Najbliższe dni przyniosą nam w pogodzie niestety coraz niższe wartości na termometrach , gdzie w II połowie tygodnia może popadać deszcz ze śniegiem a nawet śnieg oraz temperatura może spadać do 0,+3 stopni a nawet poniżej tej wartości . Niestety mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 100-250 metrów są możliwe , które będą sprawiać trudności na drogach . Opadów może być dużo w tym tygodniu nawet o charakterze śnieżyc . Jeśli chodzi o opady to jutro należy się ich spodziewać w wielu regionach Polski . Opady mogą mieć charakter umiarkowany i dość mocny . Lokalnie również zwiększy się chwiejność termodynamiczna , która może przekroczyć 200-450 J/kg doprowadzając że może spaść podczas konwekcji ponad 8-12 litrów wody na każdy metr kwadratowy , wyładowania atmosferyczne, porywy wiatru w porywach ponad 40-50 kilometrów na godzinę i być może mały grad . Termometry powinny wskazywać od +14,+16 stopni na wschodzie i północy kraju ( punktowo może być chłodniej) do +17,+18 stopni na południu ( punktowo może być cieplej) . We wtorek ponownie pojawi się więcej chmur , które przyniosą opady deszczu nawet o charakterze umiarkowanej i dość intensywnej . Miejscami możliwe są burze spowodowanym wzrostem chwiejności przekraczającej 200-350 J/kg , które mogą dawać opady deszczu ponad 8-10 mm z wiatrem w porywach ponad 40-55 kilometrów na godzinę i symboliczny grad może się też trafić . Na termometrach powinno być przeważnie od +13 do +15 stopni do +17,+18 stopni na południu . W środę pojawi się więcej opadów atmosferycznych , które mogą być miejscami silne ( niewykluczone na południu opady deszczu ze śniegiem) . Na termometrach powinno być od +4,+5 stopni na obszarach podgórskich po za tym od +6 do +9 stopni do +10,+11 stopni miejscami na zachodzie i północy kraju . W czwartek z kolei nie przyniesie nic nowego po za chmurami opadami deszczu ,deszczu ze śniegiem i śniegu, które mogą być chwilami intensywne ( zwłaszcza w pasie od północnego-wschodu po Śląsk - Małopolskę ) . Na termometrach prognozuję się na (zachodzie i południowym-wschodzie do +7,+9 stopni punktowo +10 stopni) po za tym od +3 do +6 stopni , na północnym-wschodzie może być 0,+2 stopni . W nocy z czwartku na piątek w Polsce południowo-wschodniej mogą wystąpić opady śniegu o charakterze śnieżyc zwłaszcza w górach gdzie może ładnie się zabielić . W piątek dość silne mogą wystąpić opady deszczu na południowym-wschodzie kraju i lokalnie w Sudetach, w górach może przybyć kolejne centymetry śniegu , po za tym na ogół dość stabilnie . Na termometrach powinno być od -4,0 stopni na wschodzie ( w Bieszczadach może być zimniej) , w głębi kraju do +2,+5 stopni do +6,+8 stopni na zachodzie.
Jeśli chodzi o noce to mogą one przynieść przymrozki a nawet mrozy . W II połowie tygodnia mogą przynieść na wysokości 2 metrów temperatury -3,-1 stopnia , a od piątku nawet poniżej -5,-7 stopni a miejscami na wschodzie poniżej -10,-13 stopni .
Wiatr ma być słaby , umiarkowany okresami nieco mocniejszy w poniedziałek i we wtorek przeważnie z zachodu i południowego-zachodu , w środę wiatr może być umiarkowany i dość mocny zmienny, w czwartek przeważnie umiarkowany i dość silny ogólnie północny i północno-wschodni , w piątek słaby i umiarkowany zmienny z przewagą północnego-wschodu.
Dzisiaj w nocy pogoda niestety się popsuje bo z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie się nasuwać strefa opadów atmosferycznych , które mogą mieć dość intensywny i umiarkowany charakter(lokalna burza jest możliwa) . Do rana najpogodniej ma być w województwach południowo-wschodnich . Mgieł praktycznie nie powinno być z racji dobrego przepływu powietrza . Termometry nad ranem powinny wskazać od +7,+11 stopni na południowym-wschodzie , po za tym do +13,+15 stopni najcieplej na południowym-zachodzie kraju) . Wiatr ma być słaby/umiarkowany okresami silniejszy zachodni i południowo-zachodni.
Czy wiadomo w jakich regionach jest możliwość wystąpienia wyladowań w poniedziałek i wtorek?
OdpowiedzUsuńW poniedziałek burze są możliwe zwłaszcza na północy , w centrum i na wschodzie , we wtorek może zagrzmieć w centrum wg aktualnych wyliczeń modeli
OdpowiedzUsuńSzansa na nie to 30-50 procent.