piątek, 31 grudnia 2021

Prognoza pogody na pierwszy weekend 2022 roku. WSZYSTKIM CZYTELNIKOM ORAZ POGODOWYM PASJONATOM CHCIAŁEM ŻYCZYĆ DUŻO ZDROWIA, SPEŁNIENIA MARZEŃ, UDANEGO SYLWESTRA I LEPSZEGO 2022 ROKU :)



 Nadchodzące dni czyli 1 i 2 dzień Stycznia nowego 2022 roku mają przynosić w pogodzie przemieszczanie się ośrodków barycznych niskiego ciśnienia w pobliżu naszego kraju. W tym czasie należy się liczyć z przemieszczaniem nowych stref opadowych, które mimo że nowy miesiąc kojarzony ze środkiem zimy niestety będzie mijać w klimatach deszczowych. Winą za tę sytuację będzie odpowiadało cieplejsze powietrze z zachodu, które wyparło zimniejsze powietrze. Jeśli chodzi o regiony częstych opadów deszczu czy mżawki to jutro najczęściej padać ma w województwach południowych i środkowych a pojutrze dla odmiany w północnych w tym nadmorskich. Miejscami może napadać ponad 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Z powodu zwiększonego przepływu powietrza mgieł na terytorium naszego kraju ma być bardzo mało a nawet jego brak. 

Na termometrach zobaczymy:

W Nowy Rok rano: od +1,+2 stopni przy granicy ze Słowacją, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni w regionach zachodnich. 

W Nowy Rok południe: od +2,+4 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +10 stopni do +11,+12 stopni na zachodzie kraju.

W 2 dzień Stycznia rano: od -3,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W 2 dzień Stycznia południe: od +2,+3 stopni w Bieszczadach i na Podlasiu, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę przeważnie z zachodu. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

czwartek, 30 grudnia 2021

Silne trzęsienie ziemi w rejonie Indonezji zwłaszcza w pobliżu Wyspy Barat

 W ostatnim czasie w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia doszło do wielkiego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,3 stopni Richtera. Pojawiła się ona w rejonie indonezyjskiego Wyspy Barat Daya. Ponadto jego centrum znajdowało się 167 kilometrów pod powierzchnią planety. Najświeższe wstrząsy miały one miejsce w środę 29 grudnia o 18:26 UTC w archipelagu Wysp Barat Daya w Indonezji (3:26 czasu lokalnego w czwartek). Jak poinformowało Europejske Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), wystąpiło na głębokości 200 kilometrów. Rejon Indonezji położona jest w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu To strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie. Inne występowały 3 lata temu u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób, w tym 170 tysięcy w Indonezji.










Prognoza pogody na Sylwester oraz pierwszy weekend 2021 r.



 Nadchodzący okres Sylwester oraz pierwszy noworoczny weekend w roku 2021 mają przynieść typową cyrkulację zachodnią. Polegać ona ma na tym że z zachodu na wschód mają wędrować nowe strefy opadów atmosferycznych z opadami deszczu i mżawki. Okresami mogą być intensywne a tak słabe i umiarkowane. Będziemy się dostawać pod wpływem dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia znajdującego się na południe od naszego kraju oraz niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii w tym Morza Północnego. Co jakiś czas nowe strefy mają przesuwać się z zachodu na wschód Polski w postaci zwiększonego zachmurzenia z opadami. Z powodu temperatury przekraczającej ponad +2,+4 stopni na wysokości 850 hPa oraz mocno dodatniej na 2 metrach o śnieg będzie bardzo ciężko. Obecne zimowe krajobrazy mają dodatkowo zanikać z powodu topnienia. Z racji niewielkiego przepływu powietrza oraz wysokiej wilgotności względnej przekraczającej 65-85 % mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów za wyjątkiem koło Nowego Roku !!!

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od +1,+2 stopni na wschodzie kraju, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na zachodzie Polski.

W piątek południe: od +1,+2 stopni w Bieszczadach, po za tym od +4 do +9 stopni do +11,+13 stopni na zachodzie kraju. 

W Nowy Rok południe: od +2,+3 stopni w Bieszczadach, po za tym od +4 do +8 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +1,+2 stopni na Podlasiu,  po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

środa, 29 grudnia 2021

Przewaga chmur na niebie z dwoma biegunami w Polsce

Temat: Sporo chmur na niebie z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz marznącego deszczu powodujące gołoledź.

Data: 29.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia przynosi nam w Polsce przechodzenie ciepłego frontu atmosferycznego z nową porcją opadów mieszanych. Wszystko jest spowodowane układem barycznym niskiego ciśnienia znajdujący się w rejonie Skandynawii, który na terenie Europy zachodniej w tym środkowej podrzuca nowe strefy opadowe w postaci deszczu ze śniegiem oraz deszczu w tym marznącego w wielu regionach naszego kraju. Stopniowo strefa wędruje na wschód. Z powodu że na wysokości 850 hPa panuje temperatura koło 0 stopni a przy ziemi jest -3,-1 stopni to one przymarzają przyczyniające się do występowania szklanki na drogach czy chodnikach. Czysty deszcz jest z kolei na zachodzie z powodu temperatur dodatnich na wysokości 2 metrów. Bez opadów choć z warstwowych i średnim zachmurzeniem jest na terytorium Polski wschodniej a temperatura jest nadal ujemna.

Noce i poranki są prawdopodobnie mgliste ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów w niewielkich ilościach.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-3 stopni na wschodzie, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/12/29/1215.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są bardzo niekorzystne.  

wtorek, 28 grudnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni przed Sylwestrem 2021 r.



Kolejne dni czyli środa i czwartek w pogodzie mają przynosić większe zmiany. Ma być ona spowodowana przemieszczaniem się frontów atmosferycznych z zachodu na wschód kraju. Winny ma być pas układów niskiego ciśnienia rozciągający się od zachodniej Europy po rejon Skandynawii Początkowo we wschodniej jego części padać może deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz powodujący gołoledź. Po przejściu wilgotnych początkowej strefy przechodzić mają one w deszcz stopniowo roztapiający pokrywę śnieżną. Białe krajobrazy mogą nawet przechodzić do historii. Nawet nocami na termometrach może być kilka stopni na plusie, tylko na wschodzie jeszcze ma być na minusie.. O mrozach niestety zapomnimy. Wszędzie bez wyjątków będzie się tworzyć błoto pośniegowe oraz nieprzyjemna chlapa z powodu silnych roztopów śnieżnych. Pomimo deszczu na niebie nie powinno brakować pogodnego nieba.  

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -8,-6 stopni na wschodzie, po za tym od -5 do -1 stopni do +1,+3 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -4,-2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym ma być od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -8,-5 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +1,+2 stopni na wschodzie kraju, po za tym +4 do +7 stopni do +8,+10 stopni na krańcach zachodnich Polski. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany a nad morzem przejściowo dość mocny południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

poniedziałek, 27 grudnia 2021

Meteo newsy na początek ostatniego tygodnia w roku 2021.

 Temat: Początek ostatniego tygodnia w 2021 roku pod znakiem chmur i pogodnego nieba. 

Data: 27.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam dwa układy baryczne niskiego ciśnienia znajdujący się na zachodzie kraju oraz wysokiego na wschód od Polski. Oba ośrodki ściągają ze wschodu i południowego-wschodu chłodniejsze powietrze. Jednocześnie aura jaka panuje za oknami jest zgniła czyli mimo bliskości podwyższonego ciśnienia to nie brakuje chmur warstwowych zwłaszcza na południu i wschodzie kraju z przejściowymi opadami śnieżnej mżawki. Tymczasem zachodzie i północy kraju niebo często przedziera się za chmur, gdzie mamy więcej rozpogodzeń. Wszędzie bez wyjątków panują temperatury poniżej 0 stopni a nocami potrafią się one obniżyć -15-10 stopniowej kreski. Tylko cieplej jest nad Morzem Bałtyckim z racji klimatu morskiego. Z powodu małego przepływu powietrza występują mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów w tym osadzające szadź.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -8,-7 stopni na wschodzie i północy kraju, po za tym było od -6 do -2 stopni do około 0 stopni w rejonie Bogatyni oraz Zwardonia. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/27/1630.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

niedziela, 26 grudnia 2021

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia przed końcem 2021 roku.



 Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek mają zapisywać się w dobrej pogodzie z powodu działania układów barycznych wysokiego ciśnienia znajdujące się na wschód od naszego kraju. Jednocześnie układ baryczny niskiego ciśnienia na zachód od Polski będzie odpowiedzialny za nową strefę opadową, która późnym po południem i wieczorem we wtorek od zachodu ma wejść do Polski. Niestety będzie to ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu w tym mżawki a po jego wschodniej części również deszczu e śniegiem w tym deszczu marzącego powodujące gołoledź. Także pokrywa śnieżna od Morza Bałtyckiego po Tatry zacznie zanikać pozostawiając po sobie nieprzyjemne błoto pośniegowe w tym chlapę. Temperatura ma być wyraźnie wyższa niż to co obecnie mamy za oknami. Z powodu słabego przepływu powietrza oraz wilgoci po ostatnich opadach mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów w tym osadzać szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -18,-15 stopni w Tatrach, po za tym od -13 do -7 stopni do -5,-2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: przeważnie ma być od -5 do -2 stopni do 0,+1 stopni blisko granicy z Czechami. 

We wtorek rano: od -11,-8 stopni na północnym-wschodzie i w Tatrach, po za tym od -7 do -3 stopni do-2,-1 stopni przy granicy z Niemcami. 

We wtorek południe: od -4,-3 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni na południowym-zachodzie kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe mają być w miarę dobre.  

sobota, 25 grudnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce w czasie świąt 2021 r.



Kolejne dni czyli II dzień świąt oraz początek nowego przed Sylwestrowego tygodnia mają przynosić wpływy układów barycznych. Czyli wysokiego ciśnienia znajdujące się w centrum i na wschodzie Europy odpowiedzialne za utrzymaniem się bardzo dobrej pogody w naszej części Europy. Jednocześnie przy współpracy z niżami znajdującymi się na zachód i północ od Polski mają zaciągać zimne powietrze z północy owocujące w niższe temperatury. W nocy zatem nie można wykluczyć spadków temperatur rzędu poniżej -15,-10 stopniowej kreski. Jedynie nad Morzem Bałtyckim może się nieco chmurzyć z występującymi niewielkimi opadami śniegu. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza w tym wilgoci pozostawionej przez opady nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W II dzień świąt rano: od -17,-15 stopni w Tatrach, po za tym od -13 do -7 stopni do -3,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W II dzień świąt południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -2 stopni do -1,+1 stopni nad Morzem Bałtyckim 

W poniedziałek rano: od -15,-12 stopni na wschodzie, po za tym od -10 do -5 stopni do -4,-2 stopni na Pomorzu.

W poniedziałek południe: od -5,-4 stopni na północy i wschodzie kraju, po za tym od -3 do 0 stopni do +1,+2 stopni na terenie Śląska. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.   

piątek, 24 grudnia 2021

Wigilijne meteo newsy w roku 2021 r.

Temat: Podział pogody oraz różne typy opadów atmosferycznych. 

Data: 24.12.2021 r.

Miejsce: Polska 





Dzisiejszy dzień czyli Wigilia przynosi nam przemieszczający ośrodek baryczny niskiego ciśnienia w pobliżu naszego kraju. Przynosi ona nam sporo opadów atmosferycznych. Przy czym w nocy to była przewaga śniegu o zmiennym natężeniu. Lokalnie napadało ponad 5-10 centymetrów świeżego śniegu. Niestety po jego południowej i południowo-wschodniej wdarło się cieplejsze powietrze z opadami deszczu ze śniegiem, deszczu oraz marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na północy przeważały opady śniegu z racji temperatur bliskich 0 stopni. Z powodu przepływu powietrza mgieł nie notujemy.

Na termometrach w południe mieliśmy od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/12/24/1230.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w tym niezbyt silny południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym. 


NA KONIEC CHCIAŁEM WSZYSTKIM ŻYCZYĆ DUŻO ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, SPEŁNIENIA MARZEŃ, WIELE SMACZNYCH POTRAW NA ŚWIĄTECZNYM STOLE W TYM DOBRYCH RELACJI PO MIMO TRUDNEGO 2021 ROKU OBFITUJĄCY W ZGONY CZY TRUDNE REALCJE ABY NASZA WIARA W SERCACH OKAZAŁ SIĘ SILNIEJSZA OD WSZELAKICH PRZECIWIEŃSTWACH LOSU CZY BÓLU PO STRACIE KOGOŚ NAJBLIŻSZEGO ORAZ ODRODZAJĄCEGO SIĘ 2022 ROKU  :)  



czwartek, 23 grudnia 2021

Trzęsienia ziemi w Nowej Zelandii w czasie ostatnich 15 lat

 Tak jak wiadomo trzęsienia ziemi nie biorą się tylko na lądzie np. w wyniku działań kopalnianych czy w innych okolicznościach z nimi związanymi. Przede wszystkim występują na obszarach wodnych pod wpływem ścierania się płyt tektonicznych, które nieraz występują na obszarami morskimi. Niestety w wyniku wybicia się siły spiętrzają wody, które trafiając na płytsze wody nie rozpadają się, tylko rosną jako fale tsunami Reasumując zniszczenia powstają nie tylko pod wpływem wstrząsów lądowych ale również w wyniku wody wdzierającej się w głąb lądu. Przykładem jest Nowa Zelandia, która zalicza się jako miejsce aktywnie sejsmicznie.  Ostatnio zarejstrowany był 895 km od: Nukuʻalofa, Tonga · 17 gru, 20:48







Prognoza pogody świąteczna na Boże Narodzenie 2021 r.



 Nadchodzące dni czyli Wigilia oraz I i II dzień świąt Bożego Narodzenia mają się zapowiadać w pogodzie z podziałem na cieplejszą Wigilię gdzie na termometrach w wielu regionach ma być powyżej o stopni a na południowym-zachodzie przekraczać 5-stopniową kreskę. Początkowo w wielu regionach w czasie nocy z czwartku na piątek mogą pojawiać się intensywne opady śniegu, które jutro zwłaszcza na południowym-zachodzie mogą przechodzić w opady deszczu i mżawki. Za frontem na chwilę wleje się nieco cieplejsza masa powietrza. Z kolei w I dzień świąt Bożego Narodzenia z północy na południe mają się przemieszczać nowe strefy opadowe, które by na południu deszczo-śnieg zamieniał się w sam śnieg. Niewykluczone że opady mogą być intensywne w razie zafalowania na froncie. Po nim spłynie na nowo zimniejsza masa powietrza i w trakcie nocy nie można wykluczyć spadków poniżej -13,-10-stopniowej kreski. Popadać może też na wschodzie Pomorza i na wschodzie Polski. Z kolei II dzień świąt na przeważającym obszarze powinno być pogodnie z niezbyt dużym zachmurzeniem. Za sprawą małej kołderki chmur na niebie nocne spadki temperatur mogą okazać się bardziej znaczne. Zmniejszony przepływ powietrza może zaowocować rozwojem mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. Ponadto przy ujemnej temperaturze może ona osadzać szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W Wigilię rano: od -7,-5 stopni w Bieszczadach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+4 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W Wigilię południe: od -3,-2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od 0 do +4 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W Boże Narodzenie południe: od -5,-4 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -3 do -1 stopni do około 0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W II Dzień Świąt południe: od -8,-6 stopni w Karpatach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt korzystne. 






środa, 22 grudnia 2021

Prognoza pogody na ostatnie dni czyli na czwartek i Wigilię Bożego Narodzenia.



Nadchodzące dni czyli jutro oraz Wigilia w Polsce mają się przedstawiać pod znakiem nowej strefy opadowej. Ma być ona związana z nowym ośrodkiem barycznym niskiego ciśnienia przechodzącym przez rejon Morza Bałtyckiego oraz częściowo Pomorza. Już jutro od godzin po południowych aż do piątku może nieść ze sobą nowe strefy opadowe. Niestety mogą się okazać się że będziemy mieć do czynienia z mieszanymi od śniegu po deszcz ze śniegiem oraz deszcz. Jeśli chodzi o regiony ze stałymi opadami atmosferycznymi to przeważnie mają się tyczyć środka oraz północy kraju a ciekłe na zachodzie i południu naszego kraju. O ile jutro jeszcze ma być przeważnie na minusie a po południu i początkowo w nocy miejscami śnieżyć w kraju to o tyle w piątek w wielu regionach naszego kraju temperatura zacznie przechodzić w wartości dodatnie. Miejscami na południu i południowym-zachodzie nie można wykluczyć temperatur rzędu +5,+7 stopni. Więc to co wcześniej napadało (śniegu) może się topić robiące paskudną breję. Mgieł ma być tyle co nic z powodu zwiększonego przepływu powietrza, która mimo dodatniej temperatury ma zwiększać odczucie zimna. 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -18,-15 stopni w Tatrach oraz Bieszczadach (około -14,-11 stopni w Karpatach) , po za tym od -9 do -5 stopni do -3,-1 stopni na Pomorzu.  

W czwartek południe: od -8,-6 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie. 

W piątek rano: od -5,-4 stopni w Bieszczadach, po za tym od -2 do +3 stopni do +4,+5 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W piątek południe: od -3,-1 stopni w Bieszczadach oraz na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni na Śląsku. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy przeważnie południowo-zachodni i zachodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.   

wtorek, 21 grudnia 2021

Trochę zimowych klimatów przed okresem świąt Bożego Narodzenia

 Temat: Przewaga dobrej pogody, z przejściowymi opadami atmosferycznymi. 

Data: 21.12.2021 r.

Miejsce: Polska



Dzisiejszy dzień mija w Polsce pod wpływem dwóch układów barycznych czyli niskiego ciśnienia na wschód od kraju oraz wysokiego ciśnienia na zachód od Polski. Takie zestawienie powoduje że z północy na południe napływa zimne powietrze obniżające temperaturę odczuwalną. Tylko miejscami zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim, Pomorzu oraz na południu notujemy przejściowo opady śniegu o zmiennym natężeniu. Po za tym często się przejaśnia a za chmur wychodzi słońce. Z racji niskiej operacji słonecznej oraz ujemnej temperatury w ciągu dnia utrudnione są roztopy śniegu. Co prawda może nie mamy wysokiej pokrywy śnieżnej, ale z racji że miejscami trawy nie widać z powodu śniegu czyni krajobrazy bardzo pięknymi. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/21/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 



  

poniedziałek, 20 grudnia 2021

Prognoza pogody na początku tygodnia w Polsce przed świętami 2021 r.



 Nadchodzące dni czyli wtorek oraz środa w pogodzie mają się rysować pod znakiem zmiennego zachmurzenia z rodzaju warstwowego i kłębiastego. W naszym kraju mają oddziaływać dwa układy barycznego wysokiego ciśnienia znajdującego się na południe od naszego kraju oraz zatoka obniżonego ciśnienia w rejonie Morza Bałtyckiego. Pierwszy z nich ma odpowiadać za liczne rozpogodzenia po dzisiejszych opadach atmosferycznych w postaci rozpogodzeń. Z kolei drugi trochę podrzucić ma więcej wilgoci w postaci przejściowych opadów śniegu i krupy śnieżnej zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim oraz miejscami na południu kraju. Z powodu rozpogodzeń ma nie brakować nocnych spadków temperatur, która może spadać poniżej -15,-12 stopniowej kreski w Karpatach. Jedynie blisko 0 stopni ma być w dzień blisko granicy z Niemcami a w czasie nocy nad Morzem Bałtyckim. Wszędzie bez wyjątków należy pamiętać o ciepłych ubraniach bo temperatury mają pozostać niskie.   

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -15,-12 stopni w górach, po za tym od -8 do -4 stopni do -2,0 stopni na Pomorzu. 

We wtorek południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+2 stopni na zachodzie kraju. 

We środę rano: od -17,-14 stopni w Tatrach, po za tym od -9 do -4 stopni do -2,0 stopni blisko Morza Bałtyckiego. 

We środę południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków.

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.  


niedziela, 19 grudnia 2021

Mieszane oraz zdradliwe newsy pogodowe na przełomie II i III dekady grudnia 2021 r.

Temat: Mieszane opady atmosferyczne z temperaturami przeważnie poniżej +5 stopni. 

Data: 19.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli niedziela przynosi nam w pogodzie pod znakiem zmiennego zachmurzenia z rodzaju kłębiastego oraz warstwowego z przejściowymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem a nawet krupy śnieżnej. Wszystko związane jest działaniem dwóch układów barycznych czyli wysokiego ciśnienia znajdujący się na zachód od naszego kraju oraz niskiego na wschód od Polski. Takie ułożenie spowoduje że z północy napływa zimniejsze powietrze z północy. Z kolei drugi ośrodek baryczny podrzuca nam więcej wilgoci w postaci nowych stref opadowych. Z powodu obniżonej izotermy 0 stopni, która na wysokości 850 hPa obniża się poniżej -5,-3 stopni obok deszczu występują opady deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Podczas nich temperatura obniża się o kilka stopni. Mgieł nie ma z powodu zwiększonego przepływu powietrza.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/19/1415.jpg 

Wiatr jest słaby, umiarkowany okresami w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.  

sobota, 18 grudnia 2021

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce przed świętami.



 Nadchodzące dni czyli I część nowego tygodnia w Polsce mają się rysować pod znakiem zmiennej pogody. Na aurę mają wpływać dwa układy baryczne czyli niskiego ciśnienia znajdującego się na wschód od naszego kraju podrzucający nam w ciągu najbliższych dni trochę wilgoci na niebie w postaci opadów deszczu, deszczu ze śniegiem przechodzącymi na początku tygodnia w bardziej śnieżne. Przyczyną stałych opadów atmosferycznych ma być obniżona izoterma 0 stopni na wysokości 850 hPa poniżej -13,-111 stopniowej kreski. Jednocześnie układ baryczny wysokiego ciśnienia z rejonu Niemiec będzie odpowiedzialny za liczne przejaśnienia oraz rozpogodzenia w Polsce. Z powodu licznych rozpogodzeń noce mogą stawać się wyraźnie zimniejsze. O ciepłych ubraniach nie należy zapominać, bo nieodpowiedni ubiór może się skończyć przeziębieniami oraz grypą. Z kolei nad Morzem Bałtyckim z powodu napływu zimniejszych mas powietrza może wywołać ,efekt jeziora'', która przy małej chwiejności przekraczającej ponad 100-200 J/kg, LI poniżej 0 oraz przepływ powietrza ponad 10-14 m/s może dać konwekcję z wyładowaniami atmosferycznymi oraz silne opady śniegu w tym krupy śnieżnej. Na krańcach południowych odwrotny efekt do wiatru fenowego może trochę wymusić opadów atmosferycznych zwłaszcza blisko granicy ze Słowacją. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od około -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju.  

W poniedziałek południe: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na północnym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +1,+2 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny północno-zachodni i północny potem zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

piątek, 17 grudnia 2021

Prognoza pogody weekendowa przed świętami Bożego Narodzenia.



Nadchodzące dni czyli sobota i niedziela w pogodzie mają przynosić pod znakiem podziału pogody na pogodniejszy zachód i północ oraz bardziej zachmurzony wschód i południe naszego kraju. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem dwóch układów barycznych w pobliżu naszego kraju, czyli wysokiego ciśnienia znajdującego się na zachód od naszego kraju oraz niskiego na wschód od kraju. Przy czym ten drugi może podrzucać więcej wilgoci w postaci deszczo-śniegu w regionach wschodnich w tym południowych. Nie można lokalnie wykluczyć zabielenia się krajobrazów na obszarach górskich gdzie temperatura może być poniżej 0 stopni. Dopiero blisko poczatku nowego tygodnia może taka szansa zaistnieć. Po za tym inne regiony mogą mieć problem z zabieleniem się krajobrazów z powodu dodatniej temperatury. Mgieł i zanieczyszczonego powietrza nie powinno być dużo z powodu zwiększonego przepływu powietrza utrudniające gromadzenie się nieprzyjemnej zawiesiny w atmosferze. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -10,-6 stopni w Tatrach, w górach od -4 do -1 stopni, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim.

W sobotę południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+8 stopni na Pomorzu. 

W niedzielę rano: od -8,-4 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie. 

W niedzielę południe: od -3,0 stopni w Bieszczadach, po za tym +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt mocny północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt korzystne. 

czwartek, 16 grudnia 2021

Rozpogodzenia oraz więcej słońca-meteo newsy.

Temat: Przewaga chmur na niebie z okresowymi opadami deszczu i mżawki. 

Data: 16.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli przedostatni roboczy przynosi nam w kraju działanie dwóch układów barycznych. Pierwszy z nich układ wysokiego ciśnienia znajdujący się na zachodzie Europy będzie miał wpływ na terytorium województw zachodnich i północnych, gdzie wilgoci jest mniej a za chmur wychodzi słońce. Natomiast układ niskiego ciśnienia na wschód od naszego kraju przynosi nam większe zachmurzenie zwłaszcza na południu, wschodzie w tym częściowo w centrum kraju. Objawia się on zwiększonym zachmurzeniem z rodzaju warstwowego oraz kłębiastego z przejściowymi opadami deszczu i mżawki. 

Co prawda nie są one intensywne, ale skutecznie zwiększają odczucie zimna. Stan jakości powietrza nieco polepszył się z racji zwiększonego przepływu powietrza. 

Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany na północy okresami silniejszy w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.   

środa, 15 grudnia 2021

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy po połowie miesiąca



Kolejne dni czyli czwartek i piątek w pogodzie mają się przedstawiać pod znakiem jeszcze w dość odwilżowej pogodzie. Wszystko za sprawą układów barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy Środkowej. Przeważać w tym czasie mają temperatury dodatnie, jedynie w górach może być blisko 0 stopni oraz występować opady mokrego śniegu. Po za tym dominować ma deszcz ze śniegiem i deszcz. Wilgoć zawarta w powietrzu ma zwiększać odczucie chłodu. Z powodu zwiększonego przepływu powietrza stan jakości powietrza ulegać mają znaczącej poprawie. Mgły i smog w tym czasie nie powinny nam dokuczać tak jak ostatnio. Przeważnie ma padać w pasie województw wschodnich, środkowych i południowych. Pogodnie ma być na zachodzie i północy PL. Przy czym jutro powinno być to opady bardziej ciekłe a w piątek z przewagą śniegu. Co prawda dużo nie powinno być, ale jak temperatura spadnie zwłaszcza w czasie nocy to krajobrazy mogą się zabielać.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -5,-2 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni przy granicy z Niemcami oraz nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od 0,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i nieco silniejszy północno-zachodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 





  

wtorek, 14 grudnia 2021

Mieszane newsy pogodowe podczas kolejnego tygodnia

 Temat: Ciąg dalszy szarugi w Polsce czyli chłodniej na wchodzie i cieplej na zachodzie oraz odwilżowo. 

Data: 14.12.2021 r. 

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień (wtorek) przynosi nam w Polsce pod znakiem dużego zachmurzenia z rodzaju warstwowego oraz średniego. W pasie centralnym zdarzają się przejaśnienia. Przejściowo na zachodzie występują opady deszczu, mżawka a po jego wschodniej części deszcz ze śniegiem. Opady nie są bardzo intensywne. Strefa zróżnicowanej temperatury rozciąga się w pasie od Warmii i Mazur przez Ziemię Łódzką po Małopolskę. Na zachód od tej strefy jest zdecydowanie powyżej 0 stopni a na wschód od niej trzyma mały przymrozek. Niestety z powodu niewielkiego przepływu powietrza w tym wysoka wilgotność względna przekraczająca ponad 65-85 % powoduje że utrzymują się mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów. Biorąc pod uwagę że mamy sezon grzewczy jest wysoki poziom zanieczyszczeń, który w połączeniu z zawiesiną utrudnia oddychanie na zewnątrz. 

Na termometrach w południe zobaczymy od -2,0 stopni na wschodzie, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/14/1445.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.     

poniedziałek, 13 grudnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia w Polsce



Nadchodzące dni czyli wtorek oraz środa w pogodzie mają się rysować pod znakiem zachmurzenia zmiennego z przewagą niedużego z rodzaju warstwowego i średniego. Na ogół powinno być dużo przejaśnień w tym czasie. Noce mają być wyraźnie cieplejsze, że nawet na zachód od linii Wisły nie powinno być przymrozków. Jedynie na północnym-zachodzie i północy może okresowo mocniej się chmurzyć z występującymi opadami deszczu i mżawki. Głównie one powinny pojawiać się jutro a w środę nie powinno nigdzie padać. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza oraz wysokiej zawartej wilgoci przekraczającej 70-85 % w tym wczesne wypromieniowanie ciepła może zaowocować mgłami ograniczającymi widzialność poniżej 150-200 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -10,-6 na południowym-wschodzie, po za tym od -5 do 0 stopni do +3,+5 stopni na zachodzie Polski.  

We wtorek południe: od -2,0 stopni na wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W środę rano: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od +1,+2 stopni na wschodzie i południu, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo mają być niekorzystne a drogowe dość dobre. 


niedziela, 12 grudnia 2021

Nie zimowe lub mało zimowe grudniowe newsy pogodowe.

 Temat: Przewaga pogodnego nieba oraz trochę opadów zwłaszcza nad Morzem Bałtyckim oraz przy granicy z Ukrainą. 

Data: 12.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli kolejna niedziela grudnia przynosi nam w pogodzie pod znakiem zachmurzenia niewielkiego na przeważającym obszarze kraju. Wszystko ma związek z układem barycznym wysokiego ciśnienia rozciągającego się w pasie Alp po rejon Europy środkowej. Dzięki niebo się wypogodziło w wielu regionach naszego kraju. Niestety temperatury przekraczające wartość 0 stopni przy słońcu zaczyna się stopniowo roztapiać. Tymczasem zatoka obniżonego ciśnienia znajdujący się w pobliżu Rumuni podrzuca trochę wilgoci w pasie Białorusi przez Ukrainę po wschodnią Słowację i częściowo na Bałkanach, gdzie przeważają opady śniegu z deszczem, deszcz a po jego zachodniej części mokry śnieg. Opady przejściowo są dość intensywne. Trochę popadało również przy granicy z Polską oraz na terytorium Bieszczad.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni przy granicy z Niemcami. Trochę wilgoci jest nad Morzem Bałtyckim gdzie pojawia się opad śniegu i deszczu ze śniegiem.  

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/12/12/1330.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są w miarę korzystne.   

sobota, 11 grudnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni w okresie połowy grudnia 2021 r.



 Nadchodzące dni czyli I połowa przyszłego tygodnia w pogodzie mają się rysować pod znakiem niestety stopniowego ocieplenia. Wszystko ma być spowodowane działaniem układów barycznych znajdujących się w pobliżu naszego kraju. Będą one odpowiedzialne za liczne przejaśnienia w Polsce. Niestety mało aktywne fronty atmosferyczne z wędrującymi strefami z zachodu na wschód kraju mają także pokazywać się w Polsce. Jeśli chodzi o gatunek opadów atmosferycznych to ma być niestety deszcz ze śniegiem i deszcz oraz mżawka z towarzyszącym wzrostem temperatury. Dlatego wszystkie krajobrazy, które się zabieliły zaczną się one roztapiać a krajobrazy wracać do szarej rzeczywistości. Taki cykl pogodowych powinien się utrzymywać do co najmniej środy przyszłego tygodnia. Dopiero po okresie 18-20 Grudnia może dojść do większego ochłodzenia z opadami ponownego śniegu. I kto wie czy nie po raz pierwszy od wielu lat Święta Bożego Narodzenia staną się białe a nie migrenowe z szarugami czy ze zjawiskami fenowymi na południu Polski. Co np. w roku 2013 miało miejsce kiedy na Podhalu powiało ponad 80-100 kilometrów na godziną a wysoko w Tatrach 150-180 kilometrów na godzinę. Przez niego wiele drzew w tym budynków ucierpiało z powodu uderzenia wiatru a mieszkańcy musieli spędzić okres świąt przy świecach. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -10,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -6 do -2 stopni do około 0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +2 stopni na przeważającym obszarze do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od -4,-2 stopni w Bieszczadach, po za tym od -1 do +2 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -3,-2 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+7 stopni na zachodzie kraju. 

We środę południe: od 0,+1 stopni w Bieszczadach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany początkowo zmienny, potem skręcający na południowo-zachodni i zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 




  

piątek, 10 grudnia 2021

Jutro prawdopodobnie zwiększy się oddziaływanie magnetyczne na Ziemi

 Tak jak Państwu wiadomo oddziaływanie siły magnetycznej na naszej planecie odbywa się z różnym natężeniem. Czyli raz ma większą siłę a raz mniejszą. Częstotliwość powoduje że możemy inaczej w danym momencie się zachowywać, bo raz energicznie a w innym przypadku odczuwać wewnętrzne przygnębienie. Następstwa mają istotną rolę na to w codziennym życiu funkcjonujemy. Nawet wymienione siły zakłócają nasz codzienny rytm wprowadzające zmiany w relacjach w społeczeństwie. W krajach gdzie są wulkany czy na terenach sejsmicznych mogą dochodzić do licznych wstrząsów. 


 

Końcowe tygodniowe newsy pogodowe w Polsce

Temat: Nieduża ilość śniegu, ale z temperaturami niezbyt dodatnimi. 

Data: 10.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli ostatni dzień pracy przynosi nam w pogodzie pod znakiem działania niżów z nad rejonu zachodniej Europy, który podrzucił nam w trakcie dzisiejszej nocy od południa strefę z opadami śniegu. Miejscami były one jeszcze dość intensywne, którego spadło ponad 5-8 centymetrów świeżego śniegu. Im bliżej poranka tym jego ilość systematycznie malała w tym zanikała. Jedynie więcej go padało w centrum w tym północy kraju. W dzień doszło do licznych przejaśnień oraz rozpogodzeń z przejściowymi zachmurzeniem warstwowym w tym średnim utrudniające roztopy śnieżne. Generalnie rzec biorąc nie brakowało bardziej typowego grudnia czyli z temperaturami przeważnie na minusie oraz z zabielonymi widokami. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-3 stopni w górach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni na południowym-wschodzie/zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2021/12/10/1045.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni.  

Warunki biometeo i drogowe są niezbyt dobre.    

czwartek, 9 grudnia 2021

Prognoza pogody druga weekendowa w grudniu.



 Nadchodzące dni czyli piątek oraz weekend w Polsce ma się rysować pod znakiem zmiennej pogody. Polegać ma na tym że najpogodniej może być w czasie soboty, kiedy po za granice naszego kraju powinny opuścić strefy z opadami. Jeśli gdzieś popada to tylko wzdłuż wschodniej granicy kraju oraz miejscami na południowym-zachodzie kraju. Między nimi mogą się zdarzyć śnieżne okresy czyli piątek oraz w niedzielę. W pierwszym wymienionym dniu ma padać śnieg i deszcz ze śniegiem na przeważającym obszarze kraju. Przejściowo zjawiska mogą być dość intensywne. W niedzielę z kolei wilgotno może być w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich za sprawa niżu wędrującego z Bałkanów czy Ukrainy. Być może wejdzie ona w głąb kraju dając nam większą dawkę opadów śniegu. Po za wymienionym terenem powinno być pogodniej, choć ze zmiennym zachmurzeniem. Z powodu zachmurzenia noce nie powinny być jakoś szczególnie mroźne. 

Na termometrach zobaczymy:

w piątek rano: od -8,-6 stopni w Sudetach, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na wschodzie kraju. 

w piątek południe: od -4,-2 stopni w Tatrach, po za tym od -1 do +1 stopni do około +2 stopni na południowym-wschodzie/zachodzie.

w sobotę południe: od -3,-2 stopni miejscami na zachodzie, po za tym od -1 do +1 stopni do około +2 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

w niedzielę południe: od -6,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni na krańcach wschodnich. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.    

środa, 8 grudnia 2021

Meteo newsy pogodowe na półmetku tygodnia w I dekadzie grudnia 2021 r.

Temat: Trochę chmur na niebie oraz pogodnego nieba oraz mroźno.

Data: 08.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień czyli półmetek tygodnia przynosi nam w pogodzie pod znakiem podziału. Polega ona na tym, że mamy więcej pogodnego nieba na terytorium Polski północnej i zachodniej ze sprawą układu wysokiego ciśnienia na północny-wschód kraju. Ponadto z powodu rozpogodzeń notujemy niskie temperatury nocami spadające poniżej -15-13 stopniowej kreski na północnym-wschodzie kraju. Trochę inaczej jest na południu i w centrum, gdzie układ baryczny niskiego ciśnienia pozostaje plama wilgoci. Ona objawia się w postaci chmur warstwowych, średnich z niewielkimi opadami śniegu. Niestety nie notujemy znaczącego przyrostu pokrywy śnieżnej z powodu słabego natężenia opadów.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -7,-6 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni w rejonie Bogatyni.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/08/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany wschodni i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dziś niekorzystne. 

 


wtorek, 7 grudnia 2021

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce po Mikołajkach



 Nadchodzące dni czyli środa i czwartek w pogodzie mają się rysować pod znakiem podziału czyli na pogodniejszy czas środy oraz czwartku ze zwiększonym zachmurzeniem. Wszystko ma być związane z wpływami ośrodka wysokiego ciśnienia znajdującego się na północny-wschód od naszego kraju odpowiedzialny za przewagę pogodniejszego nieba, choć z napływem zimniejszych mas powietrza z północnego-wschodu. Drugim ośrodkiem ma być układ niskiego ciśnienia znajdujący się na zachód i południe od naszego kraju, który za dwa dni może podrzucić więcej wilgoci w postaci opadów śniegu, deszczu ze śniegiem a na wschodzie i południowym-wschodzie opadów marznących powodujące gołoledź. Nie można wykluczyć zatem że w pasie środek po południowy-zachód może napadać ponad 5-10 centymetrów. Śnieżyc nie można również wykluczyć w takcie nocy z czwartku na piątek w południowych regionach naszego kraju. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza oraz wysokiej wilgotności powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -16,-14 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -10,-5 stopni do -4,-2 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -8,-6 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -5 do -2 stopni do 0,+1 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -13,-10 stopni w Bieszczadach, po za tym od -8 do -4 stopni do -3,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek południe: od -4,-3 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni w Bieszczadach. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być w miarę dobre.    

poniedziałek, 6 grudnia 2021

Nieprzyjemne w pogodzie Mikołajki w Polsce.

Temat: Przewaga pochmurnego nieba oraz miejscami z lekko zabielonymi krajobrazami. 

Data: 06.12.2021 r.

Miejsce: Polska 



Dzisiejszy dzień przynosi nam w kraju nieco lepszą pogodę na północy i zachodzie kraju z powodu pasa podwyższonego ciśnienia oraz układu obniżonego ciśnienia w rejonie Ukrainy. Drugi z nich będzie mieć działanie na terytorium Polski południowo-wschodniej, gdzie występują chmury z rodzaju warstwowego i niskiego z towarzyszącymi opadami od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Opady nie są zbyt intensywne i praktycznie jedynie gdzie krajobrazy się zabielają to tylko wyżej nad poziomem morza a tak po za tym niżej temperatury są raczej na plusie. Więc w związku z tym to co spadnie w dużej mierze ulega ona topnieniu. Tylko w regionach gdzie jest blisko 0 stopni śnieg się utrzymuje. Tymczasem pas wysokiego ciśnienia obejmujący teren Skandynawii przez rejon Morza Bałtyckiego powoduje w wyżej wymienionych miejscach inny typ pogody czyli więcej słońca i na ogół bez opadów na niebie. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -5,-4 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -3 do 0 stopni do +1,+2 stopni na południowym-wschodzie  i nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2021/12/06/1445.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

niedziela, 5 grudnia 2021

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia w grudniu 2021 r.



Nadchodzące dni czyli poniedziałek oraz wtorek w naszym kraju pogoda mają się kształtować pod znakiem zmiennego zachmurzenia. Będzie ona spowodowana wpływami układów barycznych wysokiego ciśnienia rozciągające się w pasie Skandynawii przez rejony Niemiec po obszar Alp utrzymujące dobrą pogodę zwłaszcza na zachodzie i północnym-zachodzie. Po za tym dzielnice południowe, wschodnie oraz centralne mają się dostać w zasięgu układu niżowego z rejonu Ukrainy, który podrzuci nam więcej wilgoci z południa w postaci opadów deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Nie można zatem wykluczyć że jutrzejsze Mikołajki mogą być na nowo białe. Jednak trudno jest określić z jakim natężeniem będą to opady, ponieważ część modeli widzi wydajniejszą strefę a inne nieco słabsze. Może zatem albo mocniej przypudrować, albo stworzyć pierwszą sensowniejszą pokrywę śnieżną. We wtorek przeważnie ma być pogodnie, tylko niewielki śnieg możliwy jeszcze na południowym-wschodzie kraju. W nocy nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-200 metrów oraz te osadzające szadź.   

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -6,-4 stopni w Tatrach i na północnym-wschodzie, po za tym od -3 do 0 stopni do +1,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od -4,-3 stopni na półocnym-wschodzie, po za tym od -2 do +1 stopni do +2 stopni na południowym-wschodzie i w rejonie Zalewu Szczecińskiego.  

We wtorek rano: od -13,-10 stopni, po za tym od -8 do -4 stopni do -2,0 stopni na południowym-wschodzie. 

We wtorek południe: od -7,-5 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -5 do -1 stopni do 0,+1 stopni na Roztoczu. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-wschodni i północny.   

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...