piątek, 13 czerwca 2025

Aktualna sytuacja pogody w Europie 13.06.2025 r.

 Prognozowana temperatura:

 

opady i chwiejność atmosfery: 
Dzisiejszy dzień mija w pogodzie w Europie w bardzo urozmaiconych klimatach. O ile Europa środkowa Europa, południe Europy czy rejon Skandynawii dostaje się pod działaniem układów barycznych wysokiego ciśnienia, które są odpowiedzialna za utrzymanie się dobrej pogody w tej części kontynentu. Z tym że w środkowej i częściowo na północy Europy notujemy stosunkowo niskie temperatury jak na tę porę roku czyli temperatura nie przekracza miejscami +17,+20 stopni a na południu dla odmiany jest cieplej z temperaturami ponad +25,+30 stopni. Natomiast rejon Europy zachodniej oraz wschodniej dostają się pod działaniem ośrodków obniżonego ciśnienia. Dlatego właśnie tam porcji wilgoci ma być najwięcej z możliwością występowania okresowych opadów deszczu o różnym natężeniu. Ponadto z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej zwłaszcza na zachodzie Europy ponad 1500-2500 J/kg, LI-5,-3, wilgotności względnej przekraczającej 55-75 % oraz przepływie powietrza ponad 15-25 m/s może dojść do konwekcji z opadami przekraczającymi ponad 20-40 mm, wiatrem w porywach przekraczającym 80-100 kilometrów na godzinę oraz opady gradu o średnicy 3-5 centymetrów średnicy. Początkowo pojedyncze komórki konwekcyjne mogą się z biegiem czasu łączyć w nieco bardziej zorganizowane układy konwekcyjne. Najbardziej zagrożony obszar ma się rozciągać w pasie Wielkiej Brytanii po rejon Francji i rejon Alp. Tymczasem między Rosją a Polską mamy do czynienia z plamą wilgoci w postaci zachmurzenia warstwowego i kłębiastego z towarzyszącymi opadami deszczu o urozmaiconym natężeniu. Miejscami suma opadów deszczu za dzień może przekroczyć 15-20 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Im bliżej Rosji tym opady mają być intensywniejsze a słabsze im bliżej Polski. Miejscami na wschodzie Europy z powodu wzrostu chwiejności atmosfery przekraczającej ponad 500-900 J/kg, LI -3,-1, wilgotności względnej ponad 60-80 % oraz przepływie ponad 10-15 m/s nie można wykluczyć burz z małym gradem. Natomiast w Polsce opady mają się ograniczać do wschodnich dzielnic naszego kraju w tym dniu. Po za tym ma być nieco cieplej ale pogodnie. Na większe ciepło przyjdzie nam jednak poczekać, ponieważ na razie najcieplejszym momencie dnia ma być niewiele ponad +20 stopni. Punktowo może być blisko +25 stopni. Dopiero w weekend zwłaszcza na zachodzie regionu może +30 stopni. A tak generalnie powinno być więcej jak +20,+25 stopni. 

Na termometrach mamy od +13,+15 stopni miejscami na północy i wschodzie kraju, po za tym średnio temperatura się waha w granicach od +20 do +30 stopni do +33,+35 stopni miejscami blisko granicy z Afryką. 

Wiatr jest słaby i umiarkowany nieco silniejszy na zachodzie Skandynawii i na zachodzie Turcji w porywach przekraczający ponad 50-70 kilometrów na godzinę ze zmiennych kierunków. 

Warunki biometeo i drogowe w centrum i na południu kontynentu są dość dobre, po za tym są dość zmienne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania oraz dzieleniami się relacjami ze strony pogody. Bardzo gorąco zapraszam :)

Prognoza pogody na ostatnie dni pracy w II połowie miesiąca

Pogoda w czwartek i w piątek ma przynieść niewiele zmian. Czyli okresy pogodniejsze mają przemijać z zachmurzonymi z rodzaju warstwowego i k...