wtorek, 31 sierpnia 2021

Urozmaicone newsy pogodowe na przełomie lata i jesieni. Od jutra prawdopodobnie przerwa techniczna do odwołania na stronie !!!

Temat: Ostatnie newsy pogodowe letnie w Polsce pod znakiem deszczu. 

Data: 31.08.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w pogodzie pod znakiem zachmurzenia zmiennego z licznymi rozpogodzeniami i zanikaniem stref opadowych w pasie Pomorza po zachodnie rejony naszego kraju. Po za tym nie brakuje zachmurzonego nieba z licznymi przejaśnieniami czyli przerwami od opadów atmosferycznych z przejściowymi opadami deszczu o urozmaiconym natężeniu z temperaturami wahającymi się od +7,+10 stopni w Karpatach, po za tym od +13 do +18 stopni do +19,+21 stopni na zachodzie Polski z powodu pogodniejszego nieba. Miejscami może napadać ponad 20-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy a lokalnie przy chwiejności przekraczającej ponad 300-600 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 65-85 % oraz przepływie powietrza przekraczającej ponad 15-20 m/s rozwijają się komórki konwekcyjne z wyładowaniami atmosferycznymi. Przy czym nie ze względu na niesprzyjające warunki powinno być ich dużo. Jutro w pierwszy dzień jesieni pogoda ma być pogodna czyli wschód, centrum i południe ma być deszczowe. Po za tym ma nie brakować pogodnego nieba a temperatury dochodzić i przekraczać +20 stopni. Noce z temperaturami oscylującymi od +10 do +15 stopni. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/31/0915.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym.  


poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Wielkie pożary na południu Europy. Ostatnio incydent zdarzył się na północy Włoch

Ostatnie miesiące na południu Europy niestety nie rozpieszczały nas incydentami burzowymi w tym opadami atmosferycznymi z powodu oddziaływania silnych układów barycznych wysokiego ciśnienia nad akwenami Morza Śródziemnego przyczyniające się do tego że oprócz słońca notowaliśmy bardzo nietypowe temperatury jak na tę porę roku czyli temperatury rzędu ponad 40-45 stopniowe upały. Dodatkowo ściółka leśna okazała się bardzo sucha sprzyjające występowaniu pożarów, które szybko się rozprzestrzeniały w tym czasie nad tymi obszarami. Najbardziej Ucierpiał pas Grecja po Turcję gdzie duże tereny uległy spaleniu i nawet zdarzały się prawdopodobnie ofiary śmiertelne piekielnego żywiołu nie mówiąc o doszczętnie spalonych domach czy budynkach zamieszkałe przez ludzi. Ostatni bardzo nieprzyjemny incydent zanotowaliśmy w bardzo wysokim budynku na terenie Mediolanu gdzie ludność z ponad 70 mieszkań trzeba było ewakuować. Prawdopodobnie przyczyną zjawiska była usterka na 15 piętrze budowli, która ogień wywołała. Ponadto bardzo sucha aura w szybkim tempie sprzyjał paleniu się 60 metrowego blokowiska. Ponadto burmistrz Giuseppe Sala powiadomił że dużo samochodów również uległo zniszczeniu. Ponad 15-17 wozów strażackich brało udział w wymienionym wydarzeniu.     
Poniżej aktualne zdjęcia z płonącego budynku:


Żródło: Lokalne media 


Prognoza pogody na kolejne dni czyli jeszcze wilgotno a potem stopniowa poprawa pogody



Nadchodzące dni czyli przełom lata i jesieni powinien jeszcze przynieść zachmurzenie zmienne z przewagą dużego z rodzaju kłębiastego oraz warstwowego generujące zwłaszcza na południu, w centrum oraz na wschodzie opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu a temperatury przez to nie przekraczać +15 stopni a w Karpatach +8,+10 stopni. Dopiero w środę na zachodzie przez Pomorze i częściowo na północy nie powinno padać a zza chmur wychodzić słońce podnoszące wskazania na termometrach. Wszystko będzie miało to związek z przechodzeniem układu barycznego niskiego ciśnienia u naszych wschodnich sąsiadów utrzymujące bardzo wilgotną aurę w tej części PL. Jednocześnie od zachodu z nad zachodniej Europy w tym Skandynawii zacznie oddziaływać układ wysokiego ciśnienia polepszające pogodę właśnie od tej strony Polski rozpadające strefy opadowe w naszym kraju i dopiero prawdopodobnie kolejne mogą się pokazać dopiero po weekendzie z powodu wejść nowych stref opadowych do naszego kraju. Jedyny plus pogody będzie taki że dobowa różnica temperatur przez to wszystko będzie niewielka. Noce i poranki z powodu większej wilgoci ponad (60-75%) oraz niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +3,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+20 stopni na północy i zachodzie kraju. 

W środę rano: od +6,+9 stopni w górach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od +8,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do +20,+21 stopni w regionach zachodniej Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w tym niezbyt mocny północny i północno-zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe zaś niekorzystne. 







  

niedziela, 29 sierpnia 2021

Prognoza pogody na początek tygodnia pod znakiem zachmurzenia zmiennego z okresowymi opadami deszczu



Kolejne dni czyli ostatnie w sierpniu mają przynieść wpływy układu barycznego niskiego ciśnienia wędrujący u naszych wschodnich sąsiadów generujący spore zachmurzenie na niebie z wędrującymi okresowymi opadami deszczu o urozmaiconym natężeniu obejmujący wiele obszarów Polski. Ponadto z powodu zwiększonej chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 300-600 J/kg, Li -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s w tym zaostrzony gradient temperatury może nieść sumę opadów rzędu ponad 10-15 mm, wiatr w porywach przekraczać 40-60 kilometrów na godzinę oraz występować opady gradu. Tylko miejscami możliwe są lokalne przejaśnienia oraz rozpogodzenia. na intensywne opady deszczu nie można wykluczyć w tych dniach sum opadowych ponad 25-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy doprowadzające do zalań. Ze względu na chmury i wilgoć temperatura w dalszym ciągu mają w tym czasie nie przekraczać +16,+18 stopni. Wysoka wilgotność względna oraz niewielka dawka słoneczna mają zwiększać odczucie zimna. Ponadto w godzinach nocnych możliwe są spadki poniżej 10-kreski. 

Na termometrach zobaczymy: 

W poniedziałek rano: od +3,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +9 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od +8,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do +20,+21 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od +5,+8 stopni w Karpatach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +9,+11 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do około +20 stopni na północy kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

sobota, 28 sierpnia 2021

Ostatni weekend lata pod znakiem poprawy pogody mimo niskich temperatur.

Temat: Ostatni weekend lata pod znakiem zimnej pogody, choć z większą poprawa pogody w stosunku do poprzednich dni. 

Data: 28.08.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam co prawda nadal napływy zimniejszych mas powietrza z północy dające temperatury poniżej +20 stopni oraz opady deszczu, które z racji działania układów barycznych zwłaszcza na zachód i południe ograniczające wilgotne strefy do dzielnic północnych oraz północno-wschodnich. Po za tym mamy zdecydowanie więcej słońca oraz liczne rozpogodzenia zwiększające odczucie ciepła. I na południu czy blisko granic z Niemcami temperatura przez to osiągnęła maksymalnie +18,+20 stopni. Noc i poranek był zimny z temperaturami +5,+7 stopni zwłaszcza podczas rozpogodzeń a nawet towarzyszącymi mgłami ograniczającymi widzialność poniżej 150-200 metrów. W południe zaś mieliśmy od +13,+14 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +15 do +18 stopni do +19,+21 stopni na południu i zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/08/28/1630.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zwłaszcza z kierunków północnych. 

Warunki biometeo i drogowe są lepsze niż wczoraj.   

piątek, 27 sierpnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce na przełomie lata i jesieni 2021 r.



Nadchodzące dni czyli ostatnie dni lata w tym przełom lata i jesieni w pogodzie mają przynosić niestety w dalszym ciągu sporo chmur na niebie z przejściowymi opadami deszczu o urozmaiconym natężeniu. Na ciepło oraz gorąc nie ma co w nadchodzących dniach liczyć a w zamian tego będziemy obserwować temperatury rzędu poniżej +20 stopni w ciągu dnia oraz poniżej +10 stopni w trakcie nocy. Wszystko ma mieć związek z tym że w pobliżu Polski znajdować się układ baryczny niskiego ciśnienia podsyłający nam co jakiś czas nowe strefy z opadami deszczu. Ponadto z powodu zwiększonej chwiejności termodynamicznej przekraczającej 500-800 J/kg, LI -2,0,wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-16 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych z opadami rzędu ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę oraz gradem o średnicy do 2-2,5 centymetrów. Ponadto mogą się zdarzyć strefy z ciągłymi opadami deszczu zwłaszcza jutro w dzielnicach północno-wschodnich, w niedzielę w wielu regionach naszego kraju zwłaszcza na południu i zachodzie kraju w poniedziałek w dzielnicach północnych i zachodnich, we wtorek na północy i na południu kraju a w środę na wschodzie Polski.  

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od +2,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+15 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od +13,+15 stopni w górach, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+21 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +10,+12 stopni w Karpatach, po za tym od +14 do +18 stopni do +19,+21 stopni na zachodzie i północy kraju.  

W poniedziałek południe: od +13,+15 stopni na północy, po za tym od +16 do +19 stopni do około +20 stopni w regionach południowej Polski. 

We wtorek południe: od +11,+14 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +18 stopni do +21,+22 stopni w regionach południowo-wschodnich. 

We środę południe: od +11,+13 stopni w Karpatach, po za tym od +14 do +18 stopni do +21,+23 stopni na zachodzie Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

czwartek, 26 sierpnia 2021

Prognoza pogody weekendowa ostatnia letnia w tym roku 2021 r.



Nadchodzący weekend oraz piątek w pogodzie niewiele ma się zmienić z powodu tego że blisko Polski mają się znaleźć układ baryczny niskiego ciśnienia podrzucający nam większą porcję wilgoci w atmosferze w postaci przejściowych opadów atmosferycznych. Ponadto z powodu zwiększonej chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 600-900 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 9-12 m/s nie można będzie wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatrem w porywach przekraczającym ponad 50-70 kilometrów na godzinę oraz gradem o średnicy 1,5-2,5 centymetrów. Pojedyncze komórki konwekcyjne mają się łączyć w niezbyt zorganizowane układy konwekcyjne. Liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia mogą się pojawić w sobotę na terenie dzielnic południowych i zachodnich a w niedzielę północnych, gdzie nie powinno padać a za chmur wychodzić słońce. Na termometrach nadal mają pojawiać się niskie wskazania, więc będziemy z pewnością marznąć zwłaszcza w nocy gdzie będą możliwe jednocyfrowe wskazania. Nocami na termometrach zobaczymy jednocyfrowe wskazania zwłaszcza podczas przejaśnień oraz rozpogodzeń.   

Na termometrach zobaczymy: 

W piątek rano: od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +15 do +19 stopni do +20,+21 stopni na północy kraju. 

W sobotę rano: od +2,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +13,+14 stopni w dzielnicach północnych. 

W sobotę południe: od +13,+15 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+22 stopni w regionach zachodnich. 

W niedzielę południe: od +7,+10 stopni na Podhalu, po za tym od +14 do +18 stopni do +20,+22 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 




środa, 25 sierpnia 2021

Dość suche newsy pogodowe z niewielką domeszką deszczu na północy kraju.

Temat: Pogodne newsy pogodowe ze stopniowym pogorszeniem od północy. 

Data: 25.08.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia przynosi nam w pogodzie liczne rozpogodzenia oraz przejaśnienia po wczorajszych opadach i burzach zwłaszcza w regionach południowych i wschodnich w tym częściowo centralnych gdzie niebo się chmurzyło z występującymi opadami deszczu o zmiennym natężeniu bliżej wieczoru wycofujący się z Polski zastępujące pogodnym niebem. Dziś z kolei najbardziej pogodniej jest dla odmiany w pasie dzielnic środkowych i południowych gdzie słońca mamy pod dostatkiem i nie notuje się żadnych opadów atmosferycznych. Natomiast nowy front atmosferyczny z rejonu Skandynawii oddziałuje na pogodę w regionach północnych gdzie chmur mamy znowu więcej z postępującym na południe ze strefą deszczową, która jutro powinna dotrzeć na teren Ukrainy i Słowacji. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +11,+13 stopni w Bieszczadach, po za tum od +15 do +19 stopni do +20,+22 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/25/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie z zachodu. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

wtorek, 24 sierpnia 2021

Prognoza pogody typowo jesienna w wersji chłodnej niż ,,Babiego Lata''



Kolejne dni czyli środa oraz czwartek w pogodzie zapowiadać ma nam się pod znakiem podziału jeśli chodzi o zachmurzenia w tym opady atmosferyczne, ponieważ po wieczorno-nocnych opadach deszczu zwłaszcza w dzielnicach południowych i wschodnich w nocy niebo powinno się wypogadzać a strefy zanikać a za nim postępować liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia zaznaczające się w dniu jutrzejszym na przeważającym obszarze Polski. Dopiero pod wieczór w regionach północnych w tym nadmorskich może chmur na nowo przybywać z opadami deszczu o urozmaiconym natężeniu zwiększające odczucie zimna na nasze ciało. Potem w czwartek z północnego-zachodu na południowy-wschód ma wędrować nowa strefa opadów atmosferycznych o zmiennej częstotliwości zwiększający odczuwalne zimno. Już koło południa zimno w tym wilgotno ma się zrobić na obszarze południa oraz wschodu stopniowo opuszczający w następnych godzinach nasz kraj. Za frontem z kolei ma dojść do konwekcji zwłaszcza na zachodzie i północy kraju, gdzie z powodu zaostrzonego gradientu temperatur co przy chwiejności ponad 500-800 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 65-85 % oraz przepływ powietrza przekraczający ponad 10-14 m/s może spowodować wyładowania atmosferyczne, silniejszy przepływ powietrza oraz niewielki grad. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+14 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od +13,+15 stopni w Bieszczadach, po za tym od +16 do +20 stopni na +21,+22 stopni w regionach północno-zachodnich. 

W czwartek rano: od +4,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południowym-zachodzie kraju.

W czwartek południe: od +10,+12 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +18 stopni do +20,+21 stopni przy granicy z Ukrainą. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 





   

poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Bardzo zimne oraz pochmurne newsy pogodowe na początku tygodnia.

Temat: Zdecydowany spadek temperatury oraz dość wilgotno na zewnątrz. 

Data: 23.08.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam niewielki ośrodek obniżonego ciśnienia przechodzący przez Polskę południową i południowo-zachodnią podrzucający nam więcej chmur na niebie z opadami deszczu o zmiennym natężeniu zwłaszcza w pasie centralnym po południe naszego kraju gdzie suma opadów atmosferycznych może przekroczyć ponad 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy, a miejscami z racji zwiększonej niestabilności przekraczającej ponad 700-900 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 65-85 % oraz przepływie powietrza ponad 10-13 m/s przynosić wyładowania atmosferyczne, silniejsze opady deszczu oraz drobne opady gradu. Zjawisk nie powinno być szczególnie dużo z racji niezbyt dobrych warunków kinematycznych i z powodu zachmurzenia. Na termometrach w południe mieliśmy od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+23 stopni w regionach północno-zachodnich. Temperatura odczuwalna z racji wilgoci jest zdecydowanie niższa.  

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/23/1530.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

niedziela, 22 sierpnia 2021

Prognoza pogody na początek tygodnia przed wrześniem 2021 r.



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek w pogodzie ma mam przynosić  ośrodek baryczny niskiego ciśnienia przemieszczający się nad naszym krajem z opadami deszczu oraz burzami. Wszystko będzie miało związek z przechodzeniem od dzisiejszego po południa po noc z niedzieli na poniedziałek frontu atmosferycznego ze zwiększonym zachmurzeniem poprzedzający wyraźny spadek temperatury w następnych dniach w Polsce. Przy czym najbardziej wilgotno ma być w pasie województw południowych po centralnych a najpogodniej pozostać na północy, gdzie nie powinno padać ani grzmieć. Wszystko będzie miało to związek z wpływem układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Skandynawii utrudniający w przedostaniu się mokrych stref w kierunku województw nadmorskich a zatrzymujący w wyżej wymienionych miejscach. Burze mogą się rozwijać z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej 500-800 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-15 m/s generujący sumy opadowe rzędu ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę i grad o średnicy 2-3 centymetrów. 

Na termometrach zobaczymy: 

W poniedziałek rano: od +8,+10 stopni na Podlasiu, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni w południowych regionach kraju. 

W poniedziałek południe: od +15,+17 stopni w strefie ciągłych opadów deszczu, po za tym od +18 do +22 stopni do +23,+24 stopni na Pomorzu. 

We wtorek rano: od +7,+9 stopni na Podlasiu i na Warmii i Mazurach, po za tym od +10 do +14 stopni do około +15 stopni w regionach południowych. 

We wtorek południe: od +13,+15 stopni w południowo-wschodniej ćwiartce Polski, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+23 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji z różnych kierunków.

Warunki biometeo i drogowe będą niekorzystne.  

sobota, 21 sierpnia 2021

Koniec letniego sierpnia pod znakiem poprawy pogody oraz wzrosty na termometrach.

Temat: Przedostatni weekend sierpnia pod znakiem pogodnego nieba i braku upałów.

Data: 21.08.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli początek kolejnego weekendu sierpnia w pogodzie przynosi nam większą poprawę w stosunku do dnia wczorajszego po przejściu frontu atmosferycznego z opadami deszczu w tym burzami zwłaszcza w centrum Polski gdzie ich nie brakowało nie tylko pod względem opadów ale również wyładowań atmosferycznych oraz zwiększonego zachmurzenia w przypadku południa Polski. Dziś z kolei niewielki deszcz wystąpił, tylko we wschodnich dzielnicach naszego kraju jako pozostałość po wilgotnej strefie a od zachodu postępują liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Po za tym jest pogodnie z niewielkim stopniem zachmurzenia kłębiastego nie przynoszące żadnych warunków konwekcyjnych.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +17,+19 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/widzialne/premium.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

piątek, 20 sierpnia 2021

Prognoza pogody długoterminowa na ostatnie powiewy sierpnia w tym roku



Nadchodzące dni czyli weekend oraz I część nowego tygodnia w pogodzie ma się zapisać pod znakiem niestety stopniowego spadku temperatury oraz większej ilości stref z okresowymi opadami deszczu oraz z burzami z powodu napłynięcia zimniejszych mas powietrza doprowadzające do tego że dojdzie zaostrzonego gradientu temperatury co przy chwiejności atmosfery zwłaszcza w okresie poniedziałek do środy rano przy chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 500-850 hPa, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającej 12-15 m/s może przynieść w różnych regionach kraju wyładowania atmosferyczne, sumy opadowe rzędu ponad 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę oraz grad poniżej 2 centymetrów. W niedzielę z kolei z zachodu na wschód ma się przemieszczać chłodny front atmosferyczny ze zwiększoną chwiejnością atmosfery ponad 800-1200 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-13 m/s dająca w rezultacie w II części dnia na zachodzie Polski sumy opadowe przekraczające ponad 25-40 mm, wiatr w porywach przekraczający ponad 60-80 kilometrów na godzinę i grad o średnicy do 3-4 centymetrów. Początkowo pojedyncze komórki konwekcyjne mogą się łączyć w nico większy układ wędrujący w trakcie nocy z niedzieli na poniedziałek z zachodu na wschód kraju ze stopniowym spadkiem temperatury. Najpogodniej ma być w jutro oraz w środę kiedy to wilgoci ma być tyle co na lekarstwo i zdarzyć się w sobotę zwłaszcza na wschodzie kraju a w tym ostatnim również na południu PL. Nad ranem i w nocy nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W sobotę południe: od +17,+19 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni na Śląsku. 

W niedzielę rano: od +8,+10 stopni na północnym-wschodzie, poza tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni w centrum kraju. 

W niedzielę południe: od +18,+20 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +22 do +26 stopni do +27,+28 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +15,+17 stopni na zachodzie Polski, po za tym od +18 do +23 stopni do +24,+25 stopni przy granicy z Ukrainą. 

We wtorek południe: od +12,+14 stopni w centrum kraju, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+21 stopni na Pojezierzu Pomorskim i przy granicy z Ukrainą.

We środę południe: od +12,+14 stopni w górach, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni na Pojezierzu Pomorskim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przejściowo silniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 










   

czwartek, 19 sierpnia 2021

Prognoza pogody weekendowa pod znakiem dobrej czy fatalnej pogody ?

 


Nadchodzący okres w pogodzie czyli piątek oraz weekend ma się zapisać w urozmaiceniu, ponieważ o ile w trakcie soboty-niedzieli powinno być w miarę w pogodnie za wyjątkiem ostatniego dnia, gdzie z racji podwyższonej niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 800-1100 J/kg, LI -3,-1,wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającej 12-15 m/s może zaowocować konwekcją z sumami opadowymi przekraczającymi ponad 20-40 mm deszczu, wiatrem w porywach przekraczać 60-80 kilometrów na godzinę a średnica gradzin przekraczać 3 centymetry to w piątek z racji wpływów układów barycznych niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii może od zachodu w głąb Polski podrzucać więcej wilgoci w postaci okresowych opadów deszczu i burz. Po za tym raczej ma być pogodnie z zachmurzeniem przeważnie kłębiastym. Nad ranem z racji bardzo słabego przepływu powietrza niewykluczony jest rozwój mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-300 metrów.    

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie i południu kraju. 

W piątek południe: od +16,+18 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni na południu kraju.  

W sobotę rano: od +7,+9 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni blisko granicy z Niemcami i Ukrainą. 

W sobotę południe: od +18,+20 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +21 do +25 stopni do +26,+27 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +18,+21 stopni nad morzem, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni w dzielnicach południowo-zachodnich Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.  

środa, 18 sierpnia 2021

Liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia po wczorajszych ulewach i burzach.

 Temat: Przewaga pogodnego nieba oraz niewielka porcja opadów atmosferycznych. 

Data: 18.08.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam oddziaływanie dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia znajdującego się w rejonie Skandynawii podsyłający nam trochę porcję wilgoci w postaci okresowych opadów deszczu a w tym konwekcji zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim, gdzie prawdopodobnie występowały opady drobnego gradu. W dzień prawdopodobnie spadło ponad 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Po za tym przeważnie było pogodne za sprawą ośrodków wyżowych na południe od naszego kraju ze zmiennym zachmurzeniem z rodzaju kłębiastego oraz warstwowego jako wyłącznie element pogodnego nieba. Niestety poranek był bardzo zimny, bo na termometrach mieliśmy od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +10 stopni w górach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim. W południe zaś mieliśmy od +14,+17 stopni w Tatrach, po za tym od +18 do +22 stopni do około +23 stopni w rejonie Kujaw. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:  

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/08/18/1745.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany i niezbyt mocny zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

wtorek, 17 sierpnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni pracy lub urlopu.



 Na pogodę w najbliższych dniach będą mieć wpływy dwa układy baryczne czyli wysokiego ciśnienia znajdujące się na południe od nas poprawiające pogodę w postaci licznych przejaśnień w tym rozpogodzeń zwiększające w dużej mierze odczucie ciepła pomimo niskich wskazań na termometrach, które będą pozostawały wiele do życzenia oraz niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii podrzucająca nam co jakiś czas nowe strefy z opadami deszczu oraz wyładowaniami atmosferycznymi z opadami drobnego gradu. Przy czym ich nie powinno być w tym czasie jakoś szczególnie dużo i jeśli gdzieś się pokazywać to przeważnie blisko granicy z Niemcami, nad Morzem Bałtyckim, na krańcach północnych i północno-wschodnich oraz częściowo na zachodzie Polski. Wilgotne powietrze przy chłodnych masach powietrza ma skutecznie zwiększać odczucie zimna na nasze organizmy. Noce za sprawą chmur mają być zdecydowanie lodowate. 

Na termometrach zobaczymy:

We środę rano: od +4,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +7,+9 stopni w Karpatach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We środę południe: od +15,+17 stopni w górach, po za tym od +18 do +21 stopni do około +22 stopni na Roztoczu. 

W czwartek rano: od +4,+6 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +10 stopni w górach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od +15,+17 stopni w Sudetach, po za tym od +18 do +22 stopni do +23,+24 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w tym niezbyt mocny zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt korzystne. 


     

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Pogodowe newsy w Polsce w II połowie sierpnia.

Temat: Dość pogodne niebo z zachmurzeniem kłębiastym oraz wysokim w tym średnim oraz różnice w temperaturze.

Data: 16.08.2021 r.

Miejsce: Polska



Dzisiejszy dzień przynosi nam urozmaiconą pogodę, ponieważ o ile na zachodzie oraz na Pomorzu chmur nie brakuje z przejściowymi opadami deszczu o zmiennym natężeniu ograniczający przyrost temperatury powyżej +20,+22 stopni zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim to po za tym jest więcej rozpogodzeń, która daje szybki przyrost temperatury w przedziale od +24 do +28 stopni a najpogodniej jest na wschodzie i południu Polski, gdzie za sprawą operacji słonecznej mamy +30,+32 stopni. Ale tam biorąc pod uwagę prawdopodobny spadek temperatury jutro nawet poniżej +20 stopni to pojawia się zwiększona niestabilność atmosfery przekraczająca ponad 1500-2200 J/kg, LI -3,-1,wilgotności względnej przekraczającej ponad 60-80 % oraz przepływ powietrza ponad 15-20 m/s owocuje w konwekcję z opadami rzędu ponad 20-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający 70-100 kilometrów na godzinę oraz grad o średnicy ponad 3-4 centymetrów. Pojedyncze komórki na ogół organizują się w niezbyt duże struktury, jedynie na południu i południowym-wschodzie w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek nie można takiego scenariusza wykluczyć. Po przejściu zjawisk temperatura zacznie spadać. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/16/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe stają się dość niekorzystne.  

niedziela, 15 sierpnia 2021

Prognoza pogody na początku tygodnia czyli ciepło i zimno ?



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek w pogodzie mają się kształtować pod znakiem wpływów układów barycznych niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii podsyłające nam nowe porcje stref z opadami deszczu oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Niestety przez te dni w wielu regionach ma się zapisywać jako bardzo wilgotna oraz zróżnicowana termicznie, ponieważ o ile jutro zwłaszcza na południu, wschodzie oraz w centrum ma być jeszcze ciepła z temperaturami dochodzącymi do +28,+30 stopni a przy granicy z Ukrainą +32,+33 stopni to już dzień potem wszędzie może ona nie przekraczać +20 stopni oraz znajdą się regiony gdzie w górach czy nad morzem może ona w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy +14,+16 stopni. Jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne to jutro jeśli warunki pozwolą to niebezpiecznie może się zrobić w regionach południowych, centralnych a następnie we wschodnich gdzie z powodu wzrostu niestabilności atmosfery ponad 1800-2500 J/kg, LI -4,-2, wilgotności względnej przekraczającej 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s oraz wspomaganie wiatrów w atmosferze może wytworzyć strefy burzowe z opadami rzędu ponad 30-40 mm, wiatru w porywach przekraczający 80-110 kilometrów na godzinę oraz rad o średnicy 3-4 centymetrów średnicy. Nie można wykluczyć że niewielkie strefy burzowe mogą się łączyć w nieco większe z prawdopodobieństwem linii szkwału za którym napłynie zdecydowane zimniejsze powietrze. W trakcie nocy wszystko powinno się przejaśniać w tym wypogadzać, ale temperatura ma mocno poszybować w dół i występować we wtorek zmienna pogoda czyli chmury z przejaśnieniami z opadami deszczu o różnym natężeniu a z racji niestabilności przekraczającej zwłaszcza nad morzem ponad 50-800 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 65-85 % oraz przepływie powietrza ponad 20-30 m/s wichurę z niewielkim gradem oraz ulewnymi opadami deszczu.

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od +12,+14 stopni na Podlasiu, po za tym od +15 do +18 stopni do +19,+21 stopni na południu kraju. 

W poniedziałek południe: od +20,+23 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +25 do +29 stopni do +31,+33 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We wtorek rano: od +10,+12 stopni na zachodzie kraju, po za ty od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni na wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +13,+15 stopni w Karpatach, po za tym od +16 do +19 stopni do około +20 stopni w regionach południowej Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany we wtorek silniejszy w centrum i na północy przekraczający 60-85 kilometrów na godzinę a nad morzem ponad 90-105 kilometrów na godzinę w konwekcji również silny południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 


 

sobota, 14 sierpnia 2021

Pogodowe newsy w czasie kolejnego weekendu sierpnia

Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju oddziaływanie dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia znajdujące się na południe i zachód od nas przynoszące nam nadal sporo pogodnego nieba oraz niskiego ciśnienia znajdujące się w rejonie Skandynawii podsyłający trochę wilgoci na niebie zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim gdzie możliwe są okresowe opady deszczu. Z kolei na południowym-wschodzie z racji zwiększonej niestabilności przekraczającej ponad 1500-2000 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-13 m/s może zaowocować konwekcją zwłaszcza po południu i wieczorem z opadami rzędu ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatrem w porywach przekraczającym 50-70 kilometrów na godzinę i gradem o średnicy do 2-3 centymetrów. Po za tym ma być pogodnie do końca dnia. Na termometrach w południe mieliśmy od +20,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24 do +28 stopni do +30,+31 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/14/0945.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

Trzęsienia ziemi na świecie oraz ich właściwości na świecie 2021 r.

 Tak jak wszystkim wiadomo nasza ,,Błękitna Planeta'' z pozoru wygląda niewinnie, ponieważ w środku jego wnętrza odkrywa się różne siły w wyniku zachowania skorupy ziemskiej oddziaływująca na wszystkie procesy w niej zachodzącej. Mamy do czynienia z różnymi siłami natury od huraganów, trąb powietrznych, silnych burz z gradobiciami, lawiny błotne w tym śnieżne, mezocyklony, stroboskopy oraz wiele innych zagrożeń czające się od strony atmosfery czyli wszystko co się dzieje nad naszymi głowami. Jednak najgorsze to potrafią się dziać podczas pogodnego nieba i nie mieć powiązania od strony zachmurzenia czy deszczów itp.. Pierwszych z nich należą trzęsienia ziemi czyli sytuacja wykorzystania ruchów płyt tektonicznych ścierających się pod powierzchnią ziemi, przynoszące różne wstrząsy wtórne oraz wszelakie zagrożenia od strony zniszczeń przez ich spowodowane. Dodatkowo nad obszarami morskimi wywołują fale tsunami nawet o wysokości kilkunastu metrów niszczące wszystko co się dzieje na naszej drodze. Kolejną odmianą wstrząsów należą wywołane siłą erupcyjną powstające nad obszarem wulkanicznym.  Pierwsze z nich wystąpiło w czasie szczytu magnetycznego 11 sierpnia o 17:46 UTC – o którym TU pisałem – drugie dobę po tym szczycie 12 sierpnia o 18:33 UTC. Przy silnym szczycie magnetycznym z 9 sierpnia wystąpiła silna erupcja wulkanu Etna, który dokładnie wtedy przebudził się po niedługiej przerwie. Pominę inne zdarzenia, na które te oddziaływania mogły mieć bezpośredni lub pośredni wpływ.

Wykaz ostatnich wstrząsów z przed 4 dni:


 





Oba wykresy przedstawiają sumaryczną drgań wewnątrz ziemi:



piątek, 13 sierpnia 2021

Prognoza pogody na koleje dni czyli na weekend oraz na początku tygodnia



 Nadchodzące dni czyli weekend oraz pierwsza część nowego tygodnia w Polsce ma się zapisać pod znakiem pogody na ogół dość pogodnej czyli chmur nie powinno być zbyt dużo w tym czasie zwłaszcza od soboty do poniedziałku zjawisk ma być niewiele a chmury z gatunku kłębiastego oraz wysokiego jako element pogodnego dnia. Jeśli coś to zwłaszcza w regionach wschodnich i południowych, gdzie z racji zwiększonej niestabilności przekraczającej 1500-2000 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej przekraczającej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-15 m/s może wygenerować sumy opadowe rzędu ponad 15-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający ponad 70-90 kilometrów na godzinę oraz gradu o średnicy 3-4 centymetrów. Przeważnie mają to być niezbyt zorganizowane struktury konwekcyjne. Z kolei od poniedziałku od środy Polska może dostać się w zasięgu niżu Skandynawskiego przynoszący zwiększone zachmurzenie na niebie z przejściowymi opadami deszczu oraz z burzami na przeważającym obszarze kraju. Ponadto zwiększony gradient temperatury może sprzyjać zwiększonemu przepływowi powietrza przekraczającemu w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę a nad Morzem Bałtyckim ponad 90-100 kilometrów na godzinę.  Ponadto we wtorek i środę w wielu regionach może zaznaczyć się konwekcja wywołana zaostrzonym gradientem temperatury w tym zwiększoną chwiejnością atmosfery przekraczająca ponad 500-800 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza przekraczającym ponad 15-25 m/s nie można wykluczyć struktur konwekcyjnych w kształcie linii szkwałowej z opadami ponad 15-20 mm, wiatrem w porywach przekraczający ponad 70-90 kilometrów na godzinę oraz gradu o średnicy 2-3 centymetrów średnicy. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od +11,+13 w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od +15 do +18 stopni do +19,+20 stopni na południu kraju.  

W sobotę południe: od +20,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24 do +28 stopni do +29,+31 stopni na południu kraju. 

W niedzielę południe: od +20,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24 do +28 stopni do +30,+32 stopni na południu kraju. 

W poniedziałek południe: od +20,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na zachodzie i południu naszego kraju. 

We wtorek południe: od +17,+19 stopni na Pomorzu i w Sudetach, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni blisko granicy z Ukrainą. 

W środę południe: od +15,+18 w Tatrach, po za tym od +20 do +23 stopni do +24 stopni na wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przejściowo w tym podczas konwekcji i mocniejszy południowo-zachodni, zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe powinny być dość dobre.  











 

czwartek, 12 sierpnia 2021

Prognoza pogody weekendowa w Polsce w połowie sierpnia bez upałów ale też z przyzwoitymi temperaturami



Nadchodzące dni czyli piątek- niedziela zapowiadać ma się w pogodzie pod znakiem zachmurzenia niewielkiego zwłaszcza tych z gatunków warstwowych i kłębiastych, które przez te dni powinny być jedynie ozdobą nieba w czasie cieplejszego okresu. Jedynie w sobotę oraz w niedzielę w regionach wschodnich i południowo-wschodnich z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 1500-2000 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 10-14 m/s może zaowocować konwekcją z opadami rzędu ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę i grad o średnicy ponad 2-3 centymetrów. Ale niestety na chwilę obecną nie widać aby tych zjawisk opadowo-burzowych było szczególnie dużo i jeśliby występowały to raczej tylko na wyizolowanych obszarach. Ponadto nie widać aby warunki sprzyjały tworzenie z komórek jakiś zorganizowanych stref. Po za tym ma być pogodnie, chociaż nad Morzem Bałtyckim przelotne również może popadać i być może zagrzmieć. A tak po za tym wszędzie ma być pogodnie, w tym bez opadów oraz w miarę ciepło jak na ten okres czasu. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od +7,+9 stopni w górach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie Polski 

W piątek południe: od +23,+24 stopni na Podlasiu, po za tym od +25 do +28 stopni do +29,+31 stopni na zachodzie kraju. 

W sobotę rano: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +15 do +19 stopni do +20,+21 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od +20,+22 stopni w Tatrach, po za tym od +24 do +28 stopni do +29,+32 stopni na południowym-wschodzie kraju.

W niedzielę południe: od +19,+21 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym +24 do +28 stopni do +29,+30 stopni na południ kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy przeważnie południowo-zachodni i zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 








środa, 11 sierpnia 2021

Dużo suche newsy pogodowe w Polsce na półmetku tygodnia

Temat: Przewaga pogodnego nieba w tym bez upałów oraz niewiele wilgotnych miejsc. 

Data: 11.08.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia przynosi nam zdecydowanie więcej przejaśnień oraz rozpogodzeń w stosunku do dnia wczorajszego, kiedy to z zachodu na wschód wędrowała strefa z opadami deszczu i burzami. Przy czym najmniej ich było na południu Polski a najwięcej w centrum oraz na północy, gdzie przybierała ona strukturę liniową z wiatrem w porywach przekraczającym 60-80 kilometrów a suma opadów atmosferycznych przekraczała 60-80 kilometrów na godzinę oraz z gradem o średnicy 2-3 centymetrów. Ponadto ona była bardzo aktywnie elektryczna. Więc wieczorem obserwowaliśmy spektakl piorunów miejscami. Środa z kolei daje nam większy procent obszarów bez opadów atmosferycznych w skutek zatoki podwyższonego ciśnienia wypychający mokre strefy na wschód od nas. Jedynie na północy i wschodzie gdzie mamy jeszcze podwyższoną chwiejność przekraczającą 800-1200 J/kg, LI -3,-1, wilgotność względną przekraczającą 55-75 % oraz przepływ powietrza ponad 12-15 m/s występują jeszcze miejscami nieduże opady deszczu w tym wyładowania atmosferyczne i nieduży grad z powodu osłabienia warunków konwekcyjnych. 

Takiego efektu jak wczoraj to dzisiaj nie mamy tylko wszystko działa na zasadzie chwilowego incydentu. 

Na termometrach w południe mielimy od +19,+21 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym o +22 do +25 stopni do około +26 stopni w południowych regionach naszego kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/11/1330.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy 

Warunki biometeo i drogowe są dość korzystne. 



wtorek, 10 sierpnia 2021

Prognoza na najbliższe dni w Polsce pod znakiem licznych rozpogodzeń





Nadchodzące dni czyli środa i czwartek w pogodzie zapowiadać ma nam się w pogodzie z podziałem czyli na bardziej zachmurzony z ryzykiem występujących opadów deszczu i burz środa z racji zwiększonej niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 800-1200 J/kg, LI poniżej -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-14 m/s może nieść zwłaszcza na terenie województw południowych i wschodnich strefy z opadami rzędu ponad 15-25 mm, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę oraz gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów. Na ogół nie powinny to być zorganizowane struktury konwekcyjne tylko występować miejscami. Z kolei czwartek ma się rysować w pogodnych perspektywach i jeśli coś popada to raczej tylko w województwach północno-wschodnich. Temperatura stopniowo ma w tym czasie rosnąć i kto wie czy za niedługo nie zobaczymy na termometrach ponad +30,+32 stopni. Na razie noce bez tropików ze wskazaniami poniżej +20 stopni.   

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od +9,+12 stopni w Tatrach, po za tym od +13 do +16 stopni do około +17,+18 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od +18 ,+20 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +22 do +25 stopni do +26,+27 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W czwartek rano: od +10,+12 stopni w Tatrach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni w centrum i na południu kraju. 

W czwartek południe: od +20,+22 stopni w Bieszczadach, po za tym od +23 do +27 stopni do +28,+29 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy północno-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.

poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Dość pogodne newsy pogodowe na początku nowego tygodnia

 Temat: Niezbyt ciepło oraz przeważnie pogodnie i bez opadów atmosferycznych.

Data: 09.08.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia po przejściowych opadach i burzach w wyniku zafalowania na froncie w regionach południowych oraz częściowo środkowych i wschodnich gdzie zwiększona niestabilność atmosfery przekraczająca ponad 1000-1400 J/kg, LI -3,-1, wilgotność względna ponad 60-80 % oraz przepływ powierza ponad 10-15 m/s doprowadził do tego że tam od wieczora do dzisiejszego rana pojawiły się liczne strefy z opadami ponad 20-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę oraz grad o średnicy do 2-3 centymetrów. Początkowo pojedyncze komórki konwekcyjne łączyły się w nieco bardziej zorganizowane układy ze zwiększoną ilością sum opadowych. Dziś z kolei początkowo padało i grzmiało przy granicy z Ukrainą, ale strefa szybko opuściła nasz kraj zastępujący licznym przejaśnieniom oraz rozpogodzeniom. Wszędzie bez wyjątków zrobiło się bez opadów i słonecznie. Tylko punktowo nad morzem, NE i przy granicy ze Słowacją przelotnie popadało deszczem, ale ich ilość była wręcz naparstkowa. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +18,+21 stopni w Tatrach, po za tym od +22 do +24 stopni do około +25 stopni w regionach południowej Polski. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/08/09/1515.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji niezbyt mocny południowo-zachodni i zachodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość korzystne. 



    

sobota, 7 sierpnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni pracy na przełomie I i II dekady sierpnia



Nadchodzące dni czyli poniedziałek i wtorek w pogodzie ma się zapowiadać z podziałem czyli jutro początkowo w pasie południowy-wschód przez wschód kraju nie można wykluczyć pojawienia się zwartej strefy z opadami deszczu oraz burzami z powodu prawdopodobnego przechodzenia dużej strefy wchodzącej od Czech i Słowacji na teren województw południowych w tym centralnym a następnie na wschód kraju z nową porcją opadów deszczu. Miejscami przy niestabilności przekraczającej ponad 800-1200 J/kg, LI -3,-1,wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć burz z opadami rzędu ponad 20-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę i gradu o średnicy koło 2-3 centymetrów średnicy. Potem w ciągu dnia wilgotna strefa ma opuszczać nasz kraj i przeważnie wszędzie być pogodnie z licznymi rozpogodzeniami. Dopiero pod wieczór w pasie Zachodniego Pomorza przez zachodnie granice Polski nie można wykluczyć opadów konwekcyjnych. Tymczasem we wtorek rozpadać może się na nowo w wielu regionach naszego kraju zwłaszcza w pasie północnym i centralnym gdzie dodatkowo może również zagrzmieć (w dzień). Wieczorem i w nocy padać i grzmieć może też na południu, kiedy to w trakcie dnia ma być pogodnie i sucho.  

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od +7,+10 stopni w Sudetach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +18,+19 stopni w górach, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni w centrum i na zachodzie kraju. 

We wtorek rano: od +10,+12 stopni w Tatrach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17 stopni na Śląsku. 

We wtorek południe: od +20,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +23 do +26 stopni do +27,+28 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy ze zmieniających się kierunków.

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 





Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...