sobota, 31 grudnia 2022

Prognoza pogody na nadchodzące dni noworoczne w Polsce



Nadchodzące dni czyli Nowy Rok i początek noworocznego tygodnia aura w tym czasie ma się zapowiadać w suchych klimatach. Ma się dziać z powodu działania układów barycznych wysokiego ciśnienia, które mają przechodzić na południe i południowy-zachód od naszego kraju. Dlatego do środy przeważnie ma być sucho i raczej bez opadów (zwłaszcza w regionach południowych i wschodnich). Jedynie co jakiś czas może pojawić się plama wilgoci w pasie nadmorskim, na Pomorzu, na krańcach północnych/zachodnich w postaci opadów deszczu i mżawki z powodu wpływów układów niskiego ciśnienia z centrum w pasie Morza Północnego po rejon Skandynawii. Najwięcej opadów może być w środę, kiedy z zachodu na wschód ma wędrować nowa strefa opadów o zmiennym natężeniu. Po weekendzie okresu między Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli ze względu na mały przepływ powietrza (wiatr) nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów i zwiększyć się poziom zanieczyszczeń w powietrzu. 

Na termometrach zobaczymy:

W Nowy Rok rano: od +3,+6 stopni w Karpatach, po za tym od +7 do +12 stopnie do +13,+14 stopni na zachodzie kraju. 

W Nowy Rok południe: od +6,+8 stopni w Beskidzie Niskim, po za tym od +11 do +16 stopni do +17,+18 stopni na zachodzie i południu kraju. 

W poniedziałek południe: od +5,+7 stopni w Tatrach, po za tym od +8 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +6 do +8 stopni do +9 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We środę południe: od +2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na Śląsku. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany początkowo miejscami silniejszy zmienny 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 




  

piątek, 30 grudnia 2022

Ostatnie meteo newsy w 2022 roku.

 Temat: Ostatnie meteo newsy w Polsce. 

Data: 30.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Ostatni piątek grudnia oraz w roku 2022 pogoda jest dość dobra z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Europy południowej zapewniający nam dużą dawkę pogodnego nieba. Tylko miejscami zwłaszcza na północy kraju zaznaczyła się plama wilgoci związana z niżem w rejonie Skandynawii. Tylko lokalnie występowały nieduże opady deszczu i mżawki. Na szczęście zjawiska nie były intensywne. Po za tym nie brakowało chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego jako element ozdobny na niebie. Z powodu wiatru poziom zanieczyszczeń i mgieł jest niski. Nawet nocami nie notujemy przymrozków z powodu dodatnich temperatur.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+3 stopni w Beskidzie Niskim, po za tym od +4 do +8 stopni do +9+10 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/30/1545.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne. 

 

czwartek, 29 grudnia 2022

Prognoza pogody na koniec starego i początek Nowego 2023 roku w Polsce



Koniec starego i początek nowego roku pogoda ma być ciepło z powodu napływania powietrza z południa Europy. Dlatego wszędzie ma się zrobić nie zimowo a miejscami nie należy wykluczyć wzrostu temperatur powyżej +15 stopni. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym będzie pogodne niebo jako wielka zasługa układów barycznych wysokiego ciśnienia na południu kontynentu. Jedynie jutro z zachodu na wschód przez cały kraj a w Sylwestra wzdłuż granicy z Niemcami i północną częścią Polski a w Nowy Rok blisko Morza ma się przemieszczać nowa strefa opadów deszczu i mżawki o niewielkim natężeniu. Przyczyna ma tkwić w plamie wilgoci podesłanej przez układy niskiego ciśnienia, które mają rozciągać się od zachodniej Europy po rejo Skandynawii. Przynajmniej zwiększony przepływ powietrza oraz sucha masa powietrza ma ograniczać rozwój mgieł ograniczających widzialność oraz poziom zanieczyszczeń w powietrzu. 

Na termometrach zobaczymy:

W Piątek rano: od -2,0 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 
W piątek południe: od +2,+3 stopni w Bieszczadach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju.
W Sylwestra południe: od +3,+5 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +7 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie kraju. 
W Nowy Rok południe: od +5,+7 stopni w Beskidzie Niskim, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie i południu kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany oraz niezbyt silny południowy i południowo-zachodni. 
Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 


środa, 28 grudnia 2022

3176 bardzo aktywna plama na Słońcu zmniejsza swą aktywność


 

We wschodniej części tarczy Słońca znajduje się bardzo aktywna plama o numerze wymienionej w tytule artykułu w której aktywność zaczynała się zmniejszać może wygenerować jeszcze bardzo mocne rozbłyski. Plama w ostatnim dniu miesiąca i roku znajdzie się na wprost Ziemi. 

Ostatnio Plama we wtorek 27 grudnia wygenerowała dwa silny rozbłyski klasy M2.1 ze szczytem o 1:54 i M1.1 ze szczytem o 9:15 polskiego czasu.

Trzeci bardzo silny rozbłysk klasy M1.2 wystąpił o 17:26, ale z plamy 3169, która znajdowała się wtedy 47 stopni na zachód


Aktywność Słońca od początku roku: 


Wczorajszy rozbłysk nad ranem: 

Dobowe przesunięcia plam:








 

Półmetek tygodnia ze zmienną aurą w Polsce z przewagą dobrej.

 Temat: Sporo pogodnego nieba oraz troszkę cieplej niż wczoraj. 

Data: 28.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Półmetek tygodnia w pogodzie zapowiada nam się ze sporą ilością pogodnego nieba spowodowanym układem barycznym wysokiego ciśnienia, który znajduje się na południowy-wschód od naszego kraju. Dlatego w wielu regionach naszego kraju nie brakuje pogodnego nieba z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym. Niestety nie wszędzie jest tak ładnie, ponieważ układ baryczny niskiego ciśnienia znajdujący się na północy Danii podrzuca większe zachmurzenie w dzielnicach północnych i zachodnich z opadami deszczu i mżawki. Najwięcej zjawisk jest na Pomorzu i nad Morzem Bałtyckim. Z racji wartości jednocyfrowej na termometrach to odczuwalną czuć będziemy jakby było poniżej 0 stopni ze względu na wilgoć w powietrzu. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/12/28/1315.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny (zwłaszcza na Bałtyku) południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne. 

wtorek, 27 grudnia 2022

Prognoza na kolejne dni ostatniego tygodnia w roku 2022 r.



Środa oraz czwartek dla niektórych (zwłaszcza dla młodych) czasu wydłużonego wolnego pogoda ma nie odbiegać do czego przywykliśmy czyli do zmiennego zachmurzenia. Przy czym przeważnie ma być pogodnie i bez opadów atmosferycznych. Tylko miejscami zwłaszcza blisko granic z Niemcami, na północnym-zachodzie oraz północy niebo okresami może się chmurzyć z niedużymi opadami deszczu i mżawki. Czyli o białych krajobrazach będzie trzeba zapomnieć. Ponadto z powodu wzrostu temperatur pokrywa śnieżna zwłaszcza w górach w dalszym ciągu ma zanikać. Na pocieszenie zwiększony przepływ powietrza ma obniżać poziom zanieczyszczeń w kraju oraz rozwój mgieł ograniczające widzialność. Być może nawet nocami nie odnotujemy przymrozków. 

Na termometrach zobaczymy:

We środę rano: od -6,-3 stopni w Tatrach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od -1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek rano: od -5,-3 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od 0 do +4 stopni do +5,+6 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +1,+2 stopni w Beskidzie Niskim, po za tym od +4 do +8 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany i niezbyt silny przeważnie południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

poniedziałek, 26 grudnia 2022

Sporo chmur z przejaśnieniami z okresowymi świątecznymi opadami.

 Temat: Kolejny dzień świąt pod znakiem pogody zmiennej. 

Data: 26.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



II dzień świąt Bożego Narodzenia pogoda bardziej przypomina bardziej przedwiośnie z powodu przewagi temperatur powyżej 0 stopni. Po za tym miejscami zwłaszcza na zachodzie i północy nie brakuje chmur z rodzaju warstwowego w tym średniego z opadami deszczu i mżawki. Na północnym-wschodzie z kolei zdarzają się opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W pasie Sejny-Suwalszczyzna po Hajnówkę krajobrazy lekko się zabielają czyli tam gdzie jest zimny sektor powietrza. Niestety tam z powodu wzrostu temperatur opady zaczną przechodzić w ciekłe a krajobrazy białe stopniowo zanikać. W nocy początkowo miejscami było mglisto z powodu wilgoci pozostawionej przez śnieżne roztopy oraz słabego wiatru. Jednak blisko ranka zanikały z powodu zwiększonego przepływu powietrza.

Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+2 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od +4 do +10 stopni do +11,+13 stopni na Śląsku. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/12/26/1315.jpg 

Wiatr jest słaby, umiarkowany w tym niezbyt mocny południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe pozostają dostateczne.  

niedziela, 25 grudnia 2022

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia przed końcem roku



W Poniedziałek oraz we wtorek pogoda ma być w miarę deszczowa z powodu przechodzenia nowych stref opadowych z zachodu na wschód z opadami deszczu, mżawki o zmiennym natężeniu. W poniedziałek na północnym-wschodzie a we wtorek na południu nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej z powodu obniżonej izotermy 0 stopni. Niestety z racji dodatniej temperatury a jutro także przechodzenie opadów stałych w ciekłych na Podlasiu o białe krajobrazy może być trudno. Wysoko w górach może przybyć jedynie parę centymetrów śniegu. Warunki na drogach mogą być trudniejsze z powodu zjawisk towarzyszących na niebie. Ponadto ze względu na niewielki przepływ powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-200 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W II dzień świąt rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W II dzień świąt południe: od +1,+2 stopni na Podlasiu, po za tym od +4 do +9 stopni do +10,+12 stopni na Śląsku. 

We wtorek rano: od 0,+2 stopni miejscami w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +1,+2 stopni miejscami w górach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 

 

sobota, 24 grudnia 2022

Wigilijne newsy pogodowe w Polsce

 Temat: Sporo chmur z przejaśnieniami oraz okresowe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mżawki. 

Data: 24.12.2022 r. 

Miejsce: Polska 




Kolejna Wigilia Bożego Narodzenia pogoda mija w tradycjach odwilży spowodowanej cyrkulacją zachodnią. Dziś doświadczamy sporej ilości chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego z okresowymi opadami deszczu i mżawki. Na północy z powodu niższej temperatury występują opady deszczu ze śniegiem. Okresami opady są dość intensywne. 

Z racji wiatru mamy niższy poziom zanieczyszczeń powietrza oraz mało mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach w południe mamy od +1,+3 stopni w Bieszczadach i na północy, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na Śląsku. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/12/24/1130.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość zmienne. 

Mimo fatalnej pogody chciałem życzyć dużo zdrowia, ciepłych świąt Bożego Narodzenia nie tylko na zewnątrz ale także w relacjach rodzinnych, smacznych potraw na świątecznym stole, gorącego Sylwestra, ciekawego rozdziału po Nowym Roku nie tylko w codzienności ale również w pogodzie i wszystkiego co można sobie zamarzyć aby cele pasje się rozwijały :) 

 

piątek, 23 grudnia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni zwłaszcza w trakcie Świąt Bożego Narodzenia



W święta Bożego Narodzenia oraz we wtorek i środę pogoda ma się zbytnio nie różnić z powodu panującej cyrkulacji zachodniej. Nieść nadal ma zachmurzenie z rodzaju warstwowego i średniego, które mogą nieść opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu. Jutro z kolei na północy i północnym-wschodzie z powodu obniżenia izotermy 0 stopni nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Co jakiś czas ma się przejaśniać oraz wypogadzać zwiększając odczucie ciepła. Ponadto z powodu wiatru mgieł i zanieczyszczonego powietrza ma być bardzo niewiele. Nawet noce mogą przynosić temperatury ponad 0 stopni. Niestety pokrywa śnieżna ma stopniowo zanikać z powodu ciepła na zewnątrz. 

Na termometrach zobaczymy:

W Wigilię rano: od -2,0 stopni na północy, po za tym ma być od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie. 

W Wigilię południe: od +1,+2 stopni miejscami na północy, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W I dzień świąt południe: od +1,+2 stopni na Podlasiu, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W II dzień świąt południe: od +2,+4 stopni na wschodzie Beskidów, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na zachodzie kraju.

We wtorek południe: od -3,-0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -2,0 stopni miejscami w górach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie i południu naszego kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami nieco silniejszy przeważnie południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

czwartek, 22 grudnia 2022

Aktywność Słońca i sejsmiczna na naszej planecie

 Poniżej mamy przedstawione korelacje aktywności Słońca i aktywności sejsmicznej na Ziemi miedzy 27 lutego 2022 r. a 6 czerwca 2022 r. W połowie kwietnia na Słońcu wystąpiły pierwsze silne rozbłyski w 4. cyklu krótkim. Pierwszy dzień z największą dobową energią rozbłysków wystąpił 20 kwietnia, wystąpił wtedy bardzo silny rozbłysk klasy X2.2 (220 uW/m2) oraz 3 silne klasy M, z czego jeden klasy M7 Dzień później, 21 kwietnia o 7:42 wystąpiło silne trzęsienie ziemi w Nikaragui, magnituda 6.6 (139.2 GWh).







Przedostatni dzień pod znakiem pluchy i ciapy w pogodzie.

 Temat: Postępujące ocieplenie oraz stopniowy zanik pokrywy śnieżnej. 

Data: 22.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Przedostatni dzień przed świętami pogoda nadal mija w klimatach odwilżowych spowodowanej cyrkulacją strefową. Ponadto miejscami notujemy kolejne opady deszczu i mżawki. Miejscami zjawiska mogą być dość intensywne. Niestety wędrujące fronty z opadami wpychają z zachodu na wschód dużą ilość ciepłego powietrza. Nawet w nocy nie notujemy przymrozków z powodu dodatnich wartości na termometrach. W czwartek najbardziej wilgotno jest w województwach zachodnich i północno-zachodnich. Po za tym zachmurzenie warstwowe i średnie przeplata się z promieniowaniem słonecznym. Z powodu wiatru mamy niewiele mgieł ograniczających widzialność !!!

W południe na termometrach mieliśmy od około 0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +2 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/22/1845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne. 

środa, 21 grudnia 2022

Prognoza pogody na ostatnie dni przed świętami w Polsce



W Czwartek oraz piątek pogoda niestety zapowiada się fatalna z okresowymi opadami deszczu i mżawki  o zmiennym natężeniu. Związane jest to z zachodnią cyrkulacją strefową ż łagodną masa powietrza. W górach nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem. Opady w nocy okresowo mogą zamarzać powodujące gołoledź. Przez te dni wilgotno ma być w wielu regionach naszego kraju. W nocy mogą zanikać również przymrozki z racji chmur oraz opadów. Ciężko będzie doświadczyć zimowych widoków za oknami z racji ciekłego charakteru zjawisk atmosferycznych.Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Temperatura ma być również wyższa niż ostatnio. 

Na termometrach zobaczmy:

W czwartek rano: od -4,-1 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na Pomorzu. 

W czwartek południe: od około 0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -2,-0 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +3 stopni do +4,+5 stopni w centrum i nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od 0,+1 stopni w Karpatach, po za od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie (Śląskie). 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-zachodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

wtorek, 20 grudnia 2022

Duże ocieplenie oraz pogorszenie pogody

Temat: Sporo chmur na niebie z pogodniejszymi oraz ocieplenie.

Data: 20.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Kolejny dzień pogoda mija niestety ze wzrostem na termometrach spowodowanym przechodzeniem ciepłym frontem atmosferycznym, który przechodził w nocy. Przyniósł nam opady deszczu ze śniegiem, deszczu oraz deszczu lodowego. Niestety tak się stało z powodu wzrostu temperatury na wysokości 850 hPa przekraczającej poziom +1,+3 stopni. W górach prawdopodobnie pojawiły się zjawiska fenowe. Niestety dziś trochę wilgoci występuje w rejonie Morza Bałtyckiego w postaci opadów deszczu i mżawki. Nie są na szczęście intensywne. Na niebie dominuje dziś zachmurzenie z rodzaju warstwowego i średniego jako zwiastun ocieplenia w następnych dniach kiedy może być ponad +5,+7 stopni. Dodatkowo może być deszczowo. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -4,-1 stopni w górach, po za tym od 0 do +4 stopni do +6,+7 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/20/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w górach prawdopodobnie fen z kierunków południowo-zachodnich i południowych.

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie niekorzystnym.  

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce



We wtorek oraz w środę aura niestety prawdopodobnie się zmieniać na gorsze z powodu przechodzenia ciepłych frontów atmosferycznych z zachodu na wschód z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz początkowo marznącego deszczu powodujące gołoledź. Za strefami również temperatura ma wzrastać powyżej 0 stopni. Padać niestety może w wielu regionach naszego kraju o zmiennym natężeniu. Miejscami może być bardzo ślisko z tego powodu. Ponadto z powodu niewielkiego przepływu powietrza mogą pojawiać się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. Niestety na zachodzie w dzień nie można wykluczyć na termometrach +5,+6 stopni. Z powodu dodatnich temperatur pokrywa śnieżna zacznie się roztapiać. Nocami nie można wykluczyć temperatur na plusie. Najchłodniej bo w okolicach 0 stopni może być na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.  

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -9,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do -1 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju i Pomorzu. 

We wtorek południe: od -3,-1 stopni w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

W środę rano: od -7,-3 stopni na południu kraju, po za tym od 0 do +4 stopni do +5 stopni przy granicy z Niemcami. 

W środę południe: od -3,-1 stopni w Sudetach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 18 grudnia 2022

Sporo pogodnego nieba spadek temperatury.

 Temat: Sporo pogodnego nieba oraz zimniej niż wczoraj w Polsce:

Data: 18.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Ostatni weekend przed świętami pogoda jest zróżnicowana, ponieważ po dość śnieżnej sobocie zwłaszcza w pasie centrum po południe naszego kraju od zachodu aura zaczynała się poprawiać. Wszystko ma związek z rozbudową układu barycznego wysokiego ciśnienia znajdujący się na południu naszego kraju. Taki stan niesie duży spadek temperatury z powodu zimnego powietrza napływającego na nasz kraj. Ponadto bardzo krótki dzień oraz brak warstwy hamującej spadek temperatury może temperatura podczas jutrzejszego poranka spadać do około -20,-15 stopni (zwłaszcza na południu kraju). Pogodnego nieba generalnie powinno być więcej. Tylko w regionach gdzie może pojawić się zachmurzenie warstwowe symbolicznego śniegu wykluczyć nie można. 

Na termometrach w południe może mieć od -9,-8 stopni na wschodzie, po za tym od -7 do -3 stopni do -2,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2022/12/18/0945.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe są korzystne. 




sobota, 17 grudnia 2022

Wzrost aktywności Słońca, która swe epicentrum może osiągnąć 22 grudnia podczas silnej strefy magnetycznej


 

Nad dwa dni przed świętami na Słońcu79 stopni na wschód względem Ziemi wystąpi silny szczyt strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach. Długość strefy będzie miała 22 stopni, która będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych kilku dniach. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność. 


Wykres aktywności plamy 3165:
Siatka przesunięć gwiazdy względem szerokości geograficznej:


Wykres aktywności Słońca od początku roku:
 












Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce przed świętami



 Nadchodzące dni czyli I część nowego tygodnia pogoda ma być początkowo jeszcze w zimowych klimatach z powodu wpływu układów barycznych wysokiego ciśnienia zwłaszcza w rejonie Ukrainy. Dzięki niemu z północy napłynie zimniejsza masa powietrza, która przy pomocy rozpogodzeń spowoduje większe spadki temperatur nawet poniżej -15,-10 stopni. Niestety im bliżej połowy przyszłego tygodnia tym coraz większa szansa będzie na wzrost temperatury z powodu uaktywnienie się ośrodków barycznych niskiego ciśnienia z nowymi strefami frontów atmosferycznych, która może nieść opady deszczu, deszczu ze śniegiem i marznące powodujące gołoledź. Jeśli chodzi o przemieszczanie się stref to w poniedziałek/wtorek ma się przechodzić ciepły front atmosferyczny z opadami mieszanymi, która może trwać do wtorku. Przy czym najwięcej opadów ma być na północy Polski a najmniejsze na południu. Z kolei trochę może popadać w trakcie po południa i wieczoru na zachodzie kraju. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów !!! Początkowo niewykluczona jest szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -14,-11 stopni w Tatrach, po za tym od -10 do -4 stopni do -3,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od -8,-7 stopni na wschodzie, po za tym od -6 do -2 stopni do blisko 0 stopni nad Morzem Bałtyckim.  

W poniedziałek rano: od -17,-14 stopni na południowym-wschodzie, po za tym od -12 do -6 stopni do -5,-3 stopni na zachodzie kraju.  

W poniedziałek południe: od -6,-5 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od -3,-1 stopni w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od -2,-1 stopni w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dobre nieco gorsze bliżej połowy przyszłego tygodnia.  

piątek, 16 grudnia 2022

Zmienna aura pod koniec tygodnia w Polsce

 Temat: Sporo chmur z opadami mieszanymi oraz zróżnicowanie w temperaturze. 

Data: 16.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Ostatni dzień pracy pogoda w Polsce była dość zróżnicowana z powodu przemieszczania się ośrodka niżowego przez Polskę, który powstał w rejonie Włoch nad północnymi akwenami Morza Śródziemnego. Przechodząc przez zbiornik morski nabrał więcej wilgoci zaczął odbijać w kierunku naszej ojczyzny drogą VB. Niósł nam okresowe opady od rana we postaci śniegu o zmiennej intensywności (zwłaszcza od północnego-wschodu przez centrum po południe naszego kraju). Na południowym-wschodzie z racji przekroczenia temperatury 0 stopni na wysokości 850 hPa występowały również opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz deszczu lodowego. Nieco pogodniej było na zachodzie i północy kraju mimo zachmurzenia warstwowego i kłębiastego. Z powodu wilgoci temperatura odczuwalna była dużo niższa niż ta zanotowana na wysokości 2 metrów nad ziemią. 

W południe mieliśmy od -6,-5 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -4 do +1 stopni do +3,+4 stopni w rejonie Bieszczad. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/pogoda/satelita/Polska/Polska/podczerwiencolor/premium/big.htm 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne.  

czwartek, 15 grudnia 2022

Prognoza pogody na weekend kolejny podczas zimy



 Piątek oraz weekend pogoda ma prawdopodobnie mijać raczej w wersji zimowej spowodowanej tym, że mają pojawiać się ośrodki wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Tak się mają układać że z północy ma napływać zimniejsza masa powietrza. Ponadto miejscami należy się liczyć z opadami przeważnie śniegu zwłaszcza jutro w regionach południowych, częściowo środkowych oraz południowo-wschodnich a pojutrze na południu. Z powodu temperatury ponad 0 stopni na wysokości 850 hPa w piątek nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodujące gołoledź. Tam ma prawdopodobnie zalegać wilgotne powietrze z wędrującej strefy z rejonu Włoch. Nie można wykluczyć zwiększenia pokrywy śnieżnej w Polsce. Z powodu niewielkiego wiatru nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-200 metrów oraz te osadzające szadź. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od -15,-13 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -10 do -3 stopni do 0,+1 stopni w rejonie Bieszczad. 

W piątek południe: od -6,-5 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -4 do 0 stopni do +3,+4 stopni w Bieszczadach. 

W sobotę południe: od -10,-8 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od -6 do -2 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim.   

W niedzielę południe: od -8,-7 stopni na wschodzie, po za tym od -6 do -2 stopni do 0,-1 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 

środa, 14 grudnia 2022

Sporo chmur oraz duży kontrast termiczny

Temat: Kolejna porcja opadów atmosferycznych i wahania termometrach. 

Data: 14.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Połowa tygodnia pogoda ponownie zapowiada się nie tylko mroźna ale również śnieżna. Spowodowane jest przemieszczaniem się strefy nowej z południowego-zachodu na wschód i północny-wschód. Przynosi nowa porcję opadów śniegu, które są okresowe dość intensywne w natężeniu. Z powodu że jest bardzo obszerna niż to co zakładały modele nie można wykluczyć przyrostu pokrywy śnieżnej na poziomie ponad 10-12 centymetrów. Nieco pogodniej jest na zachodzie i północy oraz częściowo w centrum kraju. Początkowo nie brakowało pogodnego nieba przyczyniająca się do spadku temperatur poniżej -20,-15 stopni. Na południu mieliśmy miejscami -21,-17 stopni. Po za tym było od -15 do -5 stopni do -4,-2 stopni na Pomorzu.  

Na termometrach w południe mieliśmy od -10,-8 stopni w pasie północny-wschód po centrum kraju po za tym od -7 do -3 stopni do -2,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/14/1930.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

wtorek, 13 grudnia 2022

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce troszkę zimowa.



Środa i czwartek w pogodzie mają mijać raczej w kontynuacji zimowej, ponieważ temperatury wszędzie bez wyjątku przez całą dobę mają utrzymywać się raczej na poziomie ujemnym. Dodatkowo przez te dni istnieje prawdopodobieństwo że wystąpią okresowe opady śniegu o zmiennym natężeniu. Mają ona się tyczyć dzielnic południowych, częściowo-środkowych oraz wschodnich. Przy dobrych wiatrach może napadać ponad 5-10 centymetrów świeżego śniegu. Pod warunkiem że strefy będą dobrze zorganizowane. Po za tym ma być pogodnie, ale z racji mniejszej warstwy hamującej spadek temperatury noce mogą się stawać bardzo lodowate !!! Nie można wykluczyć spadków na poziomie poniżej -12,-10 stopni !!! Więc trzeba będzie się ciepło ubrać. 

Na termometrach zobaczymy:

W środę rano: od -20,-17 stopni w górach, po za tym -16,-12 stopni na południu kraju, po za tym od -11 do -5 stopni do -3,-1 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od -6 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od -5 do -2 stopni do -2,0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W czwartek rano: od -12,-8 stopni na północy, po za tym od -7 do -4 stopni do -2,-1 stopni na południowym-wschodzie kraju 

W czwartek południe: od -5 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od -4 do -1 stopni do 0,+1 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być korzystne. 

Zdjęcia z zimowego Krakowa ostatni incydent zimowy w 2022 roku.

 
















poniedziałek, 12 grudnia 2022

Sporo chmur z okresowymi opadami-pogoda na początku tygodnia.

 Temat: Sporo chmur miejscami opady i coraz zimniej. 

Data: 12.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



W poniedziałek pogoda jest dość zimowa z powodu rozrzuconych stref opadowych na terenie naszego kraju. Wszystko spowodowane jest układem barycznym niskiego ciśnienia znajdującego się na wschodzie krajów Nadbałtyckich. O ile po za wschodnimi granicami daleko po jego wschodniej stronie zalegają cieplejsze masy powietrza z opadami ciekłymi to Polska znajduje się po jego zachodniej części z opadam śniegu. Jednocześnie z północy i północnego-zachodu napływa zimna masa powietrza. Z powodu cieplejszego akwenu Morza Bałtyckiego dochodzi do parowania tworzące chmury konwekcyjne z przelotnymi śnieżycami. Na południu z powodu terenów wyżej położonych mamy do czynienia z odwrotnym efektem do wiatru fenowego produkujące śnieżne chmury. Po za tym mamy do czynienia z pogodą w kratkę czyli chmury z opadami śniegu o różnej intensywności. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -11,-7 stopni w Tatrach, po za tym od -5 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/12/1930.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość korzystne.


niedziela, 11 grudnia 2022

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia pod znakiem raczej zimy



W poniedziałek oraz wtorek pogoda ma być raczej w wersji zimowej spowodowanej przechodzeniem układu barycznego niskiego ciśnienia przez rejon Białorusi. Niesie nam w zachodniej jego części sporo chmur na niebie z opadami śniegu, które są intensywne. Na południowym-wschodzie miejscami spadło ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy w postaci śniegu. Mierzona jest ona w centymetrach. W II części dnia na południowym-wschodzie opady zaczęły zanikać. Z kolei w pasie północnego-wschodu przez centrum po południe naszego kraju mamy strefą wilgotną, która do jutrzejszej nocy może nieść o różnym natężeniu opady atmosferyczne. Z powodu konwekcji mocno sypać może na zachodzie i nad Morzem Bałtyckim. Miejscami nie można wykluczyć zamgleń ograniczających widzialność poniżej 150-200 metrów z szadzią. Rozpogodzenia miejscami nie są wykluczone w tym czasie.

Na termometrach zobaczymy:

W poniedziałek rano: od -10,-8 stopni w Bieszczadach, po za tym od -6 do -2 stopni do 0,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od -7,-5 stopni w górach, po za tym od -4 do 0 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek rano: od -11,-8 stopni w Tatrach, po za tym od od -7 do -3 stopni do -2,0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od -7,-5 stopni w górach, po za tym od -4 do 0 stopni do +1,+2 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany na północy nieco silniejszy północno-zachodni.  

Warunki biometeo i drogowe powinny być dość korzystne. 

sobota, 10 grudnia 2022

Takie niby sobie meteo newsy w Polsce

 Temat: Trochę chłodniej niż wczoraj oraz miejscami opady. 

Data: 10.12.2022 r.

Miejsce: Polska 



Kolejny weekend grudnia niesie nam pogodę przeważnie pochmurną z lokalnymi zamgleniami i opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie zwłaszcza na południowym-wschodzie zdarzają się opady mżawki przy około zera stopni. Niestety nie brakuje chmur na niebie z rodzaju warstwowego w tym kłębiastego ograniczające promieniowanie słoneczne. Słońca i rozpogodzeń jest jak na lekarstwo. Na pocieszenie chmury trochę chronią przed roztopami śnieżnymi przy lekkiej dodatniej temperaturze zwłaszcza po wczorajszych opadach śniegu na południu kraju. Z racji słabego wiatru zdarzają się zwiększone zanieczyszczenia w kraju. 

Na termometrach w południe mieliśmy od -2,-1 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od 0 do +2 stopni do +3,+4 stopni w Bieszczadach. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2022/12/10/1915.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne i fatalne.  

piątek, 9 grudnia 2022

Prognoza na weekend i początek nowego tygodnia w Polsce



Weekend oraz początek nowego tygodnia w pogodzie ma się zbytnio różnić nie powinien, ponieważ wszędzie na termometrach ma być poniżej 0 stopni w ciągu dnia oraz dodatkowo pojawiać się opady śniegu. Niektóre z nich mogą mieć silne natężenie. Nie można wykluczyć przyrostu pokrywy śnieżnej na poziomie ponad 10-20 centymetrów. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów to ma padać w najróżniejszych regionach naszego kraju. Nocami jeśli dojdzie do rozpogodzeń temperatura może spadać poniżej -10 stopni. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów to jutro ma padać na południu kraju w postaci śniegu, przy granicy z Ukrainą bardziej ciekłe, po za tym raczej powinno niewiele padać ze zmiennym zachmurzeniem. Natomiast od jutra wieczoru do poniedziałku padać może w wielu regionach naszego kraju. Nad Morzem Bałtyckim przy wzroście niestabilności atmosfery ponad 200-300 J/kg, LI -1,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-16 m/s nie można wykluczyć burz śnieżnych. We wtorek i w środę lokalnie popadać może zwłaszcza na północy kraju. Lokalnie nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów w tym osadzać szadź. Nocami przy rozpogodzeniach może chwycić większy mróz.   

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -8,-6 stopni na Pomorzu, po za tym od -5 do 0 stopni do +2,+3 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W sobotę południe: od -3,-2 stopni na Pomorzu, po za tym od -1 do +1 stopni do +2,+3 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W niedzielę południe: od -7,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W poniedziałek południe: od -7,-4 stopni w Tatrach, po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od -8,-6 stopni w Tatrach, po za tym od -4 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od -7,-6 stopni na południu, po za tym od -5 do -3 stopni do -1,0 stopni nad Morzem Bałtyckim 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami zwłaszcza początkowo silniejszy ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dobre. 

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...