przekraczającą 70-90 % będą rozwijały się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów utrudniające przemieszczanie się na drogach. Niekiedy mogą się utrzymywać się przez większość dnia i być niebezpieczny z powodu zbierania pyłków smogowych i wirusowych zwłaszcza że nadal mamy pandemię trzeba będzie być bardziej ostrożnym i wtedy najlepiej pozostać w domach ewentualnie zorganizować wycieczki rowerowe. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -4,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od około +1,+2 stopni lokalnie na południu kraju, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę rano: od -3,-1 stopni miejscami na południu i zachodzie kraju, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od 0,+1 stopni miejscami na południu kraju, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni przy granicy z Niemcami. 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +1,+2 stopni lokalnie w Karpatach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju.  

We środę południe: od +4,+5 stopni miejscami na północy i wschodzie kraju, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany nad Morzem Bałtyckim nieco silniejszy południowo-wschodni i południowy, potem także południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.   

czwartek, 17 grudnia 2020

Bardzo późno-jesienne newsy pogodowe w kraju.

Temat: Pogoda w klimatach końcowo-jesiennych niż zimowych.

Data: 17.12.2020 r. 

Miejsce: Polska 



Pogoda nadal dostaje się pod wpływem dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdujący się w rejonie Wysp Brytyjskich oraz Oceanu Atlantyckiego podsyłający do naszego kraju nieco zapas wilgoci w postaci warstwowych chmur na niebie z opadami deszczu i mżawki o niewielkim natężeniu w tym mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów oraz wysokiego ciśnienia z rejonu Ukrainy podsyłające nam nieco więcej przejaśnień w tym rozpogodzeń zwiększające odczucie ciepła na nasze organizmy. Niestety biorąc pod uwagę bardzo niski poziom operacji słonecznej w tym bardzo krótki dzień temperatury pozostają mizerne, ponieważ w południe zanotowaliśmy od 0,+1 stopni miejscami w Sudetach, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/17/1615.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.    

środa, 16 grudnia 2020

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy przed ostatnią dekadą grudnia 2020 r.



 Nadchodzące dni czyli czwartek orz piątek pogoda ma znowu nie odbiegać od tego do czego się przyzwyczailiśmy czyli z temperaturami w przedziale od +1 do +5 stopni przejściowo na zachodzie do +6,+7 stopni oraz na niebie ma dominować zachmurzenie warstwowe w tym niskie przynoszące przejściowo opady deszczu i mżawki. Co prawda nie będą to mocne opady ale będą one skutecznie zwiększać odczucie zimna na nasze ciało czyniące aurę bardzo zgniłą i mało ciekawą. Ponadto słaby przepływ powietrza w tym wysoka zawartość wilgotności atmosfery przekraczająca 70-80 % może zaowocować mgłami ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. Przejaśnienia w tym rozpogodzenia w tym czasie nadal są możliwe zwłaszcza w dzielnicach południowych i zachodzie kraju jako wielka zasługa oddziaływania układów wysokiego ciśnienia na południe i wschód od naszego państwa Polskiego trochę utrudniające działaniom wilgotnym strefom.  

Na termometrach zobaczymy:

We czwartek rano: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do około +5 stopni na zachodzi kraju. 

We czwartek południe: od około 0 stopni miejscami w Sudetach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -4,-2 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni nad Morzem Bałtyckim.  

W piątek południe: od około 0,+1 stopni miejscami w górach, po za tym od +2 do +5 stopni do około +6 stopni na zachodzie Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy, południowo-wschodni/zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 

wtorek, 15 grudnia 2020

Słoneczne i mgliste newsy pogodowe na półmetku grudnia 2020 r.

Temat: Pogoda zgniła czyli kilka stopni powyżej 0 stopni oraz chmury z mgłami. 

Data: 15.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam niedużo zmian w pogodzie czyli nadal mamy lekko ponad 0 stopni a śnieg, który się utrzymywał się po ostatnich opadach śniegu ulega roztopieniu czyniące krajobrazy nieprzyjemnie szare. Najwięcej przejaśnień w tym rozpogodzeń mamy w regionach wschodnich i południowych gdzie za chmur przedziera się promieniowanie słoneczne. Niestety bardzo mały przepływ powietrza w tym wysoka utrzymująca się wilgotność względna ponad 70-80 % bardzo sprzyjała rozwojom mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów. Niektóre z nich utrzymują się cały dzień skutecznie utrudniające przyrosty temperatur ponad 0 stopni a na drzewach i krzewach pojawiła się sadź przypominająca nam o zimie. Na termometrach w południe mieliśmy od około 0,+1 stopni na północnym-wschodzie oraz w rejonach gdzie pokazały się mgły, po za tym od +2 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:  

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/15/1630.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 


poniedziałek, 14 grudnia 2020

Prognoza pogody na kolejne dni pracy po II połówce grudnia 2020 r.

 


Kolejne dni czyli wtorek i środa mają trochę się różnić pogodowo, polegające na tym że o ile jutro przeważnie powinno być pogodnie z zachmurzeniem warstwowym i niskim ograniczające ilość promieniowania słonecznego czyli będziemy nadal odczuwali chłód. Nieco więcej pogodnego nieba ma być w tym dniu na wschodzie południu oraz w centrum kraju zwiększające ciepło na nasze ciało. Z kolei z zachodu na wschód w trakcie środy ma przesuwać się nowa strefa opadów deszczu i mżawki o niedużej intensywności. W I części dnia wilgotno może być w pasie województw zachodnich potem także w dzielnicach środkowych, południowych a na końcu również na wschodzie może się niebo zachmurzyć z występującą wilgocią w atmosferze. Nie będzie to ilość wielka z powodu małego czynnika skraplania w powietrzu. Ze względu na mały przepływ powietrza i wysoki poziom wilgotności względnej nad ranem i w nocy mogą się rozwijać mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. Na terenach górskich i lokalnie na wschodzie mogą one osadzać szadź.   

Na termometrach zobaczymy: 

We wtorek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na Pomorzu. 

We wtorek południe: od 0,+1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie i południu kraju.  

We środę rano: od -4,-2 stopni w Karpatach, po za tym od -1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We środę południe: od +1,+2 stopni lokalnie w Karpatach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo mają być niekorzystne a drogowe dość dobre.  

niedziela, 13 grudnia 2020

Zdjęcia z zimowego Krakowa podczas ostatnich dni sezonu 2020/2021

 Poniżej przedstawione są zdjęcia z rejonu Krakowa podczas tegorocznego sezonu:







Pochmurne i pseudo cieplne newsy pogodowe 13 grudnia 2020 r.

Temat: Pogoda bardzo zgniła czyli pseudo ciepła zima czyli z temperaturami dodatnimi. 

Data: 13.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam lekkie oddziaływanie układów niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy przynoszące nam więcej wilgoci w powietrzu w postaci chmur warstwowych i niskiego przynoszące opady deszczu i mżawki zwłaszcza na zachodzie, północy i wschodzie kraju w tym wielki niedobór promieni słonecznych w tym mgieł ograniczające widzialność poniżej 100-200 metrów. Z nad Rosji wyż przesunie się nieco na wschód powodujące że opady śniegu przestaną występować w Polsce czyniące aurę bardzo zgniłą i bardzo mało ciekawą. Niestety dzisiejszy dzień ma być podobnym do ostatnich z powodu braku znaczących zmian w układach barycznych, które by poprawiły warunki pogodowe na lepszą. Pozostaje mieć nadzieję że za niedługo przyjdzie ochłodzenie a za oknem będą padać płatki śnieżne zabielające krajobrazy. A do tego szarego czasu starajmy się bardzo dobrze spędzić czas przy dobrym filmie, dobrym wypoczynku po godzinach pracy i w wytrwałości.

Na termometrach w południe zobaczymy od -2,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2020/12/13/0845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo są bardzo niekorzystne a drogowe utrudnione.        

sobota, 12 grudnia 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w naszym kraju ,mało zimowe



Nadchodzące dni w naszym kraju w pogodzie ma się szykować pod znakiem zmiennej pogody, ponieważ układ niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy podeśle nam więcej chmur na niebie z opadami deszczu  mżawki o niewielkim natężeniu. Początkowo z powodu obniżenia temperatury na wysokości 850 hPa poniżej -5,-3 stopni nie można wykluczyć opadu deszczu ze śniegiem i krupę śnieżną zwłaszcza nad dzielnicami północnymi i wschodnimi. Jeśli chodzi o regiony zagrożone opadami to jutro mają to być regiony północne oraz wschodnie, w poniedziałek na północy kraju oraz przy wschodniej granicy kraju, we wtorek w rejonie Morza Bałtyckiego a w trakcie środy na przeważającym obszarze kraju. Ponadto ze względu na słaby przepływ powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-200 merów. Niestety z powodu dodatnich temperatur o zimie zapomnimy, bo nie dość że temperatury przekroczą +5 stopni to zamiast śniegu zobaczymy deszcz i mżawkę. Ponadto częste przejaśnienia i rozpogodzenia będzie pokrywę śnieżną topić czyli to co napadało to ulec ma roztopieniu. Reasumując czeka nas niesamowita szaruga z pseudo cieplnymi temperaturami poniżej +10 stopni. Prawdopodobnie następne ochłodzenie z opadami śniegu i ujemnymi temperaturami pojawią się w okolicach świąt Bożego Narodzenia kiedy w ciągu dnia mogą spadać poniżej 0 stopni a na dodatek jest ryzyko intensywnych opadów śniegu. Na razie to tylko orientacyjne prognozy, które moga ulegać zmianom.    

Na termometrach zobaczymy: 

W niedzielę rano: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek rano: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od około 0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od około 0,+1stopni na krańcach wschodnich, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju.  

We środę południe: od +1,+2 stopni lokalnie w górach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.         

piątek, 11 grudnia 2020

Prognoza pogody weekendowa przed połową grudnia 2020 r.



 Nadchodzące dni w naszym kraju pogoda ma się niezbyt różnić w stosunku do dni poprzednich czyli temperatury oscylować w przedziale od 0 do +5 stopni oraz miejscami zdarzać się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów, tam gdzie temperatury osiągną koło bądź 0 stopni mogą osadzać szadź. Najbardziej prawdopodobne opady śniegu i deszczu ze śniegiem są możliwe na terytorium obszarze regionów wschodnich. W innych rewirach kraju zwłaszcza nad Morzem Bałtycki i na zachodzie Polski mogą to być opady deszczu oraz mżawki. Wszystko będzie powodowane tarciem układów wyżowych z nad Rosji oraz niskiego ciśnienia na zachodzie Europy. Pierwszy nam podeśle trochę chłodu w postaci ujemnych temperatur oraz niedużych opadów śniegu. Ze względu na słaby przepływ powietrza nie można wykluczyć że mgły mogą utrzymywać się cały dzień a temperatury wówczas mogą nie przekroczyć -2,0 stopni nawet osadzające szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -5,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morze Bałtyckim 

W sobotę południe: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i południu kraj. 

W niedzielę rano: od -4,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -3,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju.   

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 

czwartek, 10 grudnia 2020

Bardziej śnieżne newsy pogodowe na przełomie I i II dekady grudnia 2020 r.

Temat: Więcej opadów atmosferycznych w tym dominacja z gatunku zimowego.

Data: 10.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień z godnie z zapowiedziami przynosi nam więcej wilgotnego powietrza spowodowanym przechodzeniem nowej strefy z południa Europy, która wkroczyła już nad ranem do Polski południowo-wschodniej i południowej przynoszące opady śniegu i marznącego deszczu ze śniegiem wchodząca w głąb kraju, która koło południa obejmował środkowe dzielnice kraju a po południu również regionów północnych i północno-wschodnich. Ze względu na temperatury oscylujące zarówno na wysokości 2 metrów jak i 850 hPa padało wszystko od deszczu marznącego po deszcz ze śniegiem oraz śniegu. Przejściowo opady były na tyle intensywne że szybko krajobrazy ulegały zabieleniu. Najpogodniej było dziś na zachodzie kraju. i na Pomorzu. Z powodu niedużego przepływu powietrza miejscami powstawały mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,-2 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na przy granicy z Ukrainą. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/10/1615.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki drogowe są utrudnione a biometeo są lepsze z powodu opadów śniegu.    

środa, 9 grudnia 2020

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy na przełomie I i II dekady grudni 2020 r.

 


Nadchodzące ostatnie dni pracy w pogodzie ma się rysować pod znakiem ponownych tarć dwóch układów niskiego ciśnienia obejmujące obszar Wysp Brytyjskich przez zachodnią Europę po Morze Śródziemne zapewniające częste wahania temperatury z opadami deszczu i mżawki a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu zabielające krajobrazu. Na szczęście wichur na wyznaczonym obszarze z powodu niedużego zagęszczeniu się izobarów oraz wysokiego ciśnienia znajdującego się na wschodzie Europy zapewniające tam temperatury poniżej -10,-5 stopni w tym duży niedobór opadów atmosferycznych. Pomiędzy nimi wedrze się z południa na północ nowa strefa opadów atmosferycznych w postaci śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodujące gołoledź. Początkowo jutro rano padać ma na południu i południowym-wschodzie kraju potem także na wschodzie i w centrum i na końcu miejscami na północy kraju. Nie powinny to być solidne opady atmosferyczne, ale padając przy temperaturze oscylującej koło -2,0 stopni może zamarzać. W piątek z kolei pogodniej powinno być w pasie na zachód od linii Bartoszyce-Warszawa-Włoszczowa po rejon Cieszyna a na wschód od niego jest ryzyko mieszanych opadów atmosferycznych. Miejscami z powodu wilgotnego powietrza oraz niewielkiego przepływu powietrza mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów.

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: przeważnie ma być od -5 do -2 stopni do około 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -2,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni blisko granicy Ukrainy.  

W piątek rano: od -3,-2 stopni na zachodzie kraju, po za tym od -1 do +2 stopni do około +3 stopni na południowym-wschodzie. 

W piątek południe: od około 0 stopni blisko granicy z Niemcami, miejscami w górach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.   

wtorek, 8 grudnia 2020

Podziałowe newsy pogodowe oraz niewiele opadów atmosferycznych

Temat: Podział pogody czyli zimniejszy wschód i cieplejszy zachód kraju. 

Data: 08.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju nadal starcie dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia wpływające we wschodniej części kraju przynoszące zimniejsze powietrze ze wschodu utrudniające wzrosty temperatur, które nie przekraczają -3,0 stopni oraz na wpływy układu niskiego ciśnienia wpływające na pogodę na zachodzie i południowym-zachodzie kraju gdzie jest zdecydowanie cieplej bo do +5,+7 stopni a niebo bardziej pogodniejsze niż w pozostałych rejonach gdzie początkowo na północy i wschodzie pojawiły się opady deszczu ze śniegiem i deszczu w tym marznącej mżawki powodującej gołoledź. Ale ich opadów w tym natężenie było zdecydowanie mniejsze niż w czasie dnia wczorajszego. 

W pasie północ-centrum-południe temperatury wahały się przeważnie w granicach od +1 do +4 stopni. Mgieł z powodu przepływu powietrza było niewiele. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/08/1530.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo są obojętne a drogowe dość dobre.    

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Prognoza na koniec I dekady grudnia niezbyt zimowa choć zimniejsza.



Nadchodzące dni w naszym kraju mają w pogodzie przynosić pod znakiem tarć dwóch układów barycznych czyli układu niskiego ciśnienia znajdujące się w pasie Wielkiej Brytanii przez Francje/Niemcy aż po rejon Morza Śródziemnego zapewniające na zachód i południe od nas wilgotną pogodę z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem w tym marznącego deszczu powodujące gołoledź a wysoko w górach śniegu oraz wysokiego ciśnienia obejmujący obszar wschodniej Europy podtrzymujący stabilną i suchą aurę lecz z dużo zimniejszymi masami powietrza miejscami spadającymi w dzień poniżej -5,0 stopni a w głębi Rosji nawet poniżej -10-stopniowej kreski. Tylko niewielki deszcz ze śniegiem i śnieg początkowo możliwy jest w pasie północ kraju przez centrum po południowy-wschód Polski. Z powodu osłabionego przepływu powietrza nie przekraczającej 8-12 m/s może rozwinąć mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów lokalnie osadzające szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -5,-3 stopni na wschodzie, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We środę rano: od -5,-4 stopni na wschodzie, po za tym od -3 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

We środę południe: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-zachodzie kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe powinny być dość dobre. 


niedziela, 6 grudnia 2020

Mikołajkowe newsy pogodowe w Polsce i trochę na terenie Europy

Temat: Mikołajki w pogodzie bardzo mało zimowe oraz ze zjawiskami fenowymi.

Data: 06.12.2020 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień w pogodzie zapowiadają nam się wszędzie z dodatnimi temperaturami spowodowanymi południową cyrkulacją powietrza w wyniku się tarć dwóch wielkich układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się w zachodniej części Europy w tym Wysp Brytyjskich zapewniające tam bardzo mokrą aurę, wysoko w górach np. w Alpach śnieżyce z przyrostem pokrywy śnieżnej przekraczającej 30-45 centymetrów oraz dostarczają temperatury dodatnie oraz wysokiego ciśnienia z centrum znajdujący się na terytorium Rosji gdzie niebo jest pogodne a miejscami na termometrach jest nie więcej jak -10,-5 stopni czyli mamy zimę tylko że na razie w wersji suchej bez opadów śniegu. Takie zagęszczenie izobar południkowo ściąga do nas wyjątkowo cieplejsze powietrze co przy spotkaniu terenu górskiego na południu Polski gwałtownie spada wysoko w górach z prędkością ponad 110-130 kilometrów na godzinę a niżej ponad 50-80 kilometrów na godzinę. Dodatkowo wszędzie jest pogodnie. Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+3 stopni przy granicy z Litwą, po za tym od +5 do +9 stopni do +11,+13 stopni na południu kraju. Lokalnie przy fenie było blisko +15 stopni. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/06/1415.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy zwłaszcza na południu kraju południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.   

sobota, 5 grudnia 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w naszym kraju



Nadchodzące dni w naszym kraju mijać ma pod znakiem wpływów działania ośrodków czyli układu niskiego ciśnienia znajdującego w pasie od Wysp Brytyjskich przez zachód Europy po Akwen Morza Śródziemnego podsyłające nam początkowo na zachodzie i południu kraju w poniedziałek, we wtorek na zachodzie, południu oraz w centrum należy się liczyć ze strefami przynoszącymi nieduże opady deszczu i mżawki z powodu przekroczeń na termometrach +5 stopni a początkowo również +10 stopni zwłaszcza na zachodzie i południu kraju oraz drugiego ośrodka wyżowego znajdującego się w rejonie Federacji Rosyjskiej przynoszące nam jutro w całym kraju w poniedziałek i w środę na przeważającym obszarze kraju bardzo dużą ilość pogodnego nieba nawet z momentami słonecznymi. Niestety niski współczynnik wyparowania wilgoci do atmosfery o tej porze roku oraz wilgotność pozostawiona przez strefy opadowe doprowadzić może do zaowocowania mgłami ograniczającego widzialność poniżej 150-250 metrów. Zimę w sensie temperatury może pojawić się na wschodnich krańcach kraju gdzie w dzień może być poniżej 0 stopni co przy poranku i w trakcie dnia może pokazać się szadź. 

Na termometrach zobaczymy: 

W niedzielę rano: od +1,+3 stopni na krańcach wschodnich, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na południu kraju.

W niedzielę południe: od około +3 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od +5 do +9 stopni do +11,+13 stopni na południu kraju. 

W poniedziałek rano: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +4 do +7 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We środę południe: od -3,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany początkowo na południu możliwe zjawiska fenowe południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dobre.       

piątek, 4 grudnia 2020

Barbórka fenowa czyli po wodzie -meteo newsy

Temat: Zdecydowanie ocieplenie oraz roztopy śnieżne w tym zjawiska fenowe. 

Data: 04.12.2020 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam zdecydowany przyrost temperatury spowodowany działaniem dwóch ośrodków czyli niskiego ciśnienia znajdującego się na zachodzie zwłaszcza nad Wyspami Brytyjskimi oraz wysokiego ciśnienia nad terenem Federacji Rosyjskiej doprowadzające do południowej cyrkulacji powietrza co przy dodatkowym zagęszczeniu zwiększa przepływ powietrza. Dlatego mamy idealny przepis na zjawiska fenowe na południu kraju w górach przekraczający ponad 80-100 kilometrów na godzinę a w Tatrach wysoko ponad 110-130 kilometrów na godzinę. I nie należało się dziwić że termometry wzrosły do około +10 stopni przy wietrze zwiększającym odczucie ciepła. Jedynie mały deszcz i mżawka początkowo wystąpiła na północy kraju z prawdopodobnym deszczem ze śniegiem. Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni na zachodzie Sudetów, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/04/1830.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany na południu zjawiska fenowe południowo-wschodni.

Warunki biometeo są niekorzystne a drogowe dobre.  

czwartek, 3 grudnia 2020

Prognoza pogody Barbórkowo-weekendowa 2020 r.

 


Nadchodzące dni czyli piątek oraz okres weekendowy w pogodzie przeważnie ma mijać w dość dobrej pogodzie spowodowany oddziaływaniem układu wysokiego ciśnienia znajdujący się w rejonie Rosji doprowadzającego do tego że nie zabraknie pogodnego nieba zwłaszcza w trakcie weekendu kiedy to za sprawą pogodnego nieba zrobi się zdecydowanie cieplej niż podczas ostatnich dni a jednocześnie współpracując z niżem nad rejonem Wysp Brytyjskich wywoła duży przyrost temperatury oraz suchsze  powietrze przekraczające ponad +10 stopni. Ponadto zanikną nocne przymrozki nawet w górach gdzie rozpoczął się sezon zimowy 2020 r. a nieco zwiększony przepływ powietrza uniemożliwi lub utrudni rozprzestrzeniania się mgieł ograniczające widzialność. Jedynie początkowo jutro w pasie północnym po centrum z powodu temperatury oscylującej zarówno na wysokości 2 metrów i 850 hPa mogą występować opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodujące gołoledź. A, więc ich ilość ma być tyle ,,co kot napłakał'', więc zatem z powodu mieszanych opadów atmosferycznych tam gdzie dziś spadł śnieg zabielające krajobrazy ulegać mają niestety topnieniu.  

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -3,-1 stopni miejscami na zachodzie i południowym-wschodzie po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i południ kraju.  

W piątek południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie i południu kraju. 

W sobotę rano: +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od +3,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+12 stopni na południu kraju. 

W niedzielę południe: od +3,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+14 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy na południu możliwe zjawiska fenowe. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.   

środa, 2 grudnia 2020

Wczesno-zimowe newsy pogodowe w Polsce

Temat: Początki zimy pod znakiem jego powiewów.

Data: 02.12.2020 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli drugi dzień zimy przynosi nam w kraju wpływy układu wysokiego ciśnienia znajdującego się na północny-wschód od naszego kraju dzięki czemu ze wschodu napływa zimne powietrze utrudniające wzrosty temperatur powyżej 0 stopni a dodatkowo wilgotne powietrze przekraczające na poziomie 70-90 % oraz niski przepływ powietrza nie przekraczający 6-10 m/s spowodował rozwój bądź utrzymanie się gęstych mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów w tym niskich chmur warstwowych oraz średnich. Chmury te w wyniku kondensacji spowodowały niewielkie opady śniegu, które przy ujemnej temperaturze trochę odświeżył zimowe krajobrazy po przejściowych niedużych śnieżycach w trakcie weekendu a potem jego roztopów dające nieprzyjemne widoki za oknami. Na termometrach w południe mieliśmy od -12,-9 stopni, po za tym od -6 do -2 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2020/12/02/1845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany wschodni i południowy-wschód kraju. 

Warunki biometeo i drogowe są zmienne.   

wtorek, 1 grudnia 2020

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce

 


Nadchodzące dni czyli połowa i ostatnie dni pracy w pogodzie ma przynosić działanie układów wysokiego ciśnienia w pasie od rejonu Rosji przez centrum kraju po akwen Oceanu Atlantyckiego zapewniające nam przewagę pogodnego nieba i duży niedobór opadów atmosferycznych. Niestety biorąc pod uwagę wczesno-zimową porę roku takie ułożenie doprowadzi do dużych wahań temperatury między dniem a nocą bo o ile w ciągu dnia zobaczymy na termometrach ponad 0 stopni to o tyle w nocy miejscami może spadać poniżej -10 stopni. Dodatkowo pozostawiona wilgoć po ostatnich opadach atmosferycznych może sprzyjać w występowaniu mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów co przy ujemnej temperaturze może osadzać szadź. Z kolei koło piątku dojdzie do zaburzenia układów barycznych czyli w te ośrodki wyżowe wbije się układ niskiego ciśnienia z rejonu Islandii oraz Wielkiej Brytanii przynoszący nam właśnie w tym dniu zdecydowane pogorszenie pogody w postaci ciepłego frontu atmosferycznego z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem a w czwartek na zachodzie niewykluczony jest sam śnieg w tym mżawki oraz znaczny przyrost temperatury że nawet nocami nie obniży się ona poniżej 0 stopni. Dodatkowo zachmurzenia ma być w tym czasie sporo. Więc wszystkie te białe krajobrazy co próbują się przebić przez szare krajobrazy niestety będą ulegać roztopieniu a przed ociepleniem pogodne niebo może symbolicznie też mieć wpływ na pokrywę śnieżną.     

Na termometrach zobaczymy: 

We środę rano: od -14,-11 stopni miejscami w górach, po za tym od -7 do -2 stopni do 0,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We środę południe: od -3,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od 0 do +3 stopni do około +4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek rano: od -12,-10 stopni miejscami w górach po za tym od -8 do -3 stopni do -2,0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: -3,-1 stopni na zachodzie Sudetów, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południ kraju. 

W piątek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach i miejscami w Sudetach, po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południowym-wschodzie kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 



Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...