niedziela, 31 marca 2024

Wielkanoc pod znakiem dość dużej ilości Słońca

 Temat: Spora ilość pogodnego nieba i prawie bez opadów atmosferycznych,

 Data: 31.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Wielkanoc jest dość dobra z powodu działania układu wysokiego ciśnienia z nad wschodniej Europy. Dzięki niemu jest dość pogodnie a na termometrach w wielu regionach przekracza +20 stopni. Tylko miejscami na zachodzie i południu chmur mamy więcej z występującymi tylko z niewielkimi opadami deszczu przy granicy ze Słowacją. Jednocześnie przy współpracy niżów z nad zachodniej i środkowej Europy z południa napływa ciepła masa powietrza. Biorąc pod uwagę że napływa prosto z Afryki jest trochę nasączona pyłem z nad Sahary. Dlatego niebo nie jest do końca takie błękitne. Na południu Polski z racji zaostrzonego gradientu izobarów notujemy zjawiska fenowe. Temperatura odczuwalna jest wyższa z powodu pogodnego nieba. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +13,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +19 do +24 stopni do +25,+26 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/31/1715.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i południowy.

Warunki biometeo i drogowe są bardzo dobre.  

sobota, 30 marca 2024

Prognoza pogody na kolejne dni czasu świątecznego



Czas Wielkanocny oraz wtorek-środa zapowiadać się mają w pogodzie z podziałem na pogodniejszy czas świąt kiedy ma być pogodnie a na termometrach przekraczać temperatura ponad +20 stopni. Z kolei po świętach ma nie brakować chmur warstwowych i kłębiastych z których mogą występować opady deszczu i być może lokalne burze. Niestety temperatura w tym czasie ma również spaść. Więc nie jest wykluczone że trzeba będzie wrócić do cieplejszych ubrań. Nie można wykluczyć że w środę na termometrach na północy temperatura miejscami może nie przekraczać +5 stopni. Z kolei w poniedziałek w II części dnia w regionach zachodnich i południowo-zachodnich może nastąpić wzrost niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 500-1000 J/kg, LI -3,-1, wilgotność względna przekraczać 50-70 % oraz pojawić się przepływ powietrza sprzyjające konwekcji. Nie można wykluczyć zatem że mogą pojawiać się wyładowania atmosferyczne z opadami gradu. A kolejne dni mają przynosić przeplatankę pogody czyli chmury z przejaśnieniami oraz z okresowymi opadami deszczu. W połowie tygodnia na północy kraju z powodu obniżonej izotermy 0 stopni nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.  

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym ma być od +10 do +14 stopni do +15 stopni lokalnie na południu kraju.

W niedzielę południe: od +15,+18 w Tatrach, po za tym od +19 do +23 stopni do +24,+25 stopni na południu naszego kraju. 

W poniedziałek południe: od +10,+15 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +18 do +23 stopni do +24,+25 stopni na południu kraju. 

We wtorek południe: od +6,+8 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na południu kraju. 

W środę południe: od +3,+5 stopni na północy kraju, po za tym od +6 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami nieco silniejszy ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 

piątek, 29 marca 2024

Wielki Piątek pod znakiem dość słonecznej aury.

 Temat: Sporo rozpogodzeń i nieco cieplej niż wczoraj. 

 Data: 29.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



Ostatni dzień pracy i czas poprzedzający czas świąteczny (Wielkanoc) jest dość pogodny z powodu wpływu układu barycznego wysokiego ciśnienia, który znajduje się na południowy-wschód od naszego kraju. Dzięki niemu nie brakuje pogodnego nieba. Ponadto dzięki rozpogodzeniom temperatura bardzo szybko wzrastała. Miejscami niewiele brakowało do osiągnięcia granicy +20 stopni. W podnoszeniu temperatur sprzyjało silniejszy wiatr, który miejscami w porywach przekraczał 40-60 kilometrów na godzinę a w górach ponad 70-90 kilometrów na godzinę. Z racji że jest to wiatr z kierunków południowych to warunki sprzyjały w występowaniu wiatru fenowego. Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to one występowały początkowo w dzielnicach południowo-wschodnich a w ciągu dnia występowały również w rejonie Morza Bałtyckiego. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +10,+12 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni w regionach południowych. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/29/1645.jpg

Wiatr jest słaby, umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni i południowy.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.     

czwartek, 28 marca 2024

Prognoza na wydłużony weekend Wielkanocny w Polsce



Dzień przed świątecznym weekendem Wielki Piątek oraz świąteczny weekend Wielka Sobota-Poniedziałek Wielkanocny zapowiadać się mają w miarę w dobrej pogodzie. Wszystko ma być zasługa panowania zatok podwyższonego ciśnienia, który znajdować się ma na wschodzie Europy. Dlatego ma nie brakować pogodnego nieba. Ponadto na zachodzie Europy układy baryczne niskiego ciśnienia przy współpracy z wyżem ma ściągać z południowej Europy dużą ilość ciepłego powietrza. Z tej przyczyny należy pamiętać aby ciepłe ubrania ściągać by się nie przegrać czy przeziębić. Tylko jutro początkowo na wschodzie i południowym-wschodzie chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego ma być więcej z występującymi opadami deszczu. Z kolei w poniedziałek nad regiony zachodnie ma natrzeć chodny front atmosferyczny dający nowa porcję opadów deszczu o urozmaiconym natężeniu. Ponadto przy wzroście niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 500-900 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 55-75 % oraz w niezbyt dużym przepływie powietrza nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych, opadów gradu, opady rzędu ponad 15-20 mm wody oraz silniejszy wiatr w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę. 

Na termometrach zobaczymy:

W Wielki piątek rano: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8 stopni w pasie dzielnic centralnych. 

W Wielki Piątek południe: od +10,+12 stopni w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni na południu kraju. 

W Wielkanocną Sobotę południe: od +8,+12 stopni miejscami nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +16 do +22 stopni do +23,+24 stopni na południu kraju. 

W Wielkanoc południe: od +10,+14 stopni miejscami nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +16 do +22 stopni do +23,+25 stopni na południu kraju. 

W Poniedziałek Lany południe: od +10,+15 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +17 do +23 stopni do +24,+26 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy z południa i południowym-wschodzie. 

Warunki biometeo i drogowe mają być w miarę dobre. 

środa, 27 marca 2024

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy przed świątecznym okresem weekendowym



Czwartek oraz piątek zapowiadać się mają z przejściowym pogorszeniem spowodowanym ośrodkami barycznymi niskiego ciśnienia przechodzącymi w pobliżu naszego kraju. Mają przynosić zwiększone zachmurzenie z rodzaju warstwowego i kłębiastego z których miejscami mogą występować opady deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Być może przy wzroście niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 150-300 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s mogą się zdarzyć wyładowania atmosferyczne oraz opady drobnego gradu. Przy czym nie są one do końca pewne. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów i możliwych burz to mają się tyczyć dzielnic jutro początkowo zachodnich i południowo-zachodnich a następnie środkowych a na końcu wschodnich. W piątek z kolei początkowo deszczowo może być na wschodzie i południowym-wschodzie naszego kraju. W następnych godzinach wszystko ma zanikać a na niebie pojawiać się przejaśnienia. 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od +4,+6 stopni miejscami w Tatrach i Sudetach, po za tym od +7 do +11 stopni do +12,+13 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +15 stopni do +17,+18 stopni na wschodzie kraju. 

W piątek rano: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W piątek południu: od +10,+12 stopni w Tatrach i w Bieszczadach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy południowo-zachodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być dość zmienne. 

wtorek, 26 marca 2024

Nieco wietrzne ale cieplejsze meteo newsy z kraju.

 Temat: Poranek lodowaty ale dzień zdecydowanie cieplejszy oraz pogodny.

 Data: 26.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Kolejny dzień jest pogodniejszy niż to co wczoraj mieliśmy czyli zachmurzenie mamy mniejsze. Tylko w początkowej fazie w rejonie wschodniej Polski mamy większe zachmurzenie warstwowe i kłębiaste przynoszące co jakiś czas jeszcze opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Przy czym są tak mało intensywne że prawie że nie odczuwalne. Wszystko jest zasługa zatoki podwyższonego ciśnienia rozciągającego się od północno-zachodniej Rosji przez rejon Ukrainy aż po rejon Turcji. Dlatego mamy więcej pogodnego nieba i częstsze wizyty Słońca na niebie. Tylko miejscami poranek był z przymrozkami na południu rzędu -4,-2 stopni. Po za tym niewiele powyżej 0 stopni. W dodatku słaby wiatr i radiacja sprzyjała występowaniu mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/26/1615.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany i niezbyt mocny południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

poniedziałek, 25 marca 2024

Prognoza pogody na kolejne dni przed świętami.



Wtorek oraz czwartek mają przynosić stopniową poprawę pogody z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu wschodniej Europy. Zapewniać ma nam sporą ilość słońca a ilość chmur ma być mniej niż ostatnio. Tylko jutro początkowo na wschodzie chmur warstwowych i kłębiastych ma być więcej z ryzykiem występowania opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Przy czym nie powinny to być intensywne opady. Z racji wilgotnego powietrza miejscami mogą zdarzać się mgły i zamglenia ograniczające widoczność. Koło połowy tygodnia w dzielnicach południowych nie można wykluczyć zjawisk fenowych. Po za tym może się zwiększyć wiatr trochę obniżający temperaturę odczuwalną.  

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym od 0 do +3 stopni do +4,+5 stopni na środkowym-wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do miejscami +15 stopni w dzielnicach południowo-zachodnich. 

W środę rano: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W środę południe: od +7,+10 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +12 do +16 stopni do +17,+18 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dobre. 

niedziela, 24 marca 2024

Bardzo mieszane opady atmosferyczne i bardzo zimno.

 Temat: Sporo chmur i pogodnego nieba w tym niskie temperatury. 

 Data: 24.03.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Niedziela Palmowa jest dość zmienna pogodowo. Czyli pogodniejsze niebo jest na przemian z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym. Okresowo występują opady mieszane czyli od deszczu po deszcz ze śniegiem i krupy śnieżnej. Ponadto przy wzroście niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 200-400 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-22 m/s i zaostrzonym gradiencie temperatur występowały wyładowania atmosferyczne oraz opady mieszane. Z racji temperatury utrzymującej się poniżej +10 stopni temperatura odczuwalna była poniżej 0 stopni. Więc mimo że pierwszy wiosenny miesiąc zaczyna zbliżać się ku końcowi niestety ciepło trzeba się jeszcze ciepło ubierać. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+4 stopni w Tatrach, po za tym +5 do +8 stopni do blisko +10 stopni na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/24/1615.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie z zachodu. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

sobota, 23 marca 2024

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce przed świętami.



I część nowego tygodnia zapowiadać się ma z podziałem pogody na gorszy czas niedzieli-poniedziałek, kiedy na niebie ma być sporo chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego z których mogą występować opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Miejscami zwłaszcza jutro zwłaszcza w centrum i na południu z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej 200-350 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej przekraczającej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 15-22 m/s oraz zaostrzonego gradientu temperatur nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych, opadów gradu oraz wiatru przekraczającego w porywach przekraczającego ponad 50-70 kilometrów na godzinę. Z kolei wtorek-środa ma przynieść zdecydowaną poprawę pogody z powodu licznych przejaśnień oraz rozpogodzeń. I już blisko połowy tygodnia temperatura w wielu regionach może wówczas przekraczać +15 stopni. Z kolei w środę mogą znaleźć się regiony kiedy na termometrach może być blisko +20 stopni. Natomiast w górach nie są wykluczone zjawiska fenowe. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -2,0 stopni w Tatrach, po za tym od +1 do +4 stopni do +5,+6 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +4,+5 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +6 do +9 stopni. Na południowym-wschodzie miejscami może być blisko +10 stopni. 

W poniedziałek południe: od +1,+3 stopni na zachód od Tatr, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +9 do +13 stopni do +14,+15 stopni na południu kraju. 

W środę południe: od +8,+10 stopni w Bieszczadach, po za tym od +12 do +17 stopni do +18,+20 stopni w regionach Polski południowej. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niezbyt dobre. 

  

piątek, 22 marca 2024

Trochę opadów atmosferycznych oraz trochę pogodnego nieba

 Temat: Trochę więcej przejaśnień oraz temperatury w miarę znośne. 

 Data: 22.03.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Ostatni dzień pracy jest ze zmienną aurą czyli pogodniejsze nieba przeplata się z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym. Co jakiś czas przynoszą okresowe opady deszczu i mżawkę. Na południu i południowym-zachodzie mamy więcej pogodnego nieba. Z kolei na północy i północnym-zachodzie jest więcej chmur z których najwięcej notujemy opadów atmosferycznych. Niestety wilgoć potęguje odczucie zimna. Dziś na bezchmurne niebo jest bardzo trudno liczyć. Na ogół zachmurzenie ogranicza obszar pogodnego nieba. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +6,+7 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+14 stopni w dzielnicach południowo-zachodnich. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/22/2115.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są niezbyt korzystne. 

czwartek, 21 marca 2024

Prognoza pogody weekendowa w Polsce



W piątek oraz w weekend pogoda być w miarę zmienna. Czyli pogodniejsze niebo ma przeplatać się z chmurami warstwowymi i kłębiastymi z których mogą występować opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu. Padać ma w najróżniejszych regionach naszego kraju. W dodatku pojutrze przy wzroście niestabilności przekraczającej ponad 200-300 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej oraz zwiększonym przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można  wykluczyć wyładowań atmosferycznych oraz opadów drobnego gradu. Miejscami może napadać łącznie ponad 15-25 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Nocami podczas spadków temperatur nie można wykluczyć zamgleń ograniczających widzialność. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od +1,+3 stopni w Bieszczadach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8 stopni na południu naszego kraju. 

W piątek południe: od +5,+7 stopni w Bieszczadach, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południowym-zachodzie naszego kraju.  

W sobotę południe: od +5,+7 stopni miejscami na północy, po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+18 stopni na południu naszego kraju. 

W niedzielę południe: od +2,+4 stopni w Tatrach, po za tym od +5 do +8 stopni do blisko +10 stopni miejscami na wschodzie kraju 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami niezbyt mocny południowo-zachodni i zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być poniżej przeciętnej.  

środa, 20 marca 2024

Prognoza pogoda na ostatnie dni pracy w tygodniu.



Czwartek oraz piątek zapowiadać się mają w pogodzie pod znakiem trochę zmiennej pogody. Czyli pogodne nieba ma przemijać z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym. Okresowo należy się liczyć z przejściowymi opadami deszczu i mżawki. Nie powinny to być intensywne opady deszczu. Lokalnie z powodu wzrostu niestabilności przekraczającej ponad 100-250 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 40-60 % nie można wykluczyć konwekcji z wyładowaniami atmosferycznymi z opadami drobnego gradu oraz niezbyt silny wiatr. Mimo wszystko ma się ocieplić w stosunku do poprzednich dni. Tylko w nocy i nad ranem nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. W miejscach pogodnych temperatura odczuwalna ma być wyższa niż ta na termometrach.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -4,-2 stopni w Bieszczadach, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni w regionach zachodnich. 

W czwartek południe: od +5,+7 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+15 stopni na Śląsku. 

W piątek rano: od 0,+2 stopni w Bieszczadach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni w regionach południowych. 

W piątek południe: od +4,+6 stopni w Bieszczadach, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na zachodzie kraju.  

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienne. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.  

wtorek, 19 marca 2024

Nadal zimne choć pogodniejsze meteo newsy z Polski.

 Temat: Nadal bardzo chłodno ale więcej słońca na niebie. 

 Data: 19.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



Kolejny dzień tygodnia zapowiada nam się z dość dobrą pogodą z powodu działania ośrodka barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Morza Bałtyckiemu. Dzięki niemu nie brakuje pogodnego nieba. Nawet dziś wyraźnie jest mniej chmur niż podczas dnia wczorajszego. Tylko miejscami zwłaszcza blisko Bieszczad oraz granicy z Ukrainą chmur z których zdarzają się opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Zjawiska na szczęście nie powinny być zbytnio intensywne. Po za tym jest bez wyjątku sucho pomimo niskich temperatur. Dzisiaj mają problem z przekroczeniem +10 stopni. Z powodu wiatru temperatura odczuwalna jest niższa niż ta mierzona na wysokości 2 metry nad ziemią.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +1,+3 stopni w Karpatach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/03/19/1445.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo są dostateczne a drogowe dobre.  

poniedziałek, 18 marca 2024

Prognoza pogody na kolejne dni tygodnia z małą pociechą



 Wtorek i środa mają być w miarę znośne jeśli chodzi o pogodę. Ma być dość pogodnie z niewielką porcją opadów. Nawet mogą się zdarzyć pogodne rejony, które mogą otrzymać nie małą ilość promieniowania słonecznego. Jeśli chodzi o opady to jutro opady deszczowo-śnieżne i krupa śnieżna może pojawić się na wschodzie i połudnowym-wschodzie a w środę początkowo również na południowym-wschodzie. W ciągu dnia na Pomorzu i nad Morzem Bałtyckim. Nie powinny to być ulewy. Temperatura odczuwalna ma być o kilka stopni niższa niż na termometrach. Niestety jeśli chodzi o temperaturę to ta ma być daleka o ideału, ponieważ ma być poniżej +10 stopni i to w najcieplejszym momencie dnia. Miejscami może być poniżej +5 stopni. Jedynie pojutrze na zachodzie na termometrach może być blisko +15 stopni. Ponadto z powodu słabego wiatru mogą występować mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -6,-3 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9,+10 stopni blisko granicy z Niemcami. 

W środę rano: od -5,-3 stopni w Karpatach, po za tym od -2 do +2 stopni do +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim i na wschodzie. 

W środę południe: od +4,+6 stopni na wschodzie, po za tym od +8 do +12 stopni do +13,+14 stopni blisko granicy z Niemcami. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne. 


niedziela, 17 marca 2024

W miarę pogodne lecz bardzo zimne meteo

 Temat: Sporo słońca ale bardzo niskie temperatury. 

 Data: 17.03.2024 r. 

 Miejsce: Polska 





 Niedziela zapowiada nam się z nieco poprawą pogody spowodowane układem barycznym niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Dzięki niemu po przejściu wczoraj chłodnego frontu atmosferycznego niebo mocno się wypogodziło. Jednocześnie za frontem napływa lodowate powietrze. W dodatku ośrodek baryczny niskiego ciśnienia z rejonu wschodniego Bałtyku podrzucać ma nam do końca dnia zwłaszcza w regionach północnych, środkowych oraz północno-wschodnich w postaci zachmurzenia kłębiastego. W wymienionym obszarze nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Generalnie bez wyjątku ma być poniżej +10 stopni. 

Na termometrach w południe zobaczymy od +1,+2 stopni na Kaszubach, po za tym od +4 do +7 stopni do+8,+9 stopni na południu naszego kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/03/17/0845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami niezbyt mocny północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są bardzo niekorzystne. 

sobota, 16 marca 2024

Prognoza pogody na I część nowego tygodnia w Polsce



 I część nowego tygodnia zapowiadać się ma w miarę pogodny z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z nad Rosji. Będzie odpowiedzialny za utrzymanie się dobrej pogody. Jedynie początkowo zwłaszcza jutro przede wszystkim w dzielnicach wschodnich, środkowych i północnych może zaznaczyć się jeszcze plama wilgoci w postaci opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Potem z biegiem czasu opady mają zacząć się wycofywać po za granicami naszego kraju. Potem powinno być dość pogodnie prze ten czas. Ale niestety dzisiejszy przechodzący chłodny front atmosferyczny zaciągnie więcej zimniejszego powietrza przez następne dni. Niestety zatem wychodząc na zewnątrz nie należy zapominać o cieplejszym ubraniu !!! W nocy możliwe są przymrozki miejscami blisko - 5 stopni. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od 0,+1 stopni na Pojezierzu Pomorskim, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na Pojezierzu Pomorskim. 

W niedzielę południe: od +1,+2 stopni na Kaszubach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na południu kraju. 

W poniedziałek południe: od +1,+2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +2,+4 stopni w Karpatach, po za tym od +5 do +8 stopni do +9 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od +2,+4 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni blisko granicy z Niemcami. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

piątek, 15 marca 2024

Prognoza pogody weekendowa na półmetku marca roku 2024



 Sobota i niedziela mają być dość zmienne pogodowo czyli mają być chmury z rodzaju warstwowego i kłębiastego z przejaśnieniami. Okresami zachmurzenie może dawać opady deszczu o urozmaiconym natężeniu. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem chłodnego frontu atmosferycznego. Niestety za nim ma napłynąć zimniejsza masa powietrza z północnego-zachodu. Ponadto w trakcie dnia jutrzejszego mogą zainicjować warunki na tworzenie się rozbudowanych chmur kłębiastych z których może nieco popadać deszcz. Z racji niestabilnego powietrza przekraczającej ponad 150-350 J/Kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć wyładowań doziemnych, nieco silniejszy wiatr oraz opady gradu. Wilgotno i burzowo może być jutro początkowo w dzielnicach zachodnich, potem w środkowych a następnie we wschodnich dzielnicach naszego kraju. Nie powinny to być silne zjawiska ale może towarzyszyć silniejszy wiatr zwiększające odczucie zimna na nasze ciało. Za frontem temperatura ma mocniej się obniżyć. A w niedzielę zwłaszcza w górach i miejscami na północy nie można wykluczyć opadów krupy śnieżnej oraz deszczu ze śniegiem. Temperatura wszędzie ma się obniżyć poniżej 10-stopniowej kreski. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano:  od +3,+5 stopni w Karpatach, po za tym os +6 do +8 stopni do +9,+10 stopni w regionach zachodnich. 

W  sobotę południe: od +6,+8 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni w pasie centrum po południowy-zachód kraju. 

W niedzielę rano: od 0,+1 stopni na Kaszubach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +1,+2 stopni na Kaszubach, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni w regionach południowych.   

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami nieco silniejszy zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne. 

czwartek, 14 marca 2024

Dość pogodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Sporo rozpogodzeń po ponurym okresie pogodowym. 

 Data: 14.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Przedostatni dzień pracy jest więcej rozpogodzeń spowodowane o środkami barycznymi wysokiego ciśnienia z nad wschodniej Europy. Dlatego mamy dużo więcej pogodnego nieba niż to co ostatnio mieliśmy w Polsce. Miejscami zwłaszcza na południowym-wschodzie zdarzały się niewielkie opady deszczu i mżawki. Trochę na niebie mamy chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego. Dzięki rozpogodzeniom mamy zwiększone odczucie ciepła. Z powodu małego wiatru nie brakuje mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. W górach postępują stopniowe roztopy śnieżne zwłaszcza na terenach wyżej położonych. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+4 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+14 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/14/1830.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie południowo-zachodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 


środa, 13 marca 2024

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w połowie miesiąca



 Czwartek oraz piątek zapowiadać się mają być w miarę pogodne z powodu pojawienia się układu barycznego wysokiego ciśnienia. Ma przynosić bardzo dużą ilość pogodnego nieba oraz prawie nic nie padać. Jedynie wilgoć może zaznaczyć się początkowo jutro w regionach zachodnich oraz nad Morzem Bałtyckim a pojutrze również w tych samych miejscach spowodowane układami barycznymi niskiego ciśnienia w pobliżu Skandynawii. Nie można zatem wykluczyć okresowych opadów deszczu. Z racji zwiększonej niestabilności atmosfery ponad 150-250 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 12-15 m/s nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych oraz opadów gradu małego. Ponadto z powodu słabego wiatru mogą pojawiać się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów. Ma być w tym czasie więcej Słońca niż ostatnio.  

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -3,0 stopni w Tatrach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +2,+4 stopni w Bieszczadach, po za tym od +6 do +12 stopni do +13,+15 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -2,0 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +3 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek południe: od +8,+10 stopni na wschodzie kraju, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

wtorek, 12 marca 2024

Bardzo pochmurne i zimne meteo newsy w kraju.

 Temat: Bardzo pochmurno oraz dość wilgotno w kraju. 

 Data: 12.03.2024 r. 

 Miejsce: Polska 


 Wtorek jest dość pochmurnym dniem spowodowanym zatoką obniżonego ciśnienia z centrum w pobliżu granicy ze Słowacją. Dlatego nie brakuje chmur warstwowych oraz niskich z których występują opady deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Z powodu słabego wiatru i wilgoci nieba stało się nieco przemglone. Nieco więcej pogodnego nieba mamy na zachodzie Polski oraz na Pomorzu w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Tam mamy więcej przejaśnień oraz być może również pogodniejsze niebo. Przeważnie na termometrach mamy poniżej +10 stopni. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+4 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni na zachodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/12/1945.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany na wschodzie wschodni i południowo-wschodni a na zachodzie zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 


poniedziałek, 11 marca 2024

Prognoza pogoda na kolejne dni w Polsce



Wtorek oraz środa mają być zmienne w pogodzie czyli zachmurzenie warstwowe i kłębiaste ma być na przemian z przejaśnieniami. Okresowo należy się liczyć z opadami deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem ośrodka barycznego niskiego ciśnienia z centrum znajdującym się na południe od naszego kraju. Dlatego wilgotno ma być jutro na przeważającym obszarze kraju. Najmniej opadów ma być w zachodnich dzielnicach naszego kraju. Z kolei na południowym-wschodzie gdzie możliwy jest wzrost niestabilności atmosfery przekraczającej 100-150 J/kg, LI -2,0, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz nieduży przepływem powietrza nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne z ryzykiem małego gradu. Ze względu na warunki pogodowe szanse nie są zbyt duże. Natomiast w środę opady ograniczać się mają do dzielnic wschodnich i południowych ze względu obecności w pobliżu naszego kraju ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia. Z powodu wilgoci i małego wiatru możliwe są mgły.  

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +1,+2 stopni na Podlasiu, po za tym od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na Śląsku. 

We wtorek południe: od +2,+3 stopni na Podlasiu, po za tym od +5 do +10 stopni do +11,+13 stopni na zachodzie i miejscami na południu kraju. 

W środę rano: od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +4 do +7 stopni do +8 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od +3,+5 stopni na wschodzie, po za tym od +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.   

sobota, 9 marca 2024

Dość pogodne meteo newsy z Polski

 Temat: W miarę ciepło i dość słonecznie w kraju. 

 Data: 10.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Kolejny dzień weekendu zaznacza się w naszym kraju z dość sporą ilością pogodnego nieba. Wszystko ma mieć związek z pojawieniem się układu barycznego wysokiego ciśnienia znajdujący się w rejonie Skandynawii. Podrzucać ma nam sporą ilość Słońca. Jednocześnie od południa i południowego-zachodu chmur warstwowych i kłębiastych ma zacząć przybywać z postępującymi opadami deszczu i mżawki. Ale one powinny się zaznaczać od bliżej wieczoru po noc z niedzieli na poniedziałek w głąb naszego kraju. Więc generalnie nie powinno dziś brakować dobrej pogody. 

Na termometrach prawdopodobnie zobaczymy od +3,+6 stopni w Tatrach, po za tym ma być od +8 do +13 stopni do +14,+15 stopni w regionach południowych.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/03/10/0630.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami niezbyt mocny południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być 

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce



 I część nowego tygodnia zapowiadać się ma niestety ze stopniowym pogorszeniem pogody spowodowanym przechodzeniem ośrodków barycznych niskiego ciśnienia. Ich centrum może pojawić się w rejonie Niemiec oraz w Polsce. Podrzucać ma nam sporą ilość chmur na niebie z występującymi opadami deszczu, mżawki a początkowo zwłaszcza w dzielnicach północno-wschodnich nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Niestety więc czeka nas nieprzyjemna chlapa. Temperatura również ma pozostawać wiele do życzenia. Mokro może się zrobić w wielu regionach naszego kraju. Czasem opady mogą być dość intensywne. Niestety temperatura odczuwalna ma być dużo niższa niż ta na termometrach na wysokości 2 metrów. Z powodu niedużego wiatru mogą pojawiać się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +2,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południu kraju. 

W poniedziałek południe: od +4,+5 stopni miejscami na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +3,+4 stopni na północnym-wschodzie, po za tym +6 do +10 stopni do +12,+13 stopni 

We środę południe: od +1,+3 stopni w Tatrach, po za tym +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr jest słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków.

Warunki biometeo i drogowe mają być dość zmienne. 

piątek, 8 marca 2024

Prognoza pogody weekendowa kolejna podczas wiosny



 Sobota i niedziela w trakcie wiosny zapowiadać się mają bardzo pogodnie za sprawą układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Jedynie ośrodki baryczne niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy mogą podrzucać nieco więcej wilgoci zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo-zachodnich. Tam też niewykluczone są opady deszczu i mżawki. Nie powinny to być znaczące opady. W sobotę popadać może przy blisko Czesko-Słowackiej granicy a w niedzielę miejscami na południu kraju. . Przeważać ma jednak pogodne niebo. Niestety pewne nocne spadki mogą sprzyjać w występowaniu mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od -4,-3 stopni miejscami na południu, po za tym od -2 do +1 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od +3,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+12 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W niedzielę rano: od -2,0 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +2 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +2,+5 stopni w Tatrach, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+15 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami niezbyt silny południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

czwartek, 7 marca 2024

Dość pochmurne oraz bardzo zimne meteo newsy.

 Temat: Czwartek pod znakiem sporej ilości oraz bardzo zimno. 

 Data: 07.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Przedostatni dzień pracy mija pod znakiem sporego zachmurzenia zwłaszcza w regionach południowych. Tam aura związana jest z ośrodkiem barycznym niskiego ciśnienia, który znajduje się na południe od naszego kraju. Dlatego zdarzają się opady deszczu ze śniegiem bądź mokrego śniegu o niewielkim natężeniu. Natomiast im bliżej Morza Bałtyckiego tym jest większa ilość pogodnego nieba, które w pewnym stopniu zwiększa odczucie ciepła. Niestety temperatury zwłaszcza jak na tę porę roku pozostawiają wiele do życzenia. Dodatkowo z powodu niewielkiego wiatru oraz sporej ilości wilgotnego powietrza sprzyja w rozwoju mgieł ograniczających widzialność poniżej 150-250 metrów. 

Na termometrach w południe mieliśmy od 0,+2 stopni w Karpatach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni w regionach zachodnich 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/07/1845.jpg


Wiatr jest słaby i umiarkowany północno-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dostateczne. 


środa, 6 marca 2024

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w Polsce



Czwartek oraz piątek mają być w miarę pogodne z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Zapewniać ma nam bardzo dużą ilość pogodnego nieba. Jedynie jutro zwłaszcza w regionach południowych nie można wykluczyć opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Być może lokalni krajobrazy się zabielą. Po za tym ma być pogodnie ale dużo zimniej niż ostatnio. Z powodu niedużego wiatru oraz wilgoci w powietrzu w czasie wieczoru-rano nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Mimo wszystko należy pamiętać o ciepłych ubraniach z powodu że na termometrach miejscami może być poniżej +5 stopni w najcieplejszym momencie dnia.   

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od -5,-3 stopni w Tatrach, po za tym ma być od -2 do +2 stopni do +3 stopni w rejonie Morza Bałtyckiego. 

W czwartek południe: od 0,+1 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek rano: od -6,-4 stopni w Karpatach, po za tym od -3 do 0 stopni do +2,+3 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W piątek południe: od +3,+4 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +5 do +8 stopni do +9 stopni na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

wtorek, 5 marca 2024

Sporo chmur oraz dodatkowo zimniej niż wczoraj.

 Temat: Sporo chłodniej oraz miejscami z opadami deszczu i mżawki. 

 Data: 05.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Wtorek jest dość pochmurnym dniem spowodowany przez ośrodek baryczny niskiego ciśnienia, który znajduje się na południe od naszego kraju. Podrzuca nam więcej chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego, który daje opady. Przeważnie dają one ciekłe w postaci deszczu i mżawki. Na południowym-wschodzie, gdzie się wślizgnęła cieplejsza masa powietrza pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Występuje niestabilna masa powietrza przekraczająca ponad 150-220 J/kg, LI -2,0, wilgotność względna ponad 60-80 % oraz nieduży przepływ powietrza sprzyjająca konwekcji. Z kolei na północy gdzie na termometrach jest -5,-3 stopni na wysokości 850 hPa oraz nieco powyżej 0 stopni na wysokości 2 metrów zdarzają się opady deszczu ze śniegiem i krupa śnieżna. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +2,+3 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +5 do +10 stopni do +12,+13 stopni blisko granicy z Ukrainą. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/03/05/1645.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany północno-wschodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne.  

poniedziałek, 4 marca 2024

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce w trakcie wiosny w roku 2024.



Wtorek oraz środa niestety mają przynieść stopniowy spadek temperatur spowodowane napływaniem zimniejszej masy powietrza z północy kraju. Temperatura ma być dużo niższa niż ostatnio. Dodatkowo nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów mieszanych to jutro ma padać w najróżniejszych częściach naszego kraju, a w środę przede wszystkim miejscami na południu Polski. Z powodu wilgotnego powietrza i małego wiatru oraz wypromieniowania ciepła nie można wykluczyć rozwoju mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Mimo wszystko pogodnego nieba nie powinno brakować. W ciągu dnia mogą zdarzać regiony, gdzie na termometrach w najcieplejszym momencie dnia może nie przekroczyć +3,+4 stopni. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +1,+2 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na południu kraju. 

We wtorek południe: od +2,+3 stopni miejscami na północy (zwłaszcza w rejonie Kaszub), po za tym od +5 do +10 stopni do +12,+14 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W środę rano: od -3,-1 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +1 do +5 stopni do +6,+7 stopni na południowym-wschodzie kraju.  

W środę południe: od +3,+4 stopni miejscami na wschodzie i w Karpatach, po za tym od +5 do +9 stopni do blisko +10 stopni miejscami na zachodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie północno-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 

sobota, 2 marca 2024

Dość pogodnie oraz ciepło na zewnątrz. Początki sezonu wiosennego 2024 r.

 Temat: Początkowo miejscami mgły oraz w miarę ciepło. 

 Data: 03.03.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Pierwszy weekend wiosny jest dość pogodny z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Rosji. Z tego powodu nie brakuje pogodnego nieba a dzięki Słońcu jest cieplej niż na wysokości 2 metrów. Dodatkowo na termometrach mamy kilkanaście stopni na plusie. Z powodu wilgoci po ostatnich opadach i słabego wiatru zdarzają się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. Nie jest ich specjalnie dużo. Jedynie zatoki obniżonego ciśnienia z nad zachodniej Europy mogą tylko miejscami podrzucać opady deszczu i mżawki. Te mają się tyczyć rejonu Morza Bałtyckiego zwłaszcza blisko terytorium Krajów Skandynawskich oraz w II części dnia w dzielnicach południowo-wschodnich. Nie powinny to być znaczące opady. Po za tym ma być pogodnie z niezbyt dużą ilością chmur na niebie. 

Na termometrach w południe zobaczymy od +7,+8 stopni na Podlasiu, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 na południu kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://maptiler.infoplaza.io/api/maps/Border/static/8.24,49.41,4.2/1560x1560.png?attribution=false 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie południowo-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 


Prognoza pogody na I połowę tygodnia w kraju.



Kolejne dni czyli I część nowego tygodnia pogoda ma być dość zmienna. Czyli pogodniejsze momenty mają przemijać z chmurami warstwowymi i kłębiastymi. Przejściowo należy się liczyć z opadami deszczu i mżawki. Nie powinny to być mocne opady, ale niestety z biegiem czasu temperatura może się obniżać i dlatego opady deszczu mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem i opady krupy śnieżnej. Niestety może na chwilę zrobić się bardzo nieprzyjemna chlapa w postaci temperatur poniżej +10 stopni oraz mieszane opady. Wszystkie te czynniki mają sprawić że temperatura odczuwalna ma być o kilka stopni niższa. Padać może w najróżniejszych częściach naszego kraju. Więc wybierając się do szkół czy pracy niestety trzeba będzie się ciepło ubrać z racji że może się zrobić bardzo zimno. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od +1,+2 stopni na Podlasiu, po za tym od +3 do +6 stopni do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +7,+8 stopni na Podlasiu, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południowym-zachodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +3,+5 stopni na północnym-wschodzie i koło od +6 do +9 na północy kraju. Po za tym od +10 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południu kraju. 

We wtorek południe: od +2,+3 stopni miejscami na północy, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+12 stopni przy granicy z Ukrainą. 

W środę południe: od +2,+3 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +4 do +7 stopni do +8 stopni na Roztoczu. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy południowo-wschodni i wschodni skręcający na północno-wschodni i północny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne. 

piątek, 1 marca 2024

Prognoza pogody na pierwszy weekend wiosny 2024 roku.



 Sobota i niedziela przynosić ma nam pod znakiem dobrej pogody spowodowanej układem barycznym wysokiego ciśnienia znajdujący się na wschodzie Europy. Dlatego nie powinno w tym czasie brakować pogodnego nieba. Jednocześnie ośrodki baryczne niskiego ciśnienia mają podrzucać większą porcję chmur warstwowych oraz kłębiastych z których może miejscami popadać deszcz i mżawka. Na szczęście nie powinno ich być dużo, które by powodowały wzrost zagrożenia hydrologicznego. Tylko jutro w rejonie przy granicy z Niemcami, nad Morzem Bałtyckim oraz miejscami na południu a w niedzielę na południowym-wschodzie należy się spodziewać niewielkich opadów deszczu lub mżawki. Z powodu niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczających widzialność poniżej 200-300 metrów. Nie można wykluczyć przy dobrych wiatrach temperatur zbliżających się do +18 stopni w regionach najbardziej suchych.   

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od +4,+5 stopni na Podlasiu, po za tym od +6 do +9 stopni do +10 stopni na zachodzie kraju. 

W sobotę południe: od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południu kraju. 

W niedzielę rano: od +2,+3 stopni na Podlasiu, po za tym od +4 do +8 stopni do +9,+10 stopni na zachodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +6,+9 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południu kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...