Temat: Wyprawa rowerowa od Krakowa do Pieskowej Skały.
Data: 31.08.2024 r.
Miejsce: Kraków-Skała-Ojców-Pieskowa Skała
Pomnik z czasów I wojny światowej:
Temat: Wyprawa rowerowa od Krakowa do Pieskowej Skały.
Data: 31.08.2024 r.
Miejsce: Kraków-Skała-Ojców-Pieskowa Skała
Pomnik z czasów I wojny światowej:
I część nowego tygodnia tygodnia ma mijać pod znakiem pogody dobrej z powodu działania ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Praktycznie nigdzie nie ma padać czy grzmieć. Jedynie przy granicy z Czechami i Słowacją z powodu wzrosty chwiejności atmosfery przekraczającymi ponad 1000-1500 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 50-65 % oraz niewielkiego przepływu powietrza nie można wykluczyć punktowych opadów deszczu i burz. Nie można wykluczyć nieco większego deszczu oraz wyładowań atmosferycznych. Ale z racji suchego powietrza zjawiska nie są do końca pewne. Po za tym ma być bez wyjątku sucho oraz bez opadów czy burz. Tylko nad ranem miejscami możliwe są mgły i zamglenia ograniczające widzialność.
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od +8,+10 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +13 do +17 stopni do +18,+19 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W niedzielę południe: od +20,+23 stopni na Pomorzu, po za tym od +25 do +28 stopni do +29,+30 stopni blisko granicy z Ukrainą.
W poniedziałek południe: od +22,+25 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +26 do +30 stopni do +31,+32 stopni na wschodzie kraju.
We wtorek południe: od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +28 do +33 stopni
W środę południe: od +23,+26 stopni w Tatrach, po za tym od +28 do +33 stopni do +34,+35 stopni przy granicy z Niemcami.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
Ostatni dzień lata i początek jesieni w pogodzie nie powinno brakować pogodnego nieba mimo przechodzenia w dniu dzisiejszym chłodnego frontu atmosferycznego. Początkowo w regionach zachodnich i północno-zachodnich możliwe są przejściowe opady deszczu i być może również burze. Wszystko ma mieć związek ze wzrostem niestabilnej masy powietrza zwłaszcza jutro w dzielnicach południowych i wschodnich, gdzie popołudniu z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 600-1000 J/kg, LI -3,-1,wilotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 16-20 m/s. W takich warunkach miejscami nie wykluczone wyładowania atmosferyczne, nieco silniejsze opady deszczu i niewykluczony jest drobny grad. Ze względu na niezbyt mocne warunki konwekcyjne nie powinny się łączyć w zbytnio zorganizowane struktury konwekcyjne. Po za tym ma być sucho i raczej przeważać sucha pogoda.
Na termometrach zobaczymy:
Dziś rano: od +13,+15 stopni na Pomorzu, po za tym ma być od +16 do +19 stopni do +21,+22 stopni miejscami w centrum kraju.
Dziś w południe: od +19,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +25 do +30 stopni do +32,+33 stopni na południowym-wschodzie kraju.
Jutro rano: od +9,+10 stopni punktowo na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +12 do +15 stopni do +17,+19 stopni na południu kraju.
Jutro w południe: od +19,+22 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24 do +29 stopni do +30,+31 stopni na Roztoczu.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy przeważnie północno-wschodni i wschodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre .
Temat: Nadal ciepło oraz sucho w naszym kraju.
Data: 29.08.2024r.
Miejsce: Polska
Przedostatni dzień pracy mija w pogodzie pod znakiem dość dobrej aury z powodu działania licznych ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Dzięki nim nie brakuje pogodnego nieba na przeważającym obszarze kraju. Jedynie na zachodzie, południowym-zachodzie oraz przy granicy z Ukrainą mamy więcej chmur na niebie spowodowane zwiększoną chwiejnością atmosfery przekraczającą ponad 1000-1400 J/kg, LI -3,-1, wilgotnością względną ponad 50-60 % oraz niedużym przepływem powietrza przekraczającym ponad 6-10 m/s sprzyjające konwekcji. Podczas nich notuje się opady rzędu przekraczające ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczający ponad 40-50 kilometrów na godzinę oraz opady gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów. Jeśli chodzi o charakter zjawisk to mają one punktowe. Czyli na chwilę popada i zagrzmi a tak to raczej jest sucho.
Na termometrach w południe mieliśmy od +22,+25 stopni w Tatrach, po za tym od +27 do +32 stopni do +33,+34 stopni na zachodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/29/1545.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
Czwartek i piątek przeważnie zapowiadać się mają pogodnie z powodu działania ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Zapewniać ma nam mają bardzo dużą ilość pogodnego niebo i prawie wszędzie nigdzie ma nie padać czy grzmieć. Tylko miejscami jutro przy granicy z Czechami i Niemcami a w piątek miejscami w regionach zachodnich, górskich przy wzroście niestabilności przekraczającej 1000-1500 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 50-60 % oraz niewielkim przepływie powietrza nie można wykluczyć punktowych opadów deszczu i burz. Przy czym ilość zjawisk ma być tyle co nic. A tak ma być bez wyjątków sucho oraz bez znaczących zjawisk atmosferycznych. W zastoiskach czy obszarach wodnych nie można wykluczyć zamgleń !!!
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano: od +12,+15 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+21 stopni na zachodzie kraju.
W czwartek południe: od +23,+26 stopni w Tatrach, po za tym od +27 do +32 stopni do +33,+34 stopni na południu, centrum i na zachodzie kraju.
W piątek rano: od +13,+15 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni na zachodzie kraju.
W piątek południe: +22,+25 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +27 do +33 stopni do koło +35 stopni w regionach centralnych naszego kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji silniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
Temat: Temperatury poniżej +30 stopni oraz zachmurzenie warstwowe i kłębiaste.
Data: 27.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Kolejny dzień tygodnia mija w Polsce w dość stabilnej pogodzie. Wszystko ma związek z pojawieniem się w naszej części kraju ośrodka barycznego wysokiego ciśnienia z centrum w rejonie Morza Bałtyckiego. Jest odpowiedzialny za utrzymanie się raczej suchej pogody. Niestety miejscami nie brakuje chmur warstwowych jako przedsmak do występowania zgniłych wyżów w czasie sezonu jesiennego. Mowa o regionach Polski południowej. Po za tym raczej było zdecydowanie więcej słońca i pogodnego nieba. W regionach południowo-wschodnich z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 600-1100 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-75 % oraz niedużego przepływu powietrza rozwijały się chmury kłębiasto-deszczowe (cumulonimbus) z punktowymi mocniejszymi opadami i wyładowaniami atmosferycznymi. Zjawiska niczym szczególnie się nie wyróżniały. Wielkość komórek była mikroskopijna że tylko tak zwani ,, szczęśliwcy'' dostali więcej wilgoci a niedaleko od niego było tylko sucho.
Na termometrach w południe mieliśmy od +20,+23 stopni w Sudetach, po za tym średnio było od +25 do +29 stopni do +30,+31 stopni na Roztoczu.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w kraju:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/08/27/1845.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy północno-wschodni i wschodni.
Warunki biometeo i drogowe są w miarę dobre.
Wtorek i środa mają w pogodzie być dość pogodne z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Ma zapewniać bardzo dużą ilość pogodnego nieba a na termometrach miejscami niewiele ma nie brakować do granicy +30 stopni. Tylko jutro na południu a w środę na wschodzie i południu nie można wykluczyć konwekcji z przejściowymi opadami deszczu i być może burzami. Ale generalnie ma być bez opadów i sucho. W czasie burz prawdopodobnie może mocniej popadać zwłaszcza w Karpatach. Najbardziej burzowo może być przy granicy ze Słowacją. Więc wychodząc w góry trzeba będzie uważać i obserwować niebo czy nie powstają rozbudowane chmury kłębiaste. W razie zauważanie wieży chmur kłębiastych i ciemniejącej od dołu najlepiej szukać schronienia by być nie zaskoczonym !!!
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18 stopni na Roztoczu.
We wtorek południe: od +22,+25 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tyj od +26 do +30 stopni do +31,+32 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W środę rano: od +10,+12 stopni na Suwalszczyźnie, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni na południu kraju.
W środę południe: od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +27 do +31 stopni do +32,+33 stopni na południowym-wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany północno-wschodni i wschodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
Temat: Nadal pogodnie i w wielu regionach ponad +30 stopni.
Data: 25.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Kolejny weekend sierpnia mija w pogodzie pogodnej z powodu działania licznych ośrodków barycznych wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Zapewniają bardzo dużą ilość pogodnego nieba a temperatury śmiało przekraczają granicę +30 stopni. Niestety dziś na zachodzie i północnym-zachodzie kraju ma działać chłodny front atmosferyczny. Dawać ma okresowe opady deszczu o niewielkim natężeniu. Z powodu niesprzyjających warunków konwekcyjnych oraz bardzo małej chwiejności atmosfery rozwój burz może być bardziej utrudniony. Natomiast na wschodzie, południu i w centrum w większości dnia powinno być sucho a niebo słoneczne.
Na termometrach w południe zobaczymy od +22,+25 stopni na zachodzie kraju, po za tym od +27 do +32 stopni do +34,+35 stopni na wschodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/25/0530.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
I część nowego tygodnia pogoda ma być przeważnie sucha z powodu działania ośrodka barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Morza Bałtyckiego. Dzięki niemu ma być przeważnie sucho oraz bez opadów czy burz. Jutro przejściowo z zachodu na wschód może przemieszczać się mały aktywny front atmosferyczny z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym z niewielkimi opadami deszczu o niedużym natężeniu. Prawdopodobnie wiatr oraz chmury mogą być czynnikiem obniżające temperaturę w ciągu dnia. Za frontem temperatura ma być niższa i prawdopodobnie w I części nowego tygodnia możemy uniknąć upałów w Polsce. Jedynie koło poniedziałku-wtorek na południu i wschodzie nie można wykluczyć wzrostu zachmurzenia do dużego z okresowymi opadami deszczu i być może również burzami.
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od +13,+16 stopni w Tatrach, po za tym od +17 do +20 stopni do +21,+22 stopni na zachodzie kraju.
W niedzielę południe: od +22,+25 stopni na zachodzie kraju, po za tym od +27 do +32 stopni do +34,+36 stopni na wschodzie kraju.
W poniedziałek południe: od +18,+20 stopni miejscami w Tatrach, po za tym od +22 do +27 stopni do +29,+31 stopni na wschodzie kraju.
We wtorek południe: od +22,+25 stopni w górach, po za tym od +26 do +30 stopni do +31,+32 stopni na krańcach wschodnich.
W środę południe: od +23,+26 stopni na Pomorzu, po za tym od +27 do +31 stopni do +32,+33 stopni na wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany przejściowo zwłaszcza jutro nieco mocniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.
Temat: Więcej pogodnego nieba oraz cieplej niż w dniu wczorajszym.
Data: 23.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Ostatni dzień pracy jest dość pogodny z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia znajdujący się na wschód od naszego kraju. Dzięki niemu nie brakowało dziś pogodnego nieba i nigdzie praktycznie nie padało czy grzmiało. Z powodu skracającego dnia poranek nieco był rześki z temperaturami +10,+13 stopni. W Karpatach pojawiały się miejsca gdzie było na termometrach poniżej +8,+10 stopni. Jednak w ciągu dnia temperatura bardzo szybko wzrastała.
Na termometrach w południe mieliśmy od +21,+23 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na południowym-zachodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/08/23/1745.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany nad Morzem Bałtyckim nieco silniejszy południowy i południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są na poziomie dość dobre.
Piątek oraz weekend mają być przeważnie pogodne z powodu działania zatok podwyższonego ciśnienia, które mają się znajdować na południe i wschód od naszego kraju. Dopiero w niedzielę początkowo na zachodzie i północnym-zachodzie a bliżej wieczorem w pasie dzielnic centralnych i południowym-zachodzie kraju z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 700-1200 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-23 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach może przekraczać 70-90 kilometrów na godzinę oraz opady gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów. Na ogół nie powinny to być zorganizowane układy konwekcyjne. Jedynie w nocy i nad ranem niewykluczone są zamglenia !!!
Na termometrach zobaczymy:
W piątek rano: od +6,+8 stopni miejscami w górach, po za tym od +10 do +14 stopni do +16,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim.
W piątek południe: od +21,+23 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na południu kraju.
W sobotę południe: od +24,+27 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +28 do +32 stopni do +33 stopni na południu kraju.
W niedzielę południe: od +24,+27 stopni na zachodzie kraju, po za tym od +30 do +35 stopni do +36,+37 stopni na południowym-wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
NIESTETY Z POWODU POWAŻNEJ AWARII LAPTOPA NIE MOGŁEM PISAĆ PRZEZ OSTATNIE DNI POSTY NA STRONIE ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAM !!! OD DZIŚ ZAPRASZAM DO PONOWNEGO ODWIEDZENIA STRONY POGODOWEJ.
Temat: Sporo pogodnego nieba oraz nieliczne opady i burze.
Data: 18.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Kolejny dzień w trakcie weekendu pogoda jest dość sucha z powodu ograniczonego poziomu kondensacji w naszym kraju. Mimo że zalega chwiejna masa powietrza przekraczająca ponad 1500-2300 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej przekraczającej ponad 50-70 % oraz niskiego przepływu powietrza to poziom kondensacji w pewnym stopniu ogranicza rozwój chmurom burzowym. Najbardziej obniżony jest w dzielnicach wschodnich i zachodnich naszego kraju. Tam stref opadów i burz jest nieco większy, niż w innych regionach naszego kraju. Prawdopodobnie podczas burz pojawiają się opadów deszczu rzędu 20-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekracza ponad 45-65 kilometrów na godzinę, opady gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów.
Na termometrach w południe mieliśmy od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +28 do +32 stopni do +33,+34 stopni na północnym-wschodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/18/1645.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
I część nowego tygodnia ma przynieść pogodne niebo jak i zachmurzenie kłębiaste z przejściowymi warstwowymi. Należy się liczyć z opadami deszczu i burzami. Wszystko ma mieć związek ze wzrostem chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 1500-2200 J/kg, LI -3,-1, wilgotnością względną ponad 60-80 % oraz przepływem powietrza ponad 13-17 m/s. Początkowo pojedyncze komórki konwekcyjne mogą się łączyć w niezbyt zorganizowane struktury konwekcyjne. Podczas przechodzenia nich może napadać ponad 30-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać ponad 60-80 kilometrów oraz średnica gradzin przekraczać 2-3 centymetrów średnicy. Jeśli chodzi o regiony występowania zjawisk konwekcyjnych to one mają występować w wielu regionach naszego kraju jutro, w poniedziałek na wschodzie i południu naszego kraju.
Na termometrach zobaczymy we
W niedzielę rano: +13,+15st na Pomorzu, po za tym od +16 do +19 stopni do +20,+21 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W niedzielę południe: od +23,+26 stopni na Pomorzu, po za tym od +27 do +32 stopni do +33,+35 stopni w pasie centralnym kraju.
W poniedziałek południe: od +19,+22 stopni pasie północny-wschód przez centrum po południowy-zachód kraju, po za tym od +24 do +29 stopni do +31,+33 stopni na wschodnich kraju.
We wtorek południe: od +22,+24 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +25 do +29 stopni do +30,+31 stopni na wschodzie kraju.
W środę południe: od +21,+24 stopni w ćwiartce północno-zachodniej, po za tym od +27 do +32 stopni do +34,+35 stopni na południowym-zachodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji silniejszy ze zmieniających się kierunków.
Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.
Sobota i niedziela mają być zarówno gorące jak i miejscami wilgotne z okresowymi opadami deszczu i burzami. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem ośrodków barycznych niskiego ciśnienia przez rejon Europy środkowej. Więc nie tylko może zrobić się gorąco ale również wilgotno. Ponadto ma się pojawić wzrost chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 1500-2000 J/kg, LI -4,-2, wilgotności względnej ponad 55-70 % oraz nieduży przepływ powietrza. W takich warunkach mogą powstawać komórki konwekcyjne, które miejscami mogą się łączyć w niezbyt zorganizowane struktury konwekcyjne. Podczas nich może napadać ponad 20-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać ponad 60-80 kilometrów na godzinę oraz opady gradu o średnicy 3-4 centymetrów średnicy. Mimo wszystko ma nie brakować pogodnego nieba a jeśli chodzi o zjawiska występować mogą na zasadzie loterii. Nocami miejscami może być nie niżej jak +20,+22 stopni.
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano: od +12,+15 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni na południu kraju.
W sobotę południe: od +22,+26 stopni na Pomorzu, po za tym od +27 do +32 stopni do +34,+35 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W niedzielę rano: od +13,+15 stopni miejscami na północy, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni miejscami na południu i wschodzie kraju.
W niedzielę południe: od +22,+25 stopni miejscami na Pomorzu, po za tym od +27 do +32 stopni do +34,+35 stopni na południowym-wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być dobre z tendencją do zmian.
Temat: Wyjazd rowerowy Kraków-Niepołomice po rejon na zachód od Uścia Solnego
Data: 10.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Temat: Przeważnie słonecznie a na termometrach ponad +30 stopni
Data: 15.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Połowa sierpnia mija w pogodzie dość dobrej z powodu oddziaływania zatoki podwyższonego ciśnienia, który znajduje się na wschód od naszego kraju. Dzięki niemu nie brakuje pogodnego nieba a temperatury szybko wzrastają w ciągu dnia. Tylko zatoka obniżonego ciśnienia rozciągająca się w pasie Skandynawii przez rejon zachodniej Polski podrzucać może więcej wilgoci w postaci chmur kłębiastych i warstwowych z możliwymi opadami deszczu. Ponadto z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 1500-2000 J/kg, LI -4,-2, wilgotności względnej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 12-16 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 20-35 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wyładowań atmosferycznych, opadów gradu o średnicy 2-3 centymetrów. Pojedyncze komórki nie powinny się łączyć w zorganizowane struktury konwekcyjne. Po za tym ma być sucho i raczej bez znaczących zjawisk na niebie.
Na termometrach w południe zobaczymy od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +27 do +31 stopni do +32,+33 stopni na południowym-zachodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/15/0815.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany południowy i południowo-wschodni na zachodzie zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
Czwartek i piątek w II połowie miesiąca mają być przeważnie pogodne z powodu obecności zatok podwyższonego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Dzięki niemu ma być sporo Słońca a temperatury mają zbliżać się do granicy 30-stopni. Tylko miejscami może zaznaczyć się plama wilgoci z okresowymi opadami deszczu i burzami. Wszystko ma mieć związek ze wzrostem niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 1500-1900 J/kg, LI -4,-2, wilgotnością względną przekraczającą ponad 55-70 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s. W takich warunkach mogą pojawiać się pojedyncze komórki konwekcyjne, które mogą się organizować w większe przynoszące sumę opadów rzędu 30-45 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 80-100 kilometrów na godzinę oraz opady gradu przekraczać 2-3 centymetrów średnicy.
Na termometrach zobaczymy:
Dziś rano: od +12,+13 stopni na wschodzie kraju, po za tym od +14,+18 stopni do +19,+20 stopni na południowym-zachodzie kraju.
W czwartek południe: od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +27,+31 stopni do +32,+33 stopni na południu kraju.
W piątek rano: od +13,+14 stopni miejscami na północnym-wschodzie, po za tym od +15 do +18 stopni do +19,+20 stopni na południu kraju.
W piątek południe: od +23,+26 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +28 do +32 stopni do+33, +34 stopni na wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany w konwekcji mocniejszy ze zmieniających się kierunków.
Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.
Temat: Wszędzie praktycznie pogodnie i dość znośnie na termometrach.
Data: 13.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Kolejny dzień tygodnia jest dość pogodny z powodu znajdowania się ośrodka wyżowego w pobliżu naszego kraju. Dzięki niemu nie brakuje pogodnego nieba a na termometrach miejscami jest ponad +25 stopni. Tylko poranek był bardzo rześki z temperaturami miejscami +7,+9 stopni na wschodzie kraju (punktowo prawdopodobnie mogłoby być zimniej). Po za tym raczej było od +10 do +15 stopni. Najcieplej było w regionach zachodnich i południowo-zachodnich. Prawdopodobnie w zastoiskach mogły występować zamglenia co nieco zmniejszające widzialność. Ulewy i burze dziś nie występowały nigdzie. Z powodu pogodnego nieba była możliwa obserwacja nieba np. perseid.
Na termometrach w południe mieliśmy od +22,+24 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +25 do +28 stopni do +29,+30 stopni na południowym-zachodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/08/13/1815.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i północno-wschodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
Wtorek i środa mają zapowiadać się pogodne z powodu wpływu ośrodka barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Dzięki niemu nadal ma być sucho i bez opadów deszczu czy burz. Nadal ma nie brakować słońca a na termometrach może niewiele brakować do przekroczenia 30-stopniowej kreski. Tylko poranki lokalnie mogą zdarzać się rześkie. Nie można wykluczyć zatem że jutro na północnym-wschodzie temperatura może spaść do około +7,+9 stopni na wysokości 2 metrów. Przy czym najzimniej ma być na pojezierzach oraz leśnych czy łąkowych zastoiskach. Tylko w środę na południu i południowym-zachodzie temperatura może przekroczyć +30 stopni. Dopiero po tych dniach temperatura może być nieco wyższa oraz wzrosnąć szansa na wyładowania atmosferyczne, intensywne opady i możliwość gradu. Przy czym zjawiska mogą mieć charakter miejscowy.
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od +8,+10 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni na południowym-zachodzie kraju.
We wtorek południe: od +21,+23 stopni miejscami na północy kraju, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na południowym-zachodzie kraju.
W środę rano: od +11,+12 stopni na północnym-wschodzie, po za tym od +13 do +16 stopni do +17 stopni blisko granicy z Niemcami.
W środę południe: od +24,+26 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +27 do +30 stopni do +31,+32 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być dobre.
Temat: Weekend kolejny sierpniu trochę inny od poprzedniego i nieco cieplejszy.
Data: 11.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Kolejny weekend sierpnia jest znacznie pogodniejszy i z mniejszą ilością chmur. Wszystko ma związek z ośrodkami barycznymi wysokiego ciśnienia na południe i zachód od naszego kraju. Dzięki niemu mamy sporo pogodnego nieba w stosunku do poprzedniego weekendu zwłaszcza w regionach zachodnich i południowych. Natomiast w ćwiartce Polski północno-wschodniej oraz miejscami na Pomorzu chmur mamy więcej z rodzaju warstwowego i kłębiastego z oddziaływania ośrodka barycznego niskiego ciśnienia na północny-wschód od naszego kraju. Podrzuca w tamtych regionach miejscami niewielkie opady deszczu i mżawki. Wilgoci jednak nie jest zbyt dużo. Z powodu zagęszczonych izobarów mamy do czynienia z silniejszym wiatrem w porywach przekraczający zwłaszcza na północy kraju ponad 55-65 kilometrów na godzinę.
W południe na termometrach mieliśmy od +20,+22 stopni miejscami na północy, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na północy kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/11/1430.jpg
Wiatr jest słaby, umiarkowany okresami silniejszy zachodni i północno-zachodni.
Warunki biomete są niekorzystne a drogowe dość dobre.
I część nowego tygodnia ma być dość pogodny z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Morza Bałtyckiego. Dzięki niemu ma nie brakować pogodnego nieba a na termometrach może być blisko +30 stopni. W środę tymczasem blisko granicy z Niemcami i Czechami z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 1500-2000 J/kg, LI -5,-3, wilgotności względnej przekraczającej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-23 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 25-40 mm, wiatru w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę oraz opady gradu o średnicy 3-4 centymetrów. Na ogół nie powinny to być zorganizowane układy konwekcyjne. Jutro tylko blisko granicy z Litwą i Białorusią nie można wykluczyć niewielkich opadów deszczu.
Na termometrach zobaczymy:
W niedzielę rano: od +11,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni w centrum kraju.
W niedzielę południe: od +20,+22 stopni na Pomorzu, po za tym od +23 do +26 stopni do +27,+28 stopni na południu kraju.
W poniedziałek południe: od +19,+21 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +23 do +26 stopni do +27 stopni na południowym-zachodzie kraju.
We wtorek południe: od +21,+23 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +24,+27 stopni do +28,+29 stopni na południowym-zachodzie kraju.
We środę południe: od +22,+25 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +27 do +31 stopni do +32,+33 stopni na poludniowym-zachodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
Coraz bliżej zbliżamy się do wydłużonego weekendu związanego ze świętem Wniebowzięcia NMP czyli święta Maryjnego wielkiego w roku. W przyszłym tygodniu praktycznie trzy dni pracy nas czeka a potem możliwość przeżycia wydłużonego czasu na wyjazdy i spotkania rodzinnego. Ale za to nastąpi w przyszłym tygodniu to jutro i pojutrze czeka nas tradycyjny weekend czyli czas regeneracji i nabrania sił po bardzo ciężkim tygodniu pracy. Warto by było się dowiedzieć czy w tym czasie czeka nas dobra pogoda czy więcej chmur z opadami deszczu i burzami. Przez ten czas mamy dostawać się pod wpływem dwóch układów barycznych wysokiego ciśnienia na południe od nas oraz niskiego w rejonie Skandynawii. Pierwszy układ ma być odpowiedzialny za utrzyma się dobrej pogody na przeważającym obszarze kraju. Prawie wszędzie powinno być sucho i bez opadów atmosferycznych. Z kolei podrzucić może więcej chmur warstwowych i kłębiastych w trakcie dnia jutrzejszego zwłaszcza na północy i północnym-wschodzie kraju z przejściowymi opadami deszczu i mżawki o niezbyt dużym natężeniu. W niedzielę niepewne opady mogą się zdarzać lokalnie na północnym-wschodzie kraju. Po za tym ma być dobra pogoda bez wyjątku.
Na termometrach zobaczymy:
W sobotę rano: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +15 do +18 stopni do +19 stopni na Śląsku.
W sobotę południe: od +19,+21 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +23 do +27 stopni do +28 stopni na południowym-wschodzie kraju.
W niedzielę rano: od +11,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18 stopni nad Morzem Bałtyckim.
W niedzielę południe: od +19,+21 stopni nad Morzem Bałtyckim, po za tym od +23 do +27 stopni do +28 stopni punktowo na południowym-wschodzie kraju.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany okresami silniejszy zwłaszcza na północy zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.
Temat: Przejściowe zachmurzenie z opadami deszczu i burzami oraz nieco cieplej niż wczoraj.
Data: 08.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Przedostatni dzień pracy mija w pogodzie zmiennie. Czyli pogodne niebo co jakiś czas jest zasłonięty zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym z przejściowymi opadami deszczu i burzami. Wszystko jest związane ze wzrostem chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 700-1100 J/kg, LI -3,-1 wilgotnością względna ponad 55-70 % oraz przepływem powietrza ponad 15-20 m/s powoduje że mamy do czynienia z konwekcją z opadami rzędu ponad 15-20 mm, wiatrem w porywach przekraczającym ponad 50-70 kilometrów na godzinę oraz opady gradu poniżej 3 centymetrów. Przy czym dziś początkowo padało i grzmiało w dzielnicach zachodnich potem także w środkowych i południowych. Przy czym najbardziej zorganizowana strefa jest w dzielnicach południowych oraz blisko granic z Czechami i Słowacją. Nie można wykluczyć że w tej strefie może spaść ponad 30-45 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Stopniowo strefa ma odbijać na NE i E kraju. Aktualnie w regionach zachodnich i północno-zachodnich jest dość pogodnie i bez opadów.
Na termometrach w południe mieliśmy od +20,+22 w dzielnicach zachodnich, po za tym od +23 do +26 stopni do +28,+29 stopni na wschodzie i południu kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/08/1515.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zachodni i południowo-zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
Czwartek i piątek mają przynieść przejściowe opady deszczu i burze z powody napływy wilgoci na nasz kraj w tym czasie. Burze mogą pojawiać się z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej 700-1000 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej przekraczającej ponad 50-70 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s. W takich warunkach mogą pojawiać się komórki konwekcyjne, które mogą się łączyć w niezbyt duże struktury konwekcyjne wędrujące z zachodu na wschód naszego kraju. Podczas przechodzenia nich mogą towarzyszyć opady rzędu ponad 15-20 litrów na każdy metr kwadratowy, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę oraz zdarzać się opady gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów atmosferycznych to w dniu jutrzejszym należy się spodziewać ich początkowo w regionach zachodnich a następnie centralnych o raz wschodnich. W piątek z kolei miejscami mokro może być w dzielnicach południowych i wschodnich. Nie można wykluczyć przejściowo opadów deszczu i być może lokalnych burz. W ciągu dnia popadać może również nad Morzem Bałtyckim.
Na termometrach zobaczymy:
W czwartek rano: o +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +14 do +17 stopni do +18,+19 stopni na Śląsku.
W czwartek południe: od +20,+23 stopni w zachodniej części kraju, po za tym od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na wschodzie kraju.
W piątek rano: od +10,+12 stopni miejscami w górach, po za tym od +13 do +16 stopni do +17,+18 stopni na południowym-wschodzie i nad Morzem Bałtyckim.
W piątek południe: od +18,+21 stopni w Tatrach, po za tym od +23 do +26 stopni do +27,+28 stopni na wschodzie i zachodzie kraju.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany w konwekcji mocniejszy północno-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.
Temat: Ocieplenie oraz zdecydowanie pogodniej niż wczoraj.
Data: 06.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Wtorek jest zdecydowanie pogodniejszym dniem z powodu działania zatok podwyższonego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Dzięki nim nie brakuje pogodnego nieba a na termometrach mamy miejscami powyżej +25 stopni. Jedynie na wschodzie zdarzały się jeszcze przejściowe opady deszczu z powodu plamy wilgoci na tą częścią kraju. Blisko wschodniej granicy z powodu wzrostu chwiejności atmosfery zdarzały się wyładowania atmosferyczne, silniejsze nieco opady deszczu czy nieco większy wiatr. Ale generalnie zjawiska nie miały silnego przebiegu tylko żeby na chwilę ochłodzić powietrze. Po za tym pogodnego nieba było w nadmiarze.
Na termometrach w południe mieliśmy od +15,+18 stopni w Bieszczadach, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+27 stopni blisko granicy z Niemcami i lokalnie na północnym-wschodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/08/06/1830.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie północno-zachodni i północny.
Warunki biometeo i drogowe są dość dobre.
Wtorek i środa mają w pogodzie przynosić stopniowe ocieplenie polegające na tym że temperatura miejscami może przekraczać +25 stopni a punktowo zbliżyć się do 30-stopniowej kreski. Jutro tylko miejscami zwłaszcza na wschodzie i północnym-wschodzie chmur warstwowych i kłębiastych może być więcej z przejściowymi opadami deszczu o różnym natężeniu. Przy czym z biegiem dnia mają opuszczać wschodnią granice naszego kraju. Z powodu niewielkiej chwiejności atmosfery, małego przepływu powietrza oraz podwyższonego poziomu wilgoci w atmosferze nie można wykluczyć wyładowań atmosferycznych, nieco większego deszczu i małego gradu. Po czym od II połowy dnia jutrzejszego do środy godzin wieczornych w wielu regionach ma być pogodnie i na ogół sucho. Tylko w godzinach nocnych mogą zdarzać się zamglenia ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. W godzinach przedpołudniowych i porannych powinny szybko ustępować.
Na termometrach zobaczymy:
We wtorek rano: od +7,+9 stopni miejscami w górach, po za tym ma być od +11 do +14 stopni do +16,+17 stopni nad Morzem Bałtyckim.
We wtorek południe: od +15,+17 stopni w Bieszczadach, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+27 stopni na zachodzie kraju.
We środę rano: od +7,+10 stopni w Tatrach, po za tym od +12 do +16 stopni do +17,+18 stopni w centrum kraju.
W środę południe: od +20,+23 stopni w Tatrach, po za tym od +24 do +28 stopni do +29,+30 stopni w regionach zachodnich.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy zmienny.
Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne.
Temat: Początki sierpnia ze urozmaiconą aurą i trochę wilgotno.
Data: 04.08.2024 r.
Miejsce: Polska
Pierwszy weekend sierpnia jest urozmaicony. Wszystko ma związek z przechodzeniem ośrodków barycznych wysokiego i niskiego ciśnienia przez nasz kraj. W dniu wczorajszym najbardziej pogodnie było w dzielnicach północnych i środkowych gdzie nie brakowało pogodnego nieba a temperatura regularnie przekraczała +25 stopni. Z kolei na południu chmur warstwowych i kłębiastych było zdecydowanie więcej z opadami deszczu zarówno przelotne jak i ciągłe. Na południowym-wschodzie temperatura miała spory problem z przekroczeniem +15,+17 stopni. Po południu i wieczorem wszelakie strefy zaczynały się wycofywać po a granice kraju. Dziś z kolei dla odmiany więcej pogodnego nieba mamy na południu i wschodzie kraju gdzie niebo jest pogodne a temperatura szybko rośnie. Natomiast na zachodzie i północnym-zachodzie chmur mamy więcej zwłaszcza kłębiastych z których występują przejściowo opady deszczu. Ponadto z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 800-1000 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 55-75 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s zdarzają się miejscami wyładowania atmosferyczne, opady rzędu ponad 15-20 mm, wiatr w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę i opady gradu o średnicy 1-2 centymetrów.
Na termometrach w południe mieliśmy od +20,+22 stopni na zachodzie, po za tym od +23 do +26 stopni do +27,+28 stopni na wschodzie kraju.
Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:
https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/08/04/1045.jpg
Wiatr jest słaby i umiarkowany podczas konwekcji silniejszy południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeo i drogowe są dość zmienne.
Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady. Data: 19.11.2024 r. Miejsce: Polska Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...