sobota, 21 maja 2016

Prognozy burzowe


Powoli zbliżamy się do długiego weekendu Bożego Ciała, który ma się składać z świątecznego czwartku po zwykły piątek i weekend w systemie soboty-niedzieli. więc warto sprawdzić prognozy, jakie nasz czekać mają przed tym okresem i czy rzeczywiście będzie fajnie. 
Warto by było się zastanowić czy nasz czekają piękne tornada, nawałnice oraz spektakl piorunów czy może nadal nuda pogodowa z niezbyt ciekawymi i niskimi wartościami na termometrach typu poniżej +15,+20 ze stratusami ciągłymi opadami deszczu ponad 10-15 mm . A może dla romantycznego nastroju zobaczymy mgły ograniczające widzialność nawet poniżej 200-400 metrów w tym zamglenia, albo może będzie wolny horyzont od tej białej zawiesiny ?
Więc sprawdźmy?
Wszystko wskazuje na to że pogoda może być ciekawa, bo po pierwsze powrócą temperatury typowe o tej porze roku czyli blisko +30 stopni oraz mogą pojawić się piękne gwałtowne burze z ulewnym deszczem, wiatrem a nawet gradem. Dodatkowo mgieł nie unikniemy z powodu słabego przepływu powietrza oraz zawartej w powietrzu wilgoci ograniczające widzialność poniżej 300-400 metrów oraz zamglenia. 
Jeśli chodzi o pogodę na dzisiejszą noc to powinno być coraz mniej deszczu oraz ewentualnych burz zwłaszcza na wschodzie kraju. Z biegiem godzin stref opadowych ma maleć i na niebie zagościć gwiazdy. Wraz ze spadkiem temperatur mogą pokazać się nocno-poranne mgły ograniczające widzialność poniżej 250-400 metrów.
Jeśli chodzi o niedzielę to na południu i zachodzie może dojść do wzrostu chwiejności termodynamicznej przekraczającej 250-450 J/kg co przy niskim poziomie kondensacji może wytworzyć komórki konwekcyjne z opadami ponad 8-12 mm, wiatrem w porywach przekraczać 40-55 kilometrów na godzinę i spaść grad poniżej 2 centymetrów. 
ALE NIE MUSI SIĘ TAK STAĆ !!!
W poniedziałek z kolei na zachodzie i południu pokaże się zwiększona chwiejność, która może przekraczać 800-1000 J/kg doprowadzające do rozwoju chmur kłębiastych przynoszące opady deszczu rzędu ponad 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy, silniejszy wiatr w porywach ponad 60-80 kilometrów na godzinę i nieduży grad. Po za tym raczej powinno być stabilnie oraz pogodnie, jeśli chmury by się pokazały to tylko na zasadzie ozdoby na niebie.
We wtorek tymczasem na południowym-wschodzie, południu i zachodzie ponownie może się zwiększyć chwiejność przekraczająca 600-800 J/kg generujące opady rzędu ponad 15-20 mm, wiatr w porywach przekraczać 50-70 kilometrów na godzinę i padać nieduży grad raczej poniżej 3 centymetrów.
Po za tym zjawisk powinno być mniej i raczej bez opadów, tylko z chmurami dla ozdoby. 
Na termometrach jutro rano zobaczymy od +8,+10 stopni na wschodzie i południu, kraju, po za tym od +10 do +12 stopni do +13,+14 stopni na zachodzie.
W niedzielę w ciągu dnia zobaczymy od +17,+19 stopni miejscami w Karpatach po za tym wahać się ma od +22 do +26 stopni do +27,+28 stopni na zachodzie.
W nocy z niedzieli na poniedziałek ma być od +8,+10 stopni miejscami w Karpatach, po za tym rysować się ma od +11 do +13 stopni do +14,+15 stopni na zachodzie.
W poniedziałek zobaczymy od +20,+22 stopni miejscami w górach, po za tym rysować się ma od +24 do +27 stopni do +28,+29 stopni na zachodzie.
We wtorek tymczasem ma być od +17,+19 stopni miejscami w górach, po za tym wahać się ma od +22 do +26 stopni do około +27,+28 stopni na zachodzie.
Miejscami na zachodzie termometry mogą się zbliżyć do koło +30 stopni.
Wiatr ma być słaby i umiarkowany w konwekcji silniejszy przeważnie południowy i południowo-wschodni.
Warunki biometeorologiczne poprawiające się.     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania oraz dzieleniami się relacjami ze strony pogody. Bardzo gorąco zapraszam :)

Meteo newsy różnorodne dzisiejszego dnia

 Temat: Sporo chmur, drobne przejaśnienia oraz okresowe opady.   Data: 19.11.2024 r.  Miejsce: Polska   Wtorek jest dość zmienny w pogodzie ...