środa, 30 marca 2016

Prognoza na ostatnie dni robocze


 

Wszystko wskazuje na to, że pogoda powinna być bardzo zmienna, ponieważ na niebie pojawią się zarówno pogodne niebo oraz z chmurami dającymi opady deszczu a nawet mżawki. Miejscami nie da się wykluczyć Zwłaszcza dzisiaj po południu oraz wieczorem/być może jutro burz dające mocniejsze zjawiska wiatrowe oraz opadowe. Ponadto spokojniejszy wiatr może sprzyjać występowanie mgieł przede wszystkim o poranku. Może to być efekt jeszcze niezbyt długiego dnia oraz powietrza zdradliwego w tym wilgotnego po przejściu zimowym. 
Jeśli chodzi o miejsca bardzo deszczowe to:
Dzisiaj w nocy najlepsza pogoda ma być w dzielnicach pólnocno-zachodnich gdzie struktur deszczowych ma być tyle co nic a najbardziej wilgotno zaś w pasie wschodnim-centralnym po południu. Początkowo nie można wykluczyć burz. Nad ranem znowu może nadejść nowa strefa opadów od części Śląska. 
W czwartek lokalnie możliwe są opady deszczu nad morzem zwłaszcza we wschodniej jego połowie np na Mierzei Helskiej po Trójmiast. Tymczasem regiony południowe, południowe-wschodnie oraz lokalnie centralne przez cały dzień mogą wędrować struktury wilgotne przyczyniające się do tego że nawierzchnie dróg i chodników staną się śliskie. Po za tym ma być pogodnie (chmury + słońce).
Noc z czwartku na piątek oraz ostatni dzień pracy ma się rysować pod względem opadów z ciągłymi strefami zwłaszcza w pasie od południowego-zachodu przez centrum po rejon Hajnówki i Terespola.
Lepsza aura ma być na zachodzie po rejon częściowo Warmii i Mazur. Początkowo stabilnie ma być też na południu i południowym-wschodzie RP ale i tam też się prawdopodobnie zachmurzy i popada, ale raczej już nie tak mocno co wyżej wymienionym pasie.
Na termometrach jutro rano zobaczymy:
Jutro rano od około +1,+2 stopni punktowo na północnym-zachodzie, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na południowym-wschodzie.
W czwartek w południe ma przynieść od +8,+10 stopni bliżej Morza Bałtyckiego, po za tym ma wahać się od +11 do +14 stopni do około +16,+18 stopni na południu i południowym-wschodzie kraju.
Noc z czwartku na piątek (piątek rano) ma przynieść od +1,+2 stopni punktowo w północnych województwach zwłaszcza na północnym-wschodzie, po za tym ma być od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni bliżej granicy z Ukrainą.
Ostatni dzień w pracy w czasie południa zobaczymy od +4,+7 stopni w strefie z bardziej ciągłymi opadami deszczu, gdzie suma opadów może przekroczyć 15-20 litrów na każdy metr kwadratowy, po za tym powinno być do +10,+12 stopni do około +18,+19 stopni bliżej granicy z Ukrainą.
Przejściowo może być koło +20 stopni.
Wiatr ma być silny i umiarkowany zmienny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Subiektywne odczucie termiczne: komfort termiczny w cieplejszych rejonach, po za tym chłodno a w deszczach zimno.

poniedziałek, 28 marca 2016

Prognoza pogody-czyżby miały wystąpić burze ?



Najbliższe dwa dni zapowiadać się mają niestety ze zwiększonym zachmurzeniem przynoszące opady deszczu, które mogą być intensywniejsze. Dodatkowo mogą wystąpić burze z racji zaostrzonego gradientu temperatury oraz niestabilności przekraczające 200-400 J/kg.
Okresami zwłaszcza wieczorem do rana mogą ale nie muszą występować mgły z racji zwiększonego przepływu mas powietrza. Warunki drogowe mogą być utrudnione ale nie powinno być tragicznie z powodu operacji słonecznej rozpraszające mgły oraz niezbyt wielkich opadów atmosferycznych. 
Jeśli chodzi o pogodniejsze niebo to też powinny one występować, przy których zaistnieją prawdopodobnie warunki do rozwoju chmur kłębiastych do formacji kłębiasto-deszczowych czyli cumulonimbus przynoszące opady rzędu ponad 8-12 mm, wiatr w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę oraz grad do 1-2 centymetrów. 
Jeśli chodzi o warunki pogodowe na:
Noc z poniedziałku na wtorek: W tym okresie prognozuje się opady deszczu o zmiennym natężeniu na przeważającym obszarze kraju. Dodatkowo na zachodzie oraz północnym-zachodzie z powodu chwiejności ponad 50-150 J/kg może zaistnieć konwekcją dające zwiększone ilości deszczu. Nie da się wykluczyć również mżawki. Najlepiej i niewiele zjawisk zanotuje się na wschodzie kraju.
Wtorek (w ciągu dnia): Przewiduje się w całej Polsce wysyp stref opadów deszczu o zmiennym natężeniu, które przejściowo mogą być silniejsze z racji niestabilności  Cape przekraczające 250-450 J/kg oraz lepszych warunków kinematycznych przynoszące opad rzędu ponad 8-12 mm, wiatr w porywach przekraczający 50-70 kilometrów na godzinę w tym grad do 1-2 centymetrów. Przy czym najwięcej tego wszystkiego może być w województwach zachodnich, po za tym tego nie można wykluczyć. Więc dzień może stać się bardzo ciekawy na fotografie zjawisk np dla łowców burz. Tak czy siak na niebie mogą śmigać ładne cumulonimbusy z ładnymi efektami.  
Noc z wtorku na środę: Podczas kolejnej nocy warunki na rozwój chmur burzowych powinny stawać się coraz słabsze doprowadzające zachmurzenie głównie kłębiaste do zanikania w tym rozpadu, ale mimo wszystko zwłaszcza w regionach południowych, wschodnich w tym północnych o tej porze mogą nadal dawać te zjawiska atmosferyczne (deszcz). Po za tym raczej ma być stabilnie i bardziej sucho. 
Środę (w ciągu dnia): Półmetek po Wielkanocy rysować się ma ponownie z przeważającym zachmurzeniem na tle pogodniejszego nieba. Miejscami może pojawić się zwiększona niestabilność np na północy przekraczająca 100-200 J/kg dające nadzieję na swobodny rozwój komórek konwekcyjnych. Z tym że warunki mogą być gorsze w stosunku do poprzedniego dnia. 
Na termometrach ma być:
W nocy z poniedziałku na wtorek: od -2,0 stopni (około) na blisko wschodnich krańców kraju, po za tym średnio ma być od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na zachodzie. Punktowo może być blisko +10 stopni.
We wtorek (godziny południowe):od +8,+10 stopni miejscami w górach i na zachodzie. Po za tym średnio ma być od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południowym-wschodzie RP. 
W nocy z wtorku na środę: powinno być od około 0,-1 stopni w wyższych partiach Tatr Wysokich, po za tym oscylować ma w granicach od +3 do +6 stopni przy czym najcieplej bliżej morza oraz na południu. 
We środę (południe): ujrzymy od +8,+10 stopni miejscami na północy i bardziej w szczytowych partiach gór Sudetów i Karpat, Po za tym ma oscylować od +11 do +14 stopni do +15,+16 stopni na południu. Lokalnie nie wyklucza się koło +17 stopni.
Wiatr ma być słaby z przewagą umiarkowanego i nieco silniejszego w porywach ponad 35-45 kilometrów na godzinę w burzach mocniejszy z przewagą południowego-zachodu i zachodniego.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Subiektywne odczucie termiczne komfort termiczny i chłodno.    
      

sobota, 26 marca 2016

ŻYCZENIA WIELKANOCNE


WAM wszystkim:
Z okazji świąt Wielkanocnych chciałem życzyć :)
-dużo słońca w całym roku 2016 aż do skończenia świata
-częsty przedział temperatur od 25-35 stopni
-mnóstwo burz dające burzową zimną fajną oranżadę w trakcie ciepła
-wiele wypoczynku po trudach 5 dni roboczych
-duże zaspy śnieżne oraz mrozik w okresie koniec listopada do końca lutego
- spełnienia marzeń w życiu oraz wymarzonego zawodu
-częste machanie łopatami śnieżnymi

piątek, 25 marca 2016

Prognoza na weekend świąteczny oraz poniedziałek



Wszystkie prognozy wskazują na to że aura stanie się się lepsza w stosunku do Wielkiego Piątku pod względem tym, że ma być więcej pogodnego nieba. Jeśli chodzi o ilość opadów to powinno napadać na zasadzie tyle co nic czyli niewiele. Na szczęście zamiast śniegu zobaczymy deszcz, który będzie sprzyjać wegetacji roślin dążące do pięknego lata. Niestety słaby i niezbyt silny wiatr będzie sprzyjał rozwojowi mgieł ograniczające widzialność nawet poniżej 200-350 metrów utrudniające podróżom świątecznym.   
Warunki narciarskie znacznie się pogorszą z powodu bardzo ciekłych opadów atmosferycznych.
Jeśli chodzi o stany pogodowe na noc z piątku na sobotę  czyli na początkowy okres świętowania Wielkanocy to opady deszczu i mżawki należy się liczyć w wielu regionach naszego kraju zwłaszcza w pasie Pomorza po centrum o zmiennym natężeniu. Na szczęście ulew nie powinno być oraz śnieżyc, które o tej porze roku nie raz potrafią zaskakiwać. 
Prognozowana suma opadów może przekroczyć ponad 4-6 mm. 
Na termometrach prognozuje się od -2,0 stopni na wschodzie, w głębi kraju +1,+3 stopni do około +4,+5 stopni w województwach zachodnich.
W świąteczną sobotę powinno być sporo chmur z rodzaju warstwowo- kłębiastego przynoszące opady deszczu o zmiennym natężeniu. Burz raczej się nie przewiduje. Przede wszystkim ma padać na wschodzie, południu oraz w centrum, przy czym te najczęściej w 2 ostatnich regionach. Suma opadów atmosferycznych może wzrosnąć ponad 5-8 mm. 
Na termometrach zobaczymy od +2,+3 stopni w rejonie Tatr, po za tym średnio od +5 do +8 stopni do około +11,+12 stopni na zachodzie. Chłodno w rejonie Suwalszczyzny oraz w Karpatach.
Noc z soboty na niedzielę prognozuje się niewielkie zachmurzenie, tylko miejscami nieco większe. Jeśli chodzi o wilgotne strefy to te towarzyszyć mogą w rejonie Polskich Karpat dające nieduże opady deszczu oraz mżawki. Po za tym jeśli chodzi o stan pogody to powinno być sucho oraz z bardziej błękitnym niebem. 
Na termometrach rano w Wielkanoc ujrzymy od -3,-1 stopni miejscami na wschodzie oraz w górach. Po za tym często ma się wahać od 0 do +2 stopni do około plus/minus +3 stopni w centrum i na zachodzie. 
Niedziela Wielkanocna rysować się ma bardzo dobrze w pogodzie ze względu na to że chmur ma zalegać bardzo mało. Jedynie na zachodzie zwłaszcza w II części dnia chmur może przybywać. Okresami też może być nieco wilgotniej blisko granicy Słowacko-Polskiej, gdzie nie da się wykluczyć bardzo symbolicznego deszczu. 
Termometry pokażą od +6,+7 stopni miejscami w Polskich Karpatach, po za tym średnio od +9 do +13 stopni do około +15,+16 stopni w regionach zachodnich.
Więcej deszczu i mżawki za to mogą się pojawić w Poniedziałek Wielkanocny przede wszystkim w centrum oraz na południu Polski. Ma to się wszystko dziać w ograniczonych ilościach na zasadzie meteo loterii (czyli być albo nie być tych komórek wilgotnych). Na wschodzie natomiast często ma świecić słońce a nieco bardziej z większym zachmurzenie na zachodzie i południowym-zachodzie RP.
Na termometrach może być od od +6,+8 stopni lokalnie w górach i być może punktowo nad morzem. Po za tym raczej od +10 do +13 stopni do około +14,+15 stopni bliżej granicy z Niemcami.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się.
Warunki biometeorologiczne zostaną na poziomie korzystnym a tam gdzie więcej chmur w tym opadów pogarszające się.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie zimna/chłodu i komfortu termicznego,     

środa, 23 marca 2016

Prognoza pogody na Wielki Czwartek i Piątek



Początki Triduum Paschalnego zapowiadać się mają w pogodzie ze zmiennym zachmurzeniem. Pojawią się opady deszczu, które na szczęście silne nie powinny być, ale zachmurzenie z rodzaju warstwowego, średniego oraz pierzastego/kłebiastego może nie brakować. Żadnych ulew nie będzie. Jeszcze jakby było mało to w godzinach wieczorno-porannych jest szansa na występowanie mgieł ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów w tym zamgleń.
Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to dzisiaj w nocy może popadać deszcz i deszcz ze śniegiem w południowo-zachodniej ćwiartce kraju a w Sudetach również śniegu. Miejscami krajobrazy mogą się zabielić. Na pozostałym ma panować zmienne zachmurzenie z rozpogodzeniami. 
Wielki Czwartek w pogodzie należy się spodziewać zróżnicowanej aury, ponieważ na zachodzie oraz  i być może bliżej granicy z Ukrainą ma zalegać wilgotna masa powietrza dająca opady deszczu oraz mżawki. Ale i tam też pojawią się przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Po za wymienionymi regionami ma być pogodnie i słonecznie sprzyjające wyprawom do kościoła na Mszę Wieczerzy Pańskiej. 
 W Wielki Piątek czyli w najsmutniejszy dzień roku ma być w odróżnieniu z poprzednim dniem bardziej pochmurnym dniem z racji obecności zachmurzenia warstwowo-średniego i pierzastego przynoszące deszcze w tym mżawki. Wędrujące od zachodu w głąb naszej ojczyzny. Pod koniec dnia tych stref ma być mniej niż w ciągu dnia. Promieni słonecznych dla klimatu Wielko-piątkowego prognozowanych ma być tyle ile co kot napłakał.
Na termometrach jutro rano przewiduje się od -4,-2 stopni we wschodniej połowie kraju (punktowo koło -6,-5 stopni) do około +2,+3 stopni w zachodnich regionach.
Wielki Czwartek w południe ma być od +1,+2 stopni wysoko w górach Polskich Karpat, po za tym wahać się ma od +4 do +7 stopni. Najcieplej tradycyjnie w pogodniejszych miejscach, gdzie nie wyklucza się przekroczeń +8 stopni. 
Noc z Czwartku na piątek przewiduje się od -6,-4 stopni we wschodniej ćwiartce RP po za tym od -3 do 0 stopni do około +2,+3 stopni na zachodzie. 
Dzień Męki Pańskiej w termice (południe) rysować się ma od +1,+2 stopni wysoko w Tatrach, po za tym ma wahać się od +4 do +7 stopni do +8,+9 stopni na zachodzie. Punktowo może być koło +10 stopni.
Wiatr prognozowany jaki ma nam towarzyszyć słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki biometeorologiczne na poziomie zmiennym pogarszający się w piątek.
Subiektywne odczucie termiczne: chłodno i zimno.    

poniedziałek, 21 marca 2016

Prognoza pogody na wtorek i środę

Najbliższe dni zapowiadać się mają w aurze ze sporą ilością chmur z okresowymi opadami deszczu a miejscami też deszczu ze śniegiem z możliwością krupy śnieżnej. Ponadto mogą miejscami tworzyć się mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów. 
Jeśli chodzi o warunki drogowe to mogą one być utrudnione z powodu śliskiej nawierzchni a przejściowo również z powodu mgieł. 
Jeśli chodzi o samą pogodę to dzisiaj w nocy należy się spodziewać w wielu regionach opadów deszczu a miejscami także zwłaszcza w północno-wschodnich regionach oraz w górach deszczu ze śniegiem oraz śnieg. Opady ulewne czy bardzo silne z pewnością nie będą, to mniej jednak punktowo na Podlasiu i wyższych partiach gór mogą krajobrazy się zabielać.
Jeśli chodzi o Wielki Wtorek to w wielu regionach prognozuje się opady deszczu, deszczu ze śniegiem a miejscami także krupy śnieżnej. Co więc spowoduję że przy ponad +5,+6 stopni spadnie biały opad. Odpowiedź brzmi tak że na wysokości 850 hPa temperatura ma spadać poniżej -4,-2 stopni. Dodatkowo ma występować chwiejność termodynamiczna przekraczająca 250-450 J/kg doprowadzająca przy dość niskim kondensacji do rozwoju chmur cumulonimbus. 
Podczas przechodzenia nich suma opadów może przekroczyć 8-12 mm, wiatr w porywach przekraczać 40-60 kilometrów na godzinę i wystąpić mały grad.
Jeśli chodzi o noc z wtorku na środę to tych stref ma znacznie ubywać w związku z zanikaniem operacji słonecznej sprzyjające konwekcji to mimo wszystko w ciągu  nocy prawdopodobnie zdarzą się jeszcze wilgotne strefy odpowiadające za te opady np w regionach południowych.
Tymczasem Wielka Środa ma się rysować z ponownym zwiększonym zachmurzeniem przede wszystkim na zachodzie i południu. I tam właśnie najczęściej ma padać deszcz, ewentualnie może to być deszcz ze śniegiem. Na południowym-zachodzie może wzrosnąć chwiejność przekraczająca 200--300 J/kg sprzyjające konwekcji. Zarówno we wtorek jak i środę mogą im towarzyszyć wyładowania atmosferyczne !!!
Na termometrach jutro rano prognozuje się od około 0, +1 stopni miejscami na północnym-wschodzie kraju oraz lokalnie w górach, po za tym ma być od +2 do +4 stopni.
Natomiast jutro ma być od od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni a w rejonie Opolszczyzny koło +8 stopni.
Noc z wtorku na środę zapowiadać się ma w termice od -4 do 0 stopni a bliżej granicy z Niemcami +1,+2 stopnie. Punktowo na północy, w centrum oraz w górach nie da się wykluczyć wartości poniżej -4 stopni !!!
Wielka Środa ma przynieść od +1,+2 stopni w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni a na południowym-zachodzie około +8 stopni.
Wiatr przewidywany ma być bardzo słaby i umiarkowany podczas opadów i konwekcji silniejszy z kierunków południowo-wschodnich/południowy, potem bardziej zmienny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie zimna.     
    

sobota, 19 marca 2016

Co nas czeka w pogodzie w najbliższych dniach ?



Zastanawiało Państwa co w pogodzie może nas czekać w nadchodzącym wielkim tygodniu czy będziemy musieli stawiać czoła śnieżycom, ulewom, burzom, wichurami czy więcej słonecznych chwil i pierwsze przekroczenia temperatur ponad 20 stopni oraz pięknym wiosennym burzom dające ładne wypiętrzone kalafiory na niebie.
Więc sprawdźmy czy rzeczywiście tak będzie z przyjemnościami ?
Najnowsze prognozy wskazują na to że nas czeka zmienna pogoda z przejaśnieniami oraz z rozpogodzeniami przynoszące opady w postaci deszczu. Przejściowo jutro miejscami możliwe są opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Jeśli chodzi o obszar występowania częstszych opadów to na niedzielę prognozuje się w pasie zachód-centrum po wschód. Na szczęście ulew nie będzie. Jeśli chodzi o dzisiejszą noc to ma się to wszystko komponować z średnio-warstwowymi chmurami przynoszące mieszane opadów z przewagą ciekłych. Podczas następnej nocy stref wilgotnych w Polsce ma nie brakować dające znowu w związku z obniżeniem temperatury poniżej -4,-2 stopni na wysokości 850 hPa. 
Natomiast okres poniedziałek-środa zapowiadają nam się z zachmurzeniem zwłaszcza z rodzaju stratocumulus, stratus, cumulus, oraz te z rodzaju średnich. przynoszące opady deszczu, mżawki deszczu ze śniegiem oraz krupa śnieżna. Niestety będą zgniłe to opady z przyczyn ciekłych i w mieszanych postaci. Głównie to ma być zimny deszcz czyniące powietrze bardzo zdradliwe.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -4,-3 stopni wysoko w górach, po za tym średnio od -1 do +2 stopni do około +3,+4 stopni na zachodzie.
W południe niedziela ma się rysować od +2,+3 stopni miejscami wysoko w górach, po za tym średnio ma być od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na południowym-wschodzie.
Noc z niedzieli na poniedziałek ma być od -3,-1 stopni wysoko w górach, na pozostałym obszarze do +2,+4 stopni. Najcieplej ma być w najbardziej zachmurzonych regionach.
Wielki Poniedziałek ma być na termometrach od około +1,+2 stopni wysoko w Tatrach, po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni w pasie od Żuław Wiślanych po Kujawy. 
Wielki Wtorek rysować się ma od +1,+2 stopni wysoko Tatrach po za tym ma wahać się od +4 do +7 stopni. Najcieplej na zachodzie i południu.
Wielka Środa od około +1,+2 stopni wysoko w Tatrach, po za tym średnio ma być od +4 do +8 stopni. Przy czym najcieplej ma być na zachodzie i południu.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich, północno-zachodnich oraz północnych.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie zimna.     

   NIE ZAPOMINAJMY O CIEPŁYCH UBIORACH,PONIEWAŻ BRAK JEGO STROJU  MOŻE ZAKOŃCZYĆ SIĘ W 80-100 PROCENTACH PRZEZIĘBIENIEM ORAZ GRYPĄ !!!
O SAMYCH BLUZACH, KRÓTKICH SPODNIACH CZY BEZ POSIADANIA NAKRYCIA GŁOWY W TYM SZALIKA  
WYKLUCZONE !!!

piątek, 18 marca 2016

Dobra czy niedobra Niedziela Palmowa ?


 

Jeszcze tydzień i potem zaczynamy już świętowanie świątecznego weekendu tzw Wielkanocy, który powinien w naszym klimacie przynosić wysokie temperatury, świecić słońce a przyroda za oknami się rozwijać. Nocami przymrozki powinny zamierać umożliwiające rozwój zieleni trawy. 
Więc sprawdźmy co nas czeka na ostatni weekend Wielkiego Postu wraz z Niedzielą Palmową, który jest wstępem do początkującego Wielkiego Tygodnia.
Czy nas czeka słońce, ciepło oraz okresami przyjemne opady atmosferyczne połączone z wiosennymi burzami czy nieszczęsne śnieżyce, przymrozki oraz niewiele powyżej 0 stopni w ciągu dnia oraz zgniłe mgły dające ponury klimat?
Wszystko wskazuje na to że kolejny weekend przyniesie nam niestety niesympatyczną pogodę, ponieważ na niebie ma być sporo chmur kłębiastych, warstwowo-kłębiastych oraz pierzasto-warstwowych dające miejscami opady deszczu oraz mżawki a lokalnie zwłaszcza na północy, północnym-wschodzie dodatkowo deszcz ze śniegiem, ciekły śnieg, krupę śnieżną z racji obniżenia izotermy 0 stopni (czyli zaostrzonego gradientu temperatur) oraz na wysokości 850 hPa poniżej -5,-2 stopni. Czyli na pozostałym obszarze np dzisiaj w nocy na południu mogą pojawić się mieszane opady atmosferyczne.
Niewielki oraz słaby wiatr w połączeniu z wyższą wilgocią w powietrzu i jeszcze niezbyt długi dzień może sprzyjać w rozwoju mgieł ograniczające widzialność nawet poniżej 150-300 metrów. 
Na termometrach przewiduje się
Dzisiaj w nocy: od około - 7 stopni na północnym-wschodzie -6,-5 stopni (około) w wyższych partiach gór, -5,-4 stopni na wschodzie, po za tym do -3,-1 stopni do około 0,+2 stopni na zachodzie.
Sobota: od około -3,-1 stopni w szczytowych partiach gór Karpat, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni bliżej granicy z Niemcami.

Noc z soboty na niedzielę: od -6,-5 stopni w szczytowych partiach Karpat (miejscami) , -4,-3 stopni miejscami na wschodzie i południu do około +2,+3 stopni na zachodzie oraz północnym-zachodzie.

Niedziela: od około +1,+2 stopni w szczytowych partiach gór (nie wszędzie) po za tym notuje się od +3 do +6 stopni do około +7,+8 stopni na południu.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny z kierunków przeważnie z zachodu, północnego-zachodu i północnego.
Warunki biometeorologiczne będą zmieniające się.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie chłodu i zimna.

środa, 16 marca 2016

Jaka pogoda w ostatnie dni pracy przed Wielkim Tygodniem ?


 

Bardzo szybko się zbliżamy do świąt Wielkanocnych, który w naszym klimacie musi przynosić ciepłe masy powietrza oraz powinniśmy chodzić w bluzkach raczej bez kurtek. Ponadto te święta w odróżnieniu od Bożego Narodzenia są dłuższe jeśli chodzi o czas godzin, kiedy jest jasno a krótszy zaś jak jest ciemno.
Więc sprawdźmy co nas czeka przed tym okresem ?
Wszystko wskazuje na to że będziemy musieli stawiać czoło raczej z niskimi temperaturami jak na tę porę roku oraz też należy się spodziewać na niebie tak zwanych listopadowych chmur z rodzaju stratocumulus, cirrostratus, altocumulus oraz te pierzasto-warstwowe. Jeśli chodzi o lepszy dzień to będzie czwartek w stosunku do piątku, kiedy to chmur będzie w ogromnych ilościach oraz pojawią się niewielkie opady deszczu oraz mżawki. Dodatkowo będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów, powstające w godzinach od wieczora do rana.Nie da się wykluczyć, że chmury i mgły przetrzymają w ciągu dnia a temperatura nie przekroczy +5 stopni. 
Jeśli chodzi o obszary większego zachmurzenia to jutro należy się liczyć zwłaszcza w pasie wschodniego Pomorza przez północny-wschód, centrum po Rejon Roztocza. W piątek z kolei chmury mają przeważać na znacznym obszarze kraju, które mogą dawać lokalnie opady. Natomiast najwięcej słońca ma być w górach, gdzie warunki narciarskie się pogorszą a śnieg szybko będzie się topił. 
Na termometrach jutro rano przewiduje się od -8,-7 stopni wysoko w górach, -5,-3 stopni na południu do 0,+2 stopni na północy. Czwartek w południe ma przynieść przeważnie od +4 do +9 stopni, przy czym na południu najcieplej a najzimniej w zachmurzonych regionach. Noc z czwartku na piątek rysować ma się w termice od -4,-2 stopni miejscami na południu zwłaszcza w górach, po za tym od 0 do +3 stopni do około+4 stopni miejscami na wschodzie. Piątek tymczasem przynieść od +4,+6 stopni w najbardziej pochmurnych regionach po za tym do +7,+9 stopni do około +10,+11 stopni na południu. Punktowo może być koło +12 stopni.
Warunki biometeorologiczne zapowiadane będą zmienne, dobre w czwartek a negatywne w piątek.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie chłodu i zimna a w nocy mrozu zwłaszcza na południu.
JESZCZE RAZ PODKREŚLAM ŻE JAK NA RADACH PAŃSTWO NIE ZOBACZĄ NA RADACH OPADÓW TO NIE ZNACZY ŻE MA BYĆ SŁONECZNIE. WRĘCZ PRZECIWNIE BĘDĄ POJAWIAĆ SIĘ SZARE CHMURY ZWIĘKSZAJĄCE ODCZUCIE ZIMNA !!!

poniedziałek, 14 marca 2016

Marcowe śnieżyce w Polsce-czyli co nas czeka w 2 dniach ?


 

Wszystkie modele wskazują na to, że za niedługo strefa z północy i północnego-wschodu może zacząć falować przynoszące deszcz ze śniegiem i śnieg przechodzące w nocy w bardziej śnieżne opady. Jutro rano jak temperatura pozwoli to to śnieg może się utrzymać i w afekcie spaść nawet ponad 5-8 centymetrów śniegu a w górach nawet ponad 10-12 centymetrów. Jeśli chodzi o obszar zapowiadany śnieżnej strefy to powinno się tyczyć wschodu, centrum i południa kraju. A im dalej na zachód tym większe prawdopodobieństwo łączenia z deszczem. Największe natężenie opadów od godziny 23:00 do być może 7:00-9:00 rano.
Ponadto jutro opady mogą mieć częściej postać mieszaną czyli od śniegu po deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna, niewykluczony drobny grad a na południu również burze z powodu chwiejność przekraczającej 150-250 J/kg (ale nie muszą !!).  W nocy z wtorku na środę możliwe są opady śniegu jeszcze  przede wszystkim w województwach południowych, gdzie powinny być wielokrotnie słabsze niż podczas godzin wieczorno-porannych z poniedziałku na wtorek. Powinno to odbywać się na zasadzie przypudrowania !!!
Od godzin wieczornych do rana zwłaszcza w tym czasie powstawać mają mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 300-400 metrów. Ale z racji ujemnej temperatury mogą osadzać szadź.
Jeśli chodzi o środek tygodnia czyli kilka dni przed ,,Wielkim Tygodniem'' powinno być stosunkowo lepiej w stosunku do wtorku w takim sensie, że może być opadów niewiele a nawet brak. Niestety obecność zimnych mas powietrza, przewaga nocy, niski kąt pada promieni słonecznych może sprzyjać powstawaniu stratusów, średnich chmur, któremu mogą towarzyszyć mgły.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -5,-3 stopni w Karpatach, po za tym od -2 do 0 stopni do około +2,+3 stopni bliżej Morza Bałtyckiego i granicy z Niemcami. Jutro natomiast w ciągu dnia przewiduje się od około +1,+2 stopni miejscami na południu, po za tym do +3,+5 stopni w głębi kraju do około +6,+7 stopni na Roztoczu i miejscami zachodzie Polski.
Noc z wtorku na środę może przynieść mrozy czyli od -8,-7 stopni miejscami w górach Karpackich, po za tym średnio ma być od -5 do -2 stopni do około 0 stopni na zachodzie. 
Środa w ciągu dnia ma przynieść od +1,+3 stopni miejscami w górach, po za tym do +5,+7 stopni do około +8,+9 stopni na zachodzie RP.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany oraz niezbyt silny z kierunków północnych, północno-wschodnich oraz wschodnich.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Subiektywne odczucie termiczne zimno/bardzo zimno a w nocy też mroźno zwłaszcza w górach.

sobota, 12 marca 2016

Grożą nam śnieżyce jeszcze ?



Zastanawiało Państwa czy czekają nas jeszcze epizody zimowe w wydaniu bardziej śnieżnym a temperatura by się obniżyła do około 0 stopni czy to będzie jedynie mały epizod, który by przynosił po nim znowu większe ocieplenie z termometrami na poziomie ponad +10 stopni. 
Warunki drogowe czekać mają nas bardzo trudne spowodowane wilgocią oraz mieszanymi opadami atmosferycznymi ? 
Ponadto od godzin wieczornych do porannych mogą powstawać mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów oraz zamglenia. 
Niestety wszystko wskazuje na to że prawdopodobnie w I części tygodnia nadchodzącego może się na chwilę ochłodzić do tego stopnia, że spadnie śnieg a krajobrazy na chwilę się zabielą.
Jeśli chodzi o opady to do jutrzejszego dnia należy się ich spodziewać w regionach południowych. Wyżej położonych miejscach należy się spodziewać opadów śniegu i deszczu ze śniegiem z tym że w nocy głównie ma być to śnieg a w dzień połączony bardziej w ciekłą postać. 
Natomiast początek tygodnia ma zapowiadać się ma w aurze ze wzrostem zachmurzenia od północnego kraju przynoszące opady deszczu i deszczu ze śniegiem potem przechodzącymi w opady śniegu. Przejściowo opady mogą być silne. Nie wyklucza się że w nocy może powstać pokrywa śnieżna. We wtorek na południowe granice powinny się odsuwać opady atmosferyczne, które w nocy wędrowały na południe Polski. Pomimo że strefa ma opuszczać nasz kraj to strefy konwekcyjne pozostaną w naszym kraju. Dodatkowo w regionach południowych wzrośnie chwiejność termodynamiczna przekraczająca 250-350 J/kg przynosząca silniejsze podmuchy wiatrów przekraczająca 40-60 kilometrów na godzinę, deszcz rzędu minimum 5-10 mm oraz być może mały grad. Ponadto w tym dniu temperatura na wysokości 850 hPa może spadać poniżej -8,-5 stopni, więc może padać od śniegu po deszcz ze śniegiem oraz krupa śnieżna. 
Nie da się wykluczyć że spadnie na niżej położonych miejscach ponad 2-5 centymetrów śniegu a wyżej ponad 5-10 centymetrów.
W środę powinno być rozpogodzeń coraz więcej z licznymi przejaśnieniami. Niestety jeszcze mieszane opady mogą występować zwłaszcza początkowo na południu Polski. 
Po za mokrymi regionami na minimum całodobowe bezchmurne niebo raczej nie ma na co liczyć z przyczyn zachmurzenia, kłębiastego, średniego i warstwowego. 
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -2,0 stopni wysoko w górach oraz miejscami na północy kraju po za tym powinno się wahać od +1 do +3 stopni do około +4,+5 stopni na południowym-wschodzie kraju. Niedziela z kolei ma przynieść od 0,+2 stopni wysoko w górach, po za tym powinno być od +2 do +5 stopni do około +6,+7 stopni na południowym-wschodzie. Noc z niedzieli na poniedziałek powinno być od -5 do -2 stopni do około 0 stopni nad Morzem Bałtyckim. 
Poniedziałek ma rysować się od 0,+2 stopni wysoko w górach, po za tym ma wahać się od +3 do +6 stopni. Wtorek z kolei ma prognozować się od -2,0 stopni wysoko w górach, po za tym powinno być od +2 do +5 stopni do około +6,+7 stopni na zachodzie. Środa powinna zapisać się w termice w południe od 0,+2 stopni miejscami w górach, po za tym ma być od +3 do +6  stopni. W województwach zachodnich nie można wykluczyć koło +7 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków północno-zachodnich, północnych i północno-wschodnich.
Subiektywne odczucie termiczne na poziomie zimna i mrozu.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.            

piątek, 11 marca 2016

Prognoza weekendowa przed Niedzielą Palmową !!!




Przed nami już tylko kilkanaście dni do świąt Wielkiej nocy oraz wcześniej poprzedzający nią wielki tydzień czekający na nas. Na szczęście już większa część okresu po karnawałowego nas minęła i powoli trzeba będzie się przygotować do tych świąt poczynając od Wielkiej Soboty a kończąc na Poniedziałku Wielkanocnym tzw. ,,Lanym''. Więc czas sprawdzić co nas czeka w pogodzie jutro i pojutrze, kiedy to będziemy wypoczywać po bardzo intensywnym tygodniu pod względem obowiązków zawodowo-szkolnych.
Przyszły weekend wszystko  wskazuje na to, że nie będziemy mieli do czynienia z wiosenną aurą tylko raczej ze zgniłym przełomem listopadowy na grudzień. Na pocieszenie powinno być więcej momentów słonecznych w odróżnieniu od dnia dzisiejszego. A najwięcej tych momentów pogodnych ma być w niedzielę, ale na całkowite niebo wolne niebo od chmur raczej nie ma  na co liczyć. Ponadto zarówno I i II dni wolnego od pracy ma przynieść opady deszczu i mżawki o zmiennym natężeniu. Jeszcze jakby było mało to zimne powietrze pozimowe, słaby wiatr oraz zawarte w powietrzu wilgoć ma sprzyjać w powstawaniu mgieł ograniczające widzialność poniżej 150-250 metrów. Jeśli chodzi o najbardziej mokre obszary to powinno być w pasie od południowego-zachodu przez południe po południowy-wschód.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od około -1,0 stopni wysoko w górach miejscami, po za tym powinno być od +2 do +5 stopni, gdzie najcieplej ma być na wschodzie. Tam punktowo może być koło +6 stopni. W sobotę w południe powinno być od 0,+2 stopni wysoko w górach, po za tym średnio ma być od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na wschodzie. Punktowo może być koło +10 stopni. Noc z soboty na niedzielę ma być od -4,-2 stopni na północy kraju, około -1,0 stopni wysoko w górach, do około +2,+4 stopni w regionach południowych. Punktowo może wahać się w granicach +5 stopni. Niedziela ma przynieść od +1,+2 stopni w niektórych częściach wysokogórskich, po za tym ma wahać się od +4 do +7 stopni do około +8 stopni w województwach południowo-zachodnich.
Wiatr prognozowany ma być słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni.
Subiektywne odczucie termiczne to zimno/bardzo zimno a w nocy miejscami mroźno.
Warunki drogowe dość dobre, utrudnione na południu i miejscami we mgłach. 

wtorek, 8 marca 2016

Jaka pogoda na ostatnie dni pracy ?


 

Najnowsze modele wszystko wskazują na to, że będziemy mieli do czynienia z chmurami oraz z opadami deszczu przemieszczającymi się już w nocy ze wschodu na zachód. Okresami mogą one mieć natężenie intensywniejsze. Jeśli chodzi o obszar ich występowania to przewiduje się w nocy początkowo na wschodzie, jutro od północnego-wschodu przez centrum po południe a w ostatni dzień roboczy też na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Wilgotna strefa nie związana z nimi może ujawnić się też dzisiaj w nocy na zachodzie, ale tam z racji bliskości 0 stopni może się to łączyć z ciekłym śniegiem. W sumie opady miejscami w tych najbardziej wilgotnych rejonach mogą przekroczyć 5-7 mm.
Ponadto zwłaszcza w godzinach wieczorno-porannych mogą tworzyć się mgły ograniczające widzialność poniżej 200-300 metrów. Przyczyna pozostaje ta sama spora wilgoć w atmosferze oraz słaby przepływ mas powietrza w dolnych warstwach atmosfery. Po za tymi strefami chmur też ma być bardzo dużo, choć przejaśnienia i rozpogodzenia mogą one występować. 
Na termometrach jutro rano prognozuje się od około -3,-1 stopni miejscami w górach (najchłodniej oczywiście wyżej nad poziomem morza), po za tym powinno się wahać od 0 do +3 stopni.
W czwartek tymczasem powinno być od około +3 stopni w górach wyżej położonych, po za tym średnio ma się wahać od +5 do +8 stopni, punktowo na południu około +9 stopni.
Noc z czwartku na piątek ma się rysować od około -1,0 stopni miejscami w górach zwłaszcza w Sudetach, po za tym ma być od +2 do +5 stopni. Najcieplej w pasie od północnego-wschodu przez centrum po południe RP.
Piątek zapowiadać się ma od +1,+2 stopni wyżej położonych w Sudetach, koło +3,+5 stopni miejscami na zachodzie, po za tym od +6 do +11 stopni do +12,+14 stopni na wschodzie. Punktowo nie wyklucza się koło +15 stopni !!!  
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków północno-wschodnich i wschodnich.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

 
Chciałem wszystkim tutaj kobietom życzyć:
-dużo zdrowia
-szczęścia
-pomyślności
-spełnienia wszelkich marzeń
-wiele talentów w życiu osobistym
-sporo atrakcji pogodowych
-jak najwięcej gorącego i palącego słońca
-odpoczynku po pracy w jak najlepszy sposób.
-mnóstwo piekła tropikalnego w czasie cieplejszego okresu
- wrzątku w uczuciach
- i wiele innego o czym może pragnienie dać.  
 

poniedziałek, 7 marca 2016

Prognoza pogody-czy możliwe są burze ?


 

Najbliższe dni zapowiadać się mają w aurze zmiennie, ponieważ chmury mogą nam towarzyszyć z opadami głównie deszczu ze względu na dodatnie temperatury na wysokości 2 metrów nawet przekraczające +5 stopni. Mimo tego deszczu ze śniegiem przejściowo nie da się wykluczyć a przez chwilę nawet mokrego śniegu. Od wieczora do rana mogą powstawać mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów z powodu słabego wiatru. Jeśli chodzi o obszary opadowe to najmniej tego spadnie w ćwiartce północno-zachodniej a więcej na wschodzie, południu oraz częściowo w centrum Polski. W środę trochę popadać może nie tylko na południu, ale również i na zachodzie RP. Na szczęście podtopienia w tym powodzie nam nie grożą.
Nie da się wykluczyć, że w cieplejszym wschodnim sektorze tej struktury wystąpią burze, z tym że nie są one tak do końca pewne z powodu niższej chwiejności termodynamicznej. Jeśli chodzi o zwiększoną jego chwiejność to może ona wystąpić na Słowacji przekraczająca 150-300 J/kg generujące silniejszy wiatr, mocniejszy deszcz i symboliczny grad. 
Warunki drogowe będą bardzo trudne z powodu wilgoci i być może mgieł lub zamgleń. 
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -3,0 stopni na zachodzie i w Sudetach, po za tym od +1 do +3 stopni do około +4,+5 stopni bliżej Roztocza.
Wtorek tymczasem w temperaturze może przynieść od +2,+4 stopni na obszarze bardziej zachmurzonymi opadami, po za tym do +5,+7 stopni do około +8 stopni bliżej granicy z Ukrainą.
Noc z wtorku na środę może się rysować od  około -7,-5 stopni w Sudeckich kotlinach, -4,-2 stopni lokalnie na północnym-wschodzie kraju, po za tym od 0 do +3 stopni. Punktowo może być plus/minus +4 stopnie.
Połowa tygodnia termicznie może przynieść od + 4 do +8 stopni, przy czym najcieplej ma być na zachodzie i w rejonie Bieszczad a najchłodniej w centrum, północnym-wschodzie i w górach.
Wiatr ma być słaby, umiarkowany początkowo zachodni, północno-zachodni i zachodni a potem bardziej skręcający na południowo-wschodni, południowy oraz wschodni.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
Subiektywne odczucie termiczne zimno i chłodno.

sobota, 5 marca 2016

Prognoza dynamiczna w najbliższych dniach


zdjęcie satelitarne widzialne Polska Polska sobota 05.03.2016 11:45 CET

Wszystko wskazuje na to że pierwsze dni nowego tygodnia w marcu oraz niedziela zapowiadać się mają z bardzo zmienną pogodą, ponieważ na niebie ma towarzyszyć zachmurzenie, miejscami się też przejaśniać. Niestety cały czas pogoda może być zgniła na zasadzie niewiele powyżej 0 stopni, tylko miejscami ponad +10 stopni. Jeśli chodzi o noce i poranki to należy się spodziewać się mgieł i zamgleń ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów. Niestety warunki drogowe mogą być utrudnione. 
Jeśli chodzi o pogodę to jutro rano przewiduje się opady miejscami na zachodzie i południowym-zachodzie kraju, a w niedzielę to wszystko ma wędrować w głąb kraju. Opady chwilami mogą mieć charakter konwekcyjny oraz intensywniejszy. Jeśli chodzi o początek nowego tygodnia to należy się spodziewać sporej ilości chmur z opadami deszczu, które mogą mieć charakter konwekcyjny. 
Tymczasem w poniedziałek na południu może zwiększyć się chwiejność termodynamiczna przekraczająca 200-300 J/kg, które przyniosą opady rzędu ponad 5-10 mm, wiatr w porywach przekraczające 40-50 kilometrów na godzinę i niewykluczony jest grad. Z kolei wtorek może przynieść więcej opadów atmosferycznych deszczu z obecnych prognoz na wschodzie Polski. 
Przejściowo nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem. 
Na pozostałym obszarze warunki pogodowe będą o niebo lepsze niż w wyżej wymienionych regionach, ale opady i tak mogą występować. 
W sprawie wtorku to wygląda bardzo niepewnie ponieważ może się tak zdarzyć, że front może się schłodzić i pójść na zachód to wtedy zwiększyłaby się szansa na opady białego puchu.
Na termometrach jutro rano przewiduje się od -2,0 stopni w rejonie Tatr, po za tym od +1,+2 stopni na północnym-wschodzie i zachodzie PR, po za tym od +3 do +6 stopni do około +7 stopni na południu. Z kolei niedziela w południe w termice powinno być od +5,+7 stopni na zachodzie oraz miejscami w górach. Na pozostałym obszarze powinno być do +9,+12 stopni do około +14,+15 stopni na wschodzie. Noc z niedzieli na poniedziałek termometry mogą pokazać od około -5 stopni w rejonie Kotliny Sudeckiej, po za tym powinno być od -3 do +`1 stopni do +2,+4 stopni na południu, wschodzie i w centrum do około +5,+6 stopni bliżej granicy z Ukrainą. Poniedziałek termometry mogą pokazać od +5 do +9 stopni na przeważającym obszarze Polskiej Ziemi (punktowo może być poniżej +5 stopni) do około +12,+13 stopni na południowym-wschodzie RP. Wtorek natomiast możemy zobaczyć od +2,+3 stopni lokalnie w górach po za tym powinno być od +4 do +8 stopni. 
Z tym, że najcieplej ma być na wschodzie i w centrum. 
Wiatr powinien  być słaby, umiarkowany i niezbyt silny zmienny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną zmienne.
Subiektywne odczucie termiczne należeć mają do chłodno-zimnych.     

środa, 2 marca 2016

Jaka pogoda na ostatni dzień pracy i początek weekendu w marcu ?


 

Najbliższe 2 dni czyli piątek oraz dzień wolny od pracy sobota zapowiadać się mają w pogodzie z powiewem wiosny, ponieważ na termometrach ma być ponad +5,+7 stopni oraz okresami padać deszcz tylko miejscami na zachodzie nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem. W Sudetach może padać śnieg. Na pozostałym obszarze powinno być lepiej, ale też opadów deszczu i mżawki nie można wykluczyć, przy okazji zachmurzenia w naszym kraju ma nie brakować z rodzaju średnio-warstwowego. Ponadto poranki i noce wraz z wieczorami mogą być mgliste ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów. Nie da się wykluczyć że w ciągu dnia też się mogą one pojawić.
Jeśli chodzi o aurę na dzisiejszą noc to z zachodu na wschód ma wędrować strefa opadów z tym, że na zachodzie mogą to być bardziej mieszane opady a w Sudetach bardziej śnieżne. Po za tym raczej jeśli coś się pojawi to przeważnie deszcz i mżawka, które w sporadycznych ilościach mogą wystąpić w piątek w trakcie dnia. Jeśli chodzi o sobotę to początkowo słaby deszcz i mżawkę nie można wykluczyć na zachodzie i północy kraju. Z tym że największe jego prawdopodobieństwo zaistnieje bliżej morza oraz zachodnich granic. W kolejnych godzinach one mogą się zdarzyć w innych miejscach. Mam na myśli godziny po południowe i wieczorne. Na szczęście żadnych ulew powodujące wiosenne zalania podtopienia nie należy się obawiać !!! Tylko niewielkie zalania mogą się zdarzyć tam gdzie śniegu spadło więcej np na południowym-zachodzie !!!
Na termometrach przewiduje się dzisiaj w nocy od -7,-5 stopni  w górach Śląskich , po za tym powinno być od -2 do +1 stopni do około +3,+4 stopni w centrum, na północy i na wschodzie/południu.
Z kolei ostatni dzień pracy zapowiadać się ma na termometrach od około +2,+3 stopni wyżej w górach po za tym od +4 do +7 stopni do około +8 stopni na południowym-wschodzie. Noc z piątku na sobotę w termice prognozuje się od około -6,-5 stopni na terenie  wyżej położonych Karpat, po za tym powinno być od -2 do +1 stopni  do około +2,+3 stopni od północy przez centrum po aż po same morze. Miejscami na wschodzie może być poniżej -2 stopni. Tymczasem w sobotę termometry powinny wskazać od  +3,+4 stopni na północnym-wschodzie kraju po za tym do +6,+10 stopni do około +12,+13 stopni być może na południowym-wschodzie Polski.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany zmienny.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
Odczucie termiczne to zimno/chłodno i mroźno nocami.    

wtorek, 1 marca 2016

A co ze śniegami w najbliższych dniach ?


 

Najbliższe dni zapowiadać się mają w pogodzie z chmurami, pogodniejszym niebem oraz opadami głównie deszczu bo temperatura ma być dodatnia. Jeśli chodzi o noce i poranki to mogą być mgliste ograniczające widzialność nawet poniżej 200-300 metrów. Jeśli chodzi o aurę to dzisiaj w nocy z zachodu na wschód ma wędrować zachmurzenie z opadami śniegu a początkowo na południowym-wschodzie możliwe są ciekłe opady. Jeśli chodzi o przyrost pokrywy śnieżnej to jeśli temperatura pozwoli to może ona przekroczyć ponad 6-10 centymetrów !!! Jeśli chodzi o inne obszary to zjawisk powinno ubywać i się wypogadzać. Jeśli chodzi o środę to w II części dnia od zachodu chmur ma przybywać przynosząc opady deszczu a w rejonie Sudetów też deszczu ze śniegiem. Potem licząc od czwartku do końca tego dnia może powędrować nowa strefa nieco silniejszych opadów z tym że powinien to być deszcz ewentualnie zwłaszcza w Karkonoszach śniegu z deszczem a na Śląskich górach też w chłodniejszych momentach samego śniegu. Zjawiska mogą być mocniejsze ale bez wielkich śnieżyc. 
Na pozostałym obszarze powinno być więcej przejaśnień i rozpogodzeń aczkolwiek tych chmur i tak może być sporo !!! Nie da się wykluczyć że mgły oraz stratusy potrwają co najmniej parę dobrych godzin.
Na termometrach jutro rano prognozuje się od -7,-5 stopni w rejonie Sudetów, -4,-2 stopni miejscami na północy i zachodzie i około 0 stopni bliżej granicy z Niemcami oraz południowym-wschodzie RP. Z kolei środa w termice ma się zapowiadać na poziomie od +3 do +7 stopni do około +8,+9 stopni lokalnie na zachodzie i południu Polski. Wysoko w górach może być blisko 0 stopni. Natomiast noc z środy na czwartek przewiduje się od około -5,-3 stopni lokalnie na Podhalu, po za tym od -2 do 0 stopni do około +2,+3 stopni na południowym-zachodzie i południowym-wschodzie Polski. Sam czwartek ma rysować się w temperaturze od około 0,+1 stopni miejscami w Sudetach, +2,+3 stopni na zachodzie, po za tym powinno być od +4 do +7 stopni do około +8,+9 stopni na południowym-wschodzie.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany z kierunków południowych oraz południowo-zachodnich, w czwartek również południowo-wschodni i wschodni a pod koniec dnia w czwartek na zachodzie i początkowo w tym okresie na wschodzie jeszcze zachodni i północno-zachodni.
Subiektywne odczucie termiczne to zimno i chłód a w nocy mroźno.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne. 

Zimne, choć bezśnieżne ale w miarę pogodne meteo newsy w Polsce

 Temat: Bardzo dużo pogodnego nieba oraz chłodno w kraju.  Data: 27.11.2024 r.   Miejsce: Polska   Półmetek tygodnia jest dość pogodny z pow...