poniedziałek, 30 września 2024

Prognoza pogody na kolejne dni pracy w kraju.



 Pierwsze dni października zapowiadać się mają pod wpływem układu barycznego niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy. Ma być nie tylko więcej chmur na niebie, ale również opadów deszczu i mżawki. Padać ma o różnym natężeniu. Nie można wykluczyć zatem że suma opadów w tych dniach miejscami może przekroczyć ponad 20-30 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Jutro najbardziej wilgotno może być w dzielnicach zachodnich, północnych a w środę w wielu regionach naszego kraju. Po za tym pogodniejszego nieba ma być więcej. Ale z racji wilgotnego powietrza oraz słabego powietrza nie można wykluczyć mgieł ograniczające widzialność poniżej 100-200 metrów. Wyżej w górach nie można wykluczyć śniegu i deszczu ze śniegiem, więc warunki turystyczne mogą być utrudnione. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od -3,-1 stopni w Tatrach, po za tym od +2 do +6 do +7,+8 stopni na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +8,+10 stopni na wschodzie, po za tym od +12 do +16 stopni (gdzie w środkowym-zachodzie i na Śląsku ma być najcieplej). 

W środę południe: od +2,+3 stopni na północnym-wschodzie kraju, po za tym od +5 do +9 stopni (gdzie na Śląsku ma być najcieplej). 

W środę południe: od +9,+11 stopni na zachodzie, po za tym od +12 do +15 stopni do +16,+17 stopni na wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być  

niedziela, 29 września 2024

Bardzo zimno ale pogodnie ostatki wrześniowe

 Temat: Ostatni weekend września pod znakiem zimna i miejscami wilgotno. 

 Data: 29.09.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Ostatnia niedziela miesiąca przynosi nam wsporo pogodnego nieba z powodu działania ośrodka barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie terenów przygranicznych Czech z Niemcami. Dzięki niemu ma nie brakować dziś pogodnego nieba. Ale niestety połączenie z obszarem obniżonego ciśnienia z rejonu Finlandii może zaowocować napływaniem lodowatego powietrza z północy Europy. Dziś w ciągu dnia ma nie brakować miejsc kiedy w dzień ma nie być więcej jak +15 stopni. Na obszarach górskich może nie być więcej jak +10 stopni. Z kolei plama wilgoci zaznacza się na terytorium Morza Bałtyckiego oraz na obszarze przygranicznych Polski z Ukrainą. Niestety temperatura odczuwalna z powodu wilgoci ma być dużo niższa niż ta na termometrach. Ponadto dziś wieczorem w wielu regionach może być na termometrach poniżej +10 stopni z racji rozpogodzeń. Więc wybierając się na zewnątrz nie należy zapominać o ciepłych ubraniach by się nie przeziębić czy być narażonym na grypę !!! Nie wykluczone są w nocy mgły ograniczające widzialność poniżej 100-150 metrów. 

Na termometrach w południe zobaczymy od +4,+7 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni w centrum kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce: 

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/09/29/0645.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany północno-zachodni.

Warunki biometeo są bardzo niekorzystne a drogowe dość dobre.  

sobota, 28 września 2024

Prognoza pogody na nadchodzące dni w Polsce na przełomie września i października 2024 r.



I część nowego tygodnia zapowiadać się ma pod znakiem zachmurzenia zmiennego przewagą pogodnego nieba. Wszystko ma być zasługa panujących zatok podwyższonego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Dzięki nim nie powinno brakować pogodnego nieba. Tylko miejscami zwłaszcza początkowo zwłaszcza przy granicy z Ukrainą a koło połowy tygodnia w regionach zachodnich z racji działania tam układu barycznego niskiego ciśnienia z nad zachodniej Europy chmur warstwowych i kłębiastych może być więcej z występującymi opadami deszczu i mżawki. Z powodu wilgotnego powietrza oraz niedużego wiatru w nocy i nad ranem mogą występować mgły ograniczającego widzialność poniżej 150-250 metrów. W nocy z racji spadków temperatur oraz niskich temperatur za dnia nie można wykluczyć pojawienia się przygruntowych przymrozków. Niestety wychodząc na zewnątrz nie należy zapominać o cieplejszych ubraniach by nie zachorować.  

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od +2,+4 stopni w Sudetach, po za tym od +5 do +9 stopni do +10,+11 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W niedzielę południe: od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni w centrum kraju. 

W poniedziałek południe: od +7,+9 stopni w Bieszczadach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni w centrum i na zachodzie kraju. 

We wtorek południe: od +7,+9 stopni na wschodzie kraju, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie kraju. 

W środę południe: od +8,+10 w Sudetach, po za tym od +12 do +16 stopni do +17,+18 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być zmienne.  

piątek, 27 września 2024

Miejscami wilgotne i chłodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Znowu miejscami wilgotno oraz tylko miejscami na termometrach ponad +20 stopni.

 Data: 27.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska



Ostatni dzień pracy mija w pogodzie miejscami wilgotnej z powodu działania ośrodków barycznych niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii. Daje nam znowu więcej chmur zwłaszcza z rodzaju niskiego oraz warstwowego oraz kłębiastego. Przejściowo notujemy opady deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Przy czym najczęściej dziś pada w dzielnicach północno-wschodnich, środkowych i południowo-zachodnich. Miejscami spadło ponad 10-15 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Z kolei nad Morzem Bałtyckim z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 250-450 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 10-14 m/s zdarzają się wyładowania atmosferyczne, silniejsze opady deszczu oraz nieco mocniejsze opady deszczu. Po za tym mamy więcej przejaśnień a na termometrach lokalnie notujemy blisko +25 stopni.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +13,+16 stopni w Tatrach, po za tym od +18 do +23 stopni do +24 w pasie centrum po Roztocze. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/09/27/1745.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami nieco silniejszy przeważnie południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie dość niekorzystnym.  

czwartek, 26 września 2024

Prognoza pogody weekendowa w kraju.



Piątek oraz weekend mają być zmienne w pogodzie. Czyli pogodne momenty mają być przerywane zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym z których okresowo mogą występować opady deszczu i mżawki. Przejściowo opady mogą być dość intensywne. Ponadto jutro na zachodzie i Pomorzu z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 250-450 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 15-20 m/s nie można wykluczyć konwekcji z opadami rzędu ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, wyładowania atmosferyczne, silniejszy wiatr oraz opady gradu poniżej 2 centymetrów średnicy. Jeśli chodzi o regiony wilgotne to jutro mają się tyczyć dzielnic zachodnich i południowych, w sobotę na południowym-zachodzie a w niedzielę na północy i południu naszego kraju. Ulew i gwałtownych wichur nie przewiduje się w tym czasie. 

Na termometrach zobaczymy:

W piątek rano: od +11,+14 stopni w Tatrach, po za tym od +15 do +18 stopni do +19,+20 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W piątek południe: od +13,+16 stopni w Tatrach, po za tym od +18 do +23 stopni do +24,+25 stopni na Roztoczu. 

W sobotę południe: od +11,+13 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +19 stopni do +20,+22 stopni na Roztoczu. 

W niedzielę południe: od +7,+10 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +12 do +15 stopni do +16 stopni w centrum kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany oraz niezbyt mocny południowy i południowo-zachodni skręcający na zachodni i  północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dostateczne/niezbyt korzystne. 

środa, 25 września 2024

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy



W Czwartek oraz piątek nasz kraj ma być w zasięgu działania układu barycznego niskiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Ma podrzucać nie tylko chmury warstwowe, niskie oraz kłębiaste przynoszące miejscami opady deszczu i mżawki. Przy czym największa szansa na opady istnieje jutro w dzielnicach zachodnich i północnych a pod wieczór również w dzielnicach południowych. Z kolei w piątek wilgotno może być na południowym-wschodzie kraju, Pomorzu oraz nad Morzem Bałtyckim (miejscami na wschodzie oraz w centrum kraju).  Nie powinny to być intensywne opady, które by zagrażały kolejnym podtopieniom oraz zalaniom. Ponadto w ostatnim dniu nad Morzem Bałtyckim może zaznaczyć się wzrost atmosfery przekraczająca ponad 200-400 J/kg, LI -2,0, wilgotność względna ponad 60-80 %, która może sprzyjać w konwekcji. Zatem nie są wykluczone wyładowania atmosferyczne, silniejsze opady deszczu oraz możliwość występowania opadów gradu. Na ogół nie powinny to być zorganizowane struktury konwekcyjne. Ze względu na zachmurzenie noce mogą być wyraźnie cieplejsze od minionych. 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od +6,+9 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15 stopni w centrum kraju.

W czwartek południe: od +15,+17 stopni na Pomorzu, po za tym od +19 do +23 stopni do +24,+25 stopni na południowym-wschodzie kraju. 

W piątek rano: od +10,+13 stopni w Tatrach, po za tym od +15 do +18 stopni do blisko +20 stopni miejscami na południowym-wschodzie kraju. 

W piątek południe: od +13,+16 stopni w Tatrach, po za tym od +19 do +23 stopni do blisko +25 stopni na wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany przejściowo silniejszy południowy i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być urozmaicone. 

wtorek, 24 września 2024

Miejscami opady oraz przewaga złotej jesieni.

 Temat: Sporo pogodnego nieba oraz tylko na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. 

 Data: 24.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 





 Kolejny dzień daje nam w pogodzie pewne zmiany, polegające na tym że na zachodzie i południowym-zachodzie chmur nisko-warstwowych ma być więcej. Z nich mają występować opady deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Natomiast w pozostałej części kraju ma być jeszcze pogodnie, ale od zachodu chmur ma przybywać coraz więcej z występującymi w czasie dzisiejszego wieczoru i nocy okresowych opadów deszczu. A tak to przeważnie ma być pogodnie a na termometrach zobaczymy miejscami ponad +25 stopni. 

W południe na termometrach mamy od +16,+18 stopni w Sudetach, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+27 stopni na wschodzie oraz w centrum kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/09/24/0945.jpg

Wiatr jest słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny południowo-wschodni i wschodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być w miarę dobre.  

poniedziałek, 23 września 2024

Prognoza pogody na wtorek i środę przed październikiem 2024 r.



 Kolejne dni mają być zmienne w pogodzie. Wszystko ma mieć związek  z przechodzeniem zatok obniżonego ciśnienia w rejonie zachodniej Europy. Dlatego obok pogodnego nieba mamy mieć chmury z rodzaju warstwowego i kłębiastego. Dodatkowo dziś wilgotno może być w województwach zachodnich i południowo-zachodnich a w środę z kolie w zachodnich, północno-zachodnich oraz południowo-wschodnich. Zjawiska nie powinny być zbytnio intensywne. Z racji dość słabego przepływu powietrza oraz wilgotnego powietrza mogą rozwijać się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. Ulew i silnych wichur w tym czasie nie przewiduje się. Z racji zachmurzenia noce i poranki mogą stawać się bardziej cieplejsze niż minione.  

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +3,+6 stopni w Tatrach, po za tym średnio ma być od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +16,+19 stopni w Sudetach, po za tym od +21 do +26 stopni do +27,+28 stopni miejscami na wschodzie kraju. 

W środę rano: od +6,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na wschodzie kraju.

W środę południe: od +14,+17 stopni w Tatrach, po za tym od +19 do +23 stopni do blisko +25 stopni w rejonie Terespola.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny południowo-zachodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość niekorzystne.  

niedziela, 22 września 2024

Wyprawa rowerowa w rejonie Krakowa

 Temat: Zwiedzanie miasteczek niedaleko Krakowa oraz Krakowa. 

 Data: 21.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 

Start: Park Ratuszowy

Powyżej rejon Huty im. Lenina a poniżej ogrody działkowe z symbolami różnych miast świata:
Poniżej zabytkowe święte miejsce: Dwór Mycielskich w Łuczanowicach
Przylasek Rusiecki: 



























  

Sporo pogodnego nieba i duże wahania temperatury

 Temat: Sucha jesień czyli na termometrach miejscami ponad +25 stopni w dzień a noc lodowata. 

 Data: 22.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Kolejny dzień weekendu odbywa się w pogodzie suchej z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z nad północno-wschodniej Europy. Dziś ma zapewniać bardzo suchą pogodę do końca dnia. Nigdzie nie powinno padać czy grzmieć. Po bardzo zimnym poranku zwłaszcza na południu gdzie było +3,+5 stopni po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni w dzielnicach centralnych w dzień w wielu regionach może być ponad +20 stopni a w centrum zbliżyć się czy przekroczyć +25 stopniową kreskę. 

Na termometrach w południe zobaczymy od +17,+19 stopni w górach, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni w centrum kraju.

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/09/22/0715.jpg 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i południowy.

Warunki biometeo i drogowe maja być dobre.  

sobota, 21 września 2024

Prognoza pogody na nadchodzące dni czyli ..................................



 Zanim nastanie kolejny miesiąc to ostatnie dni września mają przynieść początkowo dobrą pogodę. Mowa o dniach niedziela-poniedziałek. kiedy z nad północno-wschodniej Europy ma oddziaływać wyż utrzymujący bardzo dobrą aurę w naszym kraju. Przez ten czas nigdzie nie powinno padać, ale z racji wydłużającej się nocy może powodować duże wahania temperatur między dniem a nocą. Ponadto mogą zdarzać się mgły ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów a temperatura może spadać poniżej 10-stopniowej kreski. Dopiero niż z nad zachodniej Europy może o sobie dawać znać w dniach wtorek-środa kiedy chmur warstwowych, kłębiastych i niskich ma być sporo przynoszące przejściowo opady deszczu i mżawki. Na ogół zjawiska nie powinny być bardzo intensywne. Jeśli chodzi o regiony wilgotne to w dniu wtorku mają to być dzielnice zachodnie i południowe a w środę wschodnie i południowo-wschodnie. 

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od +3,+6 stopni na południu, po za tym od +7 do +12 stopni do +13,+14 stopni na północy kraju. 

W niedzielę południe: od +16,+19 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +23 stopni do +24,+25 stopni w centrum kraju. 

W poniedziałek południe: od +17,+19 stopni w Tatrach i Sudetach, po za tym od +20 do +24 stopni do +25,+26 stopni na wschodzie i północnym-wschodzie kraju. 

We wtorek południe: od +16,+19 stopni w Sudetach, po za tym od +21 do +25 stopni do +26,+27 stopni na wschodzie kraju.

W środę południe: od +15,+18 stopni w Tatrach, po za tym od +19,+22 stopni do +23 stopni w centrum kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt mocny przeważnie południowo-wschodni i południowy. 

Warunki biometeo i drogowe mają być w miarę dobre.

piątek, 20 września 2024

Prognoza pogody weekendowa w kraju.



Sobota i niedziela mają zapowiadać się pogodne z powodu wpływu układu wysokiego ciśnienia znajdującego się na północnym-wschodzie Europy. Dzięki niemu ma nie brakować pogodnego nieba. Tylko noce mogą zapowiadać się lodowate z powodu wydłużającej się nocy. Nigdzie nie powinno w tym czasie padać czy grzmieć. Niestety o tej porze roku aby korzystać z wieczoru, nocy oraz poranka należy pamiętać o cieplejszym ubraniach, ponieważ nie można wykluczać spadków temperatur poniżej +10 stopni. Ponadto miejscami na północy z powodu wilgotnego powietrza oraz dużych wahań temperatury nie można wykluczyć rozwoju mgieł ograniczających widzialność poniżej 100-120 metrów. W rejonach górskich Tatr nie można wykluczyć przygruntowych przymrozków. 

Na termometrach zobaczymy:

W sobotę rano: od +4,+6 stopni miejscami na południu, po za tym od +8 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W sobotę południe: od +15,+18 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +24 stopni do +25,+26 stopni na północnym-wschodzie kraju. 

W niedzielę rano: od +5,+7 stopni miejscami na południu, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

W niedzielę południe: od +16,+18 stopni w Tatrach, po za tym +20 do +24 stopni do +25,+26 stopni w centrum kraju.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany południowo-wschodni i wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być w dzień dość dobre, nocami niekorzystne. 

czwartek, 19 września 2024

Pogodne meteo newsy z kraju przed październikiem 2024 r

 Temat: Sporo pogodnego nieba mimo że jest bardzo rześko. 

 Data: 19.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Przedostatni dzień pracy mija w pogodzie pogodnej z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia w rejonie Skandynawii. Daje nam co prawda kontrasty termiczne między dniem a nocą, ale nigdzie nie notujemy opadów deszczu czy mżawki. W zamian tego niebo jest pogodne a na termometrach miejscami temperatura przekracza +20 stopni. Przy czym najcieplej jest na północy, gdzie na termometrach mamy plus/minus +25 stopni. Więc przy słońcu temperatura odczuwalna przekracza +30 stopni. Tylko nad ranem miejscami zwłaszcza na południu temperatura spadała poniżej +10 stopni (lokalnie było +6,+9 stopni). Dodatkowo zdarzały się zamglenia zwiększające odczucie zimna. W dzień wiatr również zwiększał odczucie chłodu.   

Na termometrach w południe mieliśmy od +13,+16 stopni w Tatrach, koło +17,+21 stopni na południu, po za tym od +22 do +24 stopni do +25,+26 stopni na północy kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/09/19/1830.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany i niezbyt silny wschodni i północno-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe są dość dobre. 

środa, 18 września 2024

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy



 Czwartek i piątek mają być pogodne z powodu działania układu barycznego wysokiego ciśnienia z rejonu Skandynawii. Dlatego wszędzie powinno być sucho i bez opadów deszczu czy burz. Tylko noce i poranki mogą być mgliste ograniczające widzialność poniżej 150-200 metrów. Na termometrach zwłaszcza w dzielnicach południowych może być poniżej +10 stopni nad ranem. Dlatego pomimo pogody suchej nad ranem nie należy zapominać o ciepłych ubraniach, ponieważ nieodpowiedni może sprzyjać chorobom i przeziębieniu. 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od +6,+8 stopni w Karpatach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni na zachodzie kraju. 

W czwartek południe: od +13,+16 stopni w Tatrach, po za tym od +18 do +24 stopni do +25,+26 stopni na północy kraju. 

W piątek rano: od +6,+8 stopni w Karpatach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie kraju. 

W piątek południe: od +16,+18 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +24 stopni do +25,+26 stopni na północnym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i północno-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre. 

wtorek, 17 września 2024

Pogodniejsze meteo newsy z kraju im bliżej października

 Temat: Zdecydowanie pogodniejsze niebo oraz coraz cieplej.

 Data: 17.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Kolejny dzień tygodnia jest znacznie pogodniejszy w stosunku do poprzednich dni kiedy doświadczaliśmy sporego zachmurzenia warstwowego i niskiego niosące ciągłe opady deszczu i mżawki. Ponadto przechodziły liczne ulewy przez nasz kraj. Najbardziej oberwały dzielnice południowe i południowo-zachodnie gdzie miejscami łączna suma opadów przez ostatnie dni przekroczyła 250-350 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Po za tym było bardziej sucho, choć nie do końca bez opadów atmosferycznych. Wszystko się działo z powodu że nad wschodnimi, północnymi i częściowo środkowymi dzielnicami tkwił ciepły sektor niżu genueńskiego. Dlatego z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 500-700 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej przekraczającej ponad 55-75 oraz niewielkim przepływie powietrza zaistniały warunki konwekcyjne z równie ulewnymi opadami deszczu, wyładowaniami atmosferycznymi oraz opadami gradu o średnicy poniżej 3 centymetrów. Dodatkowo z powodu niskiego poziomu kondensacji zdarzały się trąby powietrzne. Najwięcej występowało ich w dzielnicach środkowych. Wtorek zapisał się jako dzień bez opadów atmosferycznych czy innych zjawisk. Jedynie na południu i zachodzie początkowo było więcej chmur z powodu odchodzącego niżu po za granice naszego kraju. 

Na termometrach w południe mieliśmy od +13,+17 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+27 stopni na północy i północnym-wschodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/09/17/1815.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany przeważnie wschodni i północny-wschodni. 

Warunki biometeo i drogowe są na poziomie dość dobrym. 


 

poniedziałek, 16 września 2024

Prognoza pogody bardziej sucha czyli rozpogodzenia





Wtorek oraz środa mają być przeważnie pogodne z powodu działania obszaru podwyższonego ciśnienia w rejonie Europy środkowej. Zapewniać ma dużą ilość pogodnego nieba a temperatury zwłaszcza w regionach południowych i południowo-zachodnich mają stopniowo wzrastać po wyjątkowo zimnym i deszczowym okresie. Jedynie w środę z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 450-700 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz niedużym przepływie powietrza mogą pojawiać się (miejscami) komórki konwekcyjne z silniejszymi opadami deszczu, niedużym wiatrem oraz opadami małego gradu. Przeważnie mają się tyczyć dzielnic południowo-wschodniej. Ulew i podobnych zjawisk, które w weekend nam towarzyszyły nie prognozuje się w tym czasie. Na ogół mają to nie być zorganizowane układy konwekcyjne. Dominować może jednak dobra pogoda. Biorąc pod uwagę suchą aurę, sytuacja powodziowa powinna ulec stabilizacji. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +6,+8 stopni miejscami w Karpatach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni nad Morzem Bałtyckim. 

We wtorek południe: od +14,+17 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +25 stopni do +26,+27 stopni na północy kraju. 

W środę rano: od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16,+17 stopni miejscami na północy kraju. 

W środę południe: od +18,+21 stopni w Karpatach, po za tym od +22 do +26 stopni do +27,+28 stopni na północy kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji mocniejszy wschodni i północno-wschodni.

Warunki biometeo i drogowe mają być dość dobre.   

niedziela, 15 września 2024

Przeważnie zimno, cieplej w centrum i na północnym-wschodzie kraju

 Temat: Miejscami deszczowo oraz liczne rozpogodzenia w Polsce. 

 Data: 15.09.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Kolejny weekend września przynosi nam dużo więcej chmur na niebie związane z niżem, który powstał w rejonie Genui powodujący że w wielu regionach naszego kraju występowały intensywne opady deszczu. Dodatkowo nastąpił podział termiczny czyli na cieplejszy wschód, północny-wschód oraz środkowy-wschód naszego kraju gdzie na termometrach jest miejscami ponad +23,+25 stopni  (lokalnie +26,+27 stopni) oraz na obszary zdecydowanie zimniejsze blisko granicy z Czechami, gdzie nie mamy więcej jak +10,+13 stopni. Dodatkowo zwłaszcza w dzielnicach środkowych, południowych i południowo-zachodnich chmur nie brakuje z opadami deszczu. Charakter opadów mają bardzo silny oraz nawalny. Miejscami napadało ponad 100-150 litrów wody na każdy metr kwadratowy zwłaszcza blisko granicy z Czechami. Wszystkie opady wędrują ze wschodu na zachód i południowy-zachód naszego kraju. Dziś z kolei najbardziej wilgotno jest w regionach zachodnich i południowo-zachodnich, gdzie chmur warstwowych i niskich mamy więcej z występującymi opadami deszczu o charakterze ciągłym. Nie można wykluczyć kolejne ponad 30-40 mm deszczu. Po za tym od wschodu postępują przejaśnienia oraz rozpogodzenia, które mogą długo nie potrwać z powodu prognozowanych nowych opadów wchodzące od wschodnich naszych sąsiadów na nasz kraj po południu/wieczorem. Dziś od wieczora do jutra poranka nie można wykluczyć kolejnej porcji intensywnych opadów deszczu w regionach południowych, południowo-wschodnich oraz częściowo w centralnych. Niewykluczone są burze. 

Na termometrach w południe mamy od +10,+13 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +20 stopni do +24,+26 stopni na północnym-wschodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/vm09/2024/09/15/0845.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany w konwekcji może być mocniejszy. 

Warunki biometeo i drogowe są niekorzystne.  

sobota, 14 września 2024

Prognoza pogody na nadchodzące dni w kraju.



I część nowego tygodnia w kraju ma być z podziałem na bardziej wilgotny okres niedzieli i poniedziałku, kiedy ma nie ma brakować chmur warstwowych i kłębiastych z przejściowymi opadami deszczu. Padać może o różnym natężeniu. Przy czym najbardziej wilgotno ma być w centrum, na południu, południowym-wschodzie i południowym-zachodzie kraju. Miejscami z powodu wzrostu niestabilności atmosfery przekraczającej ponad 300-600 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 16-20 m/s nie można wykluczyć miejscami konwekcji z opadami rzędu ponad 25-40 mm, wiatru w porywach przekraczający 60-80 kilometrów na godzinę i opady gradu poniżej 3 centymetrów. Z kolei im bliżej wtorku tym opady bardziej zacząć mają wycofywać się po za granice naszego kraju. Dlatego wtorek i środa mają być znacznie pogodniejsze niż to co my mamy obecnie za naszymi oknami. Najzimniej ma być na południu, kiedy miejscami może być poniżej +15 stopni w ciągu dnia a najcieplej na północy i północnym-wschodzie gdzie może być ponad +25 stopni a lokalnie +27,+28 stopni.  

Na termometrach zobaczymy:

W niedzielę rano: od +6,+8 stopni miejscami w górach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 stopni w pasie centrum po północ naszego kraju. 

W niedzielę południe: od +10,+13 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +20 stopni do +22,+24 stopni na północnym-wschodzie kraju. 

W poniedziałek południe: od +8,+12 stopni w Tatrach, po za tym od +16 do +24 stopni do +26,+27 stopni na północnym-wschodzie kraju.  

We wtorek południe: od +13,+17 stopni w Tatrach, po za tym od +20 do +26 stopni do +27,+28 stopni na północnym-wschodzie kraju.  

W środę południe: od +16,+19 stopni w Tatrach, po za tym od +21 do +25 stopni do +27,+28 stopni na północy kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy zwłaszcza podczas konwekcji zmienny.

Warunki biometeo i drogowe mają być początkowo niekorzystne potem nieco lepsze. 

piątek, 13 września 2024

Prognoza pogody weekendowa w Polsce



Sobota i niedziela mają być deszczowe z powodu przemieszczania się ośrodka barycznego niskiego ciśnienia w pobliżu naszego kraju. Powodować ma spore zachmurzenie na niebie z rodzaju niskiego i kłębiastego z okresowymi opadami deszczu o różnym natężeniu. Przy czym najbardziej wilgotno ma być w pasie dzielnic centralnych, południowo-wschodnich, południowych i południowo-zachodnich. Ma padać o różnym natężeniu, więc nie można wykluczyć sum opadowych rzędu ponad 100-150 litrów wody na każdy metr kwadratowych. Ponadto z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 400-700 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie powietrza ponad 16-23 m/s nie można wykluczyć wyładowań, silnych ulew oraz opadów gradu poniżej 3 centymetrów. Najbardziej pogodnie ma być w dzielnicach północnych i północno-zachodnich. Temperatura w tym czasie ma być niska zwłaszcza pod deszczowymi chmurami. 

Na termometrach zobaczymy: 

W sobotę rano: od +7,+9 stopni w Sudetach, po za tym od +11 do +14 stopni do +16,+17 stopni w pasie centrum po wschód naszego kraju. 

W sobotę południe: od +11,+13 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +22 stopni do +24,+25 stopni miejscami na wschodzie naszego kraju. 

W niedzielę rano: od +6,+9 stopni w Sudetach i Karpatach, po za tym od +11 do +15 stopni do +16 stopni w centrum kraju. 

W niedzielę południe: od +11,+13 stopni w Sudetach, po za tym od +15 do +20 stopni, koło +21,+24 stopni miejscami na wschodzie do +26,+27 stopni na północnym-wschodzie kraju. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy zmienny. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.

czwartek, 12 września 2024

Coraz zimniejsze meteo newsy z kraju.

 Temat: Stopniowy spadek temperatury oraz więcej opadów deszczu. 

 Data: 12.09.2024 r. 

 Miejsce: Polska 



 Przedostatni dzień pracy przynosi nam podział w pogodzie na cieplejszy wschód gdzie na termometrach jest ponad +25 stopni oraz pojawia się bardzo duża ilość pogodnego nieba. Znacznie inaczej jest na zachodzie gdzie chmur warstwowych i kłębiastych jest całkiem sporo z występującymi opadami deszczu i mżawki o zmiennej intensywności. Miejscami opady są bardzo intensywne, powodujące że spadło już miejscami ponad 30-45 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Dodatkowo podczas opadów temperatura spada poniżej +10 stopni. W wyższych partiach Sudetów notowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami krajobrazy się zabielają. Najwięcej pogodnego nieba mamy na wschodzie gdzie zalega jeszcze cieplejsza masa powietrza.  

Na termometrach w południe mieliśmy od +7,+10 stopni na południowym-zachodzie kraju, po za tym +11,+15 stopni deszczowym zachodzie kraju, po za tym od +17 do +24 stopni do +25,+26 stopni na wschodzie kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/09/12/1545.jpg 

Wiatr jest słaby, umiarkowany okresami silniejszy ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe są dość zmienne.

środa, 11 września 2024

Prognoza pogoda na ostatnie dni pracy



Czwartek i piątek mają być bardziej deszczowe niż podczas ostatnich tygodni. Wszystko ma mieć związek z przechodzeniem niżu od strony Morza Śródziemnego. Ma stopniowo zyskiwać na intensywności. Jednocześnie zmierzając nad nasz kraj ma powodować podział pogody. O ile w jednych regionach na termometrach ma być poniżej +10 stopni oraz występować opady deszczu o charakterze ciągłym. Przy czym najcieplej ma być na wschodzie kraju gdzie na termometrach ma być powyżej +23,+25 stopni oraz nieco więcej pogodnego nieba. Natomiast na zachodzie i południowym-zachodzie gdzie często ma padać to nie można wykluczyć temperatur nie przekraczających +8,+10 stopni. Między dwoma strefami nie można wykluczyć przejaśnień. W południowo-zachodniej ćwiartce nie można wykluczyć że w tym czasie może napadać ponad 30-60 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Dlatego w tych regionach należy pamiętać o cieplejszych ubraniach aby nie zachorować !!! 

Na termometrach zobaczymy:

W czwartek rano: od +5,+8 stopni w Tatrach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni w centrum i na wschodzie kraju. 

W czwartek południe: od +8,+10 stopni w Sudetach, po za tym od +13 do +20 stopni do +23,+25 stopni w regionach wschodnich. 

W piątek rano: od +5,+7 stopni w Sudetach, po za tym od +10 do +13 stopni do +14,+15 stopni na wschodzie i nad Morzem Bałtyckim.

W piątek południe: od +7,+10 stopni miejscami na południowym-zachodzie kraju, po za tym od +13 do +20 stopni do +24,+26 stopni w regionach wschodnich. 

Wiatr ma być słaby, umiarkowany okresami silniejszy ze zmieniających się kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne.  

wtorek, 10 września 2024

Meteo newsy z powiewem jesieni na zewnątrz.

 Temat: Sporo miejsc z temperaturami poniżej +10 stopni oraz miejscami deszczowo.

 Data: 10.09.2024 r.

 Miejsce: Polska 



 Kolejny dzień jest w pogodzie dość chłodny z powodu działania układu barycznego niskiego ciśnienia w rejonie Skandynawii. Podrzuca nam więcej chmur z rodzaju warstwowego i kłębiastego z przejściowymi opadami deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Przejściowo zjawiska są dość intensywne. Więc pojawiająca się wilgoć skutecznie zwiększa odczucie zimna. Dodatkowo w wielu regionach notowane są opady deszczu i mżawki o różnym natężeniu. Jeśli chodzi o rozpogodzenia to one występują przy czym w większych ilościach po południu od zachodu. Dzięki rozpogodzeniom temperatury śmiało przekraczają +20 stopni. A pod deszczowymi chmurami czasem trudno przekraczają +16,+18 stopni. Temperatura odczuwalna jest dużo niż ta mierzona na wysokości 2 metrów. 

Na termometrach mieliśmy w południe od +12,+15 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +16 do +20 stopni do +21,+22 stopni w centrum kraju. 

Poniżej mamy aktualny skan zachmurzenia w Polsce:

https://www.weatheronline.pl/cgi-bin/getpicture?/daten/sat/im09/2024/09/10/1745.jpg 

Wiatr jest słaby i umiarkowany okresami silniejszy zachodni i północno-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe są dość niekorzystne. 

poniedziałek, 9 września 2024

Prognoza pogody na kolejne dni w Polsce





 Wtorek i środa zapowiadać się mają w pogodzie zmiennie zwłaszcza jutro kiedy w wielu regionach ma być z zachmurzeniem warstwowym i kłębiastym z przejściowymi opadami deszczu i mżawki. Niektóre zjawiska mogą być dość intensywne. Im bliżej środy tym opadów wyraźnie ma być w mniejszych ilościach. Jeśli chodzi o regiony występowania opadów to w dniu jutrzejszym przede wszystkim padać ma w dzielnicach wschodnich i południowo-wschodnich a w środę na Pomorzu i na terenach przy granicy z Niemcami. Temperatura odczuwalna z powodu wilgoci ma być dużo niższa niż ta na termometrach zwłaszcza we wtorek w środę natomiast ma być wyższa z powodu dużej ilości Słońca na niebie. Z racji wilgoci i niezbyt dużego przepływu powietrza mogą występować mgły i zamglenia ograniczające widzialność. Jeśli chodzi o opady to mają być przelotne i ciągłe. 

Na termometrach zobaczymy:

We wtorek rano: od +6,+9 stopni w Tatrach, po za tym od +11 do +14 stopni do +15,+`16 stopni na wschodzie oraz centrum kraju. 

We wtorek południe: od +11,+13 stopni w Tatrach i Bieszczadach, po za tym od +16 do +20 stopni do +22,+23 stopni na Roztoczu. 

W środę rano: od +6,+9 stopni w górach, po za tym od +10 do +14 stopni do +15,+16 nad Morzem Bałtyckim. 

W środę południe: od +15,+17 stopni na zachodzie kraju, po za tym od +18 do +23 stopni do +24,+25 stopni w centrum kraju. 

Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny przeważnie zachodni i południowo-zachodni. 

Warunki biometeo i drogowe mają być niekorzystne. 

niedziela, 8 września 2024

Zdjęcia z wyprawy rowerowej zrobione na trasie Kraków-rejon Zatora

 Temat: Podróż rowerem z Krakowa do rejonu Zatora. 

 Data: 07.09.2024 r.

 Miejsce: Polska 


 Rejon Tyńca:

Za miejscowości Kopanka: 

                                                                                     

Tereny bliskie Zatorowi (Kanał Łączany):
Stajnia konna: 
Widok na klasztor w Tyńcu: 























Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...