Powoli zbliżamy się do ostatniego zimowego miesiąca jaki jest luty, który powinien przynosić jeszcze powiewy zimy z mrozem oraz dużą dawką śniegu. Często powinny pokazywać się zaspy śnieżne a warunki narciarskie iść ku lepszemu. Jeśli chodzi o powiewy wiosny to zazwyczaj o tej porze roku powinny przychodzić pod koniec lutego dając jednocześnie początek pobudzenia okresu wegetacji roślin. Natomiast teraz jeszcze powinna nam towarzyszyć wysoka pokrywa śnieżna oraz trzymać całodobowy mróz. Więc sprawdźmy czy rzeczywiście tak będzie?
Najnowsze prognozy z przykrością stwierdzam, że niestety o pięknej zimie możemy zapomnieć, ponieważ co prawda w nocy przez nasz kraj ma wędrować front atmosferyczny z niedużymi opadami śniegu, nieco większe na południu ale to będzie niestety ciepły front za którym napłynie cieplejsze powietrze. To będzie skutkować tym że po zachodniej części strefy nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem czy nawet marznącego deszczu powodujące gołoledź. Za frontem temperatura może wzrastać kilka stopni powyżej 0 stopni, więc śnieg będzie się topił oraz przechodzić w postać ciekłą. Niektóre modele na pocieszenie wieszczą że na wschodzie i częściowo na południu zima może trzymać do poniedziałku i na wschód od linii zachodnia Warmia i Mazury przez Ziemię Łódzką po Górny-Śląsk, gdzie często może towarzyszyć jeszcze śnieg z powodu ujemnych temperatur bądź koło 0 stopni a na wysokości 850 hPa być poniżej -1,-3 stopni. Miejscami opady mogą być intensywniejsze. Na zachód od linii w związku z tym że ma być kilka stopni na plusie a temperatura na wysokości 850 hPa wzrosnąć powyżej 0 stopni to niestety może być już deszcz i deszcz ze śniegiem albo mżawka. Natomiast od wtorku już ostatecznie na wschód może się przesunąć ta odwilż. Niestety w tych następnych dniach to może padać częściej śnieg z deszczem oraz deszcz. Z tym, że najczęściej ma padać na północy kraju. Dla miłośników aktualnej pory roku nie będzie to dane, a to ze względu na to że w rejonie Kaszub oraz Żuław Wiślanych gdzie pokrywa śnieżna sięga od 15 do 30 centymetrów po efekcie jeziora, która ma się topić w szybkim tempie. Niedobrą informacją jest to że noce będą na poziomie powyżej 0 stopni co doprowadzi do tego, że powietrze po silnych mrozach stanie się nieprzyjemne i zdradliwe !!!
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -14,-10 stopni na wschodzie, w głębi kraju od -8 do -3 stopni do +1,+3 stopni na zachodzie, w niedzielę tymczasem powinno być od -5,-3 stopni około na wschodzie, po za tym od -2 do +1 stopni do +3,+4 stopni na zachodzie. Na początku tygodnia przewiduje się od -3,-1 stopni na południu Podkarpacia, około 0 stopni na Suwalszczyźnie po za tym około +1,+2 stopnie do +3,+5 stopni na zachodzie, w nocy z poniedziałku na wtorek od -4,-1 stopni na wschodzie i miejscami w Karpatach po za tym +1,+2 stopni son około +2,+4 stopni w województwach zachodnich, we wtorek ( w całym kraju odwilż) przewiduje się od +1,+2 stopni bliżej wschodnich granic po za tym od +3 do +5 stopni do około +7,+8 stopni na Śląsku, w nocy z wtorku na środę nasze termometry mogą zanotować od -3,-1 stopni na południu województwa Podkarpackiego, po za tym od +1 do +4 stopni przy czym najcieplej może być w centrum oraz nad morzem, w środę od -2,0 stopni na południu Podkarpacia po za tym od +2 do +5 stopni do +7,+8 stopni na terenie Śląska.
Wiatr w tym okresie ma być słaby, umiarkowany i niezbyt silny z kierunków przeważnie południowo-zachodni i zachodni.
Być może pod koniec miesiąca pojawi się kolejna szansa na silniejsze ochłodzenie z wiatrem oraz śnieżycami a temperatura przez cała dobę oscylować poniżej 0 stopni, ale ze względu na odległy termin na razie to jest jeszcze niepewne !!!
Nie zapominajmy o mgłach ograniczające widzialność poniżej 100-200 metrów oraz osadzające szadź !!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do komentowania oraz dzieleniami się relacjami ze strony pogody. Bardzo gorąco zapraszam :)